جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3991

نماينده مردم مشهد:
رويکرد مديران به اقتصاد شهري بايد تغيير کند


تاکيد فرماندار کرج بر ساماندهي مراکز مختلف فرهنگي و هنري در سطح شهرستان


انتخاب شهردار قدس به عنوان موفق‌ترين شهردار استان تهران


نصب سيستم‌هاي جديد مخابراتي در شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون


راهدارخانه ' قوشچي' اروميه به سامانه انرژِي خورشيدي مجهز شد


ايران زمين


 نماينده مردم مشهد:
 رويکرد مديران به اقتصاد شهري بايد تغيير کند 

 مشهد - رمارم

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت:رويکرد مديران به اقتصاد شهري بايد تغييرکند و ما بايد يک نظام جامع ويکپارچه درمشهد داشته باشيم تا بتوانيم به نحو احسنت از ظرفيت‌هاي موجود براي اداره شهر استفاده کنيم.دکتر قاضي زاده ضمن تاکيد بر قابليت‌هاي شهر مشهد افزود: شهر مشهد با جمعيت کنوني پتانسيل بسيار زيادي براي کسب درآمد وپيشرفت اقتصاد شهري داردومديران شهري مي‌توانند با استفاده از اين ظرفيت‌ها شهر را به بهترين نحو اداره کنند.

وي ادامه داد: درشهرها فرصتهاي زيادي براي ايجاد ارزش افزوده وجود دارد و برخي شهرها همانند مشهد ارزش افزوده بيشتري نسبت به ساير شهرهاي کشور دارند. قاضي زاده در پايان افزود: برگزاري اولين کنفرانس اقتصاد شهري مي‌تواند در فرهنگ‌سازي و تغيير ديدگاه‌هاي مديران شهري به اقتصاد شهري بسيار تاثيرگذار باشد.

دکترقادري؛ نماينده مردم شيراز: شهرها کانون تمرکز قدرت اقتصادي هستند

نماينده مردم شيراز درمجلس شوراي اسلامي نيز با حضور در دبيرخانه اولين کنفرانس اقتصاد شهري گفت: شهرها به عنوان موجوداتي زنده و فعال نيازمند توجه به لحاظ اقتصادي هستند ومي‌توانند وضعيت اقتصادي را بهبود بخشند، يا برعکس نابساماني اقتصادي ايجاد کنند، از شهرها مي‌توان به عنوان کانون تمرکز قدرت اقتصادي و ثروت‌هاي هر کشور ياد کرد.

قادري افزود: شهرها در توليد و توزيع ثروت و رفاه وآسايش مردم نقش بسزايي دارند و نيازمند توجه ويژه به مديريت شهري واقتصاد شهري مي‌باشند تا بتوانيم از امکانات شهري بيشتر استفاده کنيم و طرحهاي جامع وتفصيلي شهري بدون توجه به ابعاد اقتصادي آن نمي‌تواند اثرگذار باشد.

وي همچنين ادامه داد: پديده‌هايي که در شهرها وجود دارد مثل فقر و نابرابري‌ها، بهداشت و... بايد در حيطه اقتصاد شهري مورد توجه قرارگيرد، چون رفتار ما در شهرها مي‌تواند نابرابري اجتماعي را افزايش دهد و يا از بين ببرد.

دکترجعفر قادري در پاسخ به اين سوال که ما چگونه مي‌توانيم مديران شهري را به اقتصاد شهري حساس کنيم گفت: متولي مسايل شوراها و شهرداري‌ها در دولت، وزارت کشور است. و به خاطر اينکه مسايل سياسي بيشتر از مسايل عمراني و شهري مورد توجه قرار مي‌گيرد، باعث شده شهرداري‌ها به خوبي در برند دولت مورد توجه قرار نگيرند و دولت از همه ظرفيت‌ها در جهت رفع مشکلات شهرداري‌ها استفاده نکرده و نيازمند بازبيني در قوانين مربوطه است و همچنين در انتخاب افرادي که در پست‌هاي مرتبط با شهرداري‌ها قرار ميگيرند افراد آشناتر و مرتبط‌تر به کار گرفته شوند.

نماينده مردم شيراز اظهار داشت: اکنون شهرداري‌ها شکل شترمرغ را دارند زماني که مي‌خواهند از امکانات دولتي استفاده کنند مي‌گوييم غيردولتي هستند و زماني که مي‌خواهند خودشان منبع درآمد تعريف کنند، مي‌گوييم دولتي هستند. اين دوگانگي و مشخص نبودن جايگاه آنها سبب شده مديران شهري نتوانند به خوبي از ظرفيت‌هاي شهرداري استفاده کنند.

وي درخصوص اقدامات مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص اذعان داشت: تاکنون اقدامات خوبي صورت گرفته است، مثل احياي کميسيون شوراها و شهرداري‌ها درمجلس هشتم که از زمان شکل‌گيري به طرحها و لوايح مرتبط با شهرداري‌ها تخصصي‌تر توجه مي‌شود، هرچند ما انتظار داشتيم دولت و مجلس توجه بيشتري به اقتصاد شهري داشته باشند.

اگر امروزه شهرداري‌ها در مديريت و اقتصاد شهري عاجز هستند، به خاطر محدوديت قوانين موجود، عدم اجراي مديريت واحد شهري و تداخل کاري است که در کار شوراها و شهرداري وجود دارد. دکتر قادري درخصوص برگزاري اولين کنفرانس اقتصاد شهري گفت: اين همايشها زمينه انتقال مسايل شهرداري‌ها به حوزه‌هاي تحقيقاتي را فراهم مي‌کند و باعث مي‌شود تحقيقات دانشجويان کاربردي و منجر به نتيجه شود و از اين طريق زمينه براي حل مسايل شهرداري‌ها فراهم شود و همچنين سبب مي‌شود دانشجويان و اساتيد با مسايل شهري اشنايي بيشتري داشته باشند و تجربه عملي نيز ديده باشند. چرا که اين همايش‌ها آزمايشگاه علوم انساني است و سبب مي‌شود افراد در مسايل و مشکلات عملي صاحب فکر و عمل شوند.


 تاکيد فرماندار کرج بر ساماندهي مراکز مختلف فرهنگي و هنري در سطح شهرستان 

 کرج - خاکپور

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي فرمانداري شهرستان کرج، مهندس مهدي ايران نژاد با بيان اين مطلب در جلسه ساماندهي فعاليت‌هاي مراکز هنري شهرستان در فرمانداري اظهار داشت: ساماندهي مراکز فرهنگي و هنري که نسبت به تهيه و توزيع اقلام غيرمجاز اقدام مي‌کنند يکي از راه‌هاي مبارزه با جنگ نرم است که به دقت بايد مدنظر قرار گيرد.

وي افزود: مهمترين هدف دشمن در طراحي جنگ نرم صيد جوانان و تغيير نگرش در ميان نسل جوان است که در اين راستا از هيچ تلاشي نيز فروگذار نمي‌کنند.اين مسئول با اشاره به اينکه براي مبارزه واقعي در جنگ نرم بايد برنامه‌ريزي اساسي صورت گيرد، خاطرنشان کرد: برنامه‌ريزي کوتاه مدت و بلندمدت از اهم اقدماتي است که مسئولان فرهنگي شهرستان بايد براي آن تدابير لازم را بيانديشند.

ايران نژاد در ادامه سخنان خود يادآور شد: توزيع گسترده اقلام غيرمجاز فرهنگي در سطح شهر بايد باهمکاري تمامي دستگاه‌هاي فرهنگي و نيروي انتظامي صورت گيرد. وي با بيان اينکه ساماندهي اين مراکز بايد در مدت يک ماه صورت گيرد، يادآور شد: اداره ارشاد کرج بايد با همکاري و هماهنگي نيروي انتظامي، اداره اطلاعات، مجمع امور صنفي و اتحاديه‌ها نسبت به ساماندهي اين مراکز اقدام کنند.

فرماندار کرج از حضور کمرنگ برخي مديران در جلسات فرمانداري انتقاد کرد و گفت: موضوعات فرهنگي شهرستان از حساسيت ويژه‌اي برخوردارند که بايد به دقت مورد توجه مديران شهرستان قرار گيرد.

وي گفت: مقوله مبارزه با جنگ نرم يکي از موضوعات مهم و مورد توجه مقام معظم رهبري است که در سخنراني مقام معظم رهبري در سال 88 مورد توجه قرارگرفته و همواره بر آن تاکيد داشته‌اند.به گقته ايران نژاد تذکر عميق رهبر معظم انقلاب در راستاي مبارزه با جنگ نرم حاکي از عزم جدي دشمنان در راستاي ضربه زدن آنان به نظام مقدس جمهوري است که نيازمند دقت نظر مديران است.


 انتخاب شهردار قدس به عنوان موفق‌ترين شهردار استان تهران 

 قدس - اصغري

علي رزاقي مديرروابط عمومي شهرداري شهرقدس گفت: طي مراسمي که دراستان تهران به منظور قدرداني ازشهرداران موفق و با حضور مرتضي تمدن استاندار تهران، محمودي معاون امور عمراني استانداري، منوچهر ثنايي مديرکل شهري و شوراها ، شهرداران استان تهران و جمعي از مديران ارشد سازمانها و ادارات استان برگزار شد، از شهرداري‌هاي برتر در امر پاسخگويي و اطلاع‌رساني و آشنايي شهروندان از عملکرد شهر داري تقدير به‌عمل آمد.

وي درادامه اظهارداشت: با توجه به اينکه مجموعه روابط عمومي‌ها نقش تعيين کننده‌اي را در موفقيت عملکردي مسئولان دارند و به هر مقداري که مديران روابط عمومي آشنايي بيشتري در زمينه وظايف خود داشته باشند بر صحت عملکردي مديران خواهد افزود و با توجه به وظيفه حساسي که برعهده اين مجموعه واگذارشده اداره روابط عمومي شهرداري شهر قدس ازهمان ابتدا خواستارانعکاس درست و دقيق اخبار و اطلاعات مربوط شهرداري به شهروندان بوده است.ايشان انتخاب شهرداري شهرقدس به عنوان شهردارنمونه را نيز ابتدا حاصل زحمات و تلاش‌هاي شهرداري و درکنارآن اطلاع‌رساني درست فعاليت‌هاي شهرداري درتمامي زمينه‌ها از کانال روابط عمومي عنوان نمود و دراين باره نيز افزود: شهرداراني به عنوان برترين‌ها در مراسم استان تهران انتخاب شده‌اند که توانسته بودند در زمينه‌هاي اطلاع‌رساني و عملکردي کارنامه درخشاني در حوزه فعاليتي داشته باشند و آقاي غلامرضا محمدخاني نيز به دليل فعاليت‌هاي مطلوب اداره روابط عمومي شهرداري قدس در امر پاسخگويي و اطلاع‌رساني و آشنايي شهروندان از عملکرد شهرداري و از طرفي همکاري موثر و به روز با روابط عمومي معاونت امور عمراني استانداري تهران، شهرداري قدس توانست مقام برتر را در بين شهرداريهاي استان تهران کسب نمايد.

رزاقي در پايان گفت: محمد رضا محمودي معاون امور عمراني استانداري تهران با توجه به عملکردهاي خوبي که گزارش شده بود از غلامرضا محمدخاني شهردار قدس به عنوان شهردار موفق تقدير نمود.


 نصب سيستم‌هاي جديد مخابراتي در شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون 

 اهواز- خبرنگار آفرينش

با هدف به‌کارگيري تکنولوژي‌هاي جديد و افزايش ظرفيت سيستم‌ها، تجهيزات مخابراتي ديجيتال در شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون راه‌اندازي مي‌شود.رئيس اداره مخابرات شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون گفت: در حال حاضر سه پروژه مهم نصب راديو ترانک، فيبر نوري و جايگزيني تكنولوژي‌هاي دبجيتالي به جاي تجهيزات آنالوگ در مراگز مخابراتي، توسط اداره مخابرات شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب در حوزه جغرافيايي شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون در حال نصب است که پس از راه‌اندازي تاثير زيادي در بهبود وضعيت سيستم‌هاي مخابراتي و شبکه اينترنت اين شرکت خواهد داشت.

مهدي فايضي در خصوص پروژه فيبر نوري گفت: در حال حاضر کابل کشي مسير هاي اصلي و 40درصد از ساختمانهاي اداري شرکت کارون انجام شده است و با راه‌اندازي اين پروژه علاوه بر افزايش ظرفيت سيستم‌هاي ارتباطي به دليل پهناي باند امکان بهره‌گيري از سيستم ارتباطي IP OFFICE فراهم خواهد شد.وي در تشريح سيستم ارتباطي IP OFFICEگفت:در اين تکنولوژي نوين ارتباطي، کارکنان در صورت عدم حضور مي‌توانند در هر موقعيتي مكاني و با استفاده از شبكه vpn به سيستم مخابراتي سازمان متصل شده و وظايف خود را انجام دهند.

فايضي در خصوص پروژه راديو ترانک نيز گفت: در حال حاضر سيستم‌هاي راديو ترانک در مجتمع صنعتي شماره يک اهواز و دو نقطه از ميدان نفتي آزادگان در حال انجام است و بيش از 50درصد پيشرفت داشته است.وي با اشاره به اينکه سيستم راديو ترانک در واقع يک سيستم تقويت کننده امواج راديويي است، گفت: با راه‌اندازي دکل‌هاي راديويي كه هم اكنون در حال نصب مي‌باشند، سيستم‌هاي ارتباطي در سطح وسيعي از تاسيسات شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون تقويت خواهد شد.

رئيس اداره مخابرات شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون همچنين افزود:تعويض تجهيزات مراکز مخابراتي شرکت کارون نيز همچنان ادامه دارد و سيستم‌هاي ديجيتال جايگزين سيستم هاي آنالوگ کنوني خواهند شد.وي افزايش ظرفيت، بهبود وضعيت ارتباطي و افزايش سرعت را از جمله مزاياي به‌کارگيري سيستم‌هاي جديد مخابراتي عنوان کرد.


 راهدارخانه ' قوشچي' اروميه به سامانه انرژِي خورشيدي مجهز شد 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

براي اولين بار در كشور راهدارخانه ' قوشچي' در محور اروميه - سلماس به سامانه روشنايي و گرمايشي انرژي خورشيدي مجهز شد. مدير كل راه و ترابري آذربايجان غربي در گفت و گو با رسانه هاي عمومي گفت: به منظور تامين مطمئن انرژِي راهدارخانه قوشچي در زمان حاضر، يك عدد چراغ و يك دستگاه آبگرمكن خورشيدي نصب و راه‌اندازي شده كه نصب اين سامانه اين راهدارخانه از سوخت‌هاي فسيلي بي‌نياز شده است. ' عليرضا رحمان زاده ' اضافه كرد: راهدارخانه قوشچي در 54 كيلومتري محور اروميه - سلماس قرار گرفته و يكي از برف‌گيرترين و سردسيرترين مناطق آذربايجان غربي است كه در مواقع بارندگي تامين سوخت مورد نياز اين راهدارخانه با مشكلات زيادي همراه بود. وي، اعتبارات هزينه شده براي اين طرح را 60 ميليون ريال اعلام كرد و گفت: با راه‌اندازي اين سامانه نور و روشنايي و گرمايش مورد نياز اين راهدارخانه به صورت كامل تامين و ديگر نياز به مصرف سوخت هاي فسيلي نخواهد بود.


 ايران زمين 

 معاون هماهنگي امور عمراني استاندار کردستان خواستار تشکيل کميته استانداردسازي مصالح ساختماني شد

سنندج - مقصودي

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار گفت: براي بهبود کيفيت ساخت و ساز در طرح‌هاي مسکن، تشکيل کميته استانداردسازي مصالح ساختماني توليدي در استان الزاميست. اردوان نوسودي در شصت و هشتمين جلسه شوراي مسکن استان با بيان اين مطلب اظهار داشت: به دليل وضعيت جغرافيايي و شرايط خاص آب و هوايي، توجه به مقاوم‌سازي و استحکام سازه‌هاي ساختماني در بخش‌هاي مختلف عمراني استان الزاميست.وي افزود: يکي از مهمترين راه‌هاي مقاوم‌سازي واحدهاي مسکوني ارتقاي سطح کمي و کيفي مصالح ساختماني توليد شده در داخل استان است.نوسودي با بيان اينکه صنايع توليدي مصالح ساختماني استان بايد با رعايت استاندارد هاي لازم و ارتقاي کيفيت محصولات زمينه حضور بيشتر خود در طرح‌هاي عمراني استان را فراهم کنند خاطرنشان کرد: استاندار کردستان تاکيد فراواني بر تامين مصالح ساختماني مورد نياز طرح‌هاي عمراني استان از طريق توليدکنندگان داخل استان دارد و بر همين اساس همه بايد براي تقويت اين حوزه و همچنين افزايش سطح اشتغال در استان تلاش کنيم.

معاون عمراني استاندار در بخش ديگري از سخنان خود بر برخورد قاطع با افراد سود جو در توليد مصالح ساختماني غير استاندارد در استان تاکيد کرد و از مسئولان بخش مسکن خواست تا نظارت بيشتري در به‌کارگيري مصالح ساختماني در طرح‌هاي عمراني داشته باشند. وي همچنين حرکت به سوي صنعتي شدن واحدهاي مسکوني در استان را از ضروريات برشمرد و بر استفاده از مصالح استاندارد و تکنولوژي‌هاي جديد ساختمان سازي در بخش مسکن استان تاکيد کرد. نوسودي در پايان ايجاد پست هاي قرنطينه در مبادي ورودي استان براي جلوگيري از ورود مصالح ساختماني غير مجاز را خواستار شد.

يك صنعتگر مياندوآبي در جمع بزرگان توسعه ملي كشور

اروميه –خبرنگار آفرينش

يك توليد كننده صنعتي در مياندوآب توانست در كنگره بزرگان توسعه ملي ايران در جمع نخبگان صنعت كشور قرار گيرد.'محمدرضا مهديزاده' مدير كارخانه توليد باسكول‌هاي سنگين مياندوآب موفق شده مقام دوم كنگره بزرگان توسعه ملي ايران را كسب كند. اين كنگره سوم مهر ماه امسال درمركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و با حضور مجموعه‌هاي صنعتي، توليدي، تجاري و مسئولين بلند پايه كشوري برگزار شد. مهديزاده از بين يك‌هزار شركت‌كننده توانست درجمع يكصد نفر برگزيده اين همايش قرارگيرد. اين كنگره با هدف معرفي و قدرداني از بزرگان و نخبگان صنعت و تجارت كشور كه با اعمال مديريت كارآمد، كارآفريني، افزايش توان بهره‌وري، رعايت حقوق مصرف‌كنندگان در چارچوب خودكفايي و توسعه ملي توانسته‌اند گام‌هاي مهمي را بردارند، برگزار شد. وي، براي نخستين بار توانسته باسكول هايي را طراحي كند كه قابليت برابري با توزين هاي اروپايي را دارند. كارخانه تحت مديريت وي سالانه 300 دستگاه باسكول توليد و علاوه بر مصرف داخلي به ديگر كشورها صادر مي‌كند.

ارتباط اتوماسيون اداري مراکز شهرستانها با اداره کل راه و ترابري استان اصفهان تكميل شد

اصفهان - راعي

اداره کل راه وترابري استان اصفهان در مسير تحقق اهداف دولت الکترونيک و حذف مکاتبات فيزيکي آخرين گام را پس از فراهم نمودن بستر ارتباطي در شهرستانها و راه‌اندازي سيستم اتوماسيون اداري تحت وب در اداره کل با آموزش و بهره‌برداري از اتوماسيون در شهرستانها انجام داد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، ارتباط اتوماسيون اداري مراکز شهرستانها با اداره کل برقرار گرديد و مکاتبات تمامي روساي ادارات در تمامي شهرستانها و ستاد به صورت مستقيم امکان پذير گرديد. تلاشهاي صورت گرفته در اين خصوص منجر به پيوستن اداره کل به جرگه سازمانهايي شد که امکان حذف کامل فيزيک مکاتبات و الکترونيکي شدن مراسلات در آن‌ها وجود دارد، همچنين با اختصاص شماره پيگيري به کليه مکاتبات، تمامي پيگيري‌ها با اين شماره و از طريق سايت براي ارباب رجوع اين اداره کل نيز فراهم آمده است که گام موثري درخصوص اهداف اين اداره کل در زمينه تکريم ارباب رجوع خواهد بود. هدف از اجراي اين پروژه راه‌اندازي اين بستر ارتباطي و الکترونيکي شدن مکاتبات و فعالتر شدن نقش کارگزار خدمات پيشخوان دولت الکترونيک است.راه‌اندازي اين سامانه، و بهبود خدمات اين اداره کل در کليه سطوح و ارسال الکترونيکي مکاتبات شهرستان‌ها و حذف ارسال و دريافت فيزيکي مراسلات، نقش موثري در صرفه‌جويي در زمان و هزينه و تمرکز دبيرخانه مرکزي خواهد داشت.

توليد 35درصد سيب كشور در آذربايجان غربي

اروميه – خبرنگار آفرينش

رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي گفت: 35 درصد سيب درختي كشور در اين استان توليد مي‌شود.'جعفرصادق اسكندري' در يك نشست خبري افزود: استان‌هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، فارس، اصفهان و تهران، 82 درصد سيب كشور را توليد مي‌كنند كه سهم اين استان 35 درصد مي‌باشد. وي با اشاره به اينكه سال گذشته 860 هزار تن سيب در استان توليد شده است اظهار كرد: پيش بيني مي‌شود در سال جاري 550 الي 600 هزار تن سيب در استان توليد شود. اسكندري همچنين اضافه كرد: آذربايجان غربي 39 هزار تن سيب در سال 2010 به كشورهاي خارجي صادر كرده است.

وي با اشاره به اينكه كيفيت سيب‌هاي توليدي استان در سال جاري نسبت به سال‌هاي قبل افزايش يافته است گفت: بسته‌بندي، كيفيت توليد و كيفيت نحوه مصرف سيب از جمله مسائلي است كه بايد مورد توجه زياد توليد كنندگان قرار بگيرد. 

افتتاح ICU بيمارستان چالدران

اروميه - خبرنگارآفرينش

فرماندار چالدران گفت: با افتتاح بخش ' آي.سي.يو' (ICU) بيمارستان شهيد بهشتي اين شهرستان، اعزام بيمار اورژانسي به ساير شهرها كاهش مي‌يابد.' احمدرضا قليپور ' در مراسم توديع و معارفه رييس شبكه بهداشت و درمان چالدران اظهاركرد: اين بخش چالدران آماده راه‌اندازي است و طي روزهاي آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. وي، گفت: با راه‌اندازي اين بخش و افزايش امكانات بهداشتي بيمارستان، ميزان اعزام بيماران با وضعيت اورژانسي به شهرستان‌هاي اطراف به مقدار قابل توجهي كاهش خواهد يافت. فرماندار چالدران افزود: براي راه اندازي اين بخش 300 ميليون ريال هزينه شده و كادر پزشكي و درماني آموزش هاي لازم را ديده‌اند. قليپور با تقدير از تلاش‌هاي رييس قبلي بهداشت و درمان چالدران، براي رييس جديد آرزوي موفقيت كرد. در پايان اين مراسم از زحمات چند ساله دكتر ' مهدي ارزنلو ' تقدير و دكتر ' امين قلندرزاده ' به عنوان رييس جديد شبكه بهداشت و درمان شهرستان معرفي شد. 

افزايش 30هزار تني توليد ذرت در همدان

همدان – محبوبه يادگاري

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي استان همدان گفت: درسال زراعي جاري بيش از 9هزارو400هکتار ذرت کشت گرديده که درمقايسه باسال گذشته حدود 2هزار هکتار افزايش دارد و پيش بيني مي‌شود بيش از 80هزار تن محصول از اين سطح برداشت گردد که حدود 12هزارتن بيشتر از سال گذشته است.مهندس شهرام پرورش افزود:براي کشت اين ميزان محصول حدود 240هزار کيلو گرم بذر از رقم‌هاي سايمون و704بين کشاورزان توزيع گرديده و1600هکتار از مزارع ذرت دانه‌اي بيمه شده است. پرورش درخصوص ذرت علوفه‌اي نيز گفت: در سال جاري بيش از 2400هکتار ذرت علوفه اي دراين راستا کشت گرديده که 300هکتار بيشتر از سال گذشته مي‌باشد وپيش بيني مي‌گردد حدود 126هزارتن محصول از اين مزارع برداشت گردد که درمقايسه با سال گذشته 18هزارتن افزايش خواهد داشت.

نوبخت:

افزايش رشد و توسعه با اجراي طرح سرشماري عمومي نفوس

رباط کريم - اصغري

سرپرست فرمانداري شهرستان بهارستان گفت: مي‌توانيم با اجراي دقيق طرح سرشماري عمومي نفوس و مسکن، کشور را در يک مسير رشد و توسعه هر چه بيشتر قرار دهيم.يونس نوبخت درخصوص اجراي اين طرح در گفتگوي اختصاصي با خبرنگارما اظهار داشت: با اجراي اين طرح و همچنين با در اختيار داشتن آمار و اطلاعات صحيح در سطوح جغرافيايي مختلف مي توان در همه حوزه ها نيازهاي اساسي شهرستان و شهروندان را مورد تجزيه قرار و تحليل قرارداد و نسبت به حل آن گام برداشت.نماينده عالي دولت در شهرستان بهارستان خاطر نشان ساخت:اين سرشماري يکي از مهم‌ترين راه‌هاي شناخت ويژگي هاي اساسي کشور به شمار مي‌رود تا مديران بتوانند با اطلاعات دقيق نسبت به برنامه ريزي، نظارت،کنترل و همچنين ارزيابي خدمات اقدام نمايند.اين مسئول با اعلام اينکه بررسي آمار ساليانه کشور از ديرباز در دستور کار دولت قرار داشت افزود:ما در کشور تا کنون 6 مرحله سرشماري عمومي نفوس و مسکن را داشتيم که آخرين مرحله آن به سال 1385 برمي‌گردد.نوبخت تصريح کرد:به رغم اينکه در اکثر کشورها سرشماري نفوس و مسکن در هر 5 الي 10 سال صورت مي‌گيرد ولي خوشبختانه در کشور ما با توجه به رشد و توسعه همه جانبه در بيشتر حوزه ها اين طرح در فواصل 5 سال و همچنين اجراي آن در سال 90 در دستور کار مرکز آمار ايران قرار گرفته است.سرپرست فرمانداري شهرستان بهارستان ارائه تصوير روشن از وضعيت موجود مسکن و جمعيت را يکي ديگر از ويژگي هاي مهم اين طرح دانست و اظهار داشت:اجراي صحيح و دقيق اين کار بسيار مهم و ارزشمند است که براي هرچه بهتر اجرا شدن آن نيازمند امکانات مالي و انساني بالقوه مي‌باشيم تا بتوانيم خروجي بهتر و مهمي را در اين خصوص داشته باشيم.

نماينده عالي دولت عملياتي شدن اين طرح را از دوم آبان ماه امسال به مدت 21 روز ذکر کرد و افزود:شهرستان بهارستان نيز با برگزاري بيش از دهها جلسه توجيهي و تعريف کلي از اهداف اين طرح همانند ساير شهرستان هاي کشورمان آمادگي کامل در جهت عملياتي شدن آن را در سطح شهرستان دارد.وي ضمن تاکيد به رفع برخي از کاستي هاي اين طرح از قبيل تجهيزات اداري،وسايل نقليه و ديگر اقلام موجود، مشارکت شهروندان را يکي از موفقيت هاي اجراي اين طرح دانست و گفت: به اعتقاد بنده از آنجاييکه اين طرح مستقيم با مردم سرو کار دارد مشارکت آنان مي‌تواند تاثيرگذار باشد که در اين راستا يکي از اولويت‌هاي اساسي مي‌باشد که شوراهاي اسلامي شهر و روستا مي توانند نسبت به اطلاع رساني به شهروندان حوزه خود نقش ارزنده اي را ايفا نمايند.مدير اجرايي سرشماري نفوس و مسکن در ادامه اين گفتگو تصريح کرد: براي اجراي اين طرح در شهرستان بهارستان 15 نفر به عنوان اعضاي اصلي مستقر در ستاد طرح و همچنين بيش از صدها نفر مامور آمار و 30 نفر به عنوان کارشناسان فني نفوس و مسکن شهرستان کار خود را آغازخواهند کرد. نوبخت ادامه داد:ما براي کارشناسان اين طرح اولين آزمون را با حضور مربيان مجرب برگزار نموديم که خوشبختانه در اين آزمون ما به نتايج قابل توجهي دست يافتيم.

وي همچنين برگزاري دومين مرحله آموزش تخصصي مدرسان و همچنين سومين مرحله آزمون کارشناسان فني سرشماري نفوس ومسکن را مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت:از ابتداي استارت اين طرح ما کليه مقدمات و برنامه ريزي هاي لازم را در سطح شهرستان بهارستان عملياتي نموديم و همه چيز براي اجراي هرچه بهتر اين طرح در اين منطقه مهيا شده است.

نماينده عالي دولت در پايان از اجراي طرح آمار و نفوس مسکن به صورت آزمايشي و در غالب يک مانور خبر داد و گفت:خوشبختانه ما توانستيم در يک حرکت نمادين و به صورت آزمايشي اجراي اين طرح را به مرحله عملياتي بگذاريم و به اهداف از پيش تعيين شده خود دست يابيم. گفتني است شهرستان بهارستان در 24 کيلومتري استان تهران و داراي جمعيتي بالغ بر 700 هزار نفر را دارا مي باشد و از لحاظ جمعيتي يکي از شهرستان هاي پر جمعيت استان تهران به شمار مي‌رود.

طرح سرشماري جمعيت حيات وحش در درياچه اروميه آغاز شد

اروميه – خبرنگار آفرينش

مديركل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي از آغاز اجراي طرح سرشماري جمعيت حيات وحش 'قوچ و ميش ارمني' در پارك ملي درياچه اروميه خبر داد.'حسن عباس نژاد' در جريان يک گفتگوي خبري افزود: سرشماري قوچ و ميش ارمني توسط كارشناسان و محيط بانان اداره كل حفاظت محيط زيست و واحدهاي تابعه استان آغاز شده است.

وي يادآور شد: اين سرشماري سال‌هاي متمادي در جزاير كبودان و اشك به ترتيب براي سرشماري گونه هاي قوچ و ميش ارمني و گوزن زرد ايراني انجام گرفته است. وي گفت: تفاوت اساسي سرشماري امسال با سال‌هاي گذشته در اين است كه سرشماري سال جاري در چهار جزيره كبودان، اشك، اسپير و آرزو درياچه اروميه انجام مي‌شود. وي افزود: پايين رفتن سطح تراز درياچه اروميه و خشك شدن حد فاصل جزاير باعث شده كه به غير از رفت و آمد حيات وحش در جزاير اشك و كبودان، حيوانات به دو جزيره اسپير و آرزو نيز مهاجرت كنند. وي، شرايط زيستي حيات وحش در پارك ملي درياچه اروميه را طبيعي ذكر كرد و گفت: آب و علوفه به طور كامل براي حيات وحش در جزاير پارك ملي درياچه اروميه تامين شده است. وي افزود: بر اساس پيش‌بيني‌ها جمعيت قوچ و ميش ارمني در جزاير درياچه افزايش يافته است. وي همچنين اظهار كرد: با هدف مديريت زيستگاه و گونه‌هاي حيواني و شرايط اكولوژيكي درياچه اروميه، در حال حاضر طرح ايستگاه پايش آنلاين پارك ملي درياچه اروميه اجرا مي‌شود. وي گفت: پايش در جنوب درياچه اروميه و از طريق دوربين هاي مدار بسته از فاصله 60 كيلومتري انجام مي‌شود. قوچ و ميش ارمني حيوان منحصر به فرد پارك ملي درياچه اروميه است كه جزيره كبودان (قويون داغي) مهم‌ترين زيستگاه آن است. اين جزيره در جنوب شرقي درياچه اروميه قرار گرفته و 3175 هكتار مساحت دارد.

بهترين زيستگاه ‌هاي قوچ و ميش ارمني در جزيره كبودان مناطق موسوم قوچ دره ‌سي، جن دره ‌سي، گوله‌ دره سي، حسن ‌آقا دره ‌سي، زرزا، شكارگاه، قره‌ داغ بزرگ و قره داغ كوچك كه اكثر قوچ‌ و ميش‌ ها در اين مناطق زندگي مي‌‌كنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي