جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 3996


هويت و ابعاد هويت و نقش والدين
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت شانزدهم)

با ورزش، ترك سيگار و مصرف غلات از سرطان دوري كنيد


افزايش بيماري‌هاي چشمي بويژه در سالمندان و افراد ديابتي


خبرها از عالم علم


  هويت و ابعاد هويت و نقش والدين  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت شانزدهم)

 بحران هويت و رشد اجتماعي نوجوان

مطالعات انجام شده در زمينه هويت نشان مي دهد كه هويت و دسترسي به آن براي برخي از نوجوان ها هم مثبت و مفيد و هم توام با شادي است.

اما برخي از نوجوان ها دردسترس به هويت دچار يك سري مشكلات و بحران ها مي شوند كه در اين زمينه بايد به آنها كمك لازم ارائه گردد.

1- هويت پراكنده

اين گروه از نوجوانان تصوير مشخصي از هويت ندارند و نمي‌توانند تصوير خوبي از آينده شان داشته باشند.

2- هويت تسليم طلبي

دسته اي از نوجوانان مطيع افراد بزرگسالان هستند و معمولا در خانواه هايي رشد مي كنند كه اجازه استقلال و كسب تجربه به نوجوانان داده نمي شود.

3- تاخير در شكل گيري هويت

اين گروه داراي تاخير در شكل گير هويت خود دارند، كه بعد از گذراندن دوره تاخير، راحت تر به هويت خود دست مي يابند.

4- پيشرفت هويت

نوجواني كه در هويت خود پيشرفت كرده، هويت منسجم، مناسب وكافي را به دست آورده و در دوره جواني، هويت انسجام يافته اي پيدا مي‌كنند.

با توجه به اين چهار نوع هويت، مسئله بحران و مشكل هويت، اكثرا در گروهي كه داراي پراكندگي هويت، تسليم طلب و تاخيريافتگي هويت مي باشند.

درمان مشكلات هويت نوجوان

به منظور درمان مشكلات هويت ابتدا بايد به شناخت زمينه هاي مشكل و نوع مشكل پرداخت.

به عبارت ديگر بايد ديد نوجوان در پاسخ به كداميك از سئوالات هويت خود دچار مشكل شده، تا آنها را شناسايي و برطرف كنيم.

يعني براي درمان مشكلات بحران هويت بايد ابتدا زمينه بحران، وهله آن و سن نوجوان مشخص شود و سپس براساس اين اطلاعات ، اقدامات درماني لازم انجام شود.

پس از برطرف شدن مشكلات ، روند شكل گيري هويت ادامه پيدا مي كند.

مفاهيم ارتباط اجتماعي

نكته مهمي كه در شكل گيري هويت آجتماعي، انسجام هويت و فرديت اجتماعي مطرح است، يادگيري مي باشد.

همه رفتارها ياد گرفته مي شوند و از طريق تمرين تجربه مهارت هاي بسياري را به دست مي آورد.

اين يادگيري در تعامل با شخصيت و خلق و خوي فرد قرار مي گيرد و موجب روابط اجتماعي بسياري مي گردد.

مثلا چنانچه نوجوان داراي رفتار شادي باشد ديگران نيز وي را مورد پذيرش قرار مي دهند.

نوجوانان هنگام برقراري روابط اجتماعي، به طرز تفكر و انديشه ديگران در مورد خود اهميت بسياري مي دهند، به همين علت خود را طوري آماده مي كنند تا ديگران بپذيرند .

مفاهيمي كه در ارتباطات اجتماعي تشكيل مي‌شود عبارتند از:

مفهوم نقش خود، تركيب اجزاء خود انگاره، دوستي با همسالان، چگونگي برخورد با جنس مخالف، ايفاي نقش در ارتباط با والدين، مدرسه و ساير بزرگسالان و فعاليت هاي گروهي. اين مفاهيم تاثير بسزايي بر تصورات نوجوان از پذيرش خود توسط ديگران به جاي ميگذارد.

بنابراين در پايان دوره نوجواني، رشد اجتماعي كامل مي شود و نوجوان به عنوان يك جوان اجتماعي وارد اجتماع مي‌شود.

در صورتي كه اين مفاهيم خوب در ذهن نوجوان شكل بگيرد هويت اجتماعي مناسبي پيدا مي‌كند.

چنانچه هريك از مفاهيمي كه ذكر شد دچار مشكل باشند و در نوجوان به درستي شكل نگيرند موجب ايجاد ناهنجاري ها و انحرافاتي در نوجوان مي گردند.

مثلا عضويت در گروه هاي ضد اجتماعي مي تواند به عنوان رفتار ناهنجاري مطرح گردد.

يكي از آثار آن ايجاد فاصله زياد بين والدين و نوجوان است. زيرا عضويت در گروه مستلزم فراموشي خود و جايگزيني خود در گروهي به جاي خود واقعي است.

ادامه دارد...


 با ورزش، ترك سيگار و مصرف غلات از سرطان دوري كنيد  

سرطان به معني رشد، تکثير و گاهي انتشار غير طبيعي سلول‌هاي بدن است كه اين روند تعادل بدن را برهم مي‌زند و پيامدهاي غيرقابل جبراني به دنبال دارد.

به گزارش ايسنا، متخصصان مركز تخصصي مايوكلينيك در اين باره مي‌گويند: اغلب سلول‌هاي طبيعي بدن در پاسخ به تحريکاتي که از داخل و خارج بدن به آنها وارد مي‌شود، رشد و توليد مثل مي‌کنند و در نهايت مي‌ميرند. اگر اين فرآيند در مسير تعادل و صحيح خود اتفاق بيفتد، بدن سالم مي‌ماند و عملکرد طبيعي خود را حفظ مي‌کند اما مشكل از زماني آغاز مي‌شود که يک سلول طبيعي دچار جهش ژني و يا تغيير شده و به سلول سرطاني تبديل مي‌شود.

به گزارش سايت اينترنتي مركز مايوكلينيك، اين متخصصان به چند راهكار موثر براي پيشگيري از بروز چنين فرايندهاي غيرطبيعي در سلول‌هاي بدن و در نتيجه پيشگيري از سرطان اشاره كرده‌اند.

قبل از اقدامي سيگار را ترک کنيد

کشيدن سيگار نه تنها مي‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ريه را افزايش دهد، بلکه سبب ابتلا به سرطان دهان، کليه و پانکراس (لوزالمعده) نيز مي‌شود.

اگر آماده نيستيد که سيگار را براي هميشه ترک کنيد، حداقل ميزان مصرف خود را کاهش دهيد تا خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها کاهش يابد.

مصرف غلات را افزايش دهيد

مصرف مقادير بيشتري از غلات‌ سبوس‌دار در طول روز مي‌تواند تا 40 درصد احتمال ابتلا به سرطان پانکراس و 50 درصد احتمال ابتلا به سرطان سينه را کاهش دهد. بررسي‌ها همچنين حاکي از آن است که فيبر موجود در غلات مي‌تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان روده و راست روده محافظت
کند.

وزن خود را تا حد امكان پايين بياوريد

نتايج مطالعات نشان داده كه بين اضافه وزن و ابتلا به شش نوع سرطان متفاوت ازجمله سرطان سينه و روده رابطه نزديکي وجود دارد. به علاوه افراد چاق پس از ابتلا به سرطان، کمتر از سايرين به درمان‌ مثبت جواب مي‌دهند

ورزش کنيد

ورزش کردن نه تنها به کنترل وزن، بلکه به پيشگيري از ابتلا به انواع سرطان‌ها هم کمک
مي‌کند.

مصرف آنتي‌اکسيدان‌ها را افزايش دهيد. مصرف ميوه و سبزيجات نه تنها به کنترل وزن کمک مي‌کند، بلکه به دليل داشتن تركيبات مفيدي مثل آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند از ابتلاي فرد به سرطان پيشگيري کنند.

اگر مي توانيد سير بخوريد

اگرچه مصرف سير و پياز باعث ايجاد بوي بد دهان مي‌شود، اما نتايج مطالعات نشان مي‌دهد كه اين خانواده از سبزيجات مي‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان و کليه‌ را کاهش دهد.

از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنيد

و بالاخره اين كه تخم‌مرغ و ويتامين دي مصرف كنيد. بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه مصرف تخم‌مرغ مي‌تواند از ابتلا به سرطان سينه پيشگيري کند و ويتامين دي نيز احتمال ابتلا به سرطان سينه و روده را کاهش مي‌دهد.


 افزايش بيماري‌هاي چشمي بويژه در سالمندان و افراد ديابتي 

گروهي از كارشناسان بهداشتي و متخصصان چشم ‌پزشكي در يك گزارش جديد به مناسبت روز جهاني نابينايان هشدار دادند كه نرخ ابتلا به بيماري‌هاي چشمي بويژه در افراد ديابتي و اشخاص بالاي50 سال رو به افزايش است.به گزارش ايسنا، كارشناسان مركز مشاوره چشم پزشكي «مكس هلت‌كر» در هند تاكيد كردند: از آنجا که تعداد بيماران ديابتي رو به افزايش است،‌ نرخ ابتلا به اختلالات چشمي ناشي از ديابت مثل بيماري «گلوكوم» نيز بويژه طي چند ماه اخير افزايش يافته‌ است.

به گزارش روزنامه اينديا اكسپرس، شايع‌ترين علل بروز ناراحتي‌ها و بيماري‌هاي چشمي شامل ديابت، آسيب‌هاي چشمي، استفاده از داروهاي خاص،‌ عفونت و يا التهاب چشم،‌ قرار گرفتن در معرض تشعشعات راديواكتيو و آلودگي هستند.طبق آخرين آمار سازمان جهاني بهداشت در اين زمينه كه در سال 2010 ميلادي منتشر شد،‌ تعداد افراد مبتلا به مشكلات بينايي در سراسر جهان به 285 ميليون نفر رسيده است كه 65 درصد از اين مبتلايان را افراد بالاي 50 سال تشكيل مي‌دهند.از اين تعداد، 246 ميليون نفر مبتلا به كم بينايي هستند كه 63 درصد از آنان نيز بالاي 50 سال دارند. همچنين 36 ميليون نفر باقي مانده نيز با مشكل نابينايي مواجه هستند.


 خبرها از عالم علم 

 سبزي‌هاي سبزرنگ، سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كنند

متخصصان تغذيه و سلامت دريافته‌اند كه سبزيجات سبزرنگ مثل كلم بروكلي، منبع يك ماده شيميايي هستند كه وجود آن براي عملكرد كامل و بي‌نقص سيستم ايمني بدن حائز اهميت است.به گزارش ايسنا، اين سبزيجات در واقع موجب مي‌شوند كه سلولهاي ايمني موجود در بافت‌هاي روده و پوست به طور مناسب و مطلوبي فعاليت كنند.متخصصان انستيتو پزشكي «بابراهام» در كمبريج دريافته‌اند: رژيم غذايي فاقد اين نوع از سبزيجات موجب مي‌شود كه پس از مدتي 70 تا 80 درصد از جمعيت اين سلولهاي محافظ، ناپديد شوند.به گزارش روزنامه واشنگتن پست، اين سلولهاي محافظ موسوم به «IELS» شبكه‌اي را ايجاد مي‌كنند كه سطوح داخلي و خارجي بدن را مي‌پوشانند. اين شبكه به عنوان اولين خط دفاعي در برابر مهاجمان و ميكروب‌ها عمل كرده و نيز در ترميم جراحات نقش مهمي ايفا مي‌كند.شرح اين آزمايشات در مجله «سلول» منتشر شده است

دانستني هاي چشم پزشکي براي دانش آموزان مدارس

خبرگزاري آريا - يک چشم پزشک گفت : فاصله چشم دانش‌آموز تا سطح نيمکت بايد 35 تا 40 سانتي‌متر باشد وفاصله دانش‌آموز تا تخته کلاس حداقل 2 و حداکثر 10 متر باشد. به گزارش خبرگزاري آريا ، اين چشم‌ پزشک تاکيد کرد: برخي دانش‌آموزان که داراي قدي کوتاه هستند، در فاصله کمتري نسبت به سطح نيمکت قرار مي‌گيرند و براي مطالعه مطالب با مشکل مواجه مي شوند . دکتر پناهي‌ بزاز با بيان اين مطلب افزود:بايد رنگ گچ و يا ماژيک، مخالف رنگ زمينه تخته کلاس باشد تا دانش‌آموزان بتوانند مطالب نوشته شده بر روي تخته کلاس را به راحتي بخوانند. اندازه کلمات هم بايد به اندازه‌اي باشد که دانش‌آموزان ميز آخر کلاس بتوانند به راحتي آن‌ها را تشخيص بدهند.

وي تصريح کرد: معمولا درصد اندکي از دانش‌آموزان به اختلال کوررنگي مبتلا هستند و ممکن است استفاده از رنگ‌هايي مانند سبز يا قرمز، آن‌ها را اذيت کند، به همين دليل بهتر است از اين رنگ‌ها براي نوشتن مطالب بر روي تخته کلاس استفاده نشود. وي با تاکيد بر لزوم تامين نور کلاس، گفت: کلاس درس بايد روشن باشد. منبع نور هم بايد در زاويه‌اي قرار گيرد که سطح کتاب و دفتر دانش‌آموزان را کاملا روشن کند

روش تعيين سريع آنتي بيوتيک هاي مفيد بر باکتري ها ابداع شد

پژوهشگران کشورمان توانستند روشي را ابداع کنند که آنتي بيوتيک هاي مفيد بر باکتري هاي بيماري زاي انسان را در کمتر از چهار ساعت تعيين کند. منيژه حسني يکي از پژوهشگران روش ابداعي تعيين سريع آنتي بيوتيکهاي مفيد بر باکتريهاي بيماري زاي انسان افزود: روش هايي که هم اکنون در سراسر دنيا براي تشخيص آنتي بيوتيک هاي مفيد باکتري هاي بيماري زاي انسان وجود دارد در مدت 48 ساعت آنتي بيوتيک مفيد را مشخص مي کند.

وي گفت: وقتي بيمار با درد شديد به پزشک مراجعه مي کند منتظر جواب آزمايش نمانده و اقدام به خود درماني مي کند. اين پژوهشگر يکي از مهم ترين مزيت هاي اين روش را جلوگيري از مقاومت هاي دارويي عنوان و افزود: مقاومت هاي دارويي در کشورمان روبه افزايش بوده و اين روش ابداعي مقاومت دارويي را در کشور از بين مي برد.

اولين داروي جهان براي درمان آب مرواريد

متخصصان علوم پزشكي در استراليا براي اولين بار در جهان دارويي را توليد كرده‌اند كه از نابينايي ناشي از آب مرواريد جلوگيري مي‌كند.

آب مرواريد زماني بروز مي‌كند كه پروتئيني موسوم به«كالپاين» در مقابل عدسي چشم شكل مي‌گيرد و در نتيجه موجب نقص و اشكال در بينايي مي‌شود. عوامل مختلفي از جمله افزايش سن، موجب فعال شدن اين پروتئين مي‌شوند. در حال حاضر تنها راه درمان آب‌ مرواريد برداشتن بافت تار شده در عدسي چشم از طريق جراحي و جايگزين كردن يك لنز مصنوعي است. به گزارش شبكه خبري اي بي سي، گروهي از متخصصان چشم پزشكي در دانشگاه استراليايي «آدلايد» مي‌گويند: ما براي اولين بار و در پيشرفتي چشمگير به يك روش درماني غيرجراحي براي معالجه آب مرواريد دست يافته‌ايم. روش جديد شامل دارويي است كه هر شب قبل از خواب به صورت قطره يا كرم موضعي استفاده مي‌شود. تاكنون نتايج آزمايشات اوليه موفقيت آميز بوده اما هنوز انجام آزمايش‌هاي بيشتر روي نمونه‌هاي انساني ضروري است.

شيردهي موجب ريزش موي مادر نمي‌شود

ريزش مو پس از زايمان طبيعي است سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

بسياري از زنان تصور مي‌كنند شيردهي موجب تشديد ريز مو مي‌شود در حالي كه شيردادن به نوزاد هيچ تاثيري در ريزش موي افراد ندارد.دكتر رقيه شمس‌الديني در گفت وگو باايسنا، افزود: تراكم و رشد بيشتر موهاي زائد كه در ناحيه صورت هم نمايان‌تر مي‌شود از جمله تغييرات پوست و مو در دوران بارداري است. وي ادامه داد: البته اين تراكم در ناحيه بازو و پاها هم ممكن است رخ بدهد كه علت عمده آن هم تغييرات هورموني دوران بارداري است. معمولا اين پرمويي 6 ماه پس از زايمان به حالت طبيعي و اوليه خود برمي‌گردد. شمس‌الديني با بيان اين مطلب كه به اين خاطر با افزايش موهاي سر روبه‌رو هستيم كه نسبت موهاي در حال رشد در دوران بارداري افزايش مي‌يابد و موها پرپشت‌تر مي‌شود، گفت: ولي پس از زايمان به اين علت كه منبع هورموني پس از وضع حمل از بين مي‌رود ريزش مو را 3 تا 6 ماه خواهيم داشت. حتي ريزش مو در دوران بارداري كاهش مي‌يابد. وي افزود: به طور طبيعي در افرادي كه باردار نيستند ريزش 50 تا 70 تار مو به صورت روزانه را داريم. كه در بازه زماني 3 تا 6 ماه پس از زايمان به بيش از 100 تار مو مي‌رسد كه طبيعي است

مكمل غذايي تنها با تجويز پزشك

افراد در صورت تمايل مي توانند مكمل هاي غذايي را تنها با تجويز پزشك مصرف كنند.مرضيه وحيد دستجردي روز پنج شنبه در حاشيه همايش روز جهاني غذا گفت: مكمل هاي غذايي كه داراي نشان استاندارد و مجوز وزارت بهداشت هستند تنها در داروخانه ها توزيع مي شوند.وي افزود: مكمل هاي غذايي حتي اگر به صورت گياهي نيز باشند؛ لازم است با تجويز پزشك معتبر مصرف شود.وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي خاطرنشان كرد: در صورتي كه مكمل هاي غذايي در مكان هايي غير از داروخانه ها توزيع شود، غيرقانوني محسوب شده و فاقد استانداردهاي معتبر است.وي تاكيد كرد: افراد مي توانند مكمل هاي غذايي استاندارد را در كنار استفاده از مواد غذايي سرشار از ويتامين و پروتئين مصرف كنند.دستجردي همچنين از مادران شاغل خواست تا زمان بيشتري را براي پخت غذاهاي سنتي در منزل اختصاص دهند تا افراد خانواده به سمت استفاده از غذاهاي آماده گرايش پيدا نكنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي