جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3933

وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي:
آمريکا براي جايگزيني ارزشهاي غربي با ارزشهاي ناب اسلامي تلاش مي کند

فرماندار شهرستان سلماس
شهرستان سلماس پله هاي توسعه را با شتاب تمام مي پيمايد


برگزاري جلسه کميته فن آوري اطلاعات شهرستان فيروزکوه در واحد فيروزکوه


ايران زمين


در استان


 وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي:
 آمريکا براي جايگزيني ارزشهاي غربي با ارزشهاي ناب اسلامي تلاش مي کند 

کرج – خبرنگار آفرينش

همايش بزرگ فعالان قرآني استان البرز با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ، آحاد مختلف جامعه و مسئولان شهرستاني و استاني در محل تالار شهيدان نژاد فلاح شهر کرج برگزار شد.

در اين همايش وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي با هشدارنسبت به تلاش آمريکا براي جايگزيني ارزشهاي غربي با ارزشهاي ناب اسلامي، خواستار اعتلاي ارزشهاي انساني و قرآني در سطح جهان اسلام شد و اظهار داشت: امروز جهانيان در اصل وجود قرآن ترديد ندارند ، اما تفاسير بسيار زيادي از آن وجود دارد و بايد گفت اسلام عزيز، امروز از ظاهرنگري و عدم توجه به عمق مفاهيم آيات الهي رنج مي برد.

سيد محمد حسيني بيان داشت: منافقين با حمايت نيروهاي صدام مي خواستند ضربه سنگيني به بدنه نظام اسلامي وارد سازند که تدبير امام راحل آنان را ناکام گذاشت.

وي افزود: تک تک ما مديون خون شهدا هستيم و مطالعه آيات قرآني يکي از توصيه هاي موکدانه شهدا است. آنان با قرآن مانوس بودند و بخش اعظمي از معرفت و شناخت خود را مرهون مطالعه قرآن هستيم.

عضو کابينه دهم در رمزگشايي علل پيروزي رزمندگان اسلام در 8 سال جنگ تحميلي، با بيان اينکه خداوند رزمندگان را بسيار دوست مي دارد، گفت: خداوند رزمندگان را بسيار دوست مي دارد چرا که آنان ثابت قدم هستند و به آنچه مي گويند عمل مي کنند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: انس رزمندگان اسلام با آيات شهادت و جهاد موجب شد آنان از همه چيز خود بگذرند و در نهايت، پيروزي انقلاب پس از 8 سال جنگ تحميلي رقم خورد.

حسيني تاکيد کرد: اگر مي خواهيم نظام ما به الگوي وحدت بخش در سطح جهان تبديل شود، بايد به آيات قرآن کريم تمسک بجوييم و توجه ما به آنان تنها به ظاهرنگري محدود نشود.

وي گفت: در پرتو تعاليم قرآن مي توان کشورهاي جهان را تحت تاثير قرار داد و سرنوشت کساني را که تحت سلطه ستمگران قرار دارند، تغيير داد.

حسيني در بخش ديگري از سخنانش اذعان داشت: هيچ احدي در جهان قرآن را انکار نمي کند، اما تفاسير بسيار زيادي از آن وجود دارد. برخي به ظاهر قرآن بسنده مي‌کنند و متاسفانه گاهاً مفهوم عالي آن درک نمي شود.

وي تصريح کرد: قرآن مي فرمايد مردم بايد از حکومت طاغوت اجتناب کنند و امروز آمريکا و اسرائيل طاغوتيان جهان هستند که بايد در مقابل زورگويي هاي آنان ايستاد و پوزه آنها را به خاک ماليد. اگر برخي ادعاي مسلماني دارند و از طاغوت هم پيروي مي‌کنند، نشانگر آن است که اسلام عزيز امروز در مظلوميت به سر مي برد و برخي، از درک مفهوم عميق آيات الهي عاجز مانده اند.

حسيني با اشاره به صدر اسلام، گفت: در زمان پيامبر (ص) هم از قرآن زياد حرف زده مي شد، اما ايشان همواره از جامعه و فضاي حاکم بر آن گلايه داشتند،چرا که فقط به ظاهر قرآن بها مي دادند و مفهوم آن در مظلوميت بود.

وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي به تلاش غرب براي سيطره فرهنگي بر جهان اسلام اشاره کرد و افزود: امروز غرب تلاش مي کند ارزشهاي انحرافي را جايگزين ارزشهاي ناب اسلامي کند و اگر الگوي مناسبي در مقابل آن ارائه ندهيم قطعا آنان پيروز ميدان خواهند بود.

وي در پايان بيان داشت: غرب با استفاده از سيطره رسانه اي که دارد تلاش مي کند ايران را کشوري عقب افتاده، تندخو، تروريسم و تند مزاج جلوه دهد که بايد براي ارائه واقعيت ها به جهان تلاش کند. بايد پيام اصلي انقلاب را به جهانيان منتقل کنيم که براي تحقق اين مهم مي تواند فيلم، نمايش، کتاب و رمان، انيميشن، امکانات سخت افزاري، نرم افزاري و ... استفاده کرد.

در ادامه اين همايش ، نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج نيز اظهار داشت: شان ترجمه قرآن با آيات قرآني يکسان نيست و پذيرش اينکه ترجمه قرآن خود قرآن است مي تواند لغزشگاه بزرگي باشد.

آيت الله محسن کازروني ، عدم تحريف قرآن پس از گذشت قرن ها از نزول آن را يکي از امتيازات ويژه مسلمانان در بهره مندي از کتاب آسماني نسبت به ساير اديان الهي دانست و گفت: قاري قرآني از مرزهاي زمان و مکان مي گذرد و با پروردگار خويش ارتباط بسيار نزديکي برقرار مي کند.

وي با بيان اينکه هيچ گونه غباري روي قرآن کريم مشاهده نمي شود، اذعان داشت: همان کلمات نوراني که بر قلب پيامبر نازل شد، امروز در اختيار ماست و اين ارزش والايي است. امام صادق (ع) مي فرمايد خداوند در کلماتش تجلي کرده است و لذا مطالعه قرآن و انس با آن، برابر انس و الفت با ذات اقدس الهي است.

آيت ا... کازروني ادامه داد: اگر کسي مي خواهد خداوند را مشاهده کند، همين آيات قرآن وسيله خوبي براي شناخت اوست. قرآن مخاطب خود را به حال خود رها نمي‌کند و او را به راه راست و صراط مستقيم هدايت مي کند.

عضو مجلس خبرگان رهبري بيان داشت: برخي مي گويند ترجمه قرآن، خود قرآن است حال آنکه اين طور نيست و مي تواند لغزشگاه بزرگي باشد. اين يک انحراف است و بايد گفت ادبيات قرآن همان چيزي است که امروز در اختيار ماست.

نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج، شعاع قرآني را فراتر از هر کلامي دانست و تاکيد کرد: قرآن فاقد غبارگرفتگي و نور مطلق است.

وي افزود: انسان از طريق مطالعه قرآن مي تواند به معنويت خاصي دست يابد و خود را در برابر خداوند جهان ببيند.

آيت الله کازروني تصريح کرد: عده اي از قرآن با تعبير نور ياد کرده اند و بايد براي تلاوت آن برگزاري مجالس تلاوت و در نهايت فهم معنا و مفهوم عميق آيات آن تلاش کرد.

مدير کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز نيز طي سخناني با اشاره به اين که مبلغان کتاب وحي پيشگامان عرصه فرهنگي هستند، موازي کاري فرهنگي در البرز را بسيار ناچيز ارزيابي کرد و گفت: نهادهاي فرهنگي فعال در استان همپوشاني مطلوبي دارند. براي نمونه در ماه رجب که اعتکاف صورت گرفت، ستاد فرهنگي اعتکاف تشکيل شد و به برگزاري مناسب اين مراسم معنوي کمک شاياني کرد.

قادر آشنا افزود: توزيع 50 هزار جلد کتاب با محوريت نماز، مهدويت و ولايت از طريق دبيرخانه کانونهاي فرهنگي و هنري مساجد استان البرز يکي از اقدامات صورت گرفته در ايام اعتکاف بود که بايد سخنراني هاي مذهبي، برگزاري مسابقات و جشنواره هاي مختلف، تقدير از معتکفين و ... را به آن اضافه کرد.

اين مسئول از ارائه آموزش هاي ويژه در حوزه مهدويت خبر داد و گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي از طريق برگزاري دهها جشنواره، يادواره ، مسابقه، شب شعر ، کلاسهاي آموزشي و کارگاههاي مختلف در راه ترويج امور فرهنگي گام برداشته است و اين روند با جديت دنبال مي شود.

مدير کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه کرد: يک کتاب فرهنگي براي ميزباني از ماه پرخير و برکت رمضان شکل گرفته است که طرح ريزي دهها ويژه برنامه، محافل قرآني، نمايشگاه و جشنواره قرآني و ... را برعهده دارد.

آشنا همچنين به برگزاري اولين همايش قرآن ياوران استان البرز اشاره کرد و گفت: برگزاري نمايشگاه بزرگ قرآني در فضايي به مساحت 3 هزار متر مربع در دستور کار است که طي آن غرفه هاي فروش کتاب ادعيه ، بخش هنرهاي تجسمي و ... به فعاليت  مي پردازند.

وي در پايان خاطرنشان کرد: در شب هاي پرخير و برکت ماه رمضان تجليل از فعالان قرآني ، جزء برنامه هاي اصلي ستاد فرهنگي استقبال از رمضان است، وي گفت سعي خواهيم کرد ميزبان خوبي براي ماه نزول قرآن باشيم.


 فرماندار شهرستان سلماس
 شهرستان سلماس پله هاي توسعه را با شتاب تمام مي پيمايد 

اروميه-خبرنگار آفرينش

فرماندار شهرستان سلماس گفت: اين شهرستان در سايه توجهات دولت و همكاري مستمر مردم، پله‌‌‌هاي توسعه و ترقي را با شتاب تمام مي پيمايد.

مرتضي نظري در گفت و گو با خبرنگاران وسايل ارتباط جمعي افزود: فعاليت هاي عمراني متعددي در اين شهرستان در حال اجراست كه با بهره برداري از آنها چهره شهر دگرگون مي شود.وي گفت: هم اكنون 130 پروژه شامل 21 پروژه جديد، 55 پروژه مستمر و 54 پروژه نيمه تمام در سلماس در دست اجراست.

فرماندار شهرستان سلماس اظهاركرد: سبقت گرفتن براي خدمت گزاري به مردم در سال جهاد اقتصادي در راس برنامه هاي اين فرمانداري قرار دارد و تمام مسولان با وحدت و يكپارچگي در راستاي توسعه همه جانبه شهرستان حركت مي كنند.نظري افزود: 123 ميليارد و 970 ميليون ريال در قالب پنج طرح احداث ساختمان سد و شبكه آبياري و زهكشي زولا، مطالعات و احداث ندامتگاه 250 نفري، ايجاد تاسيسات فاضلاب شهري به اين شهرستان اختصاص يافته است.

وي با اشاره به اينكه 331 روستا در اين شهرستان گازرساني شده است، گفت: 70 ميليارد ريال اعتبار براي لوله گذاري و احداث خط شبكه شش روستا نيز اختصاص يافته كه با بهره برداري از آنها مجموع روستاهاي برخوردار از امكانات گاز به 44 درصد خواهد رسيد.

وي بااشاره به تصويب احداث مجموعه ورزشي پنج هزار نفري سلماس در دور دوم سفر هيات دولت به آذربايجان غربي افزود: 50 ميليارد ريال اعتبار براي اين پروژه در نظر گرفته شده كه با اختصاص آن، اين ورزشگاه سال آينده به بهره‌برداري مي رسد. فرماندار سلماس همچنين از احداث مجموعه ورزشي كارگران اين شهرستان با يك ميليارد و 600 ميليون ريال اعتبار خبر داد و گفت: امسال عمليات اجرايي اين پروژه آغاز مي شود.وي، اجراي قانون هدفمندي يارانه ها را يكي از اقدامات اساسي دولت دهم عنوان كرد و افزود:

با اجراي اين قانون در سلماس در آب آشاميدني شهري 52/8 درصد، برق شهري 14درصد، فرآورده نفت و گاز 51 درصد، نفت سفيد 52 درصد، نفت كوره 74درصد، بنزين 24 درصد و در ضايعات نان 25 درصد كاهش را شاهد بوديم.

نظري با اشاره به اينكه 28 واحد توليدي در شهرك صنعتي سلماس فعال هستند، گفت:‌ دراين واحدهاي توليدي، براي 720 نفر اشتغال ايجاد شده است.فرماندار شهرستان سلماس اظهاركرد: 21 واحد توليدي نيز در اين شهرك در دست ساخت و 8 واحد ديگر نيز در حال راه اندازي است كه با بهره‌برداري از آنها براي شش هزار و 560 نفر ديگر اشتغال ايجاد خواهد شد.

نظري همچنين از احداث ناحيه صنعتي تازه شهر در زميني به وسعت 250 هكتار در آينده نزديك خبر داد. وي با بيان اينكه شهرستان سلماس رتبه دوم استان را از نظر توليد شير به خود اختصاص داده است، گفت: سالانه 75 هزار تن شير در اين شهرستان توليد و به بازار عرضه مي شود.

فرماندارسلماس در ادامه با اشاره به مشكلات پيش روي احداث مسكن مهر در اين شهرستان اظهاركرد: پروژه مسكن مهر در اين شهرستان از 18 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است. وي اضافه كرد:‌ 3هزار و 247 واحد مسكن مهر در سلماس در حال احداث است كه از اين ميزان 96 واحد به بهره برداري رسيده و 18 واحد ديگر درحال اتمام است و مابقي نيز در دست ساخت است.


 برگزاري جلسه کميته فن آوري اطلاعات شهرستان فيروزکوه در واحد فيروزکوه  

فيروزکوه– ايرج صادقعلي

با حضور اسفنديار معاون برنامه‌ريزي و اداري مالي فرمانداري شهرستان فيروزکوه و دکتر علي مهديزاده اشرفي معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه و ساير اعضاي کميته فن آوري اطلاعات شهرستان فيروزکوه ، اين کميته با هدف ايجاد يک پورتال اطلاع رساني واحد براي شهرستان فيروزکوه در اين واحد دانشگاهي تشکيل گرديد .

به گزارش خبرنگار آفرينش، دکتر مهديزاده معاون پژوهشي واحد فيروزکوه طي يک مصاحبه اختصاصي ضمن تاکيد بر اهميت موضوع اطلاع رساني به موقع و مديريت اطلاعات گفت : در تمام دنيا وجود يک مرکز واحد براي ارائه آمار و اطلاعات و اخبار از اهميت بالايي برخوردار است . ايشان هدف از ايجاد پورتال اطلاع رساني واحد شهرستان را استفاده محققين و بهره برداران در بخش نيازمندي هاي آماري دانستند و تاکيد کردند متاسفانه تاکنون به دليل تعدد منابع آماري و اطلاعاتي نتوانسته ايم بهره‌برداري خوبي از امکانات شهرستان انجام دهيم و اين برعدم توسعه يافتگي منطقه فيروزکوه اثر داشته است . لازم به توضيح است دراين جلسسه متخصصين و مديران فن آوري اطلاعات ادارات شهرستان به طرح ديدگاه هاي خودپرداخته و درخصوص راه کارهاي ايجاد اين درگاه اطلاع رساني منطقه اي پيشنهادات سازنده اي را ارائه نمودند .


 ايران زمين 

سرپرست فرمانداري شهرستان رباط کريم:

نمازجمعه ، حاکميت نظام ديني و تبلور عيني پيوستگي دين و سياست است

رباط کريم_اصغري

بيژن سليمان پور سرپرست فرمانداري شهرستان رباط کريم گفت : در بيش از هفتصد شهر کشور نماز جمعه اقامه مي گردد و در هر نقطه اي که پرچم اين نماز عبادي و سياسي بر افراشته مي شود ، نشان دهنده پيوستگي ديانت و سياست ماست .

به گزارش خبرنگار ما از رباط کريم و به نقل از روابط عمومي فرمانداري شهرستان رباط کريم ، وي با گراميداشت سالروز اقامه اولين نمازجمعه پس از انقلاب اسلامي اظهار کرد : جمعيتي که در روزهاي جمعه براي شرکت در نماز جمعه به سوي مصلاها مي شتابند ، پتانسيل و ظرفيت بسيار عظيمي است که به برکت نظام مقدس جمهوري اسلامي به وجود آمده که ساير نظام هاي سياسي دنيا ، صرف نظر از ماهيت غير ديني در عرصه هاي اجتماعي نيز نمي توانند چنين گردهمايي عظيمي را تشکيل دهند .

وي افزود : نماز جمعه بنيادي ترين اصل نظام اسلامي را تحقق مي بخشد و آن ، جمله گرانقدر شهيد آيت الله مدرس است که گفت ؛ سياست ما عين ديانت ما و ديانت ما عين سياست ماست .

سليمان پور ادامه داد :در هر محفلي و مجلسي که ائمه محترم جمعه حضور پيدا مي کنند ، در واقع پيام آور پيوستگي ديانت و سياست هستند، چرا که دو خطبه نماز جمعه که در آنها مسايل ديني و سياسي و اجتماعي روز مطرح مي شود ، در حکم دو رکعت نماز است .

وي با بيان اينکه يکي از استراتژي هاي دشمنان و استکبار جهاني در سال هاي اخير براي لطمه زدن به نظام ، ايجاد خدشه در وحدت ملي است ، گفت : هيچ نهادي مانند نماز جمعه ، نمي تواند به صورت مستمر و مرتب ، با شرکت تمامي قوميتها و افکار و سلايق گوناگون شکل گيرد .

سرپرست فرمانداري رباط کريم تاکيد کرد : نمازجمعه فاصله هارا ازبين مي برد و سياستي را که دشمنان اسلام و نظام جمهوري اسلامي ، ميلياردها دلار خرج مي کنند تا وحدت ملت را مخدوش نمايند ، خنثي مي کند .

او همچنين بي تفاوت کردن مردم نسبت به نظام و انقلاب اسلامي را يکي ديگر از سياستهاي دشمنان دانست و ادامه داد: امامان جمعه هر هفته مردم را در جريان آخرين تحولات دنيا و کشور و نيز دستاوردها و خدمات نظام قرار مي دهند که اين امر ارزش بالايي دارد و اهداف دشمنان را ناکام مي گذارد .

سليمان پور با اشاره به نقش ميعادگاه هاي نمازجمعه در دوران دفاع مقدس و پس از آن ، تصريح کرد : همه تجمعات و راهپيمايي هايي که در راستاي قوام و حفظ ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و آرمان هاي امام خميني (ره) و خون مطهر شهدا برگزار مي شود ، ريشه در نمازهاي جمعه دارد . نماينده عالي دولت در شهرستان رباط کريم ، دفاع از ارزش هاي ديني و اسلامي و دفاع از حريم ولايت را از ديگر کارکردهاي نمازجمعه اعلام کرد و افزود : هيچ نهادي در اين زمينه، توفيق و کارآيي نمازعبادي سياسي جمعه را نداشته است و بنيانگذار کبير نظام جمهوري اسلامي، با فرمان اقامه نمازجمعه، در واقع انقلاب را در مقابل حوادث و توطئه هاي گوناگون بيمه کردند .

وي به سياست هاي غلط فرهنگي دولت در زمان حاکميت هشت ساله اصلاح طلبان اشاره و خاطرنشان کرد: در آن سالها به بسياري از ارزش هاي فرهنگي و ديني جامعه حمله شد و وضعيتي ايجاد شد که مشکلات و معضلات فرهنگي فراواني پديد آمد، اما تنها نهادي که يک تنه در مقابل تهاجم فرهنگي و سياستهاي غلط فرهنگي آن مقطع ، ايستادگي کرد، ائمه جمعه بودند .

به گفته سليمان پور ، اگر آن زمان ائمه جمعه مقاومت نمي کردند ، امروز از لحاظ فرهنگي شرايط بسيار وخيم و ناگواري را شاهد بوديم .سليمان پور در پايان با گراميداشت ياد و خاطره شهداي محراب، بر توجه بيشتر براي احداث مصلاهاي نمازجمعه شهرستان رباط کريم تاکيد کرد

تجهيز مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد به کتابخانه مرکزي

شميرانات _ ايرج صادقعلي

مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد واقع در شميرانات، به كتابخانه مركزي مجهز شد و در اين راستا هريک از كاخ‌ها و موزه هاي سعدآباد با هدف ساماندهي اموال، نسبت به انتقال كتب موجود به كتابخانه مركزي اقدام نمودند .به گزارش خبرنگار آفرينش؛ مسئول مرکز اسناد و کتابخانه مجموعه با بيان اينکه ساماندهي و تکميل و تجهيز اين کتابخانه که از مدتها قبل آغاز گرديده، همچنان نيز ادامه دارد گفت : پس از انقلاب اسلامي و بازگشايي کاخ موزه‌هاي سعدآباد براي بازديد علاقمندان، كمبود مكاني براي پژوهش قشر محقق جامعه در اين مجموعه احساس مي‌شد و از اين رو گام نخست تشکيل کتابخانه در سال 1381 برداشته شد.

مريم کهزادي افزود : بناي اين کتابخانه که در شمالي ترين قسمت مجموعه سعدآباد و در نزديکي درب مشرف به ميدان دربند قرار دارد، درگذشته محل سکونت احمد رضا پهلوي بوده است.وي در تشريح اهداف محتوايي تشكيل كتابخانه مركزي سعدآباد افزود : ساماندهي 25 هزار نسخه كتاب شامل سوژه هايي چون علوم پايه و انساني و هنر و ... و نسخه هاي خطي از قرآنهاي دوره هاي اوليه اسلامي و روزنامه هاي چاپ سنگي از دوران پهلوي اول و دوم مرتبط با فضا ، ضرورت ايجاد يك كتابخانه تخصصي با محوريت موضوع فرهنگ و هنر و باستانشناسي در منطقه تجريش و دربند ، ايجاد مركزي جهت جذب شهروندان اهل مطالعه و تحقيق در منطقه، نسخه‌شناسي و طبقه‌بندي كليه كتاب‌هاي خطي، چاپي، فارسي و زبان‌هاي خارجه موجود در مجموعه و طبقه‌بندي موضوعي كتب و ارائه خدمت رساني مطلوب به مخاطب از اهداف تشکيل اين مرکز مي باشد .

وي در تعريف کتابخانه تخصصي، اضافه کرد: كتابخانه مستقل، يك رشته علمي يا رشته خاصي از دانش يا علايق منطقه‌اي خاص را دربر مي‌گيرد. كتابخانه تخصصي اصولاً به كتابخانه ‌هائي اطلاق مي شود كه به طبقه خاصي از استفاده كنندگان خدمت مي‌كنند، يا عمدتاً علاقه‌مند به شكل خاصي از يك مدرك هستند و‌ يا به وسيله يك سازمان براي برطرف كردن اهداف كاري سازمان خود حمايت مالي مي‌شوند .

مسئول کتابخانه مرکزي سعدآباد با بيان اينکه كتابخانه به عنوان نهادي کارا در عرصه و فضاهاي جامعه ايفاي نقش مي‌نمايد و به عنوان ساز و كاري حياتي در فرآيند توسعه فرهنگي و اجتماعي جامعه شناخته شده‌‌است، عمده ترين اهداف آتي و سير حرکت كتابخانه مجموعه سعدآباد را اين چنين برشمرد: ايجاد فضاي فرهنگي هنري هرچند كوچك اما استاندارد و ايجاد حلقه اتصالي ميان كتابخانه‌‌هاي موزه‌هاي سراسر كشور به هدف احياء شرايط ارتقا علمي و پژوهش همكاران و فراهم آوردن محيط مساعد به منظور دسترسي آسان همكاران و اقشار جامعه به منابع مكتوب و مضبوط و همچنين تشويق و پشتيباني از دانشجويان تحصيلات تكميلي با هدف انتخاب سوژه‌هاي تحقيقي موجود در مجموعه، جهت بالندگي علمي و تكميل بانك اطلاعات فرهنگي آثار.

وي در پايان خاطر نشان کرد که در گام اول سعي شده است کارتهاي عضويت پرسنل و مراجعه کنندگان صادر شود ، اگرچه ارائه طرح هايي به هدف پويايي کتابخانه مستلزم انجام گام به گام طرح محتوايي کتابخانه و مرکز اسناد مي باشد، مضاف بر اين که توسعه فضاي کتابخانه براي انجام مراحل بعدي نيز از ضروريات است. 

اشتغال 100 درصدي در روستاي مافي كندي سلماس

اروميه-خبرنگار آفرينش

اهالي روستاي منحصر به فرد مافي كندي شهرستان سلماس ازاشتغال 100 درصدي برخوردار هستند. اين روستا 220 خانوار و يك هزار نفر جمعيت دارد كه تمام اهالي آن هنرمند و شاغل هستند. در تمام خانه هاي اين روستا، كارگاه‌هاي مجسمه‌سازي داير و از كودكان خردسال تا پيرمردان در آن، مشغول مجسمه سازي و رنگ آميزي مجسمه ها هستند. كارگاه هاي مجسمه‌سازي موجب شده افراد جوياي كار در ديگر مناطق شهرستان سلماس نيز با حضور در اين روستا فعاليت اقتصادي خود را شروع كنند. طبق گزارش مسولان اداره بازرگاني سلماس، هر خانوار روستايي در مافي كندي ماهانه 10 ميليون ريال درآمد دارد كه اين امر در نوع خود كم نظير است. محصولات اين روستا به استانهاي فارس، اصفهان، تهران و همدان صادر مي شود. يكي ازاهالي اين روستا به خبرنگاران گفت: تمام اهالي مافي كندي به رغم بي سوادي نصف آنها، هنرمندان قابلي بوده و نيازمند حمايت جدي براي توسعه صنايع دستي هستند. 

اجراي مجدد طرح پاركبان در كرج

کرج- خاکپور

به گزارش خبرنگار آفرينش از كرج به نقل از پايگاه مديريتي شهري كرج، علي اصغر صلواتي اظهار داشت: اين طرح در سطح معابر كرج به شكل سازمان يافته در حال اجرا است. وي ساماندهي ترافيك در حاشيه معابر و ايجاد نظم در عبور و مرور وسايل نقليه را از اهداف اجراي طرح پاركبان برشمرد و افزود: اجراي اين طرح از تمركز دائمي فضاي عمومي معابر توسط مالكان خودرو جلوگيري مي‌كند.

صلواتي، پاكسازي حريم خيابان‌ها از توقفگاه‌هاي دوبله، افزايش سرعت عبور، توزيع عادلانه پارك‌هاي حاشيه‌اي و تخليه به موقع معابر به منظور جلوگيري از اتلاف وقت شهروندان از ديگر اهداف و مزاياي طرح پاركبان برشمرد. وي ايجاد امنيت و كاهش سرقت خودروها را از مولفه‌هاي مثبت اجراي طرح پاركبان ذكر و عنوان كرد: اين طرح همچنين موجب نهادينه شدن قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي همچنين ايجاد نظم در عبور و مرور وسائط نقليه مي‌شود. 

در تير ماه 90 تحقق يافت :

توليد بيش از 517 ميليون كيلووات ساعت برق درنيروگاه اصفهان

نيروگاه اصفهان در تير ماه امسال بيش از 517 ميليون كيلووات ساعت برق توليدكرد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، ‏در تير ماه سال جاري نيروگاه حرارتي اصفهان به ميزان 517 ميليون و 654 هزار و 650 كيلووات ساعت انرژي الكتريكي خالص توليدي را به شبكه سراسري برق كشور تزريق كرد. نيروگاه حرارتي اصفهان زيرمجموعه شركت مديريت توليدبرق اصفهان و در جنوب غربي اصفهان واقع شده است.اين نيروگاه داراي پنج واحد مولد برق با ظرفيت هاي متنوع از نوع حرارتي ـ بخاري و با مجموع توان توليد نامي 835 مگاوات است.

به کار گيري معماري اصيل دزفول، احياء دوباره شهرت جهاني شهر آجر است

دزفول- خبرنگار آفرينش

با توجه به اقليم هاي متفاوت در ايران و تفاوت آب و هوايي در نقاط مختلف کشور، همان طور که نوع پوشش انسان و همچنين نوع پوشش گياهي در مناطق مختلف آب و هوايي ، تابع شرايط اقليمي است، مسکن و سرپناه انسان نيز بايد مطابق با شرايط اقليمي بنا شود، همان طور که در معماري سنتي ايراني اين نکته به زيبايي و دقت و ظرافت در جاي جاي سرزمين پهناورمان رعايت شده است. به عنوان مثال در شمال ايران، خانه هاي چوبي با سقف شيرواني ، در جنوب و مرکز، بناهاي کاه گلي با طاق ضربي، در کوير، بادگيرها و حياط مرکزي و ... همگي از گوناگوني اقليم در ايران حکايت مي کند و به طور قطع، عناصر اقليمي (باد-تابش-گرما-بارش) در شکل و فرم ساختمان تاثير مستقيم دارد. در سرزمين پهناور ايران با اقليم هاي متفاوت مصالح متفاوتي وجود دارد، مثلا در نواحي بسيار مرطوب کرانه هاي نزديک به دريا براي حفاظت ساختمان از رطوبت بيش از حد زمين ، خانه ها بر روي پايه‌هاي چوبي ساخته شده اند، در دامنه کوه ها که رطوبت کمتر است معمولا خانه ها بر روي پايه هايي از سنگ و گل بنا شده اند ، در اين مناطق بهتر است از مصالح ساختماني سبک و داراي حداقل ظرفيت حرارتي استفاده شود، در صورتي که در مناطق گرم و خشک ساختمان ها با مصالحي از جمله خشت و گل که ظرفيت حرارتي زيادي دارند بنا شده اند.

بنابراين بررسي الگوهاي معماري سنتي ايراني حاکي از اين است که معماران سنتي به خوبي واقف بر منطقه زيست محيطي خود بوده اند که هم در فرم بنا و طراحي داخلي آن و هم نوع مصالح به کار رفته در ساختمان، ماهرانه وارد عمل شده اند ، چرا که استفاده از مصالح غير بومي از بسياري جهات، اقتصادي و مقرون به صرفه نيست. شهرستان دزفول نيز از جمله مناطقي است که روزگاري معماري آن زبانزد خاص و عام بود. بازار ،کوچه ، محله، مسجد ، مدرسه ، حمام خانه ها و ساباط هاي قديمي اش هميشه دوست داشتني و با آسودگي خاطر همراه بوده است که متاسفانه تعداد اندکي از آن ها باقي مانده است. آجر يکي از مصالح بوده که معمار سنتي دزفولي با آن شاهکارها کرده است و هنر خود را با خوون چيني (تزيينات آجر) سردر و حياط مرکزي و روي ستون ها در عمارتها، مساجد و مدرسه ها و ... به نمايش گذاشته است ، به طوري که دزفول به نام شهر آجر معروف بوده و هست . آنها آجر را در کوره‌هاي آجرپزي که در اطراف شهر وجود داشته ساخته و سپس براي استفاده به محل مورد نياز منتقل مي کردند. معمار سنتي خوب مي دانسته که ظرفيت حرارتي آجر مي تواند جوابگوي دماي بالاي 50 درجه اين منطقه باشد به همين خاطر از جزء تا کل بنا را آجر تشکيل داده است و بالاخره براي نماي ساختمانش آن را با ظرافت و ريزه‌کاري خاص و پس و پيش کردن، طوري کنار هم چيده که هم زيبايي خاصي به بنا داده و هم با سايه اندازي و ايجاد کوران هوا محيطي مطبوع و دلپذير را براي ساکنين و رهگذران فراهم آورده است در حالي كه اكنون نه تنها دزفول بلکه اکثر مناطق کشورمان با آن همه تجربه هاي زيبا در هنر معماري در حال حاضر چيزي براي گفتن ودفاع از پيشينه اش به عنوان شهر آجر ندارند!


 در استان 

نماد تاريخي بوشهر در حال فروپاشي زندگي 35 خانواده در بناي تاريخي

بوشهر - خبرگزاي مهر

عمارت تاريخي ملک بوشهر با بيش از يک قرن قدمت که همواره به عنوان نماد تاريخي استان از آن ياد مي شود، به دليل بي توجهي و عدم استحکام بخشي به آن، در حال فروپاشي و از بين رفتن است.

اين عمارت تاريخي متعلق به فردي به نام "محمد مهدي ملک التجار" بوده که وي معماري ساخت اين عمارت را از کاخي که در سفري تجاري به کشور فرانسه داشته، نمونه برداري کرده است.

مساحت زيربناي اين عمارت چهار هزار متر مربع بوده و در دوره قاجاريه توسط معماران فرانسوي با مصالح محلي احداث و در و پنجره آن زير نظر مهندسان فرانسوي ساخته شده است.

هرچند معماري اين عمارت برگرفته از معماري سنتي بوشهر است، اما نوع و سبک معماري اين بنا از سبک ساختمان سازي دو قرن پيش سواحل خليج فارس که به " بنگله " معروف است تاثير گرفته و داراي يک قسمت استحفاظي ، بارو و شاه نشين و قسمتي به صورت چند ايوان و اتاق هاي مسکوني است.

عمارت تاريخي ملک

اين عمارت در زمان تجاوز انگليس به بوشهر به عنوان مقر نظامي انگليسيها در آمد و در اواخرسلطنت رضا شاه تبديل به خوابگاه نظاميان شد.

اين عمارت بعد از تبديل شدن اين عمارت به خوابگاه نظاميان، خالي از سکنه شد و کم کم رو به ويراني نهاد و طي ساليان اخير، اين عمارت تبديل به پناهگاه خانواده‌هايي از اقشار بسيار ضعيف جامعه شده است.

35 خانواده در عمارت ملک زندگي مي کنند

فرماندار بوشهر در خصوص اين عمارت گفت: طبق بررسيهاي صورت گرفته هم اکنون 35 خانواده در اين عمارت زندگي مي کنند که براي خروج آنان از اين عمارت برنامه‌هايي در دست اجرا داريم. جعفر پورکبگاني افزود: آن دسته از خانواده هايي که در اين عمارت زندگي مي کنند و تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) هستند، با کمک کميته امداد، واحدهاي مسکوني در اختيار آنان قرار خواهد گرفت. وي اضافه کرد: آن دسته از افرادي که تحت پوشش کميته امداد نيستند نيز تسهيلات مسکن بلندمدت در اختيار آنان قرار خواهد گرفت.

فرماندار بوشهر در خصوص استحکام بخشي اين عمارت گفت: اين عمارت تنها به صورت مقطعي و در چند فصل کوتاه، استحکام بخشي شده و عمليات مرمت ويژه اي بر روي آن انجام نشده و انتظار ما از ميراث فرهنگي اين است که اين اثر تاريخي منحصر به فرد استان را مرمت کنند و از اين وضعيت نجات دهند.

عمارت ملک، شاکي خصوصي دارد

کارشناس ميراث فرهنگي استان بوشهر گفت: عمارت ملک هم اکنون شاکي خصوصي دارد و نوادگان "ملک التجار" اين عمارت را ميراث خانوادگي خود مي داند و در دادگاه نيز طرح شکايت کرده اند و دادگاه نيز به نفع آنان اعلام راي کرده است.محمد احمدي افزود: ميراث فرهنگي به لحاظ اينکه اين عمارت شاکي خصوصي دارد و خانواده هاي زيادي در اين عمارت زندگي مي کردند به درستي وارد عرصه مرمت و بازسازي آن نشده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي