جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/06/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3959

رييس شوراي اصناف كشور:
پارچه‌فروشان تا مغازه‌ها را باز نكنند مشكل آنها را پيگيري نمي‌كنيم


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 رييس شوراي اصناف كشور:
 پارچه‌فروشان تا مغازه‌ها را باز نكنند مشكل آنها را پيگيري نمي‌كنيم  

شرط اصلي پيگيري خواسته‌هاي پارچه‌فروشان كه در اعتراض به اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده مغازه‌هاي خود را در بازار تعطيل كرده‌اند، باز‌شدن واحد‌هاي صنفي و ادامه‌ فعاليت‌هاي روزمره بود كه با انجام نشدن اين شرط اصلي توافق پارچه‌فروشان با شوراي اصناف كشور، پيگيري خواسته‌هاي آنها نيز صورت نمي‌گيرد. رييس شوراي اصناف كشور در اين باره اظهار كرد: يك واحد صنفي طبق قانون نمي‌تواند هميشه بسته باشد، چرا كه در صورت تعطيلي پروانه كسب آن واحد باطل مي‌شود، ولي بحث بنكداران پارچه چيز ديگري است و آنها نسبت به موضوع ماليات بر ارزش افزوده اعتراض دارند. قاسم نوده‌فراهاني در گفت‌وگو با ايسنا در مورد خواسته‌هاي بنكداران پارچه اظهار كرد: پارچه‌فروشان مي‌گويند كه آموزش‌هاي لازم داده نشده، اطلاعات جامعي در زمينه‌ ماليات بر ارزش افزوده ارائه نشده و وقت كافي نداشته‌اند. بنابراين واحد‌هاي صنفي را در اعتراض نسبت به اجرا و مشكلات اين قانون تعطيل كرده‌اند. وي افزود: در هيچ قانوني به صراحت به اعتراض يك بخش اقتصادي و يا يك واحد صنفي پرداخته نشده است، منتهي بايد به قوانين جامعه احترام گذاشته شود. نوده‌فراهاني با اشاره به مشكل پروانه كسب بنكداران پارچه و درخواست آنها مبني بر تغيير بنكداري به طاقه فروشي اظهار كرد: بنكداران پارچه براساس ادله‌اي كه دارند و آن هم عدم ارائه آموزش، زمان كافي مورد نياز، بخشودگي جرائم و عقب افتادن اجراي قانون، واحد صنفي خود را تعطيل كرده‌اند، منتهي وقتي يك بخشي در جامعه اعتراض مي‌كنند، بايد دليل داشته باشند و اين دليل قانع‌كننده باشد. از سويي ديگر در برخي موارد مي‌شود از راه گفت‌وگو مسائل را حل كرد. وي تاكيد كرد: اعتراض راهي دارد؛ خواسته‌ها مطرح مي‌شود و مقام و مسوول يك بخش وظيفه دارد به اين خواسته‌ها رسيدگي كند. نمايندگان بنكداران پارچه به شوراي اصناف كشور آمدند و خواستند كه جرائم مالياتي عقب‌افتاده‌ آنها بخشيده شود، فرصتي براي آموزش و ارائه‌ اطلاعات جامع در نظر گرفته و تغيير و تحولات لازم در پروانه‌ كسب آنها داده شود.

رييس شوراي اصناف كشور تصريح كرد: در شوراي اصناف كشور به نمايندگان بنكداران پارچه قول داده شد كه در صورت بازشدن مغازه‌ها در روز بعد از توافق، تمام خواسته‌هاي آنها پيگيري شوند و نمايندگان پارچه‌فروشان وعده دادند كه مغازه‌ها باز مي‌شود. وي افزود: وقتي بنكداران پارچه هنوز واحد‌هاي صنفي خود را باز نكردند و به گفته‌ خود عمل نكردند، مسلما موضوع قابل پيگيري نيست. شرط و توافق صورت گرفته و پيگيري خواسته‌ها، باز‌شدن مغازه‌ها بود؛ وقتي بنكداران پارچه مغازه‌ها را باز نكردند يعني نمي‌خواستند خواسته‌هاي آنها پيگيري شود. فراهاني با تاكيد بر اين‌كه 40 نماينده از سوي تمامي بنكداران پارچه به شوراي اصناف آمدند و قول باز‌شدن مغازه‌ها براي پيگيري درخواست‌هاي خود را دادند، گفت: وعده داده شد كه مغازه‌ها باز شود و 10 نماينده كه پارچه‌فروشان تعيين مي‌كنند يا هيات مديره اتحاديه به شوراي اصناف كشور بيايند و از طريق شورا موضوع در مجلس و دولت پيگيري شود، منتهي بنكداران پارچه شرط اصلي توافق را كه باز‌شدن مغازه‌ها بود، انجام ندادند. رييس شوراي اصناف كشور افزود: در قانون نظام صنفي براي تعطيلي گروهي از مغازه‌ها در اعتراض به يك موضوع منع قانوني در نظر گرفته نشده است. قانون اخطار و باطل‌شدن پروانه‌ كسب را براي تخلف صنفي چون گران‌فروشي، كم‌فروشي، تداخل صنفي، تغيير كاربري غيرمجاز و فروش كالاهاي قاچاق در نظر گرفته شده است، اما تعطيلي مغازه‌هاي بنكداران پارچه تخلف صنفي نيست. فراهاني در مورد ديدگاه شوراي اصناف كشور نسبت به اعتراض بنكداران پارچه اظهار كرد: شوراي اصناف كشور تمام پيشنهادات لازم را كه مد نظر خود و خواسته نمايندگان پارچه‌فروشان بود را بيان و جلسات متعدد برگزار و به مشكلات پارچه‌فروشان گوش كرد و نهايتا با 40 نفر از نمايندگان و هيات مديره اتحاديه پارچه‌فروشان به اين نتيجه رسيدند كه خواسته‌ها، بخشودگي جرائم عقب‌افتادگي ماليات، گرفتن زمان مناسب براي آموزش و كسب اطلاعات در مورد ماليات بر ارزش افزوده و كمك به اجراي درست و همكاري لازم براي اجراي قانون در حالي پيگيري شود كه بنكداران پارچه از روز بعد از جلسه مغازه‌ها را باز كرده و فعاليت روزمره‌ خود را از سر گيرند.


 تريبون اقتصادي 

ثبات قيمت سکه در بازار آزاد و رسمي

درحالي که نرخ فروش طلا در بازارهاي جهاني کاهش يافت قيمت فروش انواع سکه در بازار رسمي و آزاد تهران ثابت مانده است.به گزارش فارس قيمت فروش هر اونس طلا در بازار جهاني با کاهش 0.37 درصدي با بهاي 1821.11 دلار تعيين شده و همچنين بهاي خريد هر اونس در بورس‌هاي بين‌المللي با کاهش 6.77 درصدي معادل 1820.49 دلار اعلام شده است.درحالي که نرخ جهاني طلا در تاريخ مورد گزارش کاهش يافته اما بازار داخلي بي‌توجه به اين نوسانات به مبادلات خود ادامه مي‌دهد و مؤيد اين امر عدم تغيير و به خصوص کاهش نرخ خريد و فروش طلا و سکه در بازار رسمي و آزاد داخل کشور است.بانک مرکزي با ثابت نگه داشتن نرخ فروش انواع سکه در بازار رسمي موجب شد تا سکه‌ها مشابه در شعب منتخب بانک ملي فروخته شوند.به اين تربيب نيز سکه يک بهار آزادي با نرخ پايه 530 هزار توماني و با ماليات برارزش افزوده 21 هزار و 200 توماني با ارزش نهايي 551 هزار و 200 تومان به فروش رسيد.نيم سکه بهار آزادي نيز با نرخ پايه 260 هزار تومان و ماليات برارزش افزوده 10 هزار و 400 تومان با نرخ نهايي 270 هزار و 400 تومان در شعب منتخب بانک ملي فروخته مي‌شود.ربع سکه نيز با نرخ پايه 132 هزار توماني و با 5 هزار و 280 تومان ماليات برارزش افزوده با قيمت 137 هزار و 280 تومان توزيع شده است.البته در بازار آزاد نيز قيمت انواع سکه تغيير چنداني نداشته به اين صورت که سکه طرح قديم در بازار 570 هزار تومان، طرح جديد 555 هزار تومان، نيم سکه 272 هزار تومان، ربع سکه 142 هزار تومان و سکه گرمي 76 هزار تومان نرخ‌گذاري و فروخته مي‌شود.هر گرم طلاي 18 عيار امروز با قيمت 54 هزار و 20 تومان، هر مثقال طلاي 18 عيار با قيمت 248 هزار و 940 تومان و هر مثقال طلاي 17 عيار با قيمت 234 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

احتمال واريز يارانه 45500 توماني شهريورماه از شنبه آينده

يارانه نقدي 45500 توماني مرحله هفتم (شهريورماه) از هفته آينده و به احتمال زياد از روز شنبه 12 شهريور به حساب سرپرستان خانوار واريز مي شود. به گزارش فارس، بر اساس اعلام قبلي مسئولان سازمان هدفمندي يارانه‌ها و اظهارات فرزين دبير ستاد هدفمند سازي يارانه ها كه گفته بود، يارانه هاي مرحله هفتم از هفته دوم شهريورماه پرداخت مي شود، به احتمال زياد يارانه نقدي مرحله هفتم مانند ماه گذشته از آغاز هفته آينده روز 12 شهريور به ميزان هر نفر 45هزار و 500 تومان واريز و از همان تاريخ قابل برداشت خواهد بود.

سال آينده روش هاي نوين آبياري در حوضه آبخيز اروميه اجرايي مي شود

معاون آب، خاک و صنايع وزارت جهادکشاورزي گفت: از سال آينده عمليات اجرايي در حوضه آبخيز اروميه آغاز خواهد شد. به گزارش موج، مهندس سيد رحيم سجادي معاون آب، خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي با بيان اين مطلب، اظهار داشت: يک ماه پيش جلسه اي با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست، استانداران استان هاي آذربايجان شرقي، غربي و کردستان برگزار شد.وي افزود: در اين جلسه تعهداتي به وزارت جهاد کشاورزي واگذار و به اين مجموعه ابلاغ شد.سجادي گفت: بر اساس مصوبه شورايعالي آب مقرر شد به استان هاي حوضه آبخيز اروميه، حدود 60 ميليارد تومان اعتبار براي اجراي سيستم آبياري تحت فشار و 30 ميليارد نيز به اجراي شبکه هاي فرعي آبياري اختصاص يابد.

مقدمات واگذاري كارت‌هاي اعتباري كارگران تا هفته آينده فراهم مي‌شود

معاون وزير تعاون، کار و رفاه با اعلام اينکه براساس برنامه ريزي شوراي عالي اشتغال، بانک مرکزي بايد دستورالعمل نحوه تامين مالي کارتهاي اعتباري کارگران را ارائه کند، گفت: قرار نيست ليست کارگران ارائه شود. محمدحسين فروزان مهر در گفتگو با مهر در اين خصوص که طبق اعلام مسئولان طرح ميزان (واگذاري کارتهاي اعتباري کارگران و کارمندان)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي بايد ليست کارگران را در اختيار مجريان طرح قرار دهد، گفت: چنين برنامه اي نداريم و کار به اين شکل نيست.معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، اظهار داشت: طبق برنامه ريزي صورت گرفته در شوراي عالي اشتغال، بانک مرکزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت ماموريت يافته اند تا در مدت زمان يک هفته بستر لازم مالي و نرم افزاري را براي واگذاري کارتهاي اعتباري کارگران انجام دهند.فروزان مهر ادامه داد: براساس برنامه ريزي هاي قبلي انجام شده نيز وزارت بازرگاني سابق بايد بستر نرم افزاري لازم براي واگذاري کارتهاي اعتباري کارگران را در قالب طرح ميزان فراهم کند.اين مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي بيان داشت: بنابراين، قرار نيست که توسط وزارتخانه ما ليستي از اسامي کارگران در اختيار مسئولان طرح ميزان قرار بگيرد چرا که واگذاري کارتهاي اعتباري مربوط به همه کارگران است.وي با اعلام اينکه کارگران ساختماني و فصلي نيز مانند گروه هاي ديگر کارگري امکان دريافت کارتهاي اعتباري را خواهند داشت، خاطر نشان کرد: معاونت اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه مسئوليت هاي مربوط به خود را انجام مي دهد.به گفته فروزان مهر، شوراي عالي اشتغال در آخرين نشست اخير خود بانک مرکزي را مکلف کرد تا ظرف مدت يک هفته دستورالعمل تامين منابع مربوط به واگذاري کارتهاي اعتباري را تدوين و پس از 3 روز از تامين مالي طرح که از طريق منابع داخلي بانکها خواهد بود، آن را به سرپرستي بانکها در استانها ابلاغ کند.معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: همچنين وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز بايد بستر لازم را براي اجرايي کردن کار فراهم کند، حال اگر طرح ميزان توانسته است ظرفيت سازي مناسبي از طريق تجميع شرکتهاي عرضه کننده کالاي ايراني و فروشگاه هاي جديد انجام دهد که طرح از اين طريق دنبال خواهد شد.مديرکل امور اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: شيوه‌نامه‌اي پيش‌بيني شده تا فرآيند ثبت‌نام کارگران به دو شکل کارگاهي و انفرادي از طريق نرم‌افزار سايت اين وزارتخانه انجام پذيرد. مسعود کاظم‌زاده در گفت‌وگو با فارس ، هدف از اعطاي کارت خريد اعتباري کارگران را افزايش قدرت خريد و حمايت از توليد توصيف کرد و افزود: کارت خريد اعتباري با هدف گسترش عدالت و رفاه اجتماعي کارگران و در راستاي اجراي برنامه‌هاي حمايتي دولت از نيروي کار به تدريج به تمامي کارگران کشور سرپرست خانوار اعطا خواهد شد.کاظم‌زاده با مثبت خواندن همکاري‌هاي بين دستگاهي در راستاي اجراي کارت خريد اعتباري گفت: اعطاي کارت خريد اعتباري به کارگران در دستور کار اين وزارتخانه و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته تا با همکاري تنگاتنگ با مقدمات اجراي آن فراهم شود در جلسات هفتگي کارگروه نيز مسايل و راهکارهاي لازم مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد. 

اعلام رسمي تورم هدفمندي يارانه‌ها:

بهمني: ناگهان گفتند آمار ندهيد

رئيس کل بانک مرکزي نرخ تورم در دوازده ماهه منتهي به مردادماه امسال را حداکثر 17.2 درصد پيش بيني کرد و گفت: براساس آخرين محاسبات، از نرخ تورم 16.3 درصدي تيرماه امسال، 4.5 درصد ناشي از هدفمندي يارانه‌ها به صورت مستقيم و 1.9 درصد ناشي از عوامل غيرمستقيم است. محمود بهمني در گفتگو با مهر در مورد طرح جديد نمايندگان مجلس براي اعلام دوباره نرخ تورم و رشد اقتصادي توسط بانک مرکزي در کنار مرکز آمار گفت: بانک مرکزي که پيش از اين نيز نرخ تورم را اعلام مي کرد و تلاش خود را در اين زمينه بکار مي بست، در همان زمان هم که عنوان کردند بانک مرکزي ديگر نرخ تورم را منتشر نکند، مطرح کرديم که بانک مرکزي طي حدود 80 سال گذشته نرخ تورم را همواره اعلام کرده است.رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به زحماتي که کارشناسان بانک مرکزي براي اعلام نرخ دقيق تورم متقبل مي شوند، عنوان کرد: اما به يکباره اعلام کردند که نرخ تورم را بانک مرکزي اعلام نکند و فلان سازمان اعلام کند، در حالي که تورم مختص بانک مرکزي است، عوامل پولي يا فاکتورهاي پولي براي بانک مرکزي است.

وي با تاکيد بر اينکه تخصص بانک مرکزي تعيين نرخ تورم است، افزود: بانک مرکزي هم اکنون نيز نرخ تورم را توليد مي کند، همانگونه که در تيرماه گذشته نرخ تورم را توليد کرده بوديم، نرخ تورم مردادماه را نيز توليد خواهيم کرد. در عين حال، نرخ تورم توليدي بانک مرکزي براساس آخرين اصلاحات انجام شده است به طوري‌که سال پايه بانک مرکزي سال 83 و سال پايه مرکز آمار سال 81 است.اين عضو کابينه دولت دهم در پاسخ به اين سئوال که بهتر نيست، سال پايه و سبد بانک مرکزي و مرکز آمار براي توليد نرخ تورم يکسان شود؟ اظهارداشت: براي اين کار بايد به ما اين نکته را اعلام کنند، اما بانک مرکزي قصد دارد که سال پايه نرخ تورم را سال 90 قرار دهد و 7 سال آن را بالا بياورد.وي تاکيد کرد: برخي ها نمي خواهند که تورم اعلام شده را بپذيرند و پذيرش اين موضوع براي آنها سخت است، آنها مطرح مي کردند که هدفمندي يارانه ها شديدا قيمتها را افزايش مي دهد و تورم را 70، 80 درصد بالا مي برد و حتي صحبتهاي ديگري نيز مطرح مي کردند. بهمني اضافه کرد: اين در حالي است که بانک مرکزي اعلام کرده بود که حداکثر تورمي که با اجراي هدفمندي يارانه ها تحميل خواهد شد، 15 درصد است. از آذر و دي ماه هم روند تورمي در کشور کاهنده است به طوريکه در خردادماه نرخ تورم 1.2 درصد افزايش داشته و در تيرماه اين رشد معادل 9 دهم درصد بوده است، يعني روند افزايشي آن کاهنده بوده و شيب تورم در حال برگشت است.

رئيس کل بانک مرکزي با اظهاراميدواري نسبت به اينکه از آذرماه امسال شيب تورم رو به پائين خواهد بود، گفت: براساس آخرين محاسبات بانک مرکزي، از نرخ تورم 16.3 درصدي تيرماه امسال، 4.5 درصد ناشي از هدفمندي يارانه ها به صورت مستقيم و 1.9 درصد ناشي از عوامل غيرمستقيم است و چنانچه مجموع اين دو رقم را از 16.3 درصد کم کنيم مشاهده مي کنيم که نرخ تورم تنها 9.9 درصد است.وي ادامه داد: اين نرخ همان نرخ هدف گذاري شده توسط بانک مرکزي است، اما به هر حال بايد اين مطلب را در نظر گرفت که با اجراي هدفمندي يارانه ها کار بسيار عظيمي صورت گرفته است، چگونه مي توان انتظار داشت که با افزايش دو يا سه برابري قيمتها و افزايش قيمت بنزين از 100 و 400 تومان به 700 تومان، نرخ تورم کاهش يابد، مشخص است که نرخي به نرخ تورم افزوده خواهد شد.


 نهادهاي مالي 

اجراي طرح محسنين کميته امداد در بانک ملت

بانک ملت با همکاري کميته امداد امام خميني(ره) در اجراي طرح محسنين مشارکت کرد.به گزارش روابط عمومي ، در طرح مذکور که به همت پايگاه مرکزي بسيج اين بانک برگزار شد، کارکنان بانک ملت، ايتام و کودکان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) را با تقبل پرداخت مبالغي به صورت ماهيانه، تحت حمايت خود قرار دادند.

تقدير بانک مرکزي از عملکرد بانک سپه در پرداخت نقدي يارانه ها

بانک مرکزي از عملکرد بانک سپه در مرحله ششم پرداخت نقدي يارانه ها به دليل موفقيت بالاي 95 درصدي تراکنشها تقدير کرد.اين خبر راگزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه مخابره کرده است.

عضو جديد هيئت مديره بيمه آسيا معرفي شد

فرامرز خجير به عنوان عضو جديد هيئت مديره بيمه آسيا جايگزين مجيد نادري گرديد.به گزارش روابط عمومي ، محمد ابراهيم پورزرندي مديرعامل و عضو هيئت‌مديره شرکت سرمايه‌گذاري خردمندان (سهامي عام) به وکالت از شرکت مهندسي سيستم ياس ارغواني، فرامرز خجير را به عنوان عضو جديد هيئت مديره بيمه آسيا معرفي کرد.

مشتريان بانک صادرات 88 ميليون قبض خود را غير حضوري پرداختند

مشتريان بانك صادرات ايران از طريق امكانات مكانيزه اين بانك طي 54 ماهه گذشته بالغ بر 88 ميليون قبض خدمات شهري خود را بدون مراجعه به شعب پرداخت نمودند.به گزارش روابط عمومي اين بانك در راستاي ارتقاي كيفي خدمات ،جلب رضايت مشتريان و همچنين تسهيل و تسريع در ارائه خدمات بانکي، نسبت به راه اندازي سيستم هاي مكانيزه دريافت قبوض خدمات شهري اقدام نموده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي