جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3976

به ميزباني دانشگاه آزاداسلامي زنجان ؛
نهمين دوره مسابقات ملي دانشجويي بتن ايران درزنجان برگزارشد


 به ميزباني دانشگاه آزاداسلامي زنجان ؛
 نهمين دوره مسابقات ملي دانشجويي بتن ايران درزنجان برگزارشد 

گزارش: علي اكبرشيوخي

دانشگاه آزاداسلامي زنجان،ميزبان نهمين دوره مسابقات ملي بتن دانشجويي دانشگاهها وموسسات آموزش عالي كشوربود.دانشجويان دراين مسابقات آخرين يافته هاي تحقيقي خودرادرمعرض قضاوت متخصصان واساتيدوصاحب نظران قراردادند.معاون وزيزراه وشهرسازي،رئيس دانشگاه آزاداسلامي زنجان،رئيس هيات مديره انجمن بتن ايران،مديرکل ارتباط باصنعت وجامعه دانشگاه آزاداسلامي وتني چندازمتخصصان ومسئولان استاني وکشوري سخنرانان مراسم افتتاح اين رويدادمهم علمي ودانشجويي بودند.

دانشگاه آزاداسلامي زنجان آماده برگزاري مسابقات بتن درسطح بين المللي مي باشد

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان به عنوان ميزبان مسابقات طي سخناني اظهارداشت، دانشگاه آزاداسلامي يكي از برجسته ترين مراكز علمي كشور است.وي گفت: اين دانشگاه در زمان حاضر وارد دهه چهارم تاسيس خود شده و در تلاش براي افزايش سطح علمي براي رقابت با دانشگاه هاي مطرح و معتبر جهاني است. دکتراصغر پرتوي با بيان اينكه طي سه دهه گذشته اين دانشگاه براي ارتقاي سطح كيفي پژوهش و آموزش تلاش كرده است، خاطر نشان كرد: در زمان حاضر دانشگاه آزاد اسلامي بالاترين رتبه علمي كشور به لحاظ انتشار مقالات علمي در مجلات معتبر بين المللي ISI را دارد.

وي كسب اين رتبه را نشان از توان علمي بالاي اين دانشگاه دانست و افزود: با سرعت و شتابي كه دانشگاه براي ارتقاي سطح علمي خود دارد، اهداف تعيين شده براي 10 سال‌ آينده دور از دسترس نيست. پرتوي، به حضور اين دانشگاه در مسابقات و المپيادهاي مختلف بين المللي اشاره كرد و ياداورشد: اين دانشگاه علاوه بر حضور پرنگ در اين مجامع رتبه ها و مقامهاي برتري نيز كسب كرده است.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان، اين مركز را داراي بيش از 13 هزار دانشجو و نزديك به 130 رشته تحصيلي دانست و اظهار كرد: در زمان حاضر اين دانشگاه با راه اندازي مقاطع تحصيلي بالاتر و تحصيلات تكميلي، جزء برترين دانشگاه هاي كشور محسوب مي شود. وي، هدف از ارتقاي سطح علمي دانشگاه را خدمت رساني براي توسعه و رشد كشور دانست و گفت: اين دانشگاه در زمان حاضر با ارائه آموزش به بيش از 300 هزار دانشجو در بيش از 20 ميليو متر مربع فضاي آموزشي و با استفاده از پتانسيلهاي مردمي به يكي از قطب هاي علمي كشور تبديل شده است.

دکترپرتوي درپايان يادآورشد،دانشگاه آزاداسلامي واحدزنجان درصورت موافقت انجمن بتن ايران درسال1392 آماده برگزاري مسابقات بتن درسطح بين المللي مي باشد.

نبود تكنسين ماهر و كافي مهمترين مشكل بخش عمراني كشور است

معاون وزير راه و شهرسازي به عنوان بلندپايه ترين مسئول کشوري سخنران اين دوره ازمسابقات بودکه به برخي مشکلات وتنگناها اشاره کردوگفت:نبود تكنسين ماهر و كافي مهمترين مشكل بخش عمراني كشور است.در زمان حاضر به دليل افزايش ميزان تحصيلات نيروي كارگر در جامعه كاهش يافته و در برابر آن كشور با رشد روز افزون نيرو هاي متخصص مواجه است.

کامران رحيم اف، بر لزوم برنامه ريزي براي تربيت و آموزش نيروهاي كارگر و تكنسين اشاره كرد و يادآورشد: بايد در كنار آموزش هاي تخصصي دانشگاهها برنامه ريزي براي آموزش تكنسين هاي ماهر به قدر نياز محقق شده و در نهايت خلا موجود در بخش عمران كشور برطرف شود.

وي بتن را يكي از مهمترين و متداول ترين مصالح ساختماني كشور دانست و اظهار كرد: به دليل اهميت و مقاومت بالاي بتن در آتش سوزي ها، فشار هاي بالا و دسترسي آسان در مصالح ساختماني بايد بررسي ها آزمايشان لازم براي كيفي سازي و ارتقاي سطح مقاومت آن نيز صورت گيرد.

رئيس شركت مادر تخصصي آزمايشگاه مكانيك خاك وزارت راه و شهرسازي كشور، با بيان اينكه كيفيت بتن در دو مرحله تضمين و كنترل كيفيت آزمايش مي شود، گفت: با كنترل كيفي بتن احتمال مردود شدن محصول كاهش يافته و تعداد نمونه برداري براي كنترل كيفي كاهش مي يابد و از سوي كنترل كارآيي و مهارتي آن نيز به صورت تضمين شده صورت مي گيرد.

وي، به وجود انواع بتن مقاوم و پيشرفته در سطح كشور اشاره و خاطر نشان كرد: آزمايشات كيفي براي تضمين كيفيت و مقاومت پروژه هاي عمراني و سازه هاي بتني لازم و ضروري است. رحيم اف، به بررسي تمامي پروژه هاي عمراني طي مدت 9 ماه براي سنجش ميران كيفيت و مقاومت بتن به كار رفته در آن توسط آزمايشگاه آب و خاك وزارت راه و شهرسازي اشاره كرد و افزود: نتايج حاصل بيانگر موفق و قابل قبول بودن كيفيت و مقاومت 93 درصد از اين سازه ها و غير قابل بودن هفت درصد آنها بود.

وي دربخش ديگري ازسخنان خودبه تخصيص30 درصداز اعتبارات عمراني كشور به وزارت راه وشهرسازي اشاره کردوگفت: سه درصد اعتبارات وزارت راه و شهرسازي به امر پژوهش و حمايت از تحقيقات اختصاص مي يابد.

وي، ادغام مراكز كنترل كيفيت مراكز تحقيقاتي مسكن و شهرسازي، راه و ترابري با آزمايشگاه هاي مربوطه را به عنوان سه راس يك مثلث موجب ارتقاي تضمين كيفيت ساخت و ساز دانست و يادآورشد: امروز شاهد رشد بسيار خوبي در زمينه كيفي سازي ساخت و سازها در زمينه بتن و آسفالت مي توان بود.

رحيم اف، آسفات و بتن را دو سيستم مهم در رو سازي راه دانست و اظهار كرد: در كشور ايران از دير باز رو سازي با قير مطرح بوده ولي امروزه كشور به سمت استفاده از روسازي بتني و استفاده از انواع روشهاي بتن ريزي، متناسب با ويژگي هاي عبور و مروري جاده ها روي آورده است. معاون وزير راه و شهرسازي، با بيان اينكه در زمان حاضر در بيش از نيمي از استانهاي كشور رويه بتني در دست استفاده براي احداث روسازي قرار دارد، گفت: دانش اين نوع روي سازي جاده ها علاوه بر اينكه در كشور جديد و بديع بوده، روشها، فناوري ها و ابزار هاي مورد استفاده در آن نيز در نوع خود در ايران جديد محسوب مي شوند.

وي، به تاسيس دو پژوهشكده با همكاري انجمن بتن ايران در زنجان اشاره كرد و افزود: دو مركز تحقيقاتي بتن در زمينه شرايط آب و هوايي سردسير و به خصوص سيكل هاي يخبندان و ديگري مركز تحقيقات و توسعه آسفالت با همكاري موسسه آسفالت وزارت راه و شهرسازي در دانشگاه آزاد اسلامي زنجان راه اندازي مي شود.

كاهش عمر مفيد سيمان در كشور به 20 سال، خسارت بزرگي است

معاون عمراني استاندار زنجان، گفت: برگزاري مسابقات سالانه انجمن بتن، عرصه مناسبي براي پديدار شدن ابتكار و خلاقيت جوانان ايران است.علي‌اكبر كريمي نيز در همايش نهمين دوره مسابقات دانشجويي روز بتن در دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان،بابيان اينكه با استفاده از ظرفيت‌هاي سيمان، موفق به احداث بناهاي مستحكمي شد‌ه‌ايم، افزود: متأسفانه بي‌دقتي‌ها و سهل‌انگاري‌ها در حين آماده‌سازي و اجراي ساختمان‌ها و اكثر فعاليت‌هاي ساختماني، موجب كاهش عمر مفيد اين ماده شده است و كاهش عمر مفيد سيمان در كشور ما به 20 سال، خسارت بزرگي است و اين در حالي است كه عمر مفيد اين ماده در دنيا به طور متوسط حدود 100 سال است.

معاون عمراني استاندار زنجان در رابطه با فعاليت‌هاي صورت گرفته در عرصه عمران و آباداني در استان زنجان، تصريح كرد: در زمينه سدسازي فعاليت‌هاي مطلوبي در استان صورت گرفته است به طوري كه از سال 84 حجم آب‌هاي مهار شده در استان كمتر از 50 ميليون متر مكعب بوده است و امروز با اجراي پروژه‌هاي عظيم سدسازي قريب به يك ميليارد و 900 ميليون مترمكعب يعني بيش از 90 درصد آب‌هاي سطحي در استان مهار شده است.

وي با بيان اينكه فعاليت‌ها و موفقيت‌هاي صورت گرفته در عرصه عمران و آباداني ثمره تلاش مهندسان است، تصريح كرد: برگزاري مسابقات سالانه انجمن بتن، عرصه مناسبي براي پديدار شدن ابتكار خلاقيت‌ها و نبوغ در جوانان پراستعداد ايراني است.

معاون عمراني استاندار زنجان با يادآوري اينكه خروج جوانان متخصص از ايران، جاي بسي نگراني دارد، افزود: معتقديم جوان متخصص ايراني در هرجاي دنيا كه باشد از تخصص و علم خود براي ايران استفاده خواهد كرد.

وي با تأكيد بر اينكه در حال حاضر با گسترش وسيع فعاليت‌هاي عمراني نياز شديدي براي افزايش تخصص‌ها در اين عرصه وجود دارد، اظهار كرد: با توجه به روند شتاباني كه در حال حاضر در كشور در عرصه عمران و آباداني كشور وجود دارد، نيازمند متخصصاني در عرصه‌هاي مختلف سازندگي هستيم.

بيش از دو هزار و 700 نفر از دانشجويان كشور عضو انجمن بتن ايران هستند

رييس انجمن بتن ايران اين انجمن را داراي دو هزار و 300 عضو حقيقي و 700 عضو حقوقي دانست و گفت: بيش از دو هزار و 700 نفر از دانشجويان كشور نيز عضو اين انجمن هستند. دکترمحسن تدين نيز در افتتاحيه نهمين دوره مسابقات دانشجويي بتن ايران، هدف از برگزاري اين مسابقات را ارتقاي دانش فني بتن در كشور دانست و افزود: دانشجويان شركت كننده بايد با اين هدف به رقابت پرداخته و براي ارتقاي سطح علمي خود تلاش كنند.

وي، به پيشرفت چشم گير صنعت بتن در ايران طي 10 سال گذشته اشاره كرد و يادآورشد: امروز پس از گذشت 10 سال از راه اندازي اين مسابقات نتايج حاصل شده بيش از برنامه ريزي ها و هدفگذاري هاي صورت گرفته است.

تدين، انجمن بتن ايران را يكي از بزرگترين انجمن هاي علمي كشور دانست و اظهار كرد: اين انجمن در زمان حاضر با فعاليت هاي گسترده و مستمر خود به نتايج بسيار خوبي دست يافته و با انتشار فصلنامه اي اين نتايج را به دست علاقه مندان و دانشجويان فعال در اين عرصه مي رساند.

دانشگاه آزاداسلامي برنامه گسترده اي براي حمايت از طرح هاي پژوهشي دانشجويان دارد

مدير كل ارتباط دانشگاه و صنعت دانشگاه آزاد اسلامي كشور، به برنامه هاي حمايتي اين دانشگاه اشاره كرد و گفت: اين دانشگاه برنامه هاي مختلف و گسترده اي براي حمايت از طرح هاي پژوهشي و ابداعي دانشجويان دارد.

مهندس وحيد كيا، معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي را داراي سه حوزه تحصصي در زمينه بازاريابي و تجاري سازي فعاليت هاي تحقيقاتي دانشجويان دانست و افزود: اين دانشگاه با برگزاري مسابقات مختلف ملي، از بهترين نوآوري ها و دستآوردهاي دانش جويان حمايت مي كند.

وي، با بيان اينكه در صورتي كه دانشجويان بتوانند از دستآورد يافته هاي علمي خود طرح مطالعاتي و كاربردي ارائه كنند از حمايت اين دانشگاه بهره مند مي شوند، يادآورشد: در صورتي كه دانشجويان قصد ارائه اين طرح ها در نمايشگاه هاي بين المللي و خارج از كشور را داشته و يا بخواهند اين طرح را بفروشند بايد دانشگاه آزاد اسلامي را نيز در موفقيت و سود خود سهيم بدانند. كيا، ادامه تحصيل در مقاطع بالا و بدون كنكور را از ديگر حمايت هاي اين دانشگاه دانست و اظهار كرد: دانشگاه ‌آزاد اسلامي در مقاطع بالاتر نيز از تحقيقات و پژوهش هاي كاربردي دانشجويان حمايت مي كند.

تاكنون هيچ مركز علمي وارد حيطه فولاد در صنعت ساختمان كشور نشده است

مسوول گروه عمراني دانشگاه آزاد اسلامي كشور، پرداخت به بحث فولاد در صنعت ساختمان كشور را از برنامه هاي آتي اين دانشگاه معرفي كرد و گفت: تاكنون هيچ مركز علمي وارد اين حيطه به صورت علمي و تخصصي نشده است.

محمدرضا جواهري، به رونق روز افزون حرفه اي سازي مباحث علمي در دانشگاه ها اشاره كرد و افزود: هر روز عرصه هاي مختلفي در سطح دانشگاه هاي مختلف براي آشنايي عملي و حرفه اي دانشجويان با مباحث آموخته شده در سطح كشور در حال گسترش است.

وي، كاربردي كردن اندوخته هاي علمي دانشجويان را يكي از مباحث مهم صنعت ساختمان كشور دانست و يادآورشد: بايد دانشجويان را براي حضور حرفه اي در صنعت ساختمان سازي كشور با مباحث كاربردي و عملي آشنا كرد. جواهري، مسابقات بتن و ماكاروني را از جمله عرصه هاي كاربردي ساختن آموخته هاي دانشجويان دانست و اظهار كرد: طي دو سال گذشته كميته اي براي ساماندهي اين موضوع با هدف برنامه ريزي براي رفع بخشي از نياز كشور با برگزاري مسابقات مختلف و با استفاده از يافته هاي علمي و پژوهشي آنان تشكيل شده است.

وي، راهبردهاي كلي، افزايش تعداد مقالات و اعطاي امتيازات خاص براي مقالات ISI را از جمله اقدامات اين دانشگاه براي تحقق برنامه ريزي هاي صورت گرفته دانست و خاطر نشان كرد: برگزاري همايش هاي علمي به صورت بين المللي از ديگر برنامه هاي اين دانشگاه براي رسيدن به هدف گذاري دهه چهارم است.

قطب پژوهشي دوام در برابر سيكل‌هاي يخبندان مي‌تواند در زنجان ايجاد شود

دبير انجمن بتن ايران، گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي موجود و اقليم خاص استان زنجان، قطب پژوهشي دوام در برابر سيكل‌هاي يخبندان مي‌تواند در زنجان ايجاد شود.

جاويد خطيبي،با بيان اينكه نهمين دوره مسابقات دانشجويي روز بتن در اين استان نسبت به دوره‌هاي قبل با نظم خاصي در حال برگزاري است، اظهار كرد: با توجه به اقليم موجود در زنجان، اين منطقه پتانسيل لازم جهت ايجاد قطب پژوهشي دوام در برابر سيكل‌هاي يخبندان را دارد، لذا اساتيد انجمن بتن و اعضاي حقيقي و حقوقي مي‌توانند با حمايت‌هاي خود از نظر علمي، پايلوت اين قطب را در زنجان ايجاد كنند. وي با اشاره به مزاياي بتن غلطكي كه انجمن بتن ايران، ساليان درازي بر روي آن كار مطالعاتي انجام داده است، افزود: اين نوع بتن در مناطق سردسير و گرمسير مزيت مطلوبي نسبت به آسفالت دارد و زنجان مي‌تواند در زمينه استفاده از اين نوع بتن به جاي آسفالت نيز پيشرو باشد. دبير انجمن بتن ايران با اعلام آمادگي اين انجمن براي ايجاد نمايندگي در استان زنجان، تصريح كرد: انجمن بتن ايران اين آمادگي را دارد كه در زمينه علمي، برگزاري همايش، معرفي اعضاء به لينك‌هاي خود، همه واحدهاي صنعتي توليد و پيمان‌كاري را حمايت کند تا دانش استفاده از بتن كاربردي شود، لذا كميته آموزشي در انجمن بتن فعال شده است و آموزش‌هاي مورد نياز در اين راستا براي شاغلين ارائه مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بايد با اين آموزش‌ها خلاء تئوري و كار علمي پر شود، خاطرنشان كرد: هدف انجمن بتن در حال حاضر توجه به شاغلين در تمام سطوح علمي است.

25 دانشگاه سراسري و 33 واحد دانشگاه آزاد اسلامي دراين مسابقات حضورداشتند

دبير برگزاري مسابقات دانشجويي بتن ايران، نيز در اين مراسم، هدف از برگزاري اين مسابقات را آشنايي دانشجويان با بتن، مصالح و تكنيك هاي ساخت و عمل آوري آن دانست و اظهار كرد: بزرگداشت روز بتن ايران نيز از ديگر اهداف برگزاري اين مسابقات است.

موسي كلهري،حضور اعضاي حقوقي انجمن بتن ايران را در ميان دانشجويان سراسر دانشگاه هاي كشور از جمله نقاط قوت اين مسابقات دانست و گفت: برگزاري اين مسابقات موجب برقراري ارتباط ويژه و موثر دانشجويان با دست اندركاران صنعت بتن كشور مي شود.

وي، تغييرات سالانه در آيين نامه هاي مسابقات را با هدف ايجاد پويايي، ابتكار و انجام مطالعه بيشتر در اين زمينه دانست و خاطر نشان كرد: مجموع كل شركت كنندگان در اين مسابقه 461 نفر از 25 دانشگاه سراسري و 33 واحد دانشگاه آزاد اسلامي هستند كه 45 تيم در بتن سبك مقاوم، 37 تيم در سازه محافظ تخم مرغ، 24 تيم جذب آب و مقاومت الكتريكي،20 تيم از اعضاي حقوقي در بخش بتن پر مقامت و هشت تيم در بخش بتن سبك مقاومت از اعضاي حقوقي انجمن بتن ايران شركت كرده اند كه در اين ميان پنج تيم نيز در بخش پايان نامه و پوستر در سطح كارشناسي ارشد شركت كرده اند.

عكس‌: سالار نيرهدي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي