جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3998


هويت و ابعاد هويت و نقش والدين
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت هجدهم)

دلايل سکته هاي قلبي


خبرها از عالم علم


  هويت و ابعاد هويت و نقش والدين  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت هجدهم)

فرزند اول نيز موضوع آزمايش تربيتي والدين جوان و بي تجربه است كه به شدت به وي توجه مي كنند. اين امرممكن است باعث خلقيات رهبري و احساس مسئوليت در وي شود. همچنين ، معمولا گفته مي شود نقش فرزند وسط خيلي برايش روشن نيست و نيز فرزندان كوچكتر معمولا آزادي بيشتري را تجربه مي كنند و والدين هم تجربه بهتري براي پرورش آنان دارند.

در عين حال نبايد فراموش كرد كه ترتيب تولد و فاصله سني بچه ها، برحسب اين كه در چه خانواده و فرهنگي تربيت شوند، با تفاوت هاي زيادي در تاثير گذاري بر هويت آنان همراه خواهد بود.

عوامل اجتماعي و فرهنگي

عوامل فرهنگي، اجتماعي تاريخي نيز بر چگونگي شكل گيري هويت نوجوانان تاثير زيادي دارند. نوجوانان متعلق به فرهنگ هاي قديمي و نقاط دور افتاده، تحت تاثير زمينه اجتماعي و فرهنگي هويت متناسب با شرايط محيط زندگي خود را كسب مي كنند.

بخش مهم هويت نوجوانان در درون جامعه ( خانواده، مراكز آموزشي و محيط اجتماعي) شكل مي‌گيرد. چنانچه اين نهاد ها به وظيفه خود در قبال اعطاي شخصيت و هويت مناسب به افراد تحت پوشش خود، خوب عمل كنند، نتيجه اش خود باروري اجتماعي، خود اتكايي، خوديابي، آزاد انديشي، اعتماد به نفس، استقلال خواهي، فقدان وابستگي، عزت نفس، رشد و توسعه و فتح قله هاي كمال فردي و اجتماعي مي گردد.اما اگر جامعه به وظيفه خود در سامان دادن هويت جمعي سالم براي افراد خود نكوشد يا سستي كند، نتيجه اش وابستگي، بي هويتي، مقلد محض بودن، مايوس شدن ، افسردگي، رشد و توسعه نيافتن، احساس حقارت در مقابل بيگانگان ، عقب ماندگي ، منفي بار آمدن و هزار مشكل اجتماعي ديگر خواهد بود. بازنگري باورهاي فرهنگي، زمينه تصحيح، پالايش و تعميق انديشه ها را در نسل جوان مهيا مي نمايد. هر رفتاري مبتني بر رويكردهاي خاص است و به تعبير ديگر، ما همان گونه زندگي مي كنيم كه مي انديشيم. چنانچه از جهت گيري فرهنگي ما تقدم فرد بر جامعه باشد، عملكرد ما نيز متضمن چنين انتخابي خواهد بود. به هرصورت در برنامه ريزي تربيتي بايد تعادل لازم در توجه به فرد و جامعه لحاظ شود.

نقش والدين در هويت يابي فرزندان

والدين نيز در چگونگي شكل گيري هويت نوجوانان تاثير زيادي دارند .

كودكاني كه از خود درك سالمي دارند، از والديني برخورداند كه حمايت عاطفي و آزادي كاوش كردن براي آنها تامين مي كنند.

همين طور، در صورتي كه خانواده پايگاه امني باشد كه نوجوانان بتوانند با اطمينان از اين پايگاه به سوي دنياي بزرگتر پيش بروند، رشد هويت تقويت مي شود، نوجواناني كه احساس مي كنند به والدينشان دلبسته هستند ، اما در عين حال آزادند تا عقايد خودشان را بيان كنند، هويت كسب كرده و يا در حالت وقفه هويت هستند.

نوجواناني كه از هويت تسليم طلب برخوردارند، معمولا روابطي صميمي با والدين دارند، اما از فرصت جدا شدن سالم بي بهره اند و نوجواناني كه دچار پراكندگي هويت هستند، از كمترين رابطه صميمانه و ارتباط آزاد در خانواده خبر مي دهند.

مدرسه نيز يكي از عوامل موثر بر نحوه شكل گيري هويت است.

موفقيت تحصيلي در طول سال هاي مدرسه و قبول شدن بعدي نوجوانان در دانشگاه، راه هاي زندگي آينده او را هموراتر مي سازد و از نظر هويت حرفه اي نيز اطمينان بيشتري براي او ايجاد ميكند.

همچنين تحصيلات مدرسه اي و دانشگاه معمولا اطلاعاتي را در اختيار نوجوانان قرار مي دهد كه براي شكل گيري هويت آنان مفيد است. الگو برداري از ساير دانش آموزان و دانشجويان نيز تا اندازه اي در رشد هويت نوجوان موثر است. علاوه بر موارد بالا عوامل ديگري مانند عوامل شناختي، رفتار خود نوجوان ، گفتگو در جريان تعارضات با بزرگسالان و خيال پردازي نوجوانان نيز در چگونگي رشد هويت نوجوان تاثير دارد.

ادامه دارد...


 دلايل سکته هاي قلبي  

برخي عوامل هستند که افراد داراي ريسک را در خطر بيشتر سکته قلبي قرار مي دهند. در اين مطلب فهرست عوامل خطرناک و راه هايي براي آنکه از خطر آنها دور بمانيد، مطرح شده است...

به گزارش عصر ايران مشخص شده است که علت سکته قلبي، آترو اسکلروزيس (شکل گيري پلاک در ديواره عروق خوني) است، اين روندي تدريجي است که شکل گيري پلاک هاي خطرناک آن از دوران کودکي شروع مي شود، اما برخي مسايل هستند که فرد را مستعد ابتلا به حملات قلبي مي کنند. محققان بلژيکي در تحقيقاتي که نتايج آن در نشريه پزشکي لانست به چاپ رسيده است، معتقدند:

1) در معرض ترافيک بودن

براساس تحقيقات دو گروه مورد مطالعه در بلژيک و فرانسه حدود هشت درصد موارد سکته قلبي ناشي از در معرض ترافيک بودن است. براساس اين تحقيق، فرقي نمي کند شما راننده وسيله نقليه باشيد يا مسافر آن، يا حتي دوچرخه سواري که در خيابان در لابه لاي اتومبيل ها گير افتاده است. مطالعات متعددي در اين زمينه انجام شده است تا مشخص شود آلودگي هواي ناشي از ازدحام ماشين ها، استرس ماندن در ترافيک و دير رسيدن به مقصد يا ترکيبي از اين دو، عامل اين حمله هاي قلبي است اما هنوز دقيقا اين مساله مشخص نشده است اما آنچه مشخص شده و بسيار هم بر آن تاکيد شده اين است که اگر سابقه مشکلات قلبي يا ريسک هاي ابتلا سکته قلبي داريد، نبايد در ساعات اوج ترافيک و شلوغي در ازدحام ماشين ها بمانيد.شما مي توانيد بسياري از کارهاي خودتان را به واسطه تکنولوژي هاي جديد به وسيله تلفن، تلفن همراه و اينترنت انجام دهيد و ساعت ورود و خروج خودتان به محل کار را هم به گونه اي تنظيم کنيد که با ترافيک ساعات اوج شلوغي برخورد نکنيد. هر چقدر کمتر در معرض آلودگي هوا قرار بگيريد، از لحاظ جسماني سالم تر خواهيد بود.

2) فعاليت جسماني و انجام ورزش

دومين عامل موجود در فهرست عوامل خطرزاي سکته قلبي، فعاليت جسماني و ورزش کردن است که باعث بروز شش درصد اين سکته ها و حملات قلبي در جامعه مورد مطالعه بوده است. براساس مطالعات اين گروه از پزشکان، اکثريت افراد ميانسال زندگي کم تحرک و به اصطلاح پشت ميزي دارند و انجام فعاليت هاي فيزيکي و ورزش هاي شديد ناگهاني مي تواند آنها را دچار مشکل کند.

در واقع چنين حالتي، ناگهان فشار زيادي به قلب وارد مي کند و فرد مستعد در آستانه حمله قلبي قرار مي گيرد. بهترين راه براي محافظت از اين عامل خطرناک، انجام هفته اي 150 دقيقه ورزش منظم و هدفمند است. اما اگر در برنامه روزمره تان ورزش جايي ندارد و لازم است شما ناگهان يک حرکت و يک فعاليت سنگين انجام دهيد، بهترين کار اين است که ابتدا بدن تان را کاملا گرم کنيد.در ضمن هيچ وقت بلافاصله بعد از بيدار شدن از خواب، ورزش يا فعاليت سنگين انجام ندهيد و اين کارها را به مدتي بعد موکول کنيد.

3) کافئين و الکل

نوشيدني هاي نامناسب در گروهي که در بلژيک مورد مطالعه قرار گرفته بودند، علت پنج درصد از بروز سکته هاي قلبي بودند. برخلاف تصورات (غربي ها) مطالعات نشان داده الکل باعث افزايش ميزان التهاب در بافت هاي بدن مي شود و قابليت بدن در کنترل و حل کردن لخته هاي خوني را بلوک مي کند.قهوه و ساير نوشيدني هاي کافئين دار هم همين اثر ناگوار را دارند اما به شکل عجيب، در واقع چند مطالعه مختلف در چند کشور جهان نشان داده ميزان بروز حمله قلبي در کساني که روزي يک فنجان قهوه مي نوشند و قهوه خوردن براي آنها تفريح محسوب مي شود، بيشتر از کساني است که در روز چند فنجان قهوه مي نوشند يا اصلا قهوه نمي خورند! اين نتيجه، کمي عجيب به نظر مي رسد اما به هر حال توصيه پزشکان براي افرادي که به طور تفنني قهوه مي نوشند، اين است که به جاي اين فنجان هاي تفنني قهوه، چاي بنوشند.

4) آلودگي هوا

در مبحث ترافيک و ازدحام اتومبيل ها اشاره کرديم که آلودگي هوا مي تواند جرقه حمله قلبي را بزند، اما فکر نکنيد که آلودگي فقط آلودگي ناشي از اگزوز اتومبيل هاست، دود کارخانه ها، گردوغبار معلق در هوا، ذرات شن و حتي ذرات معلق ناشي از آتش و هيزم، مي توانند قلب را با مشکل روبه رو کنند. در مطالعه گروه بلژيکي در 7/4 درصد موارد حمله قلبي ناشي از شرايط بد هواي استنشاقي و آلودگي هوا بوده است. پزشکان به خصوص در اين مورد هشدار مي دهند، چراکه اين حالت با بقيه حالت هاي ذکرشده فرق دارد و آن هم اين است که اين حالت مي تواند کل مردم يک ناحيه يا حتي يک شهر را در خطر قرار دهد و البته دور ماندن از آن هم سخت است.اما دکتر ماتيلدابي، از گروه تحقيق «تاثيرات محيطي روي بيماري هاي قلبي» دانشگاه اتاوا مي گويد: يک انسان شايد نتواند آلودگي هواي محل زندگي اش را برطرف کند ولي مي تواند با رعايت اصول لازم براي داشتن قلبي سالم از خطر حمله قلبي دور بماند. او مي گويد: «تا مي توانيد سطح اضطراب خودتان را کاهش دهيد.»

5) احساس شادي يا غم زياد

هر استرس و اضطراب شديد ممکن است باعث بروز حمله قلبي شود، جالب است که حتي احساس خوشي و شادماني شديد هم مي تواند اين حالت را ايجاد کند. اما خشم، عصبانيت و اضطراب شما را بيشتر در خطر قرار مي دهند (براساس آمار گروه بلژيکي هفت درصد از موارد بروز حمله قلبي در افرادي بود که دچار احساس اضطراب، خشم و عصبانيت شديد شده بودند و سه درصد از حملات قلبي هم متعاقب مواردي بود که اشخاص احساس شادي و سرخوشي زيادي را تجربه کرده بودند).

دکتر جفري راسموسن، مدير مرکز لايف منيجمنت در لنوکس ماساچوست مي گويد: «هر حالت روحي شديدي مي تواند باعث جرقه خوردن حالت استرس در بدن و ايجاد تغييراتي شود که احتمال دارد شرايط را براي حمله قلبي فراهم کند.»

در اين تئوري هر احساس شديدي باعث افزايش ترشح آدرنالين شده که سبب افزايش برون ده قلبي مي شود ودر عين حال عروق هم منقبض خواهد شد و همه اينها در کنار هم ممکن است باعث افزايش احتمال ابتلا به حمله قلبي شود؛ البته فکر نکنيد خوشحالي کشنده است.برعکس به رغم بالا رفتن احتمال سکته قلبي با شادي هاي ناگهاني، بهتر است هميشه شاد باشيد. دکتر راسموسن مي گويد: «حالت خوشحالي و سرزندگي ضربان قلب را تنظيم مي کند، در واقع در کل مي توان گفت؛ شاد بودن درصد زيادي حمله قلبي را به تعويق مي اندازد و درصد کمي باعث جرقه زدن پروسه حمله قلبي مي شود.»


 خبرها از عالم علم 

 مصرف مغزهاي گياهي توان حافظه و يادگيري را افزايش مي‌دهد

يک محقق طب اسلامي گفت: مصرف مغزهاي گياهي توان حافظه و يادگيري را افزايش مي‌دهد. مصرف آنها همراه با عسل از افت قند خون پيشگيري مي‌کند و به همين دليل فرد در طول روز سرحال‌تر است.سيدعلي ابوالحبيب؛ محقق طب اسلامي در گفت‌وگو با فارس،‌ اظهار داشت:‌ مغزهاي گياهي داراي خواص بسيار زيادي است و مهمترين پروتئين‌ها در مغزهاي گياهي گنجانده شده است.وي گفت: در طول روز افراد مي‌توانند 20 عدد مغز مصرف کنند که شامل مغز بادام، مغز پسته، مغز گردو و فندق است يعني از هر مغز 4 عدد مصرف شود که اين مقدار به بدن سود بسيار زيادي مي‌رساند.

اين محقق طب اسلامي اضافه کرد: مغزها خلط ساز هستند و افرادي که مغز آنها نزله بيشتري توليد مي‌کنند، مي توانند از اين مغزها استفاده کنند و افرادي که از مغزهاي گياهي به مقدار کافي استفاده مي‌کنند، مغز آنها پاک‌تر است و مطلب را در کمترين زمان حفظ مي‌کنند.ابوالحبيب افزود: نابغه‌ها کساني هستند که محيط مغزي آنها پاک‌تر از افراد عادي است و مصرف مغزهاي گياهي در يادگيري و توان حافظه مي‌تواند، بسيار مفيد باشد.وي بيان داشت: مي‌توان 50 گرم از انواع مغزها يعني از هر مغز حدود 12.5 گرم را پودر و در يک کيلو عسل مخلوط کرد؛ افرادي که کارهاي فکري انجام مي‌دهند، مي‌توانند صبح ناشتا يک قاشق مرباخوري از عسلي که حاوي مغزهاي گياهي است، مصرف کنند زيرا مصرف آن انرژي کافي به مغز مي‌رسد و قند خونشان افت نمي‌کند و حتي کودکاني که صبح ناشتا و قبل از صبحانه عسل محتوي چهار مغز را مصرف کنند، ذهنشان آمادگي يادگيري بيشتري است.اين محقق طب اسلامي ادامه داد: اگر بيش از 20 عدد از مغزهاي گياهي در طول روز خورده شود، به بدن ضرر زيادي مي‌رساند؛ به دليل اينکه مغزهاي گياهي عمدتاً‌ داراي طبيعت گرم و خشک هستند و استفاده بيشتر از اين مغزها ترشح صفرا در بدن را بيشتر مي‌کند و مزاج افراد گرم‌تر مي‌شود، به همين دليل افرادي که روزانه به تعداد مناسب مغزهاي گياهي مصرف مي‌کنند، سرحال‌تر هستند.مغزهاي گياهي مانند بادام، گردو، فندق و پسته منبع غني از پروتئين‌ها، ويتامين‌ها و املاح معدني مفيد براي بدن است.گردو، بادام، فندق و پسته حاوي 20 نوع پروتئين هستند که با استفاده معقول از آنها نيازهاي بدن تأمين مي‌شود. آجيل‌ها منبع انرژي در بدن هستند و بهترين روش، استفاده از چهار مغز «گردو، بادام، فندق و پسته» يا به صورت شيرهاي گياهي است که به جاي يک وعده اصلي غذا از هر مغز، 12.5 گرم از هر کدام همراه با عسل يا خرما يا کشمش يا توت خشک مصرف شود.اين مقدار آجيل 4 برابر گوشت انرژي دارد البته مغزهاي گياهي عمدتاً‌ داراي طبيعتي گرم هستند اما برخي از مغزها مانند تخمه گرمک، تخمه هندوانه،‌ تخمه کدو و شاه بلوط داراي طبيعتي سرد و تر هستند و بقيه مغزها مانند بادام، پسته،‌ بادام زميني، تخمه طالبي، نارگيل،‌ تخمه خربزه، کنجد،‌ گردو،‌ بادام هندي و فندق داراي طبيعي گرم هستند. 

آشنايي با بيماري پسوريازيس

متخصص فارماكوتراپي گفت: عوامل مختلفي در بروز بيماري پسوريازيس دخالت دارند كه 30درصد ژنتيكي مي باشد.دكتر يونس پناهي متخصص فارماكوتراپي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بيان اينكه پسوريازيس از بيماري هاي مزمن خارش دهنده سلول هاي اپيدرم پوست بوده كه در آن رشد و تكثير سلول هاي اپيدرم افزايش يافته و همراه با هيپيدپروليفراسيون اپيدرمال و فعال شدن سيستم ايمني، التهاب و تغييرات عروقي است، گفت: عوامل مختلفي در بروز اين بيماري دخالت دارند كه مي توان به فاكتورهاي ژنتيكي(30درصد موارد) و فاكتورهاي غيرژنتيكي (عوامل مكانيكي، نور، آسيب هاي شيميايي) عفونت هاي استرپتوكوك، ويروسي، ويروس ايدز، داروها، استرس، اختلالات هورموني، چاقي، مصرف الكل و سيگار اشاره نمود.

اين متخصص فارماكوتراپي با بيان اينكه اريتماتوس، خارش، سوزش، پوسته پوسته شدن متقارن پوست، و در 20 – 10 درصد موارد درگيري مفاصل از جمله تظاهرات باليني اين بيماري محسوب مي شوند، گفت: اين بيماري از نظر باليني به اشكال مختلف تظاهر پيدا مي كند.وي افزود: درگيري ناخن و مفاصل نيز در برخي موارد ديده مي شود و براي ارزيابي بيماري از اصول (overall lesion assessment)استفاده مي شود كه در آن براساس ظاهر بيماري و شدت آن نمره از 5 – 0 بوده و به صورت خفيف، متوسط و شديد و بسيار شديد مي باشد.

اين دانشيار دانشگاه تصريح كرد: براي كنترل اين بيماري وضعيت باليني، بيماري هاي زمينه اي و شدت آن، از عوامل مختلف دارويي استفاده مي شود كه با اهداف تسكين علائم خارش، پوسته ريزي، سوزش، درد، متوقف ساختن پيشرفت بيماري و كنترل آن، نرم نگه داشتن ضايعات و جلوگيري از شعله ور شدن بيماري و پيشگيري از عوارض جانبي ديگر مي باشد.وي در پايان خاطرنشان كرد: انتخاب هر كدام از اين تركيبات بسته به شرايط باليني بيمار، بيماري هاي زمينه اي، شدت بيماري و حتي وضعيت اقتصادي و اجتماعي بيمار دارد.

يك فوق تخصص ارتوپدي:

تبليغات مربوط به افزايش قد مبناي علمي ندارند

قد ايراني‌ها10 سانتيمتر بلندتر شده است

يك فوق تخصص ارتوپدي با بيان اينكه قد ايراني‌ها نسبت به 30 سال گذشته به طور ميانگين 10 سانتيمتر بلندتر شده است، گفت: اكنون متوسط قد ايرانيان بين 170 تا 180 سانتيمتر است.به گزارش ايسنا، دكتر مرتضي مولوي در حاشيه برگزاري نوزدهمين كنگره بين‌المللي ارتوپدي درجمع خبرنگاران گفت: با توجه به بهتر شدن وضعيت بهداشت و ورزش در كشور مشاهده مي‌كنيم كه قد بسياري از فرزندان از پدر و مادرشان بلندتر شده است. وي ادامه داد: ورزش كردن به ويژه شنا، بسكتبال و واليبال و همچنين داشتن يك تغذيه صحيح به داشتن قد بلند در كودكي كمك مي‌كند. مولوي با بيان اينكه صفحه رشد استخوان در دختران بين 15 تا 16 سالگي و در پسران بين سنين 17 تا 18 سالگي بسته مي‌شود، اظهار كرد: كليه تبليغاتي كه به منظور بلندشدن قد صورت مي‌پذيرد مبناي علمي ندارد و زماني كه صفحه رشد بسته مي‌شود ديگر امكان رشد طولي استخوان وجود ندارد. وي ادامه داد: تنها زماني عملي قابل انجام است كه يك اندام تحتاني از ديگري كوتاه‌تر باشد. به عنوان مثال يك پا از پاي ديگر كوتاهتر باشد. در اينجا به كمك دستگاهي كه برروي پاي بيمار متصل مي‌شود قد اندام آن عضو را بلند مي‌كنيم كه البته اين اقدام درماني هم يكسال به طول مي‌انجامد و هزينه بالايي دارد.البته زيبايي اندام را تنها تا 10 سانتيمتر مي‌توان جبران كرد.

مولوي تاكيد كرد: در مورد بلند كردن قد زماني كه هر دو پا به يك اندازه هستند اگر ساق‌ها بلند شوند مفصل ران كوتاه شده و تناسب اندام به هم مي‌خورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي