جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3987

نوبل فيزيك 2011 هم سه قسمت شد
رهاورد 1.5 ميليون دلاري انبساط جهان براي سه اخترفيزيكدان

نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي:
دانشگاه آزاد اسلامي نخبگان و دانشمندان زيادي به جامعه معرفي کرده است

خواجه سروي خبر داد:
تشكيل 7 كارگروه براي پيگيري طرح اسلامي شدن در دانشگاه‌ها


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 نوبل فيزيك 2011 هم سه قسمت شد
 رهاورد 1.5 ميليون دلاري انبساط جهان براي سه اخترفيزيكدان 

پس از تقسيم جايزه 1.5 ميليون دلاري نوبل پزشكي بين سه دانشمند كه ساعتي بعد از اعلام اسامي برندگان آن مشخص شد يكي از آنها سه روز قبل درگذشته است، صد و چهارمين جايزه نوبل فيزيك هم بين دو دانشمند آمريكايي و يك دانشمند استراليايي تقسيم مي شود. به گزارش ايسنا،‌ آكادمي سلطنتي علوم سوئد در اعلاميه‌اي اظهار كرد كه جايزه نوبل فيزيك امسال به طور مشترك به شائول پرموتر آمريكايي، برايان اشميت آمريكايي استراليايي و آدام رايز آمريكايي اعطا شده است. اين سه دانشمند براي كشف انبساط پر شتاب جهان از طريق مشاهدات ابرنواخترهاي دور موفق به دريافت اين جايزه معتبر شده‌اند. در سال 1998، كيهان‌شناسي و بنيان‌هاي آن با نتايج بدست آنده توسط دو تيم تحقيقاتي لرزيد. يكي از اين تيم‌ها به سرپرستي شائول پرلموتر در سال 1988 آغاز به كار كرده بود. برايان اشميت رهبري تيم ديگر را كه در اواخر سال 1994 كار خود را آغاز كرده بود، بر عهده داشت كه آدام رايز نقش مهمي در آن ايفا كرده بود. اين تيم‌هاي تحقيقاتي بر سر طراحي نقشه‌اي از جهان با مشخص كردن مناطق دورترين ابرنواخترها به رقابت پرداختند. پيچيده‌ترين تلسكوپها در زمين و فضا، قويترين رايانه‌ها و حسگرهاي جديد تصويربرداري كه جايزه نوبل فيزيك سال 2009 را دريافت كرده بود، در دهه 1990 امكانات جديدي را براي افزودن قطعات بيشتر به اين جورچين كيهاني فراهم كردند.

اين تيم‌ها از يك گونه خاص ابرنواختر موسوم به نوع Ia استفاده كردند كه يك انفجار ستاره قديمي فشرده به سنگيني خورشيد و به كوچكي زمين محسوب مي‌شود. چنين ابرنواختري مي‌تواند نوري به اندازه يك كهكشان كامل را از خود ساطع كند. با تمام اين اطلاعات دو تيم موفق به كشف بيش از 50 ابرنواختر دور شدند كه نور آنها از حد انتظار ضعيفتر بود. اين امر بدان معناست كه سرعت انبساط جهان رو به افزايش است. در قرن اخير باورها بر اين بود كه جهان در نتيجه واقعه مهبانگ در حال انبساط است. با اين حال اين اكتشاف در مورد سريع بودن اين انبساط بسيار شگفت‌آور است.در صورتيكه اين انبساط ادامه پيدا كند، جهان با پاياني يخي روبرو خواهد بود. دانشمندان بر اين باورند كه اين شتاب در اثر انرژي تاريك ايجاد مي‌شود اما چيستايي اين مساله يكي از بزرگترين معماهاي فيزيك كنوني است.

براساس تصميم كميته نوبل، نيمي از جايزه 1.5 ميليون دلاري نوبل فيزيك به شائول پرلموتر 52 ساله، رئيس پروژه كيهان‌شناسي ابرنواختر در آزمايشگاه ملي لاورنس بركلي و دانشگاه كاليفرنيا در بركلي خواهد رسيد و نيم ديگر به طور مشترك به اشميت 44 ساله از تيم تحقيقاتي ابرنواخترهاي زد (High-z) در دانشگاه ملي استراليا و آدام رايز 42 ساله از تيم تحقيقاتي ابرنواخترهاي زد (High-z) در دانشگاه جان هاپكينز اعطا شده است. هر سه دانشمند در قياس با ميانگين سن برندگان جوايز نوبل، نسبتا جوان هستند. جايزه فيزيك سال گذشته براي آزمايشات پيشگامانه آندره گيم و كنستانتين نووسلوف بر روي ماده دو بعدي گرافن به اين دو فيزيكدان روس اعطا شده بود.


 نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي:
 دانشگاه آزاد اسلامي نخبگان و دانشمندان زيادي به جامعه معرفي کرده است 

 
نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي امروز به عنوان يکي از بزرگترين مراکز علمي کشور و دنيا توانسته ضمن ايجاد محيط سالم و پرنشاط علمي و فرهنگي، دانشمندان و نخبگان بزرگي را به جامعه معرفي کرده که امروز شاهد افتخار آفريني آنها در ميادين بزرگ علمي و فناوري هستيم .به گزارش آنا، امير طاهرخاني در جلسه توجيهي دانشجويان ورودي جديد دانشگاه آزاد اسلامي تاکستان طي سخناني به اهميت کسب علم و دانش اشاره کرد و اظهار داشت: انسان بايد از جهت علم و تزکيه و تقوا خود را پرورش دهد و اگر هر کدام از اين گزينه ها را دنبال نکند به سعادت نخواهد رسيد و اين مقوله ها ارتباط تنگاتنگي با يکديگر دارند تا انسان را به سعادت و خوشبختي برسانند. عضو کميسيون آموزش عالي و تحقيقات مجلس افزود: انسان محور توسعه و اقتدار جامعه است و مي تواند يک جامعه را به سعادت و بالعکس به شقاوت برساند .دانشگاه بهترين و تنها محيطي است که مي تواند انسانهاي بزرگ و نخبه تحويل جامعه نموده و کليه شرايط را براي رسيدن به جامعه اي ايده آل و منحصر به فرد فراهم نمايد . از اين رو شما دانشجويان بايد از محيطي که برايتان فراهم شده نهايت استفاده را برده و خود را از جميع جهات غني کنيد وبر همه لازم و واجب است که حرمت اين مکان مقدس را حفظ کنند. طاهرخاني تاکيد کرد: مسئولين به عنوان متوليان جامعه بايد حمايت خود را از اين دانشگاه داشته باشند و تلاش کنند محيط دانشگاهي را محيطي سالم و پرنشاط کنند چرا که به فرموده مقام معظم رهبري دانشگاه با نشاط ، منشا توليد علم است. طاهرخاني در پايان گفت: دانشگاه آزاد اسلامي امروز به يکي از بزرگترين مراکز علمي کشور و دنيا توانسته ضمن ايجاد محيط سالم و پرنشاط علمي و فرهنگي دانشمندان و نخبگان بزرگي را به جامعه معرفي کرده که امروز شاهد افتخار آفريني آنها در ميادين بزرگ علمي و فناوري هستيم .


 خواجه سروي خبر داد:
 تشكيل 7 كارگروه براي پيگيري طرح اسلامي شدن در دانشگاه‌ها 

 معاون فرهنگي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: طرح اسلامي شدن دانشگاه ها با تشكيل 7 كارگروه پيگيري مي شود.به گزارش ايسنا، دكتر خواجه سروي در نشست خبري كه در وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به تعطيلات زياد نيم سال دوم در دانشگاه ها گفت: در نيم سال دوم تحصيلي دانشگاه ها برنامه ريزي درستي نمي توان داشت؛ چرا كه تعطيلات اين ترم به دليل زياد بودن كيفيت آموزش را از بين مي برد.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در خصوص برنامه هاي فرهنگي سال تحصيلي جديد گفت: در حوزه فرهنگي با اولويت پيوند استاد و دانشجو برنامه هاي فرهنگي اعلام شد و اين اولويت ها به معاونت هاي فرهنگي در دانشگاه ها ابلاغ شده است.

وي ادامه داد: اولويت معاونت فرهنگي تقويت استاد و دانشجو در حوزه فرهنگي و دانشجويي است كه قبلا بيشتر به حوزه دانشجويي توجه مي شود و فعاليتي در حوزه فرهنگ صورت نمي گرفت.خواجه سروي در ادامه گفت: با ابلاغ اين برنامه ها دانشگاه ها در دو جهت بايد فعاليت كنند كه استفاده از اعضاي هئيت علمي فعال در عرصه فرهنگي و شكل دهي به كرسي هاي آزادانديشي و فعاليت هاي فرهنگي توسط اساتيد دانشگاه ها اولين بخش فعاليت هاست.

وي از حضور مقامات اجرايي كشور براي تدريس در دانشگاه ها خبر داد و گفت: اين مسئله نيز امسال به طور جدي پيگيري مي شود و مقامات اجرايي كشور بايد حضور جدي براي تدريس در دانشگاه ها داشته باشند. وي در ادامه با اشاره به مطالبات رهبري در ديدار با دانشجويان و هيئت علمي دانشگاه ها گفت: رهبر معظم انقلاب در اين ديدار 12 خواسته را مطرح كردند كه از جمله آن ايجاد مجمع همفكري تشكل هاي دانشجويي در دو سطح دانشجويي و مسئولان دانشگاهي كشور است كه در اين راستا وزارت علوم طي بخش نامه اي به دانشگاه ها تاكيد كرده كه شوراي تعامل بين دانشجو و دانشگاه تشكيل شود.

خواجه سروي در ادامه با اشاره به مطالبات رهبري در توجه به شهداي جهاد علمي گفت: توجه به شهداي جهاد علمي همواره در دانشگاه ها مدنظر بوده و اين خواسته با تاسيس يادمان هاي شهدا در دانشگاه ها ادامه پيدا خواهد كرد، همچنين وزارت علوم نيز از آن حمايت مي كند كه در حال حاضر تمام دانشگاه ها به اين مطلب توجه كرده و به دنبال طراحي نشان ويژه شهداي جهاد علمي توسط دانشجويان در دانشگاه ها هستند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در ادامه با اشاره به اينكه وزير علوم از ميزان فعاليت فرهنگي در دانشگاه ها راضي نيست، گفت: وزير علوم تاكيد كرده كه امسال دانشگاه ها بايد با تشكيل كميته اي با حضور سه تن از معاونين، دانشگاه را به فضاي پرنشاط تبديل كنند و سفرهاي دانشجويي مانند سفرهاي علمي، سفرهاي ايران شناسي و سفرهاي زيارتي را از اولويت هاي مهم دانشگاه قرار دهند.

خواجه سروي از تشكيل مركز امور قرآن و عترت به شكل تخصصي در دانشگاه ها خبر داد و گفت: امسال وزارت علوم در صدد است كه مركز امور قرآن و عترت دانشگاه ها را به شكل تخصصي تاسيس كند.

وي در خصوص طرح جديد وزارت علوم براي اسلامي شدن دانشگاه ها گفت: قانون اسلامي شدن دانشگاه ها از سال 66 تصويب شده و مشكل اين است كه اين قانون ابلاغ شده ولي اجرا نشده است، در اين راستا براي تسهيل در اجرايي شدن اين قانون 7 كارگروه در دانشگاه ها تشكيل شده كه شامل يك مدير از وزارت علوم و روساي دانشگاه ها مي شود كه مسئوليت اجراي اين قانون در دانشگاه را بر عهده دارند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در ادامه گفت: عفاف و حجاب و پوشش يك مسئله فرهنگي است و دانشگاه هاي ما موظف هستند قانون عفاف و حجاب را رعايت كنند.وي بيان كرد: به نظر من وضعيت عفاف و حجاب در دانشگاه ها نسبت به گذشته بهتر شده است اما هنوز با ايده آل فاصله داريم.


 فرهنگ دانشگاه 

 رئيس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان خبر داد:

اعزام بدون قرعه کشي نخبگان و روساي دانشگاهها به عمره مفرده

رئيس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان کشور درباره برخي کاروانها که بدون قرعه کشي به حج مشرف مي شوند، گفت: در اعزام دانشگاهيان به عمره مفرده، کاروان نخبگان، روساي دانشگاهها و برگزيدگان المپيادها بدون شرکت در قرعه کشي به عمره مفرده اعزام مي شوند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام محمدرضا فقيهي با اشاره به برخي جزئيات عمره مفرده دانشگاهيان در سال جاري، به تعداد متقاضياني که تا روز گذشته در سامانه www.labbayk.com ثبت نام کرده اند اشاره کرد و افزود: تا روز گذشته 115 هزار نفر براي عمره مفرده و 37 هزار و500 نفر براي اعزام به عتبات عاليات در سامانه لبيک ثبت نام کرده اند و داوطلبان تا 20 مهرماه فرصت نام نويسي دارند. وي درباره زمان برگزاري قرعه کشي، گفت: قرعه کشي 25 مهرماه برگزار مي شود و مدت زمان آن 3 روز خواهد بود. اين قرعه کشي در سامانه لبيک صورت مي گيرد و به جز چند مورد استثنا اولويتي در قرعه کشي عمره مفره صورت نمي گيرد.

رئيس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان کشور از اعزام برخي کاروانهاي ويژه خبر داد و گفت: يک سري کاروان ويژه استادان، 5 کاروان بنياد نخبگان، 2 کاروان فعالان فرهنگي، 2 کاروان فعالان سياسي، کاروان برگزيدگان المپيادهاي کشوري، کاروان روساي دانشگاهها و ساير کاروانها از بهمن ماه امسال به صورت کاروان ويژه به حج عمره مي روند. فقيهي به اعزام بدون قرعه کشي برخي از اين کاروانها اشاره کرد و گفت: کاروانهاي نخبگان، روساي دانشگاهها، استادان شرکت کننده در ضيافت انديشه ماه رمضان، فعالان سياسي و فرهنگي دانشگاهها و برگزيدگان المپيادهاي علمي بدون قرعه کشي و سايرين در قالب 30 کاروان به حج عمره مشرف مي شوند. به گفته فقيهي، اعزام به عتبات عاليات از 30 مهرماه و اعزام به عمره مفرده از بهمن ماه سال جاري صورت مي گيرد و 20 کاروان اعضاي هيئت علمي هم به سرزمين وحي مي روند.

باابلاغ معاون رئيس جمهور ؛

رئيس واحدزنجان عضو شوراي علمي بنياد نخبگان استان زنجان شد

معاون علمي وفناوري رئيس جمهورورئيس بنيادعلمي نخبگان طي حکمي دکتراصغرپرتوي رئيس دانشگاه آزاداسلامي زنجان رابه مدت3سال به عضويت شوراي علمي نخبگان استان زنجان منصوب کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي دانشگاه آزاداسلامي زنجان، درحکم دکترنسرين سلطانخواه آمده است:بااستنادبه جزء4بند2ماده7آئين نامه تاسيس واداره نخبگان استان ونظربه ضرورت تمهيدوتسهيل شکوفايي وثمربخشي نخبگان عزيزدراستان زنجان،جنابعالي رابه مدت3سال به عضويت شوراي علمي بنياد نخبگان استان زنجان منصوب مي نمايم.

با هدف همکاري با دانشگاه هاي ترکيه؛

دانشگاه آزاد اسلامي قزوين دست آوردهاي پژوهشي خود را در استانبول ارائه کرد

دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در دومين نمايشگاه بين المللي دانشگاه ها و موسسات آموزشي، فن آوري، پژوهشي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در کشور ترکيه حضوري موفق را تجربه کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي واحد قزوين ، در اين نمايشگاه دست آوردهاي علمي ، پژوهشي و فن آوري دانشگاه هاي ايران براي معرفي بيشتر و امکان تعامل با موسسات و دانشگاه هاي ترکيه ارائه شد.در اين نمايشگاه سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي و واحد قزوين تنها واحدهاي حاضر به نمايندگي از سوي دانشگاه هاي آزاد اسلامي حضور داشتند.بهمن حسين پور سفير جمهوري اسلامي ايران در تركيه طي بازديد از غرفه دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه آزاد اسلامي قزوين به مذاكرات و رايزني هاي سفارت ايران با مسوولان تركيه در خصوص فراهم كردن بستر مناسب براي راه اندازي واحد دانشگاه آزاد اسلامي در تركيه اشاره كرد.

هم چنين در طول برپايي اين نمايشگاه حسين اوني موتلو استاندار استانبول از غرفه سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي وواحد قزوين بازديد به عمل آورد و ضمن آشنايي با دست آوردهاي دانشگاه آزاداسلامي قزوين مراتب تشكر و قدرداني خود رااعلام کرد و اين موفقيت ها را به مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي تبريك گفت. در اين نمايشگاه برخي از دانشگاه هاي دولتي کشورمان نيز شرکت کرده و به ارائه دست آوردهاي پژوهشي و علمي خود پرداختند. نمايشگاه بين المللي دانشگاه ها و موسسات آموزشي، فن آوري، پژوهشي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در کشور ترکيه در شهر استانبول از 31 شهريور ماه لغايت 3 مهرماه 1390 برگزارشد.

استاد جانباز 75 درصد قطع نخايي واحد کرج:

برنامه هاي علمي و آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي بسيار قابل توجه است

کرج – خبرنگار آفرينش

استاد جانباز 75 درصد قطع نخايي واحد کرج گفت: برنامه هاي علمي و آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي بسيار قابل توجه است. نسيم چنگايي دانشجوي دکتراي دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي واحد کرج، يکي از جانبازان قطع نخاع دوران دفاع مقدس است که در جريان بمباران در سن 7 سالگي به درجه جانبازي نائل شده و با پشتکار و اراده اي کم نظير بر مصائب جسمي و روحي خود غلبه نموده و به تحصيل تا مقطع دکتري پرداخته است. وي در مصاحبه اي که با روابط عمومي واحد کرج داشت ، از حمايت هاي دلسوزانه رياست واحد کرج و همچنين دکتر تاج الديني رئيس دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي اين واحد دانشگاهي که وي را در برآورده شدن آرزوي ديرينه اش يعني تدريس در دانشگاه ياري کرده اند صميمانه تشکر کرد.

همزمان با اولين سالگرد تدفين سه شهيد گمنام

پرچم ملکوتي بارگاه امام رضا (ع)با حضور خدام رضوي در واحد علي آباد کتول به اهتزاز درمي آيد

همزمان با اولين سالگرد تدفين سه تن از شهداي گمنام هشت سال دفاع مقدس ، پرچم ملکوتي بارگاه امام رضا (ع) با حضور خدام رضوي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علي آبادکتول به اهتزاز در مي آيد.

به گزارش آفرينش، سرپرست دفتر فرهنگ اسلامي واحد علي آبادکتول ضمن اعلام اين خبر گفت :با اشاره به اين مطلب که دهه کرامت چون چشمه سار عطوفت و مهرباني ، ما را به زندگي اميدوار مي کند ، از امام رضا (ع)بعنوان بزرگ ترين اسطوره ايمان ، فداکاري و عزت در جهان اسلام ياد کرد که با گسترش و تعميق فرهنگ ايثار ، شهامت و مقاومت به ترويج دين اسلام شتاب بيش تري بخشيد. حسيني تقارن دهه کرامت و اولين سالگرد تدفين شهداي گمنام در واحد علي آبادکتول را فرصتي مناسب براي تبيين فرهنگ ايثار و شهادت و زنده نگه داشتن روحيه خودباوري در بين دانشجويان عنوان کرد و افزود: اگر اين نسل و نسل هاي که جنگ را نديده اند، از آن چه بر کشورشان گذشته بي اطلاع باشند و با فرهنگ انقلابشان پيوند نخورند، يقيناً استحالة فرهنگي، آن ها را به سمت و سويي سوق خواهد داد که منافع ابرقدرتان اقتضا مي کند. سرپرست دفتر فرهنگ اسلامي برافراشته شدن پرچم ملکوتي بارگاه امام رضا(ع)در اين واحد دانشگاهي را نگاه ويژه ثامن الحج به شهداي گمنام دانست و افزود: از آنجا که بسياري از اساتيد ، کارکنان و دانشجويان امکان حضور در ايام ميلاد باسعادت امام رضا را در حرم رضوي ندارند ، حضور خدام در اين واحد دانشگاهي به منزله حضور سفيران امام رضا (ع) بوده و شور و شعف معنوي در جامعه دانشگاهيان ايجاد مي کند.

فرمانده سپاه ناحيه بروجرد:

دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد بر معادلات فرهنگي اين شهرستان تاثيرگذار است

فرمانده سپاه ناحيه بروجرد كه در نشست توجيهي دانشجويان پسر ورودي سال تحصيلي91-90 در سالن اجتماعات علامه شهيدي مجتمع دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد سخن مي گفت، تلاش و همت مسئولين اين واحد دانشگاهي را ستود و نقش دانشگاه آزاد اسلامي را در معادلات فرهنگي اين شهرستان مؤثر دانست. به گزارش آنا، در اين مراسم كه مسئول بسيج دانشجويي شهرستان، رئيس، معاونين و تني چند از اساتيد و كاركنان اين واحد نيز حضور داشتند، سرهنگ علي پناه سيفي افزود: از آنجايي كه هر كشوري كه داراي فرهنگ و تمدن غني است بايستي از نظر دانش و معلومات نيز پيشرو باشد ما بايد روز به روز تلاش كنيم تا دانشمان را گسترش دهيم. فرمانده سپاه ناحيه بروجرد، با ذكر روايتي از امام صادق(ع)در خصوص اهميت علم و دانش، دانشجويان را به تلاش و كوشش و اهتمام در راه كسب علم و دانش فراخواند. وي با اشاره به فعاليتهاي بسيج دانشجويي افزود: از آنجايي كه هر عنصر فعال و دلسوز در نظام اسلامي كه دل در گرو پيشرفت و اعتلاي نظام جمهوري اسلامي دارد بسيجي است، بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي دارد از كليه دانشجويان و جوانان عزيز و برومند با ايده و نظرات مختلف، جهت تقويت و توسعه بسيج ثبت نام نمايد.

در ابتداي اين مراسم نيز دكتر احمد سيف، رئيس واحد بروجرد طي سخناني به معرفي اين واحد و امكانات و پتانسيل آن پرداخت و موقعيت آن را در منطقه و كشور تشريح كرد و اين واحد را از محدود واحدهايي دانست كه در سال تحصيلي جديد نسبت به ساليان گذشته با افزايش ثبت نام رو به رو بوده است. رئيس واحد بروجرد در خاتمه افزود: دو هدف عمده در آفرينش وجود دارد كه در دانشگاه قابل تحقق است، اول بندگي خدا و دوم تحقيق و پژوهش، كه خداوند انسان را به تحقيق و پژوهش در جهان هستي توصيه نموده است.

دبير منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي :

رشد دانشگاه آزاد اسلامي به دليل اعتقاد راسخ آن به ولايت فقيه است

دبير منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي در پنجمين جلسه ستاد بزرگداشت سي امين سال تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي ، متبرک شدن اين موسسه عام المنفعه را به کمک يک ميليوني امام راحل (ره)نقطه عطفي در رشد و توسعه اين موسسه خواند و افزود :استمرار، بالندگي و افتخار اين دانشگاه به دليل اعتقاد راسخ آن به ولايت فقيه است .به گزارش آفرينش، دکتر حيدر قادري در جمع اعضاي ستاد گرامي داشت سي امين سال تاسيس دانشگاه کودکان ، نوجوانان و جوانان را سرمايه هاي گرانبهاي اين مرز وبوم خواند که بايد در تربيت و تعليم آنان ، تمام قواي خود را بکار گيريم و براي رشد و بالندگي کشور لحظه اي از حرکت باز نايستيم . رييس شوراي اطلاع رساني منطقه 15 ، دانشگاه آزاد اسلامي را زاييده تفکرات فرهيختگاني دانست که در آن برهه زماني در کنار دفاع از ميهن اسلامي ، بحث تربيت و تعليم جوانان را نيز که از فرامين الهي و از سنتهاي حسنه رسول مکرم اسلام (ص) است فراموش نکردند و براي خدمت گزاري کمر همت بستند تا ايران عزيز از از فن آوري هاي جديدعلمي و پژوهشي باز نماند .

رييس منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي تبيين خدمات گسترده اين دانشگاه را کاري بس گرانبها و سخت خواند و افزود : از طرفي گستردگي اين خدمات آن قدر وسيع و گسترده است که قلم از نوشتن و زبان از گفتن آن قاصر است و از طرف ديگر ، اگر اين خدمات به خوبي به عموم معرفي نشوند در حق خدمت گزاران راستين اين دانشگاه اجحاف شده است و اين در حالي است که دانشگاه آزاد اسلامي چون نگيني در انگشتري خاورميانه مي درخشد و مي رود تا قله افتخار جهاني را فتح نمايد و پرچم ايران اسلامي را بر فراز آن به اهتزاز در آورد و اين مهم مي طلبد تا گام هاي محکمتر و بزرگتري را در اين مسير مهم و ارزشمند برداريم .

مسئول اداره امور خوابگاههاي واحد انديمشک خبر داد:

اسکان دويست دانشجوي خوابگاهي در واحد انديمشک

مسئول اداره امور خوابگاههاي واحد انديمشک گفت: بيش از 200دانشجوي دختر واحد انديمشک در خوابگاه اين دانشگاه اسکان يافته اند.به گزارش آفرينش، روح اله درويشي پور افزود: ثبت نام از دانشجويان غير بومي در خوابگاه تا پايان هفته جاري ادامه خواهد داشت. وي خاطر نشان کرد: دانشجويان پسر غير بومي اين دانشگاه در خوابگاههاي خودگردان با نظارت دانشگاه اسکان داده خواهند شد.


 پيشينه علوم 

 عرفان اسلامي

قسمت هفتم و پاياني

به عنوان حسن ختام در مبحث عرفان اسلامي در اين قسمت به معرفي شخصيت پدر عرفان اسلامي خواهيم پرداخت.ابن عربي:محي الدين ابن عربي يکي از عرفاي معروف اسلام مي باشد ونژاد او به حاتم طائي مي رسد.

يکي از کتابهاي مهم او فتوحات المکيه است که به منزله دايره المعارف عرفان اسلامي است و در جهان اسلام از اهميت خاصي برخوردار است.انديشه ها و تفکرات عرفان اسلامي از همان قرن سوم شکل گرفت اما در اوايل قرن هفتم به دست ابن عربي به حد کمال خود رسيد تا جايي که ابن عربي را پدر عرفان نظري گفته اند و او کسي بود که در واقع عرفان نظري يا فلسفه عرفاني را پايه گذاري نمود. هيچيک از عرفاي جهان اسلام تاکنون نه پيش از ابن عربي و نه بعد از او از نظر عرفان نظري به پايه و مقام ابن عربي نرسيده اند و اگر از قرن هفتم به بعد کسي درباره عرفان نظري سخن گفته است همه در حول و محور افکار و انديشه هاي ابن عربي بوده ويا بر آثار او شرحي نوشته اند. نظريات ابن عربي علاوه بر وحدت وجود درباره مسئله ولايت و قطبيت نيز حائز اهميت است. ابن عربي بعضي از انبيا را از جمله عيسي مسيح را انسان کامل مي داند ؛ از محتواي کلام وي برمي آيد که به تشيع گرايش داشت و محور ولايت و معنويت را برمبناي دوازده ذکر کرده و نشانه هايي براي مهدي موعود ذکر کرده که بسيار با افکار و انديشه هاي شيعي نزديک است .

ابن عربي در جهان اسلام و حتي در ميان عرفا مخالفين و موافقين بسياري داشت که اين مخالفين و موافقين از اشخاص برجسته جهان اسلام هستند.

طرفدارانش به او لقب شيخ اکبر و قطب الاقطاب مي دهند و مخالفينيش نيز زماني او را مميت الدين و زماني او را ماحي الدين مي خوانند و او را به الحاد منسوب مي کنند از جمله کساني که از طرفداران ابن عربي است فيلسوف و عارف ايراني ملاصدراي شيرازي است. از آثار ابن عربي مي توان به فتوحات المکيه ، فصوص الحکم که اين کتاب گرچه مختصر و رساله گونه اي بيش نيست اما بسيار غامض و مشکل است و کمتر عارف و فيلسوفي مي تواند آن را درک کند از اين نظر بر اين کتاب شرح هاي بسياري تاکنون نوشته اند. ابن عربي در افکار و انديشه هاي مولوي از طريق صدر الدين قونوي بسيار اثر گذاشته است چنانچه اين تاثير چه در ديوان شمس و چه در مثنوي کاملا مشهود است.

سرانجام اين شخصيت از عرفان اسلامي در شهر دمشق فوت کرد و در همان ديار به خاک سپرده شد.

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي