جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3987

عباس ترابيان سرپرست تيم ملي فوتبال:
من و كي‌روش در يك قايق نشسته‌ايم

براي اولين بار
صعود 5 پله اي واليبال ايران


سفر کرار به عراق


قائم‌ مقامي در آلمان


رويانيان استعفا کرد


دقيقه نود


نگاه

اميد جمالي سرپرست کميته روابط بين الملل فدراسيون فوتبال:
مي توانيم از AFC شکايت کنيم


ريشه‌ ورزش بيس‌بال دربازي هاي ايراني


كوتاه از ورزش


 عباس ترابيان سرپرست تيم ملي فوتبال:
 من و كي‌روش در يك قايق نشسته‌ايم 

عباس ترابيان سرپرست تيم ملي فوتبال با مطلوب توصيف كردن شرايط اردوي تيم ملي در آستانه ديدار با بحرين، گفت: بزرگ‌ترهاي تيم ملي با رفتار خوب‌شان اجازه ورود حاشيه‌ها را به تيم ملي نمي‌دهند.

وي در ادامه درباره ديدارامروز تيم ملي فوتبال برابر فلسطين گفت: نظر ما در ابتدا اين بود كه با يكي از تيم‌هاي حاضر در رقابتهاي مقدماتي جام جهاني بازي كنيم كه به همين منظور قرار بازي با تيم ملي سوريه را گذاشته بوديم، اما پس از لغو اين ديدار ، با تيم‌هاي كويت، امارات و عمان وارد مذاكره شديم.

اين تيم‌ها نيز بايد براي بازي سوم خود در مسابقه‌هاي انتخابي جام جهاني راهي شرق آسيا مي‌شدند، بنابراين نمي‌توانستند به تهران بيايند و ما هم تاكيد داشتيم كه در تهران بازي كنيم. بنابراين بر اساس نظر كي‌روش به سراغ تيم‌هايي رفتيم كه از رقابت‌ها حذف شده‌اند اما هنوز فعالند. بنابراين قرار شد با فلسطين بازي كنيم.

وي پيرامون شايعاتي درباره اختلاف نظر شديدش با كي‌روش گفت: كي‌روش يك سري سختي ‌گيري‌هاي خاص خودش را دارد كه هر كسي كه در اطراف او كار مي‌كند، گاهي تحت تاثير اين سخت‌گيري‌ها قرار مي‌گيرد كه البته نتايج خوبي در پي دارد و باعث مي‌شود افراد در كارشان جدي‌تر عمل كنند.

من هم به دليل سمتي كه در تيم ملي دارم، ممكن است گاهي با كي‌روش اختلاف پيدا كنم و حتي او با من دعوا كند اما من اين مسئله را با ديد كمك به تيم ملي و بهبود يافتن شرايط نگاه مي‌كنم و ناراحت هم نمي‌شوم. در اين گونه مواقع اگر حق با كي‌روش باشد مي‌پذيرم و اگر نيازي به توضيحي باشد، ارائه مي‌دهم. من و كي‌روش در يك قايق نشسته‌ايم كه اگر اين قايق به سرمنزل مقصود برسد با هم رسيده‌ايم ولي اگر غرق شود من زودتر از او غرق مي‌شوم، بنابراين هدف من فقط موفقيت تيم ملي است.

سرپرست تيم ملي فوتبال در ادامه در پاسخ به اين سوال كه مسئولان تيم ملي چه اقداماتي را براي پيشگيري از بروز حاشيه‌ها در تيم ملي انجام داده‌اند، گفت: بزرگ‌ترين حاشيه‌اي كه تيم‌ها را تهديد مي‌كند اين است كه برخي بازيكنان پيرو دستورات سرمربي نباشند اما اكنون تمام بزرگان تيم ملي منظم‌تر از سايرين كار مي‌كنند. به عنوان نمونه علي كريمي كه ما او را شاگرد اول تيم ملي مي‌ناميم، زودتر از همه در تمرين‌ها حاضر مي‌شود و به دليل اخلاق خوبي كه دارد، همه به او احترام مي‌گذارند. ما حاشيه‌اي در رابطه با بازيكنان نداريم و از طرف ديگر سعي مي‌كنيم مواردي را كه براي آن‌ها حساسيت برانگيز است، رعايت كنيم و تمام تلاش‌مان را مي‌كنيم كه بازيكنان در اردوهاي تيم ملي راحت باشند و دغدغه فكري نداشته باشند.

سرپرست تيم ملي فوتبال در ادامه با بيان اينكه معتقد است نقش سرمربي تيم ملي در جلوگيري از بروز حاشيه‌ها بسيار پررنگ است، از عملكرد يكي از مربيان پيشين تيم ملي در اين زمينه انتقاد كرد و گفت: كي‌روش بسيار خوب مي‌داند با بازيكنان چطور رفتار كند.

او با اينكه يك فرد خارجي است، خصوصيات اخلاقي همه بازيكنان را به خوبي مي‌شناسد و ارتباط بسيار خوبي با آن‌ها برقرار مي‌كند. او ضمن اينكه با بازيكنان دوست و رفيق است، اجازه نمي‌دهد به مديريتش خدشه‌اي وارد شود و همه بازيكنان را به يك چشم نگاه مي‌كند. بازيكنان هم وقتي چنين رفتاري را از سرمربي تيم‌شان مي‌بينند كاملا مطيع هستند. من هرگز از هيچ بازيكني درباره برخورد سرمربي تيم ملي گله يا شكايتي نشنيده‌ام.


 براي اولين بار
  صعود 5 پله اي واليبال ايران  

تيم ملي واليبال ايران پس از قهرماني در رقابت‌هاي واليبال قهرماني مردان آسيا براي اولين بار با پنج پله صعود در جايگاه 14 رنكينگ فدراسيون جهاني قرار گرفت.گفتني است، بر اساس جديدترين رنكينگ اعلامي از سوي فدراسيون جهاني واليبال (FIVB) تيم ملي واليبال ايران با صعود پنج پله‌اي براي اولين بار در طول تاريخ به عنوان چهاردهمين تيم قهرمان جهان شناخته شد. بر اساس اين جدول تيم چين نايب قهرمان آسيا با امتياز 108.5 در رتبه دهم قرار دارد و همچنان به عنوان بهترين تيم آسيا شناخته مي‌شود.

صعود پنج پله‌اي ايران در رنكينگ جهاني يك گام ديگر در جهت تحقق رييس فدراسيون واليبال مبني بر قرار گرفتن ايران بين 10 تيم قدرتمند جهان است.تيم ملي بر اساس اين رده بندي به عنوان دومين تيم آسيا و بالاتر از قدرت‌هاي واليبال قاره كهن مانند ژاپن، كره جنوبي و استراليا قرار گرفته است.در صورتي كه تيم ايران به موفقيت در جام جهاني واليبال دست يابد و بتواند سهميه المپيك را در اين رقابت‌ها به دست آورد، به احتمال شاهد حضور ايران در بين 10 تيم برتر واليبال جهان نيز خواهيم بود.


  سفر کرار به عراق  

درحالي که برخي از مرخصي اجباري براي جاسم کرار خبر داده‌اند و اعلام شده که تا مشخص شدن وضعيت او در کميته انضباطي به او گفته‌اند در تمرينات حاضر نشود، اين بازيکن عراقي به دليل مشکلات شخصي با اجازه باشگاه مرخصي چهار روزه گرفته تا به کشورش برود و اين مشکل را حل کند.

گفته مي شود‌، کميته انضباطي جاسم کرار به دليل رفتار او در جريان بازي با ملوان و ترک انزلي بدون اجازه مربيان به زودي در باشگاه استقلال برگزار مي شود. لازم به يادآوري است كه اين روزها موج اعتراض به تصميمات كادر فني بالا گرفته و در بازي ملوان نيز جاسم كرار به جمع معترضان پيوست.


  قائم‌ مقامي در آلمان  

احسان قائم‌مقامي، شطرنج‌باز تيم هامبورگ براي شرکت در هفته اول بوندس ليگا 20 مهرماه عازم آلمان خواهد شد تا بيست‌ودوم اين ماه در اولين هفته ليگ 16 تيمي اين کشور شرکت کند. در تيم هامبورگ 18 شطرنج‌باز حضور دارند که براساس برنامه‌ريزي در هر هفته ارنج تيم از هم‌اکنون تا پايان فصل مشخص شده است. قائم‌مقامي هم‌اکنون در تيم پرسپوليس تهران نيز بازي مي‌کند که اين تيم در پايان نيم فصل توانسته عنوان قهرماني ليگ برتر ايران را به خود اختصاص دهد. شايان ذكر است كه احسان قائم مقامي يكي از اسطوره‌هاي شطرنج كشورمان مي‌باشد كه بايد شرايطي فراهم شود تا از دانش وي براي پرورش استعدادهاي شطرنج كشورمان بهره ببريم.


  رويانيان استعفا کرد  

محمد رويانيان مدير عامل جديد باشگاه پرسپوليس و رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور با ارائه استعفانامه خود به وزير کشور از مديرعاملي شرکت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي کناره گيري کرد.

گفتني است، محمد رويانيان که پيش از اين مدير عامل شرکت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي کشور بود، استعفاي خود را به وزير کشورارائه کرد که اين استعفا مورد موافقت وزير کشور قرار گرفت . لازم به يادآوري است كه با حضور رويانيان در باشگاه پرسپوليس سيل انتقادات نسبت به دو شغله بودن وي به اوج رسيد كه با استعفاي از مديرعاملي شرکت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي مي‌تواند در پرسپوليس بدون مشكل به فعاليت بپردازد.


 دقيقه نود 

 آخرين تمرين تيم ملي قبل از بازي با فلسطين

ميداودي در ترکيب تيم اصلي

ديدار درون اردويي بازيکنان ملي پوش فوتبال کشورمان در حالي برگزار شد که ميلاد ميداودي در ترکيب اصلي بازيکنان اين تيم حضور داشت.گفتني است، آخرين تمرين تيم ملي فوتبال کشورمان براي ديدار دوستانه با فلسطين در زمين شماره يک کمپ تيم هاي ملي برگزار شد. در بخش ابتدايي اين تمرين که با حضور 23 بازيکن برگزار شد بازيکنان ابتدا به مدت 20 دقيقه به کار با توپ پرداختند و با اين کار بدنهاي خود را گرم کردند. در ادامه به 4 گروه سفيد، آبي، سفيد و نارنجي تقسيم شدند.در گروه سفيد محمدرضا خلعتبري، علي کريمي، جواد نکونام، آندرانيک تيموريان، ميلاد ميداودي و کريم انصاريفرد و محمد قاضي حضور داشتند و با کاور زرد ترکيب اصلي را همراهي مي کردند. در تيم آبي نيز غلامرضا رضايي، مجتبي جباري، محسن مسلمان، پژمان نوري و جواد کاظميان حضور داشتند.اين دو گروه زير نظر کارلوس کي روش، اميد نمازي و دانيل گاسپا به سانتر از جناحين، استفاده از پاس هاي عمقي و مرور کارهاي تاکتيکي مي پرداختند. گروه سفيد و نارنجي نيز همين تمرينات را زير نظر آنتونيو سيموئز و مارکا آقاجانيان انجام مي دادند. در تيم سفيد خسرو حيدري، سيد جلال حسيني، هادي عقيلي و مهرداد پولادي حضور داشتند.در تيم نارنجي نيز حسين ماهيني، مازيار زارع، پژمان منتظري و احسان حاج صفي حضور داشتند. اين تمرين به مدت 25 دقيقه به طول انجاميد. در بخش پاياني تمرين که 30 دقيقه ادامه داشت بازيکنان در قالب دو تيم سفيد و آبي تقسيم شدند و به بازي فوتبال پرداختند.ترکيب تيم سفيد متشکل از شهاب گردان (عليرضا حقيقي)، خسرو حيدري، هادي عقيلي، سيد جلال حسيني، مهرداد پولادي، آندرانيک تيموريان، جواد نکونام، علي کريمي، ميلاد ميداودي، محمدرضا خلعتبري و کريم انصاريفرد بود.در ترکيب آبي نيز سيد مهدي رحمتي، احسان حاج صفي، مازيار زارع، پژمان منتظري، حسين ماهيني، جواد کاظميان، پژمان نوري، محسن مسلمان، غلامرضا رضايي، مجتبي جباري و محمد قاضي حضور داشتند. در پايان اين بازي تيم سفيد با گل هاي محمدرضا خلعتبري و ميلاد ميداودي در مقابل تک گل آبي که توسط محسن مسلمان به ثمر رسيد به برتري دست يافت.

غيبت اولادي و نصرتي

تمرين ديروز پرسپوليس در ورزشگاه خيريه پيگيري شد.

در اين تمرين بازيکنان پرسپوليس زير نظر سومديک بدن‌هاي خود را گرم کردند و سپس به گروه کارهاي تاکتيکي و فوتبال در نصف زمين پرداختند.

* در تمرين ديروز علاوه بر غيبت 5 بازيکن ملي‌پوش، ممد دوتال، محمدنصرتي و مهرداد اولادي غايب بودند.

* حميد استيلي، سرمربي تيم در ابتداي تمرين دقايقي براي بازيکنان به گفت‌وگو پرداخت.

* ميثاق معمارزاده،عليرضا محمد، وحيد هاشميان و شيث رضايي اختصاصي تمرين کردند.

* دروازه‌بانان 30 دقيقه زيرنظر سعيد عزيزيان تمرين کردند.

* هادي نوروزي در تمرين ديروز با زدن شش گل يکي از بهترين‌ها بود.

* در فوتبال دستگرمي که در قالب دو تيم سبز و طوسي برگزار شد استيلي هر چند دقيقه‌ بازي را نگه مي‌داشت و به بازيکنان تذکري جدي مي‌کرد.

* در پايان تمرين بازيکنان استارت‌هاي کوتاه و بلند تمرين کردند.

* دکتر تغذيه و روانشناس هم کنار پرسپوليسي ها بودند.

جواد کاظميان در کميته انضباطي باشگاه پرسپوليس

در پايان بازي دو تيم پرسپوليس و صبا جواد کاظميان در مصاحبه‌اي اعتراض خود را به نيمکت‌نشيني اعلام کرد.از اين رو کادر فني پرسپوليس گزارشي را به مسئولان باشگاه داده و اين بازيکن پس از بازگشت از اردوي تيم ملي به کميته انضباطي باشگاه خواهد رفت. کاظميان تا هفته آينده که تيم ملي با بحرين بازي دارد در اردو حضور خواهد داشت.کاظميان پس از مصاحبه‌اش با استيلي چندين بار گفت‌وگو کرده و سوءتفاهمات بين اين دو نفر تا حدودي رفع شده است.

تيم ملي فوتبال فلسطين ديروز آمد

تيم ملي فوتبال فلسطين براي رويايي با ملي پوشان فوتبال کشورمان بامداد امروز وارد تهران شد.گفتني است، تيم ملي فوتبال فلسطين حريف تدارکاتي ملي فوتبال کشورمان ساعت 6 بامداد ديروز سه شنبه از طريق فرودگاه امام خميني (ره) وارد تهران شد. اين تيم پس از ورود به تهران در هتل استقلال مستقر شد و قرار است آخرين تمرين خود قبل از رويايي با تيم ملي فوتبال کشورمان را در ورزشگاه آزادي تهران برگزارکرد.تيم ملي فوتبال کشورمان ساعت 19:30 امروز چهارشنبه در ديداري دوستانه به مصاف تيم فلسطين مي رود. تيم کشورمان خود را براي ديدار با بحرين در هفته سوم از مرحله سوم مسابقات انتخابي جام جهاني که روز 19 مهرماه برگزار مي شود آماده مي کند.

نشست مربيان ليگ برتري با "کارلوس کي‌روش" صبح پنجشنبه

گردهمايي مربيان تيم‌هاي حاضر در مسابقات فوتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشور با "کارلوس کي‌روش" و مربيان تيم ملي صبح پنجشنبه برگزار خواهد شد.گفتني است، براساس اعلام مسئولان تيم ملي ايران اين نشست از ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 14 مهرماه به مدت سه ساعت در سالن کنفرانس آکادمي فوتبال کمپ تيم‌هاي ملي برگزار خواهد شد.

به همين منظور از کليه مربيان ليگ برتري دعوت به عمل آمده است تا در اين نشست حضور يافته و نقطه نظرات خود را با مربيان تيم ملي درميان بگذارند.کارلوس کي‌روش طي هفته هاي گذشته بارها تاکيد کرده است، پذيراي نقطه نظرات مربيان تيم‌هاست و حتي اعلام آمادگي کرده بازيکنان مورد نظر آنها که توانايي همراهي تيم ملي داشته باشند را به اردو دعوت خواهد کرد. 

حميد استيلي سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس:

هنوز تصميمي درباره کاظميان نگرفته‌ايم

حميد استيلي سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس با رد خبر اخراج جواد کاظميان از تيم پرسپوليس گفت که هنوز تصميمي درباره اين بازيکن گرفته نشده است.حميد استيلي در خصوص اينکه گفته مي‌شود با نصرتي مشکل دارد افزود:اصلا اينطور نيست که ما با نصرتي مشکل داشته باشيم ، محمد نصرتي با من تماس گرفت و با اجازه من در نوبت صبح تمرين حضور نيافت و خبري مبني بر مشکلات پيش آمده درست نيست.

وي همچنين درباره قهر اولادي گفت:‌ اولادي داخل کشور نبود و به خارج سفر کرده بود و پس از رفع برخي مشکلاتش به ايران آمده و سر تمرينات حضور پيدا خواهد کرد و قهر نکرده است.استيلي درباره اخراج کاظميان گفت:‌ اين خبر صحت ندارد. جواد در حال حاضر در اردوي تيم ملي است و بايد با تمرکز به کار خود ادامه دهد. پس از اتفاقاتي که با بازي با صبا افتاد و او متوجه شد که نبايد آن مصاحبه را مي‌کرد فعلا تصميم خاصي نگرفته‌ايم و بايد ببينيم در آينده چه اتفاقي مي‌افتد.

حسين فرزامي دبير هيئت مديره باشگاه استقلال:

تا پول نباشد در تمرينات استقلال شرکت نمي کنيم

حسين فرزامي دبير هيئت مديره باشگاه استقلال در مورد جلسه هيئت مديره استقلال و قبول مسئوليت دبيري هئيت مديره به فارس گفت: اين سمت زحمتي است که بايد يکي از آقايان هيئت مديره متقبل مي شد و من به علت تجربه و تخصصي که در مديريت ورزشي داشتم اين مسئوليت را پذيرفتم.

وي در مورد نحوه فعاليت کميته اقتصادي با حضور جواد زرينچه گفت: قرار شد اين کميته با حضور افرادي که فعاليت هاي اقتصادي انجام مي دهند تقويت شود. اين يکي از طرح هاي ماست تا افراد علاقه مند به فعاليت هاي اقتصادي عضو اين کميته شوند.

فرزامي در خصوص اينکه آيا قرار نيست پولي به باشگاه براي پرداخت طلب هاي بازيکنان تزريق شود، گفت: پيدا کردن راهکارهاي قانوني براي مشخص شدن منابع مالي راحت نيست با اين حال قرار شده در دو سه روز آينده بخشي از طلب بازيکنان که مربوط به فصل گذشته است و همچنين قراردادهاي جديد پرداخت شود.

فرزامي در پاسخ به اين سؤال که هيئت مديره قصد ندارد ديداري با بازيکنان داشته و جوابگوي ناراحتي آنها بابت مسائل مالي باشد، اظهار داشت: تا نتوانيم به لحاظ مالي کمکي به بازيکنان کنيم در تمرين شرکت نمي کنيم. دوست داريم آنها را ببينيم اما در اين چند روز به فکر حل شدن مشکلات مالي هستيم.

لغو سفر تراکتورسازي به امارات

تمرينات تيم تراکتورسازي در شرايطي پس از سه روز تعطيلي از صبح ديروز آغاز شد که امير قلعه نوعي سرمربي اين تيم در تهران بود.وي براي شرکت در جلسه با کي‌روش سرمربي تيم ملي که پنجشنبه هفته جاري برگزار مي شود فعلا در تهران است.

گفتني است مسئولان باشگاه تراکتورسازي قصد داشتند در تعطيلي ليگ سفري به امارات داشته و با يک تيم باشگاهي اين کشور بازي دوستانه داشته باشند اما تيم هاي اماراتي به دليل تازه آغاز شدن ليگشان فرصتي براي بازي با تراکتورسازي نداشتند.گفته مي شود ، با لغو سفر به امارات قرار است جمعه يا شنبه تراکتورسازي ديداري تدارکاتي با يکي از تيم هاي دسته يکي تبريزي داشته باشد.

حميد درخشان سرمربي تيم فوتبال شاهين بوشهر:

به دنبال بهانه براي رفتن از تيم شاهين نيستم

حميد درخشان سرمربي تيم فوتبال شاهين بوشهر گفت:برخلاف تفكر بعضي ها، به دنبال بهانه براي رفتن از شاهين نيستم و اگر نيازهاي تيم را به مسوولان باشگاه اعلام مي كنم فقط به دليل مسووليتم در قبال اين تيم مردمي است .به گزارش روابط عمومي اداره كل ورزش و جوانان استان بوشهر، حميد درخشان افزود: هم اكنون به دليل نداشتن يك فوروارد تمام كننده با وجود به دست آوردن موقعيت هاي فراوان گلزني در تمام ديدارهاي انجام شده شاهين نتايج مورد انتظار كادر فني و مردم به دست نيامده كه اين وضعيت مشكلاتي براي تيم ايجاد كرده است.

وي اظهارداشت: تمام افكارم روي شاهين متمركز شده است و سعي و توانم را براي موفقيت اين تيم به كار بسته ام .درخشان با اعلام اين كه مهاجمان ما قادر نيستند حتي توپ هاي ساده را وارد دروازه حريفان كنند، اضافه كرد:اين موضوع هفته هاست كه به تيم ضربه زده و حق دارم كه از مسوولان باشگاه تقاضاي جذب بازيكن جديد داشته باشم.


 نگاه 

 16 فدراسيون در انتظار برگزاري انتخابات

حضور غير قانوني 10 سرپرست ورزشي

در حالي که زمان حضور 10 سرپرست فدراسيون به پايان رسيده است در مجموع 16 فدراسيون در انتظار برگزاري انتخابات هستند.به گزارش فارس، بر اساس آيين نامه هاي وزارت ورزش و امور جوانان، سرپرست فدراسيون‌ن ها قانونا 6 ماه فرصت دارند تا شرايط برگزاري مجامع انتخاباتي را فراهم سازند.

بر اين اساس تداوم حضور سرپرستان پس 6 ماه عملا قانوني نيست و در اين خصوص بايد وزارت ورزش هر چه سريعتر وضعيت اين فدراسيون‌ها را از نظر حقوقي مشخص کند.بر اين اساس زمان 6 ماهه سرپرستان فدراسيون‌هاي کشتي، واليبال، رزمي، سه‌گانه، زورخانه‌‌اي، پرورش اندام، ژيمناستيک، روستايي و عشايري، سواري‌کاري و دووميداني به پايان رسيده است.

با نگاهي به دوره حضور روساي فدراسيون‌هاي ورزشي، زمان 4 ساله تعداد ديگري از فدراسيون‌ها نيز يا به اتمام رسيده و يا در آستانه به پايان رسيدن است که در مجموع بايد گفت، 16 فدراسيون منتظر برگزاري مجمع انتخاباتي خود هستند.

فدراسيون‌هاي چوگان، کوهنوردي، شنا،‌تيراندازي با کمان،اتومبيلراني و موتورسواري و کنگ‌فو نيز با توجه به اتمام و يا رو به اتمام بودن دوره 4 ساله روساي خود در انتظار فراهم شدن شرايط برگزاري مجمع انتخاباتي خود هستند.


 اميد جمالي سرپرست کميته روابط بين الملل فدراسيون فوتبال:
  مي توانيم از AFC شکايت کنيم 

اميد جمالي سرپرست کميته روابط بين الملل فدراسيون فوتبال گفت: اگر راي فيفا در خصوص تيم اميد به ضرر ايران باشد مي توانيم از AFC به دليل سهل انگاري در پاسخ دادن شکايت کنيم.اميد جمالي در گفت‌وگو با فارس در مورد اينکه گفته مي شود راي فيفا بابت شکايت ايران از فدراسيون عراق در هر دو بازي رفت و برگشت سه بر صفر به سود ايران است، اظهار داشت: هنوز فيفا راي نداده است.

وي در پاسخ به اين سؤال که پيش بيني او از اين وضعيت چيست، عنوان کرد: قاعدتا با تخلفي که عراق انجام داده اين تيم حذف مي شود اما اينکه ايران را به مسابقات باز گردانند يا خير معلوم نيست و چون اين يک مورد خاص است در قانون هم چيزي پيدا نکرديم که توضيحي در مورد آن داده باشد.

سرپرست کميته روابط بين الملل ادامه داد: در يک بازي با عراق از بازيکن دو اخطاره استفاده کرديم اما در بازي برگشت مشکلي نداشتيم. اکنون بحث اين است که عراق در دور سوم به ميدان رفته و بازنده شده است. مشخص نيست ازبکستان قبول کند با تيم ديگري بازي کند يا خير.جمالي با اشاره به اهمال کاري AFC در پاسخ به نامه فيفا گفت: متاسفانه AFC در جواب دادن به فيفا براي جمع آوري مدارک اهمال کرد و درست در روزي که فيفا خواسته بود مدرک فرستاده شود آنها دو هفته به مرخصي رفتند. اگر راي فيفا به ضرر ايران باشد مي توانيم از کنفدراسيون فوتبال آسيا به دليل سهل انگاري در پاسخ دادن شکايت کنيم.

وي تاکيد کرد: در مسابقات مقدماتي جام جهاني تيم سوريه از بازيکن متخلف استفاده کرد و به سرعت راي سوريه داده و اين تيم از ادامه مسابقات حذف شد.AFC با ما بابت نامه نگاري با فيفا و ارسال مدارک همکاري نکرد.


 ريشه‌ ورزش بيس‌بال دربازي هاي ايراني 

يکي ازورزش‌هاي پرطرفدارجهان که درايران بيشتر افرادآن را با پخش صحنه‌هايي از فيلم‌هاي خارجي مي‌شناسند، بيس‌بال است؛معمولا بينندگان ايراني اطلاعاتي ازقوانين اين رشته ورزشي ندارندو فقط به خوشحالي بازيکنان بعدازپيروزي توجه مي‌کنند.حميدرضا عاصمي،رييس انجمن بيس‌بال و سافت‌بال در ايران اين ورزش را درايران، ورزشي ناشناخته مي‌داند که حتي ازنحوه بازي کردن اين رشته درميان مردم اطلاعات زيادي وجود ندارد.نکته جالب اينجاست که نشانه‌هايي از اين رشته در ميان بازي‌هاي اقوام مختلف ايراني وجود دارد.حميدرضا عاصمي درمورد اين رشته مي‌گويد:در سال 1373 فدراسيون بيس‌بال جمهوري اسلامي ايران تاسيس و در سال‌هاي بعد سافت بال،راگبي و کريکت به اين فدراسيون اضافه شد.اين رشته ورزشي زيرنظر فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي فعاليت مي‌کند و به صورت انجمن کارخود را دنبال مي‌کند.وي درارتباط با شرکت اين رشته درمسابقات بين المللي مي‌گويد:تيم ايران فقط يک بار در مسابقات غرب آسيا نوجوانان ايران شرکت کرده است.بنابراين تيم ملي ايران به دليل اينکه درمسابقات جهاني شرکت نداشته جايگاهي دررنکينگ جهاني اين رشته نداشته ولي از امسال مسابقات قهرماني کشوراين رشته به صورت منظم زيرنظر انجمن‌هاي ورزشي دنبال مي‌شود.رييس انجمن بيس‌بال و سافت‌بال در مورد تفاوت اين دو رشته مي‌گويد:قوانين اين دو بازي شباهت‌هاي زيادي به يکديگر دارد ولي تفاوت اين دو رشته دراين است که توپ سافت بال نرم و بزرگ‌تر از توپ بيس بال است در ايران مسابقات سافت‌بال فقط با بانوان و بيس‌بال براي آقايان برگزار مي‌شود که در مسابقات جهاني اينطور نيست.وي درارتباط با تاريخچه اين رشته ورزشي مي‌گويد:کشورهاي آمريکاي شمالي و آسياي شرقي از قدرت‌هاي اين رشته ورزشي هستند.درآمريکا اين رشته به صورت قانونمند در آمده ولي نشانه‌هايي از اين ورزش در ميان بازي و ورزش‌هاي محلي اقوام ايراني مثل الک دولک و پلاشف مشاهده مي‌شود.وي درباره پيشرفت اين رشته ورزشي در ايران که توسط خانم ها بيشتر دنبال مي‌شود مي‌گويد:اين ورزش يکي از چند ورزش پرطرفدار دنياست که درايران ورزش شناخته شده‌اي نيست فقط يکبار مسابقات قهرماني کشورازتلويزيون پخش شد و نتيجه مثبتي داشت و باعث روي آوردن افراد زيادي به اين رشته شد.هم اکنون در 12 استان بيس‌بال و 14 استان سافت‌بال دنبال مي‌شود که سهم ورزش سافت‌بال که مخصوص خانم هاست 2600 نفر و بيس‌بال دو هزار نفر است.


 كوتاه از ورزش 

مسابقات دارت بازنشستگان نيروهاي مسلح کشور

تيم کرمانشاه به مقام قهرماني رسيد

اولين دوره رقابت هاي دارت بازنشستگان نيروهاي مسلح که با حضور 15 تيم از سراسر کشوردر سالن دارت مجموعه ورزشي شهيد کشوري جريان داشت ، با برتري تيم کرمانشاه در رده تيمي ، به پايان رسيد .به گزارش روابط عمومي فدراسيون انجمن هاي ورزشي، اين رقابتها با شرکت تيم هاي قزوين، کرمانشاه، مازندران، قم، سمنان، خراسان رضوي، آذربايجان غربي، مرکزي، يزد، آذربايجان شرقي، خوزستان، اردبيل، گيلان، شرق تهران و غرب تهران در رده سني بزرگسالان در سالن دارت مجموعه ورزشي شهيد کشوري تهران برگزار شد . مسابقات ياد شده با حضور "احمد اسدزاده" نايب رييس فدراسيون انجمن هاي ورزشي و رييس انجمن دارت،"رضا انصاري" دبير انجمن دارت، سرهنگ"احسان باقري" رييس تربيت بدني سازمان بازنشستگي نيروهاي مسلح و سرهنگ "رضا محدث" دبير هيات سازمان بازنشستگي نيروهاي مسلح برگزار شد که درپايان ، نتايج ذيل بدست آمد.

دررده تيمي، تيم کرمانشاه به مقام اول دست يافت،تيم قم دوم شد و تيم آذربايجان غربي توانست رده سوم را به خود اختصاص دهد.همچنين در رده انفرادي، غلامرضا جعفرلو از آذربايجان غربي برسکوي اول ايستاد، مصطفي صمدي از گيلان و فرهاد الماس وندي از کرمانشاه به ترتيب دوم وسوم شدند.لازم به ذکر است، تيم شرق تهران توانست کاپ اخلاق اين دوره از مسابقات را از آن خود کند.

سفر دبيرکل فدراسيون جهاني تيراندازي باکمان به ايران

هفدهمين دوره مسابقات تيراندازي باکمان قهرماني آسيا و انتخابي المپيک لندن در حالي از 26 مهرماه در تهران برگزار مي شود که براي نخستين بار شاهد حضور ميهمانان ويژه اي از فدراسيون جهاني اين رشته در ايران خواهيم بود."تام هيدن" بلژيکي به عنوان دبير کل فدراسيون جهاني تيراندازي باکمان به عنوان مطرح ترين ميهمان رقابتهاي تهران براي اولين بار به کشورمان سفر خواهد کرد. ميهمان ويژه رقابتهاي آسيايي تهران عضو هيئت رئيسه "گايسف" انجمن بازيهاي بين المللي جهاني است و ممئنا حضور وي در ايران مي تواند به توسعه روابط بين المللي تيروکمان و ورزش کشورمان کمک به سزايي کند.

"کوزوويتا" تايلندي هم به عنوان نايب رئيس فدراسيون جهاني تيراندازي باکمان دومين ميهمان ويژه مسابقات قهرماني آسياي تهران خواهد بود. "اوم" دبير کل فدراسيون تيروکمان آسيا از کره جنوبي، بهار الدين جمال مالزيايي نايب رئيس آسيا و رئيس فدراسيون تيروکمان ژاپن و خزانه دار کنفدراسيون تيروکمان آسيا هم ديگر ميهمانان اين مسابقات هستند. در کنار اين ميهمانان شاهد حضور روساي فدراسيون هاي تيروکمان برخي از کشورهاي آسيايي هم در تهران خواهيم بود.

هفدهمين دوره مسابقات تيراندازي باکمان قهرماني آسيا و انتخابي المپيک لندن از 26 مهرماه تا دوم آبان ماه در تهران برگزار مي شود.

بازتاب حضور راگبي بازان بانوان ايران با حجاب اسلامي در رسانه هاي هند

فاطمه نوري: زنان ايراني در چهار ديواري خانه محدود نيستند

حضور تيم ملي راگبي بانوان ايران در مسابقات قهرماني آسيا در هند آن هم با حجاب اسلامي ، بازتاب وسيعي در رسانه هاي هند داشت .به گزارش روابط عمومي فدراسيون انجمن هاي ورزشي ، " جوي ويليامز " در يادداشتي در يکي از روزنامه هاي ورزشي آورده است : شرکت زنان ايراني در مسابقات قهرماني آسيا با اين شيوه ، در نوع خود جالب توجه بود .

وي در ادامه با " فاطمه نوري " نايب رييس بانوان راگبي و مدير تيم ملي راگبي بانوان ايران گفت و گويي انجام داده است .فاطمه نوري مدير تيم درباره عشق به ورزش گفت : چرا مردم تعجب مي کنند ، آنها نمي دانند که براي اولين با در دنيا ايرانيها بودند که چوگان بازي مي کردند . نوري اظهار داشت: به مدت 7 سال است که ما در اين رشته ورزشي فعاليت مي کنيم و زنان ايراني در چهار ديواري خانه محدود نيستند ، آنها به ورزش عشق مي ورزند و در همه رشته ها فعالند . ما داراي دولتي هستيم که از شرکت ما در مسابقات حمايت مي کند ، ليکن نه به طور مختلط و يا در کنار آقايان .

نوري گفت : تفاوت ما با ساير کشورها آن است که ما داراي حجاب هستيم و به اين حجاب احترام مي گذاريم . حجاب مو و گوش ما را مي پوشاند و ما را آزار نمي دهد و مزاحم ما نيست .نازنين امانيان يکي از بازيکنان گفت :ما به سنت هاي خود احترام مي گذاريم و با اين حجاب بسيار راحتيم .روزنامه ورزشي " تايمز " هند نيز در اين زمينه ، با درج يادداشتي ، رعايت حجاب اسلامي توسط ملي پوشان راگبي بانوان ايران را مورد توجه قرار داده است .اين نشريه ورزشي ، ضمن اعلام نتايج تيم ايران ، به نقل از مدير تيم ملي راگبي بانوان کشورمان آورده است که " حجاب هيچ مانعي براي ورزش نخواهد بود . "لازم بذکر است که تيم ملي راگبي بانوان کشورمان با کسب سه پيروزي و دو شکست به مقام نهمي آسيا دست يافت ، در حالي که اين تيم در سال 2009 در رقابتهاي آسيايي تايلند عنوان دهم را کسب کرده بود .

کشتي با کمربند آليش جوانان آسيا

اعلام آمادگي 60 کشور تا کنون

تا کنون 60 کشور براي حضور در مسابقات کشتي با کمربند آليش قهرماني جوانان جهان و آسيا که از 25 تا 28 مهرماه جاري در مشهد مقدس برگزار خواهد شد ، اعلام آمادگي کرده اند .به گزارش روابط عمومي فدراسيون انجمن هاي ورزشي ، اين مسابقات با حمايت فدراسيون بين المللي کشتي هاي سنتي" فيلا"، فدراسيون بين المللي کشتي با کمربند آليش ، انجمن بين المللي کشتي تاتار گوراش ، فدراسيون بين المللي کشتي با کمربند چوخه و فدراسيون کشتي قزاق روسي و در سبک هاي آليش ، تاتار گوراش ، چوخه و قزاق روسي در سالن شهيد بهشتي شهرستان مشهد برگزار خواهد شد .

براساس اين گزارش، مسابقات کشتي با کمربند آليش – چوخه – تاتار گورش و قزاق روسي جوانان آسيا روز 26 مهر برگزار خواهد شد.

همچنين رقابتهاي يادشده در عرصه جوانان جهان روزهاي 27 و 28 مهر ماه جاري برگزار مي شود.کلاس بين المللي داوري در کشتي با کمربند آليش – تاتار گورش و چوخه روز 22 و سمينار بين المللي کشتي چوخه روز 24 مهرماه در مشهد مقدس تشکيل خواهد شد.

دارنده مدال نقره موي تاي بانوان جهان:

ورزش فقط فوتبال نيست

دارنده مدال نقره موي تاي قهرماني جهان در ازبکستان، ضمن تشکر از تلاش و حمايت مسئولان فدراسيون انجمنهاي ورزشي و انجن موي تاي گفت: متاسفانه بيشتر نگاهها به فوتبال معطوف مي شود، لذا از وزير محترم ورزش و جوانان و همچنين رسانه ها مي خواهم که به رشته مدال آور موي تاي نيز عنايت داشته باشند.

"سميه برزگري" متولد سال 70 از يزد، دارنده مدال نقره موي تاي قهرماني بانوان جهان در ازبکستان در گفت و گويي با روابط عمومي فدراسيون انجمن هاي ورزشي افزود: مدت 8 سال در رشته کيک بوکسينگ مشغول به فعاليت بودم و به طور همزمان موي تاي نيز کار مي کردم و در تير ماه سال 90 بعد از کسب مقام اول در رقابتهاي انتخابي به عضويت تيم ملي موي تاي در آمدم.

وي در ادامه افزود: بعد از رقابتهاي انتخابي، از بين 14 نفر در وزن منهاي 51 کيلوگرم انتخاب شدم و به مدت دو ماه در اردو زير نظر مربي تيم ملي "فاطمه رضايي" به تمرينات سخت و فشرده پرداختم. با توجه به اولين تجربه حضورم در مسابقات برون مرزي موفق به کسب مدال نقره جهاني که شدم اين موفقيت را سکوي پيشرفت براي کسب مدال طلا جهاني در آينده مي دانم.

دارنده مدال نقره موي تاي جهان، حضور بانوان با حجاب اسلامي را حرکتي بزرگ در ازبکستان خواند و گفت: وقتي ما با حجاب اسلامي در ميدان مسابقه حاضر مي شويم خيلي ها تعجب مي کنند و کنجکاويهاي زيادي در اين باره دارند. بسياري از آنها نيز از اينکه مي بينند اعتقادات مذهبي مانع حضور زنان در ميدانهاي ورزش نمي شود ابراز خرسندي مي کنند و ما نيز ضمن حفظ حجاب اسلامي، سعي مي کنيم در ابعاد فني با قدرت ظاهر شويم و پرچم پر افتخار کشورمان را در آن سوي مرزها، برافراشته کنيم.

برزگري سطح کيفي مسابقات مي تاي قهرماني جهان در ازبکستان را عالي توصيف کرد و گفت: با خود باوري و تلاش مربيان توانستم در تاشکند مقابل نمايندگان آلمان، نروژ و ترکيه مبارزات خوبي داشته باشم.البته کسب مدال نقره، ابتداي کارم بود و از هم اکنون تلاش مي کنم تا در دوره آتي، مدال طلا را براي کشور عزيزم به ارمغان بياورم.

وي در پايان گفت: بازهم تاکيد مي کنم که ورزش فقط فوتبال نيست و رشته هاي ديگر از جمله رشته هاي رزمي بمراتب بهتر از فوتبال مي توانند در مسابقات معتبر برون مرزي و جهاني مدال بياورند. به عنوان يک ورزشکار از رسانه ها و مسئولان جدا مي خواهم که موي تاي را هم حمايت کنند و قهرمانان تلاشگر در عرصه ورزشهاي رزمي را مورد توجه بيشتر قرار دهند.

رقابتهاي تيراندازي باکمان قهرماني آسيا

کره‌جنوبي براي حضور در تهران اعلام آمادگي کرد

در فاصله دو هفته مانده به برگزاري مسابقات تيراندازي با کمان قهرماني آسيا و انتخابي المپيک لندن در تهران، تيم تيروکمان کره جنوبي به عنوان قهرمان آسيا و جهان براي حضور در مسابقات ايران اعلام آمادگي کرد.

با اعلام حضور تيم کره جنوبي جمع کشورهاي حاضر در هفدهمين دوره مسابقات تيراندازي باکمان قهرماني آسيا در تهران به 25 تيم رسيده است. در سه دوره برگزاري مسابقات جايزه بزرگ آسيا در ايران، اين نخستين بار است که تيم کره جنوبي به عنوان قهرمان کمان ريکرو جهان به کشورمان سفر خواهد کرد. بوتان، فيلپين، سنگاپور، قطر، کره جنوبي، مغلوستان، کره جنوبي، قزاقستان، بنگلادش، هنگ کنگ، سريلانکا، ژاپن، هند، مالزي، نپال، چين تايپه، تاجيکستان، عراق، تايلند، اندونزي، ازبکستان، پاکستان و قرقيزستان از جمله کشورهايي هستند که در اين مسابقات شرکت خواهند کرد. هفدهمين دوره مسابقات تيراندازي باکمان قهرماني آسيا و انتخابي المپيک لندن 26 مهرماه تا دوم آبان ماه در تهران برگزار مي شود.

بدمينتون‌بازان ايران در ترکيه

مسابقات بين‌المللي بدمينتون ترکيه از 21 تا 24 مهرماه در شهر آنتاليا ترکيه برگزار مي‌شود و تيم ايران با 8 بازيکن مرد و 6 بازيکن زن رده‌هاي سني بزرگسالان، جوانان و نوجوانان در اين مسابقات شرکت مي‌کند.اين رقابت‌ها در قسمت‌هاي يک نفره و دونفره برگزار مي‌شود و امتيازات آن در کسب سهميه ورودي المپيک 2012 لندن موثر خواهد بود. هم‌اکنون کاوه مهرابي با قرار گرفتن در رده 83 رنکيگ جهان بهترين جايگاه را در بين ايرانيان دارد.

فوتسال ايران قهرمان جهان شد

ايران با برتري مقابل ايتاليا به عنوان قهرماني رقابت هاي فوتسال بازي هاي جهاني کم توانان ذهني دست پيدا کرد. گفتني است، در اين ديدار تيم ايران با نتيجه 2 بر يک مقابل ميزبان مسابقات ايتاليا به برتري رسيد و جام قهرماني را بالاي سر برد. هر دو گل ايران در اين ديدار را "مهدي مولاياري" به ثمر رساند و زننده تک گل ايتاليا "اسپوزيتو لوييجي" بود.در ديدار رده بندي هم برزيل با نتيجه 7 بر 3 از سد پرتغال گذشت و در جايگاه سوم قرار گرفت. بازي‌هاي جهاني کم توانان ذهني هر چهار سال يکبار و يک سال پيش از برگزاري بازي‌هاي پارالمپيک برگزار مي شود. 

كسب نخستين سهميه المپيك براي بوكس ايران

احسان روزبهاني اولين سهميه بوكس ايران را براي المپيك 2012 لندن كسب كرد. گفتني است، در پايان دومين دور مسابقه‌هاي بوكس قهرماني جهان در باكو در وزن 81 ـ كيلوگرم، احسان روزبهاني با پيروزي مقابل جوزپ وارد از ايرلند اولين سهميه بوكس ايران براي المپيك لندن را به دست آورد.روزبهاني در اين ديدار در وقت قانوني و در پايان سه راند با نتيجه‌ 12 بر 12 مقابل قهرمان نامدار ايرلندي كه نايب قهرماني جهان و قهرماني اروپا را در كارنامه داشت، مساوي شد، اما در وقت طلايي امتياز اول را كسب كرد و به دور بعد راه يافت.روزبهاني با اين پيروزي به جمع هشت نفر پاياني راه يافت و سهميه المپيك را كسب كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي