جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2486


با حضور 46 سفير خارجي همايش توسعه گردشگري در سرعين برگزار شد

مهندس مهرداد ميرزايي :
طرح توسعه اسکله شهيد بهشتي چابهار را از مهم ترين اهداف اداره کل بنادر کشتيراني استان سيستان و بلوچستان عنوان کر د


كوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت


  با حضور 46 سفير خارجي همايش توسعه گردشگري در سرعين برگزار شد  

اردبيل - خبرنگار آفرينش
با حضور بيش از 46 سفير خارجي و جمعي از سرمايه گذاران داخلي و خارجي , معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري , استاندار اردبيل و جمعي از مسئولين و مديران اجرايي کشوري و استاني اولين همايش توسعه گردشگري و تبيين سياست دولت در اين بخش در شهر سرعين اردبيل برگزار شد .
در اين همايش معاون رئيس جمهور وزير سازمان ميراث فرهنگي گردشگري گفت: مهمترين وجه اين نشست صميمي و دوستانه ، تبادل نظرها و ديدگاه هاي کشورمان با سفرا و کارشناسان خارجي در زمينه توسعه  گردشگري است و ما با برگزاري اين همايش درصدد ايجاد زمينه و بستر مناسب براي سرمايه گذاري و جذب توريسم هستيم .
رحيم مشايي با اعلام اينکه تبليغات سو و منفي در زمينه توسعه کشورمان در جهان منتشر شده افزود: متاسفانه رسانه ها و بنگاه هاي تبليغاتي غربي در زمينه توسعه بخش هاي مختلف کشورمان اطلاعات منفي  و ناقصي را به جهان ارائه مي دهند و جهت خنثي کردن اين تبليغات کار گسترده اي را در زمينه تبليغ و اطلاع رساني و توجه به زير ساخت ها, جاذبه هاي توريستي و گردشگري کشورمان آغاز کرديم و اين کار در طي دو سال آينده با قوت ادامه خواهد يافت .
وي گفت : گردشگري از لحاظ اقتصادي و توسعه منابع پولي ، بسيار مهم و تاثير گذار است . جهت رونق اين بخش توجه خاصي به تسهيل سفرها به گردشگران خارجي ازجمله صدور ويزا در مدت زمان کم و اقامت  15 الي 20 روزه , ايجاد امکانات سفرهاي ارزان قيمت در سه سطح , همگاني کردن , همه جايي کردن و همه زماني کردن سفر داريم و در کنار آن به امنيت سرمايه گذاري بخش خصوصي داخلي و خارجي نگاه ويژه و مثبت داريم .
وي تصريح کرد : بيش از انقلاب در بحث گردشگري پيشرفت خاصي را شاهد بوديم طوري که زير ساخت هاي متناسب براي ارائه خدمات شايسته به گردشگران داخلي و خارجي مهيا نبود و بعد از انقلاب و سپري شدن  دوران جنگ و سازندگي دولت اولويت خاصي به اين بخش قائل شد و ما امروز سعي داريم غبار غفلت و بي توجهي سال هاي گذشته را در مدت زمان چهار ساله بزدائيم .
 مشايي اظهار داشت : با توجه به وجود يک ميليون اثر تاريخي و هزاران اثر و جاذبه گردشگري و توريستي در کشور و ظرفيت کشور در بخش گردشگري فرهنگي ,درماني , زيارتي و اکوتوريسم انتظار مي رود با توجه دولت در دو سال آينده ، شاهد تحول اساسي در اين بخش باشيم .
در ادامه اين همايش استاندار اردبيل در سخناني گفت: دولت در چشم انداز 20 ساله خود به گسترش منطقه اي و بين المللي گردشگري توجه خاصي دارد و در طول برنامه چهارم اولويت اصلي دولت در بخش گسترش  گردشگري توجه به سرمايه گذاري داخلي و خارجي در اين بخش است .
علي نيکزاد با اشاره به توانمندي استان در بخش هاي مختلف افزود : استان اردبيل با دارا بودن صدها آثار تاريخي , طبيعي و گردشگري و توجه به توسعه بخش کشاورزي و صنعتي داراي ظرفيت بسيار خوب است و ما در تلاش هستيم از اين امکانات در جهت جذب و جلب توريسم و مسافران داخلي استفاده کنيم .
در ادامه اين همايش سفراي کشورهاي فلسطين , ترکيه , دبير کل اکو , و چند سرمايه گذار داخلي و خارجي ضمن بر شمردن اهميت سرمايه گذاري در بخش گردشگري لزوم توجه به اين بخش را ياد آور شدند .


  مهندس مهرداد ميرزايي :
 طرح توسعه اسکله شهيد بهشتي چابهار را از مهم ترين اهداف اداره کل بنادر کشتيراني استان سيستان و بلوچستان عنوان کر د 

زاهدان - خبرنگار آفرينش
مدير کل سازمان بنادر و کشتيراني استان در نشست مطبوعاتي خود با خبرنگاران ضمن تاکيد مطلب فوق خاطر نشان ساخت : هدف اصلي اين اداره رونق هرچه بيشتر بندر چابهار مي باشد . تلاش همه همکاران در آن است که بتوانيم از پتانسيل هاي موجود و امکانات بندر بيشترين بهره وري را داشته باشيم .
وي همچنين هدف بلند مدت اين سازمان را طرح و توسعه اسکله شهيد بهشتي اعلام داشت و گفت: اين طرح در چهار فاز از اواسط ارديبهشت شروع به کار خواهد کرد .
فاز اول اين طرح با نيم ميليارد دلار قرار است به زودي اجرا شود .
مهرداد ميرزايي گفت: سه فاز ديگر اين طرح تا سال 2020 به اتمام خواهد رسيد .
وي عزم و اراده ملي را مهمترين نقش در تصريح اين طرح ياد کرد و افزود : در حال حاضر در چابهار کشتي ها با بار 40 هزار تن مي توانند پهلو بگيرند , پس از توسعه کشتي مي توانند با بار 100 هزار تن پهلو بگيرد . 
مدير کل سازمان بنادر و کشتيراني استان همچنين به تاسيس گارد ساحلي با اعتباري بالغ بر 12  ميليارد ريال اشاره کرد و بيان داشت : اين طرح تا پايان ارديبهشت ماه افتتاح خواهد شد . 
وي از برنامه و طرح هاي در دست اقدام سال 85  ياد کرد و افزود : احداث موج شکن چابهار به طول 84 متر و هزينه 90 ميليارد ريال , سيستم مدار بسته براي بهبود  مسايل امنيتي 2  ميليون و 247 هزار و 758 دلار و باز سازي اسکله شهيد بهشتي 11/5 ميليارد ريال نام برد . 
مهندس ميرزايي در خاتمه به ترمينال مسافر بري اسکله شهيد کلانتري  اشاره کرد و گفت : اين ترمينال با اعتباري بالغ بر 2/5 ميليارد ريال قرار است راه اندازي شود , در اين ترمينال خط کشتيراني چابهار به عمان , دبي و حتي حج عمره صورت مي پذيرد . 


 كوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت 


افزايش 50 درصدي محصول گل محمدي در کنگاور
کرمانشاه - خبرنگار آفرينش
ميزان برداشت گل محمدي در شهرستان کنگاور در سال جاري %50 افزايش داشته است ، آقاي عبدالجواد خزاعي مدير جهاد کشاورزي کنگاور با اعلام اين خبر گفت : سطح زير کشت گل محمدي در اين شهرستان 54 هکتار مي باشد که پيش بيني مي شود ميزان برداشت گل محمدي به 20 تن برسد . وي افزود : از مقدار ياد شده فوق ، 40 تن گلاب استحصال خواهد شد .
وي همچنين خاطر نشان ساخت ; گل محمدي برداشت شده ، جهت تبديل به گلاب تحويل کارخانه گلاب گيري در گره بان شهرستان هريس مي شود . مدير جهاد کشاورزي کنگاور اعلام کرد : در سال جاري 2000 اصله نهال در 6 هکتار در کنگاور غرس گرديده که در مجموع ، سطح زير کشت گل محمدي در اين شهرستان به 60 هکتار رسيده است .

رشد 45 درصدي سطح زير کشت
 دانه هاي روغني در کنگاور

کرمانشاه - خبرنگار آفرينش
سطح زير کشت دانه روغني کلزا در شهرستان کنگاور 1923 هکتار مي باشد .
آقاي عبدالجواد خزاعي مدير جهاد کشاورزي شهرستان کنگاور در گفت و گوي با خبرنگار ما ضمن اعلام اين خبر گفت : شهرستان کنگاور مقام اول سطح زير کشت در استان را دارا مي باشد و ميزان محصول کشت شده فوق در مقايسه با سال گذشته %14 افزايش داشته است .
وي افزود : پيش بيني مي شود که در سال جاري 5400 تن اين محصول برداشت شد که در مقايسه با مدت مشابه در سال گذشته %170 رشد داشته است .
مدير جهاد کشاورزي کنگاور خاطر نشان ساخت : قرار گرفتن دو ميليارد ريال تسهيلات ، 500 تن کود ، 1900 کيلوگرم بذر ، 4430 ليتر سم شته و علف کش در اختيار کشاورزان اين محصول از جمله فعاليت هاي جهاد کشاورزي در اين زمينه است . وي در پايان افزود : جهت برداشت اين محصول 8 دستگاه کمباين مخصوص کلزا در نظر گرفته شده و سازمان تعاون روستايي اين شهرستان بر اساس قيمت مصوب و تضمين هر کيلو 3700 ريال محصول ياد شده را ، خريداري و جهت توليد روغن در اختيار کارخانه هاي توليد کننده روغن قرار مي دهد .

عملکرد اداره آب و فاضلاب روستايي رباط کريم در سال 84 تشريح شد

رباط کريم - خبرنگار آفرينش
در سال 84 تعداد روستاهاي تحويلي به 25 روستا رسيد که در کنار آن روستاهاي غير تحويلي نيز از خدمات ما بي نصيب نبوده اند .
رياست اداره کل آب و فاضلاب روستايي شهرستان رباط کريم با اعلام اين مطلب افزود : 25 روستا شهرستان رباط کريم داراي 19 هزار مشترک و جمعيتي بالغ بر 100/000 نفر را شامل مي شوند که قريب به 90 در صد اين جمعيت تحت پوشش حوزه استحفاظي  و 40/000 نفر اين جمعيت تحت پوشش حوزه خدماتي شهرداري ها مي باشند .
سالاري تصريح کرد: اين اداره در مسير مديريت کيفيت نيز گام هايي را برداشته و منجر به اخذ گواهي ISO در حوزه ستادي شده و اين ناشي از باز خورد اجراي طرح مورد در شهرستان مي باشد که به جرات مي توان گفت با توجه به تزريق تقريبي  7800 کيلو گرم پرکلرين و 59 دستگاه سيلندر کلر ضد عفوني شبکه توزيع , پاکترين  آبي مي باشد که روستائيان عزيز ما در سطح شهرستان مصرف مي کنند . گفتني است سياست کلي  که شهرستان در پي گرفته است سياست رينگ کردن روستاها به هم مي باشد که اين موضوع تقريبا در روستاهاي غرب شهرستان صورت گرفته است و در روستاهاي شرقي شهرستان نيز با اتمام پروژه مجتمع 4 روستايي شهرستان که آب آن از شهرستان هاي مجاور تامين مي شود در دست اقدام است . گفتني است حفر  بيش از ده ها چاه عميق , نصب الکترو پمپ شناور بر روي چاهها , لوله گذاري بيش از چندين کيلومتر ,اجراي خط انتقال آب, اجراي فوندانسيون مخزن هوايي, ساخت و نصب تابلوهاي برق 100 آمپر , تجهيز مخزن زميني در روستاهاي شهرستان رباط کريم از جمله عملکرد اين اداره در سال 84 مي باشد .

توقيف بيش از 4000 دستگاه ماهواره در
 آذربايجان غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش
طي هفته گذشته 4 هزار دستگاه ماهواره از مناطق مرزي و 500 دستگاه ماهواره در سطح شهر اروميه جمع آوري شده است . فرمانده کل منطقه نيروي انتظامي آذربايجان غربي طي نشست ماهانه خود در جمع خبرنگاران رسانه هاي گروهي بابيان اين مطلب اظهار داشت : در قالب طرح امنيت اجتماعي با افرادي که در منازل خود ماهوراه نگهداري ميکنند برخورد مي شود به طوري که هر دو هفته يکبار 30 نفر به دليل داشتن ماهواره دستگير مي شوندو به طور ميانگين 20 نفر از آنها به شوراهاي حل اختلاف در قوه قضائيه ارجاع داده شده و مابقي با گرفتن تعهد نامه يا ارشاد و راهنمايي آزاد مي شوند .

انتقال سر ستون به سرقت رفته تخت جمشيد از کرمان به شيراز

کرمان - خبرنگار آفرينش
سر ستون به سرقت رفته ي تخت جمشيد از کرمان به شيراز انتقال يافت.
به گزارش ميراث فرهنگي و گردشگري کرمان حسين رشيدي زاده ، مدير يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان با اعلام اين خبر گفت : اين ستون که چندي پيش توسط پرسنل لشکر 41 ثارالله در يک درگيري مسلحانه با قاچاقچيان مواد مخدر کشف شد ، پس از انجام مراحل قانوني از محل باغ موزه ي هرندي کرمان به جايگاه اصلي اش واقع در منطقه باستاني تخت جمشيد شيراز منتقل شد . لازم به ذکر است که ; سر ستون تخت جمشيد در اواخر سال گذشته پس از سرقت توسط لشگر 41 ثارالله در يک عمليات غافلگيرانه توانستند باند سرقت قاچاق اين شي تاريخي را منهدم و به همراه سر ستون مقدار قابل توجه اي اسلحه ، مواد منفجره ، وسايل اختفا» و چند دستگاه خودرو کشف شد ضبط شد .

نمايش فيلم و نمايشگاه عکس " مقاومت ، ايثار و پيروزي " در اسلامشهر

اسلامشهر -خبرنگار آفرينش
همزمان با فرا رسيدن سالروز آزادي خرمشهر نمايش فيلم و نمايشگاه عکس " مقاومت ، ايثار و پيروزي " سوم خرداد در فرهنگسراي شهيد صارمي اسلامشهر گشايش مي يابد .
علي جعفري رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اسلامشهر با بيان مطلب فوق گفت : گراميداشت سالروز آزادسازي خرمشهر ، حفظ و ياد و خاطره رزمندگان ، جانبازان و شهداي جنگ تحميلي از جمله اهداف برگزاري اين نمايشگاه مي باشد .وي افزود : نمايش فيلم ها با همکاري بنياد حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس به مدت 7 روز از سوم خرداد از جمله برنامه هايي است که برگزار مي شود .

 

 

 


عمليات ساخت مخزن تامين فشار کوه سياه رباط کريم پايان يافت

رباط کريم - خبرنگار آفرينش
احداث مخزن 2500 متر مکعبي تامين فشار کوه سياه  رباط کريم که از مهر ماه سال 83 آغاز گرديده بود به اتمام رسيد .
مهندس رياضتي رئيس هيئت مديره و مديرعامل شرکت آب و فاضلاب   جنوب غربي استان تهران با تاييد مطلب فوق اذعان داشت : با توجه به افزايش جمعيت و رشد فزاينده شهرنشيني در شهرستان رباط کريم ، پيامد آن افزايش تقاضا در مصرف آب بوده لذا به منظور تامين افزايش نياز آب و ارتقا ذخيره آب آشاميدني با رعايت ضوابط و مقررات استاندار هاي بهداشتي و همچنين مقابله با نوسانات مصرف و تثبيت فشار در شبکه توزيع پيش بيني احداث اين مخزن صورت پذيرفت .
ايشان در خصوص مشخصات فني پروژه فوق افزود : عمليات اجرايي مخزن 2500 متر مکعبي تامين فشار رباط کريم با استفاده از بتن 350 و ميلگرد 14 تا 20 با ابعاد 32 متر طول 220 , متر عرض و 5 متر ارتفاع اجرا گرديده که لازم به ذکر است مخزن  ياد شده از منبع ذخيره 10 هزار متر مکعبي تغذيه مي گردد و با توجه به عدم نياز به پمپ در مواقع قطع برق نيز هيچ مشکلي در شبکه توزيع نخواهيم داشت .

معاون برنامه ريزي  استاندار لرستان گفت:
از کل اعتبارات  کارآفريني سال 84 استان تاکنون فقط 5 در صد آن به تصويب رسيده است .

پلدختر - خبرنگار آفرينش
معاون برنامه ريزي استاندار لرستان با اعلام اين خبر  ، در کار گروه  اشتغال و سرمايه گذاري لرستان گفت: از 250 ميليارد تومان کل اعتبارات اختصاص يافته براي اشتغال زايي  در لرستان تاکنون فقط 5 در صد اين اعتبار اختصاص يافته است .
گفتني است استان لرستان با بيش از يک ميليون و ششصد هزار نفر جمعيت از جهت نرخ بيکاري در صدر جدول کشور محسوب مي شود .

برخورد دو دستگاه خودرو در جاده کاشان - اردستان 4  کشته و مجروح بر جاي گذاشت

کاشان - خبرنگار آفرينش
در اثر برخورد 2 دستگاه خودرو در جاه کاشان - اردستان  2 نفر کشته و 2 نفر مجروح شدند .
در اين حادثه 6 صبح روز پنج شنبه ( 85/2/28) رخ داد يک دستگاه خودرو پرايد با خاور در کيلو متر 30 جاه کاشان - اردستان تصادف نمود .
2 نفر از مجروحان حادثه با تلاش نيروهاي مرکز فوريت هاي پزشکي دانشگاه ( اورژانس 115) به بيمارستان نقوي کاشان  منتقل و تحت درمان و بستري قرار گرفتند .
به گزارش مرکز فوريت هاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي کاشان از ابتداي ارديبهشت ماه تاکنون بر اثر حوادث رانندگي در سطح شهر کاشان و جاده هاي اطراف 10 نفر کشته  شده اند. بر اساس اين گزارش در يکي از اين تصادفات که بر اثر برخورد يک دستگاه پژو با تريلي پارک شده در ابتداي جاده کاشان - نطنز ( پاسگاه دارالسلام) رخ داد يک زن و شوهر کشته و 2 کودک 4 و9 ساله مجروح گرديدند .

بوستان نور در منطقه چهار شهرداري
 اهواز افتتاح شد

اهواز - خبرنگار آفرينش
در مراسمي با حضور نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري , امام جمعه موقت اهواز , اعضاي شوراي اسلامي شهر , شهرداري اهواز و معاونت راهنمايي و رانندگي استان و جمع کثيري از ساکنان منطقه رفيش  و نهضت آباد , بوستان نور در منطقه چهار شهري راه اندازي شد .
در اين مراسم نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به تلاش هاي شوراي اسلامي شهر و شهرداري اهواز جهت توسعه و عمران شهر اهواز گفت: شهردار اهواز و اعضاي شوراي شهر و به دليل آشنايي عميق آنان با مشکلات و مسائل منطقه نهضت آباد و رفيش و تلاش و جديت جهت رفع مشکلات اين منطقه گام بر مي دارند .
نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به سفر اخير رهبر معظم انقلاب به استان خوزستان و بازديد از مناطق عملياتي جنوب گفت: رهبر انقلاب در سفر خود به استان خوزستان از عشاير غيور عرب تجليل کرد که اين حرکت وي براي ما اسوه است .
در ادامه اين مراسم رئيس شوراي اسلامي شهر اهواز با تقدير از تلاش هاي شهرداري اهواز به دليل اجراي پروژه هاي متعدد در سطح شهر اهواز گفت: از ابتداي عمر شوراي دوم ما فشارهاي زيادي  را بر شهرداري تحميل کرديم که خوشبختانه اين فشارها موثر واقع گرديد و ما در حال حاضر در سطح شهر اهواز به صورت مستمر شاهد افتتاح پروژه هاي عمراني زيادي هستيم .
وي فعاليت هاي انجام شده را در سطح مناطق شهر اهواز طي سالهاي اخير بي سابقه خواند و تصريح کرد : خوشبختانه شهرداري اهواز ظرف سه سال گذشته بيشترين رشد را داشته و بودجه شهرداري اهواز که در سال 82 يک سوم بودجه برخي از شهرها بود که با اختصاص 152  ميليارد تومان بودجه به شهرداري اهواز در سال جديد , از برخي کلان شهرها نيز پيشي گرفته است .

13 هزار رزمنده در آذربايجان غربي واجد شرايط دريافت سهام عدالت مي باشند

اروميه - خبرنگار آفرينش
تا کنون 30 هزار نفر از رزمندگان آذربايجان غربي و افراد تحت تکفل آنها براي دريافت سهام عدالت ثبت نام کرده اند .
مسئول ستاد پيگيري سهام عدالت رزمندگان آذربايجان غربي با بيان اينکه تا کنون 6400 نفر رزمنده واجد شرايط برگه دريافت سهام عدالت ثبت نام کردند افزود : پيش بيني ميشود که 13 هزار رزمنده در استان شرايط لازم را براي دريافت سهام عدالت داشته باشند .
سرهنگ جليل وحيدي از واگذاري سهام عدالت تا 15 شهريور ماه سال جاري به ثبت نام کنندگان اين مرحله خبر داد و گفت : حداکثر براي 4 نفر از افراد تحت تکفل واجدان شرايط به ازاي هر نفر معادل 20 ميليون ريال سهام عدالت واگذار خواهد شد .
گفتني است: رزمندگان فاقد شغل درآذربايجان غربي که بيش از 6 ماه سابقه حضور در دوران 8 سال دفاع مقدس را دارند مي توانند از اين سهام استفاده کنند .

ساسانيان از سنگ هاي معادن هرسين براي ساختمان استفاده مي کردند

کرمانشاه - خبر نگار آفرينش
کارشناسان باستان شناسي ميراث فرهنگي و گردشگري کرمانشاه گفت : بررسي هاي باستان شناسي نشان مي دهد ، ساسانيان از سنگ هاي معادن محوطه هرسين در استان کرمانشاه در ساخت بناهاي معروف متعلق به آن زمان استفاده کرده اند .
علي رضا مرادي در گفت و گو با خبرنگار ما افزود : در محوطه تاريخي هرسين پنج معدن " گوهره يک " ، " گوهره دو " ، " سياه گل " ، " چال چال " ، " دره دريژ " وجود دارد .
وي افزود : بررسي هاي اخير باستان شناسي در کرمانشاه نشان مي دهد که سنگ هاي اين معادن در ساخت فرهاد تراش در محوطه بيستون ، پل خسرو ،کاخ خسرو ، کاخ ساساني ، پل بيستون ، قلعه سرماج و تخت شيرين در دوره ساساني به کار رفته است . وي گفت : اين در حالي است که قبل از بررسي هاي انجام شده محل تراش سر ستون هاي ساساني را متعلق به معادن ديگر مي دانستند . وي افزود : در کنار معادن هريسن ، کارگاه هاي سنگ تراشي متعلق به دوره ساسانيان وجود دارد که هنوز هم فعال هستند .وي گفت : جنس سنگ هاي اين معادن از نوع مرميت است که در تزيين نماي ساختمان ها و ساخت پلاک هاي سنگي به کار مي رود .


 
ورزشي
دانشگاه و خبر
پزشکي و علمي
دانشگاه و آموزشي
اقتصادي
سياسي و سياسي خارجي
استانها و شهرستانها
هنري
تست
اسامي المپيادهاي علمي