جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3914


جزئيات برگزاري كنكور رشته‌هاي غيرپزشكي دانشگاه آزاد تشريح شد


اعلام شرايط آزمون تشريحي و پروژه عملي 10 کد رشته آزمون کارشناسي ارشد


خبر


 جزئيات برگزاري كنكور رشته‌هاي غيرپزشكي دانشگاه آزاد تشريح شد 

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد از افزايش10 درصدي پذيرش دانشجو در كنكور رشته‌هاي غير پزشكي دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: نتايج آزمون سراسري دانشگاه آزاد نيمه دوم شهريورماه اعلام مي‌شود.

به گزارش ايسنا، دكتر سجادي جاغرق صبح ديروز در نشست مطبوعاتي با اشاره به برگزاري آزمون سراسري 90 غيرپزشكي دانشگاه آزاد در روزهاي 16 و 17 تيرماه در 4 نوبت صبح و بعدازظهر با رقابت 660 هزار داوطلب، افزود: جمعا در آزمون رشته‌هاي پزشكي، غيرپزشكي و كارداني دانشگاه آزاد بيش از يك ميليون داوطلب شركت كرده‌اند.

وي با بيان اينكه در آزمون رشته‌هاي پزشكي و غيرپزشكي دانشگاه آزاد 874 هزار و 964 نفر داوطلب شركت كرده‌اند، اظهار كرد: از اين تعداد 660 هزار نفر در آزمون رشته‌هاي غيرپزشكي و 214 هزار و 975 نفر در رشته پزشكي شركت كرده‌اند.

وي افزود: همچنين 142 هزار نفر در رشته‌هاي كارداني پيوسته دانشگاه آزاد شركت كرده‌اند.

سجادي جاغرق با اشاره به جدول برگزاري آزمون، گفت: آزمون مجموعه گروه علوم رياضي در صبح و بعدازظهر پنجشنبه 16 تيرماه و آزمون مجموعه علوم انساني در صبح روز جمعه و مجموعه گروه هنر علوم تجربي و زبانهاي خارجي در عصر روز جمعه 17 تيرماه برگزار مي‌شود.

در كليه گروه‌هاي آزمايشي به استثناء گروه علوم رياضي و فني، زنان بيشترين داوطلبان را داشته‌اند

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد با بيان اينكه در كليه گروه‌هاي آزمايشي به استثناء گروه علوم رياضي و فني، زنان بيشترين داوطلبان را داشته‌اند، خاطرنشان كرد: در ميان گروه‌هاي آزمايشي بيشترين داوطلبان زن متقاضي شركت در گروه زبان هاي خارجي بوده‌اند كه تعداد آنان معادل 74 درصد است. وي با بيان اينكه آزمون رشته‌هاي غيرپزشكي دانشگاه آزاد در 236 حوزه در داخل كشور و 9 حوزه در خارج از كشور به طور همزمان برگزار مي‌شود، گفت: اين آزمون در كشورهاي امارات، انگلستان، آلمان، ژاپن، گرجستان، مالزي، ازبكستان، كويت و لبنان با 642 داوطلب برگزار مي‌شود.

سجادي با اشاره به آغاز توزيع كارت آزمون از روز گذشته، گفت: داوطلبان مي‌توانند تا يك ساعت قبل از برگزاري آزمون با وارد كردن كد رهگيري و شماره پرونده نسبت به گرفتن كارت آزمون اقدام كنند.

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد با بيان اينكه در كليه گروه‌ها بيشترين تعداد داوطلبان از استان تهران، خوزستان و اصفهان بوده است، اظهار كرد: 152 هزار نفر به صورت خودآزمايي در اين آزمون شركت كرده‌اند.

وي با بيان اينكه بيشترين داوطلبان متقاضي ورود به واحدهاي تهران مركز، جنوب و كرج بوده‌اند، گفت: واحد تهران مركز داراي 35 هزار و 317 متقاضي، واحد تهران جنوب داراي 28 هزار و 37 متقاضي و واحد كرج داراي 22 هزار متقاضي مي‌باشد.

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد با تاكيد بر اينكه داوطلبان زن بيشترين داوطلبان متقاضي ورود در رشته‌هاي معماري و حقوق بوده‌اند، اظهار كرد: آقايان بيشتر متقاضي رشته‌هاي مهندسي عمران و مكانيك هستند.

وي با اشاره به افزايش 15 درصدي تعداد رشته‌ها نسبت به سال گذشته از بيشترين داوطلب در مجموعه گروه آزمايشي علوم رياضي با 333 هزار داوطلب خبر داد و افزود: از نظر وضعيت محل اقامت داوطلبان 5/26 درصد از تهران بيشترين تعداد داوطلبان و استان سمنان و ايلام با كمتر از يك درصد كمترين تعداد داوطلب را دارند.

وي با بيان اينكه 120 هزار داوطلب در حوزه امتحاني تهران در اين آزمون شركت مي كنند، گفت: 24 هزار و 891 داوطلب در حوزه امتحاني كرج و 19 هزار و 447 داوطلب در حوزه مشهد و 19 هزار و 102 داوطلب در شيراز شركت مي‌كنند.

سجادي با اشاره به پذيرش350 تا400 هزار داوطلب در اين دوره از آزمون، گفت: خوشبخانه با توجه به افزايش ظرفيتهاي ايجاد شده، در حال حاضر رقابت داوطلبان فقط بر سر رشته است.

وي با اعلام مسن‌ترين و جوانترين داوطلبان در اين آزمون، گفت: مسن‌ترين داوطلب پيرمرد 76 ساله متقاضي رشته حقوق از گيلان است و جوانترين داوطلب نيز 9 داوطلب 11 ساله مي‌باشند.

سجادي با اشاره به اعمال 25 درصد سوابق تحصيلي براي ديپلمه‌هاي 84 به بعد در آزمون، ادامه داد: رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس پيشنهاد تاثير مثبت سوابق تحصيلي در نتايج داوطلبان را داده است كه با توجه به موافقت اكثر اعضاي اين كميسيون به احتمال زياد سوابق تحصيلي صرفا تاثير مثبت در نتايج داوطلبان خواهد داشت البته براي اجراي آن مصوبه، اين پيشنهاد بايد ابلاغ شود.

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد با بيان اينكه فقط تعداد بسيار اندكي از داوطلبان كد پيگيري سوابق تحصيلي خود را دريافت نكرده‌اند، اظهار كرد: براساس قانون در صورتي كه داوطلبي فاقد كد پيگيري باشد قطعا از گزينش در آزمون محروم مي‌شود.

وي با اشاره به طرح بومي گزيني در پذيرش دانشجو، گفت: با توجه به توسعه و تنوع رشته‌ها در نقاط كشور حدود 90 درصد داوطلبان ما در منطقه بومي خود متقاضي تحصيل هستند.

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد با تاكيد براينكه داوطلبان بايد از آوردن وسايل ممنوعه به ويژه تلفن همراه در جلسه آزمون خودداري كنند، تصريح كرد: در صورتي كه دوطلبي تقلب كند طبق قانون با آن برخورد مي‌شود و علاوه بر محروميت در آزمون هاي بعدي دانشگاه آزاد، بلكه از شركت در آزمون هاي ديگر هم محروم خواهد شد.


 اعلام شرايط آزمون تشريحي و پروژه عملي 10 کد رشته آزمون کارشناسي ارشد 

گروه آزمون و سنجش: سازمان سنجش آموزش کشور تاريخ و شرايط برگزاري آزمون تشريحي و يا پروژه عملي در 10 کد رشته امتحاني آزمون کارشناسي ارشد سال 90 را اعلام کرد. به گزارش مهر، بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون مرحله دوم هر يک از کد رشته‌هاي امتحاني 1350، 1351، 1352، 1357 و 1358 کنکور کارشناسي ارشد سال 90 که بر اساس مندرجات کارنامه اوليه دريافتي مجاز به انتخاب رشته شده‌اند و در موعد مقرر کدمحلهاي داراي آزمون تشريحي و يا پروژه‌دار را نيز در فرم انتخاب رشته اينترنتي درج کرده بر اساس جدول زمان بندي اعلام شده است و داوطلبان مي توانند روز دوشنبه 20 تيرماه با ورود به سايت اينترنتي سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org کارت ورود به جلسه را دريافت کنند.داوطلبان لازم است پيش از دريافت پرينت کارت ورود به جلسه، هزينه برگزاري آزمون تشريحي، پروژه و يا آزمون عملي را به مبلغ 57 هزار ريال (معادل 5 هزار و 700 تومان) به صورت اينترنتي از طريق سايت سازمان سنجش پرداخت کرده و سپس با دريافت کد پرداخت مبلغ اينترنتي و درج اين کد به همراه اطلاعات کارت اعتباري و يا شماره پرونده و کد رهگيري در قسمت مربوطه، پرينت کارت ورود به جلسه آزمون را دريافت کنند.

براي شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت کارت ورود به جلسه اينترنتي و همچنين اصل کارت ملي و يا اصل شناسنامه عکس دار الزامي است.

آن دسته از داوطلباني که مجاز به شرکت در آزمون 2 يا 3 پروژه از کد رشته‌هاي امتحاني مذکور هستند به ازاي آزمون هر پروژه يک کارت ورود به جلسه پيش بيني شده است که لازم است اينگونه داوطلبان نسبت به پرينت کليه کارتهاي ورود به جلسه اقدام کنند. داوطلبان بايد براي دريافت هر کارت ورود به جلسه مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند.آزمون کد رشته امتحاني 1358 از رشته طراحي صنعتي 3 تير برگزار شده است و آن دسته از داوطلباني که در اين آزمون حضور داشته‌اند، درصورتي که نسبت به انتخاب کدرشته محلهاي تحصيلي بيش از 2 رشته پروژه‌دار اقدام کرده اند منحصراً يک کارت ورود به جلسه ديگر براساس اولويت انتخابي، براي شرکت در پروژه دوم قابل پرينت خواهد بود.

وسايل مورد نياز داوطلبان :

1 - ابزار ترسيمي راندو بايد توسط داوطلب تهيه و در جلسه آزمون مورد استفاده قرار بگيرد.

2 - مداد و روان نويس مشکي، پاک‌کن، مداد تراش و يک تخته شاسي که کاغذ A3 به راحتي روي آن قرار گيرد ويژه داوطلبان رشته برنامه ريزي شهري، منطقه‌اي، مديريت شهري و طراحي شهري

3 - داوطلبان مجموعه رشته معماري مجاز هستند کليه لوازم طراحي و راندو را همراه داشته باشند.

4 - داوطلبان رشته‌هاي نقاشي، تصويرسازي و ارتباط تصويري لازم است مداد رنگي، روان نويس (ضخامت‌هاي مختلف )، ماژيک، گواش، آکريليک، آب رنگ، قلم مو، پالت رنگ، خط کش، گونيا ، شابلون، مداد پاک‌کن، لاک سفيد، کاغذ پوستي (ويژه رشته‌هاي تصوير سازي و ارتباط تصويري)، گيره تخته شاسي (براي داوطلبان تصوير سازي و نقاشي)، چسب کاغذي يا نواري (براي داوطلبان ارتباط تصويري)، تخته‌شاسي که کاغذ A3 به راحتي روي آن قرار گيرد، به همراه داشته باشند .

5 -داوطلبان رشته‌ تصوير متحرک لازم است مداد طراحي، مداد پاک‌کن و مداد رنگي در جلسه آزمون همراه داشته باشند.

وسايل غير مجاز براي داوطلبان :

1 - رنگ روغن، پاستل گچي، پاستل روغني، زغال طراحي، اسپري‌هاي براق کننده و چسبنده

2-- کتاب، جزوه، تلفن همراه، پيجر، نت‌بوک و هرگونه وسيله الکترونيکي مجهز به دوربين فيلم‌برداري و يا عکس‌برداري

3- هرگونه کتاب طراحي، کاغذ (به جز مواردي که در جلسه آزمون داده مي شود) و تصاوير متفرقه

4- هرگونه کولاژ کردن، چسباندن و نصب کردن مصالح متفرقه بر روي پروژه عملي يا تشريحي

کنکور کارشناسي ارشد سال 90 در 142 کد رشته امتحاني و در روزهاي 27 تا 29 بهمن ماه برگزار شده است و 870 هزار نفر در اين آزمون شرکت کردند.


 خبر 

وزارت علوم با تاسيس 47 رشته کارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد اسلامي موافقت کرد

گروه آزمون و سنجش: با تصويب شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري47 رشته تحصيلي مقطع کارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد اسلامي با يکبار پذيرش دانشجو ايجاد مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، شوراي گسترش آموزش عالي با تصويب رشته‌هاي مقطع کارشناسي ارشد مهندسي نساجي - شيمي نساجي و علوم الياف در واحدهاي شهر ري و قائم شهر، مهندسي مکانيک - تبديل انرژي در واحدهاي خميني شهر و شهر مجلسي اصفهان، مهندسي شيمي - صنايع غذايي در واحدهاي شهرضا و آزادشهر، فيتو شيمي در واحدهاي علوم دارويي و شيراز، مهندسي معماري در واحدهاي چالوس، کرمان، سوادکوه و بين‌المللي جلفا، مهندسي برق - قدرت در واحدهاي دامغان و بروجرد و شيمي فيزيک در واحدهاي لاهيجان و دورود دانشگاه آزاد اسلامي موافقت كرد.

همچنين اين شورا تاسيس رشته‌هاي مقطع کارشناسي ارشد دريانوردي، حمل و نقل دريايي در واحد خارک، مهندسي صنايع - مديريت سيستم و بهره‌وري در واحد مرکزي پرند، مهندسي کشاوري- مديريت کشاورزي در واحد اسلامشهر، آموزش زبان انگليسي در واحد رودهن، رياضي کاربردي - تحقيق در عمليات در واحد تهران جنوب، شيمي دارويي در واحد علوم دارويي، مهندسي منابع طبيعي - آبخيزداري در واحد تربت جام، زمين شناسي زيست محيطي در واحد مشهد، انگل شناسي دامپزشکي در واحد ابهر، مهندسي مواد - سراميک در واحد شاهرود، مهندسي فناوري اطلاعات - شبکه‌هاي کامپيوتري در واحد گرمسار، جغرافياي طبيعي اقليم شناسي در برنامه ريزي محيطي در واحد سمنان، مهندسي عمران - آب در واحد علوم و تحقيقات فارس، نانو شيمي در واحد مرودشت، مهندسي هسته‌اي - مهندسي راکتور در واحد ارسنجان، مهندسي برق - مخابرات در واحد کازرون، مهندسي فناوري اطلاعات - تجارت الکترونيک در واحد قزوين، مهندسي کشاورزي - زراعت در واحد سنندج، پژوهش هنر در واحد علي آباد کتول، مهندسي مکانيک - ساخت و توليد در واحد اليگودرز، مهندسي منابع طبيعي - فرآوري محصولات شيلاتي در واحد بابل، زبان و ادبيات فارسي در واحد ساري، مهندسي کامپيوتر - سيستم‌هاي کامپيوتري در واحد آشتيان، زبان شناسي همگاني در واحد خمين، مهندسي عمران - مکانيک خاک و پي و زمين شناسي گرايش فسيل شناسي و چينه شناسي در واحد مراغه، مهندسي شيمي گرايش ايمني، بهداشت و محيط زيست در واحد اهر، فيزيک - اتمي و مولکولي در واحد تبريز، زيست شناسي - بيوفيزيک در واحد فلاورجان، مهندسي سيستم‌هاي اقتصادي و اجتماعي در واحد دهاقان و مهندسي پزشکي - مهندسي بافت در واحد نجف آباد دانشگاه آزاد اسلامي را تصويب کرد.

2 رشته محل جديد به کنکور کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد افزوده شد

گروه آزمون و سنجش: مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي 2 رشته محل به رشته محل هاي آزمون کارشناسي ناپيوسته بدون آزمون افزود. به گزارش مهر، مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي دو رشته محل به رشته محل هاي آزمون کارشناسي ناپيوسته بدون آزمون افزود.بر اين اساس، رشته مهندسي تکنولوژي راهسازي در محل دانشگاهي واحد گناباد با کد 140 و رشته مهندسي تکنولوژي مراقبت و نگهداري مکانيک نيروگاه در محل دانشگاهي واحد هريس با کد 388 به ساير کد رشته هاي اين آزمون افزوده شد.

مهلت ثبت‌نام با آزمون و بدون آزمون مقطع كارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي تا چهارشنبه 15 تير تمديد شد.

مهلت اعلام علاقه مندي به رشته هاي داراي شرايط خاص در كنكور 90

گروه آزمون و سنجش: معاون اجرايي سازمان سنجش با اشاره به مهلت زماني براي انتخاب رشته هاي داراي شرايط خاص، دانشگاه پيام نور و غيرانتفاعي در کنکور 90 گفت: داوطلبان تا فردا، 15 تير فرصت دارند به صورت اينترنتي علاقمندي خود را اعلام کنند. دکتر سيدجلال طباطبايي در گفتگو با مهر افزود: براي پذيرش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي داوطلبان بايد علاقمندي خود را اعلام کنند و مورد يا موارد رشته‌هاي تحصيلي خاص را در آزمون سراسري سال 90 انتخاب کنند.

وي افزود: داوطلب بايد شماره مورد يا موارد رشته‌هاي داراي شرايط خاص را از اطلاعيه سازمان سنجش انتخاب کند و به صورت اينترنتي تا روز فردا، 15 تيرماه از طريق سايت سازمان به نشاني: www.sanjesh.org اقدام به درج اعلام علاقمندي به رشته‌هاي خاص کند. داوطلب توجه داشته باشد که به درخواست‌هاي غير از روش اينترنتي ترتيب اثر داده نمي‌شود.طباطبايي در تعريف رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ داراي‌ شرايط خاص اظهار داشت: رشته‌هاي‌ داراي شرايط خاص رشته‌هايي هستند که نياز به‌ اقداماتي‌ نظير مصاحبه‌، معاينه‌ و آزمون علمي و يا عملي (اختصاصي خاص رشته) دارند و داوطلبان‌ علاقمند به‌ انتخاب‌ اينگونه‌ رشته‌ها بايد شماره موارد را از جداول اعلام شده استخراج و حداکثر دو مورد از اين موارد را در سايت سازمان درج کنند.وي يادآور شد: در صورتي که نام داوطلب در رديف‌ معرفي‌شدگان‌ چند برابر ظرفيت‌ رشته‌هاي‌ اعلام شده براي‌ مصاحبه‌ و معاينه‌ اعلام‌ شود بايد در زمان‌ انتخاب‌ رشته‌، کدرشته‌ هاي مربوطه را به‌ عنوان‌ يک‌ يا چند رشته از انتخاب‌هاي‌ مجاز خود تا اولويت‌ نهم (قبل از اولويت دهم) انتخاب کنند.معاون اجرايي سازمان سنجش تاکيد کرد: داوطلباني که علاقمندي خود را براي دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در کنکور سراسري نيز اعلام نکرده اند مي توانند با خريد کارت اعتباري به مبلغ 34 هزار ريال (معادل 3 هزار و 400 تومان) و با ورود به سايت سازمان سنجش علاقمندي خود را اعلام کنند.

آزمون اولين دوره آموزشي حکمت و عرفان اسلامي برگزار شد

گروه آزمون و سنجش: آزمون اولين دوره حکمت و عرفان اسلامي گرايش اجتماعي به همت مؤسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا (ع) برگزار شد. به گزارش مهر، عبدالواحد بامري در حاشيه برگزاري اين آزمون که در سالن همايش هاي دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد، اظهار داشت: اولين دوره آموزشي حکمت و عرفان اسلامي در گرايش اجتماعي، در راستاي طرح حمايت از رساله هاي سطح سه مؤسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا (ع) وابسته به معاونت آموزش دفتر تبليغات برگزار شد.وي تعداد شرکت کنندگان در اين آزمون را 68 نفر دانست و افزود: نتايج اوليه آزمون 16 تيرماه از طريق سايت اين مؤسسه به نشاني http://maoe.dte.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.حجت الاسلام بامري با اشاره به پذيرش دو برابري داوطلبان در اين آزمون تصريح کرد: داوطلبان پس از قبولي درآزمون کتبي از 18 تيرماه جهت مصاحبه علمي دعوت شده و نتايج نهايي آزمون نيز تا 24 تيرماه اعلام خواهد شد.مدير آموزش و تحصيلات تکميلي مؤسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا(ع)، داشتن سطح 2را از جمله شرايط ورود به اين دوره عنوان کرد و يادآور شد: شرائط عمومي پذيرش، مقررات و مصوبات حوزه علميه و شرائط اختصاصي تابع سياستها و تدابير گروه اخلاق و عرفان خواهد بود.وي استفاده از اساتيد فاضل جهت تدريس، راهنمايي و مشاوره، سامان دادن به رساله ها در جهت تأمين نيازهاي معرفتي در حوزه حکمت وعرفان اسلامي، چاپ رساله هاي برتر، تأمين منابع کتابخانه اي و اينترنتي و پرداخت کمک هزينه تحصيلي مناسب را از جمله امتيازات اين دوره عنوان کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي