جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3914


«ماه مي‌تابد» جلو دوربين

در نشست رسانه‌اي سومين دوره جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي مطرح شد
سومين جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي در اصفهان برگزار مي‌شود


برنده نخل طلاي كن از اين هفته اكران گسترده جهاني مي‌شود


«تکيه بر باد» از نيمه گذشت


پسران براد پيت در سينما


ادامه تصويربرداري«پنج كيلومتر تا بهشت»


«بن فاستر» در «پرومته»


اخبار هنري


مقاله


  «ماه مي‌تابد» جلو دوربين 

فريدون فرهودي فيلم تلويزيوني "ماه مي‌تابد" را به سفارش شبکه سه جلو دوربين برده است.

فريدون فرهودي، کارگردان در اين باره به مهر گفت: تاکنون ضبط 70 درصد از تصويربرداري فيلم تلويزيوني "ماه مي‌تابد" به پايان رسيد. لوکيشن‌هاي اين فيلم تهران و طالقان است و در حال حاضر گروه در بيمارستان سرخه‌حصار مشغول ادامه کار هستند.

وي ادامه داد: اين تله فيلم به سفارش گروه فيلم و سريال شبکه سه و تهيه‌کنندگي سوسن حريري روايتگر زندگي زوج جواني است که در اثر ابتلا به ويروس ايدز با بحران بزرگي رو به رو مي‌شوند.

اين کارگردان خاطرنشان ساخت: در فيلم "ماه مي‌تابد" کامران تفتي، انديشه فولادوند، فرشيد زارعي‌فر، معصومه آقاجاني، تبسم هاشمي و مهران امام بخشي به ايفاي نقش‌هاي اصلي مي‌پردازند.

فرهودي در پايان افزود: اين فيلمنامه در کارگاه پندار با مشارکت مهناز نظري، سمانه نامدار، نازنين والاجام و فريدون فرهودي به نگارش در آمده است.

عوامل اين پروژه عبارتند از برنامه‌ريز و دستيار کارگردان: علي صابري، تصويربردار: بابک بذرافشان، صدابردار: تيرداد رضايي، موسيقي: حسين فاضل، طراح صحنه و لباس: محمدهادي قميشي، طراح گريم: مريم دوستي، مدير توليد: محمود خسروي، تدوين: روح‌الله انصاري و مدير تدارکات: امير دوست.


 در نشست رسانه‌اي سومين دوره جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي مطرح شد
 سومين جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي در اصفهان برگزار مي‌شود 

حجت‌الاسلام سيدمصطفي ميرلوحي، عضو هيئت امناي بنياد بين‌المللي صبح ديروز در ابتداي نشست ضمن عرض خير مقدم به مهمانان و اصحاب رسانه گفت: دو دوره پيشين جشنواره مقاومت اسلامي در مشهدالرضا و تهران برگزار شد. امسال اين جشنواره در اصفهان برگزار خواهد شد.

نشست رسانه‌اي سومين جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي ديروز در مجمع جهاني اهل بيت عليه‌السلام با حضور هيئت امناي بنياد فرهنگي صبح قريب، «حامد حسن» سفير كشور سوريه در ايران، «صلاح زواوي» سفير كشور فلسطين در ايران، «خالد قدومي» نماينده جنبش حماس و «ناصر ابوشريف» نماينده جنبش جهاد اسلامي در تهران برگزار شد.

ميرلوحي با اشاره به پيشينه فرهنگي، مذهبي و انقلابي شهر اصفهان گفت: اين شهر يكي از پايگاه‌هاي مهم حوزوي و انقلابي است كه از زمان مشروطه تا انقلاب اسلامي و دفاع مقدس همواره نقش مهمي در دفاع و مقاومت داشته است و پيش از تأسيس حوزه علميه قم، بزرگترين حوزه علميه كشور در اصفهان قرار داشت. همچنين در سال 2006 نيز پايتخت فرهنگي جهان اسلام بود و همين امر سبب شد كه اصفهان به عنوان ميزبان سومين جشنواره مقاومت اسلامي انتخاب شود. ميرلوحي همچنين به ارتباطات نسبي اصفهاني‌ها و لبناني‌ها اشاره كرد و گفت: بسياري از خانواده‌هاي اصفهاني اقوام نزديكي را در منطقه جبل عامل لبنان دارند. عضو هيئت امناي بنياد بين‌المللي صبح قريب به هماهنگي‌هاي انجام گرفته با مسئولان، نهادها و سازمان‌هاي شهر اصفهان اشاره و ابراز اميدواري كرد سومين جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي با شور و شكوه هر چه بيشتر برگزار شود.

شيخ‌الاسلام: جنگ‌هاي 33 و 22 روزه مهر انقضاي رژيم صهيونيستي بود

در ادامه اين مراسم، «حسين شيخ‌الاسلام» مشاور امور بين‌الملل رئيس مجلس و دبيركل كنفرانس حمايت از فلسطين به سخنراني پرداخت.

وي ضمن تبريك فرا رسيدن اعياد شعبانيه ابراز اميدواري كرد مسلمانان با تمسك به شخصيت انقلابي و مقاوم امام حسين‌(ع) عليه مستكبران و ظالمان جهان قيام كنند. وي ادامه داد: ديگر دوران گردنكشي، قلدري و وحشيگري صهيونيست‌ها به پايان رسيده است و جنگ‌هاي 33 و 22 روزه انقضاي اين نحله زورگويي را مهر كرده است. شيخ‌الاسلام تأكيد كرد: با وجود همه كارشكني‌ها، ان‌شاء‌الله دولت «نجيب ميقاتي» نخست‌وزير لبنان رأي اعتماد خواهد گرفت.

رمضاني: بخش «فيلم» امسال در جشنواره گنجانده نشده است

در ادامه مراسم، «علي تهراني مقدم» مديرعامل بنياد فرهنگي صبح قريب نيز در سخناني كوتاه گفت: قرار بود در خدمت حضرت حجت‌الاسلام اختري رئيس بنياد باشيم اما وي از سوي دفتر مقام معظم رهبري به لبنان اعزام شد و اكنون در جمع ما حضور ندارد.

وي از حمايت‌هاي اشخاص حقيقي، حقوقي، نهادها و سازمان‌هاي مختلف تشكر و قدرداني كرد. در ادامه اين نشست رسانه‌اي، «محمدجواد رمضاني» دبير جشنواره مقاومت اسلامي به ارائه گزارشي از دومين دوره جشنواره پرداخت و گفت: علاوه بر آثار داخلي از 23 كشور جهان نيز آثاري به دبيرخانه جشنواره ارسال شد كه 25 درصد آثار جشنواره را تشكيل مي‌داد. وي به بيان جزئيات جشنواره سوم پرداخت و گفت: اين جشنواره با اهدافي هم‌چون «پرداختن به آخرين تحولات منطقه»، «پرداختن به محور اتحاد در گروه‌هاي مقاومت»، «جمع‌آوري آثار جديد توليد شده و تشويق هنرمندان و متفكرين به توليد آثار»، «افزايش روحيه پايداري و آشنا نمودن مردم با جريان مقاومت اسلامي و بيداري اسلامي» و «صدور قطعنامه پاياني در حمايت از جريان مقاومت و دعوت از كشورها به استمرار حاميت از مقاومت» برگزار خواهد شد.

دبير سومين جشنواره بين‌المللي مقاومت اسلامي در خصوص محورهاي جشنواره نيز گفت: «بيداري كشورهاي اسلامي و استكبار ستيزي»، «روند نابودي اسرائيل پس از فروپاشي ديكتاتوري در مصر و تونس»، «وحدت فلسطين و حق بازگشت آوارگان»، «ملت‌هاي انقلابي در كنار مقاومت» و «نقش و جايگاه اصفهان در حمايت از مقاومت» محورهاي جشنواره دوره سوم را تشكيل مي‌دهد. وي با بيان اينكه جشنواره سوم در سه موضوع «علمي»، «هنري» و «ادبي» برگزار خواهد شد، ادامه داد: امسال بخش «فيلم» برگزار نمي‌شود و به اين نتيجه رسيده‌ايم كه براي حفظ كيفيت، اين موضوع هر دو سال يك‌بار برگزار شود. رمضاني در پايان سخنان خود گفت: آخرين مهلت ارسال اثر به دبيرخانه تا 15 مهرماه 1390 است. علاقه‌‌مندان براي ثبت‌نام و ارسال آثار خود از طريق پايگاه اينترنتي سه زبانه جشنواره به نشاني www.s-q.ir اقدام كنند. اختتاميه جشنواره نيز در هفته پاياني مهرماه خواهد بود.


 برنده نخل طلاي كن از اين هفته اكران گسترده جهاني مي‌شود  

اكران گسترده فيلم «درخت زندگي»، برنده نخل طلاي كن هفته جاري در سينماهاي آسيا و آمريكا آغاز خواهد شد. به گزارش (ايسنا)، فيلم «درخت زندگي» ساخته «ترنس ماليك» كه در شصت‌وچهارمين جشنواره فيلم كن موفق به كسب نخل طلا شد، از روز هفتم جولاي (16 تيرماه) در سينماهاي هنگ كنگ و تايلند و يك روز پس از آن در سينماهاي آمريكا و انگليس اكران گسترده خواهد شد. طبق برنامه اعلام شده، اين فيلم در ماه اوت در كشورهاي ژاپن، فنلاند و نيوزلند و پس از آن در كشورهاي آرژانتين، اسپانيا و نروژ به‌روي پرده خواهد رفت.

در فيلم «درخت زندگي» كه توسط شرکت "ايكون فيلمز" تهيه شده است، بازيگراني چون براد پيت، شون پن و جسيکا جاستين ايفاي نقش داشته‌اند.

ترنس ماليک داستان يک خانواده آمريکايي (خانواده اوبراين) در دهه شصت در شهر کوچکي در تگزاس را بهانه مي کند تا شعر سينمايي اش را درباره هستي و آفرينش جهان، بسازد.

در اين فيلم که آن را بايد در حقيقت وصيت‌نامه سينمايي ماليک دانست، دو روايت داستاني و مستند به موازات هم پيش مي روند و در آخر به نقطه واحدي مي رسند. فيلم تقريبا بدون ديالوگ است و در قسمت هاي مربوط به خانواده آمريکايي، با صداي فرزند بزرگ خانواده (شان پن) و يا مادر سوگوار آنها روايت مي شود که با لحن اندوهناکي و شکوه انگيزي، درباره مرگ يکي از کودکان خانواده و فقدان او حرف مي زنند.

40 سال پس از «استنلي کوبريک»، اكنون ترنس ماليک، با استفاده از تکنولوژي جديد، داستان پيدايش جهان را به شگفت انگيزترين شکلي بيان مي کند. تصاوير مربوط به آسمان و کهکشان ها که آميزه اي از رنگ ها و نورهاي کريستالي است، خارق العاده و حيرت انگيز است. ساختن اين فيلم سه سال طول کشيده و پنج نفر تدوين آن را انجام داده اند. «درخت زندگي» آخرين ساخته ترنس ماليک آمريکايي، منتقدان سينمايي را در کن به دو دسته تقسيم کرد. دسته‌اي آن را فيلمي «دوپاره و بي‌سر و ته» دانسته که نمي‌تواند بين قسمت‌هاي داستاني و مستند گونه‌اش، ارتباط ايجاد کند و برخي ديگر نيز آن را «سمفوني و شعري سينمايي» درباره خلقت ارزيابي کرده اند.


 «تکيه بر باد» از نيمه گذشت 

تصويربرداري مجموعه مناسبتي" تکيه بر باد" به کارگرداني محمود معظمي و تهيه‌کنندگي حميدرضا مهدوي از نيمه گذشت. به گزارش مهر، "تکيه برباد" سريال مناسبتي شبکه تهران براي ماه مبارک رمضان پس از تصويربرداري در چند لوکيشن اصلي به حوالي کن مي‌رسد. سريال "تکيه بر باد" که همزمان توسط نيما حسندوست در حال تدوين است و سيد محمود موسوي‌نژاد آن را صداگذاري مي‌کند ملودرام اجتماعي است و توسط عباس نعمتي، طلا معتضدي و محمد محمودسلطاني نوشته شده است. اين مجموعه پيرامون دختري به نام عاطفه است که با قبول شدن در دانشگاه از شيراز به تهران آمده است و اين مسئله سرآغاز اتفاقات گوناگوني است که ... .دراين مجموعه بازيگراني چون فرامرز قريبيان، مهدي فخيم‌زاده، افسانه پاکرو، شهرام عبدلي، بهزاد خداويسي، شراره دولت‌آبادي، فلورنظري، حديثه تهراني، رضا مولايي، گلاره عباسي؛ نگين معتضدي، محمد مهدوي و ... ايفاي نقش مي‌کنند.


 پسران براد پيت در سينما 

با پيوستن «مادوكس» و «پاكس» پسران براد پيت به پروژه سينمايي «جنگ جهاني z» اين فيلم به مرحله پيش توليد رسيد. به گزارش (ايسنا)، چندي پيش «اد هريس» بازيگر آثاري چون «سابقه خشونت» و «ساعت‌ها» هم وارد «جنگ جهاني z» شد. اين فيلم اكشن و مهيج براي اكران در سال 2012 ميلادي آماده خواهد شد. چندي پيش «جيمز بجي»، بازيگر ديگر سينماي هاليوود نيز براي پروژه سينمايي «جنگ جهاني z» قرارداد امضا كرده بود. همچنين «ميرلي انوز» هم به پروژه سينمايي «جنگ جهاني z» پيوسته و با براد پيت همبازي شده است. اين فيلم جديدترين محصول شركت فيلمسازي پارامونت است. بنا بر اعلام امپاير آنلاين، ميرلي انور در اين فيلم نقش همسر براد پيت را بر عهده دارد. «مارك فورستر» كارگرداني پروژه سينمايي «جنگ جهاني زد» را برعهده دارد. داستان فيلم تصويري از كره زمين 10 سال پس از اپيدمي شدن حضور زامبي‌ها را به تصوير مي‌كشد.


 ادامه تصويربرداري«پنج كيلومتر تا بهشت» 

تصويربرداري سريال «پنج كيلومتر تا بهشت» به كارگرداني عليرضا افخمي براي پخش در ماه رمضان از شبكه سه سيما ادامه دارد. به گزارش ايسنا، تاكنون حدود 45 درصد از تصويربرداري اين سريال به پايان رسيده و عليرضا سوراني نيز به طور همزمان «پنج كيلومتر تا بهشت» را تدوين مي‌كند. به گزارش ايسنا، «پنج كيلومتر تا بهشت» كه از سوي شبكه سه سيما به عنوان سريال ماه رمضان اين شبكه مشخص شده، در 30 قسمت 35 دقيقه‌اي توسط سجاد ابوالحسني نوشته شده و عليرضا افخمي كارگرداني آن را بر عهده دارد.

داوود هاشمي نيز كه همزمان، سري سوم «عمليات 125» را براي شبكه تهران تهيه مي‌كند، تهيه‌كنندگي اين سريال را بر عهده دارد. داريوش فرهنگ، مهدي سلوكي، شبنم قلي خاني، نفيسه روشن، رضا توكلي، پرديس افكاري، شهنام شهابي، سولماز غني و رضا آحادي بازيگران «پنج كيلومتر تا بهشت» هستند.


 «بن فاستر» در «پرومته» 

«بن فاستر» هم در پروژه سينمايي «پرومته» كه براساس نمايشنامه «پرومته در زنجير» اثر «اشيل» ساخته مي‌شود، نقش آفريني خواهد كرد. به گزارش (ايسنا)، چندي پيش هم با آماده شدن فيلمنامه «پرومته»، اين پروژه سينمايي كه قرار است توسط ريدلي اسكات كارگرداني شود، در مرحله فيلمبرداري قرار گرفت. «ريدلي اسكات»، خالق آثاري چون «گلادياتور» و «مشتي دروغ»، نسخه‌ي اصلي اين فيلم را در سال 1979 ميلادي به اكران رسانده و مورد توجه سينما دوستان قرار گرفت. داستان فيلمنامه«پرومته» به سال‌هاي پيش از وقوع حوادث در «بيگانه» مي‌پردازد و شامل حوادث پيش از سفر كيهاني چند فضانورد است. قصه‌ي نسخه اصلي «بيگانه» درباره‌ي يک سفينه فضايي است که پس از پايان ماموريت خود و در بازگشت به زمين، ساكنان آن متوجه مي‌شوند که يک موجود بيگانه فضايي، همراه آن‌ها از آن‌ سوي منظومه شمسي در حال ورود به کره زمين است.


 اخبار هنري 

پخش مستند «كار آوا» از شبكه خبر

مستند كارآوا ( موسيقي كار )، از امروز 14 تير، همزمان با ميلاد امام حسين (ع) از شبکه خبر روي آنتن مي رود .مرضيه منزوي، تهيه کننده اين مجموعه ضمن اعلام اين خبر افزود: مستند کارآوا مجموعه 10 قسمتي با موضوع موسيقي کار مناطق مختلف ايران است که تاكنون 5 قسمت از آن آماده پخش است. وي در خصوص موضوع اين مستند گفت: موسيقي كارشامل آواها ، نواها و نوازندگي هايي است كه با فعاليت همراه باشد .منزوي افزود: پنج قسمت نخست اين مستند که از 14 تا 26 تيرماه پخش مي شود به بررسي موسيقي مناطق شمال ايران مانند تالش ، علي آباد كتول و رستم آباد مي پردازد .وي در پايان به پيشينه موسيقي کار اشاره کرد و افزود: پيشينه موسيقي كار در ايران به 4 هزار سال پيش باز مي گردد و اين موضوع نشان دهنده اين نکته است که ايرانيان از تاثير موسيقي در نظم بخشي و آسان كردن كارها از حدود 4 هزار سال پيش اطلاع داشتنند .

گفتني ست اين برنامه از امروز14 تيرماه، ساعت 18 و 20 دقيقه از شبكه خبر پخش شده و ساعت 10 و 45 دقيقه روز بعد تكرار مي شود .

دردهمين نشست «اتاق رسانه سينماي ايران»

وضعيت سينماي کمدي دهه 80 ايران بررسي مي شود

دهمين نشست اتاق رسانه سينماي ايران به بررسي وضعيت سينماي کمدي ايران در دهه 80 مي پردازد.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي رسانه، بررسي وضعيت سينماي کمدي ايران در دهه 80 و بحث پيرامون کيفيت فيلم هاي توليدي در اين زمينه، محور موضوعي دهمين نشست "اتاق رسانه سينماي ايران" است.از اين رو دهمين نشست اتاق رسانه سينماي ايران با حضور فعالان عرصه سينماي کمدي و اصحاب رسانه به تبيين عملکرد سينماي کمدي ايران در دهه 80 و جمع آوري راهکارهاي مفيد براي کمک به ارتقاء کيفيت آثار سينمايي پيش رو مي پردازد.اين برنامه با حضور حسين فرحبخش (تهيه کننده)، کامران قدکچيان (کارگردان)، رامبد جوان (کارگردان و بازيگر)، عليرضا خمسه (بازيگر)، نيوشا ضيغمي (بازيگر)، امير قادري (کارشناس و منتقد اتاق رسانه) و خسرو نقيبي (منتقد ميهمان) برگزار مي شود.علاقمندان جهت شرکت در اين نشست مي توانند امروز سه شنبه 14 تيرماه از ساعت 15به فرهنگسراي رسانه واقع در ميدان وليعصر ابتداي بلوار کشاورز مراجعه و يا با شماره تلفن 88800613 تماس حاصل کنند.

«خاک و آتش» ماه رمضان در سينماها

تهيه کننده "خاک و آتش" ساخته مهدي صباغ‌زاده از تلاش براي اکران عمومي اين فيلم در ماه رمضان خبر داد. محمد قهرماني تهيه کننده اين فيلم به مهر گفت: اين فيلم يک اثر ارزشي محسوب مي شود و فکر مي کنم ماه مبارک رمضان زمان مناسبي براي اکران آن باشد. طبق مذاکراتي که با فيلميران پخش کننده اين فيلم داشتيم، تلاش مي کنيم "خاک و آتش" را در اين ماه به نمايش عمومي بگذاريم.فريبرز عرب‌نيا، ميترا حجار، احمد نجفي، آرش تاج، جمشيد جهان‌زاده، مصطفي طاري، قاسم زارع، فرامرز صديقي، کاظم افرندنيا، صديقه کيان‌فر، افسانه ناصري، مهدي ميامي، رامتين خداپناهي و... بازيگران "خاک و آتش" هستند. اين فيلم درباره مبارزات مردم سيستان و بلوچستان در سال 1316 است.مهدي صباغ‌زاده فيلم‌هاي سينمايي "خانه خلوت"، "آباداني‌ها"، "صبحانه‌اي براي دو نفر"، "جستجو در جزيره" و... را ساخته است.

معرفي داوران بخش فيلم جشنواره جلوه هاي آب

مدير هماهنگي و عضو شوراي سياست گذاري اولين جشنواره جلوه هاي آب داوران نهايي بخش فيلم اين جشنواره را معرفي کرد.

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري ، فرزان معظم با اعلام اين خبر افزود: پرويز کلانتري ، احمد طالبي نژاد و فرهاد مهرانفر ، فضل الله صابري و مهوش شيخ الاسلامي کار ارزيابي آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره را انجام خواهند داد .وي افزود: با توجه به انتخاب و معرفي آثار راه يافته به بخش مسابقه پس از معرفي و اعلام اسامي داوران نهايي بخش فيلم اين گروه کار خود را به زودي آغاز مي نمايند تا آثار برتر را در بخش فيلم ( مستند، انيميشن ، داستاني ) معرفي کنند.

فيلمسازان فيلم کوتاه عجله کنند!

در حالي که فقط يك روز به پايان ثبت نام در "بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران " باقي است. بيش از 3400 عنوان فيلم از ايران و 93 کشور جهان متقاضي شرکت در جشنواره است. به گزارش " ستاد خبري بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران" در حالي که تنها يك روز به پايان مهلت ثبت نام در مهمترين رخداد فرهنگي و هنري در عرصه فيلم کوتاه يعني "جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران" باقي است بيش از 3400 فيلم از ايران و 93 کشور جهان متقاضي شرکت در اين جشنواره است.بنا به اين گزارش پس از ايران، رتبه اول تا هفتم ارسال فيلم را به ترتيب فرانسه، آلمان، اسپانيا، امريکا، انگليس، برزيل و فنلاند به خود اختصاص داده اند.پايان مهلت ثبت نام فردا چهارشنبه 15 تيرماه 1390 و به شکل آنلاين و نشاني اينترنتي www.cinemajavanan.ir مي باشد.

از مجموعه «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد»؛

تصويربرداري «بازخواني يك اتفاق» دركامرانيه به پايان رسيد

تصويربرداري اپيزود «بازخواني يك اتفاق» به كارگرداني هادي محقق از سري دوم مجموعه 70 قسمتي «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» اوايل هفته در كامرانيه به پايان رسيد. به گزارش فارس، تصويربرداري اپيزود «بازخواني يك اتفاق» روز شنبه با ضبط صحنه‌هاي داخلي در خانه‌‌اي واقع در كامرانيه به پايان رسيد. در آخرين روز تصويربرداري همه بازيگران اصلي جلوي دوربين رفتند. به تازگي تدوين اپيزود توسط روح الله هاشمي آغاز شد. طبق برنامه‌ريزي انجام شده تصويربرداري طي 9جلسه و در لوكيشن‌هاي مختلف از جمله خانه، بيمارستان، خيابان‌هاي تهران انجام شد. اپيزود «بازخواني يك اتفاق» داستان زوجي را روايت مي‌كند كه با مشقات فراوان با يكديگر ازدواج مي‌كنند پس از گذشت سالها از زندگي مشترك زن به رفتارهاي شوهرش مشكوك مي‌شود...

در اين اپيزود رامسين كبريتي، لادن سليماني، مجيد عبدالعظيمي، پريسا گلدوست و... به ايفاي نقش مي‌پردازند. تعدادي از عواملي كه در ساخت اپيزود «بازخواني يك اتفاق» همكاري دارند، عبارتند از: نويسنده فيلمنامه: محسن سرتيپي، نازنين فرخ‌لو/ كارگردان: هادي محقق/ تهيه‌كننده: اكبر تحويليان/ مديرتوليد: بهرام محمدي‌پور/ مديرتصويربرداري: حميدرضا رحيم‌زاده/ صدابردار: مهرداد دادگر/ طراح صحنه و لباس: قاسم مربي/ طراح گريم: خاطره خاشعي/ دستيار اول كارگردان و برنامه ريز: سيد رحمان محمدي/ منشي صحنه: سميرا زال بيگي/ عكاس: مريم اميري/ اجراي گريم: تينا افشار، حميدرضا خسروي/ مديرتداركات: مهدي رباط ميلي مجموعه «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» را «اكبر تحويليان» به سفارش شبكه پنج سيما تهيه و توليد مي‌كند تا شب‌هاي ماه رمضان از شبكه تهران پخش شود.

با موضوع شاديانه هاي مردمي؛

دومين هم انديشي طنز راديويي 20 تيرماه برگزار مي‌شود

دومين هم انديشي طنز راديويي روز دوشنبه 20 تيرماه با موضوع شاديانه‌هاي مردمي برگزار مي‌شود.به گزارش فارس به نقل از ستاد خبري دومين هم انديشي طنز راديويي، كامران كاظم زاده مدير شبكه راديويي فرهنگ و برگزار كننده اين هم انديشي گفت: مقوله شادي و تزريق آن در كالبد جامعه يكي از دغدغه‌هاي اصلي در سازمان صداوسيما، مسئولان و برنامه‌سازان است و در اين باره ايده‌هاي زيادي به ذهن طراحان و برنامه‌سازان مي‌رسد. وي ادامه داد: يكي از وجوه ريشه‌دار و اصيل شاد زيستن در فرهنگ مردم نهفته است. ما گنجينه ارزشمندي با عنوان فرهنگ مردم داريم كه از آن غفلت شده است، بنابراين با برگزاري دومين هم‌انديشي طنز راديويي مخاطب را با اين مقوله بيشتر آشنا مي‌كنيم. مدير راديو فرهنگ در ادامه اظهار داشت: موضوع دومين هم‌انديشي طنز راديويي شاديانه‌هاي فرهنگ مردم است. كاظم‌زاده عنوان داشت:فراخوان اين هم انديشي مدتي پيش اعلام شده و تا به حال آثار بسيار خوبي به دست ما رسيده است.

دومين هم‌انديشي طنز راديويي 20 تير ماه از ساعت 17 تا 20 در سالن كوثر اداري ساختمان صدا و سيما برگزار مي‌شود.


 مقاله 

" نيم نگاهي به رنگ درمعماري مساجد"

نرگس صانعي

دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران غرب

هر مکان مذهبي که شخص معتقد در آن گام بگذارد ،به "مرکز عالم" تبديل مي شود.مساجد نمونه هاي آشکار اين اماکن هستند، مکان هايي زيبا که موجب شادي گشته و انسان را به تامل وا‌مي‌دارند.

" مساجد باغ هاي بهشتند"

با نگاه به آثار گذ شته و مساجدي هم چون مسجد جامع اصفهان به اهميت وجود رنگ در معماري گذشته پي مي بريم . به طور کلي معماران ، مساجد را به صورتي واحد که مظهري از خداوند است طراحي مي کنند و به تفاوت برون که نشان گر ظاهر و درون که نشان دهنده ي باطن است توجه دارند و براي نشان دادن تضاد ميان آن دو از رنگ ها کمک مي گيرند. معمولا برون مسجد را با
کاشي هاي هفت رنگ که برآيندي از رنگ ها است و درون را به رنگ سفيد که نوعي قداست و پاکي را به هم راه دارد مزين مي کنند.

رنگ ها مي توانند انسان را شاد يا غمگين سازند و عواطف را تحت سلطه ي خود قرار دهند. رنگ هاي مورد استفاده در مساجد رنگ هايي بوده که بيش ترين تاثير را داشته اند مانند رنگ آبي که سمبل ايمان و اعتقاد است ،رنگ فيروزه اي که بيان گر قدرت بوده و براي تداوم و قوي نمودن ديد باطني تماشاگران در گنبد ها و
مناره ها به کار مي رفته است، آبي تيره که حس احترام و قابل اعتماد بودن را منتقل مي کند، رنگ سبزکه نشان دهنده ي آرامش و اميد واري است ورنگ سفيد که پر معنا ترين رنگ در عالم روحاني بوده و بيانگر پاکي و خلوص نيت مي باشد.هم چنين استفاده ي بيشتري از رنگ آبي درتزئينات مساجد باعث آرامش مي شده و فضا را بزرگ تر و زمان را کند تر از آن چه بوده جلوه مي داده است.

در معماري رنگ هاي مختلف در اشکال هندسي خاصي قرار مي گرفته اند براي مثال ، رنگ زرد درون مثلث( يا هر شکل سه گوش) قرار مي گرفته، که آن را پايدارتر نشان داده و به بالا و آن چه ما وراي اين جهان است، اشاره مي کند;رنگ قرمز درون چهار گوش يا مستطيل قرار داشته که نشان دهنده ي تعادل و تقارن است و رنگ آبي درون دايره اي قرار مي گرفته که نشانه ي آرامش و چرخشي است که در همه چيز وجود دارد.

پس انسان با تمام اين سادگي ها براي خداي خود خانه اي مي ساخته که جايگاه عشق و عبادت بوده است و در آن با رنگ ها نوعي آرامش ايجاد مي کرده است که اين تجلي هنر است; هنري که آرامش بخش است تا ياد خدا را در آن بر پا کند.

حال اين سوال در ذهن ما به وجود مي آيد که چرا با وجود اين همه پيشرفت و شناخت گسترده اي که از رنگ ها به وجود آمده است ، امروزه رنگ، که عامل مهمي براي رسيدن به آن حس لطيف روحاني در خانه ي خدااست، ديگر جايگاه و اهميت خود را در معماري مساجد امروزي ندارد؟


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي