جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3959


هويت و ابعاد هويت و نقش والدين
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت يازدهم)

سرطان ‌روده بزرگ


فلفل تند مفيد در بهبود التهاب‌هاي سينوسي


خبرها از عالم علم


  هويت و ابعاد هويت و نقش والدين  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت يازدهم)

در هريك از اين مراحل ، فرد با تعارضي مواجه مي شود كه بايد آن را حل كند .

منشاء تعارض از انجاست كه فرد در مواجهه با محيط ، انتظارات تازه اي برايش ايجاد شود.

اريكسون چنين برخوردهايي با محيط را بحران مي گويد.

فرد در هر مرحله و در هر مواجهه با بحران دو راه پيش رو دارد: يك راه سازگارانه و يك راه ناسازگارانه.

از نگاه اريكسون حل رفع هر يك از بحران ها موجب تغيير در شخصيت انسان و ورود به مرحله بعد مي شود.

يكي از اين مراحل هشتگانه، مرحله نوجواني ( سنين 11-18 سالگي ) است.

در چنين دوره اي، مسئله هويت شخص بايد حل شود و شخص به يك خود پنداري معتدل و هويتي منسجم دست يابد.

در واقع مي توان چنين گفت كه تعارض رواني اين دوره، مربوط به شكل گيري احساس هويت و پراكندگي اجزاي مختلف آن است.

حل تعارض زماني ممكن خواهد بود كه نوجوان بتواند بر جوانب منفي اين تعارض و بحران غالب شود و هماهنگي دروني در ايفاي وظايف مختلف را بدست آورد.

چنان كه پيش از اين نيز بيان شد، نوجوان در اين دوره با پرسش هاي مهم بسياري مواجه مي شود.

او پيش از اين نيز در مقاطعي همچون دوره كودكي با سوالات بسياري مواجه بوده است.

در دوران كودكي هنگام طرح پرسش و براي يافتن پاسخ، سراغ بزرگسالان مي رفت ، اما در دوران نوجواني هم پرسش كننده و هم پاسخ دهنده، خود اوست. او از خود سوال مي كند و خود را در اجتماع، خاص و تنها مي يابد.

هويت چيست؟

اريك اريكسون كه نام او با هويت پيوندي عميق دارد مي نويسد:

هويتي كه نوجوان در صدد است تا به طور روشن با آن مواجه شود اين است كه او كيست؟

نقشي كه بايد در جامعه ايفا نمايد چيست؟

آيا او يك كودك است يا بزرگسال، آيا او توانايي آن را دارد كه روزي به عنوان يك همسر يا پدر يا مادر باشد؟

آيا او علي رغم نژاد ، مذهب يا زمينه هاي ملي كه او را از نظر مردم كم ارزش جلوه مي دهد، احساس اعتماد به نفس دارد؟

هويت چيست؟

چه تعريفي مي توان از هويت ارائه داد؟

اريك اريكسون، هويت را به صورت يك احساس نسبتا پايدار از يگانگي خود تعريف مي كند يعني عليرغم تغيير رفتارها، افكار و احساسات برداشت يك فرد از خودش همواره مشابه است.

دو مولفه اصلي هويت عبارتست از : پيدا كردن يك هويت شخصي و دست يافتن به ايدئولوژي شخصي.

دكتر منتظر قائم هويت را چنين تعريف مي كند:

هويت وجه تمايز من با ديگري و ما با ديگران است و در نظريه اي ديگر هويت را چنين توصيف مي كنند: اگر آدمي براي سئولات اصلي زندگي پاسخ مطمئن داشته باشد هويت خود را بدست آورده جايگاه او دقيقا چيست و چه تعريفي دارد ؟

آگاه باشد كه چه چيزهايي اورا به خود و جهان متعلق مي كند؟

وظايفش در مقابل ديگران چيست؟

آنچه باعث شده كه در اين بخش به بررسي هويت و مسايل مربوط به آن بپردازيم اينست كه هويت در سطح فردي و اجتماعي از مهمترين مباحث جامعه بشري را به خود اختصاص داده است.

بطوري كه در برخي مقاطع تاريخي پديده اي با عنوان بحران هويت جوامع را به چالش مي خواند و بنا به علل بيروني و دروني تبديل به يك مسئله حياتي مي شود.

البته بحران هويت مي تواند در بخش هاي مختلف آن جلوه كند.

ادامه دارد....


 سرطان ‌روده بزرگ  

مثل هر عضو ديگري در بدن كه ممكن است شكار سرطان شود، امكان دارد روده بزرگ هم قرباني سرطان شود و كار دست‌تان بدهد.

سرطان اين عضو، دومين علت شايع مرگ بر اثر سرطان در دنياست، اما راه‌هاي كاهش خطر ابتلا به آن، چنان آسان هستند كه پس از مطالعه‌شان احتمالا متعجب مي‌شويد كه چه آسان مي‌توانيد از خودتان در برابر سرطان محافظت كنيد.

روده بزرگ به زبان ساده يك لوله تقريبا 1.5 متري در حفره شكمي شماست كه از يك طرف به روده كوچك پيوندخورده است و از طرف ديگر به مقعد مي‌رسد و قسمت‌هاي غير لازم غذا را به بيرون از بدن مي‌راند. خطر ابتلا به سرطان اين عضو، با افزايش سن بخصوص پس از 50 سالگي بيشتر مي‌شود و آمارها نشان مي‌دهند در كشورهاي توسعه يافته مثل كانادا، آمريكا، اروپاي غربي و استراليا شايع‌تر است.

روده بزرگ از 2 بخش عمده كولون و راست روده تشكيل شده است و وقتي حرف از سرطان آن مي‌زنيم منظورمان سرطاني شدن يكي از اين بخش‌هاست. كولون همان لوله قرمز رنگ در حفره شكمي است كه شكل مربعي نيمه كاره را در اين ناحيه ساخته است و راست روده، لوله‌اي 15 ـ 12 سانتي‌متري و متصل به كولون است و به مقعد مي‌رسد و آخرين بخشي محسوب مي‌شود كه پس‌مانده‌هاي غير لازم غذا از آن مي‌گذرند تا از بدن دفع شوند.

عوامل زمينه ساز سرطان روده بزرگ

دكتر پدرام فدوي، سرطان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به اين كه شيوع سرطان روده بزرگ در كشور ما نسبتا بالاست، مي‌گويد: فراواني موارد ابتلا به اين نوع سرطان شبيه به فراواني آن در آمريكا و اروپاست.با توجه به گفته اين متخصص، هر كدام از ما ممكن است روزي قرباني سرطان روده بزرگ شويم. با اين حال عوامل زمينه‌سازي براي سرطان روده بزرگ وجود دارند كه اگر عوامل را بشناسيم و از آنها پرهيز كنيم تا حد زيادي از ابتلا به اين نوع سرطان در امان خواهيم بود.

مهم‌ترين عامل تاثيرگذار در ابتلا به سرطان روده بزرگ كه دكتر فدوي به آن اشاره مي‌كند، رژيم غذايي است. خودتان فكر مي‌كنيد سرطان بيشتر گوشتخوارها را مي‌پسندد يا آنها كه اهل خوردن فيبر، ميوه‌ها و سبزيجات هستند؟

دكتر فدوي پاسخ مي‌دهد: در رژيم‌هاي غذايي كه حاوي ميوه‌ها و سبزيجات و مواد غذايي فيبردار هستند، اين نوع سرطان كمتر ديده مي‌شود اما كساني كه در رژيم غذايي‌شان گوشت قرمز و چربي به مقدار فراوان مي‌گنجانند، بيشتر از ديگران در معرض خطر اين بيماري هستند.پوليپ‌ها (توده هاي خوش خيم) روده هم هميشه عوامل خطرساز بالقوه محسوب مي‌شوند. به گفته دكتر فدوي اين پوليپ‌ها مي‌توانند در آينده بدخيم و سرطاني شوند و بهتر است براساس صلاحديد پزشك از بدن خارج شوند و از نظر سرطاني بودن مورد آزمايش قرار بگيرند. او در اين باره آمار جهاني قابل توجهي را ارائه مي‌كند: از هر 100 بيمار مبتلا به سرطان روده بزرگ يك نفر از پوليپ روده رنج مي‌برد. از سوي ديگر، اين پوليپ‌ها در كساني كه خانواده‌شان به آنها مبتلا بوده‌اند بيشتر ديده شده است؛ به اين معنا كه شيوع پوليپ‌هاي روده‌اي در كودكاني كه والدين مبتلا به اين عارضه را داشته‌اند، 50 درصد بيشتر از كودكان ديگر است. ‌اين سرطان‌شناس اظهار مي‌كند: سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ در خانواده، بيماري‌هاي التهابي روده، چاقي زياد بخصوص چاقي شكمي و استفاده از الكل، خطر ابتلا به اين نوع سرطان را افزايش مي‌دهد.

پيشگيري از درمان بهتر است

درمان سرطان در كشور دشوار و هزينه‌بر است تا جايي كه بيشتر بيماران سرطاني بايد علاوه بر غم بيماري، اضطراب تامين هزينه‌هاي بيماري‌شان را نيز داشته باشند، اما اگر مردم راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به انواع سرطان‌ها را بشناسند، آن وقت شايد هرگز به آنها مبتلا نشوند و كابوس تامين هزينه‌ها و نگراني از ميزان پيشرفت درمان‌ها را تجربه نكنند، اين اصل درباره سرطان روده بزرگ نيز صدق مي‌كند.دكتر فدوي براي پيشگيري از ابتلا به سرطان روده بزرگ به مردم توصيه مي كند.بايد سالي يكبار با پزشك متخصص گوارش يا داخلي ملاقات داشته باشند. او از خوردن سير در غذا، نوشيدن شير و كلسيم و استفاده كمتر از گوشت قرمز به عنوان راه‌هايي براي كاهش خطر ابتلا به اين بيماري نام مي‌برد و بر داشتن تحرك و ورزش در طول روز نيز تاكيد مي‌كند.

زنگ خطر را بشنويد

آن طور كه دكتر فدوي مي‌گويد، اگر عادات روده شما تغيير كرده، يعني يبوست يا اسهال داريد يا در اندازه مدفوع‌تان تغييري به وجود آمده است، اگر در مدفوع‌تان خون مي‌بينيد، اگر دردهاي شكمي يا لگني داريد، اگر در قسمت پشت يا كبد، دردي داريد، اگر كم‌خوني و ضعف و كاهش وزن شديد داريد، فورا بايد به پزشك مراجعه كنيد؛ چون ممكن است سرطان روده بزرگ شكارتان كرده باشد و موذيانه در حال تسخير بدن‌تان باشد. اما اگر ابتلا به سرطان روده بزرگ در شما تاييد شود چه اتفاقي مي‌افتد؟ دنيا به آخر مي‌رسد؟ دور زندگي را خط مي‌كشيد؟ اشتباه نكنيد، نااميد نشويد اين نوع سرطان هم مثل بقيه انواع سرطان‌ها راه‌هايي براي درمان دارد. دكتر فدوي راه‌هاي درمان اين نوع سرطان را توضيح مي‌دهد: جراحي بهترين گزينه براي درمان اين بيماران است؛ همچنين شيمي درماني براي بيماراني كه در معرض خطر بالا قرار دارند پيشنهاد مي‌شود. راديوتراپي نيز از ديگر روش‌هاي درماني است كه معمولا براي درمان سرطان راست روده به كار مي‌رود اما در درمان سرطان كولون كاربردي ندارد.


 فلفل تند مفيد در بهبود التهاب‌هاي سينوسي  

يك آزمايش جديد نشان داد فلفل‌هاي قرمز تند كه معمولا موجب آبريزش از چشم و بيني مي‌شوند مي‌توانند به برطرف كردن انواع خاصي از التهاب‌هاي ويروسي كمك كنند.

به گزارش ايسنا، جوناتان برن اشتين، پزشك و متخصص آلرژي در دانشگاه سينسيناتي در آزمايشات خود متوجه شد كه يك اسپري بيني حاوي نوعي ماده‌اي كه از فلفل قرمز تند بدست مي‌آيد مي‌تواند اين مشكل التهاب سينوسي را برطرف كند.

اين ماده حاصل از فلفل تند "Capsicum annumu" نام دارد. در اين آزمايشات تاثير استفاده از اسپري بيني حاوي اين ماده با يك اسپري حاوي دارونما روي 44 بيمار مبتلا به نوعي مشكل سينوسي غيرآلرژيك (rhinitis) با علائم گرفتگي بيني، درد سينوسي و فشار سينوسي، طي يك دوره دو هفته‌اي مورد ارزيابي و مقايسه قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اينترنتي يانز، اين ماده تهيه شده از فلفل تند حاوي كاپسايسين است كه مهمترين جزء تشكيل دهنده فلفل تند بوده و احساس داغي شديد توليد مي‌كند. كاپسايسين همچنين بعنوان ماده تشكيل دهنده برخي از داروهاي معمولي براي تسكين موقتي درد بكار مي‌رود.

نتايج آزمايشات تاييد كرد بيماراني كه از اسپري فلفل استفاده كرده بودند سريعتر بهبود پيدا كردند و به طور متوسط يك دقيقه پس از كاربرد اسپري از التهاب سينوسي آنها كاسته شد. اين يافته در نشريه سالانه‌هاي آلرژي، آسم و ايمونولوژي منتشر شده است.


 خبرها از عالم علم 

عفونت‌هاي روده‌اي شايع‌ترين بيماري‌هاي تابستان

يك كارشناس بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي دانشگاه علوم پزشكي كرمان گفت: مهم‌ترين علت شيوع عفونت‌هاي روده‌اي بويژه در فصل تابستان، استفاده از مواد غذايي مانده، حرارت ندادن كافي غذاهاي سرد شده، مصرف زرده تخم‌مرغ نيم‌پز، بستني‌ها، آبميوه‌ها و آب‌هاي آلوده است.به گزارش جام جم آنلاين وي يادآور شد: كارشناسان و متخصصان تغذيه، عفونت‌هاي روده‌اي را از شايع‌ترين بيماري‌هاي فصل تابستان مي‌دانند كه كودكان و سالمندان را به عنوان آسيب‌پذيرترين افراد جامعه بيش از هر گروه سني ديگري تهديد مي‌كند.

جعفري به مسموميت غذايي اشاره و تصريح كرد: مسموميت غذايي بر اثر خوردن غذاي آلوده يا زياد خوردن ايجاد مي‌شود و علايم آن بيشتر با درگيري دستگاه گوارش همراه است و شدت اين بيماري طيف گسترده‌اي دارد؛ گاهي آنقدر خفيف است كه نياز به اقدامات درماني ندارد و گاهي در كودكان زير يك سال، افراد پير و افراد داراي سيستم ايمني ضعيف آنقدر شدت مي‌يابد كه جان آنها را تهديد مي‌كند.

هنگام مطالعه، نوشتن، غذا خوردن و هر كار ديگر به جلو خم نشويد و اصول درست نشستن را رعايت كنيد. فرزانه صادقيان، كارشناس ارشد تربيت بدني افزود: حتي زاويه 90 درجه و كاملا صاف نشستن هم صحيح نيست. بايد در زاويه 110 تا 120 درجه بنشينيد، زيرا اگر سرتان را به جلو خم كنيد دچار گرفتگي عضلات مي‌شويد و بعد از مدتي سردردهاي طولاني به سراغتان مي‌آيد و تمركز كافي را نخواهيد داشت. صادقيان ادامه داد: تجربه ثابت كرده است كه علت اغلب ضايعات و ناراحتي‌هاي كمردرد، عدم رعايت وضعيت‌هاي صحيح در فعاليت‌هاي مختلف، وارد آوردن فشارهاي بيش از حد تحمل مهره‌ها در ستون فقرات و همچنين ضعف عضلاني است. لذا با رعايت بهداشت كار و وضعيت‌هاي صحيح در فعاليت‌هاي روزمره و تقويت عضلات ضعيف ستون فقرات از بروز اكثر اين مشكلات پيشگيري مي‌كند.دبير انجمن كودكان ايران با بيان اين‌كه هرساله ميلياردها تومان هزينه مصرف نابه‌جاي انواع آنتي‌بيوتيك‌ها در جهان مي‌شود، گفت: آنتي‌بيوتيك داروي بسيار خوبي است اما بايد بجا مصرف شود.

دكتر محمدرضا بلورساز، با اشاره به اين‌كه سازمان بهداشت جهاني، سال جاري را سال «مقاومت ميكروبي» اعلام كرده است، افزود: بر همين اساس، هفتمين كنگره فوق تخصصي عفوني كودكان ايران با محوريت مقاومت ميكروبي و دارويي برگزار مي شود.وي تصريح كرد: لازم است پزشكان با مصرف صحيح آنتي‌بيوتيك‌هاي جديد آشنا شده و اطلاعاتشان راجع به بيماري‌ هاي عفوني شايع كودكان به روز شود.‌ بلور ساز افزود: يكي ديگر از اهداف اساسي ما از برگزاري اين كنگره اين است كه پزشكان شركت‌كننده در اين همايش، اطلاعات صحيح خود درباره نحوه مصرف آنتي‌بيوتيك را به بيمارانشان نيز منتقل كنند.

مصرف نمك زياد به توان ذهني آسيب مي‌رساند

گروهي از پزشكان كانادايي در تورنتو تاكيد كردند زندگي بي‌تحريك همراه با رژيم غذايي حاوي نمك زياد نه تنها خطر بروز بيماريهاي قلبي را در سالمندان تشديد مي‌كند بلكه در كاهش توان ذهني آنها نيز موثر است.

به گزارش ايسنا، اين پزشكان با همكاري دستياران خود در دانشگاه‌هاي مك گيل و شيربروك به شواهد پزشكي دست يافته‌اند كه نشان مي‌دهد رژيم غذايي حاوي نمك زياد توام با فعاليت بدني كم عاملي تاثيرگذار در تحليل بردن و تضعيف توان ذهني و ادراكي در سنين بالاتر است. به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز، اين پزشكان روي 1262 زن و مرد سالمند در گروه سني 67 تا 84 سال كه ساكن شهر كبك در كانادا بودند طي يك دوره سه ساله مطالعه و آزمايش كردند.

متخصصان معتقدند اين اولين مطالعه‌اي است كه تاثير مثبت كاهش مصرف نمك را روي سلامت مغز در سالمندان سالم نشان مي‌دهد. 

بدن درد حاصل زندگي بي‌تحرك

دردهاي عضلاني و ماهيچه‌اي در بين تمام گروه‌هاي سني شايع هستند، اما اگر اين قبيل دردها دائمي شوند بدون شك روي فعاليتهاي روزمره شما تاثير نامطلوبي برجاي مي‌گذارند و در كارهاي عادي زندگي اختلال ايجاد مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، فيبروميالژي كه تقريبا 30 درصد جوامع را مبتلا مي‌كند يك مشكل عضلاني است كه مهمترين علائم آن دردهاي عضلاني، خستگي و احساس درد و آسيب‌پذيري در نواحي مثل ستون فقرات، گردن، شانه‌ها و لگن است. اين نقاط از بدن در طول روز آسيب مي‌بينند بويژه وقتي بيش از حد كشيده شوند مثلا در موقع كار با رايانه‌ يا وقتي سر خود را زياد به سمت پايين نگه مي‌داريم اين عارضه بروز مي‌كند. اين عارضه در زنان شايعتر است و در مرداني هم كه فعاليتهاي جسمي شديد دارند بيشتر بروز مي‌كند.

به گزارش پايگاه اينترنتي بيس. دي پزشكان مي‌گويند با وجودي كه اين عارضه در تمام گروه‌هاي سني بروز مي‌كند اما افراد 20 تا 35 ساله بيشتر مستعد ابتلا به آن هستند و احتمال ابتلا به فيبروميالژي در متخصصاني كه الگوي زندگي بي‌تحرك و پشت ميزنشيني دارند بيشتر است.

مهمترين علائم فيبروميالژي شامل مشكل در خوابيدن، احساس خستگي حتي پس از خواب كامل شبانه، سردردهاي مكرر، احساس بي‌حسي و كرختي در دست‌ها و پاها، خشكي و سفتي بدن، تنبلي و مشكل در بيدار شدن از خواب هستند. بعلاوه در برخي از مبتلايان حالت‌هايي مثل تحريك پذيري و افسردگي شديد بروز مي‌كند و بالاخره بارزترين نشانه اين عارضه بروز درد در نواحي مختلف بدن بويژه در بالاي گردن و شانه‌ها است.

به گفته متخصصان، هيچ دليل مشخصي براي بروز فيبروميالژي وجود ندارد اما برخي از فاكتورها مثل تصادف، زايمان، استرس، عادتهاي غلط خوابيدن (مثلا مكرر روي شكم خوابيدن)، موجب بروز علائم اين عارضه مي‌شوند. وقتي عضله يا رباطي در بدن طي يك دوره زماني به شدت كشيده مي‌شود، فيبروميالژي بروز مي‌كند. همچنين آسيب‌ديدگي شديد عضلاني مي‌تواند عامل ابتلا به اين عارضه باشد. اخيرا پزشكان دريافته‌اند كه فقدان سروتونين در سيستم اعصاب مركزي و در نتيجه به هم خوردن تعادل عصبي بدن عامل بروز فيبروميالژي است.

براي درمان فيبروميالژي چندين راهكار وجود دارد:

1-‌ براي برخي بيماران مصرف قرص‌هاي خوراكي شل كننده عضلات تجويز مي‌شود.

2- در شرايط حادتر انجام فيزيوتراپي به طور منظم توصيه مي‌شود.

3- گاهي اوقات اين عارضه موجب بروز افسردگي مي‌شود و در نتيجه بيمار طبق تجويز پزشك بايد داروي افسردگي مصرف كند.

4- انجام ورزش‌هاي كششي براي بهبود خشكي و سفتي بدن در اين بيماري موثر است. براي اين منظور به جاي استفاده از وسايل ورزشي، تمرينات كششي يوگا ترجيح داده مي‌شود . البته بهتر است اين تمرينات طبق نظرمربي و با اطلاع وي از بيماري شما انجام شوند.

5- شنا كردن براي آرام سازي ذهن، انرژي دادن به بدن و بالاخره آرام كردن كل بدن موثر است.

6- حمام آب گرم و ماساژ بدن با روغن‌هاي آرام بخش احساس تنبلي پس از بيدار شدن از خواب را از بين مي‌برد.

7- تمرينات تنفس عميق و مراقبه براي يك دوره طولاني به آرام كردن عضلات كشيده شده كمك مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي