جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3991

رييس جمهور:
شناخت واقعي خداوند فقط از سوي انسان كامل ميسر است

وزيرخارجه:
غرامت و سود قرارداد موشک هاي اس300 از روسيه دريافت شد


حمايت پادشاه اردن از شوراي انتقالي ليبي


اصلاحات ادامه مي‌يابد


امريکا براي ماندن شرط گذاشت

معاون اول رييس جمهور:
به زودي دستور منع خريد محصولات خارجي داراي مشابه داخلي ابلاغ مي‌شود


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران

در پاسخ به ادعاي آمريكايي‌ها؛
وزير نفت از خارجي‌ها براي ديدن پارس جنوبي دعوت كرد


مقابله اطلاعاتي- امنيتي با پژاک تا اضمحلال اين گروهک ادامه دارد


سرمقاله

رييس مجلس :
ايران در پروژه‌هاي نفتي هيچ نيازي به شركت‌هاي خارجي ندارد


 رييس جمهور:
 شناخت واقعي خداوند فقط از سوي انسان كامل ميسر است 

رييس جمهور با اشاره به برگزاري نهمين دوره جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا (ع)، گفت: هنوز در ابتداي راه هستيم، زيرا اين جشنواره ظرفيت‌هاي عظيمي دارد كه مي‌توان با آن در راستاي ارتقاي توجه و شناخت حقيقت وجودي امام در عالم هستي گام برداشت.به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد همزمان با شب ميلاد با بركت حضرت امام رضا (ع) در اختتاميه نهمين جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا (ع) كه در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: امام تجلي تام و تمام حقيقت عالم است و هر قدر ما در عناوين دقيق‌تر شويم، مطمئنا در شناخت امام به ما كمك خواهد كرد و هر قدر تلاش ها براي شناخت بهتر امام در قالب هنري پيگيري و عرضه شود مطمئناً ماندگارتر خواهد بود.

رييس جمهور با طرح اين سوال كه چرا فلسفه وجودي امام مهم است و چرا خداوند از ابناء بشر عهد بر ميثاق با امام گرفت، افزود: امام مهم است، براي اين‌كه انسان مهم است، ترديدي نيست كه مهم‌ترين موضوع خلقت، آفرينش انسان است، زيرا اگر انسان را از آفرينش بگيريم، چيزي باقي نمي‌ماند.احمدي نژاد تصريح كرد: انسان موجودي است كه خداوند پس از خلق آن به تمام ملائك دستور داد، در برابر او سجده كنند، در حالي كه سجده به غير خدا حرام است.رييس جمهور با بيان اين‌كه خداوند همه اين عالم را براي انسان و انسان را براي خود خلق كرد، گفت: خداوند انسان را در متن پستي خلق كرد، اما نپسنديد كه او در اين پستي بماند و ظرفيت انسان را تا حدي بالا قرار داده است كه تجلي خود او بر روي زمين باشد و به عبارتي ديگر خليفةالهي كند.

احمدي نژاد با بيان اين‌كه انسان بايد تلاش كند تا به مقام خليفه الهي برسد، گفت: انسان در اين راه ابتدا بايد مقام خليفه الهي را بشناسد، يعني خدا را بشناسد و لازمه اين امر اين است كه ابتدا خود را بشناسد و در آن راه اصلي گام بردارد.رييس جمهور افزود: محال است خداوند مسئوليتي را براي مخلوق خود تعيين كرده باشد اما اسبابي براي اداي آن فراهم نكند؛ اين از عدل خدا به دور است.احمدي نژاد در ادامه با بيان اين‌كه بايد خداوند را از نشانه‌هاي او شناخت و همه موجوديت عالم تجلي گاه آيات خداوند هستند، آن هم براساس موجوديت خودشان، گفت: انسان بالاترين آيه خداوند است اما اين انسان كامل است كه مي‌تواند راهنما انسان بوده و بشر را به اوج كمال برساند.

رييس جمهور در ادامه با بيان اين‌كه شناخت واقعي خداوند فقط از سوي انسان كامل ميسر است، گفت: اگر انسان كامل در جهان نباشد، راهي براي شناخت خدا وجود نخواهد داشت، البته مي‌شود خدا را اثبات كرد، اما نمي‌شود او را شناخت، بنابراين در اين راه ابتدا بايد ما خودمان را بشناسيم و در اين راستا نيازمند شناخت انسان كامل هستيم زيرا حقيقت انسان را جز با انسان كامل نمي‌توان دريافت.احمدي نژاد در ادامه با طرح اين سوال ‌كه عينيت و صراط مستقيم چيست؟ گفت: عينيت و صراط مستقيم، انسان كامل است، چون تنها كسي كه مي‌تواند راهنما باشد، همان انسان كامل است.رييس جمهور در ادامه با بيان اين‌كه خداوند انسان كامل را خلق كرده است تا تجلي همه اسماء الهي باشد، گفت: ما جز شناخت امام، نمي‌توانيم دريافتي از خداوند داشته باشيم و وقتي امام را زيارت مي‌كنيم در اصل خدا را زيارت مي‌كنيم، بنابراين زيارت امام، انسان را به خداوند نزديك مي‌كند.احمدي نژاد در ادامه با بيان اين‌كه همه بندگي، اوج عظمت انسان بر روي زمين است، به موضوع آزادي اشاره كرد و گفت: آزادي يك مطالبه و آرزوي تاريخي انسان‌هاست، نمي توان كسي را پيدا كرد كه به دنبال آزادي نباشد، از سوي ديگر تنها راه رسيدن به آزادي مطلق عبارت است از بندگي مطلق و از اين رو امامان آمدند تا انسان را آزاد كنند، چون خود آزادترين انسان‌ها و بنده‌ترين بندگان خدا هستند.

احمدي نژاد با بيان اين‌كه امام عين عدالت است، گفت: امام در درون خود عدالت كامل و تجلي آن است؛ امام عينيت عدالت و هدايت است.

رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر اينكه بزرگترين نتيجه زيارت امام رضا (ع) بايد متصل شدن به امام و انسان كامل باشد، گفت:‌ امروز وارث همه خوبي‌هاي عالم امام عصر (عج) است، بنابراين بايد از معرفت امام رضا (ع) به امام عصر (عج) متصل شويم. خدا را سپاسگزاريم كه معرفت امام در جمهوري اسلامي ايران رو به گسترش است و افق نگاه به امام و عظمت او تنها در راستاي برآورده شدن حوائج فردي نيست. امروز در هر كجاي عالم سخن از امام رضا (ع) به گوش مي‌رسد بايد در زندگي انسان‌ها تاثير گذاشته و به شناخت بيشتر امام عصر (عج) ختم شود. رييس جمهور با بيان اين‌كه اگر عدالت حقيقي در جهان برپا بود، ميليارد ها انساني كه آمدند و رفتند، طعم انسانيت را مي‌چشيدند، اظهار داشت: امروز وظيفه ما اين است كه براي جايگزيني حاكميت امام عصر (عج‌) به جاي وضع موجود، تلاش كنيم.رييس جمهور تاكيد كرد: نظم فعلي رفتني است و بايد جايگزين آن را ارائه كنيم و مدل جايگزين غير از حكومت امام عصر (عج) نيست.احمدي نژاد گفت: روحانيون مسيحي نمي‌توانند دم از حضرت مسيح بزنند، اما در برابر ظلم، تبعيض و كشتار انسان‌ها سكوت كنند.


 وزيرخارجه:
 غرامت و سود قرارداد موشک هاي اس300 از روسيه دريافت شد 

وزيرخارجه در پاسخ به سئوال نماينده سمنان در خصوص علت عدم تحويل موشک هاي اس 300 از سوي روسها با تاکيد بر اينکه موضوع به طور مستمر در وزارت خارجه پيگيري مي شود از دريافت غرامت و سود قرارداد منعقده با روس ها درباره موشک هاي اس 300 خبر داد. به گزارش مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني پرسش و پاسخ مصطفي کواکبيان نماينده سمنان از وزيرخارجه درباره علت همکاري گسترده روسها با آمريکايي براي قعطنامه 1929 و علت عدم تحويل موشک هاي اس 300 از سوي روسها را مورد بررسي قرار دادند.

جلالي سخنگوي کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس در ارائه گزارش اين کمسيون اظهار داشت: سئوال مذکور در جلسه روز يکشنبه مورخ 29 خرداد 1390 در کميسيون امينت ملي وسيايست خارجي مطرح شده بود .در اين جلسه آقاي کواکبيان موارد فوق را به عنوان سئوال مطرح کرد و آقاي وزير توضيح داد که رابطه ما با روس ها يک رابطه سياسي است و روسها اعلام کرده اند که جهت تعديل مواضع غربي ها تلاش مي کنند. ضمن آنکه رايزني هاي مختلفي با مقامات روسي جهت پيشبرد اهداف ديپلماتيک جمهوري اسلامي ايران صورت گرفته و در ضمن موضوع قرارداد موشک هاي اس 300 مربوطه به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران با طرف روسي است. وي گفت: در نهايت کواکبيان از پاسخ وزير قانع نشد و کميسيون سئوال را ملي تشخيص داد و آن را به هيئت رئيسه مجلس ارجاع داد.علي اکبر صالحي در جلسه امروز در پاسخ به اين سئوال اظهار داشت: براي پيگيري موضوع دو اقدام موازي سياسي و حقوقي و قانوني انجام داديم.

وي افزود: پس آنکه در مهرماه 89 به فرمان رئيس جمهور روسيه اين کشور از ارسال اس 300 به ايران امتناع کرد، اقدامات ما آغاز شد و معتقد بوديم اين دستور مبنايي ندارد زيرا قرارداد 1929 شامل موارد پدافندي نمي شود.صالحي گفت: اولين اقدام وزارت خارجه احضار سفير روسيه در 8 مهرماه 89 بود که اعتراض رسمي جمهوري اسلامي ايران به سفير اعلام شد.

صالحي درخواست از نمايندگي هاي مهم براي ملاقات با همتايان روسي با هدف نقد موضوع ، موضع گيري مقامات دفاعي از جمله وزير دفاع و قائم مقام وي که حاوي انتقاد شديد از تصميم دولت روسيه بود و همچنين ملاقات هاي روساي جمهور ايران و روسيه را از جمله تحرکات دستگاه وزارت خارجه خواند.

وزيرامورخارجه يادآور شد: وزارت دفاع و وزارت خارجه همراه با هم اقداماتي انجام دادند که از جمله آن برگزاري جلسه کارشناسي و پيگيري موضوع بود. همچنين هماهنگي هاي لازم براي بازگرداندن مبلغ پيش پرداخت قرارداد انجام شد. از نظر حقوقي نيز کارشناسان وزارت خارجه و دفاع جلساتي با هدف بررسي فني و حقوقي مفاد قرارداد و طرح دعوي در دادگاه بين المللي پاريس برگزار کردند که اولين جلسه آن 18 مهرماه سال 90 در پاريس برگزار مي شود.

صالحي گفت: بنابراين موضوع به طور مستمر در حال پيگيري است البته طرف روسي ايده ها و نقطه نظراتي براي منصرف کردن جمهوري اسلامي از پيگيري اين دعوي مطرح کرده که در وزارت دفاع قابل بررسي است. وزيرخارجه خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران عليرغم اهميت زيادي که به مناسبات با کشورهاي همسايه خصوصا روسيه قائل است با خرسندي از روند رو به رشد روابط که از جمله آن راه اندازي نيروگاه بوشهر است ، بر حقوق حقه خود پافشاري خواهد کرد.وي با تشکر از نگراني نمايندگان و مواضع و دقت نظر آنان به اين مسئله به آنها اطمينان خاطر دادکه دستگاه ديپلماسي کشور با همکاري ساير دستگاهها موضوع را تا حصول نتيجه نهايي پيگيري خواهد کرد.مصطفي کواکبيان در ارائه توضيحات خود اظهار داشت: زماني که قرارداد اس 300 بسته شد رژيم صهيونيستي اعلام کرد قبل از تحويل موشک ها بايد به ايران حمله کنيم.


 حمايت پادشاه اردن از شوراي انتقالي ليبي 

 ايسنا: انقلابيون ليبي اعلام كردند كه به منظور جلوگيري از خسارت‌ها و تلفات غيرنظاميان نمي‌توانند به صورت گسترده حمله كنند و پيشروي در مركز اين شهر با كندي در حال انجام است. در جبهه بني وليد نيز انقلابيون اعلام كردند كه توانسته‌اند شهر تيميناي واقع در 50 كيلومتري جنوب بني‌وليد را بدون خونريزي و با مذاكره با ساكنان آن به تصرف خود درآورند. پيشتر انقلابيون اعلام كرده بودند كه گفت‌وگوهايي را به منظور تسليم بدون خونريزي شهر بني‌وليد با ساكنان آن انجام دادند.اين اقدام پس از آن صورت مي‌گيرد كه انقلابيون محاصره خود از شهر بني وليد را محكم‌تر كرده‌اند و خود را براي حمله نهايي به اين شهر آماده مي‌كنند.انقلابيون پيش‌بيني مي‌كنند كه سيف‌الاسلام قذافي فرزند ديكتاتور فراري ليبي در اين شهر مخفي شده باشد. از سوي ديگر ملك عبدالله دوم پادشاه اردن در ديدار با محمود جبريل، رئيس دفتر اجرايي شوراي انتقالي ليبي حمايت كامل اردن را از ملت ليبي جهت محقق شدن همه خواسته‌هاي آن و بناي يك ليبي جديد اعلام كرد.


  اصلاحات ادامه مي‌يابد  

مهر: رئيس جمهوري سوريه در ديدار با هيات كشورهاي عضو آلبا اظهار داشت: روند اصلاحات همچنان ادامه خواهد داشت و اين مساله هيچ ارتباطي به فشارهاي بيگانگان ندارد. به گزارش خبرگزاري سوريه، بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ديدار با هيات كشورهاي عضو آلبا، ضمن بررسي آخرين تحولات سوريه از موضع اين كشورها در قبال تحولات كشورش ابراز خرسندي كرد.وي افزود: گام‌هايي كه سوريه برداشته است بر دو محور اساسي تكيه دارد؛ محور اول، اصلاحات سياسي و محور دوم، پايان دادن به فعاليت‌هاي مسلحانه.اسد در ادامه گفت: اين اصلاحات از سوي بسياري از مردم سوريه مورد استقبال قرار گرفت و حملات بيگانگان به سوريه دقيقا زماني شروع شد كه اوضاع داخلي كشور رو به بهبود نهاد چرا كه اين نيروها نه تنها خواهان اجراي اصلاحات در سوريه نيستند، بلكه مي‌خواهند سوريه را مجبور كنند بهاي مواضع مخالف خود را با نقشه‌ها و توطئه‌هاي آنها در منطقه بپردازد.


  امريکا براي ماندن شرط گذاشت 

ايسنا: وزير دفاع آمريكا اعلام كرد: هر گونه توافق براي ادامه حضور نيروهاي آمريكايي در عراق در صورتي حاصل مي شود كه مصونيت قضايي به نيروهاي آمريكايي در عراق اعطا شود. به گزارش پايگاه اينترنتي شبكه خبري سي.‌ان.‌ان، لئون پانه‌تا وزير دفاع آمريكا اعلام كرد: در صورتي كه آنها(عراقي‌ها) مي‌خواهند از مزايايي كه ما در اختيارشان قرار مي‌دهيم بهره‌مند شوند، در صورتي كه مي‌خواهند به آنها كمك كنيم، در صورتي كه مي‌خواهند تعليم نيروهاي نظامي عراق همچنان ادامه يابد، در صورتي كه آن‌ها مي‌خواهند ما مهارت‌هاي عملياتي را در اختيار آنها قرار دهيم، فكر مي‌كنم آنها بايد متوجه اين موضوع باشند كه لازم است نيروهاي ما در عراق از مصونيت قضايي برخوردار شوند.اظهارات پانه‌تا در حالي مطرح شده است كه سران ارشد سياسي عراق توافق كردند تعدادي از نيروهاي نظامي آمريكا در اين كشور باقي بماند و به تعليم نيروهاي عراق و برقراري امنيت اين كشور بپردازد.


 معاون اول رييس جمهور:
 به زودي دستور منع خريد محصولات خارجي داراي مشابه داخلي ابلاغ مي‌شود 

معاون اول رييس جمهور از حضور نمايندگان صنايع برجسته كشور در يكي از جلسات هيات دولت در آينده اي نزديك خبر داد و گفت: مقرر شده است، صنعتگران برجسته و ممتاز كشور دغدغه ها و مشكلات خود را با هيات وزيران درميان گذاشته تا براي رفع موانع پيش روي آنها چاره انديشي شود.به گزارش ايسنا، محمدرضا رحيمي در مراسم اختتاميه يازدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت تهران با اشاره به مصوبه اخيرهيات دولت كه در راستاي تحقق منويات رهبر معظم انقلاب مبني بر استفاده از محصولات و توليدات داخلي كشور به تصويب رسيد، گفت: دولت به زودي دستور منع خريد محصولات خارجي كه توليدات مشابه آن در كشور موجود مي باشد را به همه بخش ها، سازمان ها و دستگاه ها ابلاغ خواهد كرد.

معاون اول رييس جمهور افزود: با اجراي اين مصوبه بخش هاي دولتي نيازهاي خود را از توليدات داخل تامين خواهند كرد و اين امر در حقيقت در جهت حمايت از توليد كنندگان و صنعتگران كشور است.رحيمي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سوء استفاده قدرت هاي زورگو از پيشرفت و تكنولوژي و بهره برداري از صنايع در جهت غارت منابع و امكانات ديگر كشورها گفت: برخي قدرت هاي زورگو از پيشرفت و صنعت به جاي استفاده در جهت خدمت به بشريت، با ترجيح منافع خود و با قلدري و توسل به زور در جهت ضربه زدن به جنبه هاي شريف انسانيت و رسيدن به مطامع شخصي خود بهره مي جويند.

معاون اول رييس جمهور با بيان اين‌كه صنعت بدون اخلاق و تعهد هيچ سودي ندارد،‌ گفت: توسعه صنعت و پيشرفت بايد براي خدمت به انسان و اعتلاي بشريت به كار گرفته شود، اما متاسفانه امروز قدرت هاي متجاوز و استكباري از پيشرفت براي زورگويي به ديگر كشورها استفاده مي كنند.


 موج كوتاه 

«سياست سلطه در آخر خط»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌‌ جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد: اين روزها اخبار، تصاوير و فيلم‌هاي مربوط به اعتراض مردم شهرهاي مختلف آمريكا، ظرفيت رسانه‌ها را پر كرده و افكار عمومي را از توجه به انواع فسادهائي كه مردم و جامعه آمريكائي را رنج مي‌دهد غافل نموده است. در عين حال كه نمي‌توان اين بخش از مشكلات جامعه آمريكا را از مشكلاتي از قبيل فقر و گراني جدا دانست، بر اين واقعيت نيز بايد تأكيد كرد كه مجموعه اين گرفتاري‌ها زنجيره‌هاي به هم پيوسته‌اي هستند كه از همديگر تأثير پذيرفته و در پيدايش همديگر مؤثر بوده‌اند و در مجموع بايد همه آنها را محصول فاصله گرفتن از دين دانست.

روزنامه‌ سياست روز «سناريويي در پس ترور شهيد صلح» را موضوع سرمقاله خود قرار داد ونوشت: اين بديهي است که به تناسب پيشرفت‌هاي گوناگون تکنولوژيک در عرصه هاي مختلف جامعه بشري ، به همان ميزان شاهد رشد و توسعه شيوه‌هاي پيچيده دسيسه‌گري و سياست بازي در مناسبات بين‌المللي باشيم . لذا طبيعي است که امروزه نظام سلطه ، از ابزارهاي نويني براي تحقق مقاصد خود بهره جويد و نبايد انتظار داشته باشيم که شگردها و روش‌هاي آنان در راستاي وصول اهداف شان، به مانند دهه‌هاي پيشين باشند. از اينرو بايد هر رفتاري و اتفاقي را با مداخه و بررسي همه سو نگر رصد کرد.

«فسادي كه فقط بانكي نيست»عنوان يادداشت روز روزنامه‌ تهران امروز كه نوشته بود نبايد خود را گول زد واز زبان مردم حرف خود را بيان داشت. بهر حال امروزه وسايل مختلفي براي نظر سنجي مستمر وجود دارد که از طريق آنها مي توان فهميد نبض احساس مردم به پليس چگونه است. بديهي است اگر مردم احساس خوبي به پليس کشورشان داشته باشند در فعاليت هاي او سهيم مي شوند و او را در مقابل خود نمي بينند .با سهيم شدن مردم در تلاشهاي پليس، در واقع فرآيند توليد امنيت با مشارکت مردم کليد مي خورد و اين چنين است که شاهد ايفاي سهم هر شهروند در تامين امنيت وانضباط جامعه خواهيم بود.نکته ديگر اينکه لازم است بدانيم اصولا پليس در اجراي وظايف خود چه تکاليفي را براي رعايت حقوق مردم بر عهده دارد.

«نيروي انتظامي وحساسيت هاي مردمي»عنوان يادداشت روز روزنامه‌حمايت است كه در آن مي‌خوانيد: در اينکه کار نيروي انتظامي در ابعاد مختلف سخت است ودر واقع در خط مقدم تعامل حاکميت با مردم قرار دارد، ترديدي نيست . هم چنين در اين امر ترديدي نيست که شبانه روز نيروهاي انتظامي تلاش مي کنند تا در عرصه هاي مختلف وظايف قانوني خود را عملياتي کنند، ولي با همه اين ها هنوز نارسايي ها ومشکلات متعددي خصوصا از منظر رعايت حقوق مردم مشهود است. ضمن بزرگداشت هفته نيروي انتظامي واحترام به يکايک خدمتگزاران اين نيروي ملي و فراگير، مناسب است ياد آوري کنيم که تاخير در رفع برخي نارسايژي هاي موجود روا نيست و در اين مهم همه قوا وظيفه اي بر عهده دارند از قانونگذاري مناسب گرفته تا حمايت اجرايي ونظارتي تا راهنمايي حقوقي وقضايي .

روزنامه شرق در سرمقاله خود به اين موضوع پرداخته بود که علم "بهتر است يا ثروت" و آورده بود: قديم‌ها وقتي به‌ مدرسه مي‌رفتيم تقريبا‌ در همه مقاطع تحصيلي اولين موضوعي كه بايد به عنوان انشا ارايه مي‌داديم، تحليل و استدلال درخصوص اين جمله بود كه علم بهتر است يا ثروت؟ و طبعا انشايي پذيرفته مي‌شد و نمره مي‌گرفت كه بگويد علم بهتر است چون با علم مي‌توان به ثروت رسيد اما با ثروت نمي‌توان عالم شد! نگاهي به آنچه اين‌روزها در جامعه رخ مي‌دهد، از جمله وضعيت معيشتي مردم، تخلفات مالي و اقتصادي كه در صفحات روزنامه‌ها خود‌نمايي مي‌كند و يك‌شبه سرمايه‌دار شدن نوكيسه‌ها، ظاهرا‌ نشان از آن دارد كه ثروت كارگشا‌تر از علم است! احتمالا به همين دليل است كه هيچ بازخوردي نسبت به بازمانده‌هاي از تحصيل را در جامعه شاهد نيستيم و مسوولان هم سكوت اختيار كرده‌اند. اينكه عوامل چنين وضعيتي چيست، قطعا جاي خود دارد و بايد مورد بحث و بررسي قرار بگيرد.

«شوخي با اقتصاد كلان خطرناك است»عنوان سرمقاله روزنامه‌ دنياي اقتصاد بود كه در آن مي‌خوانيد؛

آزادسازي نرخ سود بانكي و آزادسازي نرخ ارز و اجتناب از سوق دادن منابع بانك‌ها به سوي برخي فعاليت‌هاي دستوري كه در گذشته تجربه شده و ناكام بوده است، مي‌تواند راه حل مناسبي باشد. در صورتي كه گام‌هاي بلند، كارشناسي و علمي براي دور كردن ركود از اقتصاد برداشته نشود و دولت به جاي عمل به علم اقتصاد، همچنان به آن بي‌اعتنا باشد، رشد ناكافي و اشتغال ناكافي از پيامدهاي حتمي خواهد بود. كاهش رشد اقتصادي ايران در مقايسه با همسايه‌ها و ساير كشورها، قدرت چانه‌زني واقعي ايران براي قرار گرفتن در جايگاه مناسب را تهديد خواهد كرد. سياستمداران و سياست‌گذاران اقتصاد كلان توجه داشته باشند، نمي‌توان براي يك دوره ميان‌مدت شاخص‌هاي كلان اقتصاد را ناديده گرفت. شوخي با آموزه‌هاي علم اقتصاد پيامدهاي سهمگيني دارد كه زيان آن متوجه همه جنبه‌هاي ملي خواهد شد.


 ميز خبر 

 2 سال نمايندگي يک مقطع تحصيلي براي نمايندگان مجلس

عضو کميسيون شوراها وامور داخلي مجلس از تصويب جزئيات و کليات تبصره 3 ماده 28 قانون انتخابات در جلسه امروز اين کميسيون خبر داد."ايوب پاپري مقدم" در گفت وگو با خانه ملت، در تشريح جزئيات جلسه کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس گفت: در جلسه ديروز اصلاح تبصره 3 ماده 28 قانون انتخابات در دستور کار اعضا قرار گرفت که بر اساس آن کليات و جزئيات آن به تصويب رسيد.نماينده دشتستان در مجلس شوراي اسلامي افزود: بنا بر مصوبه مذکور مقرر شد حداقل 2 سال نمايندگي به عنوان يک مقطع تحصيلي براي نمايندگان به منظور شرکت در انتخابات مجلس در نظر گرفته شود.

نماينده دشتستان در مجلس شوراي اسلامي، بررسي لايحه­اي مربوط به تخلفات سد معبر و ترافيک و جرائم آن­ها را از ديگر دستور کارهاي امروز کميسيون عنوان کرد و افزود: کليات اين لايحه که از سال 76 در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مطرح و بدون نتيجه باقي مانده بود پس از بررسي هاي لازم تصويب شد. وي ادامه داد: در اين زمينه پس از تصويب کليات لايحه،‌ مقرر شد کميته اي متشکل از دو نفر از اعضا کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس، شهرداي و وزارت کشور با بازنگري لايحه مذکور، پيشنهادات خود را به کميسيون شوراها ارائه کنند تا از آن ها در اصلاح لايحه استفاده شود.

روسيه: گسترش روابط با ايران راهبرد ما است

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه گفت: گسترش هر چه بيشتر روابط با جمهوري اسلامي ايران از راهبردهاي روسيه است.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت به نقل از واحد مرکزي خبر از مسکو، الکساندر لوکاشوويچ در نشست هفتگي با خبرنگاران افزود: ايران کشور همسايه و دوست روسيه با سابقه ديرينه در همکاري ميان دو کشور است و روسيه روابط خود را با ايران گسترش داده و خواهد داد.وي گفت: راه اندازي نيروگاه بوشهر و همکاري در بخش هاي مختلف از نمونه هاي همکاري ايران و روسيه محسوب مي شود و از راه اندازي نيروگاه بوشهر خوشحال هستيم. لوکاشويچ همچنين با اشاره به وتوي قطعنامه ضد سوري در شوراي امنيت سازمان ملل تاکيد کرد: وتوي روسيه براي کشورهاي غربي دور از انتظار نبود و ما از پيش به غربي ها هشدار داده بوديم. چين هم به اين قطعنامه راي منفي داد و تعدادي از اعضا نيز راي ممتنع دادند.

سخنگوي احزاب ائتلافي يمن: علي عبدالله صالح قصد جنگ دارد

سخنگوي احزاب ائتلافي يمن موسوم به 'ديدار مشترك' گفت:جهان بداند علي عبدالله صالح خود را براي جنگ آماده مي كند و ما از برادرانمان مي خواهيم اين مشكل را براي ما حل كنند و تضمين مي كنيم كه باقي مانده هاي نظام را ظرف چند ساعت از حاكميت ساقط كنيم.

به گزارش ايرنا، پايگاه اطلاع رساني 'الصحوه نت' يمن نوشت: مخالفان نظام صالح نسبت به اظهارات اخير صالح در واگذاري اختيارات و كناره گيري از قدرت ترديد نشان دادند و اعلام كردند كه اين اقدام صالح مانوري براي كاهش فشارها از سوي جامعه جهاني است .اين گزارش مي افزايد: قرار است جمال بن عمر فرستاده ويژه سازمان ملل به يمن روز سه شنبه گزارشي از اوضاع اين كشور به شوراي امنيت ارائه كند.محمد قحطان سخنگوي احزاب ائتلافي ديدار مشترك درباره اظهارات اخير علي عبدالله صالح مبني بر كناره گيري از قدرت گفت كه رييس جمهوري قبلا نيز گفته بود كه نامزد انتخابات رياست جمهوري نمي شود ولي از گفته هاي خود برگشت. صالح حتي سه بار با امضاي طرح پيشنهادي شوراي همكاري خليج فارس موافقت كرد ولي در آخر از امضاي آن خودداري ورزيد.

وليد المعلم: سوريه دست بسته نيست

وزير امور خارجه سوريه با اشاره به تلاشهاي غربي ها و ترکيه ضد اين کشور خاطر نشان کرد دمشق در برابر اين تحرکات خصمانه دست بسته نخواهد ماند.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري سوريه(سانا)، "وليد المعلم" گفت : آمدن وزيران امور خارجه گروه آلبا به دمشق نشانه عمق دوستي ميان سوريه و کشورهاي عضو آلبا است. هر کشوري که شوراي ملي انتقالي نامشروع را به رسميت بشناسد، ما اقدامات شديدي عليه آن انجام خواهيم داد.

وي افزود: دامنه تخريب گروههاي مسلح به سفارتهاي سوريه در خارج کشور هم سرايت کرده است و کشورهايي که سفارت سوريه در آنجا قرار دارد، مسئول حمايت از سفارتخانه ها هستند.المعلم بيان کرد: در همه کشورهايي عضو اتحاديه اروپا براي برگزاري تظاهرات مسالمت آميز قانون وجود دارد و هيچ تظاهراتي بدون مجوز برگزار نمي شود. وي با اشاره به بي توجهي گروههاي مسلح به شرکت در گفتگوهاي ملي افزود: گروههاي مسلح تاکنون 1110 نفر از شخصيتهاي سوري را کشته اند در حالي که غرب اين اقدامات را تظاهرات مسالمت آميز مي داند و نمي خواهد از گروههاي مسلح سخني به ميان آورد.معلم درباره اصرار نخست وزير ترکيه براي اعمال مجازاتها عليه سوريه گفت : سوريه دست بسته نخواهد بود.

برنده صلح نوبل جايزه اش را بخشيد

برنده يمني جايزه صلح نوبل در سخناني تصريح كرد: در صورت كناره‌گيري علي عبدالله صالح، تمام مبلغي را كه از جايزه نوبل دريافت كنم، به خزانه عمومي دولت تقديم خواهم كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي مأرب پرس، توكل كرمان، فعال زن يمني و برنده جايزه صلح نوبل، طي سخناني اعلام كرد كه بعد از سقوط علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن و نظام وي، تمام مبلغي را كه از جايزه نوبل به دست بياورد، به خزانه عمومي دولت مي‌بخشد.

وي افزود: پول جايزه صلح نوبل اولين مبلغي خواهد بود كه وارد خزانه عمومي دولت مي‌شود تا مقدمه‌اي باشد براي پس گرفتن تمام اموالي كه توسط نظام صالح غارت شده است.كرمان همچنين متعهد شد كه صالح و عوامل نظام وي را براي پس گرفتن تمام اموال به غارت رفته مردم يمن و انتقال آن به خزانه دولت تحت پيگرد قانوني قرار دهد.توكل كرمان، يكي از زنان يمني فعال در عرصه حقوق بشر و از مخالفان نظام علي عبدالله صالح است كه روز جمعه به عنوان برنده جايزه صلح نوبل معرفي شد.از سوي ديگر، روزنامه مصري اليوم السابع نيز نوشت: گروه‌هاي مخالف يمني اعلام كردند كه اعطاي جايزه صلح نوبل به توكل كرمان به مثابه به رسميت شناختن انقلاب مسالمت‌آميز يمن از سوي جامعه جهاني است.شوراي عالي ائتلاف احزاب "اللقاء المشترك" در بيانيه‌اي ضمن تبريك به توكل كرمان اظهار داشت: اين اقدام در حقيقت به معناي حمايت بين‌المللي از انقلاب يمن است.

آغاز گفتگو با مخالفان سوري در مسکو

معاون وزير امور خارجه روسيه احتمال پيشنهاد سران اين کشور به مقامات سوريه و مخالفان براي برگزاري ديدار با يکديگر با هدف آغاز گفتگوها در مسکو را بعيد ندانست. به گزارش مهر "ميخائيل بوگدانف" در گفتگو با خبرگزاري نووستي اظهار داشت : اينکه رهبري روسيه پيشنهادي به مقامات دمشق و مخالفان سوري براي آغاز گفتگوها ميان آنها در مسکو بدهد، دور از ذهن نيست.

معاون وزير امور خارجه روسيه افزود: مقامات مسکو اين چنين پيشنهادي را در ديدار با هيئتي از مخالفان سوري داخلي اين کشور به آنها ارائه خواهند کرد. اين هيئت مخالفان سوري امروز وارد مسکو خواهد شد.وي افزود: ما تاکنون به صورت رسمي چنين پيشنهادي را ارائه کرده ايم، اما وقوع آن را دور از ذهن نمي دانيم، فکر مي کنيم پيشنهاد گفتگوي مخالفان و مقامات دمشق گام سازنده اي باشد.اين ديپلمات روسي تاکيد کرد: پيام اصلي مسکو براي تمام طرفهاي سوري اين است که مسائلي که امروز روبروي اين کشور قرار گرفته طي سالهايي طولاني روي هم جمع شده و نمي شود به يکباره تمام آنها را برطرف کرد، به ويژه اينکه اگر برخي بخواهند در اين مسير دست به رويارويي بزنند.بوگدانف افزود: تنها راه حل بحران سوريه گفتگوي جامع سياسي با مشارکت تمام جريانهاي تاثيرگذار سوري از مخالفان و مقامات دولتي است.معاون لاوروف تاکيد کرد: گفتگو ميان مقامات دمشق و جريانهاي سياسي داخل سوريه در سطح استانها انجام مي شود و کل کشور را در بر نمي گيرد. بر اين اساس، احزاب مخالف و رهبران آنها از تحت پيگرد قرار گرفتن و بازداشت نگراني دارند و در اينجا شاهد کم بودن ميزان اعتماد مردم به نظام هستيم.


 يک نکته از هزاران 

نيروي انتظامي در راستاي مقابله با دزدي و کيف قاپي زحمات فراواني کشيده اما کافي نبوده است و همچنان شاهد اين ناهنجاري در جامعه هستيم . مشکل اصلي که در زنجيره برخورد با مجرمان وجود دارد اين است که متاسفانه پس از اينکه دزدان و مجرمان توسط نيروي انتظامي دستگير مي شوند به علت طولاني و مشقت بار بودن بورکراسي رسيدگي به اين پرونده ها معمولا شاکيان از حق خود صرف نظر مي کنند و يا متهمان با گذاشتن يک سند و وثيقه به راحتي و بدون دردسر آزاد مي شوند. نحوه برخورد با جرائم در ميزان ارتکاب جرم ارتباط مستقيم دارد.


 در پاسخ به ادعاي آمريكايي‌ها؛
 وزير نفت از خارجي‌ها براي ديدن پارس جنوبي دعوت كرد 

وزير نفت با اعلام اين كه استقبال از شركت‌هاي خارجي براي حضور در پروژه‌هاي نفتي دليل ناتواني ايران نيست، از آغاز توسعه اولين بلوك نفتي پارس جنوبي در اين هفته خبر داد.به گزارش ايسنا، رستم قاسمي در مورد مهلت دو ماهه وزارت نفت به شركت نفت ملي ايران براي مشخص‌كردن وضعيت لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي نيز اظهار كرد: لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي به دلايلي با تاخير مواجه شد، اما قرار است كار توسعه يكي از بلوك‌هايي كه تكليف قرار‌دادش مشخص شده است از همين هفته شروع شود.

وي در مورد حجم برداشت از لايه‌هاي نفتي ميدان گازي پارس جنوبي نيز گفت: با توجه به MDP يكي از بلوك‌ها مشخص شده است كه مي‌توان از اين بلوك روزانه 35 هزار بشكه برداشت كرد كه اميدواريم با انجام كارهاي توصيفي در بلوك‌هاي بعدي حجم كلي برداشت مشخص شود.قاسمي هم‌چنين برداشت 450 هزار بشكه‌اي قطر از لايه‌هاي نفتي ميدان گازي پارس جنوبي را نيز تاييد كرد و افزود: وضعيت توسعه ساير بلوك‌هاي لايه نفتي پارس جنوبي نيز بايد طي دو ماه آينده تعيين تكليف شود.

قاسمي در مورد هشدارش به پيمانكاران فاز‌هاي جديد ميدان گازي پارس جنوبي كه از برنامه زمان‌بندي شده خود عقب هستند، گفت: توسعه‌ اين فاز‌ها بايد طبق زمان‌بندي پيش‌ رود و من تقريبا با تمام پيمانكاران داخلي در اين باره صحبت كرده‌ام و ماهانه جلساتي با آن‌ها برگزار خواهد شد.به گفته‌ي وي، كيفيت، زمان‌بندي، اقتصادي‌كردن پروژه‌ها سه شاخص مهم توسعه است كه بايد پيمانكاران پروژه‌هاي نفتي به آن توجه كنند.وي در مورد جرائم پيمانكاران فازهاي پارس جنوبي كه مطابق با برنامه زمان‌بندي پيش نمي روند تاكيد كرد: با توجه به اهميت ميدان گازي پارس جنوبي براي كشور حتما در صورت تاخير در اجراي پروژه آنها جريمه خواهند شد.

به گفته‌ وي، جريمه در نظر گرفته شده براي پيمانكاران براساس قرار‌دادي است كه در ابتدا با آنها بسته شده است.

وزير نفت هم چنين از دستور رييس‌جمهوري مبني بر تزريق پنج ميليارد دلار به پروژه‌هاي نفتي ابراز بي اطلاعي كرد. قاسمي پيش از اين در بازديد از فازهاي در حال توسعه ميدان گازي پارس‌جنوبي اعلام كرد بود كه با ابلاغ رييس‌جمهوري منابع جديد مالي به پروژه‌هاي پارس جنوبي تزريق خواهد شد.

او در مورد برگزاري نشست سران كشور‌هاي توليد‌كننده‌ي گاز نيز گفت: اين نشست آذرماه با حضور تمام اعضا تشكيل خواهد شد و ايران نيز در اين جلسه حضوري جدي خواهد داشت.به گفته‌ي وي، محور‌هاي اجلاس سران كشور‌هاي توليد‌كننده گاز پيرامون قيمت، فروش و توليد گاز خواهد بود.قاسمي در پاسخ به اين سوال كه آيا قيمت گاز براي صادرات عادلانه است، يا خير تاكيد كرد: قيمت‌هاي صادراتي گاز قيمت‌هاي خوبي است.

وزير نفت در مورد اين ادعاي شركت‌هاي نفتي آمريكايي مبني بر اين‌كه صنعت نفت ايران بدون كمك آنها نمي‌تواند روي پاي خود بايستد، از شركت‌هاي نفتي معتبر دنيا دعوت كرد كه از پيشرفت فاز‌هاي پارس جنوبي ديدن كنند.وي در مورد استقبال ايران از شركت‌هاي خارجي براي حضور در پروژه‌هاي نفتي نيز يادآور شد: با توجه به ديپلماسي انرژي از حضور و سرمايه گذاري كشور‌هاي مختلف در پروژه‌هاي نفتي استقبال مي‌كنيم، اما اين به اين منظور نخواهد بود كه ما در اجراي پروژه‌هاي نفتي
ناتوانيم.


 مقابله اطلاعاتي- امنيتي با پژاک تا اضمحلال اين گروهک ادامه دارد 

وزير اطلاعات از ادامه عمليات مقابله اطلاعاتي با گروهک تروريستي "پژاک" تا اضمحلال کامل اين گروهک خبر داد.

حجت الاسلام حيدر مصلحي در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اقدامات وزارت اطلاعات در رابطه با گروهک تروريستي پژاک گفت: اقدامات ما عليه گروهک پژاک تا اضمحلال کامل اين گروهک تروريستي ادامه خواهد يافت و انشاء الله هم اين گروهک تروريستي از بين خواهد رفت. گفتني است، رزمندگان قرارگاه حمزه سيد الشهداء (ع) نيروي زميني سپاه، از اواخر تيرماه سال جاري در راستاي برقراري امنيت پايدار و مقابله با عوامل بروز ناامني و بي ثباتي و ايجاد مزاحمت براي مردم عزيز مناطق مرزي شمال غرب کشورمان با اشرار و تروريست هاي گروهک موسوم به پژاک درگير و ضربات مهلکي به آنان وارد ساختند.

گروهگ تروريستي پژاک شاخه اي از گروهک سازمان يافته "پ‌.پ‌.ک" است که در کوهستانهاي قنديل عراق مستقر بوده و با حمايت گروهک "پ.پ.‌ک‌" در شمال غرب ايران دست به ترور و جنايات گسترده اي زده اند.


 سرمقاله 

 تداوم بحران در بحرين

در روزهاي گذشته ده‌ها هزار بحريني در مراسم تشييع پيکر نوجوان 17 ساله بحريني مشارکت کردند و با حضور گسترده اعتراض خود به جنايات آل خليفه را نشان دادند. اعتراضهايي که هر چند در ماههاي گذشته و به زعم مقامات منامه رو به سردي گراييده بود اما تظاهرات هاي اخير نشان داد که دامنه مخالفت و قيام دربحرين آتش زير خاکستري است که همچنان توان شعله ور شدن را داراست و همچنان نيز پتانسيلي است قدرتمند براي اعتراض و جنبش بر ضد ساختار سياسي اقتدارگرايانه اين کشور . در اين ميان بايد گفت که تداوم بحران در بحرين نه تنها با سرکوب و فشار بي سابقه نظامي، اجتماعي، سياسي و...رو به خاموشي نگراييده بلکه در پناه مقاومت مردمي و سرکوب مداوم نيرو هاي داخلي و خارجي بر مدافعان خارجي و بين المللي مردم نيز افزوده است .

بي گمان اکنون بحرين جدا از بسته بودن نظام سياسي ، حضور و حمايت نيروهاي امنيتي و نظامي خارجي يکي از عوامل اصلي در به‌وجود آمدن تبعيض‌ها و مشکلات در اين کشور و در نتيجه فراهم شدن زمينه‌هاي بروز اعتراض در ميان اکثريت مردم شده است .وضعيتي که اکنون نيز جنبه هاي گسترده اي به خود گرفته و موجب افزايش خشونت‌ها در اين کشور شده است .

در اين بين هر چند مقامات اين کشور شامل حمد بن عيسي آل خليفه پادشاه و وليعهد وي سلمان بن حمد و خليفه بن سلمان نخست‌وزير بر اين اميد بودند تا با توسل به نيروي سرکوب موج تحول خواهي دراين کشور نيز از بين رود، اما بايد گفت تحولات نوين در هفته‌هاي اخير بيانگر آن است که شعله قيام و جنبش در اين کشور خاموش نشدني است .

در اين راستا با توجه به تحريم گسترده انتخابات اخير از سوي مخالفان و فراخوان ها براي انحلال پارلمان در کنار سرکوب گسترده عملا مخالفت ها نيز از بين نرفته و اکنون نيز به نظر مي رسد شکاف ها و ترديد هايي در ساختار قدرت در داخل و بين حاميان منطقه‌اي و بين المللي دولت بحرين به وجود آمده است . در اين راستا از يک سو شيخ الازهر نيز در بيانيه اي اعلام کرد حکام دول خليج فارس بايد به سخنان مردم خود گوش فرا دهند که خود مساله قابل تاملي در جهان اهل سنت بود.

از سويي ديگر به نظر مي رسد با تداو م بحران بحرين انتقادهاي مستقيم تر و روشن تر از سوي برخي از محافل غربي نسبت به آل خليفه به چشم مي خورد . گذشته از اين در سطح منطقه نيز برخي از کشور ها همچون قطر نيز به دنبال ابتکاري براي حل بحران بحرين بوده و حتي در ميان لايه هايي از مقامات کشور هاي مداخله کننده در اين کشور ترديد هايي در مورد دخالت در بحرين به وجود آمده است. بر اين اساس بايد گفت همه شواهد و نشانه ها بيانگر آن است که عملا با تداوم بحران در بحرين نه تنها دامنه بحران کاهش نيافته است بلکه جدا از افزايش توجه به حقوق شهروندان اين کشور در سطح جهان، از دامنه و شدت حمايت کشورها و قدرتهاي بين المللي و منطقه اي نسبت به دولت آل خليفه نيز کاسته شده است امري که مي تواند زمينه افزايش فشار ها براي پذيرش خواسته هاي مردم اين کشور ، توجه به حقوق شهروندان و دستيابي به دموکراسي نهاديه شده در اين کشور را  فراهم تر کند .

علي رمضاني


 رييس مجلس :
 ايران در پروژه‌هاي نفتي هيچ نيازي به شركت‌هاي خارجي ندارد 

رييس مجلس شوراي اسلامي ضمن تبريك ميلاد امام رضا(ع)، به همايش حمايت از انتفاضه فلسطين اشاره كرد و گفت: برگزاري اين همايش موجب فخر مجلس است كه به هنگام از ملت فلسطين دفاع نمود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر علي لاريجاني امروز در صحن علني مجلس گفت:‌ تشكيل همايش فلسطين و سخنراني ارزشمند و پر مغز رهبر معظم انقلاب آن هم در شرايط فريبكارانه‌اي كه در صحنه بين‌المللي در موضوع فلسطين طراحي شده است موجب فخر مجلس شوراي اسلامي است كه به هنگام از ملت فلسطين دفاع نمود.

وي خاطرنشان كرد: به تعبير دكتر خالد مشعل، مجلس شوراي اسلامي تنها پارلماني در دنياست كه در موضوع فلسطين با احساس مسووليت فوق‌العاده پيگير سرنوشت ملت مظلوم فلسطين است.

لاريجاني تصريح كرد: حضور 600 مهمان از پارلمان‌ها و سياست مداران كشورهاي اسلامي به خصوص از كشورهايي كه در يك سال اخير با انقلاب‌هاي خود فضاي جديدي در خاورميانه ايجاد نموده‌اند و سخنراني‌ها و مذاكرات و هم فكري آنان براي ادامه راه بيداري اسلامي و هم چنين پيگيري حقوق مردم فلسطين ذي قيمت خواهد بود.

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به هفته نيروي انتظامي ابراز داشت: هفته نيروي انتظامي فرصتي است كه از خدمات گسترده اين نيرو تقدير شود، به همه پرسنل اين نيرو در اين هفته تبريك عرض مي‌كنيم و براي شهداي اين نيروي بسيار پرتاثير در جمهوري اسلامي آرزوي علوم درجات مي‌نماييم.

لاريجاني هم‌چنين با تبريك ولادت امام رضا(ع) گفت: ميلاد ولي محبوب الهي، امام رئوف علي ابن موسي الرضا(ع) را به ولي‌الله اعظم امام زمان (عج) رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقليد و ملت شريف و نمايندگان محترم تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم.

وي تصريح كرد: امامي كه شرافت و عزت ملت ايران را با حضور خويش براي هميشه بيمه نمود، معارف اهل بيت كه سعادتمندي ملت ايران در گرو آن است در پناه تعاليم آن حضرت و تاثيرات وجودي ايشان در اين سرزمين ريشه دار گشت.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: به طوري كه امروز ايران اسلامي پايگاه اصلي تفكر راستين اسلام ناب محمدي است.

لاريجاني در ادامه خاطرنشان كرد: مناظرات علمي آن حضرت منشاء بيداري فكر اسلامي در عصر عباسيان گشت، با آن‌كه آن ولي خدا شهره به عبادات طولاني شبانه و به روايتي هزار ركعت نماز در هر روز بودند، اما فرمود، عبادت منحصر در فزوني نماز و روزه نيست، بلكه عبادت كامل انديشه در امر خداوند عزوجل است،‌ كه اهميت تفكر و تامل را در مدرسه فكر رضوي نشان‌گر است.

وي ابراز داشت: در اين مدرسه تفكر و حيات معنوي و رشد اجتماعي در هم تنيده شده است. در روايتي از آن حضرت آمده شيعيان و پيروان ما را به سه مساله امتحان كنيد، 1-اهميت به اوقات نماز، كه آيا اول وقت نماز را برپا مي‌دارند يا خير، 2- حفظ اسرار، يعني در حفظ اسرار و مسائل پنهان كوشا هستند يا خير، 3- از حيث توانمندي‌هاي مالي، يعني آيا در مال خود براي برادران ديني سهمي قائل هستند و دست آنان را مي‌گيرند يا خير.

لاريجاني گفت: اين سه امتحان شيعيان آن حضرت همگي تضمين كننده سلامت نفساني فردي و رشد اجتماعي جامعه اسلامي است.

رييس قوه مقننه توضيح داد: در كلام بلند ديگري از ايشان، كليد پايداري و انسجام يك جامعه اسلامي را به دست شيعيان مي‌دهد،‌ آن حضرت فرمود، مومني را مومن ندانند تا آن كه در او سه خصلت باشد، 1- سنتي از پروردگارش، 2- سنتي از پيامبرش 3- سنتي از امامش، سنت از پروردگارش رازپوشي است، سنت از پيامبرش مدارا كردن با مردم است و سنت از امامش شكيبايي در سختي است.

وي اظهار كرد: مدار سنجش اصالت‌هاي واقعي براي هر شخص و هر تشكل و هر جامعه كه مدعي رهپويي امام رضا(ع) است يا بر ولايت مداري علاقه نشان مي‌دهد در اين امور است، رازپوشي كه سنت الهي است و مدارا با مردم كه سنت نبوي است و شكيبايي در سختي. لاريجاني خاطرنشان كرد: متاسفانه در جامعه ما عده‌اي حتي به اسم رهرويي ولايت به وارونه سازي اين معارف عادت كرده‌اند و ظاهرا زندگي با مدارا و رازپوشي را غيرانقلابي تلقي كرده‌اند.رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: اما حقيقت اين است كه امام رضا(ع) راز پايداري و آرامش و پيشرفت جامعه را در مدارا،‌ شكيبايي و رازپوشي دانستند، در حدي كه نشانه‌هاي مومن را در اين امور معين فرموده‌اند.

وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: در سخن رفيع ديگري امام(ع) كمال عقل مسلمانان را در 10 خصلت بيان داشتند كه سه خصلت آن اين گونه است، خوبي كم ديگران را بسيار بشمار و خوبي بسيار خود را كم بشمار و مردم را از خود بهتر بدان.

لاريجاني گفت: امام(ع) صفت كمال در رشد عقلي يك مسلمان را در آن دانستند كه نيكي بسيار خود را كم و نيكي كم ديگران را بسيار پندارد، در بسياري از منازعات و دعواها ملاحظه مي‌نماييد كه اين معيار را جا به جا مصرف مي‌كنند و در اين طريق فرمودند الحياء من الايمان، شرم و حيا از ايمان است، سكينه و آرامشي كه در مدرسه رضوي حاصل مي‌شود تحت اين معارف است كه اميد است سياستمداران و اصحاب رسانه‌ها به ميمنت ميلاد مبارك آن حضرت در اين معاني غور نمايند. وي در ادامه تاكيد كرد: ايران امروز در پروژه‌هاي نفتي هيچ نيازي به شركت‌هاي نفتي خارجي ندارد، اما اگر آنها براي حضور در اين پروژه‌ها تمايل دارند، ما نيز از آنها استقبال خواهيم كرد.به گفته‌ي وي، شكوفايي صنعت نفت را بايد در عمل به شركت‌هاي نفتي خارجي اثبات كرد كه تاكنون نيز اين‌گونه بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي