جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3943


بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان
استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت بيستم)

سكته‌ مغزي


خبرها از عالم علم


پيشگيري از سرطان پوست و پيري زودرس با انگور


 بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت بيستم)

محققان بريتانيايي در تلاشند با استفاده از نتايج اين مطالعه جديد راه درماني براي كودكان بيش فعال بيابند.

راهنمايي هايي براي آموزگاران

بايد بدانيد كه چه موارد خاصي براي دانش آموزان دشوار هستند. براي مثال ممكن است كه دانش آموز ‏ADHD‏ در شروع يك كار دچار مشكل باشد در حالي كه دانش آموزان ديگر در پايان دادن به يك عمل و شروع عمل بعدي مشكل داشته باشند.‏

‏ بنابراين هركسي از اين دانش آموزان نياز به كمك هاي متفاوتي دارند.

به دانش آموزان نشان دهيد چگونه از كتاب تكليف و برنامه هاي روزانه استفاده كنند . همچنين مهارت ها و روش هاي يادگيري را به آنها آموزش دهيد و آنها را به شكل منظم تقويت(پاداش) كنيد. ‏

به دانش آموزان در فعاليت هاي بدني شان كمك كنيد( براي مثال به آنها اجازه دهيد تا كاري را ايستاده پاي تخته سياه انجام دهند) . در بين برنامه ها به آنها استراحت دهيد. ‏

والدين و دانش آموزان هر دو با هم براي نوآوري و اجراي يك برنامه تعليم و تربيتي متناسب بمنظور نيل به نيازهاي دانش آموزان به فعاليت و همكاري بپردازيد.

انتظارات بالا از دانش آموزان داشته باشيد اما سعي كنيد راه هاي جديدي را براي انجام كارها امتحان كنيد صبور باشيد و شانس دانش آموزان را براي كسب موفقيت بالا ببريد. ‏

اصول كلي درمان

درمان و مشاوره به والدين و كودك توسط پزشك

رفتار درماني و شناخت درماني

كودك خود در اين نوع درمان ها نقش مهمي را به عهده دارد. او بايد مواظب رفتار خود باشد، نقش محوله را به خوبي ايفا كند و رفتار خود را ثبت كند.‏

‏ در يك طرح كلي، اساس اين روش هاي درماني بر راهبردهاي تغيير رفتار نامطلوب استوار است. به نظر مي رسد كه تركيب اين روش هاي درماني با داروها بهترين نتايج را در كنترل علايم به همراه داشته باشد.

در خانه يك محيط متناسب و محدوديت هاي كاملا مشخص براي رفتار كودك را در نظر بگيريد. ضمنا بايد از روش هاي تربيتي نيز به طور مداوم بهره گرفت.

اگر احساس مي كنيد كه نياز به كمك از طرف افراد متخصص امر داريد مراجعه كنيد.

با معلم كودك تماس مستمر داشته باشيد . اگر كودك در درس خود نياز به كمك بيشتري دارد، امكان آن را فراهم كنيد.

داروها

پزشك شما شايد تصميم بگيرد داروهايي مثل متيل فنيدات (ريتالين) ، كه ظاهرا اثر آرامبخش در كودكان دچار اين اختلال دارند ، تجويز كند. اين داروها اثرات جانبي ناخوشايندي دارند، از جمله :

1- اختلال در خواب

2- افسردگي

3- سردرد

4- بي اشتهايي

5- كاهش رشد

رژيم غذايي

رژيم غذايي مخصوصي پيشنهاد شده اند :

حذف كليه افزودني هاي غذايي( ادويه جات و غيره)، حذف مواد به خصوصي از رژيم غذايي يا ويتامين درماني شديد. اغلب تحقيقات پزشكي اشاره به اين دارند كه اين رژيم ها براي تعداد بسيار كمي از كودكان مفيد هستند.

اما بسياري از والدين تغييرات قابل توجهي را در رفتار كودكان خود پس از استفاده از اين رژيم ها گزارش كرده اند. ‏

شايد دليل آن اين باشد كه با تهيه غذاهاي مخصوص براي كودك، وي احساس مي كند كه توجه بيشتري به او مي شود. در مورد هرگونه رژيم غذايي مخصوصي كه براي كودك خود در نظر داريد با پزشك خود مشورت كنيد.

ادامه دارد....


 سكته‌ مغزي  

عضو انجمن متخصصان مغز و اعصاب ايران گفت: روزانه 200 تا 300 مورد سكته مغزي را در تهران شاهد هستيم كه متأسفانه به علت عدم آشنايي اطرافيان يا عدم توجه به علائم اين بيماري، كمتر از 20 درصد اين مبتلايان به پزشك مراجعه مي‌كنند.فرامرز اميري در گفتگو با فارس اظهار داشت: طي دهه اخير توجه به سكته‌هاي مغزي بيش از گذشته شده است و امروزه در تمامي جوامع، سكته‌هاي مغزي به عنوان سومين علت مرگ و مير در جوامع و به عنوان عامل از كارافتادگي در افراد جوان شناخته مي‌شود.وي با بيان اينكه متأسفانه اطلاع‌رساني در رابطه با سكته‌هاي مغزي در رسانه‌ها عمدتا معطوف به پيشرفت‌هاي مختلف در زمينه‌هاي تشخيص و درمان بوده است، تصريح كرد: اطلاع‌رساني به عموم جامعه در رابطه با شناخت علائم دقيق و اوليه و رسيدگي به موقع بيماران مبتلا به سكته‌هاي مغزي به صورت دقيق صورت نگرفته است.

اميري تصريح كرد: سكته مغزي عبارتند از هر گونه اختلال در كاركرد مغز به واسطه ضعف خون‌رساني به ناحيه‌اي از مغز به طوري كه مغز با وجود اينكه دو درصد از وزن بدن را تشكيل مي‌دهد، حدود 25 درصد از خون خروجي قلب را به خود اختصاص مي‌دهد و به همين علت وابستگي مغز به خون‌رساني بيش از ارگان‌هاي ديگر است.

وي اضافه كرد: اگر به هر علتي شريان خون‌رسان به مغز و تغذيه‌كننده آن دچار تنگي يا انسداد يا پارگي شود، ناحيه‌اي از مغز كه توسط اين رگ تغذيه مي‌شود، دچار اختلال شده، بسته به اينكه كدام شريان دچار آسيب‌ مي‌شود نواحي مختلفي از مغز دچار اختلال كاركرد مي‌شود.اين متخصص مغز و اعصاب تصريح كرد: اساسا سكته‌هاي مغزي به علت حضور لخته در داخل رگ ايجاد مي‌شود اما 10 تا 15 درصد از سكته‌هاي مغزي به علت پارگي رگ و خونريزي در نسج مغز اتفاق مي‌افتد.

وي با اشاره به علائم باليني اين بيماري نيز گفت: فلج‌شدن نيمه‌اي از بدن و خواب‌رفتگي آن، اختلال تعادل و بينايي و كلام و گفتار و سردرد از علائم اوليه اين بيماري است كه معمولا استفراغ و تشنج نيز به همراه دارد.اميري افزود: در كشور ما بررسي آماري دقيقي در رابطه با سكته‌هاي مغزي وجود ندارد ولي براساس سازمان بهداشت جهاني ايران در منطقه‌اي با شيوع متوسط براي سكته‌هاي مغزي واقع شده است و پيش‌بيني مي‌شود به ازاي هر 100 هزار نفر سالانه 100 تا 300 مورد سكته مغزي را در كشور شاهد باشيم.اين عضو انجمن متخصصان مغز و اعصاب خاطر نشان كرد: با اين تخمين به نظر مي‌رسد در تهران كه شيوع جمعيت 10 تا 12 ميليون نفري دارد روزانه 200 تا 300 مورد سكته مغزي را شاهد هستيم كه متاسفانه به علت عدم آشنايي اطرافيان يا عدم توجه به علائم اين بيماري كمتر از 20 درصد اين مبتلايان به پزشك مراجعه مي‌كنند و بسياري از مردم علائم آن را به سكته قلبي فشار عصبي، كاهش قند خون و مسائل ديگر ربط مي‌دهند.

وي افزود: اهميت رسيدگي به سكته‌هاي مغزي از اين جهت است كه چنانچه در طي 2 تا 3 ساعت اول ابتلا به مراكز درماني مجهز مراجعه كنند، مي‌تواند با اقدامات درماني و داروهاي جديد بسياري از عوارض سكته‌هاي مغزي را رفع كند.اميري يادآور شد: روش تشخيص سكته‌هاي مغزي علاوه بر توجه به يافته‌هاي باليني استفاده از سي‌تي‌اسكن و ام‌آر‌اي مغز است و قدم بعدي مهم، يافتن علت و زمينه بروز سكته‌هاي مغزي است كه اگر زمينه آن رفع نشود فرد، مستعد ابتلا به سكته‌هاي مكرر بعدي خواهد شد.

وي با بيان اينكه علل اصلي ابتلا به سكته‌هاي مغزي به دو گروه اصلي قابل تعديل و غيرقابل تعديل تقسيم مي‌شود گفت: علل قابل تعديل شامل فشار خون، ديابت، چربي، مصرف سيگار، عدم تحرك و رژيم غذايي مناسب است كه فرد مي‌تواند با دخالت در آنها از بروز سكته‌هاي مغزي جلوگيري كند اما علل غيرقابل تعديل افزايش سن، نوع جنس، با شيوع بيشتر در مردان است.

اين متخصص مغز و اعصاب خاطر نشان كرد: سكته‌هاي مغزي معمولا ارثي نيستند و عوامل قابل تعديل فرد را مستعد ابتلا به آن مي‌كند. بيماري سكته مغزي طيف بسيار وسيعي به عامل زمينه‌ساز خود بستگي دارد و درمان آن هم با توجه به علت زمينه‌ساز صورت مي‌گيرد.وي يادآور شد: افراد جهت جلوگيري از ابتلا به سكته مغزي بهتر است در طول روز حداقل نيم ساعت فعاليت فيزيكي داشته باشند، همچنين رعايت رژيم غذايي مناسب و پرهيز از مصرف مواد مخدر و الكل و سيگار و كنترل فشار خون و ديابت و چربي توصيه مي‌شود.اميري خاطرنشان كرد: چنانچه علت سكته مغزي به واسطه حضور لخته در رگ باشد، داروهاي ضد انعقادي بسته به مورد خاص آن به كار مي‌رود و چنانچه خونريزي مغزي اتفاق افتاده باشد، داروهاي كنترل كننده فشار خون و ضد التهاب مغزي تجويز مي‌شود و در نهايت در صورت نياز، جهت تصويه خون، جراحي صورت مي‌گيرد.


 خبرها از عالم علم 

درد و ترشحات گوش

يك متخصص گوش، حلق و بيني با اشاره به افزايش ميزان مراجعه به استخرها، اظهار كرد: افرادي كه دچار اگزما، آلرژي، ديابت، بيماري‌هاي پوستي و ضعف در سيستم ايمني هستند، بيشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند. دكتر مرتضي جوادي درگفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: ترشح گوش نشانه ايجاد التهاب در گوش است. وي اضافه كرد: جنس مجراي خارجي گوش همانند جنس پوست بدن است و داراي غددچربي، غدد عرق و مو است. بنابراين پوسته‌ريزي در اين ناحيه، گرد و خاك و مانند آن به صورت جرم در گوش خارجي جمع مي‌شود و افرادي كه در تابستان و گرماي هوا به استخر مي‌روند به اين خاطر كه اين مجرا بسته است با ورودآب آلوده دچارعفونت شود. با وجود كلر و آلودگي در آبهاي استخر، محيط مساعدي براي رشد ميكروب‌ها و بويژه قارچ‌ها ايجاد مي‌شود. دكتر جوادي اضافه كرد: البته اين خطر براي كساني وجود دارد كه گوششان سالم است. شخصي كه پرده گوشش سوراخ باشد يا دچار عفونت گوش مياني باشد نبايد از استخر استفاده كند زيرا آب مستقيما وارد گوش مياني مي‌شود. اين متخصص و جراح گوش و حلق و بيني، درباره عواملي كه ايجاد عفونت مي‌كنند اظهار كرد: زماني كه آب وارد گوش خارجي شود، اگر افراد پس از بيرون آمدن از استخر سرشان را خم كنند آب از گوششان خارج و مابقي تبخير مي‌شود، اما اگر از گوش پاك‌كن استفاده كنند با داخل كردن اين شي در گوش باعث مي‌شوند لايه محافظتي كه در گوش خارجي وجود دارد، از بين برود و آب آلوده مستقيما داخل گوش شده و احتمال بروز عفونت افزايش يابد.

دكتر جوادي افرادي را كه  دچار بيماري‌هاي خاصي چون آلرژي، اگزما، بيماريهاي پوستي هستند مستعد ابتلا به عفونت دانست و اظهار كرد: چون پوست در اين ناحيه دچار التهاب مي‌شود و حالت طبيعي خود را از دست مي‌دهد آلودگي به راحتي ورود پيدا مي‌كند. وي اضافه كرد: اولين علامت التهاب، خارش، تحريك پذيري و تورم مجاري خارجي گوش بوده كه همراه با درد است. اين درد در ابتدا كم است و ناراحت كننده نيست اما زماني كه يك يا دو روز بگذرد اين درد تشديد و تورم بيشتر شده و مجراي خارجي گوش بسته مي‌شود. ترشح گوش نيز از جمله نشانه‌هاي بروز التهاب در گوش است. اين متخصص و جراح گوش، حلق و بيني، عفونت‌هاي موضعي چون «كورك» كه در ريشه غدد مو يا چربي وارد مي‌شوند را از انواع ديگر آلودگي دانسته و گفت: كورك، توده‌ايست در مسير خارجي گوش كه چرك آلود است و درد آن براي بيمار ناراحت كننده است. پزشك در اين مورد اقدام به پانسمان گوش مي‌كند و در نهايت با شكافتن اين آپسه چرك را از محل خارج مي‌كند. وي اضافه كرد: ضايعات قارچي نيز از قرارگرفتن در آب‌هاي آلوده يا هواي آلوده به وجود مي‌آيد. خروج ترشحات سفيد رنگ متمايل به سياه همراه با خارش و درد شديد از مجراي خارجي گوش از جمله نشانه‌هاي عفونت و قرارگرفتن در مكان‌هاي آلوده است. با باقي ماندن اين ترشحات در گوش، شنوايي بيمار كاهش پيدا مي‌كند اين ضايعات قارچي، واگيردار و قابل سرايت هستند و در هواي گرما، بيشتر مشاهده مي‌شوند. وي ضايعات مجراي خارجي گوش را نوع ديگري از عفونت‌ بيان و اظهار كرد: اين ضايعه تمام ديواره گوش را فرا مي‌گيرد و فرد را به درد شديد، خارش و افت شنوايي دچار مي‌كند. نوع ديگر عفونت مجراي شديد خارجي گوش نيز در بيماران ديابتي يا بيماران داراي نقص سيستم ايمني مشاهده مي‌شود و درمان مشكلي دارد. استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به عفونت در گوش توضيح داد: مراجعه سالانه به پزشك براي اطمينان از سلامتي گوش ضروري است، ضمن آنكه اگر جرم در داخل گوش وجود دارد آن را پاك كنند تا مجراي خارجي گوش عاري از آلودگي باشد. 

تبخال چشمي

يك متخصص چشم با تاكيد بر اينكه كساني كه از لنزهاي تماسي استفاده مي كنند، بايد مراقب انواع عفونت ها باشند، گفت: احتمال انتقال ويروس «هرپس» كه منشاء ايجاد تبخال چشمي است، در افرادي كه از لنز استفاده مي‌كنند، وجود دارد. دكتر محمدحسين افتخاري در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: تبخال چشمي يكي از شايع ترين علل كوري چشم است كه به دنبال درگيري قرنيه به ويروس هرپس ايجاد مي شود كه اين بيماري بيشتر دامنگير كشورهاي پيشرفته است. وي با اشاره به وجود دو نوع ويروس هرپس افزود: ويروس تيپ يك بيشتر نواحي فوقاني بدن همچون چشم، دهان و لب را درگير مي كند و تيپ دو اين ويروس نيز از طريق مجاري تناسلي منتقل مي شود و به ندرت مشكلات چشمي ايجاد مي كند.

وي اضافه كرد: شدت بيماري در ويروس تيپ يك بيشتر بوده و برخي افراد در دوران كودكي در معرض آن قرار مي گيرند. البته عفونت اوليه ناشي از اين ويروس خفيف است ولي ممكن است در صورت فعال شدن مجدد، چشم را درگير كند. به گفته اين متخصص چشم، تظاهرات چشمي تبخال چشمي به صورت ورم و التهاب ملتحمه، آبريزش، ترس از نور و قرمزي چشم همراه با درد است.اين ويروس معمولا پلك، شبكيه، ملتحمه و قرنيه را گرفتار كرده و حتي در موارد معدودي منجر به آب مرواريد مي شود كه احتمالش بسيار اندك است. اين متخصص چشم، با اشاره به تبخال تناسلي در زنان گفت: اگر مادري به تبخال ناحيه تناسلي تيپ 2 مبتلا است، بهتر است به جاي زايمان طبيعي، عمل جراحي سزارين انجام دهد، زيرا احتمال اينكه ويروس هرپس، در زايمان طبيعي به جنين منتقل شود و چشم را گرفتار كند، بالاست. اين استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، با بيان اينكه ويروس تبخال نهفته است، اظهار كرد: اين ويروس با هر علتي نظير استرس، نور شديد آفتاب و ضعيف شدن سيستم ايمني تظاهر پيدا كرده و فرد را دچار مشكل كند.

اين متخصص چشم، درباره چگونگي تشخيص تبخال چشمي توضيح داد: ويروس هرپس مي تواند با درگير كردن سيستم عصبي ، حس قرنيه را از بين ببرد. در اين حالت زماني كه پنبه اي را بر روي قرنيه چشم بيمار مي كشيم، چيزي را متوجه نشده و پلك نمي زند. تشخيص سريع و به موقع اين تبخال بسيار حائز اهميت است زيرا اگر زمان زيادي از ابتلاي آن بگذرد به تدريج پيشرفت كرده و ممكن است با سوراخ كردن قرنيه، عفونت وارد چشم شده و مجبور شويم چشم را تخليه كنيم. دكتر افتخاري همچنين درباره راهكارهاي جلوگيري از عود مجدد اين بيماري نيز اظهار كرد: خواب كافي، تغذيه مناسب، پرهيز از قرار گرفتن در معرض نور شديد آفتاب و جلوگيري از خشك شدن چشم ها تا اندازه زيادي به اين امر كمك مي كند. البته استفاده از تركيباتي چون سبزي‌ها و روغن زيتون كه حاوي مقادير قابل توجهي از ويتامين «آ» هستند، در جلوگيري از خشك شدن چشم موثر است، زيرا كمبود ويتامين مذكور معمولا باعث خشكي چشم مي شود. استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، درباره راه‌هاي درمان تبخال چشمي نيز عنوان كرد: داروهاي ضد ويروسي IDU و TST به محض تشخيص مورد استفاده قرار مي گيرند و طي يك دوره درماني 10 تا 14 روزه باعث رفع علائم بيماري مي شوند. افراد با مشاهده علائمي چون درد چشمي، آبريزش و قرمزي يه پزشك مراجعه كنند البته اگر ويروس هرپس، لبه پلك را درگير كند به طور معمول با پمادهاي ضد ويروس تبخال چون آسيكلووير بهبود مي يابد.


 پيشگيري از سرطان پوست و پيري زودرس با انگور  

مطالعه اي كه به تازگي انجام شده نشان مي دهد كه مصرف انگور مي تواند از ابتلا به سرطان پوست و پيري زودرس پيشگيري كند.

به گزارش ايرنا و به نقل از تاي ايندين نيوز، اين مطالعه در يافته است كه مولفه هاي يافت شده در اين ميوه از سلول هاي پوست در برابر پرتوي فرابنفش ساطع شده از نور خورشيد محافظت مي كند. اين پرتوها عامل عمده زيست محيطي ابتلا به سرطان پوست هستند.

پرتوهاي فرا بنفش سطوح گونه هاي اكسيژن واكنشي را در پوست افزايش مي دهند. اكسيژن واكنشي مولكول هاي مضري هستند كه سلول هاي را از بين مي برند. دانشمندان از دانشگاه 'بارسلونا' و 'شوراي تحقيقات ملي اسپانيا' نشان داده اند كه موادي به نام 'فلاونوئيدها' كه از انگور استخراج مي شوند مي توانند از ايجاد اين افزايش در سلول هايي كه در معرض پرتوهاي اشعه فرابنفش قرار مي گيرند، پيشگيري كنند. به گفته محققان از نتايج اميدواركننده اين تحقيق مي توان براي ساخت محصولات جديد محافظ پوست استفاده كرد. اين مطالعه در مجله Agricultural and Food Chemistry منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي