جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3998

نماينده سمنان در مجلس شوراي اسلامي:
گسترش تحصيلات تکميلي جزء مطالبات مردمي و خواست عمومي جامعه است

جزئياتي از بخشنامه بازنشستگي اساتيد؛
وزير علوم هدف از صدور بخشنامه بازنشستگي اساتيد را توضيح داد


مراسم قرعه‌کشي عمره دانشجويي برگزار شد

رئيس واحد انديمشک:
پتانسيل هاي دانشگاه آزاد اسلامي در کشور بي نظير است


يادداشت


فرهنگ دانشگاه


 نماينده سمنان در مجلس شوراي اسلامي:
 گسترش تحصيلات تکميلي جزء مطالبات مردمي و خواست عمومي جامعه است 

 
نماينده سمنان در مجلس شوراي اسلامي گفت: بايد تلاش کنيم تا دوره تحصيلات تکميلي و دکتري تخصصي را در دانشگاه آزاد اسلامي سمنان افزايش دهيم زيرا جزء مطالبات مردمي و خواست عمومي جامعه است. به گزارش آنا، نماينده سمنان در مجلس شوراي اسلامي در ديدار با اعضاي هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي سمنان بر گسترش تحصيلات تکميلي در اين دانشگاه تأکيد کرد. دکتر مصطفي کواکبيان افزود: با اقدامات قابل توجه انجام گرفته در دانشگاه آزاد اسلامي سمنان طي دو سال گذشته و فراهم آمدن شرايط مناسب از لحاظ فضاي آموزشي، سياستگذاري دانشگاه در حوزه آموزش، بايد در جهت جذب دانشجوي دکتري تخصصي و افزايش رشته هاي تحصيلي در مقطع کارشناسي ارشد باشد. وي با اشاره به موارد مطرح شده در جلسه گفت: مشکل آب منطقه اي، پيگيري موضوع کمک هزينه و يارانه دولتي به دانشگاه آزاد اسلامي و مشکل اتوبوسراني در زمينه اياب و ذهاب دانشجويان مباحثي بود که مطرح شد که جهت رفع مشکل پيگيري خواهم کرد. نماينده مردم شهرستان هاي سمنان و مهديشهر در مجلس شوراي اسلامي در پايان قول مساعد جهت رفع مشکلات مطرح شده را داد. در ابتداي اين ديدار رئيس واحد سمنان ضمن تقدير از پيگيري هاي مجدانه دکتر مصطفي کواکبيان در خصوص تاسيس شعبه علوم و تحقيقات سمنان و افزايش رشته هاي دانشگاهي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي سمنان با حمايت مسئولين ، به ويژه نماينده سمنان در مجلس شوراي اسلامي با تاسيس شعبه علوم و تحقيقات و افزايش رشته هاي دانشگاهي توانست گام بلندي در جهت توسعه بردارد که اين جاي تقدير دارد. دکتر غلامحسن واعظي تصريح کرد: در سال جاري تعداد دانشجويان مقاطع تحصيلات تکميلي بيش از 50 درصد رشد داشته است که نتيجه افزايش رشته هاي تحصيلي در مقطع کارشناسي ارشد است.

واعظي از واگذاري زمين علوم و تحقيقات به واحد سمنان خبر داد و افزود: با پيگيري هاي انجام شده زمين مورد نياز براي شعبه علوم و تحقيقات به واحد واگذار شده و به زودي عمليات احداث شعبه علوم و تحقيقات را در سمنان آغاز خواهيم کرد. واعظي تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي سمنان نسبت به سال هاي گذشته بسيار خوب عمل کرده و افق روشني پيش رو دارد.

وي پروژه سوله ورزشي دانشگاه را يکي از مهمترين پروژه ورزشي دانشگاهي سطح استان دانست و تصريح کرد: مجموعه سرپوشيده ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي سمنان با مساحت 7 هزار متر مربع و شش سالن مجزا ، قابليت برگزاري تمامي رشته هاي ورزشي سالني به جز شنا، در سطح مسابقات ملي را دارد و از هر نظر استاندارد است. وي همچنين به تکميل ساختمانهاي سردرب اصلي دانشگاه، استاد سرا، مجموعه سرپوشيده ورزشي و ساختمان شماره دو دانشکده فني و مهندسي اشاره کرد و افزود: بدنبال تامين زيرساخت هاي دانشگاه در زمينه برق، آب و گاز هستيم.در زمينه برق و گاز تاحد زيادي مشکلات را مرتفع کرديم ولي در زمينه آب با مشکل مواجه هستيم که با حمايت مسئولين از جمله شما و استاندار محترم قابل رفع است .

در ادامه اين جلسه خالصي دوست معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي سمنان ضمن ارائه گزارشي از مسائل آموزشي دانشگاه گفت: مطالبات دانشجويان در خصوص ارتقاي خدمات و آموزش منطقي است و بايد براي ارائه خدمات هرچه بهتر به اين عزيزان تلاش کرد که يکي از اين خدمات خدمات مناسب اياب و ذهاب درون شهري است که به عهده مسئولين شهري مي باشد اين خواسته نزديک به 20 هزار نفر جمعيت دانشجويي شهرستان است که بايد به آن احترام گذاشت. وي ادامه داد: شهرداري بايد به دانشگاه و دانشجويان نيز خدمات ارائه کند و حتي اگر يک خط تاکسي براي اين منطقه در نظر بگيرند بسياري از مشکلات نيز مرتفع مي شود.


 جزئياتي از بخشنامه بازنشستگي اساتيد؛
 وزير علوم هدف از صدور بخشنامه بازنشستگي اساتيد را توضيح داد 

 عضو کميسيون آموزش مجلس از حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري در کميسيون خبر داد و گفت: وزير علوم با حضور در جلسه کميسيون آموزش توضيحاتي را در خصوص علت صدور بخشنامه بازنشستگي استادان دانشگاهها ارائه داد. به گزارش مهر، نورالله حيدري دستنايي افزود: وزير علوم در اين جلسه توضيحاتي را درباره بخشنامه بازنشستگي استادان دانشگاهها مطرح کرد و ضوابط بازنشستگي استادان دانشگاهها بررسي شد.عضو کميسيون آموزش مجلس در اين باره گفت: وزير علوم هدف خود از صدور اين بخشنامه را به کار گرفتن استادان با سواد علمي بالا و با انگيزه و فراهم شدن راه ورود دانش آموختگان با مدارج تکميلي در دانشگاهها عنوان کرد تا در مقابل نيروهايي که توان علمي مناسب و انگيزه لازم ندارند از دانشگاهها خارج شوند.

وي افزود: وزير علوم همچنين تأکيد کرد که يک رويکرد ايجابي مثبت و يک رويکرد سلبي و خروجي در اين بخشنامه وجود دارد.حيدري اظهار داشت: همچنين بر روي ملاکها، شرايط و ضوابط بخشنامه بحث شد و اينکه به هرحال کساني بايد در بدنه آموزش عالي باشند که با سياستهاي وزارت علوم پيش بيايند و افرادي که نمي توانند و سن و سابقه شان اجازه نمي دهد خارج شوند کساني هم که حتي سنشان بالا رفته اما وجودشان نياز است در دانشگاهها نگه داشته شوند.

وي خاطرنشان کرد: اعضاي کميسيون آموزش از توضيحات وزير علوم تا حدودي قانع شدند، اما اين موضوع باز هم جاي بررسي دارد.


 مراسم قرعه‌کشي عمره دانشجويي برگزار شد 

 صبح روزدوشنبه مراسم قرعه‌کشي عمره دانشجويي 91 ـ 90 در باشگاه دانشجويان دانشگاه تهران برگزار شد.به گزارش فارس، مراسم قرعه‌کشي عمره دانشجويي 91 ـ 90 در باشگاه دانشجويان دانشگاه تهران با حضور مسئولان ستاد عمره دانشجويي و مسئولان وزارت علوم و تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي برگزار شد.در عمره دانشجويي امسال که ثبت‌نام آن 5 مهر‌ماه آغاز شده بود و تا 20 مهر‌ماه ادامه داشت 292 هزار و 295 نفر ثبت‌نام کردند از بين اين جمعيت 30 هزار نفر به عمره دانشجويي اعزام مي‌شوند.

دبير ستاد عمره دانشگاهيان:

اعزام 17 هزار زوج دانشجو به عمره مفرده

دبير ستاد عمره دانشگاهيان از اعزام 10 هزار دانشجوي پسر، 17 هزار زوج و 3 هزار استاد دانشگاه خبر داد و گفت: قرعه‌کشي عمره دانشجويي به صورت نرم‌افزاري و کاملا تصادفي است.محمد زارع‌، دبير ستاد عمره دانشجويي در مراسم قرعه‌کشي عمره دانشجويي گفت: 73 هزار و 16 نفر از دانشگاه آزاد، 78 هزار نفر از دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت علوم، 23 هزار از مؤسسات غير دولتي، 6هزار و 800 نفر از وزارت بهداشت، 6 هزار و 16 نفر از مدارس فني و حرفه‌اي و 2هزار و 300 نفر از مراکز تربيت معلم در عمره دانشگاهيان امسال ثبت‌نام کرده‌اند.وي با بيان اينکه امسال 30هزار دانشگاهي به عمره دانشگاهيان اعزام مي‌شوند، گفت: با توجه به آمار داوطلبان ثبت‌نام کننده از هر 10نفر متقاضي يک نفر به عمره دانشگاهيان اعزام مي‌شوند.دبير ستاد عمره دانشگاهيان از اعزام 10 هزار دانشجوي پسر 17 هزار زوج و 3هزار استاد دانشگاه خبر داد. وي زمان اعزام دانشجويان به عمره دانشگاهيان اواخر بهمن ماه اعلام کرد و گفت: نخستين کاروان کاروان دانشجويان پسر است که به عمره مشرف مي‌شوند و پس از اين کاروان کاروان اساتيد به عمره مشرف مي‌شوند.

خواجه سروي خواستار شد:

استفاده بيشتر بعثه از ظرفيت اساتيد در حج تمتع

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم با اشاره به برنامه‌هاي فرهنگي ويژه دانشگاهيان عمره‌گذار خواستار استفاده بيشتر بعثه مقام معظم رهبري از ظرفيت اساتيد مقاطع تحصيلات تکميلي در حج تمتع شد. غلامرضا خواجه سروي معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در حاشيه برگزاري مراسم قرعه‌کشي عمره دانشگاهيان در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌هاي فرهنگي مختص دانشجويان عمره‌گذار گفت: امسال کتاب‌هاي ارزشي دانشجويان عمره گذار که در سال‌هاي گذشته منتشر شده بود به روز مي‌شوند.

وي درباره محتواي کتاب‌هاي آموزشي عمره دانشگاهيان گفت: موضوعات کاربردي مختص سفر عمره دانشگاهيان مربوط به بعد و قبل از سفر در اين کتاب‌ها آمده است.معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي به صورت استاني، ارسال پيامک، ارسال ايميل و مستندسازي عمره دانشگاهيان توسط صدا و سيما را از برنامه‌هاي فرهنگي عمره دانشگاهيان برشمرد.وي به برگزاري مسابقه بزرگ سفرنامه نويسي اشاره کرد و گفت: سفرنامه‌هاي برتر اين مسابقه به چاپ مي‌رسند. به گفته خواجه سروي جشنواره تولدي نو نيز پس از عمره 90-91 دانشگاهيان برگزار مي‌شود.وي به استفاده از ظرفيت عمره‌گذاران در امور فرهنگي دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: از ظرفيت اساتيد و دانشجويان عمره گذار از اين پس در اقدامات فرهنگي دانشگاه‌ها استفاده بيشتري مي‌شود.خواجه سروي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به حج تمتع اشاره کرد و گفت: بعثه مقام معظم رهبري در اقدامات فرهنگي و تبليغي از اساتيد دانشگاهي که در زبان‌هاي مختلف تسلط دارند، استفاده مي‌کند.وزارت علوم خواستار استفاده بيشتر بعثه از ظرفيت اساتيد تحصيلات تکميلي است چرا که هر ساله اساتيد جديدي در اين مجموعه جذب مي‌شوند.


 رئيس واحد انديمشک:
 پتانسيل هاي دانشگاه آزاد اسلامي در کشور بي نظير است 

 
جلسه شوراي اداري واحد انديمشک با حضور اعضاي جديد و به رياست ابراهيم لطفي نيا رئيس واحد انديمشک برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي واحد انديمشک، در ابتداي جلسه لطفي نيا، ضمن تقدير از کوشش هاي هيات رئيسه، از تلاش هاي صادقانه و زحمات پرسنل واحد نيز تشکر کرد و افزود: کار براي رضاي خدا خستگي ندارد لذا انتظار مي رود همکاران همچون سابق که هماهنگي و تعامل داشته اند از اين پس نيز اين تعامل بيش از پيش افزايش يابد.رئيس واحد انديمشک در ادامه به دستاوردهاي دانشگاه آزاد اسلامي اشاره اي کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامي داراي پتناسيل هاي بي نظيري در سطح کشور است و ما نيز در تلاشيم در رقابت سالم با ساير واحد ها به جايگاه خوبي در منطقه و کشور دست يابيم.

وي ساخت شهرک دانشگاهي و پيشرفت 52 درصدي فاز يک اين شهرک را گامي اساسي در آينده منطقه خواند و تصريح کرد: با جذب اساتيد،رشته هاي جديد و افزايش دانشجويان مي توانيم کارهاي بزرگي در اين واحد انجام دهيم.وي به عملکرد سه ماه گذشته واحد نيز اشاره کرد و افزود: دو رشته حقوق و جغرافيا پس از 9 سال به رشته هاي مصوب واحد اضافه شده است و بيش از 10 رشته ديگر تصويب اوليه شده است که اميدواريم بزودي تاييد نهايي اين رشته ها را که عمدتا در رديف رشته هاي فني و مهندسي هستند اخذ نماييم.لطفي نيا، تعداد ثبت نام شدگان در مهرماه را يک رکورد در سالهاي گذشته خواند و اظهار کرد: با ثبت نام بيش از 1200 ورودي جديد گام بلندي براي توسعه بيشتر واحد برداشته ايم.


 يادداشت 

 بنويسيم دانشگاه - بخوانيم مبداء اصلاحات

هنوزيک ماه نشده که ورودي هاي سال 90 هم وارد دانشگاه شدند و مثل همه ي جديد الورود ها پر از نشاط، شور، هيجان و عشق و اميد بودند و البته هنوز هم هستند چراکه با يک ماه تغيير اساسي اي رخ نمي دهد.بنا دارم در اين نوشته جزئياتي را در حيطه گذار از جو دبيرستان به جايگاه بس رفيع دوران دانشگاه براي جوانان (ورودي)90 بيان کنم.آغاز سخن اينکه اگر ما مي خواهيم که در آينده کشوري پيشرفته و توسعه‌يافته،‌ متمدن، مترقي، آباد و داراي دو جناح مادي و معنوي داشته باشيم بايستي همه ي همّ و غممان علمي باشد چراکه بدون ابزار علم و پيشرفت علمي در دنياي امروز قدم ازقدم نمي توان برداشت.

//دانشگاه مبداء همه ي تحولات است اگر دانشگاه اصلاح شود، جامعه اصلاح مي شود، مسئله جنگ يک امر موقت است در صورتي که مسئله مهم و اساسي و ماندگار ما دانشگاه هاست// و اينها همه سخناني از امامي است که هميشه به سبب اينکه به اقتضاي زمان نسل ما نتوانست او را ببيند کما اينکه مي تواند بشناسد، حسرت مي خوريم. او به دانشگاه که قوام آن به استاد و دانشجو است به مثابه پايه اي براي آينده کشور نگاه مي کرد.

آن پير سفر کرده هميشه مي گفت که دانشگاهها بايد اسلامي شود.دوم اينکه توجه داشته باشيم که اين ريزبيني هاي بي مورد ماست که مانع پيشرفتمان شده است بايد گفت که اين ظواهر و مظاهر اهميتي ندارد و بحث برسر اعتقادات و باورهاي ديني و ايمان درخشان و ارزشمند و کار آمد است.دوباره تکرارمي کنم دانشگاه مبداء همه تحولات است.سوم سخن اينکه دانشجو طبيعتاً بايد آرامانگرا باشد و همين آرمانگرايي جوان است که مايه ي پيشرفت او مي شود.اين آرمانخواهي بايد جهت پيگيري تا تحقق خواسته هاي جامعه و توده ملت ايران وجود داشته باشد و از سوي دانشجو که آرمان خواه جامعه است مطالبه شود تا به پيشرفت و عدالت برسيم.چهارم اينکه اگر تا به حال سياسي نبوديد بايد از اين جا به بعد سياست بلد باشيد و تحرک سياسي داشته باشيد و اينکه پياده نظام سياسيون و مريدانشان در دانشگاه نشويد و خودتان مستقلاً به دور از احساسات و هيجانات تصميم بگيريد چراکه هميشه در هر جناحي افرادي هستند که دانشگاه را عرصه تاخت و تاز سياسي خودشان قرار مي دهند .

لذا بايد فهم سياسي داشته باشيد تا فريب نخوريد.بايد احساس سياسي داشته باشيد تا دغدغه مند درس بخوانيد و يک فرد سياسي فردا صاحب اختيار علم شما نباشد. بايد به تحليل سياسي برسيد و بدانيد که در قرن حاضر عدم بهره مندي از سياست يعني معطل در قرن بيست و يکم.

بايد بتوانيم در اين مبداء تحولات، تحول ايجاد کنيم تا اسلامي شود و براي تعالي مردم کشور و آينده تلاش کنيم.آخر خط اينکه فرهنگ بستر اصلي زندگي ماست و نه صرفاً بستر درس خواندن و علم آموختن.

ملتي شجاع، غيوروجسور مي شود که مستقل باشد و مردم آن خود کفا باشند و يا بالعکس ذليل، فرودست و خاک نشين مي شود که وابسته باشد.افتخار به هويت اسلامي-ايراني خمير مايه اي است که مارا از مجذوب شدن نسبت به بيگانگان نجات مي دهد.

به ياد داشته باشيم که ما در اين سي و اندي سال توانستيم به اين نقطه برسيم و لذا از اين جا به بعد را هم با ياري يکديگر مي توانيم.

فهيمه سادات موسي کاظمي


 فرهنگ دانشگاه 

 به منظور ارتقاي آموزش علوم پزشكي؛

رييس مركز مطالعات وزارت بهداشت: كميته دانشجويي درEDC وزارت بهداشت تشكيل شده است

رييس مركز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي وزارت بهداشت از تشكيل كميته دانشجويي كشوري در اين مركز خبر داد.به گزارش ايسنا،نادر ممتازمنش با بيان اينكه در گذشته كميته دانشجويي در مراكز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي راه‌اندازي شده بود، اظهار كرد: اين كميته كشوري براي استفاده از نظرات دانشجويان در تصميم‌گيري‌ها ايجاد شده است.

وي هدف اصلي ايجاد كميته دانشجويي در مراكز EDC دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت (مراكز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي) را ارتقاي آموزش علوم پزشكي عنوان كرد و افزود: در حال حاضر كميته دانشجويي كشوري وزارت بهداشت داراي 5 عضو است. رييس مركز مطالعات وزارت بهداشت در خصوص نحوه انتخاب دانشجويان براي عضويت در كميته كشوري، گفت: در آغاز كار دانشجويان مستعد علاقه‌مند براي همكاري در تصميم گيري‌ها انتخاب شده‌اند.

ممتازمنش در خاتمه از تدوين آيين‌نامه نحوه انتخاب دانشجويان در كميته دانشجويي كشوري خبر داد و افزود: براي استمرار كار در اين كميته در نظر داريم آيين‌نامه‌اي به اين منظور تهيه كنيم.

سقوط آسانسور در خوابگاه دانشگاه امير کبير

از آغاز سال تحصيلي آسانسور خوابگاه دانشگاه اميرکبير چندين مرتبه دچار مشکل شد و چند نفر در آن گرفتار شدند.به گزارش خبرآنلاين، خوابگاه‌هاي دانشگاه امير کبير در هفته‌هاي اخير خبرساز شدند و حادثه‌هاي خوابگاه‌هاي اين دانشگاه نقل محافل دانشجويي است.اولين حادثه روز دوشنبه 11 مهرماه در حمام خوابگاه شهيد مرادي اين دانشگاه رخ داد و دختري دانشجو به علت گازگرفتگي ناشي از بخار اسيد جان خود را از دست داد.اين حادثه واکنش‌هاي متعددي را به دنبال داشت و مسئولان دانشگاه قول پيگيري اين ماجرا را دادند اما با گذشت کمتر از دو هفته سقوط آسانسور در يکي ديگر از خوابگاه‌ها اعتراض دانشجويان را برانگيخت .در اين حادثه که در خوابگاه دخترانه احمدي واقع در خيابان فلسطين رخ داد آسانسور خوابگاه از طبقه چهارم سقوط کرد و در حالي که چند دانشجوي دختر در آن حبس شده بودند درهاي آن براي 20 دقيقه بسته ماند.يکي از دانشجوياني که در اين خوابگاه سکونت دارد اين وضعيت را غيرقابل تحمل دانسته وگفت: از آغاز سال تحصيلي آسانسور خوابگاه چندين مرتبه دچار مشکل شد و چند نفر در آن گرفتار شدند.

اين دانشجو درباره حادثه‌اي که در سال 87 در خوابگاه پسران رخ داد گفت: در اين حادثه به دليل نقص فني آسانسور در ساختمان خوابگاهي 14 طبقه، يکي از دانشجويان پسر يک پايش قطع شد و با خوش‌شانسي زنده ماند. بعد از اين حادثه مسئولان آسانسور را به حال خود رها و اعلام کردند در صورت وقوع هر حادثه‌اي مسئوليتي در قبال آن ندارند. آن‌ها از دانشجويان خواستند از آسانسور استفاده نکنند. اين در حالي بود که زندگي در ساختماني 14طبقه براي دانشجويان کار دشواري بود. به گفته اين دانشجو از ابتداي سال تحصيلي بارها اين اتفاق رخ داده و قول مسئولان براي رفع مشکلات خوابگاه احمدي به جايي نرسيده است.آن‌چنان که بعد از اين حادثه به دنبال اعتراض دانشجويان، طاهري مديرکل دانشجويي دانشگاه امير کبير در جمع دانشجويان حاضر شد و به آن‌ها قول داد مشکلات خوابگاه به زودي رفع مي‌شود.

در همين حال مسئول روابط عمومي دانشگاه صنعتي امير کبير که از اين حادثه بي‌اطلاع بود اظهار داشت: اين ماجرا را پي‌گيري و نتايج آن را اعلام مي‌کند.مديرکل دانشجويي دانشگاه اميرکبير نيز به دليل بيماري نتوانست پاسخ‌گو باشد. گفتگو با مدير کل اداري مالي دانشگاه اميرکبير که گفته مي‌شود مسئول عقد قرارداد با پيمانکاران تاسيسات خوابگاه‌هاست نيز به جايي نرسيد و وي اعلام کرد حاضر به پاسخ‌گويي در اين‌باره نيست.

با همکاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج؛

سه جوان کرجي موتور مغناطيسي اختراع کردند

با همکاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج موتور مغناطيسي توسط سه جوان کرجي اختراع شد. به گزارش واحد مرکزي خبر،اين موتور با ايجاد نيروي مغناطيسي در بدنه سيلندر موجب بالا آمدن پيستون مي شود و با قطع و وصل جريان مغناطيسي و پائين و بالا رفتن پيستون ، موتور بچرخش در مي آيد. شاهپوري جاه، مسئول اين تيم 3 نفره گفت: ازسال 85 به همراه مهدي شمس وداود رستگار و با همکاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج اين موتور را طراحي کرديم که در نهايت طرح مورد نظر را بروي موتور بنز 220 اجرا کرديم.

وي درباره مزاياي اين موتور گفت: در موتور مغناطيسي سرسيلندر، شمع ، دلکو ، دينام ، استارت ، انژکتور ، کاربراتور ، پمپ سوخت ، لوله سوخترساني ، باک ، اگزوز ، رادياتور، پمپ آب و شبکه خنک کننده موتور نيز حذف مي شوند. شاهپوري افزود: خودروي مجهز به اين موتور با استفاده از برق سه فاز در زمان 15 دقيقه و با استفاده از برق شهر در مدت 45 دقيقه تا يک ساعت شارژ مي شود و مي تواند مسافت600 کيلومتر را با سرعت 110 کيلومتر بر ساعت بپيمايد.شاهپوري با بيان اينکه کمپاني بنز براي همکاري با اين تيم اعلام آمادگي کرده است گفت: اين موتور در دهه فجرامسال بر روي خودروي سمند آزمايش خواهد شد.شايان ذکر است اين اختراع با شماره 70625 در اداره کل ثبت اختراعات کشور ثبت شد.

در نشست ستاد بزرگداشت سي امين سالگرد تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي منطقه چهار مطرح شد؛

اطلاع رساني از دستاوردها ، وظيفه مهم مسئولان در دانشگاه است

با حضور تعدادي از رؤساي واحدها ، نمايندگان رياست دانشگاه در هيأت هاي دانشجويي و اساتيد و اعضاء هيأت علمي واحدهاي استان اصفهان و چهارمحال و بختياري دومين نشست ستاد بزرگداشت دانشگاه در محل دبيرخانه منطقه چهار دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد . به گزارش آفرينش ، دكتر مجلسي رئيس ستاد بزرگداشت سي امين سالگرد تأسيس دانشگاه در استان اصفهان در ابتداي جلسه با اشاره به اينكه واحد هاي دانشگاهي منطقه 4 دانشگاه ، با رياست منطقه به دستاوردها و افتخارات بزرگي نائل آمده اطلاع رساني از موفقيت ها را از مهمترين اولويت هاي ستاد بزرگداشت دانشگاه دانست و گفت : 15 همايش بين المللي ، ملي و منطقه اي با موضوعات مختلف از جمله اولين سمپوزيوم بين المللي انجمن پريودنتولوژي ايران ، همايش بين المللي عمليات حرارتي ، همايش بين المللي شكوفايي منابع انساني در ساخت و ساز كشور ، همايش ملي نانو مواد و نانوتكنولوژي برگزار گرديده و همايش هاي بين المللي ديگري نيز در ماههاي آينده برگزار خواهد شد .

وي كسب 14 عنوان برتر در اولين جشنواره علمي ، پژوهشي و فناوري ، وجود 28 درصد از مساجد دانشگاهها در منطقه چهار ، كسب رتبه اول آزمون پايه دندانپزشكي در چهارده سال پي در پي ، كسب رتبه برتر آزمون پزشكي و راه اندازي مركز رشد و فناوري تجهيزات پزشكي و فراورده هاي گياهان دارويي را از افتخارات ديگر دانشگاههاي آزاد اسلامي منطقه چهار دانست و تصريح كرد: دانشگاه آزاد اسلامي متعلق به مردم و كشور است و اطلاع رساني از دستاوردهاي بدست آمده از وظايف مهم مسئولان در دانشگاه آزاد اسلامي است .دبير منطقه چهار دانشگاه به اهميت و جايگاه مهم ستاد بزرگداشت اشاره كرد و افزود: در چند ماه پايان سال بايد اقدامات مناسبي در تنوير افكار عمومي و تأثير دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه هاي مختلف فرهنگي ، اجتماعي و سياسي به اقشار مختلف جامعه صورت پذيرد .دكتر مجلسي توسعه و رشد دانشگاه آزاد اسلامي رادر سي سال گذشته كم نظير دانست و اظهار داشت: با همه توان در رشد و تعالي دانشگاه و رقابت با دانشگاههاي معتبر جهاني به راه پرافتخار علم و دانش ادامه خواهيم داد .

کسب مدال برنز مسابقات بين المللي اختراعات توسط دانشجوي واحد اهواز

اهواز- خبرنگار آفرينش

دانشجوي مخترع دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز مدال برنز مسابقات بين المللي اختراعات جهان را از آن خود کرد.زهره سمساري دانشجوي رشته شيمي واحد اهواز با اختراع" چسب فوري خميري Z.M.B غير قابل حل در بنزين و مواد شيميايي" توانست به مسابقات بين المللي اختراعات جهان وارد و با ارائه طرح خود ، مدال برنز اين مسابقات را کسب کند . چسب فوري خميري Z.M.B غير قابل حل در بنزين و مواد شيميايي"که براي اولين بار طراحي و ساخته شده است غير قابل حل بودن در بنزين و مواد شيميايي ، عدم اشتعال ، سازگار با محيط زيست ، قابل استفاده در زير آب و در هر درجه حرارت از مزاياي اين چسب جديد است .

اين چسب که بيشتردر مخازن و لوله کشي هاي با فشار سيال و جريان سيال بالا حاوي مواد شيميايي و بنزين کارخانجات و شرکت هاي نفت،گاز،پتروشيمي و... قابل استفاده است مي تواند به هر جسمي با هر نوع جنسي چسبيده و در کمتر از 20 ثانيه سفت مي شود.

برگزاري نمايشگاه ترجمه تصويري قرآن کريم در واحد دهاقان

اصفهان –خبرنگار آفرينش

به منظور آشنايي هر چه بيشتر جامعه دانشگاهيان با فرهنگ و معارف غني قرآن، دفتر فرهنگ اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهاقان با همکاري مرکز تحقيقات رايانه‌اي حوزه علميه اصفهان اقدام به برگزاري نمايشگاه ترجمه تصويري قرآن کريم نمود. در اين نمايشگاه 45 تابلوي نفيس نقاشي رنگ و روغن با موضوع امثال قرآني و 45 تابلوي توضيح مثل‌هاي قرآني در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گرفت. حجت‌الاسلام والمسلمين شهرياري، رئيس دفتر فرهنگ اسلامي واحد درخصوص اين نمايشگاه گفت: کليه محصولات مرکز تحقيقات رايانه‌اي حوزه علميه اصفهان شامل نرم‌افزارهاي علوم قرآني و اسلامي در اين نمايشگاه با تخفيف ويژه 70 درصد به صورت مشارکتي عرضه گرديد و تعداد 2000 عدد بن خريد هر يک به مبلغ 20000 ريال در اختيار بازديدکنندگان قرار گرفت.

گفتني است که اين نمايشگاه با حضور امام جمعه شهر دهاقان، مسئولان و رؤساي ادارات سطح شهرستان، مسئولان واحد، اعضاي هيأت علمي، کارکنان و دانشجويان افتتاح گرديد و مورد رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان اصفهان نيز واقع شد.

برگزاري جلسه توجيهي در واحد فيروزکوه

فيروزکوه -خبرنگار آفرينش

جلسه توجيهي براي بيش از 2200 نفر از دانشجويان جديدالورود دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه برگزارشد. درطي هفت روز با حضور بيش از 2200نفراز دانشجويان جديدالورود در مقاطع کارداني ، کارشناسي و کارشناسي ارشد ، هفت جلسه توجيهي توسط مسئولين دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه به منظور آشنايي دانشجويان جديدالورد با آئين نامه ها و مقررات آموزشي ، رفاهي و فرهنگي دانشگاه برگزار گرديد. دراين جلسات معاونت آموزشي ، دانشجويي ، اداري ومالي ، و فرهنگي هريک نکاتي را به دانشجويان و خانواده هايشان يادآورشدند که قطعا مي تواند در سير تکميلي تحصيلات دانشجويان مفيد به فايده باشد .

دراين جلسات رئيس واحد فيروزکوه دانشگاه را خانه دوم دانشجو دانست و گفت : دوران تحصيل يکي از بهترين دورانهاي زندگي است اگر از اين دوران بهره برداري لازم علمي و اخلاقي بشود .وي از دانشجويان خواست با دانشگاه همکاري و همراهي لازم را بنمايند .دکتر حسني مسئول دفتر فرهنگ اسلامي واحد فيروزکوه گفت : دانشگاه از خانواده هاي دانشجويان مي خواهد فرزندان خودرا به بهانه تحصيل رها نکنند و حتما نظارت کامل بر رفتارها ي فرزندانشان تا پايان تحصيلات دانشگاهي داشته باشند .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي