جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3939

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد بين المللي جلفا :
رسالت ما رشد و تعالي واحد بين المللي جلفا ست

رئيس واحد اردبيل:
فعاليت ستادي سي امين سالگرد، انعكاس صادقانه توفيقات جهاني دانشگاه آزاد اسلامي است

رئيس دانشگاه آزاداسلامي شوشتر خبر داد:
راه‌اندازي دانشكده پزشكي و بيمارستان آموزشي

با هدف پاسخگويي به چالش‌هاي هويتي قشر دانشجو
مجموعه كتابچه‌هاي «دانستني‌هاي ايران»در دانشگاه‌ها توزيع مي‌شود


سماي واحدزنجان عنوان برترمنطقه2شد


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد بين المللي جلفا :
  رسالت ما رشد و تعالي واحد بين المللي جلفا ست 

رئيس واحد بين المللي جلفاباتاكيد بررشد و تعالي اين دانشگاه خطاب به كاركنان اين واحد اعلام كرد: واحدبين المللي جلفا متعلق به شماست بايستي با همكاري يكديگر همچون اعضاي يك خانواده به ارتقاء و رشد و تعالي واحد انديشه نمائيم.

دكتر غلامرضا رحيمي در اولين ديدار جمعي كاركنان واحد بين المللي جلفا بعداز انتصاب به رياست اين واحد لازمه رشد اين دانشگاه را منوط به تعهد سازماني كاركنان و خانواده اي نگاه كردن به واحداعلام كرده وگفت: بايستي با رعايت اصل صرفه جويي براي فرداي واحد پس انداز نمائيم تا اين دانشگاه را از اجاره نشيني نجات دهيم .

وي برهمت و تلاش مضاعف در امورات واحد تاكيد كرده و گفت :از تمام توان خود جهت احداث ساختمان واحد استفاده ميكنيم ودر اين راستا بايستي باتمام وجود تعلق خاطر خود را نسبت به دانشگاه آزاد اسلامي واحد بين المللي جلفا نشان دهيم.

رئيس واحد بين المللي جلفادر ادامه بر رعايت اصل اخلاق اسلامي در بين همكاران تاكيد كرده و كاركنان را نسبت به رعايت سلسله مراتب توصيه نموده و گفت : كاركنان نبايد با انتقال امورات كوچك به رئيس واحد وي را از پرداختن به امورات بزرگ و كلان باز دارند.بلكه با مراجعه به معاونين واحد و حل امورات در كنار آنها، دست رئيس واحد را براي انجام كارهاي كلان ازجمله تاسيس ساختمان آموزشي واحد و تاسيس رشته هاي جديد باز بگذارند.

دكتر رحيمي در ادامه براستفاده از تمامي پتانسيلهاي فردي و اجتماعي در راستاي ارتقاء دانشگاه آزاداسلامي تاكيد كرده و گفت: همه بايد از هر راه ممكن نسبت به توسعه واحد بين المللي جلفا كمك كنند. وي ابراز اميدواري كرد كه در آينده نه چندان دور واحد بين المللي جلفا را به واحد بزرگ ارتقاء دهيم. دكتر رحيمي همچنين ياد دكتر نجف زاده رئيس سابق اين واحد را گرامي داشته و افزود: دكتر نجف زاده برا ي ما بايستي بيش از بيش محترم باشد و ما بايد قدردان زحمات وي باشيم .

وي در پايان كاركنان واحد را به بهره گيري از فيوضات ماه رمضان توصيه نموده و از اينكه خداوند شروع كار وي را در واحد بين المللي جلفا در ماه رمضان قرار داد آن را به فال نيك گرفت وافزود : بايستي با اهتمام بر خودسازي در ماه خدا و ماه رحمت امورات و كارها را فقط براي خدا انجام دهيم.


 رئيس واحد اردبيل:
 فعاليت ستادي سي امين سالگرد، انعكاس صادقانه توفيقات جهاني دانشگاه آزاد اسلامي است 

رييس واحد اردبيل با برشمردن توفيقات جهاني دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت ستادي سي امين سالگرد را انعكاس صادقانه آنها دانست .به گزارش آنا، دومين جلسه ستاد بزرگداشت
سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي با حضور روساي واحد هاي استان در واحد اردبيل برگزار شد. در اين جلسه كه روساي واحد هاي مشكين شهر ، خلخال و گرمي ، حضور داشتند، دكتر فرشيد سليمي ننه كران رييس واحد اردبيل گفت : جلسات برگزار شده در ستاد سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي نتايج مثبتي را براي مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي به ارمغان آورده و اين جلسات بايد تا رسيدن به مقصود نهايي ادامه يابد . در ادامه اين جلسه اثني عشري دبير ستاد سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه در استان اردبيل به طرح برنامه هاي پيشنهادي پرداخت .

اثني عشري گفت : با توجه به ظرفيت هاي شهرستاني و يا استاني واحدها و با در نظر گرفتن تمامي جوانب ، روساي واحد ها از بين برنامه هاي پيشنهادي ، مواردي را انتخاب و در جلسه بعد نسبت به طرح و تصويب آنها اقدام کنند.

ايجاد وب سايت هاي اطلاع رساني – ايجاد سيستم ويدئو كنفرانس – تقويت امور بين الملل در استان اردبيل – برگزاري جلسه مشترك با هيات امناي استاني – ديدار با مسئولان محلي ، نمايندگان ، امام جمعه ، روحانيت و خانواده معظم شهدا و جانبازان و ايثارگران – برگزاري مصاحبه هاي مطبوعاتي و راديو و تلويزيوني – برگزاري شوراي اداري استان يا شهرستان در دانشگاه –ايجاد سيستم SMS – ايجاد بانك اطلاعات نخبگان دانشگاه – تجليل از نخبگان ، هنرمندان ، ورزشكاران ، منتخبين قرآني ، روسا و معاونين گذشته – طراحي بنر بيلبورد دانشگاه براي سطح شهر و دانشگاه – برگزاري جشن سي امين سالگرد در واحد ها– پيشنهاد اختصاص پايان نامه به رشته هاي مرتبط در خصوص دانشگاه آزاد اسلامي – ساخت المانهاي مناسب آرم دانشگاه و نصب آن در مكانهاي مناسب قسمتي از پيشنهادات وي بود.

دكتر ابراهيمي رييس واحد گرمي ، دكتر اسدپور رييس واحد مشكين شهر و فرهودي معاون اداري مالي واحد خلخال نيز پيشنهاداتي را در برگزاري هر چه بهتر برنامه هاي ستاد ارائه كردند.


 رئيس دانشگاه آزاداسلامي شوشتر خبر داد:
 راه‌اندازي دانشكده پزشكي و بيمارستان آموزشي 

 
رييس دانشگاه‌ آزاد اسلامي جامع شوشتر گفت: راه‌اندازي رشته‌هاي پزشكي و احداث دانشكده پزشكي و بيمارستان آموزشي از برنامه‌هاي آينده اين واحد آموزشي است. به گزارش ايسنا، سروش زرين‌آبادي گفت: دانشگاه ‌آزاداسلامي شوشتر در حال حاضر در زميني به مساحت 30 هكتار بنا شده است، اخيرا دانشگاه زميني با مساحت 40 هكتار خريداري كرده است كه در نظر داريم در اين زمين دانشكده‌ پزشكي و بيمارستان آموزشي دانشگاه را احداث كنيم.

وي با بيان اينكه بيش از 65 رشته در مقاطع تحصيلي كارداني، كارشناسي، كارشناسي ناپيوسته و كارشناسي ارشد در اين دانشگاه فعال است، افزود: با توجه به پتانسيل دانشگاه، درصدد جذب عضو هيات ‌علمي براي راه‌اندازي رشته‌هاي دكترا هستيم. رييس دانشگاه آزاداسلامي شوشتر گفت: در نظر داريم تا پايان امسال براي هر دانشكده آزمايشگاه تحقيقاتي احداث و راه‌اندازي كنيم.

وي درباره تعامل صنعت و دانشگاه نيز اظهاركرد: شوراي ارتباط با صنعت در دانشگاه راه‌اندازي شده است كه ارتباط و تعامل بيشتر با صنعت و سوق دادن و هدفمند كردن فعاليت‌هاي پژوهشي در جهت تعامل صنايع با دانشگاه، از برنامه‌هاي آن است.

زرين‌آبادي گفت: درصدديم همايشي بين‌المللي به ميزباني اين واحد آموزشي در سال آينده برگزار كنيم؛ همچنين جشنواره سراسري مخترعان و مبتكران نيز اسفند ماه سال 90 به ميزباني اين واحد آموزشي برگزار مي‌شود.

رييس دانشگاه آزاداسلامي شوشتر افزود: انتشار مجلات علمي و افزايش طرح‌هاي پژوهشي درون و برون دانشگاهي، برگزاري سمينارها و سخنراني علمي از ديگر برنامه‌هاي اين واحد آموزشي براي اجرا در سال 90 است.


 با هدف پاسخگويي به چالش‌هاي هويتي قشر دانشجو
 مجموعه كتابچه‌هاي «دانستني‌هاي ايران»در دانشگاه‌ها توزيع مي‌شود 

‌مديركل دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي وزارت علوم با بيان اينكه قشر دانشجو به عنوان قشر اثرگذار و مدير آينده، بايد شناخت بيشتر، عميق‌تر و وسيع‌تري درباره خصوصيات و سرمايه‌هاي فرهنگي و تمدني كشور خود داشته باشد، افزود :‌ در همين راستا دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي وزارت علوم اقدام به چاپ و توزيع دانستني‌هاي ايران در دانشگاه‌هاي كشور كرده است.

به گزارش ايسنا، علي آدمي از انتشار «تاريخ نظام قضايي در ايران» از سري كتابچه‌هاي «دانستني‌هاي ايران» جهت تعميق هويت ملي دانشجويان خبر داد و گفت: معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در زمينه هويت بخشي به دانشجويان و ارتقاي آگاهي اين قشر در رابطه با فرهنگ و تمدن ايران اسلامي برنامه‌ها و اقدامات متعددي صورت داده است.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده، تصريح كرد: يكي از اقدامات مؤثر براي نيل به اين هدف اين بوده است كه برخي دانستني‌هاي اساسي در حوزه‌هاي مختلف ايران شناسي به صورت كتاب چاپ و در اختيار دانشجويان قرار گيرد، كه اكنون يك عنوان جديد آن با نام «آئين‌هاي ايراني- اسلامي» در دانشگاه‌هاي كشور درحال توزيع است.

آدمي با اشاره به تنوع و تكثر فرهنگي در ايران و وجود خرده فرهنگ‌هاي متنوع در داخل كشور، تبلور و تجلي اين تنوع و تكثر در نظام دانشگاهي كشور را خاستگاه بسياري از فرصت‌ها و يا تهديدات دانست و افزود: مسلماً يكي از طرق تبديل تهديد به فرصت در اين زمينه تقويت و تحكيم هويت ملي در دانشجويان از طريق آگاهي بخشي به آنها نسبت به ابعاد و وجوه مختلف هويت ملي ايراني است.

مديركل دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي بر تحكيم هويت ملي در راستاي عبور از بحران‌ها و چالش‌هاي ناشي از توسعه در كشور تأكيد كرد و گفت: عبور سالم و بدون دغدغه از اين مرحله نيازمند آماده سازي و آگاهي بخشي به نيروهاي فكري و دانشگاهي جامعه نسبت به اهميت تحكيم هويت ملي مي باشد.

وي اظهار كرد: با توجه به ضرورتهاي موجود، مجموعه دانستني‌هاي ايران با هدف معرفي و تبيين ابعاد مختلف در حوزه ايران‌شناسي و آگاهي بخشي و تعميق آگاهي قشر دانشجو جهت كسب شناخت گسترده‌تر و عميق تر پيرامون تمدن ايراني- اسلامي در راستاي تحكيم و تقويت هويت ملي اين بخش از جامعه منتشر شده‌است.

آدمي تنوع و گستردگي موضوعات مختلف فرهنگي، تمدني و هويتي جامعه ايران در گذشته و حال، پاسخ گويي به چالش‌هاي هويتي قشر دانشجو، افزايش آگاهي، انگيزه و تقويت احساس هويت ايراني و افتخار نسبت به ايران را از جمله ويژگي‌هاي دانستني‌هاي ايران دانست و افزود : اين كتاب‌ها با زبان و قلمي شيوا و مناسب قشر دانشجو بوده و با استناد به منابع معتبر راههاي كسب اطلاعات بيشتر را براي دانشجويان فراهم كرده‌است.

مديركل دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي درباره اين كتاب گفت: آنچه که ضرورت مطالعه اين كتاب را براي نسل جوان و دانشجوي ايراني ايجاب مي‌كند، آشنايي اين نسل با گذشته‌ تاريخي خود و آگاهي از غناي فکري و فرهنگي‌اش، به مثابه بستري براي هويت پايدار و قابل طرح در جهان کنوني ميباشد.

وي با اشاره به اينكه ايران به واسطه‌ فرهنگ، تمدن و تاريخ ديرينه، تعامل با ملل مختلف، دگرگوني‌هاي آييني و نيز خلاقيت‌هاي فکري و فرهنگي ايرانيان در ادوار مختلف تاريخ، از نظام قضايي نسبتاً پيشرفته‌اي با اصول و معيارهاي مشخص برخوردار بوده است، گفت: پيدايش ادوار مختلف تاريخي در ايران با نظام‌هاي قضايي متمايز، گوياي وجود و تحول پذيري اجتماعي، سياسي و قضايي در ايران بوده است.

آدمي در خاتمه ابراز اميدواري كرد اين مجموعه بتواند علاوه بر مخاطبان داخلي جهت ارتقاي آگاهي و نيز تحكيم علقه و علاقه‌ دانشجويان خارج از كشور نسبت به سرزمين و كشورشان مورد بهره‌برداري قرار بگيرد. شايان ذکر است «تاريخ نظام قضايي در ايران» نوشته «مصطفي كرمي» در چهار فصل به توصيف و بررسي تاريخ نظام قضايي ايران، از اسطورههاي ايران باستان و ادوار تاريخي آن، ادوار مختلف دوره‌ي اسلامي، از امويان تا اواخر دوره قاجاريه، تاريخ نظام قضايي از مشروطه تا پايان دوره‌ي پهلوي و تاريخ و تحولات نظام قضايي در دوره جمهوري اسلامي مي‌پردازد.


 سماي واحدزنجان عنوان برترمنطقه2شد 

 
مجتمع آموزشي وفرهنگي سماي زنجان ازسوي معاون دانشگاه ورئيس سازمان مجتمع فرهنگي وآموزشي سماي کشورموردتقديرقرارگرفت.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي دانشگاه آزاداسلامي زنجان ،مهندس سيدمهدي ميرشمسي معاون دانشگاه ورئيس سازمان مرکزي سماي کشوربااهداي لوح ازخدمات وفعاليتهاي فرهنگي سماي زنجان که توانسته درميان مجتمع هاي سماي منطقه2بالاترين امتيازفرهنگي رابه دست آوردتجليل به عمل آورد.دربخشي ازاين تقديرنامه آمده است:«برادرارجمندجناب آقاي جوادبريري،معاونت محترم دانشگاه ورئيس مرکزآموزشي وفرهنگي سماواحدزنجان،نظربه اينکه موفقيت آن مرکزدرکسب بالاترين امتيازدرزمينه فرهنگي درسطح منطقه درسال تحصيلي90-89مرهون تلاش بي دريغ آن مديريت وکارکنان محترم مي باشد.بدينوسيله اززحمات جنابعالي وکليه همکاران محترم قدرداني به عمل مي آيد.»


 فرهنگ دانشگاه 

دبير منطقه 11 اشاره کرد:

از مهمترين وظايف حوزه آموزش برگزاري منظم جلسات شوراي معاونان آموزشي منطقه است

حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد جواد جعفري دبير منطقه 11 دانشگاه آزاد اسلامي در سي وچهارمين جلسه شوراي معاونان آموزشي منطقه11 که به صورت ويدئوکنفرانس در دبيرخانه منطقه11 برگزار شد بر اهميت برگزاري اين جلسات تاکيد کرد و گفت : برگزاري منظم جلسات حوزه آموزشي ضمن رفع ابهامات ايجاد شده مي تواند در امر راهنمايي و اجراي دقيق مصوبات و بخشنامه ها تاثير شاياني داشته باشد .

به گزارش آفرينش، دبير منطقه 11ادامه داد: اطلاع رساني آخرين بخشنامه و اصلاحات به واحد ها و مراکز تابعه در پاسخگويي دقيق به دانشجويان تاثير گذار است . قابل ذکر است سي وچهارمين جلسه شوراي معاونان آموزشي منطقه به رياست دبير محترم منطقه به صورت ويدئوکنفرانس در روز دهم مرداد ماه در محل دفتر رياست دبيرخانه منطقه11 برگزار شد.

اخبار باشگاه پژوهشگران جوان واحد كرمانشاه

•بازديد فرمانده نيروي انتظامي استان کرمانشاه از باشگاه پژوهشگران جوان واحد كرمانشاه

در روز شنبه مورخ 8/5/90 جلسه مشترکي بين حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه و فرمانده نيروي انتظامي استان کرمانشاه براي بررسي حوزه هاي کاري مشترک در دفتر معاون پژوهشي واحد برگزار شد.

سردار کريم کشوري ضمن تشکر از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه که در امر ارتباط مشترک با نيروي انتظامي پيش قدم شده اند گفت : ظرفيت هاي خوبي براي ارتباط دانشگاه و نيروي انتظامي وجود دارد و ما دانشگاه آزاد اسلامي را زيربناي امنيت جامعه مي دانيم و اين دانشگاه از افتخارات کشور ماست و بر اين نکته تاکيد مي کنم که رويکرد نيروي انتظامي در حال حاضر ارتباط با مراکز تحقيقاتي ، اجتماعي ، پژوهشي و آموزشي است.

کشوري افزود: يکي از بخش هاي فعال در نيروي انتظامي سازمان تحقيقات و اسناد است که از مهمترين فعاليت هاي اين سازمان تحقيق و پژوهش و همکاري با دانشگاه است چرا که دانشگاه مهمترين جايگاه تحقيق و پژوهش و آموزش است و ما آمادگي کامل داريم که از ظرفيت هاي علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه و استادان برجسته، دانشجويان و نيروهاي متخصص آن استفاده کنيم و در خدمت دانشگاه باشيم. در اين جلسه دکتر محمدي، رئيس باشگاه پژوهشگران جوان واحد كرمانشاه، به معرفي فعاليت ها و عملکرد اعضاي باشگاه پژوهشگران جوان واحد كرمانشاه پرداخت.در ادامه، حاضران در جلسه از باشگاه پژوهشگران جوان، کتابخانه مرکزي، سايت اينترنت و کارگاه ها و آزمايشگاه هاي واحد کرمانشاه بازديد کردند.

•برگزاري کارگاه روش تحقيق، ويژه رشته هاي فني و کشاورزي در باشگاه پژوهشگران جوان واحد کرمانشاه

در روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه 6 و 7 مرداد ماه سال جاري، کارگاه روش تحقيق ويژه رشته هاي فني و کشاورزي در محل سالن جلسات رياست دانشگاه با حضور اعضاي باشگاه واحد کرمانشاه برگزار گرديد. مدرس اين دوره بهروز رفتاري از اعضاي هيأت علمي واحد بود.اعضاي شركت كننده در اين دوره با؛ چگونگي طرح تحقيق و نحوه نگارش آن، مسأله تحقيق و چگونگي فرضيه نويسي، روش هاي تحقيق و شيوه هاي جمع آوري اطلاعات، چگونگي تدوين مراحل و روش ها و مواد طرح و ديگر مراحل مرتبط با طرح نويسي در رشته هاي فني و کشاورزي آشنا شدند.

•برگزاري کارگاه مقاله نويسي به زبان فارسي، در باشگاه پژوهشگران جوان واحد کرمانشاه

در روزهاي شنبه و يکشنبه مورخ 8 و 9 مرداد ماه سال 90 ، کارگاه مقاله نويسي به زبان فارسي، ويژه اعضاي باشگاه واحد کرمانشاه برگزار گرديد. جناب آقاي دکتر فرامرز ملکيان هيات علمي واحد و مدرس دوره هدف از برگزاري اين دوره را آشنايي با اصول، ساختار و نحوه نگارش مقاله به زبان فارسي آشنا شوند. در پايان مقرر گرديد هر يک از اعضاء مقاله ايي مرتبط با رشته تحصيلي خود آماده و ارائه نمايند.

معاون پژوهشي و فناوري واحد قائم شهر:

جذب 100 درصدي بودجه پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي قائم شهر

معاون پژوهشي و فناوري واحد قائم شهر از جذب 100 درصدي بودجه پژوهشي در اين واحد خبر داد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد قائم شهر، مهرداد ايراني معاون پژوهشي و فناوري واحد قائم شهر ضمن تقدير از تلاش و همت پژوهشگران توانمند واحد قائم شهر در خصوص موفقيت هاي بعمل آمده، به نکاتي از قبيل حمايت از دانشجويان مخترع جهت شرکت در اولين المپياد مخترعين در واحد علي آباد کتول، خريد تجهيزات آزمايشگاهي مدرن، خريد 7000 جلد کتاب از نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، برگزاري موفقيت آميز همايش منطقه اي عمران ،همايش داخلي دانشکده کشاورزي ، فني و مهندسي و علوم انساني اشاره کرد. ايراني همچنين از برگزاري کارگاه آموزشي شيلات، بردهاي نانو در کشاورزي، بررسي وضعيت ماهيان دريايي خزر و در خصوص بيماريهاي شايع ماهيان و نواقص ژنتيکي، تکثير و بررسي ماهيان سردابي ، شرکت و ارائه موفقيت آميز مقالات در همايشهاي خارجي و در حضور اساتيد و کارشناسان رايانه در دوره هاي تخصصي خبر داد. وي همچنين تعداد مقالات ارائه شده اين واحد طي يکسال گذشته در قالب isi 160 مقاله، علمي پژوهشي 55 مقاله ،همايشهاي بين المللي28 مقاله، همايش هاي ملي 133 مقاله وهمايشهاي منطقه اي و داخلي 31 مقاله که در مجموع 470مقاله مي باشد عنوان کرد و از فعاليتهاي باشگاه پژوهشگران جوان و افزايش سطح کمي و کيفي مقالات و چاپ و تأليف 2 جلد کتاب علمي اساتيد و 6 جلد کتاب در دست چاپ خبر داد.

انتخاب عضو هيأت علمي واحد علي آبادكتول به عنوان داور مسابقه طراحي المان

عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علي آبادكتول به عنوان داور مسابقه طراحي المان هاي شهرداري علي ابادكتول انتخاب شد.

به گزارش آفرينش، دلارام شيخ ، عضو هيأت علمي گروه معماري واحد علي آباد كتول گفت : مجسمه‌هاي شهري نه تنها به غناي بصري شهر و فضاي زيست اجتماعي کمک مي‌کنند، بلکه به عنوان نماد و نشانه‌هايي از فرهنگ و هويت جمعي در افزايش روحيه نشاط شهروندان تاثير بسزايي دارند. مدرس گروه معماري با بيان اين مطلب كه المانهاي شهري از جمله بناهاي مهم در طراحي معماري و شهري محسوب مي شوند ، از آن بعنوان نمادي ياد كرد كه با ديدن آن خاطره اي از شهر در اذهان عمومي تداعي مي گردد شيخ در ادامه با اشاره به تنوع انتخاب موضوع المانهاي شهري ،اجراي اين طرح را از رويکردهاي تازه و موثر زيبا سازي شهري عنوان کرد و افزود: شهرداري علي آبادكتول با الهام از دو واژه ولايت و شهادت ، نسبت به برگزاري مسابقه طراحي المان اقدام نموده كه پس از داوري طرحهاي برگزيده در ميادين ولايت و شهدا علي آبادكتول اجرا خواهد شد .

برگزاري جشنواره غذا به مناسبت دهمين سالروز تاسيس واحد شهر قدس

به همت معاونت دانشجويي ودفتر فرهنگ اسلامي وبه مناسبت سالروزتاسيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر قدس جشنواره غذا در اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد . به گزارش آفرينش، محبوبه غفوريان دبير اين جشنواره در اين خصوص اظهار داشت: اين جشنواره به مناسبت دهمين سالروز تاسيس واحد شهر قدس توسط کارکنان خانم اين واحد دانشگاهي برگزار شد.وي در ادامه اظهار داشت: کارکنان اين واحد دانشگاهي از قوميتهاي مختلف هستند وبا اين کارخواستيم غذاهاي سنتي شهرهاي مختلف را به نمايش بگذاريم و شرکت کنندگان را با انواع غذاهاي سنتي شهرهاي ديگر آشنا کنيم.در پايان اين جشنواره به کارکناني که غذاهاي آنان توسط داوران انتخاب گرديد هدايايي اهدا گرديد.

مسئول پژوهشي واحد دهلران:

امکانات کارگاه برق واحد دهلران با دانشگاه هاي بزرگ کشور رقابت مي کند

مسعود غلامي مسئول پژوهشي دانشگاه آزاداسلامي واحد دهلران ازتجهيزو راه اندازي کارگاه هاي رشته هاي برق والکترونيک خبرداد.به گزارش آفرينش، مسعود غلامي افزود: باافزايش رشته هاي مهندسي برق قدرت ،انتقال توزيع در مقطع کارشناسي پيوسته و ناپيوسته وعملي بودن بيشتردرس هاي اين گروه نيازبه تجهيزکارگاه ها احساس مي شدکه باخريداقلام موردنيازازجمله اقلام موردنيازکارگاه هاي ديجيتال، مدارمخابراتي ،سيستم هاي کنترل، آزمايشگاه ماشين هاي الکتريکي،کارگاه سيم پيچي ، آزمايشگاه اندازه گيري، مدارفرمان و آزمايشگاه plc اين کارگاه هاراه اندازي شدتادانشجويان بتواننداز اين گونه کارگاه ها بهره کافي ببرند.مسعود غلامي مدير امور پژوهشي هزينه ي تجهيزاين کارگاه هارا بالغ بر 200 ميليون تومان ذکرنمودوابرازاميدواري کردتا پايان سال جاري اقلام موردنيازتمامي کارگاه هاي واحدتامين گردد تاازاين بابت هيچ مشکلي راپيش رونداشته باشيم وبتوانيم برافزايش سطح علمي دانشجويان بيافزاييم.

در ادامه مسعود غلامي خاطر نشان کرد که کارگاه برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهلران به همت و تلا ش هاي بي دريغ رياست اين واحد دانشگاهي تجهيز گرديده اند از لحاظ امکانات آموزشي با دانشگاه هاي بزرگ کشور رقابت
مي کند .

پرداخت بيش از دو ميليارد و هشتصد ميليون ريال وام در واحد انديمشک

صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد انديمشک با ارائه وام هاي گوناگون به دانشجويان، همواره آماده همه گونه همکاري در زمينه ارائه تسهيلات بوده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد انديمشک، ناصر زيدي سرپرست معاونت اداري و مالي اين واحد با اشاره به مطلب فوق افزود: در حال حاضر با توجه به نزديک شدن به فصل امتحانات ترم تابستان و انتخاب واحد ترم مهر ماه، وام تأمين شهريه کوتاه و بلند مدت از جمله وام هايي است كه صندوق رفاه در اختيار دانشجويان قرار مي دهد.

زيدي افزود:بازپرداخت وام هاي صندوق رفاه دانشجويي معمولا به صورت كوتاه مدت تقسيط شهريه و بلند مدت پس از فراغت از تحصيل بوده كه وام هاي كوتاه مدت در طول ترم حداكثر در 6 ماه بايد از سوي دانشجو تسويه شود كه البته بدون كارمزد، که اگر مدت باز پرداخت از 6 ماه تجاوز کند وام پرداختي مشمول 5/2 درصد كارمزد مي شود.

سرپرست معاونت اداري و مالي واحد انديمشک افزود: وام بلند مدت براي دانشجويان با استعدادي است كه قدرت مالي خوبي ندارند و حداكثر تا 20 ماه پس از فراغت از التحصيل، مي توانند وام دريافتي را به صورت اقساط ماهانه پرداخت نمايند.زيدي همچنين افزود: در سال تحصيلي89-90 مبلغ يک ميليارد و چهار صد و نود ميليون ريال تسهيلات در قالب وام ‌هاي هزينه ازدواج ، وام‌هاي بلند مدت، ميان مدت و كوتاه‌ مدت تامين شهريه به دانشجويان واحد از محل منابع صندوق رفاه دانشجويي اختصاص يافته است.

وي در ادامه بيان کرد: علاوه بر محل منابع صندوق رفاه دانشجويي واحد از مهرماه سال 89 تاکنون يک ميليارد و سيصد و سي ميليون ريال تسهيلات مالي بلند مدت پرداخت گرديده که در همين خصوص بيش از 300 دانشجو متقاضي وام شهريه بلند مدت دريافت کرده اند.زيدي ضمن تشکر از جواد گلچين مسئول صندوق رفاه دانشجويي واحد انديمشک، در خصوص دانشجويان خانواده ايثارگر و شهدا نيز اظهار کرد: با توجه به توافقات صورت گرفته هزينه هاي آنها از طريق بنياد امور ايثار گران تامين و جهت ايجاد تسهيلات براي دانشجويان تحت پوشش سازمان بهزيستي و كميته امداد امام خميني (ره ) و ساير نهادها نيز با مكاتبات انجام گرفته شهريه از طريق نهادهاي حمايتي تأمين مي شود.

پذيرش مقاله عضو هيات علمي واحد شوشتر در کنفرانس بين المللي سنگاپور

مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاداسلامي شوشتر با موضوع "رفتار پس از تغيير شکل درفرايند توليد لوله براي فولادهاي ميکرو آلياژي" در کنفرانس بين المللي سنگاپور پذيرفته شد.به گزارش آفرينش، مقاله مهندس صادق معيني فر عضو هيات علمي دانشکده علوم فني و مهندسي واحد شوشتر با موضوع تخصصي "رفتار پس از تغيير شکل درفرايند توليد لوله براي فولادهاي ميکرو آلياژي بااستحکام بالا "درکنفرانس بين المللي سنگاپور در بخش سخنراني مورد پذيرش هيات داوران قرار گرفت. گفتني است اين کنفرانس از 25/6/90 لغايت 27/6/90 در سنگاپور برگزار خواهدشد.


 پيشينه علوم 

علم کشاورزي

قسمت اول

کشاورزي بنيان اقتصادي نواحي ماندگاري از جهان را تشکيل مي داده است که پيوسته با حيات صحرا گردي در مبارزه بوده و در عين حال زندگي بيابان گردي مکمل زندگي ماندگاري بوده است.کشاورزي ضروريات مادي شهرهاي اسلامي را فراهم مي آورده که جايگاه پرورش علوم و هنرها بوده اند.علم کشاورزي نه تنها با فقه اسلامي تضمين شده بلکه به عنوان يک کار ديني مورد تشويق قرار گرفته است.اقدام به کشاورزي که در زبان عربي فلاحت يا زراعت خوانده مي شود توسط شريعت اسلامي توصيه شده و بسياري از افراد از اوليا و دانشمندان ديني به آن مي پرداختند از جمله حضرت علي(ع) که به داشتن علاقه شديد به کاشتن درخت معروف است.مسلمانان در تعليمات ديني خود تائيدي از اهميت دادن به کشاورزي در زندگي از دين هاي قديم تر مي يافتند از جمله دين زرتشت که در آن فعاليت کشاورزي به عنوان جزئي از دين است.تائيد ديني کشاورزي بنابر قرآن و حديث همراه با تنوع اوضاع اقليمي و جغرافيايي دارالاسلام و تجربه وسيع هزاران ساله که به ميراث به مسلمانان رسيد، از همان آغاز آنان را برآن داشت که فعاليت کشاورزي را شديدتر و بهتر کنند.

اينک به اختصار به معرفي چند اثر در زمينه کشاورزي در قرون اوليه اسلامي مي پردازيم:در اوايل قرن چهارم کتابي اسرارآميز و در عين حال صاحب نفوذ توسط احمد ابن ابي بکربن وحشيه به نام الفلاحه النبطيه تاليف شد.اين کتاب تاليفي التقاطي است و درآن تحقيقات کشاورزي با سحر و جادو و ملاحظات مشابه درهم آميخته است. اين کتاب در جهان اسلام بسيار مورد مراجعه بوده و از قرن 19 به بعد دانشمنداني در مغرب زمين درباره منشاء آن به بحث برخاستند.اين کتاب خلاصه اي از مقدار فراوان اطلاعات کشاورزي است مشتمل بر بعد ديني فعاليت کشاورزي بدان صورت که در بين النهرين و سوريه پيش از اسلام مورد نظر بوده و در دوره اسلام نيز اين نظر ادامه يافته است.در واقع اين کتاب منبع مهمي براي تحقيق در کشاورزي به حساب مي آيد.در ادامه به معرفي آثار ديگر در زمينه علم کشاورزي خواهيم پرداخت.

ادامه دارد ...

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي