جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3998

آيت الله هاشمي :
مردم راي تاثيرگذار مي خواهند نه راي تزئيني


دولت اردن سقوط کرد


مهلت اتحاديه عرب به سوريه


بانک مرکزي ايران تحريم شود

رييس سازمان بازرسي كل كشور:
استفاده از بيت‌المال براي تبليغات انتخابات اختلاس است


ميز خبر


يک نکته از هزاران


موج كوتاه

رهبر معظم انقلاب در پاوه:
تفرقه افكني ميان شيعه و سني ابزار هميشگي دشمنان اسلام است


سرمقاله

لاريجاني در ديدار با رييس مجلس آلمان:
موضع‌گيري عليه مردم، در درازمدت براي آمريكا ايجاد مشكل مي‌كند

هشدارصالحي نسبت به اتهامات عربستان:
مقامات عربستان سعودي بايد جانب احتياط را رعايت كنند

وزير دفاع:
امروز ايران از باثبات‌ترين كشورهاي جهان است


 آيت الله هاشمي :
  مردم راي تاثيرگذار مي خواهند نه راي تزئيني 

آيت الله هاشمي رفسنجاني ؛ "اعتماد مردم" را سرمايه هميشگي انقلاب و نظام اسلامي خواند و با اشاره به اينکه مردم چيزي جز اين نمي‌خواهند که در سرنوشت و آينده خود تأثيرگذار باشند، گفت : مردم مي‌خواهند رأيشان تأثيرگذار باشد و تزئيني نباشد .به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني ؛ رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي شوراي مرکزي و دبيران استاني و شهرستاني حزب مردم‌سالاري ضمن بيان اينکه مي‌توان با فراهم آوردن زمينه يک انتخابات شفاف و سالم، با حضور ناظران و مجريان صالح، اراده مردم را از طريق انتخاب نمايندگان مستقل و قوي توسط خودشان تحقق بخشيد ؛ تصريح کرد : جناح‌ها و گروه‌ها بايد از انحصارطلبي دست بردارند و اجازه بدهند که مسئولان و نمايندگان مدنظر مردم از هر طيفي در انتخابات شرکت داشته باشند چرا که براي مردم در حال حاضر بسيار مهم است که فکر کنند با انجام انتخابات شرايط و امکانات کشور به نمايندگان واقعي‌شان واگذار و مسائل به تدريج حل خواهد شد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ابتداي اين ديدار با بيان اينکه يکي از مهمترين اهداف انقلاب و نظام اسلامي اين بود که مکتب اهل بيت و فضائل و مکارم اخلاقي در جامعه پياده شود، به مبارزات حضرت امام(ره) و مبارزان انقلاب براي تحقق نظام اسلامي اشاره کرد و گفت: آنچه از يک سو به مبارزات حضرت امام(ره) و مبارزان انقلاب اسلامي کمک و از سوي ديگر سقوط حکومت طاغوت را تسريع کرد، حضور پرشور مردم در صحنه علي‌رغم اختلافات سليقه‌اي و سياسي و اتحاد آنان پشت سر حضرت امام(ره) بود.

ايشان با اشاره به انقلاب‌هاي اخير در کشورهاي منطقه، کار بزرگ و سخت آينده اين کشورها را ساختار‌سازي صحيح و مناسب توصيف و تصريح کرد: در انقلاب اسلامي ايران، همه مشقات مبارزه، تأسيس و تثبيت نظام جمهوري اسلامي، اداره جنگ و سازندگي با حضور پرشور و معتمدانه مردم به صورت معجزه‌آسايي برطرف شد، به‌گونه‌اي که ظرف دو سال ابتداي انقلاب، نظام جمهوري اسلامي تأسيس و انتخابات و رفراندم انجام و شرّ دشمنان نيز به خودشان باز گردانده شد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات مهم و زيربنايي انجام شده پس از جنگ و در دوران سازندگي گفت: همان حضور و اعتماد مردم در طول انقلاب و پس از آن، به کمک سازندگي کشور هم آمد و ديديم که با وجود منابع محدود ارزي و ريالي، چگونه با کمک نخبگان و مديران و مردم پايه‌ها و زيربناهاي کشور به سرعت ساخته و آماده شد و نيز ارتباطات بين‌المللي‌مان هم ترميم شد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني الگوسازي را يکي ديگر از اهداف حضرت امام(ره) و انقلاب اسلامي خواند و با اشاره به اينکه توسعه‌طلبي در طول ساليان پس از انقلاب هيچ گاه مدنظر حضرت امام و مسئولان نبوده است، تأکيد کرد: آنچه باعث گسترش ارزش‌هاي انقلاب و نظام اسلامي در جهان مي‌شود، اين است که براساس امکانات فراوان داخلي، مکتب اهل بيت(ع) و سرمايه انساني مستعدي که داريم بتوانيم آن‌گونه کشور را بسازيم که ساير ملت‌ها خود به دنبال ما و راهکارهاي ما باشند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ؛ قانون اساسي موجود را داراي ظرفيت‌هاي خوبي براي احقاق حقوق مردم و نظام خواند و با اشاره به لزوم فعاليت آزاد و مستقل احزاب و رسانه‌ها گفت: در صورت برگزاري انتخابات با شرايط فوق، همه مردم و گروه‌ها نتيجه را پذيرفته و زمينه آرامش و توسعه کشور به سرعت فراهم خواهد شد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني ، مجلس آزاد و مردمي و نيز مجريان قانونمند را راهگشا و حلال مشکلات داخلي و بين‌المللي کشور در شرايط حساس کنوني خواند و تصريح کرد: براي مردم در حال حاضر بسيار مهم است که فکر کنند با انجام انتخابات شرايط و امکانات کشور به نمايندگان واقعي‌شان واگذار و مسائل به تدريج حل خواهد شد.

ايشان در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به شانتاژ تبليغاتي اخير آمريکا و متحدانش، هوشياري مردم و مسئولان نسبت به برنامه‌هاي خطرناک استکبار جهاني در پس اين جنگ رواني را خواستار و تأکيد کرد: اقدام عجولانه و دشمنانه سردمداران آمريکا و متحدان آنان، همراه با ارائه زودهنگام گزارش توسط دبيرکل آژانس انرژي اتمي و نيز نماينده حقوق بشر در امور ايران حاکي از ورود دشمنان به مرحله خطرناکي است که بايد با تدبير و هوشياري و ايجاد وحدت ملي، شرايط پيش رو را مديريت کنيم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني ؛ گسترش دامنه جغرافيايي اعتراضات جنبش وال استريت به بيش از 80 کشور جهان را در مقطع کنوني جهان بسيار مهم و قابل تأمل دانست و افزود: استکبار جهاني به‌ويژه آمريکا در کنترل و تحليل اين موج عظيم اعتراضي عاجز مانده‌اند و پيش‌بيني مي‌شود که دامنه اين اعتراضات در آينده وسيع‌تر و ابعاد آن پيچيده‌تر و غيرقابل کنترل‌تر شود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام شرايط تاريخي کشور را حساس و مهم خواند و گفت: در اين شرايط مهمترين ابزار و وسيله حفاظت مادر برابر توطئه‌هاي دشمنان وحدت ملي است و حضور پرشور مردم به مانند ابتداي انقلاب مي‌تواند حلال مشکلات مقطع کنوني باشد.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مهمترين وظيفه نظام اسلامي در شرايط کنوني را حفظ اتحاد مردم خواند و تصريح کرد: راه درست اين است که به صورت شفاف مردم را در جريان امور قرار دهيم و با بيان نقاط مثبت و منفي و آگاهي‌بخشي به مردم آنان را در انتخاب راه و مسير درست کمک کنيم.

ايشان رسيدن به وحدت ملي را کاري سخت ندانست و تأکيد کرد: جناح‌ها و گروه‌ها بايد از انحصارطلبي دست بردارند و اجازه بدهند که مسئولان و نمايندگان مدنظر مردم از هر طيفي در انتخابات شرکت داشته باشند.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تأکيد به اينکه اميد به اصلاح و بهبود امور را در هيچ شرايطي نبايد از دست داد، تأکيد کرد: امروز با آگاهي فزاينده ملت‌ها و گسترش وسايل ارتباطي و آگاهي بخشي مي‌توان اميدوار بود که شرايط موردنظر مردم با تدبير دلسوزان به تدريج تحقق يابد.


 دولت اردن سقوط کرد  

 مهر: شاه اردن استعفاي دولت اين کشور را که با اعتراضات شديد مردمي روبه‌رو بود پذيرفت. پس از انتشار اخبار متعددي درباره سقوط قريب‌الوقوع دولت اردن، عبدالله دوم شاه اردن استعفاي معروف البخيت نخست وزير مستعفي اين کشور را پذيرفت.يک مقام رسمي اردني به خبرگزاري رويترز اعلام کرد که شاه اردن «عون الخصاونه» را به جاي البخيت در منصب نخست وزيري اين کشور منصوب کرد. الخصاونة از سال 2000 به بعد قاضي دادگاه جنايي بين‌المللي در لاهه است که براي قبول تصدي نخست وزيري خواستار اختيارات کامل شده بود.وي از سال 1996 تا 1998 رياست دفتر پادشاهي اردن را بر عهده داشت و از سال 2006 تا 2009 نيز نايب رئيس دادگاه جنايي بود. مردم اردن در ماه‌هاي گذشته بخصوص با پيروزي انقلاب مردم مصر، اعتراض خود را به فساد در اين کشور و با هدف اجراي اصلاحات سياسي گسترده به دولت اين کشور افزايش داده بودند.


  مهلت اتحاديه عرب به سوريه 

عصر ايران: اتحاديه عرب مهلت 15 روزه اي را براي دور کردن دولت سوريه از انزواي سياسي در ميان کشورهاي عربي، تعيين کرده اند.وزيران خارجه اتحاديه عرب در نشستي فوق العاده قرار بود موضوع تعليق عضويت سوريه در اين نهاد را بررسي کنند اما با خودداري از اين اقدام، مهلت ديگري را به دولتمردان سوري دادند. 4 کشور لبنان، سودان، الجزاير و يمن به شدت با مسئله تعليق عضويت سوريه در اتحاديه عرب مخالفت کردند.

اين نشست فوق العاده به درخواست وزيران خارجه شوراي همکاري خليج فارس برگزار شد.شوراي همکاري خليج فارس متشکل از 6 کشور جنوب خليج فارس (کويت، عربستان، بحرين، قطر، امارات و عمان ) است.هم اکنون سفراي سه عضو شوراي همکاري (عربستان سعودي، بحرين و کويت) به نشانه اعتراض به سرکوب معترضين در سوريه، دمشق را ترک کرده اند.


  بانک مرکزي ايران تحريم شود 

فارس: وزير خارجه رژيم صهيونيستي با تکرار مواضع ايران‌هراسي اين رژيم مدعي شد که ايران براي کشورهاي خليج فارس و منطقه و همه دنيا خطر محسوب مي‌شود و بايد در تحريم‌هايي جديد، بانک مرکزي ايران تحريم شود. «آويگدور ليبرمن» در گفت‌وگو با خبرگزاري اينترفکس روسيه بار ديگر ايران را به اقدام نظامي تهديد کرد و مدعي شد که اسرائيل از احتمال حمله نظامي به ايران صرف نظر نکرده است. وزير خارجه رژيم صهيونييستي که به اتخاذ مواضع تند و افراطي معروف است، با تکرار سياست ايران‌هراسي مدعي شد که ايران براي کشورهاي خليج فارس و منطقه تهديد محسوب مي‌شود و حتي ايران نه تنها مشکل اسرائيل بلکه مشکل همه دنياي آزاد است. وي خواستار تحريم‌هاي جديدي براي ايران شد و افزود: بر کسي پوشيده نيست که من فکر مي‌کنم جامعه بين‌الملل بايد قبل از هر چيزي تحريم‌ها را کاملا اعمال کند و نه تحريم‌هايي که تاکنون بوده است.


 رييس سازمان بازرسي كل كشور:
 استفاده از بيت‌المال براي تبليغات انتخابات اختلاس است 

رييس سازمان بازرسي كل كشور پس از ايراد سخنراني در دانشگاه علم و صنعت به سوالات برخي دانشجويان درباره‌ي پرونده فساد عظيم اقتصادي، بيمه ايران، مفسدان اقتصادي و موضوع انتخابات پاسخ داد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام پورمحمدي با اشاره به پرونده‌ي فساد اقتصادي اخير گفت: سوابق ما مشخص است كه در پرونده‌هاي اين‌چنيني برخورد قاطعي داشته‌ايم و خيلي‌ها از اين بابت از دست ما ناراحت هستند. قضيه از اين قرار است كه افرادي معرفي مي‌شوند و ما شروع به برخورد مي‌كنيم. سايت‌ها و روزنامه‌ها شروع به مطلب نوشتن مي‌كنند و يك كشمكش به وجود مي‌آيد و ما به سياسي بودن متهم مي‌شويم.

وي ادامه داد: اين‌طور نيست كه قوه قضاييه نمي‌خواهد برخورد كند. اتفاقا برخورد كردن خيلي خوب است؛ چون ما قهرمان مي‌شويم و مبارزه با مفاسد شهرت مي‌آورد اما ملاحظاتي وجود دارد. ما ناچاريم چشم‌مان به بيرون مرزها هم باشد؛ زيرا فضاي امروز جامعه‌ي ما جدا از فضاي سياسي جهان نيست و ما ناچاريم فضاي سياسي كشور را به مخاطره نيندازيم و خير و صلاح كشور را در نظر بگيريم.

رييس سازمان بازرسي كل كشور در پاسخ به سوالي مبني بر دخالت داشتن جرياني خاص در پرونده‌ي فساد اقتصادي اخير گفت: ما بايد قاطعيت داشته باشيم و شما نبايد از قوه‌ي قضاييه انتظار داشته باشيد كه همانند يك سايت عمل كند. الان دادستان تهران به خاطر همين مساله كه چند سايت را بسته است جزو ليست قرار گرفته است. لذا بايد شرايط را بسنجيم. البته بايد واقعيت وجود داشته باشد اما، تدبير هم نبايد ناديده گرفته شود.

پورمحمدي در پاسخ به اين سوال كه عدد 3 هزار ميليارد از كجا آمد؟ گفت: رييس بانك صادرات كه عوض شد گفت ما بررسي كرديم در همان شعبه‌ي بانك صادرات 2 هزار و 800 ميليارد تومان LC صادر كرده است. چند نماينده‌ي مجلس در مصاحبه‌هاي‌شان اين مساله را عنوان كردند و اين مساله به سايت‌ها رفت و روزنامه‌ها نوشتند «پورمحمدي در رابطه با اختلاس 3 هزار ميلياردي فلان حرف را زد» در حالي كه اصلا چنين مساله‌اي نبود. الان هم تخلف بيش از 3 هزار ميليارد تومان است ولي همه‌اش تخلف نيست، زيرا بخشي از آنها بدهي‌هاي بانكي است و هنوز هم بحث است كه آيا عنوان اتهامي اخلال در نظام اقتصادي كشور است يا اختلاس است؟ عددي كه در ابتدا عنوان شد 2 هزار و 800 ميليارد تومان بود ولي اين پرونده به پرونده‌ي 3 هزار ميلياردي مشهور شد.

يكي از دانشجويان از پورمحمدي پرسيد كه آيا بهتر نبود به مردم اجازه‌ي برگزاري راهپيمايي‌هاي اعتراضي براي مقابله با چنين فسادي را مي‌داديد؟ و اين‌كه آيا ممكن نبود چنين راهپيمايي‌هايي مانند اعتراضات مردم در كشورهاي ديگر باشد؟ كه وي در پاسخ گفت: اين اشتباه را نكنيد. ملت ما فهم بسيار بزرگي دارد. ملت مي‌خواهد از ما حساب‌كشي كند و هرچقدر هم انتقادات ملت جدي باشد ما بايد پاسخگو باشيم. اين را هم همه خوب فهميده‌اند اما ما يك حساب ديگري با دشمن داريم. ملت ما نشان داده است كه در اين جهت جدي و صبور است و حتي حاضر است در بعضي جاها از حق خود بگذرد تا به نفع دشمن كاري نكند. نمونه‌ي اين مساله هم در انتخابات بود. مثلا خيلي‌ها اعتراضاتي داشتند اما چون احساس كردند اعتراض آنها به نفع دشمن است سكوت كردند؛ زيرا ملت ما حوزه‌ها را از هم تفكيك كرده است.

وي تصريح كرد: انتقاد ما به بعضي نخبه‌ها هم همين است كه مرزها را با هم قاطي نكنند. در همين اختلاس هم بايد حواس‌مان جمع باشد كه چگونه عمل كنيم.

وي گفت: در رابطه با استفاده از پول بيت‌المال براي انتخابات هم قانون مي‌گويد استفاده از وجوه بيت‌المال براي تبليغات انتخاباتي اختلاس است. اگر كسي در اين زمينه ادعا مي‌كند بايد سند ارايه دهد و به آن هم رسيدگي مي‌شود. پس اصل مطلب روشن است ولي معمولا اين‌طور است كه در شور انتخابات، امكان رسيدگي نيست؛ اگر كسي كه شكايت كرده پيروز شود كه دنبال شكايتش نمي‌آيد و اگر هم شكست بخورد دوباره در همان سير رسيدگي مي‌افتد. البته قانون ايراداتي دارد و من اين ايرادات را خدمت مقام معظم رهبري هم مطرح كرده‌ام.

رييس سازمان بازرسي كل كشور افزود: عدد هزار و 200 ميلياردي هم نمي‌دانم از كجا آمده است. حلقه‌ي فاطمي هم مربوط به بيمه است كه دارد سير رسيدگي دادگاه را طي مي‌كند.


 ميز خبر 

 خميس قذافي کشته شد

شبكه تلويزيوني الرأي خبر كشته شدن خميس القذافي و پسر رئيس سازمان اطلاعات دولت قذافي را تأييد كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبكه الجزيره، شبكه تلويزيوني الرأي دمشق كه معمولا پيام‌هاي صوتي معمر قذافي، ديكتاتور فراري ليبي و سخنگوي وي را پخش مي‌كند، با پخش تصاويري از خميس قذافي، پسر قذافي و محمد، پسر عبد‌الله السنوسي، رئيس سازمان اطلاعات ليبي تاكيد كرد‌ كه اين دو تن در رويارويي با دشمن در 29 اوت در شهر ترهونه واقع در 90 كيلومتري جنوب شهر طرابلس كشته شدند.اين در حالي است كه پيشتر نيروهاي انقلابيون ليبي با اعلام خبر كشته شدن خيمس و محمد السنوسي در ترهونه تأكيد كردند كه اين دو تن در شهر بني‌ وليد كه در حال حاضر تحت سيطره انقلابيون است، دفن شدند، اما اين اخبار از سوي طرفداران قذافي تأييد نشده بود.آمريكا نيز تاكنون خبر مرگ خميس را تأييد نكرده بود.

از سوي ديگر روزنامه اماراتي دارالخليج نيز نوشت: دو بولدوزر تحت نظارت انقلابيون ليبي اقدام به تخريب ديوار‌هاي اطراف باب العزيزيه، مقر سابق معمر القذافي كردند.همزمان با اين اقدام يكي از مسئولان ارشد انقلابيون گفت: اين اقدام براي حفظ خون شهداي انقلاب است. عصام سراج، يكي از انقلابيون نيز گفت:‌ ما باب‌العزيزيه را به اين دليل ويران مي‌كنيم كه نمي‌خواهيم هيچ اثري از قذافي در ليبي باقي بماند بلكه مي‌خواهيم سازمان صلحي را به جاي مقر اقامت قذافي ايجاد كنيم.

سوريه هرگونه مذاكره با مخالفان را در خارج از مرزهايش رد كرد

در پي درخواست اتحاديه عرب مبني بر انجام مذاكرات ميان مسئولان و مخالفان سوري در قاهره، دولت سوريه اين تصميم اتحاديه عرب را رد كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از تلويزيون رسمي سوريه، دولت اين كشور تصميمات اخير اتحاديه عرب را در خصوص برگزاري مذاكرات دولت با مخالفان اين كشور در خارج از مرزهاي سوريه رد كرد و از اتحاديه عرب خواست تا اين نشست‌ها داخل مرزهاي سوريه برگزار شود. از سوي ديگر، احمد بدرالدين حسون، مفتي سوريه در سخناني اظهار داشت كه سوريه به دليل حمايت از مقاومت و پرداختن به اصلي‌ترين مساله اعراب يعني فلسطين مورد هدف توطئه‌هاي دشمنان قرار گرفته است، توطئه‌هاي كه در راستاي خواست‌هاي رژيم صهيونيستي و برآورده كردن آنهاست.حسون در ديدار با يك هيات هندي كه به دمشق سفر كرده‌ است، با تشكر از مواضع هند تصريح كرد كه بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه از ابتدا اصلاحات لازم را پيشنهاد داده، اما مشكلاتي در حال حاضر بر سر راه اين اصلاحات قرار گرفته است چرا كه برخي‌ها نمي‌خواهند اين اصلاحات انجام شود و دوست دارند منطقه سرشار از آشوب و ناامني باشد.

صالح: مخالفان دست به خشونت مي‌‌زنند

ديکتاتور يمن طي يک سخنراني مدعي شد که غربي‌ها که بر ضرورت انتقال مسالمت‌آميز قدرت تاکيد دارند، اطلاعات درستي از تحولات يمن ندارند. به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "الجزيرة"، "علي عبدالله صالح" رئيس جمهور يمن ديروز اظهار داشت که اعضاي دايمي شوراي امنيت سازمان ملل اطلاعات درستي از حوادث يمن ندارند.وي در نشستي با حضور فرماندهان نظامي که تلويزيون يمن آن را پخش کرد اظهار داشت: جامعه بين الملل و شوراي امنيت اطلاعات درستي از تحولات يمن ندارند و به اطلاعاتي که نيروهاي معارض در اختيار آنها قرار داده‌اند، استناد مي‌کنند.ديکتاتور يمن در حالي چنين ادعايي را مطرح مي کند که دبيرکل سازمان ملل فرستاده ويژه‌اي را براي سامان دادن به بحران يمن به اين کشور اعزام کرده بود و او بارها با معارضان و رهبران حزب حاکم ديدار و گفت وگو کرده است.

وي تاکيد کرد که سفراي دولت‌هاي غربي از نزديک معارض به نزد معارضي ديگر رفتند و اطلاعات را از آنها دريافت کرده‌اند و تصور مي کنند که اطلاعات درستي را دريافت کرده‌اند. هرچند که برخي دولت‌هاي دوست مثل چين و روسيه از اين امر مستثني هستند و و مانند سايرين متعصبانه عمل نمي کنند.وي افزود که سفراي دولت‌هاي عضو شوراي امنيت يا دولت هاي اروپايي و حتي دولت‌هاي عضو شوراي همکاري خليج فارس از حقيقت تحولات يمن غافلند.ديکتاتور يمن در خطاب به دشمنانش از معارضان گفت: اگر شما به دنبال رياست جمهوري هستيد، بياييد تا انتخابات رياست جمهوري و پارلماني برگزار کنيم.وي با اشاره به اين که مخالفانش بدنبال تشکيل شوراي نظامي هستند، گفت که اين اقدام موجب خواهد شد که بحران يمن بطور دايمي باقي بماند.صالح مدعي شد: گروههاي مسلح وابسته به مخالفان دست به خشونت و کشتار مي‌زنند تا اوضاع را بحراني کنند و حکومت را در دست بگيرند.وي ادعا کرد: ما از تظاهرات مسالمت آميز حمايت مي کنيم، اما با تظاهراتي که افراد مسلحانه در آن حضور داشته باشند مخالفيم. نيروهاي تيپ يک زرهي به فرماندهي محسن الاحمر از تظاهرات کنندگان به عنوان سپر انساني استفاده مي کنند.صالح افزود: شبه نظاميان در پشت سر تظاهرات کنندگان حرکت مي کنند و به سوي آنها و نيروهاي امنيتي شليک مي کنند اين آنها هستند که به راهزني و ربودن مردم اقدام مي کنند.

 ترکيه : قضاوت درباره توطئه ترور سفير عربستان زود است

يك ديپلمات بلند پايه تركيه كه نخواسته نامش فاش شود در گفتگو با رونامه حريت تركيه با اذعان به اين مساله گفت : " دولت آمريكا درباره كليت اين ماجرا به ما اطلاعاتي داده است كه برخي از اين اطلاعات منتشر شده است . ما بيشتر به اين اطلاعات ارايه شده از سوي آمريكا گوش داديم ."به گزارش عصرايران ، احمد داوود اوغلو وزير امور خارجه تركيه با هيلاري كلينتون همتاي آمريكايي اش ، درباره اين موضوع تلفني گفت و گو كرده اند ، همچنين در روزهاي اخير در راستاي تلاش آمريكا براي متقاعد ساختن اعضاي دايم و غير دايم شوراي امنيت براي در پيبش گرفتن موضعي واحد و سخت در قبال ايران ، "دانيل بنجامين" هماهنگ كننده امور ضد تروريسم در وزارت خارجه آمريكا به آنكارا سفر كرد و با احمد داوود اوغلو وزير خارجه تركيه و برخي ديگر از مقامات تركيه ديدار كرده است.اين مقام تركيه با اشاره به اينكه مقامات آنكارا با دقت تحولات مربوط به اين موضوع را دنبال مي كنند افزود: هنوز قضاوت درباره دست داشتن ايران در اين پرونده ترور زود است و هنوز نمي توان با قطعيت درباره دست داشتن ايران در پرونده ترور سفير عربستان در آمريكا سخن گفت.

پرچم انقلابيون بر فراز بني‌ وليد به اهتزاز درآمد

يكي از فرماندهان شوراي ملي انتقالي ليبي اظهار داشت: خويشاوندان مقامات رژيم سابق اين كشور در حال فرار از شهر سرت بازداشت شدند.به گزارش مهر، وسام بن حميدي، يكي از فرماندهان شوراي ملي انتقالي ليبي اظهار داشت: در ميان اين افراد مادر و برادر موسي ابراهيم، سخنگوي قذافي حضور دارند.

وي افزود: اين افراد، خويشاوندان مقامات رژيم سابق هستند. نزديك به 150 تن از نيروهاي شوراي ملي انتقالي ليبي خودروهاي متوقف شده را محاصره كردند.حميدي كه مسئول عمليات‌هاي نظامي در جبهه شرقي سرت است، اظهارداشت: اين مسافران شامل ساير افراد تحت تعقيب هستند اما افراد برجسته در ميان آنها نيست. از سوي ديگر، با ادامه درگيري‌ها در ليبي انقلابيون اعلام كردند كه شهر بني وليد تقريبا به تصرف درآمده و آنها پرچم خود را بر فراز اين شهر به اهتزاز درآوردند.بر اساس خبرگزاري رويترز، انقلابيون پس از درگيري‌هاي خونين در شهر بني وليد اعلام كردند كه وارد مركز اين شهر شده‌اند و بيش از 80 درصد از شهر را به كنترل خود درآورده‌اند.

براساس اين گزارش عبدالله ناكر، رئيس شوراي انقلابي طرابلس در سخناني اعلام كرد كه پرچم انقلابيون بر فراز ساختمان‌هاي شهر بني وليد افراشته شده است.بني وليد يكي از مهم‌ترين شهرهاي باقي مانده در دست نيروهاي وابسته به قذافي بود كه در 150 كيلومتري جنوب طرابلس واقع شده و بيشتر ساكنان آن از قبيله ورفلة، بزرگترين قبيله ليبي و از طرفداران سرسخت قذافي هستند.


 يک نکته از هزاران 

آمار ابتلا به HIV-AIDS در کشور نشان مي‌دهد که 398 مورد جديد در مدت 3 ماه ثبت شده است. به طوريکه آمار ايدز از 22 هزار و 727 نفر به 23 هزار و 125 نفر رسيده است. براساس آماروزارت بهداشت مواردجديد ابتلا به ويروس اچ آي وي از طريق تماس جنسي محافظت نشده افزايش يافته است. وقتي سن ازدواج بالا مي رود و آمار طلاق هم رو به افزايش است به تبع تماس جنسي محافظت نشده افزايش يافته و در نتيجه شيوع موارد ابتلا به بيماري ايدز از طريق اين شکل از تماسهاي جنسي شدت مي يابد.


 موج كوتاه 

" قيام وال استريت" مهمترين عنواني بود که روزنامه هاي ديروز در سرمقالات خود به آن پرداخته بودند.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود به " قيام وال استريت " اشاره کرده بود ونوشت: دولت آمريكا تلاش مي‌كند اهميت اين رخداد بزرگ را كم جلوه دهد و مطالبات آنرا در حد مبارزه براي گراني و بي‌كاري محدود كند ولي واقعيت موضوع از شعارها، گسترده بودن ابعاد اعتراضات و تداوم آن، كاملاً قابل درك است.- نظام سرمايه‌داري به بن بست رسيده است. مردم غرب اكنون به شدت تحت فشارند، هر بحراني كه در اقتصاد غرب ايجاد مي‌شود، هزينه‌هاي كمرشكني را متوجه قشري مي‌كند كه اكثريت مردم را تشكيل مي‌دهند. مردم، تحمل ديدن انباشت ثروت دردست اقليتي سرمايه‌دار و شكاف طبقاتي عميق موجود را ندارند. مردم غرب اكنون مشاهده مي‌كنند كه از سوي يك اقليت استثمار مي‌شوند. همه اين مسائل به مفهوم شكست نظام سرمايه‌داري و به بن بست رسيدن اين مكتب است.

«شاهزادگان سيا»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ رسالت بود كه در آن مي‌خوانيد؛ در حج امسال، ديگر ايران و لبنان و فلسطين تنها مناديان اصول برائت از مشركين نيستند. مردم در كشورهاي انقلاب كرده شواهد و دلايل تازه‌اي براي وحدت و برائت يافته‌اند. غرب و عربستان براي گذر از اين مقطع حساس،‌ توطئه‌ها،‌ طراحي كرده‌اند.در خاورميانه امروز غير از جريانات اصيل و فعال مردمي هر جريان ديگري كاذب، غير اصيل و انفعالي است و اين واقعيتي است كه زمانه امروز را با اوضاع و احوال خاموش ابتداي دهه 2000 ميلادي متفاوت ساخته است. اين جوانان مسلمان از "سيا" و شاهزادگانش هوشيارترند.

روزنامه سياست روز در سرمقاله خود به فسادمالي اخير و ضعف دستگاه هاي نظارتي کشور پرداخته بود و نوشت:

دستگاه‌هاي نظارتي اگرچه در کشور ما دستگاه‌هاي نظارتي زيادي وجود اما به دلايل ذيل قادر به کنترل فسادهاي اقتصادي به موقع نيستند : الف: شگردهاي ويژه‌خواران و مديران منحرف بسيار پيچيده است و معمولا کارشناسان نظارتي ما از آنان عقب مي‌مانند.ب:‌دستگاه‌هاي نظارتي معمولا به شکل ظاهري فعاليت‌ها توجه دارند و به ماهيت و بطن تحولات و تغييرات يا دسترسي ندارند يا توجه نمي‌کنند.ج ـ نظارت مديران عاليه بر زير مجموعه تحت امر خود ضعيف مي‌باشد و معمولا از عملکرد نيروهاي صف نظارتي گزارشات مستمري دريافت نمي‌شود .د ـ رسيدگي دستگاه‌هاي نظارتي عموما به موقع نمي‌باشد و معمولا رسيدگي‌ها با تاخير چند ساله مواجه مي‌شوند که کار از کار گذشته است.

روزنامه مردم سالاري عنوان «پشت خط جنگ» را براي سرمقاله خود برگزيد و نوشت: استفاده مستقيم کاخ سفيد از واژه « جنگ»، مخاطرات چند بعدي درخاورميانه و اطراف ايران را به همراه خواهد داشت. تل آويو احتمال دارد با استفاده از غبار باروت فرا گرفته، به مواضع اتمي ايران حمله کند، موضوعي که با توجه به قدرت نظامي ايران و نفوذ تهران در خاورميانه با ترديد جدي به آن نگريسته مي شود.در باب عربستان سعودي بايد در نظر داشت که اين کشور مسلمان در عين رقابت جدي مي تواند يک دوست باشد.در رياض گروه هايي هستند که چشم انتظار مواضع تند از سوي تهران هستند و در مقابل گروهي ديگر نگران شعله هاي جنگي هستند که چشم همه را کور مي کند.حال، هنر ديپلماسي را بايد اينجا نشان داد و دل رياض را به دست آورد و به آنها اثبات کرد، اتهام وارده از سوي واشنگتن چيزي نيست جز يک فيلم هاليوودي براي ادامه رياست جمهوري باراک اوباما.امروز همه پشت خط جنگ ايستاده اند.

«اتحاد جماهير عدالت‌خواهي»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد: اين روزها مردم تلاش گسترده‌اي را آغاز کرده‌اند تا بي‌توجه به منويات سران کشورهاي خود، اتحادهاي جهاني و منطقه‌اي راه بيندازند. آن‌ها فعلاً «حضور» را انتخاب کرده‌اند و اين حضور است که ميدان التحرير قاهره را به خيابان‌هاي مادريد و ميدان مرواريد منامه را به وال‌استريت نيويورک شبيه کرده است.جمهور واقعي رودي شده است در خيابان‌هاي جهان و عدالت را فرياد مي‌زند؛ رودي که به‌هم پيوسته و «اتحاد جماهير عدالت‌خواهي» را تشکيل مي‌دهد. حتي اگر هيچ حکومتي با اين عنوان شکل نگيرد.

«سبقت اقدام از اثبات اتهام»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ شرق بود كه درآن مي خوانيد: ناگفته پيداست، حداقل تا مرحله حاضر، معبر يورش آمريكا به ايران از «جبهه ديپلماتيك» بوده است. مسوولان دولت نهم و دهم، كارنامه سياست خارجي دولت‌هاي پيشين را مورد ارزيابي قرار دادند و از آن تحت عنوان «ديپلماسي انفعالي» ياد كردند و با تاكيد بر اينكه برآيند«هزينه/فايده» اين ديپلماسي تامين‌كننده منافع ملي نيست، راهكار «ديپلماسي تهاجمي» را جايگزين آن کردند. شايد در شرايط فعلي يكي از اقدامات موثر، بازخواني دستاوردهاي اين ديپلماسي جايگزين شده طي سال‌هاي گذشته باشد، زيرا يافته‌هاي جمع‌بندي‌هاي اين‌گونه توسط كار‌شناسان خبره و مسلط بر منافع ملي و ساختار سياست بين‌الملل، اجازه خواهد داد تا با شناسايي و تقويت نقاط قوت و ترميم كاستي‌ها و نقاط ضعف و از كانال كارشناسان و ديپلمات‌هاي آشنا به دنياي پر رمز ديپلماسي، حرکت تاثيرگذاري را در سياست خارجي به مرحله اجرا در آورد.


 رهبر معظم انقلاب در پاوه:
 تفرقه افكني ميان شيعه و سني ابزار هميشگي دشمنان اسلام است 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ششمين روز از سفر به استان كرمانشاه، در اجتماع پر شور مردم خونگرم منطقه پاوه و اورامانات، تفرقه افكني ميان شيعه و سني را ابزار هميشگي دشمنان اسلام خواندند و تأكيد كردند: "ملت يكپارچه و متحد ايران، پايبندي به اسلام و آرمانهاي انقلاب را با عقلانيت، پيشرفت علمي و اقتصادي و حضور در صحنه هاي مختلف سياسي اجتماعي "در هم مي آميزد و شاخصي هدايت‌بخش براي حركت عظيم ملتهاي منطقه بوجود مي‌آورد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با ابراز خرسندي فراوان از ديدار با مردم عزيز پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجاني، به تحسين استقامت و هوشياري مردم سني و شيعه اين منطقه در مقابله با ضد انقلاب تجزيه طلب در ماههاي اول پيروزي انقلاب پرداختند.

ايشان با ذكر خاطراتي از حضور مكرر خود در منطقه پاوه و اورامانات افزودند: با وجود همه تلاشها و تهديدات ضد انقلاب، مردم پاوه با حضور بسيار پر شور در رفراندوم تعيين نوع حكومت در فروردين 58، و پس از آن با دليري و سرافرازي در سالهاي دفاع مقدس، برجستگي و پيشتازي خاصي را در تاريخ مقاومت ملت ايران، از آن خود كرده اند.

ايشان حفظ هويت "ايراني -اسلامي "ملت ايران را مسئله اي بسيار مهم دانستند و خاطر نشان كردند: به بركت پيروزي انقلاب اسلامي و حضور و دخالت مستمر مردم در مسائل اساسي كشور، امروز دنيا ،ملت ايران را به "مسلماني همراه با آگاهي و بصيرت "و "پيشگامي و پيشرفت در ميدانهاي مختلف" مي شناسد و ملت ايران با تكيه بر همين هويت جمعي ،مي تواند در دوران حساس بيداري اسلامي، نقش آفريني موثري كند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اينكه ملت ايران و نظام اسلامي ادعايي براي رهبري ملتهاي منطقه ندارند افزودند: هر ملتي با تكيه بر"استعدادها، توانايي ها و شخصيت خود"، راه مورد نظرش را انتخاب مي كند اما ترديدي نيست كه ملتهاي منطقه ،بعلت بروز قابليت ها و ظرفيت هاي ملت ايران در 32 سال اخير،نگاه خاصي به اين ملت بزرگ دارند.

رهبر انقلاب اسلامي، نگاه مشتاق ملت هاي منطقه به مردم ايران را فرصت مناسبي براي تأثيرگذاري بيشتر در افكار عمومي جهان اسلام دانستند و افزودند: مردم بزرگ و فهيم ايران مي توانند در ذهن ملتها ،به معيار و نشانه اعتبار تبديل شوند كه اين مهم ،هم به سود ملت ايران و هم به سود ملتهاي منطقه است و انشاءالله در تشكيل امت متحد اسلامي نيز، موثر خواهد بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با يادآوري درك دشمن از ظرفيت الگوسازي ملت ايران، خاطرنشان كردند: هدف اصلي تلاشهاي تفرقه افكنانه دشمنان اسلام و ايران، جلوگيري از شكل گيري الگوي موفق جمهوري اسلامي در چشم ملتهاست.

ايشان، ايجاد اختلاف ميان شيعه و سني را چه در سطح جهان اسلام و چه در داخل ايران، خط استراتژيك بيگانگان خواندند و تأكيد كردند: ما مسلمانان شيعه و سني ،از موارد اشتراك عميق و گسترده ي ديني، و عقيدتي برخوردارو منافع عيني مشتركي داريم اما دشمن با نفي و كمرنگ كردن اين اشتراكات راه گشا، ميخواهد اهداف شوم سلطه طلبانه ي خود را محقق كند.

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين عمق ايستادگي جمهوري اسلامي درمقابله با توطئه تفرقه شيعه و سني خاطر نشان كردند: بزرگان نهضت اسلامي، از سالها قبل از پيروزي انقلاب، فكر عميق وحدت مذاهب مختلف اسلامي را به جد پيگيري مي كردند و بعد از تشكيل نظام اسلامي نيز هيچ كشوري مانند ايران، اينگونه مهربان و با صفا ،به ياري برادران فلسطيني كه اصولا اهل سنت هستند، نپرداخته است.

ايشان وحدت، اخلاص و همدلي شيعه و سني در ايران را مشت محكمي بر دهان توطئه گران خواندند و تأكيد كردند: ادامه همين برادري و صفا، به دشمن مي فهماند كه ايران عزيز ما، جاي اختلاف افكني نيست و "ملت متحد ايران و مسئولان نظام"، همچون گذشته ،در اينده نيزبه هيچ كس باج نمي دهند و در مقابل هيچ فشاري حتي يك قدم عقب نشيني نمي كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، مقاومت مستمر وآگاهانه را تنها راه ناكام گذاشتن دشمنان خبيث "اسلام و امت اسلامي" دانستند و خطاب به ملتهاي مسلمان تأكيد كردند: همچون ملت ايران، مستحكم واستواردر مقابل دشمن بايستيد چرا كه در غير اينصورت ،گستاخ تر مي شود و پس از جدا كردن شيعه و سني، حتماً به تفرقه افكني در ميان شاخه هاي مختلف اهل سنت خواهد پرداخت.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان،" دينداري و پايبندي به مباني شريعت را همراه با آگاهي و روشنفكري"، دو خصوصيت بارز مردم منطقه پاوه برشمردند و با تجليل از نقش مهم ماموستا قادري امام جمعه پاوه در اين زمينه افزودند: روحانيوني كه اين گونه اهل اقدام، مجاهدت، بصيرت و روشنفكري هستند، همچون چراغ هدايت به ياري مردم مي شتابند و دشمنان "اسلام و ايران عزيز" بيش از همه با اين روحانيون دشمني مي كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به مشكلات مردم استان كرمانشاه از جمله بيكاري ابراز اميدواري كردند: با تصميماتي كه مسئولان اجرايي كشور مي گيرند بخش مهمي از اين مشكلات حل شود.

رهبر انقلاب اسلامي با تجليل از شهيدان بزرگوار چمران، كشوري، شيرودي و كاظمي و ديگر شهيدان سرافرازي كه در منطقه پاوه و اورامانات حماسه آفريني كردند، افزودند: ملت ايران، مقاومت و بصيرت را از نسلي به نسلي ديگر منتقل كرده و همين پايداري پر شكوه، در بيداري رو به گسترش اسلامي، اثر آفرين بوده است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بارديگراز ايستادگي مردم مناطق مختلف استان كرمانشاه از جمله مردم سر پل ذهاب ، تجليل وابراز اميد واري كردند همچنان كه اين پايداري در تربيت نسل جوان منطقه تاثير گذار بوده در توسعه وپيشرفت استان نيز موثر بيفتد .

در ابتداي اين ديدار ماموستا ملا قادر قادري امام جمعه پاوه، در سخناني به تشريح سابقه اسلامي و انقلابي مردم پاوه و منطقه اورامانات پرداخت و گفت : اين منطقه با تقديم 3100 شهيد و جانباز و 100 آزاده در مبارزه با ضد انقلاب و دشمن بعثي، كارنامه درخشاني در پيروي از امام خميني (ره) دارد و اكنون نيز دفاع از ولايت فقيه را وظيفه خود مي داند.

ماموستا ملا قادري با اشاره به وحدت و بصيرت حاكم بر مردم منطقه، گفت : اميدواريم با توجه بيشتر مسئولان اجرايي مشكل اشتغال جوانان با استعداد اين منطقه مرتفع شود.


 سرمقاله 

 جايگاه اقتصادي ايران در جمهوري آذربايجان

جمهوري آذربايجان و ايران از گذشته اشتراکات فرهنگي، ،ديني و تاريخي زيادي داشته اند اما آنچه مشخص است با توجه به دامنه اشتراکهاي گوناگون روابط گوناگون سياسي فرهنگي و اقتصادي دو کشور عملا در حد پاييني بوده است و روابط دو کشور از توسعه لازم برخوردار نشده است.

در اين ميان اگر به روابط تجاري و اقتصادي دو کشور به عنوان يکي از مهمترين ابعاد روابط، نگاهي داشته باشيم عملا روابط دو کشور در جايگاه پاييني قرار گرفته است و با وجود ظرفيت ها و مزيت هاي زياد اقتصادي بين ايران و جمهوري آذربايجان حجم مبادلات تجاري ايران و جمهوري آذربايجان در سالهاي اخير از 500 ميليون دلار در سال فراتر نرفته است . اين امر زماني مشخص ميشود که بدانيم حجم مبادلات تجاري جمهوري آذربايجان در شش ماهه نخست سال جاري ميلادي به 17ميليارد و 400 ميليون دلار رسيده و 80 درصد مبادلات تجاري اين کشور با کشورهاي انگليس، ايتاليا،فرانسه، امريکا، روسيه، اوکراين، ترکيه، مالزي، آلمان، چين و... بوده است.

در مقابل جالب آنکه در سال گذشته حجم مبادلات تجاري ايران و جمهوري آذربايجان در مجموع به 482 ميليون دلار رسيده است .امري که با توجه به همجواري و مرزهاي مشترک چند صد کيلومتري بين ايران و جمهوري آذربايجان، توانمنديهاي اقتصادي ايران ،عضويت ايران و جمهوري آذربايجان در سازمانهاي منطقه اي و بين المللي از جمله اکو و سازمان کنفرانس اسلامي و..زمينه هاي مناسبي براي توسعه روابط اقتصادي بين دو کشور را فراهم مي کند، اما تاکنون طرفين از اين ظرفيت ها به نحو مناسبي استفاده کرده‌اند.

در اين بين بايد گفت اگر تنها نگاهي مقايسه اي روابط ايران و ترکيه با جمهوري آذربايجان داشته باشيم بايد گفت ترکيه در سالهاي اخير فعاليت هاي تجاري خود در جمهوري آذربايجان را در سطح بسيار گسترده اي توسعه داده است ، در بخش هاي مختلف اقتصادي بيش از دو ميليارد دلار سرمايه گذاري کرده است و بيش از هزار و 300 شرکت ترکيه اي در اين کشور به ثبت رسيده است .چنانچه به نظر مي رسد حجم مبادلات تجاري ترکيه و جمهوري آذربايجان به بيش از سه ميليارد دلار برسد در حالي که روابط تجاري اين کشور همسايه با ايران با توجه به مرزهاي فراوان با جمهوري نخجوان و بخش اصلي آذربايجان همچنان در حد ناچيزي مانده است .

آنچه مشخص است عدم توجه به کيفيت کالاهاي صادراتي، ضعف ساختارهاي اقتصادي براي هدايت تجار ايراني، نامناسب بودن بسته بندي کالاهاي ايراني، عدم وجود مراودات بانکي بين دو کشور ، کمبود منابع مالي شرايط سخت قوانين و مقررات در دو طرف نبود حمايت هاي مشخص از صادر کنندگان کالا به اين کشور ، طولاني بودن بوروکراسي صادرات و واردات، نبود اراده مقامات سياسي جمهوري آذربايجان براي واردات کالا از ايران و... در عدم توسعه مناسبات تجاري بين ايران و جمهوري آذربايجان تاثيرگذار بوده است.

لذا بايد گفت که دست اندرکاران اقتصادي و مقامات کشورمان مي توانند با افزايش دامنه روابط سياسي و با برنامه ريزي هاي مناسب، به تدريج صادرات خود را به اين کشور همسايه، رونق بيشتري دهند.

در اين حال با وجود برگزاري کميسيونهاي اقتصادي دو کشور مناسبات تجاري دو کشور در پايين ترين سطح باقي مانده است لذا بايد با توجه به دامنه رشد اقتصادي جمهوري آذربايجان ،رشد بالا و صادرات روزافزون نفت و گاز توليد و جمعيت قابل توجه عملا اين کشور مي تواند به عنوان يکي از مهمترين بازارهاي هدف براي بخش خدمات و صنايع مختلف ايراني قرار گيرد .

بر اين اساس اگر در اين راستا و افزايش مبادلات و صادرات و حضور اقتصادي ايران در آذربايجان چاره اي اساسي انديشيده نشود عملا بايد شاهد حضور روبه کاهش اقتصادي، فرهنگي سياسي و.. نيز در اين کشور بود امري که به طور قطع برخلاف منافع ملي کشور است .

علي رمضاني


 لاريجاني در ديدار با رييس مجلس آلمان:
 موضع‌گيري عليه مردم، در درازمدت براي آمريكا ايجاد مشكل مي‌كند 

رييس مجلس شوراي اسلامي، با تاكيد بر اختلاف نظر ايران با آمريكا در خصوص تحولات منطقه گفت: ممكن است آمريكايي‌ها منافع كوتاه مدتي در اين رابطه داشته باشند؛ اما موضع‌گيري عليه مردم در درازمدت براي آن‌ها ايجاد مشكل خواهد كرد.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در حاشيه اجلاس مجمع بين‌المجالس جهاني در ديدار با رييس مجلس بوندستاگ آلمان، بر ضرورت گسترش فعاليت‌هاي تجاري بخش خصوصي دو كشور و رفع موانع موجود تاكيد كرد.

وي در ادامه با اشاره به تحولات منطقه و شمال آفريقا گفت: ما از ابتدا از حركت دموكراسي‌خواهانه مردم دفاع كرده‌ايم، گرچه برخي كشورها از جمله آمريكا با ما همفكر نبودند و تا مي‌توانستند از حسني مبارك دفاع كردند؛ اما وقتي در برابر موج اعتراضات مردمي قرار گرفتند موضع خود را تغيير دادند.لاريجاني در ادامه به ديدار اخير خود با گروه‌هاي انقلابي كشورهاي منطقه اشاره كرد و افزود: آنها از موضع آمريكا ناراحت هستند و برداشت‌شان اين است كه آمريكا به ويژه در يمن و بحرين سنگ‌اندازي مي‌كند.رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به برنامه صلح‌آميز هسته‌اي كشورمان اشاره كرد و گفت: جمهوري اسلامي در مساله هسته‌يي همكاري گسترده‌اي با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي داشته، تا جايي كه به ماموران آژانس اجازه بازديد از تاسيسات هسته‌ اي را داده است.

نوبرت لامرت رييس مجلس آلمان نيز در اين ديدار به اختلاف نظر آلمان با آمريكا در خصوص برخي مواضع سياست خارجي اين كشور اشاره كرد و گفت: ما تصميم گرفته‌ايم به دليل همين اختلاف نظر در مسائل مختلف، نيروهاي نظامي خود در افغانستان را كاهش دهيم.

وي با اشاره به تحولات اخير منطقه و شمال آفريقا گفت كه آلمان آماده كمك به اين كشورها براي ساختن آينده است.رييس مجلس بوندستاگ در ادامه روابط تاريخي و فرهنگي ايران و آلمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: توسعه روابط با ايران پيشينه‌ خوبي براي همكاري‌هاي دو كشور ايجاد كرده است. وي در پايان ابراز اميدواري كرد كه ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هرچه زودتر درباره برنامه هسته‌اي ايران به توافق دست يابند.


 هشدارصالحي نسبت به اتهامات عربستان:
 مقامات عربستان سعودي بايد جانب احتياط را رعايت كنند 

وزير امور خارجه كشورمان صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا در مورد اقدامات حقوقي ايران براي مقابله با خبرسازي‌هاي غرب و هم‌چنين توصيه‌اش به مقامات عربستان سعودي گفت: مقامات عربستان سعودي بايد جانب احتياط را رعايت كنند، يقينا مسوولان عربستاني مي‌دانند كه اين سناريوي اخير در جهت ايجاد شكاف و اختلاف بين كشورهاي منطقه است و من اميدوارم مسوولان عربستان نسبت به اين مساله توجه بيش‌تري داشته باشند و با احتياط بيش‌تري برخورد كنند.رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان ادامه داد: ايران همواره در طول 32 سال پس از انقلاب نشان داده است نظامي است مبتني بر اخلاق انساني و عقلاني كه همه تعاملات بين‌المللي‌اش در چارچوب عقلانيت و حكمت بوده است. هيچ‌گاه ايران كه خود آسيب ديده از تروريسم است، هيچ اقدامي نكرده است كه مخل روابط بين‌المللي باشد. او تاكيد كرد: اين سناريو با شيوه‌اي كه ارائه شد و با شتاب و عجله‌اي كه در آن به كار رفت بسيار مشكوك است. وقتي مي‌خواستند اين سناريو را مطرح كنند من شاهد بودم كه وزير دادگستري و مقامات قضايي و امنيتي آمريكا چنان شتاب‌زده و بدون داشتن استحكام و استواري در استدلال، مسائلي را مطرح مي‌كردند آن‌ها صرفا مي‌خواستند مساله‌اي را به خورد افكار عمومي بدهند و جوسازي و موج و هياهوي رسانه‌يي ايجاد كرده بودند و مي‌خواستند از آن استفاده كنند و به اعتبار پيشينه كارهاي تبليغاتي گام بردارند. پيشينه تبليغاتي كه پيش از اين هيتلر از آن استفاده كرده بود و به مشاور خود مي‌گفت اگر مي‌خواهي دروغي را بگويي آن را هم محكم بگو، بلند بگو و هم تكرار كن و مردم را بسيج كن به گونه‌اي كه خود نيز آن دروغ را باور كني. امروز آمريكا نيز از اين شيوه استفاده مي‌كند؛ اما از آن‌جا كه اين موضوع از اساس دروغ است و پايه‌اي ندارد يقينا آثار مخرب آن دامن خودشان را خواهد گرفت. صالحي گفت: ما با صبر و حوصله نسبت به اين اقدام آمريكا عمل خواهيم كرد. ايران آمادگي دارد هر مساله‌اي را حتي اگر تصنعي هم ايجاد شده اما افكار عمومي را مشوش كرده است، بررسي كند.

وي گفت: ما از آمريكا خواسته‌ايم اطلاعات مربوط به اين افراد دستگير شده را به ما بدهند تا ما پيشينه اين افراد را بررسي كنيم.صالحي تاكيد كرد: ايران كشوري مسوول نسبت به تعهدات بين‌المللي خود است و البته از حقوق خود در چارچوب مقررات بين‌المللي و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي دفاع خواهد كرد. ما در موضوع هسته‌يي نشان داديم همانگونه كه نسبت به حقوق‌مان پيگير هستيم، نسبت به تعهدات‌مان نيز عمل كرده‌ايم و در ساير زمينه‌ها نيز به همين‌گونه است.وزير امور خارجه كشورمان ادامه داد: ما در موضوع تروريسم و مبارزه با آن يكي از پيش‌تازترين كشورها هستيم.


 وزير دفاع:
 امروز ايران از باثبات‌ترين كشورهاي جهان است 

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: بيداري اسلامي در گرو بيداري ملت‌هاست و اين بنياد مرصوص است كه ابهت دشمن را مي‌شكند. به گزارش ايسنا، سردار احمد وحيدي در بازديد از موج‌شكن انزلي و ساخت شناور جماران 2 در جمع خبرنگاران گفت: امروز ايران از باثبات‌ترين و با امنيت‌ترين كشورهاي جهان است و اين در حالي است كه بيشترين توطئه‌ها عليه آن وارد مي‌شود. وي افزود: در امواج طوفاني اين توطئه‌ها، كشتي انقلاب با عزت روبه جلو حركت مي‌كند و در اين نظم و افتخارآفريني نيروهاي مسلح به ويژه نيروي دريايي نقش موثري ايفا مي‌كنند. وي با بيان اين‌كه «درياهاي ما حساس‌ترين و راهبردي‌ترين نقاط دنيا هستند كه بايد در آن حضوري دائمي داشته باشيم» خاطرنشان كرد: ايران در اوج هوشياري با نگاه همه جانبه حركت راهبردي و آشنا به محيط پيرامون، محكم‌تر از هميشه عمل مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي