جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3976


دوران شير خوارگي
استاد: دكتر احدي دانشجو: مهديه ساساني نزاد (قسمت هفتم)

فشار خون از عوارض چاقي است


مصرف بيش از حد چربي در ‌آرامش فرد تاثير منفي دارد


خبرها از عالم علم


  دوران شير خوارگي  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: مهديه ساساني نزاد (قسمت هفتم)

اولين رفتار اجتماعي عمده در کودکان لبخند است که در 3-2 ماهگي ظاهر مي شود و اين لبخند باعث ايجاد روابط متقابلي بين کودک و بزرگسالان مي شود و پيوند عاطفي مستحکم تر مي گردد .

روابط عاطفي بين کودک و مادر در رشد اجتماعي کودک اهميت بسزايي دارد.

مهارتهاي لازم براي رشد عاطفي – اجتماعي:

1- حالات چهره :

2- تمايز چهره ها و صداها :

ترکيب چهره و صدا براي کودک جالب تر از چهره يا صدا به تنهايي است .

نوزاد تغييرات جزئي در چهره و صداي يک فرد را تشخيص مي دهند و همچنين چهره مادر را از يک مانکن يا شکل انتزاعي تشخيص مي دهند آنها به مادران خود بيشتر خيره مي شوند و به پدران خود بيشتر لبخند مي زنند .

3- تعامل هاي کودک :

علائم اصلي تعامل اجتماعي نگاه کردن و حرف زدن هستند . تبادلات مادر و کودک در حين شير خوردن بازي رو در رو در رشد عاطفي و اجتماعي کودک موثر است .

بسياري از رفتارها در اين دوران مبتني بر تعامل همگاني اند مانند بچه گانه حرف زدن حالت چهره، تقليد از رفتار کودک و همين رفتار بچه گانه بزرگسال و رفتار بزرگسالانه کودک سبب مي شود که اين دو بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند .

کودکان شير خوار در اغاز تبادل با طرف مقابل ، دستشان را تکان مي دهند گويي به او سلام مي کنند و همچنين حرکت دهان در آنها ديده مي شود.

در زماني که چهره کودک گريان و بغض آلود مي شود نشان از نارضايتي و پايان تبادل است .

يکي از حالتهاي کودک در ارتباط با مادر بالا کشيدن ابروست زماني که مادر صورتش را به سمت او ثابت نگه مي دارد و اين حاکي از کنجکاوي کودک است .

کودکاني که حداقل هوشياري آغوش پذيري توجه به چهره و صداي بزرگسال را از خود نشان مي دهند به عنوان بچه هاي دشوار تلقي مي شوند و اين رفتارها با ميزان تماس چشمي نوزاد به هنگام تعامل با مادر در چند ماه بعد ارتباط دارد .

4- تفاوتهاي فردي در مهارتهاي اجتماعي :

اين تفاوتهاي فردي از همان ابتداي کودکي در واکنش به بوها و مزه هاي مختلف آشکار مي شود و بر اساس اين واکنش ها کودکان به دو گروه برون گرا و درون گرا تقسيم مي شوند .

کودکان برون گرا را حالات چهره بروز مي دهند ولي واکنش فيزلوژيک نشان نمي دهند و اين کودکان درون گرا برعکس است يعني از لحاظ بي حالت هستند ولي از لحاظ فيزيولوژيکي به محرک اجتماعي واکنش نشان مي دهند يعني از لحاظ بي حالت هستند ولي از لحاظ فيزيولوژيکي به محرک اجتماعي واکنش نشان مي دهد.

5- ترس از غريبه و وابستگي به مادر:

کودک از 9 ماهگي نسبت به فرد غريبه واکنش منفي نشان مي دهد، اختلالات مربوط به وابستگي در کودکان زودرس طرد شده آزار ديده و کودکاني که مادران افسرده و الکي دارند بيشتر است .

يکي ديگر از نشانه هاي وابستگي کودک به مادر اين است که طفل براي اينکه بفهمد چه واکنشي عاطفي بايد از خود نشان دهد يا در موقعيت جديد چه بايد بکند منتظر اشاره اي از جانب مادر مي شود و اين دلالت جويي اجتماعي ناميده مي شود

احساسات مشترک دوران کودکي :

1- تمايلات :

هر چيزي که براي کودک لذت بخش باشد ( يک شخص، حيوان دست آموز، اسباب بازي، کودک مي‌خواهد هميشه با آن چيز باشد به آن عشق مي ورزد آن را ميبوسد و به آن مي گويد من تو را دوست دارم) .

2- عصبانيت : وقتي کودک تمايل به انجام کاري دارد و از آن بازداشته مي شود عصباني مي گردد.

ادامه دارد...


 فشار خون از عوارض چاقي است  

كلينيك كاهش وزن بيمارستان سينا تهران با انجام بررسي هاي متعدد، عوارض چاقي را تشريح كرد.

به گزارش ايرنا به نقل از بيمارستان سينا تهران، ديابت، فشار خون بالا، اختلالات چربي خون، بيماري هاي قلبي، بيماري عروق كرونر، نارسايي قلبي، فيبريلاسيون بطني، بيماري عروقي مغز، آسم و بيماري هاي دستگاه گوارش از جمله عوارض چاقي است.

بر اساس اين گزارش، برگشت غذا از معده به مري، بيماري كبد چرب، استئو آرتريت و سرطان از ديگر عوارض چاقي به شمار مي رود.

- ديابت

بررسي هاي كلينيك كاهش وزن بيمارستان سينا نشان داده است كه ارتباط قوي و ثابت شده بين چاقي و ديابت نوع دو در زنان و مردان وجود دارد.

- فشار خون بالا

به نقل از اين گزارش، بيماري فشار خون بالا با چاقي در ارتباط است و شيوع فشار خون بالا در افراد چاق بين 44 تا 52 درصد گزارش شده است.

بررسي ها ثابت كرده است كه افزايش وزن، باعث افزايش خطر ايجاد بيماري فشار خون بالا و شديدتر شدن آن مي شود.

- اختلالات چربي خون

بنا به اين گزارش، اختلالات چربي خون شامل افزايش سطح كلسترول، تري گليسريد و كاهش سطح كلسترول مفيد است.

- بيماري هاي قلبي

اين گزارش حاكيست علاوه برنقش چاقي در افزايش مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي عروقي، ارتباط بين چاقي و افزايش خطر بيماري عروق كرونر، نارسايي قلبي و آريتمي ها شامل فيبريلاسيون بطني و دهليزي ثابت شده است.

ارتباط بين چاقي و نارسايي قلبي، يك ارتباط پيچيده است و برخي مطالعات نشان مي دهد كه خطر پيشرفت بيماري هاي قلبي به سمت نارسايي قلبي در افراد چاق دو برابر افراد با وزن طبيعي است.

در شمار زيادي از مطالعات، فعاليت غير طبيعي انقباض بطن ها براي خونرساني به همه بدن، در افراد چاق به اثبات رسيده است.

- آسم

شيوع آسم در افراد مبتلا به اضافه وزن، رو به افزايش است و 75 درصد افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقي به علت حمله آسم به بخش هاي اورژانس مراجعه مي كنند و كاهش وزن بطور مشخصي باعث كاهش شدت علايم ناشي از آسم مي شود.

- برگشت غذا از معده به مري

برگشت غذا از معده به مري از اختلالات شايعي است كه ايجاد آن در اثر چاقي، ثابت شده است و برخي مطالعات افزايش شيوع تدريجي اين مشكل را همزمان با افزايش شاخص توده بدن نشان داده است حتي برخي مطالعات ارتباط مشخصي بين چاقي و ايجاد التهابات در مري(ازوفاژيت) و آدنو كارسينوم(نوعي سرطان در مري) را ثابت كرده است.

- سنگ هاي صفراوي

چاقي بر ايجاد سنگ صفراوي تاثير مستقيم دارد و يكي از عوامل خطرايجاد اين بيماري محسوب مي شود. خطر ايجاد سنگ هاي صفراوي در افراد چاق، هفت برابر افراد با وزن طبيعي است و كاهش وزن ناگهاني نيز خود از عوامل خطر ايجاد سنگ هاي صفراوي است.

- كبد چرب

در كشورهاي توسعه يافته، شيوع كبد چرب رو به افزايش است و اين بيماري از شايع ترين علل ايجاد سيروز كبدي مي باشد و سندرم متابوليك كه چاقي از عوامل مركزي آن است، بيشترين تاثير را در ايجاد آن دارد.

بيماران مبتلا به كبد چرب، به طور چشمگيري به كاهش وزن پاسخ مي دهند و 55 درصد كاهش وزن سبب بهبود چشمگير و حتي بهبود كامل عملكرد كبدي در اين افراد مي شود.

- استئوآرتريت

افزايش واضحي در شيوع استئو آرتريت در اثر چاقي وجود دارد و ايجاد آرتروز در زانو و قوزك پا در اثر چاقي، بيشتر از ساير قسمت ها است. ثابت شده است كه نه تنها چاقي اثر مستقيم بر ايجاد استئوآرتريت دارد بلكه كاهش وزن اثر چشمگيري بر بهبود علايم ناشي از آرتروز دارد.

- سرطان

گروه تحقيقات سازمان بهداشت جهاني در رابطه با ارتباط چاقي و سرطان هاي مختلف تخمين زده است كه حدود 4/1 تا 3/1 سرطان هاي سينه، روده بزرگ، رحم، كليه و مري با چاقي و اضافه وزن ارتباط مستقيم دارند.


  مصرف بيش از حد چربي در ‌آرامش فرد تاثير منفي دارد  

مواد افزودني، چربي هاي زياد در غذاهاي سرخ كردني و آماده بر روي شرايط آرامش افراد تاثير منفي مي‌گذارد.مسعود كيمياگر متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: جسم و روح با هم در ارتباط اند و سلامت جسم در سلامت روح نقش دارد.وي با بيان اينكه يكي از سه بعد اصلي سلامت جسم تغذيه است گفت: غذاي سالم، محيط سالم و جسم سالم سه بعد اصلي سلامت هستند.كيمياگر تصريح كرد: تغذيه خوب مادر در دوران جنيني سلسله اعصاب سالمي را براي جنين ايجاد ميكند و سلولهاي عصبي و مغزي سالمي براي جنين در بزرگسالي تشكيل مي‌شود.وي اظهار داشت: مواد افزودني، چربي هاي زياد در غذاهاي سرخ كردني و آماده بر روي شرايط آرامش تاثير منفي دارند.

-محيط آرام در هنگام غذا خوردن بر آرامش فرد تاثير دارد

در ادامه كيمياگر افزود: شرايط غذا خوردن در آرامش فرد تاثير بسزايي دارد.وي با بيان اينكه افراد بايد اعتدال و تنوع در غذاخوردن را رعايت كنند گفت: در محيط آرام و به دور از استرس و اضطراب غذا بخورند و تحرك داشته باشند تا غذا هضم و جذب بهتري داشته باشد.وي اظهار داشت: بستني و شكلات به خاطر خاصيت چاق كنندگي بايد به صورت كنترل شده مصرف شود و اين ها موادي هستند كه آرامش موقت ايجاد ميكنند.


 خبرها از عالم علم 

ارتودنسي متحرك

دستگاه‌هاي ارتودنسي متحرك در موارد متعددي تجويز مي‌شوند. به‌رغم ظاهر ساده، نقش آنها در درمان بسيار مهم و جدي است، به طوري كه در برخي از بيماران استفاده مناسب از اين وسايل به قيمت دور شدن از درمان‌هاي پيچيده‌اي مثل جراحي فك است.به گزارش جام جم آنلاين شرط لازم براي موفقيت درمان با دستگاه‌هاي متحرك، استفاده كافي از آنها با توجه به زماني است كه ارتودنتيست توصيه مي‌كند كه در اغلب موارد نيازمند حداقل 16 ساعت استفاده در شبانه روز است.در برخي درمان‌ها اين وسايل تنها هنگام صرف وعده‌هاي اصلي غذايي بايد از دهان خارج شوند. استفاده نامناسب از دستگاه‌ها منجر به عدم قرارگيري درست آنها در دهان، درد و ناراحتي و لقي دندان‌ها و از بين رفتن نتايج درماني به دست آمده، مي‌شود.در ابتداي درمان ممكن است اين دستگاه‌ها نحوه صحبت‌كردن كودكان را موقتاً تغيير دهند، ولي اغلب كودكان، خود را با آن وفق داده و بعد از طي يك تا چند روز به طور عادي صحبت مي‌كنند.

براي تطابق سريع‌تر بهتر است در روزهاي اول بيمار با صداي بلندتر صحبت كند، به اين منظور مي‌تواند صفحات كتابي را با صداي بلند بخواند. همچنين ممكن است طي 48 ساعت اول آب دهان بيمار زياد شده و قورت دادن آن سخت باشد. اين مساله جاي نگراني نداشته و فرد به سرعت به آن عادت مي‌كند.در مواردي كه بيمار دچار حالت تهوع مي‌شود، لازم است با ارتودنتيست تماس بگيرد تا تغييرات لازم در پلاك ايجاد شود.طي درمان بيمار مي‌تواند رژيم غذايي عادي داشته باشد، ولي براي جلوگيري از شكسته و كج شدن اجزاي دستگاه‌هاي ارتودنسي بهتر است از خوردن مواد غذايي چسبنده مثل آدامس، شكلات و مواد سفت مثل پسته، فندق، بادام و يخ خودداري كند.

چند توصيه

براي حفظ سلامتي دندان‌ها و لثه بعد از هر بار غذا‌خوردن، دندان‌ها را مسواك زده و پلاك متحرك را با يك مسواك بدون افزودن خمير دندان يا هر نوع ماده شوينده ديگر فقط با آب كافي بشوييد.در صورتي كه پلاك متحرك كثيف يا بدبو شده است، براي تميز كردن آن مي‌توانيد از قرص‌هايي كه به همين منظور وجود دارد و ارتودنتيست در اختيار شما قرار مي‌دهد، استفاده كنيد.در مواقعي كه از پلاك استفاده نمي‌كنيد، آن را در ظرف دربسته نگهداري كنيد و براي جلوگيري از شكسته يا كج شدن، از گذاشتن آنها در گوشه و كنار و جيب لباس اجتناب ورزيد.عموماً بچه‌ها مي‌توانند با داشتن دستگاه‌هاي ارتودنسي در دهان براحتي ورزش يا بازي كنند، ولي گاهي اين فعاليت‌ها تداخلاتي با ورزش يا بازي دارند. بهتر است با توجه به نوع دستگاه دستورات ويژه را از ارتودنتيست دريافت كنيد.

سوزش سردل

Heartburn به معناي سوزش قلب مي باشد، زيرا برگشت اسيد معده به مري باعث ايجاد درد و سوزش در قسمت سر معده مي شود که مجاور قلب است و بعضي افراد فکر مي کنند قلب‌شان درد مي‌کند.سوزش سردل با عنوان هاي ديگري مثل ترش‌کردن غذا، برگشت اسيد معده به مري و بيماري ريفلاکس نيز خوانده مي‌شود.به گزارش سلامت نيوز سوزش سردل با عنوان هاي ديگري مثل ترش‌کردن غذا، برگشت اسيد معده به مري و بيماري ريفلاکس نيز خوانده مي‌شود.

1- سوزش سردل، تنها علامت نيست.

شايع‌ترين علامت برگشت اسيد معده به مري، احساس سوزش در ناحيه قفسه‌سينه مي‌باشد. اما برخي از افراد، سوزش قفسه سينه را احساس نمي‌کنند، در عوض ممکن است مشکل در بلع غذا و يا سرفه خوني داشته باشند.برگشت اسيد معده به مري هنگامي رخ مي‌دهد که عضلات اسفنگتر بين مري و معده، شل شده باشد و به مدت طولاني باز بماند. در حالت عادي، اين اسفنگتر به مدت کوتاهي در هنگام بلع غذا باز مي‌شود و مجددا بسته مي‌گردد. شل شدن و باز ماندن اين اسفنگتر باعث مي‌شود که اسيد معده به مري و حتي دهان بيايد

2- داروي آنتي اسيد، ممکن است کافي نباشد.براي درمان سوزش سردل، مصرف داروهاي آنتي اسيد مانند "آلومينيوم ام جي" مفيد مي‌باشند. اما اگر سوزش سردل بيشتر از دو هفته طول بکشد و زندگي طبيعي شما را دچار اختلال کند و شب‌ها نتوانيد بخوابيد، حتما به پزشک مراجعه کنيد.ممکن است شما نيز جزو بيماران مبتلا به ريفلاکس (برگشت اسيد معده به مري) باشيد. اين بيماران نبايد غذاهاي اسيدي مثل مرکبات را مصرف کنند. بهتر است قبل از استفاده از هر نوع دارويي با پزشک مشورت کنيد.

3- علامت‌ها را ناديده نگيريد.در صورت عدم درمان برگشت اسيد معده، اين مشکل مي‌تواند مزمن شود و خطر ابتلا به عفونت مري، زخم مري و حتي شرايط پيش سرطاني مري (به نام مري بارت Barrett’s esophagus) را ايجاد کند.

4- زنان هم ممکن است مانند مردان، دچار سوزش سردل شوند.زنان در دوران بارداري، ممکن است دچار سوزش سردل شوند. چاقي نيز يکي ديگر از عوامل ايجاد کننده اين مشکل مي‌باشد. افزايش وزن، فشار زيادي را به عضلات اسفنگتر بين معده و مري وارد مي‌کند که موجب برگشت اسيد معده مي‌گردد.

5- بايد از مصرف برخي غذاها پرهيز کنيد.در برخي افراد، مصرف غذاهاي تند و مرکبات، موجب شل شدن عضلات اسفنگتر مي‌شود،پس نبايد اين غذاها را بخورند. اما اگر شما رفلکس داريد و با مصرف غذاهاي تند، مرکبات و شکلات، هيچ گونه مشکلي براي شما ايجاد نمي‌شود، مي‌توانيد اين غذاها را مصرف کنيد.

6- قبل از خواب، غذا نخوريد.تا دو ساعت بعد از خوردن غذا، دراز نکشيد. براي اين که معده، زمان کافي براي هضم غذا و تخليه کامل آن داشته باشد.

7- وزن خود را کم کنيد. کاهش 4 کيلوگرم از وزن اضافي بدن، مي‌تواند براي عملکرد صحيح اسفنگتر مري مفيد باشد.

8- آدامس بدون قند (sugar free) بجويد.جويدن آدامس باعث افزايش توليد بزاق مي‌شود. بزاق، اسيد معده را خنثي مي کند و از تاثير آن مي‌کاهد.

9- موقع خواب، سرتان را بالا قرار دهيد.هنگامي‌که مي‌خوابيد، با قرار دادن بالشي در زير سرتان، آن را بالا بياوريد، در نتيجه تنه شما به طرف پايين قرار مي‌گيرد و اين کار به عملکرد صحيح مري کمک مي‌کند.

10- علائم حمله قلبي را بشناسيد.گاهي اوقات حمله قلبي در زنان با بيماري ريفلاکس اشتباه گرفته مي‌شود، زيرا هر دوي آن‌ها، باعث ايجاد درد در ناحيه قفسه‌سينه مي‌شوند.علائم حمله قلبي عبارتند از: تعريق، تهوع و درد قفسه‌سينه در حين ورزش يا تقلاي بدني، درد قفسه‌سينه که به قسمت گردن يا شانه چپ کشيده مي‌شود و سوزش سردل که بلافاصله بعد از خوردن غذا ايجاد نمي‌شود. همچنين داشتن سابقه حمله قلبي در خانواده و فاميل، احتمال ابتلا به اين عارضه را افزايش مي‌هد.علائم ريفلاکس، بلافاصله بعد از خوردن غذا بروز مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي