جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2486

گفت و گوي اختصاصي آفرينش با سيد جواد هاشمي :
بازيگري و مجري گري شغل به حساب نمي آيند

حميد اعتباريان :
"لبه پرتگاه"، جزو استثنايي ترين کارهاي بهرام بيضايي است


كوتاه و خواندني از اخبار هنري و چشم انداز هنر


  گفت و گوي اختصاصي آفرينش با سيد جواد هاشمي :
 بازيگري و مجري گري شغل به حساب نمي آيند 
نويسنده : هادي نصيري

سيد جواد هاشمي را گويي سالهاي سال است که مي شناسيم. ومحرم خانه هايمان شده است .آنقدر مثبت وصادق وصميمي است که مطمئن هستي هرچه در چهره اش مي بيني مکنونات قلبي اوست .يک دل ويک زبان ،عاشق ومهربان در امور خيريه هميشه يک گام جلوتر ازر ديگران است ودر امر اخلاق وخصوصيات شريف انساني کمتر کسي به در عرصه هنر به پايش مي رسد .ازهر پنجه اش   هنري مي بارد! وشغل اصلي وشريف او معلمي است کارنامه ي فعاليت هاي هنري او گواهتوانمنديهايش در اين عرصه است .در زمان جنگ تحميلي سرپرستي سيزده گروه تبليغي مرکب از گروه هاي سرود، تئاتر، خطاطي ، نقاشي و ... را بر عهده داشت.  دلبستگي اش به دوران جنگ و دفاع مقدس او را در حيطه هنر هم به اين سو سوق داد.
 ما شما را به خوبي مي شناسيم، لطفا براي خوانندگان ما خودتان را معرفي کنيد؟
سال 44 در تهران به دنيا آمدم. تحصيلاتم را در مقطع کارشناسي، باگرايش کارگرداني تئاتر در دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران به اتمام رساندم.
به طور جدي فعاليت هنري ام را در سال 58 با بازي در نمايش "حج ابراهيم ، حج عاشورا" کار کمال الدين نمراب شروع کردم. اولين فيلمي که در آن بازي کردم " پرواز در شب" کار "رسول ملاقلي پور" بود.
در خصوص شعر و موسيقي کودک و نوجوان، قصه نويسي، نمايشنامه نويسي هم کار کرده ام و اخيرا ساخت موسيقي سريال "به سوي خورشيد" کار " جعفر سيمايي" بر عهده ام بوده و کتابهاي قصه پرواز، صبح پرماجرا و باران را براي کودکان و نوجوانان به چاپ رسانده ام.و...
 در باره کار جديدتان بگوئيد که با جواد مزد آبادي آغازکرديد ؟
سريال آدمخوار يک مجموعه سيزده  قسمتي است که به زودي قرار است پخش شود.و يکي دو روز است که کليد خورده است و بازيگراني چون : حبيب دهقان نسب - رامبد شکرآبي - آرام جعفري - شهرام عبدلي و بنده و چند نفرديگر ديگر در آن ايفاي نقش  مي کنيم و اين  مجموعه  قرار است که با  پديده  غول پيکر شرکتهاي هرمي مقابله کندو بهتر است کار را ببينيم......
 باز هم نقش شمامثبت است؟آيا سعي نکرديد که نقش منفي هم بازي کنيد؟
اول اينکه به من نقش منفي پيشنهاد نمي شودو دوم هم خودم دوست ندارم منفي بازي کنم و سوم هم اگرقرار باشد کاراکتر منفي  بازي کنم حتما در مجموعه هاي تاريخي بازي ميکنم.
 فکر ميکنيد که ممکن است ذهنيت مردم روي شما خراب شود ؟مگرغير از اين است که شما بازيگر هستيد؟
درست است که بازيگر هستم ولي من خودم را بازيگرو مجري صرف نمي دانم.من در اصل مدت 23 سال است که در آموزش و پرورش کار ميکنم و هميشه مردم روي من يک حساب ديگر باز مي کنند درست است که من در دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران درس کارگرداني خوانده ام ولي دوست دارم همان ذهنيت مثبتي را که مردم روي من دارند هميشه داشته باشند
 چرا دوست نداريد براي سينما بازي کنيد؟
سينماي امروز ما محتاج گيشه است و ما آدمهاي گيشه اي نيستيم شايدکليشه اي  باشيم ولي  گيشه اي  نيستيم و کساني که  به من ابرازعلاقه ميکنند در ذهن خودشان اين را پرورش داده اند  که اگر بخواهند  سيد جواد هاشمي را ببينند مي توانند در تلويزيون ببينند.
 کمي از گنجينه فوتبال ايران بگوئيد ؟
اين کار را خودم ساخته ام و يک روز بيشتر به فيلم برداري آن نمانده که از ستارگان فوتبال ايران صحبت ميکند و من در اين کار که  خودم  ساخته ام به ناچار دو پلان هم بازي کردم. فيلم برداري آن درتخت جمشيد       - کاشان -  کويرهاي اطراف  تهران  و در استاديوم آزادي ودر کمپ  تيم ملي فيلم برداري شده است و قرار است درشبکه هاي تلويزيون آلمان پخش  شود .     
 هر کسي وارد اين عرصه مي شود يک هدف خاصي دارد هدف شما چيست؟
 هدف من  در اين عرصه اين  است که  بگويند هنرمند  نه بازيگر يا  مجري  چون من  يک  شخصيت  فرهنگي هستم و نمي خواهم که ذهنيت مردم درباره ام خراب شود.
 از چه کاري به غير از بازيگري لذت ميبريد؟
من شعر گفتن را خيلي  دوست دارم و از معلم بودن که با بچه ها سرو کله ميزنم لذت ميبرم .من به صورت حرفه اي معلم  هستم و بازيگري  و مجري گري شغل به حساب نمي آيند.
 وسوسه کار گرداني چگونه  به سراغ شما آمد؟
من اول از همه شکايت مي کنم که چرا هيچ کس به درستي وقتي وارد کاري ميشودآن را دنبال  نمي کند و دوست  دارد که حتماکارگردان شود و البته هيچ عيبي نداردولي اگر يک دستيار کارگردان سعي کند که کارگردان شود. حتما بهتر از يک کارگردان معمولي  مي شود و نظر من اين است که  بازيگر نبايد  به دنبال کارگرداني برود . من از خودم هم انتقاد دارم همانطورکه کارگردان داريم بايد بازيگر هم داشته باشيم
 در حال حاظر"گذشته -حال -آينده "کدامش براي شما مهمتر است؟
من آينده را مهمتر ميدانم زيرا گذشته ام گذشته و حال هم ميگذردولي آينده ام را خيلي دوست دارم و آرزو ميکنم و آرزو دارم اسمم با جسمم دفن نشود
 نظرتان درباره سينماي ايران چيست؟
شک نکنيد پاک ترين سينماي دنيا سينماي ايران است.از نظر اخلاقي و خيلي چيزهاي ديگر . من و خيلي هاي ديگر شايد انتقاد هم داشته باشيم  ولي خدا را شکر ميکنيم که با اين اوصاف در کشوري  زندگي  ميکنيم   که سينما و تلويزيون  و رسانه هاي ديگراين  کشور پاک ترين  هستند   .
 از چه لحاظ ؟منظور شمامقابل مردم و يا پشت دوربين است؟
صد درصدمنظور اصلي من در زمان اکران يا پخش فيلم  است. نمي خواستم اين را بگويم ولي پشت دوربين خيلي اتفاق ها  مي افتد که متاسفانه  کاري هم نمي شودکرد ولي باز هم با اين اوصاف، اين سينما از قبل ازانقلاب رشد بسياري  کرده  و تازه دارد مطرح مي شود ولي  کساني  با کارها  و حرکات  خود  دارند اين  رسانه را خراب ميکنند رسانه اي که امام خميني(ره) در باره  آن فرمود يک دانشکده است.
 بهترين ديالوگي که از کارهاي مختلف در ذهن شما مانده چيست؟
بهترين ديالوگي که يادم مانده ديالوگي بود که در تئاتر گفتم من در دوران جواني نمي توانستم(س) را تلفظ کنم و (ش) ميگفتم سال 1358 چهارده ساله بودم و روي صحنه تئاتر با يک گروه حرفه اي مجلس خون راکار کردم که کمال    الدين قراب کارگردانش بود.و من براي اين کار 6 ماه تمرين کردم و ديالوگم اين بود "در آينه نگاه مکن تا خود را نبيني،و خود را فراموش مکن تا همواره به ياد خدا و خلق خدا باشي" واين ديالوگ اصلا (س) نداشت.که من در روي صحنه تئاتر ضايع شوم وبرايم بسيار ماندني شد .
 از چه چيز بازيگري نفرت داريد؟
من از هيچ چيز بازيگري نفرت ندارم فقط از شايعاتش مي ترسم  ما  هنرمندان از شايعه بر انگيز ترين اقشار جامعه هستيم.
 کلام آخر؟
همه امکانات مادي و معنوي ما در کشور بايد مصروف نسل سوم بشود.
نسل سومي که مي تواند آينده ساز مقتدري در کشور باشد و اين را هم بگويم که اين نسل را نمي شود زورکي به کاري وا داشت. اين را بايد همه بدانند مسئولين ،مطبوعات ،هنرمندان،خانواده ها و همه وهمه هيچ حقي ندارند که نسل سوم را به زور وادار به کاري کنند.
در امان خدا


 حميد اعتباريان :
 "لبه پرتگاه"، جزو استثنايي ترين کارهاي بهرام بيضايي است  

 آن بخش از فيلم "ستاره  مي شود" که سو» تفاهماتي را داخل سينما ايجاد کرده بود، حذف شد حميد اعتباريان تهيه کننده ي سه فيلم"ستاره ها" گفت: با توافقي که با کارگردان (فريدون جيراني) صورت گرفته است، حدود 10 تا 15 دقيقه از فيلم ستاره ها (1) با نام "ستاره مي شود" کم شد.
وي در ادامه تصريح کرد : آن بخشي از فيلم "ستاره  مي شود" که سو» تفاهماتي را داخل سينما ايجاد کرده بود، حذف شد و فيلم ريتم تندي پيدا کرده است . اين هفته براي دريافت پروانه نمايش و اکران عمومي، فيلم "ستاره مي شود" را به وزارت ارشاد ارسال کرديم .
اين تهيه کننده ي سينماي ايران، که پيش از اين احتمال داده بود، سه فيلم "ستاره ها" به يک فيلم يا دو فيلم براي اکران عمومي تبديل شود،گفت: با توجه به اينکه هر کدام از سه فيلم ستاره ها، سوژه  جدايي دارند در عين حال که هر سه در مورد سينما هستند، اما ترجيح داديم هر کدام به تنهايي به نمايش در آيند .درباره ي اکران آن دو جلد "ستاره ها"، با نامهاي "ستاره بود" و "ستاره است" هنوز تصميم خاص گرفته نشده است. " ستاره مي شود" در جشنواره فيلم فجر آمار مناسبي را در انتخاب تماشاگران بدست آورده بود . عزت الله انتظامي، انديشه فولادوند، امين حيايي، رضا رويگري، آهو خردمند در آن به ايفا» نقش مي پردازند.
داستان اين فيلم درباره ي "پونه گلکار" است که دوست دارد ستاره شود. او اکنون به عنوان بازيگري حاشيه اي فعاليت مي کند، وي با ارتباطي که داشته براي پدرش در يک فيلم نقشي دست و پا مي نمايد . پدر پونه بازيگر قديمي تئاتر است و سالهاست که روي صندلي چرخدار زندگي مي کند، پدر تغيير لباس مي دهد و جلوي دوربين قرار مي گيرد اما ...
حميد اعتباريان همچنين تهيه کنندگي فيلم جديد بهرام بيضايي را بر عهده دارد و در خصوص اين فيلم به ايسنا گفت: اين هفته، براي پروانه ساخت اقدام گرديد و به محض اينکه پروانه ساخت بگيريم ، انتخاب عوامل "لبه پرتگاه" را آغاز خواهيم کرد. وي معتقد است: اين فيلم جزو استثنايي ترين کارهايي است که بهرام بيضايي به نگارش درآورده است.
وي همچنين زمان فيلمبرداري آخرين ساخته بيضايي بانام موقت "لبه پرتگاه"را در صورت دريافت پروانه ساخت، تابستان عنوان کرد.


 كوتاه و خواندني از اخبار هنري و چشم انداز هنر 


 "قتل آنلاين" شهريور اکران مي شود
فيلم سينمايي "قتل آنلاين" به کارگرداني مسعود آب پرور، که در بخش مسابقه جشنواره بيست و چهارم فيلم فجر حضور داشت، شهريور سال جاري اکران مي شود.
آب پرور در مورد اکران "قتل آنلاين" گفت: "با صحبت هايي که با تهيه کننده فيلم داشتيم قرار است فيلم در شهريور اکران عمومي شود و فکر مي کنم اواخر تابستان زمان بسيار مناسبي براي اکران فيلم باشد."
وي در ادامه تاکيد کرد: "از آنجا که "قتل آنلاين" يک اثر پليسي و جنايي است و از الگوهاي فيلم هاي موفق پليسي در ساختار آن استفاده شده، فيلم مي تواند براي مخاطبان جوان و تمام خانواده ها جذاب باشد."در اين فيلم "قتل آنلاين" جمشيد هاشمپور، حميد گودرزي، شهاب حسيني و الناز شاکردوست بازي دارند.

   رييس صداوسيما در اختتاميه جشنواره بين المللي راديو :
 زبان فارسي، زبان زيبا و اصيلي است

عزت الله ضرغامي، مهمترين و اصلي ترين وظيفه راديو را پاسداشت زبان فارسي دانست و گفت: تاثيرگذارترين رسانه در اين زمينه صداست. بنابراين تقاضا مي کنم نسبت به اين مساله که مربوط به هويت ملي ماست توجه کنيد.
 رييس سازمان صداو سيما همزمان با اختتاميه هفتمين جشنواره بين المللي راديو به نکاتي در حوزه ي صدا اشاره کرد و گفت: راديو تنها رسانه اي است که تنها با شنيدن مطلق سروکار دارد و ويژگي هايي که به اين امر مختص مي شود در رسانه هاي ديگر ديده نمي شود. در نتيجه اهميت پاسداشت زبان ملي که وظيفه ي صدا و سيماست در راديو بيشتر است. وي ادامه داد زبان فارسي، زبان زيبا و اصيلي است که ظرفيت هاي فوق العاده اي دارد که بخشي از هويت ما را نيز تشکيل مي دهد. اين ويژگي زباني در کشورهاي ديگر نيز وجود دارد اما در ايران غليظ تر و بروز و ظهور بيشتري دارد و من برنامه سازان را براي حفظ اين زبان متوجه مي کنم.

"رفيع پيتز" داور جشنواره فيلم "لوکارنو" شد
در ديدار روز گذشته مدير چتر سينماي ايران در بازار جهاني جشنواره کن با "فريدريک مر" دبير جشنواره لوکارنو، رفيع پيتز کارگردان سينماي ايران به عنوان يکي از داوران جشنواره لوکارنو سوئيس معرفي شد.
   به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، رفيع پيتز داور بخش رقابتي "سينماگران عصر حاضر" اين رويداد است که فيلم "چن کيلو خرما براي مراسم تدفين" ساخته "سامان سالور" از ايران در اين بخش به روي پرده مي رود . بر اساس اين گزارش، از سينماي ايران فيلم "چهارشنبه سوري" ساخته اصغر فرهادي در بخش مسابقه اصلي جشنواره فيلم لوکارنو حضور دارد

"جان سخت 4" به زودي کليد مي خورد
بروس ويليس، هنرپيشه مطرح سينما، از آغاز کار روي چهارمين اپيزود از مجموعه آثار "جان سخت" خبر داد.  اين هنرپيشه که در حال حاضر در کن به سر مي برد، با اعلام خبر آغاز توليد "جان سخت 4" تصريح کرد: "پس از توفان کاترينا، فيلمنامه نويسان ناگزير به نگارش دوباره فيلمنامه شدند، چرا که فيلمنامه اوليه شباهت هاي بسياري با اين تراژدي داشت."ويليس با اشاره به اينکه اقدامات ابتدايي انجام و مراحل پيش توليد "جان سخت 4" سپري شده، تاکيد کرد که فيلمبرداري به زودي آغاز مي شود.
 
21 گرم کانون فيلم روابط عمومي موسسه آموزش عالي سوره

21 گرم به کارگرداني آلخاندرو گنزالزانيا ريتو با بازي شون پن -نائومي واتس زمان يکشنبه 85/2/31 ودوشنبه85/3/1 ساعت15/30 مکان خيابان آزادي بين آذربايجان وخوش نبش کوچه کامياران پلاک 1 موسسه آموزش عالي سوره  سالن اجتماعات سوره 66354262

تکنوازي داريوش طلايي در همايش
 قطب الدين شيرازي

داريوش طلايي، نوازنده تار و سه تار و گروه سرور احمدي ، نوازنده دوتار در مراسم افتتاحيه همايش بين المللي قطب الدين شيرازي به اجراي موسيقي خواهند پرداخت .
در اين مراسم که روز دوشنبه يکم خردادماه در محل موسسه فرهنگي - هنري آسمان فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد ،داريوش طلايي قطعاتي از موسيقي دستگاهي ايران را به اجرا خواهد گذاشت .

 


 سوغات فرنگ در راه است
سوغات فرنگ،سوغات فرنگ غني شده غرب است .رويايي خفته در خواب...و خوابي که تعبيرش....
متن فوق مضمون جديدترين محصول موسسه سينمايي پويا فيلم تحت عنوان سوغات فرنگ به کارگرداني کامران قدکچيان وبه تهيه کنندگي عبدالله عليخاني وحسين فرح بخش است که فيلمبرداري آن با مديريت رضا بانکي در هشتم آذر1384به پايان رسيد.سوغات فرنگ هم اکنون اماده نمايش است وبزودي روانه اکران سينما هاي سراسر کشور خواهد شد.نگارش فيلم نامه سوغات فرگ به عهده حسين انصاريان است است.قدکچيان در باره جديد ترين ساخته اش مي گويد:يک بار در گذشته فيلمنامه طنز با موقعيت هاي کمدي را تجربه کردم که موفق از آب درآمد.اين بار نيز وقتي به مورد پيشنهادي سوغات فرنگ بر خورد کردم علاقه مند شدم بار ديگر اين تجربه را تکرار کنم. عبدالله اسکندري (طراح چهره پردازي)سحر شهامت(طراح صحنه ولباس) فردين خلعتبري(موسيقي متن)بابک اخوان(صدابردار همزمان)فريدون خوشابافرد(صداگذاري وميکس)پيمان حميدي(مشاورتوليد)رضا نوروزي(جانشين توليد)واحمداحمدي(عکاس)در سوغات فرنگ همکاري داشته اند.
بازيگراني که در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند عبارتند از:رامبد جوان،مجيد صالحي،شيلا خداداد،آنا هيتا نعمتي ،سيروس ابراهيم زاده، رابعه اسکويي و محسن قاضي مرادي ،شيوا خنيا گر، سعيد پيردوست ، ملکه رنجبروحسام نواب صفوي
سوغات فرنگ
کارگردان وتدوين کننده : کامران قدکچيان/ تهيه کنندگان :
عبدالله عليخاني وحسين فرح بخش / مدير فيلمبرداري: رضا بانکي / نويسنده فيلمنامه وبازيگردان : حسن انصاريان / طراح چهره پردازي : عبدالله اسکندري /
طراح صحنه ولباس : سحر شهامت / موسيقي متن: فردين
خلعتبري / صدابرداري همزمان : بابک اخوان / صداگزاري وميکس : فريدون خوشابافرد/ عکاس : احمد احمدي/ برنامه ريزي ودستياران کارگردان : محمد آهنگراني وجواد فراهاني وامير رضايي/ منشي صحنه :
بهنازتاجيک / روابط عمومي : فرامرز روشنايي

معاونت سينمايي، مسوول تاسيس بنياد ملي"بازيهاي رايانه اي"شد
در پاسخ به نياز خانواده ها، کودکان و نوجوانان براي دسترسي به بازي هايي با هويت ايراني - اسلامي  با تصويب موادي از طرح تاسيس بنياد ملي بازي هاي رايانه اي، در جلسه هفته ي گذشته شوراي عالي انقلاب فرهنگي و بندهاي باقي مانده اين طرح در جلسه  آتي شورا، کار اجرايي بنياد مذکور به زودي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با مسووليت معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري فراهم خواهد شد. نتايج يک تحقيق نشان مي دهد که 56  درصد جوانان ايراني علاقه بسيار زيادي به انجام بازي هاي کامپيوتري و استفاده از اينترنت در اوقات فراغت دارند; به گونه اي که از ميان 64 2/ درصد جواناني که در زمان فراغت خود مشغول بازي مي شوند، 38 7/ درصد بازي هاي کامپيوتري را براي اين امر انتخاب مي کنند.
طرح تاسيس بنياد ملي بازي هاي رايانه اي براساس ماموريتي از طرف شوراي هنر (از شوراهاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي) به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي محول شده است و معاونت امور سينمايي وسمعي و بصري با مشاوره متخصصان و کارشناسان امر و بررسي ابعاد مختلف اين پديده طرح فوق را آماده و به شوراي هنر عرضه کرده است. شوراي مذکور نيز پس از چندين جلسه بحث و بررسي پيش نويس اساسنامه بنياد براي تاييد و تصويب نهايي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تقديم خواهد کرد. به گزارش روابط عمومي معاونت امور سينماي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بر اساس اين طرح، بنياد ملي بازيهاي رايانه اي در پاسخ به نيازهاي روز افزون خانواده ها، کودکان و نوجوانان جامعه براي دسترسي به بازي هايي با هويت ايراني - اسلامي در ماه هاي اخير به طور جدي در دستور کار معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري قرار گرفته است.

اول خرداد "يک قدم تا خدا"
فيلمبرداري فيلم سينمايي يک قدم تا خدا به کارگرداني علي عطشاني وتهيه کنندگي سيد محسن طباطبايي پور هفته اول خرداد ماه در يکي از شهرهاي اصفهان آغاز خواهدشد .
اين فيلم دومين تجربه کارگرداني فيلم بلند عطشاني محسوب مي شود
در خلاصه اين فيلم امده است :دختر بچه اي در جستجوي گمشده اش فردي که براي کمک به او وخود گرفتار مي شود ،سه جوان سرخورده از زندگي در وطن ودر انديشه مهاجرت ،يک امامزاده در جاده اي دور افتاده  ومتولي اش و....
عوامل توليد اين فيلم عبارتند از: نويسنده وکارگردان :علي عطشاني ،مشاور فيلمنامه:ابراهيم فروزش،مدير فيلمبرداري:رضا شيخي:مديربرنامه ريزي :کيان باباييان :مدير توليد اصغر عطشاني ،صدابردار سيامک نيازي :طراح صحنه:مجتبي عقبايي:طراح لباس:مريم سامانيان :دستيار اول کارگردان :شيدا يوسفي:دستيار دوم کارگردان:حسين سلماني:مدير تدارکات وجانشين توليد:اکبرمحمدي:عکاس:فرزانه زردشت روابط عمومي:افشين رضايي:مجري طرح :موسسه بيتا فيلم تهران کتهيه کننده سيد محسن طباطبايي پورمحصول سينما يي برگ سبز:بازيگران=رضا ناجي،حسين سليمان،مرجان شکوفکي،بهروز پناهنده،حسين جمالي،زهرا جمالي،محسن مارزي..لازم به ذکر است علي عطشاني سال گذشته با ساخت فيلم پوزيتو هاي فراموش شده در جشنواره هاي متعدد داخلي  وخارجي حضورداشت ودر يکي از اين حضور هاي بين المللي موفق به دريافت مدال نقره از جشنواره بين المللي هوستون آمريکا شد .


 
ورزشي
دانشگاه و خبر
پزشکي و علمي
دانشگاه و آموزشي
اقتصادي
سياسي و سياسي خارجي
استانها و شهرستانها
هنري
تست
اسامي المپيادهاي علمي