جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3943


سکه سه نرخي شد!


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 سکه سه نرخي شد!  

قيمت طلا در پي ادامه‌ بحران اقتصادي آمريكا بار ديگر افزايش داشته است كه اين‌بار نوسانات نرخ طلا و ارز در بازار ايران شدت بيشتري پيدا كرده است. به گزارش ايسنا، هر اونس طلا و در حال حاضر هزار و 771 دلار است و هم‌چنان نوسان دارد؛ اين شرايط روي نرخ طلا در بازار ايران تاثير گذاشته كه كاهش عرضه‌ دلار در ايران توسط بانك مركزي نيز بر نوسانات قيمت‌ها تاثير چشم‌گير داشته و بلاتكليفي بازار را تشديد كرده است.

طبق گفته‌ يكي از كارشناسان طلا با وجود جهش نرخ طلا، قيمت طلا در بازار داخلي كمتر از نرخ جهاني طلا است كه اين موضوع دلايل متعددي دارد؛ در حالي كه مطابق با قيمت جهاني، هر گرم طلاي 18 عيار در ايران بايد 50 هزار تومان باشد، در حال حاضر هر گرم طلا 48 هزار و 300 تومان عرضه مي‌شود.

با افزايش نرخ جهاني طلا، از ارزش دلار كاسته مي‌شود، اما در ايران به دليل كاهش عرضه‌ ارز نتيجه‌ معكوس شده و با افزايش قيمت طلا، دلار هم گران‌تر شده است و درحالي كه بايد هزار و 140 تومان مي‌شد، هزار و 175 تومان فروخته مي‌شود.

از سويي بازاريان احتمال مي‌دهند، در صورت عرضه‌ بيشتر دلار توسط بانك مركزي نرخ دلار كاهش يابد و قيمت‌ها برگردد و از سوي ديگر جاي اميدواري باقي است كه جلسه‌ كميته سياست‌گذاري بانك مركزي آمريكا كه تشكيل مي‌شود، تاثير شديدي روي طلا گذاشته و قيمت طلا برگردد.

با بالارفتن قيمت طلا تمايل به فروش طلا افزايش شديد داشته كه اين موضوع در كنار دلايل بيان شده ديگر باعث شده قيمت طلا در داخل هزار تومان كمتر از قيمت واقعي باشد و صعود چشم‌گير قيمت‌ها رشد بيشتري نداشته باشد. قيمت هر گرم طلاي 18 عيار در سطح بازار تهران 48 هزار و 300 تومان عرضه مي‌شود. سكه طرح قديم 485 هزار تومان، سكه طرح جديد 473 هزار تومان، نيم سكه 227 هزار تومان، ربع سكه 134 هزار تومان و سكه‌هاي گرمي 78 هزار تومان فروخته مي‌شوند. اين وضعيت بازار درحالي است كه اتحاديه‌ طلا، جواهرات،نقره، سكه و صراف تهران نرخ‌ها را بدين شرح اعلام كرده است: سكه طرح قديم 470 هزار تومان، سكه طرح جديد 467 هزار تومان، نيم سكه 234 هزار تومان، ربع سكه 128 هزار تومان و دلار آمريكا هزار و 160 تومان است. سكه طرح جديد در شعب بانك ملي ايران با نرخ 454 هزار و 480 تومان، نيم‌سكه 226 هزار و 720 تومان و ربع سكه 124هزار و 800 تومان عرضه مي شود كه تفاوت نرخ عرضه سكه طرح جديد در بانك ملي و بازار به 18 هزار و 520 تومان مي رسد. در اين زمينه رييس اتحاديه‌ طلا، جواهرات، نقره، سكه و صراف تهران در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: طلا حدود 10 تا 15 درصد افزايش قيمت داشته است. احمد وفادار هم‌چنين با اشاره به بحران اقتصادي آمريكا، كاهش اعتبارات تجاري آمريكا و كانادا و بحران مالي در اروپا به ويژه كشور يونان به عنوان دلايل رشد قيمت طلا گفت: يك‌ماه گذشته كه دلار به ميزان كافي عرضه مي‌شد و نرخ آن ثابت ماند، قيمت طلا تغيير زيادي نداشت، اما عرضه‌ كم دلار و افزايش نرخ آن بر قيمت طلا در بازار داخلي نيز تاثير گذاشته است. وي در پايان با اشاره به تقاضاي زياد خريد طلا از جانب كشور‌هايي چون چين و هند و روي‌آوردن معامله‌گران به سرمايه‌گذاري در طلا افزود: منابع و معادن طلا محدود است و پيش‌بيني مي‌شود كه قيمت طلا همواره افزايش يابد.


 تريبون اقتصادي 

تائيد نشست 120 سانتي متري سد گتوند

مجري طرح سد و نيروگاه گتوند عليا با بيان اينكه نشست تمام سدهاي خاكي طبيعي است گفت:بحث نشست و ريزش ديواره سد گتوند درست نيست اما بايد بگويم كه در طول 10 سال گذشته سد گتوند 1،2 متر نشست كرده است. كريم شيباني در گفت و گو با فارس افزود:نشست مجاز سدهاي خاكي تا 2 درصد است اما براي سد گتوند كه طول آن 182 متر است اين حد مجاز 3،6 متر است كه از 10 سال پيش تاكنون اين سد 1،2 متر بوده است. وي ادامه داد: بحث نشست و ريزش ديواره سد گتوند درست نيست بلكه پوشش خاكي كه روي سازند گچساران با مسافت 5 كيلومتر دورتر از سد ايجاد كرده ايم طبق پيش بيني ها دچار ريزش شده است. وي اضافه كرد:سد گتوند عليا با ارتفاع 182 متر يك سد خاكي است، اتفاقا سدهاي خاكي تماما نشست دارند كه محدوده نشست آنها محدوده استانداردي دارد. شيباني ادامه داد: بعد از آبگيري سد گتوند اين پوشش خاكي طبق پيش‌بيني ها دستخوش تغييراتي شده و يك جاهايي از آن آسيب‌ ديده و تخريب و ريزش مي شود اما به هر حال كار به خوبي در حال ادامه يافتن است. مجري طرح سد و نيروگاه گتوند عليا گفت: اين تخريب و آسيب‌هايي كه به وجود آمده است و نشست‌هايي كه رخ داده برخي تصور كردند كه اين‌ها شايد غير مترقبه و غير منتظره بوده است. وي افزود: آن سازه گچساران يك سازه موقتي بوده است كه ما در شروع آبگيري سد سعي كرديم نرخ انحلال را به حداقل برسانيم و باز هم مي گويم كه اين سازه بخشي است كه به طور كلي زير آب مي رود. شيباني در پاسخ به اين سؤال كه نرخ انحلال چيست گفت: در سازند گچساران نمك وجود دارد و براي اينكه نرخ انحلال نمكي كه در آن سازند هست به حداقل برسد اين پوشش را ايجاد كرديم اين پوشش هم پوشش خاكي است و اصلاً 5 كيلومتر بالاتر از سد است.

اتخاذ راهكار‌هاي حمايتي براي كارفرمايان در طرح استاد شاگردي

رئيس سازمان آموزش فني‌وحرفه‌اي گفت: طرح‌هاي حمايتي و تشويقي براي كارفرمايان در نظر گرفته مي‌شود كه بتوان نظام استاد شاگردي را در مراكز توليدي خدماتي توسعه داد.عبدالرسول پورعباس در گفت‌وگو با فارس در خصوص احياي نظام استاد شاگردي در كشور توسط سازمان آموزش فني‌ و حرفه‌اي، اظهار داشت: اين موضوع از يك سال و نيم پيش شروع شده و در حال حاضر در مراكز آموزشي اين سازمان انجام مي‌شود. معاون وزير كار و اموراجتماعي با بيان اينكه همه استان‌ها اجراي اين طرح را شروع كردند، گفت: ظرفيت‌هاي خوبي ايجاد شده است و در كارگاه‌هاي مهارتي طرح استاد شاگردي پيدا مي‌شود.

رئيس سازمان آموزش فني‌ و حرفه‌اي تاكيد كرد: اين آموزش‌ها در نهايت منجر به ايجاد اشتغال مي‌شود و زماني كه شاگرد زيرنظر استاد طي 3 سال آموزش ببيند به عنوان شاغل مشغول فعاليت مي‌شود. وي در پاسخ به اين سوال كه كارفرمايان تمايلي به اين اجراي اين طرح دارند، تصريح كرد: اين طرح در گذشته اجرا مي‌شد و بعد از آن منسوخ شد اما در حال حاضر به شيوه مدرن در حال احيا شدن است. پورعباس افزود: قوانين كار و بيمه موجب منسوخ شدن نظام استاد شاگردي طي سال‌هاي اخير شده است اما درحال حاضر شاگرد در قبال آموزش و كاري كه انجام مي‌دهد پاداش دريافت مي‌كند. وي خاطر نشان كرد: از طريق اجراي اين طرح كارگاه‌ها مي‌توانند كمبود نيروي انساني خود را تامين ‌كنند و نيروي كار ضمن انجام امور، آموزش‌هاي مربوط به آن حرفه‌ را فرا مي گيرد. به گفته پورعباس، طرح‌هاي حمايتي و تشويقي براي كارفرمايان در نظر گرفته مي‌شود كه بتوان نظام استاد شاگردي را در مراكز توليدي خدماتي توسعه داد. وي ادامه داد: پاداش شاگرد براساس توافق دوطرفه صورت مي‌گيرد كه براي كارآموز حكم سابقه كار و نيز آموزش در محيط كار را دارد.

افزايش شکايات مردمي از واحدهاي متخلف

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با تشريح جزييات تخلفات و شکايات مردمي در خردادماه سال جاري، با اشاره به افزايش شكايت مردمي در اين ماه عنوان كرد: در اين مدت بيشترين تخلفات مربوط به گران‌فروشي با 28 هزار مورد، درج نكردن قيمت با دو هزار و 115 مورد و کم‌فروشي با هزار و 809 مورد بوده است. محمدحسن نکويي‌مهر در گفت‌وگو با ايسنا با تشريح نتايج دريافت و رسيدگي به شکايات مردمي از سوي سازمان‌هاي بازرگاني کشور طي خردادماه سال جاري گفت: همچنين طي اين مدت 503 مورد عرضه خارج از شبکه، 149 مورد اخفا و امتناع از عرضه کالا و 873 تخلف ديگر گزارش شده است. وي اظهار كرد: در اين ماه 33 هزار و 457 مورد شکايات مردمي دريافت شده که از اين تعداد 33 هزار و 424 مورد قابل پيگيري و 33 مورد غيرقابل پيگيري بوده است. وي ادامه داد: از ميان شکايات دريافتي، 84 درصد سهم شکايات کالا و 16 درصد سهم شکايات خدمات بوده است. نكويي‌مهر اضافه كرد: ضمن اينکه 55 درصد شکايات به صورت تلفني، شش درصد به صورت حضوري، 33 درصد از سوي ناظران افتخاري و شش درصد به صورت کتبي گزارش شده است.

به گفته او در فرآيند رسيدگي به شکايات، 38 درصد متخلف، 48 درصد غيرمتخلف و 14 درصد در حال بررسي شدن هستند. معاون وزير بازرگاني در ادامه بيان كرد: مقايسه تعداد شکايات قابل پيگيري در خرداد و ارديبهشت ماه سال جاري نشانگر اين است که 35 هزار و 89 مورد شکايات در ارديبهشت ماه و 33 هزار و 424 مورد شکايت در خردادماه قابل پيگيري بوده، اين در حالي است که شکايات رسيدگي شده در ارديبهشت سال گذشته 30 هزار و 655 مورد و در خردادماه سال گذشته 28 هزار و 896 مورد بوده است. وي تصريح كرد: در اين ميان در خردادماه سال جاري، ميوه و سبزي سه هزار و 435 مورد، پوشاک هزار و 555 مورد، لبنيات هزار و 691 مورد، شير هزارو 418 مورد، انواع نان 871 مورد، تلفن همراه 678 مورد، روغن نباتي 678 مورد، مرغ 582 مورد، گوشت 507 مورد و ساير کالاها 16 هزار و 666 مورد شکايت داشته‌اند.

بهاي نفت به زير 80 دلار رسيد

در پي تصميم موسسه رتبه‌بندي مالي S&P مبني بر تنزل رتبه اعتباري آمريکا، بهاي نفت مجددا در بازارهاي آسيا به شدت کاهش يافت . به گزارش ايسنا، نفت خام شيرين سبك آمريكا براي تحويل در ماه سپتامبر با سه دلار و 89 سنت يا 4.8 درصد كاهش بشكه اي 77 دلار و 40 سنت معامله شد. همچنين بهاي هر بشكه نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه سپتامبر با چهار دلار و 68 سنت يا 4.5 درصد كاهش به 99 دلار و شش سنت سقوط كرد. موسسه ارزش گذاري مالي استاندارد اند پور روز جمعه براي اولين بار سطح اعتباري مالي آمريکا را از AAA به AA+ تنزل داد. کارشناسان نفتي معتقدند تنزل رتبه اعتبار مالي آمريکا باعث سلب اعتماد به بازارهاي مالي شده و چنين فقدان اعتمادي، تقاضا در بازارهاي نفتي را تحت تاثير قرار داده است.


 نهادهاي مالي 

قدرداني معاون وزير اقتصاد از عملکرد بانک ملت

معاون توسعه مديريت و امور پشتيباني وزير امور اقتصادي و دارايي، عملکرد بانک ملت استان قم را در رسيدگي به مشکلات و رفع نيازهاي مردم مورد قدرداني قرار داد.به گزارش روابط عمومي ، احمد صادقي گلمکاني در نامه اي خطاب به مديريت شعب استان قم، عملکرد اين بانک را در رسيدگي سريع و کارآمد به تقاضاها و مراجعات مردمي در جريان سفر رييس جمهوري به اين استان مطلوب و رضايتبخش عنوان کرد.

اينترنت بانك اقتصادنوين برترين سامانه كشور شد

دبيرخانه پنجمين کنفرانس بانکداري الکترونيکي، سامانه اينترنت بانک اقتصادنوين را به عنوان برترين سامانه اين خدمت در كشور معرفي كرد.به گزارش روابط عمومي ، دبيرخانه كنفرانس بانكداري الكترونيكي پس از بررسي‌هاي دقيق و كارشناسانه، لوح تقدير برترين سامانه اينترنت بانك كشور را به بانك اقتصادنوين اهدا كرد.

طرح خدمت متقابل بانکهاي صادرات ايران، تات و دي آغاز شد

بانکهاي صادرات ايران، تات و دي در طرح جديد «خدمت متقابل» مشارکت مي کنند که براساس آن مشتريان و دارندگان چک‌هاي عهده بانکهاي صادرات ،تات و دي مي‌توانند با مراجعه به يکي از شعب اين سه بانک در سراسر کشور، وجوه چک خود را مطالبه و يا به حساب مورد نظر خود در يکي از اين سه بانک پول واريز نمايند. به گزارش روابط عمومي ، در راستاي افزايش سرعت ارايه خدمات بانکي، استفاده بهينه از ظرفيتهاي مشترک شعب بانکها و بهبود خدمات رساني به عموم مردم، بانکهاي صادرات ،تات و دي بعنوان بانکهاي خصوصي کشور، طي توافقات بعمل آمده، متعهد شدند چکهاي حسابهاي جاري مشتريان خود را پرداخت و تقاضاي واريز وجه به حسابهاي متمرکز بانک مقابل را نيز انجام دهند.

اسامي برندگان جشنوارهpos بانک تجارت اعلام شد

اسامي برندگان اولين جشنواره پايانه هاي فروشگاهي بانک تجارت از طريق سايت اينترنتي اين بانک اعلام شد.به گزارش روابط عمومي جوايز اولين دوره قرعه کشي جشنواره پايانه هاي فروشگاهي (pos) بانک تجارت شامل 5 دستگاه اتومبيل مزدا (3) جديد ، 25 دستگاه اتومبيل هيونداي آوانته ، 50 کمک هزينه لپ تاپ و کمک هزينه خريد 100 دستگاه گوشي تلفن همراه بوده است .همچنين تعداد 9000 جايزه نقدي 200 هزار ريالي نيز بصورت نقدي به دارندگان کارتها که در هنگام خريد ، وجه خود را از طريق pos هاي بانک تجارت پرداخت نموده اند بصورت آني اهدا شده است.

افزايش سقف واريز وجه به حساب هاي رفاه کارت

مبلغ واريز روزانه وجه نقد به حسابهاي متصل به کارت هاي رفاه از طريق Pin Pad شعب تا سقف يکصد و پنجاه ميليون ريال افزايش يافت. به گزارش روابط عمومي ؛ از اين پس کليه مشتريان بانک رفاه مي توانند با مراجعه به هر يک از شعب اين بانک و از طريق دستگاه پايانه (PCC-TELLER ) نسبت به واريز مبلغ اعلامي به حساب خود اقدام و در صورت واريز مبالغ بيشتر مي توانند نسبت به صدور حواله اقدام کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي