جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2486


12 وزير به کميسيون هاي مجلس مي روند

مدني
کميته محرمانه مجلس درباره پرونده هاي مفاسد اقتصادي گزارش مي دهد


كوتاه و خواندني


نيويورک تايمز از اختلاف بين اروپا و آمريکا درباره پيشنهاد به ايران خبر داد

سلطانيه
مذاکرات لاريجاني و البرادعي سازنده بود

محسن رضايي:
برخورد با نا امني هاي اخير به شوراي عالي امنيت ملي مربوط است


جزئيات بيشتري از پيشنهاد اروپا به ايران منتشر شد


كوتاه و خواندني


 12 وزير به کميسيون هاي مجلس مي روند 

12 وزير در اين هفته مهمان کميسيون هاي مختلف مجلس شوراي اسلامي خواهند بود که تعدادي از آنها براي ارايه گزارش از بخش هاي مختلف و تعداد ديگري هم براي پاسخ سوالات نمايندگان در کميسيون ها حاضر خواهند شد. 
به گزارش فارس، در هفته جاري وزراي آموزش وتحقيقات، دفاع وپشتيباني، امورخارجه، اطلاعات، نفت، راه وترابري و جهاد کشاورزي براي پاسخ به سوال نمايندگان در کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي حاضر خواهند شد.
بر اساس اين گزارش پرويز زاهدي وزير علوم روز سه شنبه در کميسيون آموزش و تحقيقات حاضر خواهد شد تا به دو فقره سوال اکبر اعلمي پاسخ گويد.
کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي اين هفته ميزبان سه تن از وزيران است.
عليخاني نماينده بوئين زهرا و آوج از محمد نجار وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح سوال نموده که روز چهارشنبه در کميسيون امنيت ملي بررسي شود.
اين کميسيون همچنين روز چهارشنبه سوال طلايي نيک نماينده بهار و کبودر آهنگ از وزير امور خارجه و سوال نوعي اقدم نماينده اردبيل را با حضور وزير اطلاعات بررسي مي کند.
ويري هامانه وزير نفت نيز روز سه شنبه با حضور در کميسيون انرژي مجلس به سوالات مطورزاده نماينده خرمشهر، ميرتاج الديني نماينده تبريز، فلاحت پيشه نماينده اسلام آباد غرب، دالاهور الياسي نماينده ورزقان و فرهنگي نماينده تبريز پاسخ گويد.
کميسيون عمران نيز سه شنبه اين هفته ميزبان وزير راه و ترابري براي بررسي سوال محمد عباسپور نماينده اروميه است.
اسکندري وزير جهاد کشاورزي زور يکشنبه ميهمان کميسيون کشاورزي است تا مرحله دوم رسيدگي به سوال طهماسبي نماينده سروستان را پاسخ گويد.
همچنين به گزارش ايسنا، کميته آموزش و پرورش کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس روز يکشنبه طرح احياي معاونت پرورشي در وزارت آموزش و پرورش را مورد بررسي قرار خواهد داد.
هم چنين کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در اين روز گزارش تحقيق و تفحص از آموزش دستياري را نيز بررسي مي کند.
کميته تحقيقات و فن آوري اين کميسيون نيز قرار است روز دوشنبه از دفتر هماهنگي فن آوري رياست جمهوري (نانوتکنولوژي) بازديد کند.
کميسيون اجتماعي مجلس نيز بررسي طرح نحوه  محاسبه سنوات ارفاقي و چگونگي بازنشستگي مستخدمين قضايي و اداري دادسراها و دادگاه هاي انقلاب اسلامي، شور دوم لايحه ي الحاق يک تبصره به ماده 80 قانون تامين اجتماعي مصوب 1354 و ماده153   قانون ارتش جمهوري اسلامي ايران و ماده 171 قانون مقررات استخدامي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و هم چنين بررسي شور دوم لايحه  جامع خدمات رساني به ايثارگران را در روزهاي يکشنبه و سه شنبه در دستور کار خود دارد.
ادامه بررسي لايحه تسري بيمه شخص ثالث به کارکنان موسسات اتوبوسراني وابسته به شهرداري ها در موارد غيرمشمول و هم چنين طرح تشکيل جامعه  مشاوران رسمي مالياتي ايران، طرح تشکيل مراکز خدمات مشاوره مالياتي در دستور کار روز يکشنبه کميسيون اقتصادي مجلس قرار دارد.
هم چنين اين کميسيون در روز دوشنبه به بررسي لايحه  امور گمرکي، لايحه ماليات بر ارزش افزوده و لايحه اصلاح قانون بيمه  اجباري مسووليت مدني دارندگان وسايل نقليه ي موتوري، زميني در مقابل شخص ثالث مي پردازد.
کميسيون اقتصادي مجلس هم چنين روز سه شنبه با حضور دبير شوراي عالي و روساي مناطق آزاد رسيدگي و استماع گزارش عملکرد شوراي عالي مناطق آزاد تجاري صنعتي را بررسي مي کند.  کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز در روز يکشنبه به بررسي لايحه اصلاح موادي از قانون تشکيلات وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و بررسي مسايل امنيتي استان کرمان با حضور دستگاه هاي ذي ربط مي پردازد. هم چنين اين کميسيون بررسي پديده ي ناهنجار حاشيه نشيني با حضور دستگاه هاي ذي ربط را در روز دوشنبه در دستور کار خود دارد.
بررسي لايحه اصلاح موادي از قانون تشکيلات وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و هم چنين بررسي سوال عليخاني نماينده ي بويين زهرا از وزير دفاع، سوال طلايي نيک نماينده ي بهار و کبودرآهنگ از وزير امور خارجه و سوال نوعي اقدم نماينده اردبيل از وزير اطلاعات در دستور کار روز چهارشنبه کميسيون امنيت ملي قرار دارد. کميته دفاعي اين کميسيون نيز بررسي آخرين اقدامات انجام شده براي نوسازي ناوگان هوايي و نظام هوانوردي با حضور دستگاه هاي ذي ربط را در دستور کار روز سه شنبه خود دارد.


 مدني
 کميته محرمانه مجلس درباره پرونده هاي مفاسد اقتصادي گزارش مي دهد 

رئيس کميته محرمانه مجلس گفت که اين کميته در هفته جاري گزارش خود در باره برخي پرونده هاي مربوط به مفاسد اقتصادي را براي بررسي در کميسيون اصل نود گزارش مي دهد.
حجت الاسلام سيد محمود مدني در گفت و گو با مهر، با اعلام اينکه کميته محرمانه تا کنون حدود 500 پرونده مهم را مورد بررسي قرار داده است، گفت: بخش عمده اين پرونده ها، مربوط به قراردادهاي خارجي است.
وي افزود: با وجود تاکيد بر عقد اين قرار دادها بر اساس مصوبه نهاد قانوگذار، متاسفانه تا کنون چنين نبوده و در روند انعقاد برخي قرار دادها، مصالح ملي رعايت نشده است.
مدني با تاکيد بر اهميت رسيدگي به پرونده هايي که به پرونده "مفاسد اقتصادي" موسوم شده اند، ادامه داد: اين پرونده ها در جلسات اين هفته کميسيون اصل نود در کنار ساير پرونده هاي اولويت دار و آن دسته از پرونده هايي که مراحل رسيدگي به آنها نهايي شده، مورد بررسي قرار مي گيرند.
نماينده گناباد متذکر شد: پرونده هاي مفاسد اقتصادي مربوط به بخشي از فعاليت هاي اقتصادي است که با اعمال نفوذها و استفاده از رانت هاي سياسي و اطلاعاتي انجام مي شوند که جا دارد به صورت ويژه بررسي شوند و کميته محرمانه مجلس گزارشي را در اين زمينه به کميسيون اصل نود ارايه خواهد کرد.
اين عضو هيات رئيسه کميسيون اصل نود مجلس شکايات مردمي از عدم انجام وظايف دستگاه هاي اجرايي را از ديگر مواردي دانست که در اين کميسيون مورد بررسي قرار خواهند گرفت. مدني در خصوص محورهاي اين شکايات که در گزارش هاي کميته محرمانه مورد توجه قرار گرفته، اظهار داشت: نظام بروکراسي حاکم بر دادگاه ها و عدم زمانبندي براي رسيدگي به کارها، موجب بروز مشکلات متعدد براي مردم شده است که بايد به آنها رسيدگي شود.
اين نماينده مجلس در خاتمه تصريح کرد: بخشي از شکايات رسيده به کميسيون اصل نود، مربوط به فرآيند رسيدگي به پرونده هايي قضايي به ويژه پرونده قضايي با موضوع واگذاري زمين يا تسهيلات به صنايعي که سرمايه گذاري اوليه آنها انجام شده، در مدت معقول است که مورد اعتراض شاکيان بوده و بايد رسيدگي شود.


 كوتاه و خواندني 


شهبازخاني:
لايحه اصلاح قانون انتخابات شوراها حق مجلس را ناديده گرفته است

يک عضو فراکسيون اقليت مجلس با بيان اينکه اگر نظارت مجلس بر انتخابات شوراها باقي مي ماند مناسب تر بود، گفت: سازو کار نظارت مجلس اگر داراي ايراد بود قابل رفع است. اما نوشتن قانون به گونه اي که مجلس در حاشيه قرار گيرد به نوعي حق مجلس را ناديده گرفتن است.
به گزارش مهر، بيژن شهبازخاني با اشاره به لايحه اصلاح قانون شوراها که روز چهارشنبه يک فوريت آن در مجلس به تصويب نمايندگان رسيد، اظهارداشت:  آنچه نقطه ابهام است بحث نظارت و اجراي انتخابات است که قبلا نظارت بر انتخابات شوراها توسط مجلس انجام مي شد و با اين لايحه جايگاه مجلس به نوعي مورد خدشه قرار مي گيرد.
نماينده ملاير با بيان اينکه جايگاه مجلس در بحث نظارت در اين لايحه تضعيف شده است، تاکيد کرد: اميدواريم در زماني که اين بحث به کميسيون تخصصي ارجاع شد، نمايندگان از جايگاه مجلس دفاع کنند.
شهبازخاني در ادامه در خصوص انتقاد شوراي عالي استانها مبني برعدم نظر خواهي از اين نهاد را يادآور شد: شوراي عالي استان ها هم مي توانند نظرات خود را به نمايندگان منتقل کنند تا نمايندگان به صورت پيشنهاد در کميسيون تخصصي که احتمالا کميسيون امنيت ملي است مطرح کنند و در صحن علني از آن دفاع کنند.
وي گفت: تقاضا مي کنيم شوراهاي شهر و شوراي عالي استانها، پيشنهادات اصلاحي خود را هرچه سريعتر به نمايندگان مجلس منتقل کنند.
عضو فراکسيون اقيلت مجلس تاکيد کرد: اين کار سياسي و کارشناسي نشده است.
شهبازخاني با بيان اينکه دولت به جاي وارد شدن به بحث نظارت بر انتخابات شوراها، بهتراست در زمينه الکترونيکي کردن انتخابات برنامه ريزي کند تاکيد کرد: اکنون در افغانستان و عراق هم مردم با کارت الکترا راي مي دهند. مسئولان اول بايد اين وضعيت راي دادن را حل کنند و بعد به مسئله رد صلاحيت ها توجه کنند.
وي گفت: آماري داريم و شنيده ايم و برخي مسئولان دولت نهم هم گفته اند که تا 10 ميليون شناسنامه بدون هويت وجود دارد. بنابراين بهتر نبود مسئولان در اين باره فکري کنند که راي گيري هاي ما کيفي و ماشيني شود.

سرکرده اشرار حادثه  دارزين زخمي شده ولي زنده است

وزير کشور گفت: کشته شدن سرکرده  اشرار حادثه ي دارزين را تاييد نمي کنيم و آخرين گزارش ها حاکي از زخمي شدن وي است.
به گزارش ايسنا، حجت الاسلام  والمسلمين مصطفي پورمحمدي در حاشيه جلسه ي مجمع تشخيص مصلحت نظام طي گفت وگويي با خبرنگاران افزود: آخرين اخباري که از سرکرده اشرار دارزين داريم اين است که وي زخمي شده و بيش از آن اطلاعات ديگري در اختيار ما نيست، او هنوز کشته نشده است.  وي ادامه داد: عمليات ردگيري اشرار با جديت در منطقه ادامه دارد و اجمالا آن ها در ارتفاعات جنوب غربي زاهدان تحت محاصره هستند.  وزير کشور ارتباط فاميلي سرکرده  گروه فدائيان اسلام با گروه جندالله را نيز تاييد نکرد.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا سفر معاون اول رييس جمهور به پاکستان ربطي به حوادث اخير دارد يا خير؟ اظهار داشت: سفر آقاي داوودي به پاکستان ربطي به اين مسائل ندارد بلکه يک سفر دوره اي است.

محاصره عوامل حادثه دارزين ادامه دارد

استاندار کرمان تصريح کرد که عوامل حادثه دارزين تحت محاصره شديد هستند و به زودي دستگير مي شوند.
به گزارش ايسنا، رئوفي نژاد با بيان اين که اقدام تروريستي دارزين هيچ بار نظامي نداشت و به هيچ وجه اقدامي حساب شده نبود، گفت: به وضوح مي توان دست صهيونيست ها و آمريکايي ها را در اجراي اين گونه اقدامات تروريستي در دارزين و زابل مشاهده کرد.
وي گفت : اين که اقدام تروريستي اخير با حادثه تاسوکي رابطه داشته است، هنوز مشخص نيست; اما محاصره عوامل اين حادثه هنوز ادامه دارد و طي ديروز و امروز مکان هايي را که تروريست ها در آنها مخفي شده بودند، مورد تهاجم قرار داده ايم .
رئوفي نژاد اظهار داشت که در زمينه تامين امنيت استان کرمان اقدامات زيادي صورت گرفته تا از بروز دوباره اين گونه حوادث جلوگيري شود . وي هم چنين خبر داد که مصوبات جديدي در جهت برخورد با اراذل و اوباش به تصويب رسيده است.
استاندار کرمان افزود :امروز نگاه ما به امنيت در استان کرمان نگاهي پايدار است و بايد با اين قضيه ريشه اي برخورد شود. در همين راستا يک قرارگاه عمده در جنوب شرق تاسيس شده است که فرماندهي آن با نيروي انتظامي است و نيروهاي سپاه، ارتش و بسيج نيز در اين زمينه با نيروي انتظامي همکاري خواهند داشت.

در خصوص حادثه جاده بم - کرمان
تا اين لحظه متهمي تحويل دستگاه قضايي
نشده است

رييس کل دادگستري استان کرمان اظهار داشت: هنوز متهمي در رابطه با حادثه تروريستي جاده  بم - کرمان تحويل دستگاه قضايي نشده است.
احمد تويسرکاني درباره آخرين وضعيت پرونده حادثه  تروريستي جاده  بم - کرمان به ايسنا گفت: بعد از وقوع اين حادثه، پرونده اي در دادسراي بم تشکيل شده و ضابطان قوه قضاييه اعم از نيروهاي انتظامي و اطلاعاتي اقدامات تعقيبي خود را انجام مي دهند. وي افزود: تا اين لحظه کسي در ارتباط با اين حادثه تحويل دستگاه قضايي نشده است. رييس کل دادگستري استان کرمان درباره دلايل بروز چنين حوادثي گفت: چون حادثه در دست تعقيب است هنوز به جمع بندي نهايي نرسيده ايم. طبيعي است تحليل و بررسي علت وقوع اين حادثه در نتيجه بررسي دستگاه هاي مختلف حاصل مي شود. تويسرکاني گفت: ما منتظريم عمليات نيروهاي نظامي، انتظامي و امنيتي به اتمام برسد بعد بتوانيم در اين رابطه جمع بندي داشته باشيم.

لاريجاني به  البرادعي هشدار داد

 دکتر لاريجاني در سفر اخير خود به وين در گفتگويي صريح انفعال آژانس بين المللي انرژي اتمي و بي تفاوتي در برابر ناديده گرفتن حقوق ايران در سايه مشوقهاي سياسي کم اهميت را به انتقاد گرفته است.
به گزارش مهر دبير شورايعالي امنيت ملي همچنين با تشريح آخرين مواضع کشورمان ، چارچوب همکاري با آژانس را داراي کفي شامل ان پي تي و پادمان مربوطه و سقفي شامل پروتکل الحاقي و برخي اقدامات محدود داوطلبانه برشمرده است که اين اقدامات بر اساس نگاه غربي ها به حقوق مسلم ايران و نيز رويکرد غير سياسي و واقع بينانه فني آژانس از سوي تهران قابل انتخاب و اتخاذ است.
گفته مي شود دکتر لاريجاني مجددا به البرادعي توصيه کرده است که به حقوق بازرسي اعضا و جلوگيري از دسترسي طرفهاي ثالث به اطلاعات بخش بازرسي آژانس از تاسيسات ايران توجه کند و الا تهران رسما براي حفظ حقوق خود تصميم گيري خواهد کرد. وي صراحتا به مديرکل آژانس گوشزد کرده است که ايران همه مواد پيمان ان پي تي را جزو حقوق خود مي داند و از کسي براي اتخاذ تصميمات بر اساس منافع عاليه ملي اش تاثير نمي پذيرد.

 

 


 راه هاي جديد تقويت همبستگي ملي
 را بررسي مي کنيم

 رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در سميناري که روز سوم خرداد در مرکز تحقيقات برگزار مي شود، راه هاي مختلف تقويت همبستگي ملي را تبيين خواهيم کرد و نقش رسانه ها و دانشگاه ها، دولت و نهادهاي مدني را درخصوص تقويت همبستگي ملي بررسي مي کنيم.  به گزارش آنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي در جمع خبرنگارران در حاشيه  جلسه  روز شنبه مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: متخصصين ذي ربط در اين سمينار حضور دارند. مجمع تشخيص مصلحت نظام چارچوبي را درخصوص همبستگي ملي تصويب کرده و اين سمينار نيز براي بررسي راه هاي جديد و اجرايي تقويت همبستگي ملي تشکيل مي شود.  وي در پاسخ به اين سوال که گفته مي شود در همايش قبلي که از سوي مرکز تحقيقات استراتژيک درخصوص مساله هسته اي برگزار شده بود مهماناني از دستگاه ديپلماسي آمريکا نيز حضور داشتند، گفت: هيچ مهماني وارد کشور نمي شود مگر اين که وزارت خارجه درخصوص او نظر دهد.

توجه به نهادهاي مردمي تنها راه حفظ فن آوري هسته اي

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي گفت: از زماني که مردم انرژي هسته اي را حق مسلم خود دانسته اند دشمنان مجبور به عقب نشيني شده اند.به گزارش خبرنگار سياسي آفرينش از قم، حجه الاسلام بنايي روز جمعه در کنگره هوشياري ملي جوانان کانون خادم الرضا قم ضمن بيان مطلب فوق افزود: فن آوري هسته اي براي مردم ما يک اصل اساسي است و هيچ راهي براي برگشت از آن وجود ندارد.وي خاطر نشان کرد: اگر فن آوري هسته اي براي ما اهميت دارد، بايد به جوانان و نهادهاي مردمي نظام اهميت دهيم. زيرا هرگاه مساله مهمي بر عهده مردم قرار گيرد، پايدار مي ماند. همانگونه که مردم نظام جمهوري اسلامي ايران را حفظ کردند.
 
قرار نيست سفير شوم

واعظ آشتياني عضو شوراي شهر تهران تاکيد کرد: هيچ رايزني و مراوده خاصي با وزارت خارجه نداشته و ندارم و قرار نيست به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در يکي از کشور هاي آسيايي مرکزي فعاليت کنم.
واعظ آشتياني در گفت وگو با مهر، افزود: متاسفانه کساني که تاکنون در کشور هيچ مسئوليت و مقامي نداشته اند و تازه مي خواهند وارد فعاليت سياسي شوند ، با شايعه پراکني و يا تخريب و بدنام کردن ديگران، پا به عرصه ميدان بگذارند تا بدين طريق نامي در ميان نامها به دست آورند.اين فعال سياسي از تخريب اشخاص در کشور انتقاد کرد و گفت : متاسفانه اين امر به يک معضل جدي تبديل شده و آقاياني که در خصوص فعاليت هاي بنده از جمله ميزان دريافت حقوق از شوراي شهر اظهار نظر مي کنند، دلايل و مستندات خود را ارائه کنند تا حقيقت براي مردم روشن شود.واعظ آشتياني در پاسخ به سئوالي درباره تغيير مرجع نظارتي انتخابات شوراي شهر اشاره کرد و گفت : از آنجايي که شوراي نگهبان ابزار نظارتي مناسب و فعالي در سراسر کشور در اختيار دارد، بهتر است نظارت بر انتخابات شوراها را بر عهده بگيرد.
 
نماينده آمل از سفر قريب الوقوع احمدي نژاد به مازندران خبر داد

 رئيس مجمع نمايندگان مازندران با اشاره به جلسات مسئولان اجرايي با مجمع نمايندگان و ديگر مسئولان اين استان از سفر قريب الوقوع احمدي نژاد به اين استان خبر داد.
به گزارش فارس، عزت الله يوسفيان با اشاره به ظرفيت ها، استعدادها و توانايي هاي استان مازندران گفت: در پي سفر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور به اين استان قطعا گامهاي بلندي در جهت رشد، توسعه و پيشرفت استان برداشته خواهد شد و ما اميدواريم که اين استان بتواند همچون ديگر استانها به حقوق خود برسد.  وي با بيان اين که در سفر رئيس جمهور به مازندران در خصوص دکل هاي نفتي درياي خزر براي بهره برداري و احداث دانشکده دامپزشکي در آمل تصميم گيري خواهد شد، خاطرنشان کرد: همچنين دستور وزير نفت براي تسريع در گازرساني به کل شهرها و روستاهاي مازندران تا پايان سال 85، دستور وزير نيرو براي تسريع در مطالعات سد منگل و اتمام حداقل 700 تخت بيمارستاني نيمه تمام، از جمله دستاوردهاي سفر هيئت دولت به استان مازندران خواهد بود. 
  
متکي در ديدار با امير کويت:
نيروگاه بوشهر از ايمن ترين و کيفيت دارترين استانداردهاي جهاني برخوردارست

منوچهر متکي با شيخ صباح احمد الصباح، امير کويت ديدار و پيرامون راه هاي تحکيم مناسبات و مسايل منطقه  بين المللي بحث و تبادل نظر کرد.
به گزارش ايسنا، منوچهر متکي، وزير امور خارجه کشورمان با اعلام دعوت رييس جمهوري اسلامي ايران به امير کويت گفت: روند مناسبات رو به پيشرفت و آهنگ مناسبي دارد و ما اميدواريم سفر آتي امير کويت به تهران بتواند فصل هاي جديدي از مناسبات و ظرفيت هاي جديد فراروي دو کشور بگشايد و ديدارهاي متوالي رييس جمهوري اسلامي ايران و امير کويت در حاشيه اجلاس نيويورک و در کويت نتايج موثر و سازنده داشته است و اجرايي کردن موافقتنامه هاي منعقده از دستورهاي مهم دولت جديد و کميسيون مشترک دو کشور به شمار مي آيد.
وزير امور خارجه کشورمان با تشريح برنامه هاي اتمي و استانداردهاي ايمني نيروگاه بوشهر اظهار داشت: نيروگاه بوشهر از ايمن ترين و کيفيت دارترين استانداردهاي جهاني برخوردار است و آژانس بين المللي انرژي اتمي نسبت به ايمني نيروگاه بوشهر نظارت کامل داشته و دارد و 99 درصد کار آن به اتمام رسيده است.
متکي با اشاره به تحولات فلسطين اظهار داشت: مردم مظلوم فلسطين در شرايط سختي بسر مي برد، برخوردهاي دوگانه آمريکا و غرب با دستاوردهاي دموکراسي و دولت منتخب حماس با هيچ منطق و معياري مطابقت ندارد و عدم احترام به حقوق مردم فلسطين با هيچ اصولي سازگار ندارد و رسالت و مسووليت کشورهاي اسلامي بسيار سنگين است و کشورهاي اسلامي مي بايست در حمايت و پشتيباني از مردم و دولت منتخب فلسطين تسريع بخشنده مسايل خويش براي ارسال کمک هاي مالي و انساندوستانه به دولت منتخب مضاعف سازند.
وزير امور خارجه کشورمان در خصوص اولويت هاي مهم دستور کار کميسيون مشترک اظهار داشت: موضوعات فلات قاره انرژي آب از مسايل مهم دستور کار کميسيون مشترک دو کشور مي باشد که ايجاد سازوکارهاي مناسب و در چارچوب منافع مشترک يکي از مولفه هاي اولويت دار رهبري دو کشور است. متکي با تشريح تاريخچه و آخرين تحولات هسته يي جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: در حال حاضر ما دو گزينه فراروي خود داريم; يا اينکه از حقوق و منافع ملي ايرانيان بگذريم و صرف نظر کنيم و يا اينکه با ايجاد سازوکاري که حق مشروع و توان بومي ملت ايران را حفظ کنيم; ضمن اينکه نگراني مطروحه را نيز رفع سازيم و جمهوري اسلامي ايران گزينه ديپلماتيک را بهترين و عاقلانه ترين گزينه مي دانيم چرا که به دنبال ايجاد بحران نيستيم در حاليکه تاکيد بر تضيم حقوق مشروع ملت خويش مي باشيم.
وزير امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات عراق و پروسه سياسي عراق گفت:  حمايت از روند سياسي عراق و رايزني و مشارکت همسايگان عراق در تامين ثبات و امنيت و خروج اشغالگران خارجي بسيار مهم و ضروري است. ما اميدواريم با برگزاري اجلاس همسايگان عراق در تهران، زمينه هاي مساعدت به عراق را هر چه سريعتر فراهم سازد.
شيخ صباح احمد الصباح، امير کويت با ابراز خرسندي از ديدارهاي قبلي خود با دکتر احمدي نژاد داشته و سلام هاي گرم خود به وي ابلاغ و ابراز اميدواري کرد: هيات ملاقاتي با رايزني هاي مستمر و تحت سرپرست وزراي خارجه دو کشور نسبت به زمان سفر برنامه ريزي شود.


  نيويورک تايمز از اختلاف بين اروپا و آمريکا درباره پيشنهاد به ايران خبر داد  

يک روزنامه آمريکايي نوشت: اروپا و آمريکا درباره مذاکرات با ايران اختلاف نظر دارند و دولت بوش در برابر پيشنهاد جديد اروپا که شامل ايجاد چارچوب امنيتي خاورميانه اي براي ايران مي شود، مقاومت مي کند.
به گزارش  فارس، روزنامه نيويورک تايمز در شماره ديروز خود به نقل از ديپلماتهايي از دو طرف و ديگر مقامات که نامشان فاش نشده، افزود: دولت بوش همچنين در برابر ايده حفاظت از شرکت هاي اروپايي در برابر مجازات واشنگتن در صورت تجارت با ايران مقاومت مي کند، ايده اي که در پيشنهاد اروپا به آن اشاره شده است.
بنابر اين گزارش، عدم تفاهم در مذاکرات در زماني که تنش ها درباره مسئله هسته اي ايران در حال افزايش است، بر احتمال توافق با اين کشور در اين باره سايه افکنده است.
ديپلماتها به اين روزنامه گفتند که اروپا، آمريکا و روسيه درباره اعمال تحريم ها عليه ايران توافق ندارند.
مقامات آمريکايي و اروپايي گفتند پيشنهادهاي اروپا براي برخورد با ايران روز پنج شنبه به آمريکا ارائه شده و اين پيشنهادها در حال مطالعه از سوي کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا و ديگران است.
اين روزنامه به نقل از يک مقام ارشد دولتي آمريکايي نوشت: آمريکا پيشنهاد اروپا را دريافت کرده اما هنوز به آن پاسخي نداده است و پاسخ واشنگتن روز چهارشنبه در نشست لندن ارائه مي شود.
سفراي پنج کشور عضو شوراي امنيت و آلمان قرار بود روز جمعه به منظور بحث درباره نظرات اروپايي ها نشست برگزار کنند اما با عدم توافق درباره جزئيات، اين نشست به هفته جاري موکول شده است. برخي مقامات اروپايي پيش بيني کرده اند اين مذاکرات ممکن است تا تابستان ادامه پيدا کند.
نيويورک تايمز گزارش داد دولت بوش تندرو نيز مايل نيست هر نوع تضمين امنيتي از جمله مذاکره درباره چارچوب منطقه اي خاورميانه که توسط اروپاييها مطرح شده را بدهد.
مقامات اروپايي به اين روزنامه گفتند اين طرح شامل برخي تضمين ها است که حکومت اين کشور چه از طريق حمله خارجي يا براندازي از بين نمي رود.
و در حالي که اروپاييها بر اين نظر تاکيد دارند که به تدريج گفت وگوهايي بين آمريکا و ايران درباره مسائل امنيتي برگزار شود. مقامات دولتي مي گويند واشنگتن هرگونه پيشنهادي را رد مي کند.


 سلطانيه
 مذاکرات لاريجاني و البرادعي سازنده بود  

خبرگزاري فرانسه گزارش داد، علي لاريجاني در ديدار با محمد البرادعي در وين متعهد شده است که تهران با بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري خواهد کرد.
به گزارشايسنا، علي اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در خصوص نشست عصر پنجشنبه ميان علي لاريجاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران و محمد البرادعي، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي اتمي در وين به خبرگزاري فرانسه گفت: مذاکرات درباره  اين بود که ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري مي کند و بازرسان فعاليت شان را مطابق با پادمان هاي جامع پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي (ان.پي.تي) ادامه خواهند داد.
سلطانيه هدف از اين نشست را اطمينان حاصل کردن از آنکه اين مساله در چارچوب آژانس بين المللي انرژي اتمي خواهد بود خواند.
وي مذاکرات لاريجاني با البرادعي را سازنده و سودمند توصيف کرد.
سفر لاريجاني به وين در حالي صورت گرفت که اتحاديه اروپا در حال آماده کردن مجموعه مشوق هاي تجاري، فناوري و امنيتي در ازاي تضمين صلح آميز بودن فعاليت هسته يي ايران است.
مارک ويدريکر، سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت که لاريجاني و البرادعي درباره چيزهاي معمولي و مسايلي که هم چنان بي پاسخ مانده اند و البته مطالبات شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي براي فراهم کردن موضوعات اعتمادساز با يکديگر گفتگو کردند.
وي ادامه داد: هدف از اين نشست واقعا صحبت کردن درباره پرسش هاي بي پاسخ در خصوص برنامه هسته يي گذشته ايران و درخواست شوراي حکام براي اتخاذ معيارهاي اعتمادساز بود.
ويدريکر به جزييات بيشتري اشاره نکرد.
بر اساس اين گزارش سلطانيه هم چنين گفت که با البرادعي درباره چگونگي حل مسايل باقي مانده صحبت کرده است.


  محسن رضايي:
 برخورد با نا امني هاي اخير به شوراي عالي امنيت ملي مربوط است 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام از بررسي سياست هاي کلي مبارزه با قاچاق مواد مخدر در جلسات آينده مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر داد.
به گزارش آنا، محسن رضايي در پايان جلسه امروز مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: از آنجا که موضوع مواد مخدر در کشور به يک معضل جدي تبديل شده است، مجمع تشخيص مصلحت نظام از هفته آينده به بررسي سياست هاي کلي مبارزه با قاچاق و استفاده مواد مخدر در کشور خواهد پرداخت.
وي افزود: تاکنون مطالعات زيادي در خصوص مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته و مجمع تشخيص قرار است به بررسي لايحه اي که از دولت قبل ارائه شده بحث و بررسي انجام دهد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: پس از تصويب اين سياست ها قرار است گزارش به مقام معظم رهبري ارائه شود تا پس از تصويب رهبري مجمع تشخيص مصلحت نظام آن را به مجلس ارائه خواهد کرد.
رضايي در ادامه  در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه آيا در جلسه امروز مجمع در خصوص نا امني هايي که در شرق کشور صورت گرفته است بحث و بررسي صورت گرفت، اظهار داشت: مجمع در اين زمينه وارد نخواهد شد زيرا اين موضوع به شوراي عالي امنيت ملي مربوط مي شود.
وي همچنين در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص سياست هاي کلي مجمع در زمينه همبستگي ملي گفت: ما در تلاشيم با بررسي سياست هاي کلي همبستگي ملي در کشور بهترين راهکارها را در اين زمينه ارائه کنيم.
محسن رضايي همچنين در خصوص پيشنهاد تبديل وزارت اطلاعات به سازمان گفت: ما منتظريم رئيس جمهور طرح کلي را در اين باره به مجمع ارائه نمايد، تا بتوانيم در آينده اي نزديک يک سازمان بزرگ اطلاعاتي در کشور داشته باشيم که بتوانند به طور منظم حوادث را پيگيري کند.


 جزئيات بيشتري از پيشنهاد اروپا به ايران منتشر شد 

سه کشور اروپايي انگليس، فرانسه و آلمان در پيش نويس پيشنهاد خود به ايران در اقدامي متناقض در حالي که بر حق غيرقابل انکار تهران در دستيابي به انرژي هسته اي تاکيد کرده اند اما خواستار تعليق همه فعاليت هاي مربوط به غني سازي و بازفرآوري اين کشور شده اند.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه از وين، در بخش هايي از اين متن چهار صفحه اي که با عنوان «عناصر احتمالي پيشنهاد تصحيح شده به ايران» منتشر شده و قرار است چهارشنبه آينده در ميان سه کشور اروپايي و روسيه، چين و آمريکا در لندن بحث شود، آمده است:
جامعه جهان بر حق غيرقابل انکار ايران براي دستيابي به انرژي هسته اي براي مقاصد صلح آميز بر اساس ماده چهار پيمان منع گسترش تسليحات هسته اي تاکيد مي کند; و از طرح انرژي صلح آميز هسته اي ايران از جمله ساخت رآکتورهاي آب سبک جديد در ايران از طريق پروژه هاي مشترک حمايت فعالانه مي کند; همچنين با تعليق بحث درباره پرونده هسته اي ايران در شوراي امنيت با ازسرگيري مذاکرات موافقت مي کند.
ايران نيز، به حل مسائل باقيمانده و ديگر نگراني هاي بين المللي از طريق همکاري کامل با آژانس بين المللي انرژي اتمي پايبند باشد و همه فعاليت هاي مربوط به غني سازي و بازفرآوري را به حال تعليق درآورده و به اين اقدام تا زماني که مذاکرات ادامه دارد، مبادرت کند و همچنين اجراي پروتکل الحاقي را براي بازرسي هاي گسترده تر آژانس بين المللي انرژي اتمي از سر بگيرد.
موارد همکاري هاي مشترک که در مذاکرات مطرح مي شود، عبارت است از در توافقي درازمدت به ايران تضمين هاي الزام آور و چندلايه جهت ارائه سوخت بر اساس مشارکت به عنوان شريک در مرکز سوخت هسته اي بين المللي روسيه که بتواند همه UF6 (گاز اورانيوم توليد شده در ايران) را غني کند و تاسيس يک بانک سوخت براي نگهداري ذخيره سوخت هسته اي اختصاص يافته به ايران براي مدت پنج سال با مشارکت و تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي و تاييد حل تمام مسائل مهم و ديگر نگراني هاي بين المللي از سوي آژانس بين المللي انرژي اتمي و اينکه آژانس در موقعيتي است که مي تواند نتيجه گيري کند هيچگونه مواد يا فعاليت هسته اي اعلام نشده يا انحراف از مواد هسته اي در ايران وجود ندارد و همچنين حمايت از يک نشست منطقه اي بين دولتي از جمله کشورهاي منطقه و ديگر کشورهاي ذينفع... با هدف اجراي ترتيبات امنيت منطقه اي و همکاري در مسائل امنيت منطقه اي مهم از جمله تضمين هايي براي تماميت ارضي و حق حاکميت سياسي; حمايت از هدف ايجاد يک منطقه عاري از تسليحات کشتار جمعي و وسايل پرتاب آنها در خاورميانه; حمايت از پيوستن کامل به سازمان هاي بين المللي از جمله سازمان تجارت جهاني و ايجاد چارچوبي براي سرمايه گذاري مستقيم بيشتر در ايران و تجارت با ايران از جمله موافقتنامه همکاري اقتصادي و تجاري با اتحاديه اروپا و همکاري در زمينه هواپيمايي غيرنظامي... و لغو محدوديتهاي اعمال شده بر سازندگان هواپيماهاي مسافربري در خصوص صادرات چنين هواپيماهايي به ايران که زمينه را براي خريد يک ناوگان جديد از هواپيماهاي مسافربري پيشرفته فراهم مي کند; همکاري راهبردي طولاني مدت بين ايران و اتحاديه اروپا از جمله توسعه و نوسازي بخش هاي نفت و گاز، همکاري علمي و فناوري و همچنين توسعه زيرساخت هاي انرژي ايران از جمله ساخت خط لوله و درباره بازده انرژي و انرژي هاي قابل بازيافت;
در صورت خودداري ايران از همکاري اقدامات احتمالي زير صورت مي گيرد:
1- تحريم عليه صادرات کالا و فناوري هاي مربوط به اين برنامه ها
2- مسدود شدن دارايي ها و ممنوعيت داد و ستد مالي سازمانها يا افراد مربوط به اين برنامه ها
3- ممنوعيت سفر و ويزا براي افرادي در ارتباط با اين برنامه ها
4- تعليق همکاري فني با آژانس بين المللي انرژي اتمي
5- ممنوعيت سرمايه گذاري عليه شرکت هايي که با اين صنايع در ارتباط هستند
6- ممنوعيت تحصيل ايراني ها در رشته هاي مربوط به توسعه موشکي و هسته اي در خارج از کشور اقدامات سياسي و اقتصادي
7- کاهش و توقف تماس هاي دوجانبه
8- ممنوعيت ويزا و مسافرت برخي مقامات و شخصيت هاي بلندپايه ايران
9- مسدود شدن دارايي هاي افراد يا سازمان هاي مرتبط يا نزديک به حکومت ايران
10- تحريم تسليحاتي عليه ايران
11- تحريم عليه صادرات محصولات خاص به عنوان مثال محصولات نفت و گاز پالايش شده به ايران
12- پايان يافتن حمايت از پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني
13- ممنوعيت همکاري و سرمايه گذاري در بخش هاي خاصي در ايران
14- مسدود شدن کلي دارايي هاي موسسات مالي ايران
15- کاهش حمايت دولتي از تضمين اعتبار تجارت و صادرات با ايران


 كوتاه و خواندني 


سفير آمريکا در سازمان ملل:
مجموعه  پيشنهادي اروپا فقط 2 گزينه را پيش روي ايران مي گذارد

 سفير آمريکا در سازمان ملل مدعي شد که اگر ايران فعاليت هاي مربوط به غني سازي اورانيوم را کنار نگذارد، ممکن است با مجموعه اي از تحريم ها يا ديگر معيارها روبه رو شود.
به گزارش ايسنا، جان بولتون، سفير آمريکا در سازمان ملل روز جمعه به خبرگزاري شينهوا گفت: ما اکنون در ميانه ي راه آماده سازي مجموعه اي از مشوق ها و تنبيه ها يا همان هويج و چماق براي ايرانيان هستيم. براساس اين گزارش، بولتون ادعا کرد که اين انتخابي ناگزير براي ايران است و موضوع واقعا به طور کامل در دست هاي ايران است.
بولتن ادامه داد: ايران بايد فعاليت هاي غني سازي را که به طور واضحي در مخالفت با پنج      عضو دايم (شوراي امنيت) است، متوقف کند. در اين صورت اتحاديه  اروپا آماده  از سرگيري مذاکراتي خواهد بود که سال گذشته متوقف شد. اگر آنها اين مجموعه را نپذيرند، مجموعه  جايگزين، اعمال تحريم ها و ديگر معيارها نشان خواهد داد که ايران چگونه مي تواند در صورتي که آماده ي ترک فعاليت هاي غني سازي اورانيوم نباشد، در جامعه  جهاني منزوي شود.
براساس اين گزارش، نماينده  آمريکا در سازمان ملل جزييات معيارهاي موجود در اين مجموعه را فاش نکرد و فقط گفت: تاثير اعمال تحريم ها، افزايش فشار بر رژيم تهران خواهد بود و اين که آيا اين معيار لازم خواهد بود يا خير، به طور کامل در دستان ايران است.
وي همچنين با طرح ادعاي تکراري حمايت ايران از تروريسم و پيگيري برنامه ي تسليحات هسته اي افزود: اگر آن ها اين روندها را ترک کنند، مي توانند روابط متفاوتي با آمريکا داشته باشند.
سفير آمريکا در سازمان ملل گفت، دليل اين که اين مجموعه مشوق ها و تنبيه ها بسيار مهم است، اين است که مي تواند بدون چون و چرا به دولت ايران نشان دهد که انتخاب هاي آن ها چه خواهد بود.

بيوه مسيحي ملک فهد و جنجال بر سر ارثيه 400 ميليون پوندي

ادعاي يک زن مسيحي مبني بر داشتن کودکي از پادشاه فقيد عربستان و درخواست 400 ميليون پوند از ارثيه ملک فهد، بار، ديگر موجب بالا گرفتن مباحث فقهي درباره ازدواج با اهل کتاب ميان علماي اهل سنت شده است.
به گزارش خبرنگار «بازتاب»، هرگاه شاه، امير يا شاهزاده اي در منطقه خليج فارس و کشورهاي عربي از دنيا مي رود، زناني از اقصي نقاط دنيا پيدا مي شوند که خود را بيوه سلطان مرحوم مي نامند و ادعاي حق ارث مي کنند و اين امر گرفتاري هاي حقوقي، فقهي و حتي خانوادگي زيادي را برمي انگيزد.
به نوشته «القدس العربيه»، مورخ 18 مي 2006 به تازگي يک خانم مسيحي فلسطيني تبار به نام «جنان حرب» در لندن اظهار کرده است که دخترش «رانيا»، فرزند شرعي و قانوني مرحوم ملک فهد است و از اين که سفارت عربستان حاضر نيست، در مورد دخترش رانيا آزمايش خون و DNA انجام دهد تا حقانيتش ثابت شود، به دادگاه شکايت کرده است.
تازه اين گام نخست است تا او بتواند 400 ميليون پوند حق ارث از پدر را مطالبه و وضعيت قانوني خود را اثبات کند. هنوز معلوم نيست، دادگاه «استراسبورگ» لندن، که وکلاي اين خانم در آنجا پرونده باز کرده اند، از نظر قانوني صلاحيت داشته باشند که به اين نوع دعاوي حقوقي، که يک طرف آن پادشاهي در سرزميني ديگر و آن هم مرحوم و يک طرف دعوا خانمي انگليسي است، رسيدگي کنند!
از سوي ديگر اين زن هيچ سند نوشته اي مبني بر ازدواج شرعي ندارد; پس از نظر فقهي، حکم ازدواج او چگونه بوده است؟
«جنان حرب» مدعي است، در سال 1968 با فهد ازدواج کرده است و فهد او را که مترجم جوان سفارت ونزوئلا در عربستان بوده، پسنديده و به تمام معني کلمه، همسر او بوده است. خانواده فهد اين خانم را در سال 1970 از عربستان بيرون کردند، اما او تا سال 1995 روابط خود را با ملک فهد حفظ کرده، چنان که فهد در سفرهاي خود به لندن به منزل او مي رفته  است.
در يک ماه گذشته، دو خبر فقهي که هردو به ازدواج مربوط مي شد، در جهان عرب جنجال به پا کرد که يکي فتواي دکتر حسن ترابي در مورد مجاز بودن ازدواج زن مسلمان با مرد اهل کتاب بود و ديگري فتواي مجمع فقهي مکه بود که ازدواج مسيار - که شبيه ازدواج موقت است - را مجاز شمرد.

 

 

 


 
ورزشي
دانشگاه و خبر
پزشکي و علمي
دانشگاه و آموزشي
اقتصادي
سياسي و سياسي خارجي
استانها و شهرستانها
هنري
تست
اسامي المپيادهاي علمي