جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3914


روش هاي آموزش كودكان استثنايي
استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت دوم)

علامات هشدار دهنده آلزايمر


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


حفظ آب بدن در هواي گرم


  روش هاي آموزش كودكان استثنايي  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت دوم)

بقراط معتقد بود كه اختلالات رواني و رفتاري به علت آسيب مغزي يا بيماري هاي مغزي و يا زياد شدن نسبت به يكي از ترشحات بدن يا اخلاط چهارگانه (دموي يا خوني، صفراوي ، سوداوي و بلغمي) ايجاد مي شود.

بقراط عقيده دارد اين چهار خلط به طور عادي در مقاطعي از دوران رشد انسان غالب است و لذا هر دوره ويژگي مزاجي خاصي را برعهده دارد و نيز احتمال ثبات يا اختلال در هر دوره مي رود.

اظهار نظرهاي ديگر نيز در ارتباط با ساختمان فيزيكي و زيستي بدن انسان و رابطه آن با بيماري هاي رواني و اختلالات رفتاري مطرح شده است.

از آن جمله طبقه بندي كرچمر، شلدن در اين خصوص مي باشد.

اين دانشمندان معتقدند افرادي كه داراي ساختمان يا اسكلت بندي بدني خاصي هستند، شخصيت و ويژگيهاي رفتاري خاصي نيز دارند و به لحاظ ساختمان بدني آنان، ميزان تاثير پذيري شان نسبت به هنجارهاي رواني متفاوت است.

ب) گروه بندي براساس رفتارهاي اوليه و ثانويه

از ديگر طبقه بندي هايي كه در زمينه اختلالات رفتاري مطرح شده است، تقسيم اختلالات رفتاري به انواع اوليه و ثانويه مي باشد.

بدين معنا كه كودكان با اختلالات رفتاري از اوايل زندگي با رفتارهايي سازش و تطبيق يافته اند كه متناسب با سن تقويمي و سن عقلي آنان مي باشد.

به عبارت ديگر توانايي سازش و تطبيق محيطي را ندارند و چنين به نظر مي رسد كه رشد رفتاري آنان در مراحل پايين تري متوقف شده است.

كودكان با اختلالات رفتاري ثانويه، كساني هستند كه در ابتداي زندگي داراي رشد طبيعي بوده اند . اما در مقطعي از زمان به دلايل مختلف جسمي يا فشارهاي رواني، رفتارهاي آنان به مراحل پايين تر رشد بازگشت مي كند و نشانه هايي از وابستگي و مشكلات رفتاري در آنان تظاهر مي نمايد.

ح) گروه بندي براساس سن

براساس سن نيز طبقه بندي ديگري از اختلالات رفتاري شده است. به عبارت ديگر براي هر دوره سني رفتارهاي انحرافي قالبي را مشخص كرده اند كه در ذيل ذكر مي گردد.

1- دوره اول كودكي ( تولد تا 3 سالگي)

واكنش هاي رفتاري بيمار گونه كودكان در اين دوره اكثرا از نوع واكنش هاي روان تني مثل ناراحتي هاي گوارشي ( اسهال ، دل درد، يبوست و بي اشتهايي) ، تنگي نفس ، تهوع، استفراغ مي باشد.

2- اختلالات رفتاري دوم ( 4 تا 6 سالگي)

اختلالات رفتاري دراين دوره بيشتر به صورت ترس ، انواع عادات نامطلوب مثل جويدن ناخن ، مكيدن انگشت، شب ادراري ، پرخاشگري و تخريب اسباب بازي ، يا لوازم منزل ، بيخوابي و بي اشتهايي مي باشد.

3- اختلالات رفتاري دوره سوم كودكي( 7 تا 11 سالگي)

اختلالات اين دوره بيشتر به صورت دروغگويي ، امتناع از رفتن به مدرسه، لكنت زبان و انواع تيك ها ( پرش هاي بي اراده عضلاني ) مي باشد.

4- اختلالات رفتاري دوره نوجواني (12 تا 14 سالگي)

اختلالات رفتاري در اين دوره بيشتر در ارتباط با انجام تكاليف مدرسه و برآوردن توقعات و انتظارات تحصيلي از طرف معلم و والدين و همچنين رفتارها و اعمال غير اجتماعي مي باشد.

5- بيشتر ارتباط با داشتن اختلاف سليقه و عقيده با نحوه زندگي و ارزش هاي والدين است.

د) گروه بندي براساس سبب شناسي

اين حيطه به دو قسمت تقسيم مي شود:

1- اختلالات رفتاري با زير بناي ارگانيكي و جسمي

2- اختلالات رفتاري با زير بناي رواني و بدون مشكلات جسمي

ادامه دارد...


 علامات هشدار دهنده آلزايمر  

بيماري آلزايمر عامل اصلي دمانس يا زوال عقل است علايم آن شامل از دست دادن حافظه، قضاوت و استدلال و تغييراتي در حالات و رفتار مي‌باشد چنانچه بعضي از اين علايم در فردي وجود داشته باشد به پزشك متخصص بيماري مغز و اعصاب مراجعه كند تامورد بررسي كامل قرارگيرد.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي انجمن آلزايمر ايران ،گاهي افراد به اين علايم توجهي نمي‌كنند و تشخيص نمي‌دهند كه چنين اختلالي وجود دارد و از آنجا كه علايم بتدريج ظاهر مي‌شود ممكن است كه مدت طولاني جلب توجه ننمايد و اشتباها تصور شود اين رفتارها بخشي از روند پيري است.

بسيار حايز اهميت است كه اگر شاهد چنين علايمي بوديد به يك پزشك متخصص مغز و اعصاب مراجعه نماييد، شايد اين علايم مربوط به وضعيت قابل درمان ديگري باشد.

چنانچه بعضي از علايم در شما يا نزديكانتان وجود داشته باشد به يك متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد تا مورد بررسي كامل قرار گيريد.

10 علامت هشداردهنده:

1- اختلال حافظه

اختلال حافظه، در حدي كه در كارهاي روزانه ايجاد مشكل مي‌كند.

طبيعي است كه افراد قرارهاي ملاقات، اسامي همكاران و يا شماره تلفن دوستي را فراموش كنند ولي بعدا به خاطر مي‌آورند، بيمار مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است اغلب مسايل را فراموش نمايد و بعدا هم به خاطر نياورد، بالاخص مسايلي را كه جديدا اتفاق افتاده باشند فراموش مي‌نمايند.

2 -مشكلات در انجام كارهاي عادي

حواس افراد پرمشغله ممكن است برخي اوقات پرت شود. مثلا هويجي را كه براي غذا پخته‌اند بر روي اجاق گاز جا بگذارند و تا پايان نهار هم به خاطر نياورند. فردي با بيماري آلزايمر توانايي درست كردن حتي قسمتي از پخت غذا را ندارد. ممكن است فراموش كند كه غذا خورده است.

3 -ضعف بيان

براي همه افراد گهگاه پيش مي‌آيد كه در پيدا كردن لغات مناسب دچار مشكل شوند، ولي فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است گاهي كلمات ساده را از ياد ببرد و لغات نامناسب را جايگزين نمايدو در نتيجه جملات او نامفهوم مي‌شوند.

4- گم كردن زمان و مكان

به طور طبيعي ممكن است افراد روز هفته و يا مقصدشان را فراموش كنند ولي دوباره با تمركز به ياد بياورند. فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است در خيابان راه خود را گم كند و نداند كه چگونه به آنجا رفته است و يا از آنجا نتواند راه خانه خود را دوباره پيدا نمايد.

5- ضعف يا كاهش قضاوت

ممكن است افراد با داشتن ناراحتي‌هاي عفوني مراجعه به پزشك را به تعويق بياندازند ولي سرانجام اين كار را انجام مي‌دهند. اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر نه مشكلاتش را درك مي‌كند و نه مراجعه به پزشك را ضروري مي‌داند. به دليل اشكال در تصميم‌گيري‌هاي ساده مثلا ممكن است لباس‌هاي زمستاني را در گرماي تابستان به تن نمايد.

6- مشكلات در تفكر ذهني

گاه و بي‌گاه ممكن است افراد موازنه‌كردن دسته چك خود را مشكل بپندارند. فرد مبتلا ارقام را كاملا فراموش مي‌كند و نمي‌داند با آنها چكار بكند. خيلي‌ها جشن تولد را برگزار نمي‌كنند ولي فرد مبتلا شايد ديگر نداند كه جشن تولد چه معنايي دارد؟

7- جا گذاشتن اجسام

هر كس ممكن است موقتا كليد يا كيف پولي را سر جايش نگذارد. فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است اجسام را در جاهاي نامربوط بگذارد، مثلا اطو را در فريزر و يا ساعت مچي را در قندان بگذارد.

8-تغييرات در حالات و رفتار

همه مي‌توانند گهگاه غمگين و يا بدخلق باشند، حالات فرد مبتلا به بيماري آلزايمر مي‌تواند سريعا تغيير كند و بي‌هيچ دليل، آرامش به اشك و خشم تبديل شود.

9 -تغييرات در شخصيت

شخصيت افراد با سن قابل تغيير مي‌باشد، ولي شخصيت فرد مبتلا به بيماري آلزايمر مي‌تواند دچار دگرگوني گردد. ممكن است كاملا سردرگم، بدبين و يا منزوي گردد. اين تغييرات شامل بي‌تفاوتي، ترس و يا رفتارهاي نامناسب نيز هست.

10 -از دست دادن انگيزه

به طور طبيعي افراد گاهي از كارخانه، فعاليت‌هاي تجاري و يا وظايف اجتماعي خسته مي‌شوند ولي در نهايت دوباره انگيزه‌هاي خود را پيدا مي‌كنند، فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است نسبت به وقايع و رويدادهاي محيط زندگي و خانواده‌اش كاملا بي‌تفاوت به نظر بيايد.


 خبرها از عالم علم 

ژن‌هاي موثر در مقابله با سرطان‌ها

پزشكان 3 ژن جديد موسوم به ژنهاي «مرگ سلولي» را شناسايي كرده‌اند كه ادعا مي‌كنند اين ژنها براي بهبود عملكرد داروهاي ضد سرطان، حياتي و ضروري هستند و اين يافته راه را براي درمان بهتر سرطان‌هاي گوناگون هموار خواهد كرد. به گزارش ايسنا، فرآيند برنامه‌ريزي شده مرگ سلولي يا فرآيند آپوپتوسيز، سلولهاي ناخواسته و خطرناك را از بدن انسان خارج مي‌سازد و بنابراين از بدن در برابر سرطان و بيماريهاي سيستم ايمني خودكار محافظت مي‌كند. اين فرآيند توسط خانواده‌اي از ژن‌ها موسوم به 2-BC1 تنظيم مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، هم اكنون گروهي از متخصصان انستيتو والتر واليزاهال به سرپرستي دكتر لينا هپو، 3 ژن 2-BC1 را شناسايي كرده‌اند كه پيوما، نوكزا و بيم نام دارند و به سلولهاي سرطاني دستور مي‌دهند كه پس از درمان با داروهاي معمولي شيمي درماني، خودكشي كنند.

دكتر هپو در تشريح اين فرآيند افزود: ما در اين بررسي‌ها دريافتيم كه سه ژن مزبور براي سازماندهي مرگ سلول سرطاني با همديگر عمل مي‌كنند و درست در لحظه‌اي حمله مي‌كنند كه DNA در سلول سرطاني در اثر شيمي درماني آسيب ديده است اما در صورتي كه هر سه ژن نتوانند همزمان با هم عمل كنند و يا حتي يكي از آنها وجود نداشته باشد سلولهاي سرطاني به حيات خود ادامه مي‌دهند و رشد تومور نيز ادامه پيدا مي‌كند. پزشكان در نظر دارند با اين اطلاعات جديد تاثير شيمي درماني را در درمان سرطان‌ها بهبود بخشيده و در نتيجه به طول عمر بيماران سرطاني كمك كنند.

ميوه‌هاي آب‌دار، بهترين ميان‌ وعده در تابستان

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز گفت: نوشيدن آب در فصل تابستان در كاهش و يا افزايش وزن تاثيري ندارد بنابراين توصيه مي‌شود هنگام احساس تشنگي با خيال راحت آب بنوشيد. دكتر فريده شيشه‌بر در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: با توجه به اين ‌كه در فصل تابستان تعريق و خروج آب از بدن افزايش مي‌يابد لازم است مقدار زيادي آب نوشيده و ميوه‌هاي آب‌دار مصرف شود. مصرف ميوه‌هاي آب‌دار به عنوان ميان‌وعده در فصل تابستان توصيه مي‌شود، زيرا اين ميوه‌ها مي‌توانند آب از دست رفته بدن را تامين كرده و دماي بدن را كاهش دهند. وي با اشاره به اين ‌كه برخي افراد تصور مي‌كنند نوشيدن آب موجب كاهش اشتها مي‌شود، افزود: اين تصور نادرست است، زيرا آب در معده باقي نمي‌ماند و به اين ترتيب ميل به خوردن غذا را كاهش نمي‌دهد. شيشه‌بر تصريح كرد: البته نوشيدن مايعات به صورت شربت مي‌تواند موجب كاهش ميل به خوردن غذا شود. همچنين نوشيدن بيش از حد آب، پيش از وعده غذايي موجب افزايش حجم معده مي‌شود. اين متخصص تغذيه تاكيد كرد: ميوه‌هاي آب‌دار در فصل تابستان بايد به صورت ميان ‌وعده مصرف شوند و نبايد به هيچ وجه مصرف ميوه را جايگزين وعده غذايي كرد.


 خبر پزشکي 

 

عينك‌هاي آفتابي

هنگامي كه زير آفتاب داغ تابستاني راه مي‌رويد، علاوه بر محافظت از پوست بايد به فكر چشم‌هايتان هم باشيد. شايد با خودتان فكر ‌كنيد با تنگ كردن چشم‌ها و نگاه نكردن مستقيم به خورشيد مشكل حل مي‌شود، اما بايد بدانيد همان‌قدر كه اشعه‌هاي آفتاب براي پوست مضر است، مي‌تواند براي سلامت چشم‌ها هم دردسرساز باشد.

پس بسادگي از اين مورد نگذريد و با انتخاب و استفاده درست از عينك‌هاي آفتابي سلامت چشم‌ها را تامين كنيد.

دكتر امين‌الله نيك‌اقبالي، دبيركل انجمن چشم پزشكي ايران در گفت‌وگو با جام‌جم درباره استفاده از عينك‌هاي آفتابي مي گويد: تابش شديد آفتاب و وجود اشعه ماوراي بنفش، استفاده از عينك‌هاي آفتابي را ضروري مي‌كند.

در تابستان كه روزها طولاني‌تر و تابش آفتاب مستقيم‌تر است، نياز به استفاده از اين عينك‌ها بيشتر احساس مي‌شود. در فصل زمستان هم به دليل وجود برف نبايد استفاده از عينك‌هاي آفتابي را فراموش كرد. علاوه بر اين زماني كه كنار دريا هستيد نيز به دليل بازتاب اشعه از سطح آب نياز است از عينك آفتابي استفاده شود.

به گفته وي، هر جا كه نور آفتاب زياد باشد، چه به دليل طولاني بودن روز يا تابش مستقيم آفتاب و چه به دليل بازتاب نور از سطوح صيقلي، براي محافظت از چشم‌ها بايد از عينك‌هاي آفتابي استفاده شود.

تقريبا تمام قسمت‌هاي بدن توسط پوست پوشيده شده است و به همين دليل تاثير اشعه ماوراي بنفش روي پوست ديده مي‌شود. به گفته دكتر نيك‌اقبالي همان‌طور كه اشعه ماوراي بنفش پوست را مي‌سوزاند و برنزه مي‌كند، روي پوست پلك هم تاثير مي‌گذارد.

اما چشم تنها جايي است كه قسمتي از آن را پوست نمي‌پوشاند؛ مثل قرنيه و ملتحمه كه به طور مستقيم در معرض تابش اشعه‌ ماوراي بنفش قرار دارد. اين فوق تخصص شبكيه در اين زمينه هشدار مي‌دهد: تابش مستقيم اشعه ماوراي بنفش و بازتابي كه از مناطق مختلف دارد، باعث مي‌شود ملتحمه و قرنيه تحت تاثير قرار بگيرد و دچار عوارضي مانند بيماري ناخنك شود. چون عقيده بر اين است كه شايد اشعه ماوراي بنفش زمينه‌ساز ايجاد ناخنك باشد.

دكتر نيك‌اقبالي با اشاره به اين‌كه قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراي بنفش خورشيد احتمال ابتلا به آب مرواريد را افزايش مي‌دهد، خاطرنشان مي‌كند: مقداري از اشعه ماوراي بنفش توسط قرنيه فيلتر مي‌شود، ولي مقدار كمي نيز ممكن است به چشم راه پيدا كند و امكان بروز آب مرواريد را افزايش ‌دهد؛ در اين شرايط بخصوص ميان افراد سيگاري احتمال ابتلا به آب مرواريد بيشتر مي‌شود.

به گفته وي، حتي ممكن است مقداري از لنز هم عبور كند، به شبكيه برسد و آن را بسوزاند. در نتيجه ديد شخص كاهش مي‌يابد. به گفته دكتر نيك‌اقبالي تابش آفتاب و نور هم مي‌تواند روي پوست پلك تاثير بگذارد و هم ممكن است اثراتي روي ملتحمه و قرنيه داشته باشد. همچنين ممكن است با تاثير گذاشتن روي عدسي احتمال ابتلا به آب مرواريد را افزايش دهد يا شبكيه را بسوزاند و ديد مركزي را مختل كند.اكثر عينك‌هاي آفتابي براي محافظت از چشم‌ در برابر پرتوهاي مضر نور خورشيد طراحي شده‌اند، ولي هنگام خريد بايد دقت داشته باشيد حفاظت در مقابل بعضي از اين اشعه‌ها بيشتر اهميت دارد.دكتر نيك اقبالي در اين زمينه توضيح مي‌دهد: تقريباً همه عينك‌هاي موجود در عينك‌سازي‌ها استاندارد است. در عينك فروشي‌ها نيز دستگاهي وجود دارد كه تاثير اشعه ماوراي بنفش و ميزان آن را نشان مي‌دهد. بنابراين اگر قصد خريد عينك آفتابي مناسبي داريد، بايد آن را از فروشگاه‌هاي معتبر تهيه و حتما امتحان كنيد.امروز در بازار انواع مختلف عينك‌هاي آفتابي در طرح‌ها و رنگ‌هاي مختلف وجود دارد. دكتر نيك اقبالي با بيان اين‌كه انتخاب ميان رنگ‌هاي مختلف عينك‌ها به سليقه افراد بستگي دارد، مي‌افزايد: عقيده بر اين است كه براي رانندگي و مواردي اين چنين، رنگ خاكستري بهتر است چون شخص مي‌تواند راحت‌تر و بهتر ببيند.


  حفظ آب بدن در هواي گرم  

رسيدن آب کافي به بافتهاي بدن در زمان انجام فعاليت فيزيکي در هواي گرم از اهميت حياتي برخوردار است. به گزارش ايسنا ، براندون مک دمورت از دانشگاه تنسي عقيده دارد که نياز افراد مختلف به آبرساني متفاوت است و بر اين اساس براي فهم اين نياز تعيين ميزان تعريق توصيه مي‌شود. مک دمورت در اين خصوص مي‌افزايد: قبل از ورزش خود را وزن کنيد، براي نيم ساعت ورزش کرده و آب ننوشيد، دوباره خودتان را وزن کنيد تا مقدار آب از دست رفته از طريق تعريق مشخص شود. وي مي گويد: ميزان آب از دست رفته بدن را بر چهار تقسيم کرده و سپس در يک برنامه ورزشي يک ساعته در هر 15 دقيقه بخشي از آن را جبران کنيد. مک دمورت در خاتمه تاکيد دارد که در زمان ورزش در هواي گرم بايد آب رساني مداوم صورت گيرد و در اين خصوص نبايد منتظر بود تا تشنه شد زيرا ممکن است مکانيزم تشنگي زماني فعالي شود که بخشي از آب بدن از دست رفته و فرد به اصطلاح دچار دهايدريت (اختلال در آب رساني به بافتها) شده باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي