جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 3996

احمدي نژاد در ديدار فرستاده ويژه سودان:
مقاومت هوشمندانه ملت ها سقوط نظام سلطه را تسريع خواهد كرد


ارائه شکايت نامه آمريکا عليه ايران به شوراي امنيت


شهرك‌سازي‌ها برخلاف قوانين است


دست پرورده اخوان المسلمين هستيم


تشکيل کميته اصلاح در سوريه

رامين مهمان‌پرست:
نيروگاه اتمي بوشهر الگويي براي همکاري‌هاي آينده ميان روسيه و ايران است

عضو کميسيون ادغام وزارتخانه‌ها:
مجلس در انتظار لايحه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي ادغامي


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران

رهبر معظّم انقلاب:
جمهوري اسلامي در برابر دشمنان مي‌ايستد عقب‌نشيني هم نمي‌كند

آيت الله هاشمي با اشاره به تبليغات اخيرآمريکا:
اين تبليغات، ضرورت هوشياري مردم و ديپلماسي فعال را مضاعف مي‌سازد

صالحي در ديدار سفير روسيه:
ايران مي‌تواند دوست مطمئني براي روسيه باشد


سرمقاله


 احمدي نژاد در ديدار فرستاده ويژه سودان:
 مقاومت هوشمندانه ملت ها سقوط نظام سلطه را تسريع خواهد كرد 

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه ملت ها با همدلي و در كنار يكديگر مي توانند در مقابل توطئه قدرت هاي استكباري ايستادگي كنند، گفت: نظام سلطه در سراشيبي سقوط قرار دارد و مقاومت هوشمندانه ملت ها سقوط آن را تسريع خواهد كرد.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، 'محمود احمدي نژاد' در ديدار 'مصطفي عثمان اسماعيل' فرستاده ويژه رييس جمهور سودان با بيان اينكه امروز دامنه مقاومت ملت ها با نظام سلطه در كل جهان فراگير شده و گسترش يافته است اظهار داشت: سلطه گران هر ملتي را كه بخواهد سرافراز و مستقل باشد مورد هجوم قرار مي دهند البته اين موضوع به معناي اقتدار آن نيست بلكه نشان دهنده ضعف و استيصال اين نظام است.

رييس جمهور در ادامه روابط تهران- خارطوم را با اهميت و رو به گسترش خواند و تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران از گسترش روز افزون مناسبات دو كشور در زمينه هاي مختلف استقبال كرده و آن را به نفع دو ملت و منطقه مي داند.

احمدي نژاد با تاكيد بر اهميت مقاومت و ايستادگي ملت سودان در مقابل توطئه افكني قدرت هاي زورگو و زياده خواه گفت: بدون شك هر مبارزه اي سختي هايي به همراه دارد، اما بي ترديد درايت و هوشمندي دولت و ملت سودان مانع از اجراي توطئه هاي دشمنان در اين كشور خواهد شد.

'مصطفي عثمان اسماعيل' مشاور عالي و فرستاده ويژه رئيس جمهور سودان نيز در اين ديدار ضمن ابلاغ پيام كتبي عمرالبشير به احمدي نژاد، با اشاره به بيداري ملت ها در بيشتر كشورهاي جهان به خصوص در كشورهاي اسلامي خاطر نشان كرد: سودان نسبت به اين بيداري ها نگاه مثبتي دارد و معتقد است كه اگر به ملت ها، آزادي حقيقي داده شود آنها هويت خود را بازيافته و به هيچ كس اجازه دخالت در امورشان را نخواهند داد.


 ارائه شکايت نامه آمريکا عليه ايران به شوراي امنيت 

شکايت نامه آمريکا عليه ايران به شوراي امنيت ارائه شد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري ها، آمريکا شکايت نامه اي را عليه ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد ارائه کرد.در اين شکايت نامه، ايران به طراحي، برنامه ريزي و تلاش براي اجراي طرح ترور سفير سعودي در واشنگتن متهم شده است. اين شکايت نامه به "بان کي مون" دبير کل سازمان ملل متحد ارائه شد تا از اين طريق در اختيار تمامي اعضاي دائم و غيردائم شوراي امنيت قرار بگيرد.

آمريکا همزمان تلاش هاي خود را براي جلب حمايت بين المللي براي تحريم بانک مرکزي ايران ادامه مي دهد."سوزان رايس" نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد در شکايت نامه خود، سپاه قدس ايران را به حمايت از توطئه اي متهم مي کند که "صلح و امنيت بين المللي"را تهديد مي کند. در اين شکايت نامه به عمد عبارت "تهديد صلح و امنيت بين الملل" آورده شده است تا اين مسئله در حوزه وظايف شوراي امنيت قرار بگيرد.

به پيوست اين نامه، اسناد اتهام عليه "منصور ارباب سيار" شهروند ايراني آمريکايي و "غلام شکوري" شهروند ايران متهم به دخالت در طرح ترور سفير سعودي نيز آورده شده است.ارباب سيار هم اکنون توسط دولت آمريکا بازداشت شده ولي ادعا مي شود غلام شکوري در ايران است.در متن اين نشکايت نامه آمده است که افرادي از دولت ايران، در طرح ترور سفير سعودي دخالت داشتند واگر اين طرح ، خنثي نشده بود ممکن بود باعث زخمي شدن يا قتل سفير سعودي در واشنگتن و افراد ديگري بشود."ايليانا روس ليتينن"رئيس جمهوري خواه کميته روابط خارجي مجلس نمايندگان آمريکا نيز در نشست اين کميته گفت: ايران درگيري را به داخل کشورمان کشانده است.

وي همچنين از واکنش دولت آمريکا نسبت به ايران و پافشاري باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا بر شيوه قبلي اش در تعامل با ايران يعني تمرکز بر چماغ تحريم ها و هويج مشوق ها به شدت انتقاد کرد.ليتينن تاکيد کرد: کميته روابط خارجي مجلس نمايندگان آمريکا تا قبل از پايان ماه جاري ميلادي اعمال تحريم هايي عليه شخص محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران و بانک مرکزي ايران را به راي مي گذارد. هدف اصلي از تحريم بانک مرکزي ايران، تحريم غير مستقيم صادرات نفت خام ايران است. ايران هم اکنون روزانه حدود دو و نيم ميليون بشکه نفت خام صادر مي کند و دومين توليد کننده بزرگ نفت در اوپک (سازمان کشورهاي صادرکننده نفت خام) است.دراين نشست کميته روابط خارجي، شماري از نمايندگان اعتراضات شديدي را عليه دولت آمريکا مطرح کرده و گفته اند که صبر آنها درباره سياست ارائه مشوق هايي به تهران و نزديکي به ايران به پايان رسيده است.

اين نمايندگان از دولت آمريکا اين سئوال را پرسيده اند که آيا دولت اوباما تغيير حکومت در ايران را تاييد مي کند يا خير ؟

ويندي شيرمن معاون سياسي وزير خارجه آمريکا در اين باره پاسخ داد: دولت واشنگتن، آرمان هاي مردم ايران را تاييد مي کند.جان مک کين سناتور برجسته آمريکايي هم گفت که طرح ترور سفير سعودي با دخالت ايران ، به معني وجود مشکل جدي و واقعي است.وي افزود: شک و ترديدي وجود ندارد که ايران به دنبال اعمال سيطره و هيمنه خود بر منطقه است.

مک کين همچنين دولت آمريکا را متهم کرد که از تظاهرات ها و اعتراضات پس از انتخابات رياست جمهوري ايران در سال 2009 حمايت نکرد و اين فرصت را به بهانه تلاش براي نزديکي با ايران، از دست داد.


  شهرك‌سازي‌ها برخلاف قوانين است 

مهر: دبير كل سازمان ملل برنامه جديد رژيم صهيونيستي براي گسترش شهرك‌سازي‌ها در بيت‌المقدس شرقي را غيرقابل قبول خواند و گفت: اين اقدام برخلاف قوانين بين‌المللي و تلاش‌ها براي دستياي به صلح در منطقه است و در نتيجه بايد متوقف شود. به گزارش خبرگزاري شينهوا، در بيانيه‌اي كه از سوي بان‌كي مون، دبير كل سازمان ملل صادر شد، آمده است: دبير كل سازمان ملل در خصوص ادامه تلاش‌ها براي ساخت شهرك‌هاي جديد در مناطق اشغالي بيت‌المقدس شرقي به شدت نگران است.در اين بيانيه، آمده است: تحولات اخير و اقدام‌هاي اسرائيل براي ادامه شهرك‌سازي‌ها اقدامي غيرقابل قبول بوده و علت آن به ويژه اين مساله است كه در حال حاضر طرفين در تلاش‌اند تا مذاكرات از سرگرفته شود و اين مساله با اين تلاش‌ها در تضاد است.همچنين چنين اقدامي با درخواست كميته چهارجانبه صلح خاورميانه مبني بر جلوگيري از انجام اقدامهاي تحريك‌آميز همخواني ندارد.


  دست پرورده اخوان المسلمين هستيم 

فارس: نخست وزير منتخب مردم فلسطين با تاکيد بر وابستگي حماس به مکتب اخوان المسلمين، نقش مصر در مبادله اسرا با شاليت را مهم توصيف کرد.

به گزارش پايگاه اليوم السابع،"اسماعيل هنيه" گفت : مصر نقش مهمي در موضوع مبادله اسيران فلسطيني با نظامي رژيم صهيونيستي ايفا کرده است و از زماني که شاليت ربوده شد، مصري ها موضوع را لحظه به لحظه پيگيري مي کردند. وي افزود: ما اهميت زيادي براي امنيت ملي مصر قائل هستيم و در بحبوحه انقلاب مصر تدابير لازم را براي کنترل مرزها انجام داده ايم. هنيه تصريح کرد: مصر عمده نيروي برق نوار غزه را تامين و صد در صد سوخت مورد نياز براي توليد برق غزه را تامين مي کند و تنها مانع در برابر توافقنامه در راه تامين سوخت نيروگاههاي برق غزه تشکيلات خودگردان رام الله است که معتقد است صادرات گاز به غزه سبب وابستگي اين بخش به مصر مي شود که اين ديدگاه صحيح نيست.


  تشکيل کميته اصلاح در سوريه 

ايسنا: سوريه شاهد تشکيل کميته‌اي بود که بنا بر دستور رئيس جمهوري اين کشور قرار است اصلاح قانون اساسي اين کشور را عملي کند. منابع خبري سوريه اعلام کردند که بشار اسد رئيس جمهوري سوريه طبق وعده قبلي خود، دستور تشکيل کميته اصلاح قانون اساسي را صادر کرد.

به گزارش پايگاه خبري شام‌پرس سوريه، بشار اسد در دستوري، مجوز تشکيل کميته‌اي متشکل از 27 کارشناس را صدار کرد.گفته مي‌شود اين کميته بايد کار خود را طي چهار ماه انجام بدهد که آغاز آن از زمان صدور دستور رياست جمهوري است.تاکنون و از آغاز ناآرامي‌ها در سوريه که با فعاليت گروهک‌هاي مسلح از هفت ماه پيش آغاز شده است، قوانين انتخابات، احزاب و مطبوعات اصلاح شده است.

قرار است با اصلاح قانون اساسي و فراهم شدن مقدمات، در ماه مارس آينده انتخابات پارلماني سوريه با حضور احزاب جديد شکل گرفته برگزار شود.


 رامين مهمان‌پرست:
 نيروگاه اتمي بوشهر الگويي براي همکاري‌هاي آينده ميان روسيه و ايران است 

رامين مهمان پرست نيروگاه اتمي بوشهر را الگويي براي همکاري‌هاي آينده ميان روسيه و ايران خواند.به گزارش ايسنا،‌ سخنگوي وزارت امور خارجه ايران تاكيد کرد که نيروگاه اتمي بوشهر مي‌تواند به عنوان الگويي براي همکاري‌هاي آينده ميان روسيه و ايران محسوب شود.بنا بر گزارش خبرگزاري "نووستي"، وي در گفت‌و‌گويي با شبکه "روسيه اليوم" اظهار کرد: در حال حاضر ما شاهد همکاري‌هاي برقرار شده در زمينه انرژي هسته‌يي صلح آميز ميان ايران و روسيه هستيم.وي تاکيد کرد که نيروگاه اتمي بوشهر مي تواند الگو و مدلي براي همکاري‌هاي آتي روسيه و ايران باشد.

سخنگوي وزارت امور خارجه ايران تاکيد کرد که ايران قصد دارد در آينده نيز فعاليت‌هاي هسته‌يي صلح‌آميز خود را توسعه دهد و از انرژي هسته‌يي در زمينه کشاورزي، پزشکي و صنايع استفاده کند.به گفته مهمان‌پرست، ايران از هر کشوري از جمله روسيه که با تهران در زمينه توسعه اين بخش‌ها همکاري کند، استقبال مي‌كند.


 عضو کميسيون ادغام وزارتخانه‌ها:
 مجلس در انتظار لايحه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي ادغامي 

عضو کميسيون ويژه بررسي ادغام وزارتخانه‌ها با بيان اين که مسئولان اجرايي براي ارائه لايحه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي ادغامي به مجلس 6 ماه زمان دارند، گفت: با توجه به گذشت سه ماه از ادغام وزارتخانه‌ها تا کنون گزارش‌هاي نخستين دولت درباره شرح وظايف وزارتخانه‌هاي جديد به مجلس ارائه نشده است. شهريار طاهرپور در گفت‌و‌گو با خانه ملت با بيان اين که مسئولان اجرايي براي ارائه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي ادغامي 6 ماه زمان دارند، تصريح کرد: هم‌اکنون با وجود گذشت سه ماه از ادغام وزارتخانه‌ها، گزارش‌هاي ابتدايي درباره شرح وظايف اين وزارتخانه‌ها نيز به مجلس ارائه نشده است.

نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که اعضاي کميسيون ويژه بررسي ادغام تا کنون نشستي را برگزار نکرده اند، افزود: انتظار اين بود که اين کميسيون نقش فعال‌تري را در زمينه ادغام وزارتخانه‌ها ايفا کند و با تشکيل نشست‌هاي متعدد به روند ادغام وزارتخانه‌ها شتاب بخشد.

اين عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس هشتم با بيان اين که تا کنون اعضاي هيئت رئيسه کميسيون ويژه بررسي ادغام وزارتخانه‌ها نيز مشخص نشده است، يادآور شد: به احتمال فراوان نخستين نشست اين کميسيون پس از ارائه لايحه شرح وظايف وزارتخانه‌هاي ادغامي به مجلس برگزار مي‌شود.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود موضوعات مهم سياسي و اقتصادي را دنبال کردند.

«فراتر از اختلاس» عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد: وزير محترم اقتصاد در سخنان خود از واژه «سوءاستفاده مالي» استفاده كرده و با بيان اينكه هر كس در اين زمينه سليقه خاص خود را دارد و برخي برداشت شان اين است كه بايد تندتر از اينها برخورد شود اضافه مي‌كند: «اما ما نبايد اجازه دهيم فضاي اقتصادي كشور بخاطر يك ضايعه دچار بيماري همه گير شود». از مجموع اظهارات آقاي حسيني اينگونه استنباط مي‌شود كه منظور ايشان از اينكه اختلاسي در شبكه بانكي رخ نداده است، تخفيف در عنوان مجرمانه است چرا كه ايشان اصرار دارند واژه سوء استفاده مالي را بكار برده و نتيجه بگيرند كه عنوان «اختلاس» در جهت بزرگ نمايي اين پرونده است.! و به اين گزاره استناد كرده‌اند كه؛ «آنها كه صاحب ادله مستند هستند مي‌گويند اختلاسي رخ نداده است».

«تصميم سازي عقلاني در مواجهه با بحران?ها» عنوان سرمقاله روزنامه ملت ما بود که در آن مي خوانيد: در سال‌هاي اخير فرآيند تصميم‌گيري وتصميم‌سازي در بسياري از زمينه‌ها و حوزه‌هاي مختلف از چرخه عقلاني خارج يا دست‌كم منحرف و دچار اخلال شده است و تصميم‌هاي اتخاذ شده در بخش‌هاي مختلف نه تنها از حمايت نخبگان و متخصصان برخوردار نيست بلكه اغلب با بي‌اعتنايي، اعتراض و نقد و مخالفت آنها مواجه شده و مي‌شود. به عبارت ديگر در فرايند تصميم‌گيري و تصميم‌سازي نوعي تاخر نخبگي و كارشناسي مشاهده مي‌شود كه همين موضوع نيز زمينه بروز انواع موانع و مشكل بر سر اجراي آنها را فراهم مي‌سازد.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود به ادعاي اخير آمريکا در مورد ايران پرداخته بود ونوشت: آمريكا در منطقه خاورميانه اين روزها به دليل اوج گرفتن انقلاب‌هاي مردمي دچار سردرگمي و دردسرهاي فراوان است. براي دولتمردان آمريكائي، اين يك گرفتاري مضاعف است كه علاوه بر دست و پا زدن در باتلاق افغانستان و عراق، با از دست دادن مهره‌هاي دست آموز خود در مصر و تونس و ليبي و يمن نيز مواجه شود و مشاهده كند كه انقلاب‌هاي مردمي درحال گسترش به ساير كشورهاي منطقه نيز هستند. اين انقلاب‌ها، كاري‌ترين ضربه را به آمريكا و رژيم صهيونيستي وارد كرده‌اند و به همين دليل سران اين دو رژيم، اكنون خود را بازندگان اصلي اين رويداد مهم مي‌دانند. در چنين شرايطي، بسيار طبيعي است كه دولتمردان آمريكائي براي جلوگيري از خسران بيشتر و براي حفظ موجوديت رژيم صهيونيستي به هر ترفندي متوسل شوند.

«اوباما در برزخ» عنوان يادداشت روز روزنامه حمايت بود كه در آن مي‌خوانيد: اعتراض‌هاي مردمي نشان داده كه مردم ديگر خواهان وي و وعده‌هاي تغيير او كه تاكنون اجرايي نشده نمي‌باشند امري كه نشان مي‌دهد احتمال شكست وي در انتخابات 2012 امري دور از ذهن نمي‌باشد. با اين اعتراض‌ها و سركوبها عملا اوباما بخش قابل تو جه از آراي مردمي را از دست داده است. نكته اساسي آنكه حزب دموكرات كه محور انتخاباتي و تكرار رياست جمهوري اوباما مي‌باشد در شرايط كنوني در حال فاصله گرفته از آن است و احتمال معرفي فردي به جاي اوباما به عنوان كانديداي انتخابات از سوي حزب از سوي برخي ناظران سياسي مطرح شده كه زنگ خطري براي اوباما است.

روزنامه مردم سالاري سرمقاله خود را به انتخابات مجلس اختصاص داده بود و چنين آورد: امروز شعار حفظ ارزش ها، بدون خلق مدل‌هاي ارزش آفرين با شرايط روز کشور و جهان سازگار نيست. بايد در ابعاد مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي مدل‌هايي ارائه نمود که ارزش‌ها در آن مدل‌ها جايگاه ويژه خود را بيابد. حتي خود ارزش‌ها در قالب تغيير سيستم‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي بايد تعريف شوند، نه در شکل‌هاي زودگذر و خارج از سيستم‌هاي شناخته و تعريف شده.يکي از شکل‌هاي اجتماعي که صد درصد جنبه روزمره دارد، همين بحث يارانه‌ها است که از هم اکنون مي‌توان حدس زد که در زمان انتخابات به بهانه‌اي افزايش هم خواهد يافت و چند ماه بعد باز به بهانه‌اي براي جبران آن افزايش، کاهش ياتاخير را تحمل خواهد کرد!

«عربستان و بازي با آتش!» عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد: امريکا با طرح ادعايي امنيتي در درون آن کشور، به دنبال تغيير نگاه جهانيان نسبت به دامنه اعتراضات در آن کشور است. از ديگر سو، اين کشور همانند ده سال قبل، چنگ و دندان تيز و توانايي اداره و تأمين هزينه‌هاي نبردي بزرگ و تمام‌عيار را در منطقه ندارد؛ درنتيجه تلاش مي‌کند تا به‌جاي استفاده از امکانات و نيروهاي خود، از توانايي‌ها و تجهيزات يک دست‌نشانده در منطقه بهره جويد. طبيعي است براي اجراي چنين سناريويي، کشوري بهتر از عربستان آماده فرمانبرداري نيست. نگاه به پرونده عملکرد اين کشور، بازنده بودنش را نمايان مي‌سازد. سعودي‌ها بيشترين دخالت‌ها را به‌نفع دولت غيرمشروع يمن و به‌ضرر مردم آن کشور کرده‌اند.


 ميز خبر 

 روسيه پاسخ نظامي- فني خود به سپرموشکي آمريکايي را مي دهد

مقامات آمريکايي رسما به وجود اختلاف و به بن‌بست رسيدن مذاکرات مربوط به سامانه دفاع ضد موشکي با روسيه اذعان کردند و مقامات مسکو نيز يادآور شدند که پاسخ نظامي-فني خود به سپر موشکي آمريکايي را از هم اکنون آماده کرده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، مقامات واشنگتن براي نخستين بار به وجود اختلاف و به بن‌بست رسيدن مذاکرات با روسيه در زمينه سپر موشکي اعتراف کرده و بطور رسمي از ارائه تضمين حقوقي به روسيه در خصوص عدم جهت‌گيري سامانه هاي دفاع ضد موشکي اين کشور که قرار است در خاک اروپا مستقر شوند عليه توان بالقوه راهبردي هسته‌اي آن خودداري کردند و اين در حالي است که روسيه ازهم اکنون در حال کار بر روي پاسخ نظامي-فني خود به سپر موشکي آمريکا در اروپا مي‌باشد."مايکل مک‌فول" سفير آينده آمريکا در روسيه که به «معمار سياست ازسرگيري روابط با روسيه» معروف است، اعلام کرد که مقامات واشنگتن قصد ندارند به مسکو تضمين حقوقي بدهند که سامانه دفاع ضد موشکي در اروپا تهديدي براي توان بالقوه هسته‌اي روسيه بشمار نمي‌رود.

قديمي‌ترين اسير قدس پس از 31 سال آزاد مي‌شود

"فؤاد قاسم الرازم" قديمي‌ترين اسير فلسطيني از اهالي قدس اشغالي پس از 31 حبس در زندان‌هاي رژيم صهيونيستي آزاد و به غزه تبعيد مي‌شود. به گزارش فارس به نقل از شبکه خبري"فلسطين اليوم"، قاسم الرازم قديمي‌ترين اسير قدس است که در تاريخ 30/1/1981 در عنفوان جواني زماني که 22 سال سن داشت به بازداشت اشغالگران صهيونيست درآمد و اکنون 31 سال است که در زندان‌هاي رژيم صهيونيستي اسير است. بر اساس اين گزارش الرازم پس از بازداشت به مدت چهار ماه متوالي در معرض انواع شکنجه‌هاي وحشيانه براي گرفتن اعتراف قرار داشت که باعث شد وضعيت جسماني وي وخيم شود.

الرازم از تلاش‌هاي مقاومت و پايداري مردم نوار غزه که با استواري و ايستادگي در برابر اشغالگران آنها را وادار به قبول معامله تبادل اسرا کردند، تقدير و تشکر کرد. وي طي اظهاراتي از داخل زندان در واکنش به تبعيد خود گفت: هر انساني با تبعيد از مکان تولد و شهر خود مخالف است؛ بعد از 31 سال غريبي باز هم غريب و دور از خانواده‌ام مي‌شوم اما تلخي تبعيد از قدس از زندگي با ذلت تحت اوامر زندانبانان صهيونيست بسيار بهتر است.

فروش 53 ميليون دلار سلاح به رژيم آل خليفه

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا از قرارداد 53 ميليون دلاري فروش سلاح به بحرين در ميان سرکوب شديد معترضان توسط رژيم آل خليفه در اين کشور خبر داد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "ويکتوريا نولاند" سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد 53 ميليون دلار تسليحات به دولت بحرين بفروشد.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين ادامه داد: فروش سلاح به بحرين تنها براي حمايت از ارتش اين کشور در شرايط دفاعي خارجي برنامه‌ريزي شده است، به خصوص براي تقويت کشور عليه حمله احتمالي و يا فعاليت‌هاي خرابکارانه . نولاند تأکيد کرد: ما قطعا علاقه منديم تا بحرين از لحاظ نظامي قادر به مقابله با چالش‌هاي منطقه‌اي باشد.وي در ادامه مدعي شد: واشنگتن مسائل حقوق بشر را پيش از فروش اسلحه مد نظر قرار مي‌دهد.بنا بر اين گزارش، در ماه ژانويه آشکار شد که گاز اشک آور استفاده شده عليه تظاهرکنندگان مصري، "ساخت آمريکا" بوده است و در حال حاضر نيز نگراني بسياري وجود دارد که اين سلاح‌ها براي کمک به سرکوب معترضان به رژيم آل خليفه داده مي شود.

"فيليپ هاموند" وزير دفاع انگليس شد

نخست وزير انگليس در پي استعفاي ليام فاكس، فيليپ هاموند را به عنوان وزير دفاع جديد اين كشور منصوب كرد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، فيليپ هاموند پيشتر به عنوان وزير حمل‌ونقل انگليس مشغول به كار بود و هم‌اكنون جاستين گرينينگ، وزير اقتصاد در امور خزانه‌داري انگليس جانشين وي شده است.هاموند در ماه مه سال 2010 زماني كه دولت ائتلافي حاكم به رهبري ديويد كامرون تشكيل يافت به عنوان وزير حمل و نقل منصوب شد.ليام فاكس، وزير دفاع مستعفي انگليس در متن نامه خود خطاب به نخست وزير انگليس نوشت:همان طور كه مي‌دانيد من همواره اهميت بسزايي به مسئوليت و تعهد قائل بوده‌ام.همان‌طور كه روز دوشنبه در مجلس عوام نيز به اين موضوع اشاره كردم من به اشتباه منافع شخصي خود را با فعاليت‌ها و نقش دولتي‌ام اشتباه گرفتم. عواقب اين اقدام نادرست در روزهاي گذشته بيشتر مشخص شده است. من براي اين مساله بسيار متاسف هستم. من همواره به اين موضوع اشاره كرده‌ام كه منافع ملي بايد بر منافع شخصي ارجحيت داشته باشد. اكنون لازم است كه من به معيارها و استانداردهاي خود بازگردم. در نتيجه من تصميم گرفتم از سمت خود به عنوان وزير دفاع انگليس استعفا دهم. سمتي كه همواره به داشتن آن افتخار كرده‌ام. من همچنين به اين موضوع افتخار مي‌كنم كه تلاش‌ها در آينده براي انجام اصلاحات در وزارت دفاع و نيروهاي مسلح انگليس به گونه‌اي باشد كه چالش‌هاي امنيتي اين كشور به خوبي حل شود.

پوتين رسما نامزد پست رياست‌جمهوري شد

حزب «روسيه واحد» ولاديمير پوتين را بطور رسمي بعنوان نامزد پست رياست‌جمهوري معرفي کرد و از مردم روسيه خواست از او حمايت کنند.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، حزب «روسيه واحد» در بيانيه‌اي خطاب به شهروندان روسي تاييد کرد که "ولاديمير پوتين" نخست وزير کنوني روسيه را بعنوان نامزد اين حزب براي سمت رياست‌جمهوري اين کشور معرفي خواهد کرد و روي اين مسئله حساب مي‌کند که مردم روسيه از حزب و رهبرانش حمايت کنند.

در اين بيانيه که در رابطه با نزديک شدن به تاريخ 4 دسامبر، روز برگزاري انتخابات پارلماني در روسيه منتشر شد، آمده است: ما مواضع خويش در قبال انتخابات رياست‌جمهوري روسيه را اعلام کرده‌ايم. ما معتقديم که اين مسئله يک موضوع بسيار مهم و حياتي براي توسعه کشور، کارآيي قدرت حاکمه و تحقق راهکار مورد نظر ماست. حزب «روسيه واحد» براي سمت رياست‌جمهوري روسيه "ولاديمير پوتين" رهبر اين حزب را معرفي مي‌کند. اين تصميم گيري مطابق با قانون اساسي روسيه در زمينه انتخاب رياست‌جمهوري است. ما روي اين مسئله حساب باز کرده‌ايم که شما مردم روسيه از حزب و رهبران ما حمايت لازم را بعمل آوريد. ما به پيروزي خود در انتخابات ايمان داريم.

در اين بيانيه همچنين اصول راهکار حزبي حزب «روسيه واحد» که مبتني بر مدرنيزه سازي در عرصه‌هاي مهم اقتصاد، سيستم آموزشي-تحصيلاتي، تجهيزات فني صنايع، بهبود جو سرمايه گذاري و حذف فساد مالي و تقويت سيستم قضايي روسيه است، نام برده شده است.


 يک نکته از هزاران 

نخستين کنفرانس بين المللي دوچرخه ديروز در کشورمان برگزار شد. اقدام بسيار مثبتي که در صورت توجه و جدي گرفتن آن مي تواند بسياري از مشکلات و بيماري هاي ناشي از آلودگي هوا را کاهش دهد. امروز 47 درصد از مردم چين و 27 درصد مردم هند و بسياري از دانشجويان کشورهاي غربي دوچرخه را به عنوان وسيله نقليه خود برگزيده اند. چند درصد از دانشجويان و کارمندان ما حاضرند با دوچرخه به دانشگاه و محل کارشان روند؟


 رهبر معظّم انقلاب:
 جمهوري اسلامي در برابر دشمنان مي‌ايستد عقب‌نشيني هم نمي‌كند 

چهارمين روز سفر رهبر معظّم انقلاب اسلامي به استان کرمانشاه به عطر ديدار با مردم مومن، مقاوم و وفادار گيلان غرب معطر شد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اجتماع عظيم و پرشور مردم گيلان غرب، آحاد ملت پر استقامت ايران به ويژه جوانان را، "مدافعان هوشيار مرزهاي هويت، شخصيت و شرف ملي و ديني" خواندند و با اشاره به تهمت‌هاي تروريستي اخير آمريکا به جمهوري اسلامي ايران تأکيد کردند: دشمن براي منزوي کردن ملت ايران و گسترش ايران هراسي يقه مي‌دَرّاند و جان مي‌کند اما همانند گذشته جز نفرت بي پايان ملت‌ها از رژيم آمريکا و افزايش علاقه مردم به شعارهاي پر افتخار ملت ايران هيچ نتيجه‌اي بدست نمي‌آورد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين ديدار که در ورزشگاه شهداي گيلان غرب برگزار شد پايداري پرشکوه مردم غيور و عزيز اين شهر را در دوران هجوم رژيم بعثي، مايه افتخار جوانان اين منطقه دانستند و با اشاره به بازديد چند باره خود از گيلان غرب و مناطق اطراف در طول هشت سال جنگ تحميلي افزودند: جوانان اين منطقه بدانند که در دامان خانواده‌هايي پرورش يافته‌اند که شجاعت و دلاوري توأم با غربت آن‌ها در دفاع مقدس، حقيقتاً جاي افتخار دارد و نشان دهنده وجود زمينه‌هاي با ارزش معنوي و انساني است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، دوران کنوني را دوران دفاع مقدس از "هويت و عزت ملي و اعتقادات مستحکم اسلامي" برشمردند و خاطرنشان کردند: همه دختران و پسران جوان و زنان و مردان مومني که دوران دفاع نظامي از کشور و ملت را درک نکرده‌اند اکنون با همان روحيه ملي در ميدان پر افتخار دفاع از شرف و شخصيت عظيم ملي و اسلامي به نقش آفريني بپردازند.

ايشان حفظ خاطرات پر معناي دفاع مقدس را از عوامل موثر در حفظ هويت ملي برشمردند و با تجليل از بانوي مسلمان و شجاع گيلان غربي که در آن دوران تعدادي از نظاميان دشمن را به هلاکت رساند و اسير کرد، افزودند: حفظ خاطرات پايداري مردم گيلان غرب، قصر شيرين و اسلام آباد، سرپل ذهاب و ديگر مناطق کشور در حفظ هويت ملي، داراي چنان اهميتي است که شخصيت‌هاي برجسته، دانشمندان و عناصر فعال و متفکر بايد در اين زمينه احساس مسووليت کنند.

رهبر انقلاب اسلامي انکار هويت اسلامي ملت مبارز و قهرمان ايران و منزوي کردن جمهوري اسلامي را مهمترين هدف هجوم مستمر جبهه استکبار خواندند و خاطرنشان کردند: آمريکا، اروپا و دولت‌هاي وابسته براي درهم شکستن مقاومت ملت ايران به آب و آتش مي‌زنند و خود را مي‌کشند و اين واقعيت نشان مي‌دهد که ارزش تاريخي پايداري اين ملت عزيز بر سر آرمان‌ها، تا چه حد است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي جنجال روزهاي اخير رسانه‌هاي وابسته به شبکه صهيونيستي بين الملل را درباره حمايت ايران از تروريزم، حلقه‌اي از توطئه‌هاي پي در پي مستبدان جهاني خواندند و افزودند: آن‌ها با نسبت دادن يک تهمت مُهمَل و بي معنا به چند ايراني تلاش کردند بهانه‌اي بدست آورند و جمهوري اسلامي ايران را بعنوان مدافع تروريزم مورد هجوم تبليغاتي سياسي قرار دهند اما اين توطئه نيز نگرفت و نخواهد گرفت و مانند ديگر اقدامات آن‌ها بي فايده و بي اثر مي‌ماند و بر خلاف تصورشان به انزواي بيشتر خود آن‌ها منجر خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به واقعيات و حوادث منطقه و جهان، رژيم آمريکا را در چشم ملت‌هاي جهان حکومتي منزوي و منفورترين دولت‌ها برشمردند و خاطرنشان کردند: رئيس جمهور کنوني آمريکا دو سال قبل براي فريب افکار عمومي منطقه، در مصر به تملق گويي پرداخت اما امروز در همان کشور و ديگر کشورهاي منطقه، مردم شعارهاي ضد آمريکايي سر مي‌دهند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به هراس رئيس جمهور آمريکا از مردم منطقه افزودند: اين شخص حتي هنگام سفر به افغانستانِ تحت اشغال نيروهاي آمريکايي و ناتو نيز، از پايگاه هوايي بگرام خارج نشد و جرأت نکرد به کابل برود چرا که در ميان ملت‌ها منزوي است و از آن‌ها مي‌ترسد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به گسترش جنبش وال استريت به شهرهاي مختلف آمريکا خطاب به مقامات اين کشور تأکيد کردند: شما در ميان ملت خود نيز منزوي هستيد و از اکثريت مردم مي‌هراسيد، آنوقت مي‌خواهيد با حرف‌هاي بيهوده ايران هراسي را عمومي کنيد؟

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به گسترش روز به روز نهضت اسلامي در منطقه بسيار مهم خاورميانه تأکيد کردند: جوانان فهيم کشور، اسلام را بعنوان عامل نجات بخش مادي و معنوي، پاسداري کنند چرا که هيچ ترديدي نيست که آينده متعلق به اسلام است و پرچم اسلام ان‌شاءالله در همه منطقه به اهتراز در خواهد آمد و مجموعه‌اي مقتدر متحد و با عزت از ملت‌هاي منطقه تشکيل
خواهد داد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگر از سخنانشان با اشاره به وجود زمينه‌هاي مستعد در استان کرمانشاه، افزودند: ميزان بيکاري در منطقه بالاست و دولت بايد با استفاده از امکانات و توانايي‌هاي خود براي حل مشکلات استان اقدام کند و جوانان عزيز نيز با پيامدهاي اجتماعي بيکاري از جمله اعتياد و فساد اخلاقي مبارزه کنند.

در ابتداي اين ديدار امام جمعه گيلان غرب، ضمن تشکر و خير مقدم به رهبر انقلاب اسلامي به سابقه درخشان مبارزات مردم اين منطقه در جنگ تحميلي اشاره کرد و گفت: تقديم 750 شهيد از جمله 100 زن شهيده و چند کودک خردسال و بيش از 2300 جانباز و آزاده نمره ممتازي را در کارنامه رشادت مردم اين خطه به ثبت رسانده است.

حجت‌الاسلام رضواني در ادامه بر ضرورت رفع مشکل بيکاري جوانان، کمبود آب کشاورزي و توجه به مقوله فرهنگي تاکيد کرد و خواستار توجه بيشتر مسئولان به اين منطقه شد.

ايشان با تحسين و تجليل از پايداري ملت ايران به سردمداران استکبار خاطرنشان کردند: اين نکته را بخاطر بسپاريد که جمهوري اسلامي ايران طرفدار ملت‌هاي مظلوم است، با ظالمان مخالفت و مبارزه مي‌کند و در مقابل زورگويي و زياده‌خواهي شما با همه وجود مي‌ايستد و از هيچ آرماني عقب نشيني نمي‌کند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به علاقمندي و طرفداري ملت‌ها از شعارهاي جمهوري اسلامي افزودند: در مقابل اين اشتياق روزافزون، سردمداران آمريکا طرفداراني اقليتي و يک درصدي دارند و اين واقعيت، درست در نقطه مقابل جايگاه جمهوري اسلامي ايران است.

ايشان جوانان کشور را به قدرشناسي از اين جايگاه و ظرفيت عظيم توصيه کردند و افزودند: کشور متعلق به جوانان عزيز ايران است و نسل جوان و پر شور، بايد با حضور هر چه گسترده‌تر در ميدان‌هاي علم و فناوري و ديگر عرصه‌ها، و مقابله هوشيارانه با نفوذ دشمن، خود را براي آينده درخشان ايران آماده کنند.


 آيت الله هاشمي با اشاره به تبليغات اخيرآمريکا:
 اين تبليغات، ضرورت هوشياري مردم و ديپلماسي فعال را مضاعف مي‌سازد 

در ابتداي جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، اعضاء به تحليل شانتاژ تبليغاتي اخير آمريكا در خصوص جمهوري اسلامي ايران با همكاري و هماهنگي قبلي با برخي رسانه‌هاي همسوي صهيونيستي و برخي كشورهاي منطقه پرداختند و آن را محكوم كردند.به گزارش ايسنا، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، ادامه بررسي سياست‌هاي كلي پيرامون روابط خارجي پيگيري شد و سه بند ديگر اين سياست‌ها به تصويب رسيد.

در اين جلسه آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني نيز با محكوميت اين توطئه جديد آمريكايي‌ها، تأكيد كرد: تبليغات سوء وسيع استكبار جهاني هماهنگ با اظهارات منفي مديركل آژانس هسته‌اي و گزارش گزارشگر شوراي حقوق بشر، ضرورت هوشياري مردم، ديپلماسي فعال و ارزيابي عمق اين توطئه جديد استكبار را در مراكز ذي‌صلاح و شوراي عالي امنيت كشور مضاعف مي‌سازد.

در ادامه جلسه، تدوين سياست‌هاي كلي نظام، پيرامون روابط خارجي پيگيري و موارد ذيل تصويب شد:

- بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي ديني و فرهنگي جهت توسعه و تعميق هويت اسلامي بر پايه قرآن و مكتب اهل بيت در ميان مسلمانان جهان- ترويج فرهنگ و تمدن ايراني در جهان با رعايت ارزش‌هاي اسلامي و آموزشي زبان فارسي به ويژه در حوزه فرهنگي و تمدني ايران بزرگ- تقويت هويت ايراني - اسلامي ايرانيان خارج از كشور و ايجاد زمينه‌هاي لازم در جهت مشاركت فعال آنان در توسعه ملي و حمايت از حقوق فردي و جمعي آنان و همچنين حقوق ايرانيان در خارج از كشور با رعايت مصالح و منافع ملي. ادامه بررسي اين سياست‌ها به جلسه آتي مجمع موكول شد.


 صالحي در ديدار سفير روسيه:
 ايران مي‌تواند دوست مطمئني براي روسيه باشد 

الکساندر سادونيکف سفير فدراسيون روسيه در تهران در پايان مأموريت ديپلماتيکش در تهران با وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ايسنا، دکتر علي‌اكبر صالحي در اين ديدار ضمن طبيعي خواندن افت و خيزهايي که در روابط بين دو كشور در اين سال‌ها رخ داده است، افزود: دو كشور در موضوعات مختلف اشتراك نظر دارند. او گفت: دو كشور بايد تلاش كنند روي نكات مشترك سرمايه‌گذاري كنند، ضمن اين که اراده خوبي بين مسوولان دو كشور براي استفاده از فرصت‌ها جهت توسعه روابط وجود دارد و ايران مي‌تواند دوست مطمئني براي روسيه باشد. وزير امور خارجه با اشاره به پيشرفت‌هاي کشورمان در زمينه‌هاي مختلف اظهار كرد: دو كشور ايران و روسيه به هم نيازمندند و مي‌توانيم حامي يكديگر باشيم. الکساندر سادنيکف ـ سفير روسيه در ايران ـ نيز در اين ديدار با تشكر از همكاري خوب مسوولان کشورمان با وي در مدت حضورش در ايران گفت: دو كشور ظرفيت كارهاي بزرگ را دارند چرا كه اهداف و منافع جنبه استراتژيك دارد. او در اين ديدار ابراز اميدواري کرد كه ايران مستقل به سطوح بالاتر ارتقا يابد و افزود: نگاه دو کشور به برخي مسائل نزديك است و بايد با ارتباطات و مشورت‌هاي بيش‌تر و تماس‌هاي منظم زمينه‌هاي همکاري را هموارتر کرد.


 سرمقاله 

نگاهي به زمين خواري در کشور

سالها قبل براي اولين بار از واژه زمين‌خواري استفاده شد در اين راستا اصولا زمين خواري پديده‌اي است که از اقتصاد بيمار ريشه مي‌گيرد و به نوعي از تصرف عدواني و از راه قدرت از سوي افراد با نفوذ و با طي مسير هاي غير قانوني انجام مي شود و در واقع قطعات زمين با ارزش ملي و عمومي مورد تجاوز قرار مي گيرد و به تصرف در مي آيد.

چنانچه عملکرد اين رانت ها وباند هاي زمين خوار در گذشته نشان داده است که گاه اين زمين‌خواران نزديک به دو برابر مساحت شهر ي را به يغما برده يا در انديشه آن بودند. به طوري که براساس آمارهاي رسمي مقوله زمين خواري جزو اساسي ترين مقولات فساد اقتصادي در کشور به شمار مي رود و بزرگترين و بيشترين فساد در اين زمينه اتفاق افتاده و اکنون نيز هزاران پرونده زمين خواري در کشور وجود دارد.

در اين ميان اگر به علل ايجاد پديده زمين خواري در کشور نگاهي داشته باشيم در مي يابيم که گستره اي از عوامل محسوس و نامحسوس در بروز و تداوم آن نقش داشته و دارند. در اين راستا مي توان از افزايش نرخ رشد جمعيت ،گسترش بي رويه شهرها منجر به ارزش افزوده زمين و تورم، فقر ،سودجويي و زياده خواهي افراد،نقدينگي و نبود زمينه هاي مطمئن براي سرمايه گذاري، سوء استفاده از شرايط ،بي سند بودن بسياري اززمين ها ، اجرا نشدن قوانين، اجراي ناقص يا سليقه‌اي آن ها ، صدور مجوز براي طرحهاي فاقد کارشناسي دقيق به افراد حقيقي وحقوقي ، عدم قاطعيت کامل دستگاههاي اجرايي وجود قوانيني ناقص مناسب براي سوء استفاده از قانون وساير عوامل اقتصادي، عوامل اجتماعي و ...نام برد.

در اين ميان اين پديدده ناميمون در واقع اثرات و پيامد هايي منفي و گسترده اي بر کشور داشته و باعث تصرف و تجاوز، جعل، سندسازي و ايجاد رانت و زمينه سازي براي تصاحب و اسناد مالکيت اراضي ملي و دولتي را فراهم مي‌کند. هم چنين در ترويج و بروز فساد اداري، افزايش فاصله طبقاتي و نيز آسيب زدن به عدالت اجتماعي، صنعت، کشاورزي و مسکن توسعه پايدارکشاورزي و تنوع زيستي در شرايط کنوني و آينده در کنار ساير پيامد هاي آشکار و نهان آن بر اقتصاد و کشور در کوتاه مدت و بلند مدت مي شود.

آنچه مشخص است هر چند در کشور ما قانون ملي کردن جنگلها ،قانون مجازات اسلامي و قانون اساسي درباره مسئله زمين و حفظ حراست از آن اموال و ثروت‌هاي عمومي تاکيد کرده اند اما بي شک پديده زمين خواري در کشور ما امري آشکار بوده و هست در اين راستا هر چند بنا به آمارهاي رسمي مسئولان حرکت زمين خواري در کشور به اندازه قابل توجهي کاهش يافته است اما اين روند هم چنان در کشور تداوم يافته است و در راستاي زدودن ان از کشور بايد اقدامات جدي تر و اساسي تري را انجام داد و راهکار هايي همانند بهره گيري از سيستم هاي اطلاعاتي نوين، بانکهاي اطلاعاتي، افزايش نظارت و افزايش مجازات زمين خواري را در کنار اصلاح قوانين و مقررات و تعريف دقيق زمين هاي ملي و...؛ شفاف کردن مالکيت دولت در اراضي دولتي و ملي ،حذف د دستگاه‌هاي موازي در اعمال سياست‌هاي دولت و معرفي زمين‌خواران به جامعه و برخورد قانوني و قاطع پردامنه تربا افراد سودجو و متجاوز را در کنار ساير اصلاحات در بخش هاي گوناگون دولتي و... مد نظر قرار داد تا از وارد آمدن خسارات بيشتر در کنار پيامدهاي منفي آن بر منافع همگاني و ملي کشور جلو گيري شود .

علي رمضاني


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي