جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4000

تأکيد رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم کنگاور؛
محبت و حسن‌ظن بين مردم و مسوولان بـايد افزايش يـابد

رييس‌جمهور:
درمان اساسي مشكلات، تغيير انديشه حاكم بر جهان است


جنگنده هاي ترکيه شمال عراق را بمباران کردند


سرمقاله

رييس مجلس:
تغيير به سمت نظام پارلماني اقدامي هوشمندانه است

رييس قوه قضاييه:
گزارش حقوق بشر عليه ايران سخيف و غير مستند است


روسيه نياز به تضمين واقعي دارد


مخالفت سازمان ملل با عفو صالح


يهودي بودن اسرائيل بي معناست

رضايي در گفتگو با شبکه المنار:
سوريه، حماس و حزب‌الله خط قرمز ايران هستند

مصطفي عبدالجليل:
تمام توان خود را براي کمک به مخالفان سوريه به کار خواهيم گرفت


ميز خبر


موج كوتاه


يک نکته از هزاران


 تأکيد رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم کنگاور؛
 محبت و حسن‌ظن بين مردم و مسوولان بـايد افزايش يـابد 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در هشتمين روز از سفر به استان کرمانشاه در جمع بسيار پُر شور "مردم کنگاور و شهرهاي اطراف" با استناد به پيشرفتهاي ملت بزرگ ايران در سه دهه اخير تأکيد کردند: ملت عزيز ما که بخشهاي بسيار دشوار راه منتخب خود را، با افتخار و قدرت پشت سر گذشته، ضمن قانع نشدن به دستاوردهاي خود، از اين پس نيز با "وحدت و اميد و استقامت"، همه مراحل پيش رو را با موفقيت طي خواهد کرد.ايشان روحيه شاداب، اعتماد به نفس، آمادگي براي کار و وفاداري به انقلاب را از ويژگيهاي بارز مردم اين منطقه وسراسر کشوردانستند و افزودند: همين خصوصيات عزت آفرين، عبور انقلاب و نظام را از مراحل بسيار دشوار و پيچ هاي خطرناک تضمين کرده و خواهد کرد.حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر استقامت ملي و استمرار حرکت عمومي ملت بزرگوار ايران، قانع شدن به دستاوردهاي مياني راه و از سوي ديگر نا اميدي از تحقق اهداف نهايي را دو آفت بزرگ توقف زا در اين مسير برشمردند و افزودند: ملت عظيم الشأن ايران، در وسط راه "تعالي و پيشرفت و افتخار" توقف نمي کنند و با اطاعت از فرمان پروردگار کريم در قرآن مجيد، با قدمهاي استوار و محکم راه خود را تا رسيدن به جامعه اسلامي و برخوردار از عدالت، طراوت، آگاهي و مردم سالاري حقيقي ادامه خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامي، يکپارچگي ملي را شرط ديگر استمرار موفقيت هاي نظام دانستند و افزودند: خوشبختانه ميان قشرهاي مختلف مردم و ميان مردم و مسئولان وحدت خوبي برقرار است که بايد عميق تر و گسترده تر شود و محبت و حسن ظنّ متقابل افزايش يابد.

حضرت آيت الله خامنه اي نسل جوان، تحصيلکرده، آگاه و برخوردار از خصوصيات مثبت انقلاب را، مايه اميد نظام و ملت دانستند و خاطر نشان کردند: دشمن در صدد است با انواع روشها از جمله سياه نمايي، در سد مستحکم و حرکت اميدوارانه و مستمر ملت، اخلال ايجاد کند.

رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به بي غيرتي سردمداران رژيم طاغوت و تبعيت آنها از دستورات و سياستهاي آمريکا و انگليس، افزودند: دشمن از اين مي سوزد که ايران در پرتو انقلاب اسلامي از پايگاه مطيع و رام آنان، به کشور و ملتي تبديل شده که سينه خود را در مقابل سلطه گران سپر کرده است و با عزت و استقلال کامل، با زياده خواهي و زورگويي مقابله مي کند. ايشان در ريشه يابي علت خشم و عصبانيت آمريکاييها از ملت ايران، به اعتراف مقامات آمريکايي درباره تأثير ايران اسلامي در ناکام ماندن سياستهاي آمريکا بويژه در خاورميانه اشاره کردند و افزودند: شياطين مي دانند که چشم ملتهاي بيدار شده منطقه، به کشور عزيزِ ما دوخته شده است به همين دليل تمام روشها و امکانات را به کار گرفته اند تا "ايران و ايراني" الگوي حرکت عظيم بيداري اسلامي نشوند و خط ايستادگي ملت ايران در ميان ديگر ملتها رواج نيابد.

حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به تلاش دشمنان براي سياه نمايي اوضاع کشور از طريق بزرگ کردن ضعف ها و کمرنگ کردن پيشرفتها، همگان بويژه اهل قلم، اصحاب مطبوعات و صاحبان تريبون و رسانه را به مراقبت و هوشياري در اين زمينه فرا خواندند و افزودند: مبادا کسي دانسته يا ندانسته با اظهار نظر، حرف و يا نوشته خود به اين خواست دشمن کمک کند. رهبر انقلاب اسلامي در ادامه همين بحث، مسئولان سطوح مختلف کشور را نيز به گسترش تلاش براي رفع مشکلات مردم واز بين بردن کاستي ها توصيه موکد کردند.


 رييس‌جمهور:
 درمان اساسي مشكلات، تغيير انديشه حاكم بر جهان است 

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه «درمان اساسي مشكلات آب و ساير مشكلات بشري، تغيير انديشه و نظام حاكم بر جهان است» گفت: تا زماني كه انديشه سرمايه‌داري در دنيا حاكم است، مسابقه براي مصرف و تخريب محيط ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد با حضور در مراسم بيست و يكمين كنگره بين‌المللي آبياري و زهكشي كه در محل مركز همايش‌هاي بين‌المللي صداوسيما برگزار شد، خطاب به حاضرين در جلسه گفت: موضوع كار شما به يك معنا مهمترين موضوع بشري است. خدا عالم را براي انسان خلق كرد و شرايط آن را به گونه‌اي در تعادل قرار داد كه انسان بتواند يك زندگي آرام، سعادتمند و مرفه را برنامه‌ريزي كند و بر همين اساس همه نيازهاي بشر را در هستي تعبيه كرد.

وي ادامه داد:‌ بسيار روشن است كه از ميان همه امكاناتي كه خدا براي زندگي انسان خلق كرده، آب عنصر محوري است، همه حيات در كل هستي وابسته به آب است. چرخه آب از هر كجا كه عبور مي‌كند حيات به دنبال دارد. آب مظهر پاكي، شادابي و تلاش است و در حقيقت آب جلوه زيبايي از رحمت خداوند است.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه «در بسياري از فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، آب مقدس است» تصريح كرد: تصور دنياي بدون آب انسان را به تطبيق يك دنياي مرده و بي‌تحرك منتقل مي‌كند. اما سوال اين است كه با توجه به منابع لازمي كه خداوند براي همه انسان‌ها در سرتاسر زمين قرار داده، دچار مشكل هستيم. فكر نمي‌كنم فردي در اينجا باور داشته باشد كه كمبود آب وجود دارد، بنابراين مشكل از كجا ناشي مي‌شود؟ حجم آب موجود در طبيعت براي زندگي متعادل و سعادتمند همه انسان‌ها، براي همه نسل‌ها كافي است.

وي خاطرنشان كرد: حدود 100 الي 200 سال پيش مشكلي به نام محدوديت منابع آبي و بحران آب وجود نداشت؛ اما امروز بحران آب جدي است و من فكر مي‌كنم علت آن را بايد در دو عامل جستجو كرد؛ نخست دخالت مخرب نامحدود در طبيعت و ديگري استفاده نامناسب و افراط‌گونه از همه منابع به ويژه آب.احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه «اين دو علت تابع يك علت واحد است» گفت: در 100 سال اخير كه انديشه سرمايه‌داري بر بخش‌هاي وسيعي از جهان حاكم شده، سرعت دخالت در طبيعت، تخريب و آلودگي طبيعت و خروج چرخه آب و هوا از تعادل افزايش يافته است، ريشه مشكل را بايد در انديشه مصرف‌گرايي و سودپرستي دنبال كرد.

رييس‌جمهور در ادامه يادآور شد: ما مي‌شنويم كه 25 درصد آلودگي‌هاي محيطي توسط يك كشور ايجاد مي‌شود، كشوري كه حداكثر پنج درصد جمعيت جهان را در خود جاي داده است. هنگامي كه دور هم جمع مي‌شويم و از آن‌ها مي‌خواهيم مصرف خود را اصلاح كنند با استفاده از قدرت سياسي، تقاضاي همه ملت‌ها را رد مي‌كنند به دليل اين‌كه به دنبال سود نامحدود هستند. آن‌ها براي اين‌كه سود بيشتري ببرند، يك مسابقه بي‌پايان مصرف را سازماندهي كرده‌اند و دائم براي مصرف تبليغ مي‌كنند بدون اين‌كه برنامه‌اي براي مديريت منابع طبيعي و توزيع مناسب آن‌ها وجود داشته باشد.

وي با بيان اين‌كه «درمان اساسي مشكلات آب و ساير مشكلات بشري، تغيير انديشه و نظام حاكم بر جهان است» خاطرنشان كرد: تا زماني كه انديشه سرمايه‌داري در دنيا حاكم است، مسابقه براي مصرف و تخريب محيط ادامه دارد.

احمدي‌نژاد ادامه داد: در يك كشور سالانه هزاران تن مواد آلاينده طبيعت منتشر مي‌شود، ولي برنامه‌هاي محدود كننده، كمتر از يك صدم آن‌ها است و هر سال نيز با سرعت بسيار بالايي بر حجم مواد آلاينده اضافه مي‌شود. درمان اساسي آن است كه ما ريشه مصرف و دخالت در طبيعت را كنترل كنيم، يعني بايد يك انديشه و نظامي در جهان حاكم شود كه آب و طبيعت را مقدس بپندارد و بين انسان و طبيعت يك رابطه‌ متقابل حيات و زندگي را تعريف كند كه البته مبناي آن نيز بايد عدالت باشد. تا زماني كه نظام ناعادلانه وجود دارد عده قليلي اصرار دارند با تخريب روابط ميان انسان و طبيعت، سود بيشتري به دست آورند كه در نهايت تلاش‌ها به نتيجه نمي‌رسد.

رييس‌جمهور تصريح كرد: شايد لازم باشد كه همه ما صرف نظر از مليت‌ها و زبان‌ها، براي تغيير اين نظام فرياد بزنيم و تلاش كنيم زيرا محيط براي همه است و شايد 100 سال قبل اين باور عمومي نشده بود كه محيط زيست يك محيط يكپارچه است.

وي با اشاره به تلاش براي مديريت مصرف ميداني گفت: در كشور ما حدود 90 درصد آب در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود و فكر مي‌كنم متوسط دنيا نيز همين باشد يعني بيشترين مصرف در بخش كشاورزي است البته به طور عمومي امروز در محيط اقتصادي، كشاورزي نمي‌تواند با بخش‌هاي صنعت و خدمات رقابت موثري داشته باشد. اگر بخواهيم مصرف آب در كشاورزي را بهينه كنيم بايد سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي توجيه اقتصادي پيدا كند و در اكثر كشورها نيز اين امر نيازمند دخالت دولت‌ها است. دولت‌ها بايد وارد شده و پشتيباني كنند تا روش‌هاي آبياري در بخش كشاورزي تغيير كند.

احمدي‌نژاد با مهم برشمردن آموزش يادآور شد: يك باور عمومي در اغلب كشاورزان وجود دارد و آن اين است كه آن‌ها تصور مي‌كنند آب بيشتر معادل محصول بيشتر است كه اين تصور اشتباه است. اگر آموزش‌ها همين باور غلط را تصحيح كند بسيار موثر خواهد بود. ما بنا داريم در برنامه پنج ساله همه زمينه‌هاي كشاورزي آبي را تحت مديريت آبياري جديد تنظيم كنيم.

رييس‌جمهور با اشاره به يك تجربه منحصر به فرد در كشورمان خاطرنشان كرد: ما در نوار كويري، كشاورزي با محصولات بسيار ارزشمند از جمله پسته و انار داريم. گروهي از كشاورزان شيوه‌اي را براي آبياري ابداع كرده و از شبكه‌هاي لوله و كوزه‌هاي سفالي براي آبياري باغات استفاده كردند كه اين منجر به افزايش توليدات و كاهش هزينه‌ها شد از همين شيوه سفالي در كنار خليج‌فارس براي باغ زيتون استفاده شد و باز هم محصول افزايش چشمگيري داشت. وي افزود: در هر كشوري اگر انديشه‌ها را فعال كنيم و يك مشاركت عمومي براي مديريت مصرف آب سازماندهي كنيم و حساسيت تك تك افراد را تحريك كنيم خواهيم ديد كه خلاقيت‌هاي فراواني بروز خواهد كرد.


 جنگنده هاي ترکيه شمال عراق را بمباران کردند 

شورشيان حزب كارگران كردستان تركيه (پ.ك.ك) به مواضع ارتش تركيه در جنوب شرق اين كشور 24 تن از سربازان ارتش تركيه كشته شدند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري دولتي كويت منابع امنيتي تركيه اعلام كردند كه در حمله افراد مسلح وابسته به پ.ك.ك به چندين پايگاه نظامي ارتش تركيه در استان "هكاري" واقع در جنوب شرق اين كشور و در مرز عراق حدود 24 سرباز تركيه كشته و 18 تن ديگر زخمي شدند.

رسانه هاي خارجي حملات جنگنده هاي ارتش ترکيه به شمال عراق خبر دادند. شبکه الجزيره گزارش داد جنگنده هاي ترکيه شمال عراق را بمباران کردند. هنوز مقامهاي ترکيه رسماً در اين باره اظهار نظري نکرده اند اما روزنامه "حريت" به نقل از خبرگزاري کردي "فرات" اعلام کرد که واحدهاي ارتش ترکيه از مرزها عبور کرده و با شورشيان در داخل خاک عراق درگير شدند. اين در حالي است كه رجب طيب اردوغان، نخست وزير تركيه در پي اين حادثه امنيتي سفر خود به قزاقستان را لغو كرد.


 سرمقاله 

 تسهيلات بانکي ، سود و چالش‌ها

نظام بانکي به عنوان متولي سرمايه در کشور نقش بسزايي در برنامه ريزي و هدايت فعاليت هاي اقتصادي دارد. جذب سرمايه و ايجاد تمايل براي سپرده گذاري از جمله وظايف نظام بانکي مي باشد که به تناسب منابع مالي که در اختيار دارد مي تواند به متقاضيان تسهيلات بدهد. متاسفانه در چند سال گذشته اتخاذ برخي سياست هاي مالي که بستر اجراي آن فراهم نبوده باعث اختلال در فعاليت نظام بانکي شده است. براساس تصميمي که از سوي دولت گرفته شد نرخ سودبانکي کاهش يافت و از تمايل مردم براي سپرده گذاري در بانک ها کاسته شد.نرخ سود سپرده‌ها تابع نرخ تورم است و بانك‌ها براي جذب منابع قطعا بايد نرخ سودي را در نظر بگيرند كه بالاتر از نرخ تورم باشد تا باعث ايجاد انگيزه براي جذب سرمايه مالي جامعه گردد. عدم اين انگيزه براي سپرده گذاري باعث شده تا صاحبان سرمايه، پول خود را از بانک ها بيرون بکشند و به سمت بازار آزاد طلا و ارز ببرند. که اين امر خود عاملي براي افزايش تورم و عدم ثبات اقتصادي تلقي مي گردد.

در همين زمينه بانک ها براي جلوگيري از زيان بيشتر مجبور شدند به فعاليت هاي مشارکتي روي بياورند. اما مشکل ديگري که به سبب اين کاهش نرخ سود ايجاد شده، فاصله بين نرخ سود تسهيلات و نرخ سود سپرده‌ها در نظام بانكي كشورمان مي باشد که به گفته کارشناسان اقتصادي تفاوتي 6 تا 10 درصدي دارد، در حالي كه اين نرخ در كشورهاي توسعه يافته 2درصد مي‌باشد. بنابراين فاصله زياد بين 2 نرخ سود تسهيلات و سپرده‌ها موجب ناكارايي نظام بانكي مي‌شود. در حال حاضر يکي از راه هاي کسب درآمد بانک ها مضاربه مي باشد که ازطريق آن سودهاي بالا و غير متعارفي را دريافت مي کنند.

قانون مضاربه در اسلام طرفين معامله را در سود و زيان فعاليت تجاري شريک دانسته است و از طرفي اين معامله بايد براي دوطرف جنبه سود آوري داشته باشد. جاي تعجب دارد که بانک ها به سپرده هاي مردمي 12درصد سود مي دهند اما در دادن تسهيلات و امور مشارکتي همچون مضاربه تا 24 درصد سود دريافت مي کنند.متاسفانه اين اقدام بانک ها نيز کمکي به رشد و توسعه اقتصاد نمي کند چون بالا بودن سود دريافتي و جريمه هاي سنگيني که در صورت تعويق در بازپرداخت اقساط از سوي بانک ها در نظر گرفته شده، جوابگوي متقاضيان نيست يا به عبارتي انجام يک فعاليت اقتصادي مگر چقدر سود دارد که متقاضي بخواهد در حدود 24 درصد آن را فقط به عنوان سود به بانک پرداخت کند؟

از جنبه ديگري اگر به قضيه نگاه کنيم، متضرر اصلي در اين بين سپرده گذاران هستند. چون آنها با سپرده گذاري در بانک ها سودهاي ناچيز به دست مي آورند و از کمترين تسهيلات هم استفاده نمي کنند و برنده اصلي در اين ميان بانک ها هستند که با پرداخت سود پايين به سپرده گذاران، سرمايه هاي آنها را در قالب فعاليت هاي تجاري مصرف مي کند و از طرفي ديگر با دادن تسهيلات و امورمشارکتي همچون مضاربه به متقاضيان سودهاي کلان به دست مي‌آورند. اين عدم تعادل در پرداخت سودها موجب شده تا وظيفه اصلي بانک ها که جذب و توليد سرمايه مي باشد مختل شود و بانک ها به بنگاه هاي سودآور تبديل شوند که فقط کسب سود خود را پيگيري مي کنند و عملا عاملي براي رشد و توسعه اقتصاد و تنظيم کننده تورم در بازار تلقي نمي شوند .

در اقدام اخير شوراي پول و اعتبار با افزايش 5/2 درصدي سود سپرده ها موافقت گرديده تا اين تصميم در شش ماهه دوم سال اجرا گردد. اما باز هم بايد تاکيد کرد با توجه به نرخ تورم و عطشي که براي سرمايگذاري در بازار طلا و ارز وجود دارد اين افزايش نرخ نمي تواند ثبات دهنده بازار و ترغيب کننده مردم براي سرمايه گذاري در بانک ها باشد. البته بايد اين افزايش سودرا هم غنيمت شمرد و اميدوار به اقدامات کارشناسي شده در نظام بانکي کشور بود.

حميدرضاعسگري


 رييس مجلس:
 تغيير به سمت نظام پارلماني اقدامي هوشمندانه است 

رييس مجلس شوراي اسلامي، در ملاقات عمومي هيات‌هاي پارلماني ايران و قرقيزستان، اظهار داشت: تغيير صورت گرفته در قرقيزستان به سمت نظام پارلماني، يك اقدام هوشمندانه در شرايط امروز دنياست.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني دوستي ايران با قرقيزستان را صرفا بر اساس منافع مادي ندانست و گفت: قرقيزستان كشوري مسلمان است كه سالها تحت فشار رژيم كمونيستي بوده و تلاش كرده استقلال خود را به دست آورد و اين ويژگي براي ما يك ارزش است.

وي با بيان اينكه حمايت ايران از قرقيزستان بر مبناي همين منطق استوار است، گفت: در حوادثي كه سال گذشته در كشور شما رخ داد نيز ما از پروسه‌ دموكراسي‌خواهي شما حمايت مي‌كرديم، لذا خوشحاليم كه مي‌شنويم مجلس شما اقتدار جدي پيدا كرده است. وي مجلس را نماد دموكراسي دانست و گفت: هرچه مجلس بيشتر قدرت يابد، دموكراسي قوي‌تر مي‌شود، تجربه تاريخي در مشرق زمين نشان مي‌دهد كه كشورهايي كه پارلمان‌هاي قوي نداشته باشند، آرام آرام به سمت ديكتاتوري سوق مي‌يابند. وي نگاه جمهوري اسلامي ايران به عضويت قرقيزستان در شوراي امنيت را مثبت دانست و گفت: آنچه در حوزه روابط اقتصادي دو كشور مهم است، اين است كه بسترهاي لازم براي همكاري را فراهم كنيم. به گفته رييس مجلس، بايد زمينه‌اي را فراهم كنيم كه سرمايه‌داران ايراني راحت‌تر وارد قرقيزستان شوند.

وي افزود: اگر مساله رفت و آمد توريست به قرقيزستان حل شود، شاهد افزايش سرمايه‌گذاري تجار ايراني در اين كشور خواهيم بود.

وي با اعلام آمادگي بخش‌هاي اقتصادي كشور جهت همكاري نزديك با قرقيزستان گفت: شما مي‌توانيد گوشت وارداتي ما را تامين كنيد، اين در حالي است كه ظرفيت ترانزيتي در ايران بسيار خوب است.

لاريجاني افزود: بازار گوشت عراق بسيار خوب است و مسئولان قرقيزستان مي‌توانند از طريق ترانزيت ايران به اين كشور گوشت صادر كنند. وي با اشاره به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، گفت: پارلمان ايران از قدرت خوبي برخوردار است و قدرت استيضاح وزرا و رييس‌جمهور را دارد، همچنين وزرا بايد با تائيد مجلس انتخاب شوند، در ايران هيچ مقامي حق انحلال پارلمان را ندارد و پارلمان از نفوذ مناسبي در كارهاي مختلف برخوردار است. وي با اشاره به حوادث اخير منطقه، اين حوادث را حركتي دموكراتيك دانست و گفت: كشورهاي اسلامي بايد به دموكراسي‌هاي منطقه خوشامد گويند، البته بسياري از كشورهاي بزرگ مخالف اين حركت هستند. لاريجاني افزود: ما همواره تلاش كرده‌ايم از حركت‌هاي دموكراسي‌خواه حمايت كنيم و مقداري از عصبانيت‌هاي آمريكا به همين دليل است كه البته مهم نيست، مهم اين است كه اراده مردم بايد محقق شود.

به گفته وي، توان مسلمانان منطقه در حال افزايش است لذا بايد ظرفيت‌هايي ايجاد شود تا به اين موضوعات توجه بيشتري مبذول گردد.وي با اشاره به برگزاري كنفرانس حمايت از انتفاضه فلسطين در تهران تاكيد كرد: ما همواره تلاش مي‌كنيم از كشورهاي آزادي‌خواه حمايت كنيم.


 رييس قوه قضاييه:
 گزارش حقوق بشر عليه ايران سخيف و غير مستند است 

رئيس قوه قضاييه، دادستان کل کشور و ستاد حقوق بشر قوه قضاييه را مامور کرد که پرونده ويژه‌اي را در قبال جنايت‌هاي آمريکا عليه ايران و عليه کشورهاي اسلامي گشوده و آن را پيگيري کنند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني طي سخناني در جلسه مسئولان عالي قضايي، برنامه‌ريزي آمريکا در تقويت نگاه «ايران‌هراسي» را نتيجه ضعف اين کشور در حل و فصل مشکلات و اعتراضات مردم آمريکا دانست و از ايران به عنوان کشوري مخالف تروريسم که خود در طول سي سال گذشته قرباني تروريسم شده است، نام برد. وي حرکت‌ها و عمليات تروريستي گروهک منافقين و امثال عبدالمالک ريگي و جنايات آنان عليه مردم بي‌دفاع کشورمان را نمونه‌اي از عمليات تروريستي مورد حمايت آمريکا و عليه ايران برشمرد و ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران به لحاظ بنيان‌هاي ديني خود مخالف تروريسم است. رييس قوه قضاييه به اتهام اخير آمريکا عليه ايران اشاره کرد و افزود: اتهام ترور سفير عربستان در آمريکا براي بسياري از مردم آمريکا و صاحب‌نظران اين کشور نيز قابل قبول نيست و مسئولان عالي کشور هم به روشني و صراحت اين موضوع را رد کرده‌اند و هر عقل سليمي هم غيرعقلاني بودن اين اتهام و مضحک بودن آن را تشخيص مي‌دهد. آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه اقتدار ايران برخاسته از اعتماد و اعتقاد کشورهاي اسلامي و مسلمانان جهان به آرمان اسلامي ايران است و ترور با منطق و سياست ديني و انساني ايران همخواني ندارد، اظهار كرد: اقتدار و توانايي ايران به ترور و از بين بردن يک نفر نيست. ايران در قلوب مسلمانان جهان جاي دارد و استحکام کشور ما بر اساس ايمان و ارزش‌هاي ديني است و محور و اساس اقتدار ايران عزتي است که از ايمان برمي‌خيزد. وي ايران را قرباني تروريسم توصيف کرد و با اشاره به اعتراف‌هاي منتشر شده عوامل تروريستي از جمله گروهک منافقين و عبدالمالک ريگي خاطرنشان كرد: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي منافقان بنا به اعترافات متعددي که در رسانه‌هاي غربي نيز منتشر شده و قابل دسترس است، به ترور بزرگان و مسئولان کشور ما و حتي مردم عادي کوچه و بازار دست زدند و اکنون همين تروريست‌ها آزادانه در برخي کشورهاي غربي زندگي مي‌کنند و دستشان کاملا باز است.

رييس دستگاه قضايي يادآور شد: جنايتکار ديگري به نام عبدالمالک ريگي به اعتراف خود، ده‌ها نفر را در کشور ما به شهادت رساند و در اعترافاتش که همه موجود است تصريح کرد که با ماموران سازمان سيا ملاقات کرده و با کمک‌هاي مادي و آموزش‌هاي آنان اقدامات تروريستي را انجام داده است. آملي لاريجاني دوگانگي و نفاق را ويژگي آشکار ادعاهاي کشورهاي غربي در خصوص تروريسم دانست و گفت: در حالي که اتهامات بسيار روشن در باب نقض حقوق بشر و تروريسم به آمريکا وارد است و دستان اين کشور تا مرفق در خون مردم مسلمان و غير مسلمان فرو رفته است، به طرح ادعاهاي واهي عليه ايران مي‌پردازد.

وي تصريح کرد: آمريکا به بهانه سلاح‌هاي کشتار جمعي به عراق حمله کرد اما سلاح‌هاي کشتار جمعي پيدا نشد. در عوض صدها هزار کشته بر جاي گذاشت. به افغانستان نيز به بهانه پيدا کردن بن لادن حمله کرد و ده سال است که در آنجا مستقر است و در اين مدت صدها و هزاران نفر را به خاک و خون کشيده‌ است و اکنون مسئول ترويج کشت خشخاش در آنجا شده تا جايي که توليد خشخاش در افغانستان از زمان حضور آمريکايي‌ها ده برابر شده و بيش از 80 درصد مواد مخدر دنيا از افغانستان صادر مي‌شود. رييس قوه قضاييه «بهانه‌هاي نخ‌نما شده آمريکا در دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروريسم» را «در واقع بهانه‌هايي براي دستيابي به قدرت و ثروت در جهان» و «سرپوش گذاشتن به مشکلات و ناکامي‌هاي داخلي آمريکا» برشمرد و ادامه داد: در ماجراهاي اخير نيز کاملا آشکار و قابل پيش‌بيني بود که آمريکايي‌ها دنبال جرياني هستند تا اذهان را از وضع داخلي خودشان منحرف کنند. آملي لاريجاني اضافه کرد: منحرف کردن اذهان داخلي‌ و افکار عمومي آمريکا از مشکلات دروني اين کشور و جريان وال‌استريت که با عده معدودي شروع شد اما به تمام شهرهاي آمريکا کشيد و حتي اروپا را هم تحت تأثير قرار داد، از اهداف آمريکا در طرح ادعاهاي واهي عليه ايران است.

وي خيزش اسلامي کشورهاي منطقه را عامل ديگري براي طرح ادعاي اخير عليه ايران دانست و اظهار كرد: امواج بيداري اسلامي آنقدر سهمگين و براي سران استکبار شکننده بوده که همه آنان را مبهوت کرده است. در واقع در تصور آنان نمي‌گنجيد که کشوري مانند مصر که 30 سال در اختيار آمريکا و متحد او يعني اسرائيل بود، يک‌باره به کشوري تبديل شود که صداي رساي عدالت و ارزش‌هاي اسلامي و نفي سکولاريزم و ليبراليزم از آن به گوش برسد. رييس دستگاه قضايي تاکيد کرد: در واقع گسترش اين حرکت‌ها در بحرين، يمن، اردن و کشورهاي ديگر نشان از ناکارآمدي سياست‌هاي آمريکا دارد و حالا به فکر افتاده‌اند که بار ديگر ذهن مردم آمريکا را به دروغ‌هاي خود مشغول کنند و ايران را که محور الهام‌بخش حرکت‌هاي اسلامي است، متهم جلوه دهند. آملي لاريجاني تفرقه‌افکني ميان کشورهاي اسلامي را هدف ديگر ادعاهاي اخير عليه ايران از جمله ادعاي ترور سفير عربستان توصيف کرد و افزود: آمريکايي‌ها مي‌خواهند ميان ايران و عربستان كه در بين کشورهاي اسلامي اهل سنت وزني دارد، اختلاف مذهبي و تفرقه ايجاد كنند و در ايام مراسم حج که جريان وحدت‌انگيزي براي مسلمانان است، اهداف شوم خود را دنبال کنند. وي با تاکيد بر ناکامي آمريکا در رسيدن به اهداف شوم خود اظهار كرد: همان‌طور که همه مسئولان ما، مقام معظم رهبري، مسئولان قوا و ديگران مکرر گوشزد کرده‌اند، بار ديگر اعلام مي‌کنيم كه ما به دنبال ارزش‌هاي ديني هستيم و در کشوري که ارزش‌هاي ديني حاکم است، ترور افراد ناپسند، نامعقول و غيرديني است.

رييس قوه قضاييه خاطرنشان كرد: پيام ما به آمريکا و سران استکبار اين است که بدانند هر چه فشار بر مردم ما بيشتر شود، باز هم ايران به لحاظ ارزش‌هاي انقلابي و اسلامي همان کشور زمان اول انقلاب است، با اين تفاوت که اکنون نظامي مقتدرتر و متحدتر در مقابل توطئه‌هاست و گرچه ممکن است برخي مسئولان به اقتضاي کار و مديريت کشور، دچار اختلاف سليقه‌ هم بشوند که امري طبيعي است ولي وقتي پاي امنيت کشور و منافع ملي به ميان مي‌آيد، همه يک صدا دارند و همه به تبعيت از مقام معظم رهبري به دنبال اقتدار اين نظام و دفاع از همه ارزش‌هايي هستند که نظام بر اساس آن پايه‌ريزي شده است؛ بنابراين از خيال فشار بر اين کشور بيرون بيايند و بدانند که ايران کشوري نيست که از اين تهديدها بترسد. آملي لاريجاني در ادامه به گزارش ارائه شده گزارشگر ويژه حقوق بشر اشاره کرد و با «سخيف و ناصحيح و غير مستند» خواندن اين گزارش و «نامشخص و نادرست بودن روش‌هاي تهيه اين گزارش» تصريح كرد: وعده داده شده بود که اولين گزارش گزارشگر ويژه، گزارشي از روش‌هاي کاري است اما در گزارش به اختصار به اين مساله اشاره شده و به سمت و سوي ارائه گزارش‌هاي ماهوي راجع به جريان‌هاي داخلي کشورمان رفته است.

وي تاکيد کرد: از جمله موارد مهم کاستي‌هاي اين گزارش و بلکه سخافت آن، اينکه اين گزارشگر تقريبا تمام دعاوي معارضان و معاندان نظام را مطرح کرده، در حالي که گزارشگر ويژه وقتي به سراغ تهيه گزارش مي‌رود، بيش و پيش از هر مساله‌اي بايد بي‌طرفي خود را حفظ کند، نه اينکه ادعاهاي يک طرف را که سال‌هاست معارض نظام است بشنود و آنها را تکرار کند و حتي کوچک‌ترين تلاشي براي رنگ و لعاب حقوقي بخشيدن به اين ادعاها هم نکند.


 روسيه نياز به تضمين واقعي دارد 

 فارس: نماينده دائم روسيه در ناتو تاکيد کرد که اين کشور نياز به اظهارات دلگرم کننده و وعده‌هاي دروغين آمريکا ندارد، بلکه به تضمين واقعي در خصوص درخواست‌هاي خود در رابطه با سامانه دفاع ضد موشکي اروپايي احتياج دارد.

به گزارش خبرگزاري «اينترفکس»، "ديميتري راگوزين" نماينده دائم روسيه در ناتو و نماينده ويژه رئيس‌جمهوري اين کشور در مسئله سپر موشکي اعلام کرد اين کشور روي دريافت تضمين واقعي در خصوص عدم جهت‌گيري سامانه دفاع ضد موشکي اروپايي عليه توان راهبردي خود از دولت آمريکا اصرار دارد.

راگوزين گفت: ما به وعده و وعيد نيازي نداريم، حتي اگر بصورت کتبي باشد. ما به مختصات و وضعيت دقيق سامانه‌هاي دفاع ضد موشکي آمريکا در اروپا احتياج داريم که به ما اين امکان را بدهد تا تشخيص بدهيم اين سامانه‌ها واقعا تهديدي براي توان راهبردي فدراسيون روسيه نيستند.


 مخالفت سازمان ملل با عفو صالح 

 مهر: سازمان عفو بين‌الملل، سخنگوي دفتر حقوق بشر و کميسارياي عالي اين سازمان تاکيد کردند که با هر طرحي که به موجب آن به ديکتاتور يمن عفو داده شود، مخالفند.

به گزارش پايگاه خبري "الجزيرة"، کميسارياي عالي حقوق بشر در سازمان ملل تاکيد کرد که با هرگونه توافق براي انتقال قدرت در يمن که شامل عفو "علي عبدالله صالح" باشد مخالف است.اين در حالي است که طرح پيشنهادي شوراي همکاري خليج فارس براي انتقال قدرت در يمن مشتمل بر مصونيت قضايي صالح و دست‌نشانده‌هاي او است.

"روبرت کولويل" سخنگوي دفتر حقوق بشر سازمان ملل نيز در گفت‌وگويي خبري در ژنو اعلام کرد: قانون بين‌الملل در اين زمينه کاملا مشخص است و آن عفوي را که مانع از محاکمه کساني مي‌شود که مرتکب جنايات جنگي، کشتارهاي دسته جمعي، جنايات بشري و نقض آشکار حقوق بشر شده‌اند، ممنوع مي‌کند.


 يهودي بودن اسرائيل بي معناست 

 ايسنا: رئيس جمهوري فرانسه ضمن انتقاد از خواسته رژيم صهيونيستي براي به رسميت شناختن يهودي بودن اين رژيم جعلي و غاصب اعلام کرد يهودي بودن اسرائيل معنايي ندارد.به گزارش خبرگزاري فرانسه، نيکلا سارکوزي درباره پافشاري رژيم صهيونيستي بر يهودي بودن اين رژيم گفت : يهودي بودن اسرائيل بي معنا است، زيرا کشوري وجود ندارد که يهودي يا کاتوليک باشد.وي افزود: من از ايده راه حل دو دولتي دفاع مي کنم. مسئله ملت يهودي ممکن است قابل بررسي باشد، اما يک کشور يهودي اقدامي بي معنا است.در همين راستا آلن ژوپه وزير امور خارجه فرانسه نيز در نشست وزيران امور خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا درباره ازسرگيري مذاکرات سازش در خاورميانه از مفهوم کشور يهودي انتقاد کرد، چرا که به عقيده وي در فلسطين اشغالي به جز يهوديان شهروندان عرب نيز زندگي مي کنند.


 رضايي در گفتگو با شبکه المنار:
 سوريه، حماس و حزب‌الله خط قرمز ايران هستند 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، سوريه، حزب‌الله و حماس را خط قرمز ايران دانست و گفت: اجازه نخواهيم داد براي آنها مشکلي ايجاد شود زيرا آنها خط مقدم جهان اسلام در مقابل اسرائيل هستند.

محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت‌وگوي زنده با شبکه المنار در پاسخ به سوالي درباره اتهام اخير آمريکا عليه ايران گفت: مهم ترين عامل اتهام اخير آمريکا به ايران، فرار از مشکلات بوجود آمده براي اسرائيل و دولت آمريکاست.

رضايي ضمن اشاره به بن بستي که امروز براي آمريکا و رژيم صهيونيستي بوجود آمده است، اظهار داشت: از بيداري اسلامي در کشورهاي منطقه گرفته تا جنبش انساني وال استريت و احتضار رژيم صهيونيستي، بن بستي را براي آنان بوجود آورده که مي‌خواهند هرطور شده بن بست شکني کنند.

وي ادامه داد: آنها براي خروج از اين بن بست، توطئه جديدي را عليه ايران طراحي کرده‌اند تا خودشان را نجات دهند اما امروز دولت و ملت هاي منطقه از اهداف اين سناريو بخوبي آگاهند. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه آمريکايي ها با محوريت اسرائيل سناريوي جديدي نوشتند، اظهار داشت: قصد آنها چالش بين ايران و عربستان است لذا تله‌اي طراحي شده که مي‌خواهند دولت عربستان را در ماجرايي وارد کنند که به نفع آنها نخواهد بود. رضايي با طرح اين سوال که ما چه دشمني با دولت عربستان داريم اظهار داشت: ما با عربستان دشمني نداريم البته از رفتار دولت عربستان در بحرين، يمن و سوريه انتقاد داريم.توصيه ما به دولت عربستان اين است که خودشان را براي اسرائيل و آمريکا هزينه نکنند و وارد ماجرايي که چارچوب آن روشن نيست نشوند.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام پيشنهاد کرد: بهترين راه اين است که عربستان و ايران و ترکيه دست در دست هم داده تا مسائلي را که براي جهان اسلام بوجود مي آوردند چاره انديشي کنند.

رضايي در پاسخ به سوالي درباره تحرک نظامي آمريکا و اسرائيل عليه ايران گفت: با هر نوع حرکت عليه منافع ملي کشورمان از سوي دشمنان ملت ايران با عکس العمل شديد و بزرگ مواجه خواهند شد. اين تحليل‌گر مسائل نظامي در مورد حوادث منطقه تاکيد کرد: تحرکات جديد منطقه نشان مي‌دهد که آمريکايي‌ها قصد دارند ايران را منفعل کنند تا بتوانند به سوريه حمله کنند اما بدانند ملت‌هاي منطقه ساکت نمي‌نشينند و به صحنه مي‌آيند.رضايي تاکيد کرد: سوريه، حزب‌الله و حماس خط قرمز ماست و اجازه نخواهيم داد براي آنها مشکلي ايجاد شود زيرا آنها خط مقدم جهان اسلام در مقابل اسرائيل هستند.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: به امريکايي‌ها توصيه مي‌کنيم مسيري که انتخاب کرده‌اند را رها کنند رفتار آنها غير عقلاني است و دکترين يک دست و 5 هندوانه آمريکايي ها قطعا شکست خواهد خورد لذا بهتر است امور منطقه را به خود کشورهاي منطقه واگذار کنند تا صلح و امنيت و توسعه بجاي تنش و جنگ و درگيري جايگزين شود.

وي درباره مواضع دولت ترکيه در قبال تحولات منطقه گفت: دولت ترکيه با تناقض آشکاري مواجه است که از سويي مي خواهد به آمريکا نزديک و از طرف ديگر خواسته هاي مردم خود را پيگيري کند.


 مصطفي عبدالجليل:
 تمام توان خود را براي کمک به مخالفان سوريه به کار خواهيم گرفت 

رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي در ادامه همسويي با سياستهاي غرب در اظهاراتي سئوال برانگيز از تصميم اين شورا براي کمک همه جانبه به گروههاي مخالف نظام سوريه خبر داد. به گزارش مهر به نقل از شينهوا، مصطفي عبدالجليل پس از ديدار با شماري از اعضاي شوراي ملي انتقالي ليبي در راستاي مواضع سئوال برانگيز خود درباره مخالفان سوريه گفت : ليبي تمام توان و امکانات سياسي، اقتصادي و حتي نظامي خود را براي کمک به مخالفان سوريه به کار خواهد گرفت.

وي با بيان اين مطلب افزود: در اين ديدار ساز و کارهاي کمک به شوراي ملي سوريه (مخالفان) و تلاش براي به رسميت شناختن اين شورا در جامعه جهاني همچون شوراي ملي انتقالي ليبي بحث و بررسي شد.در همين راستا "موسي الکوني" عضو شوراي ملي انتقالي ليبي اظهار داشت اين شورا مخالفان سوريه را به عنوان تنها نماينده قانوني ملت سوريه به رسميت شناخته است و قصد دارد سفارت سوريه در ليبي را ببندد.


 ميز خبر 

 كلينتون در عمان عليه ايران لابي مي‌كند

يك مقام آمريكايي گفت كه هيلاري كلينتون اوايل روز چهارشنبه براي گفت‌و‌گو با سلطان قابوس درباره‌ اقدامات وي در زمينه اصلاحات و در ميان گذاشتن نگراني‌هاي آمريكا درباره ايران با وي به مسقط وارد شد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه با اعلام اين خبر به نقل از اين مقام آمريكايي گزارش داد: هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا ابتدا از سلطان قابوس براي كمك‌هاي وي در ترتيب دادن آزادي جاش فتل و شين بائر ( دو تبعه آمريكايي كه به ورود غيرقانوني به خاك ايران و جاسوسي محكوم و سپس با قيد وثيقه آزاد شدند) تشكر خواهد كرد.اين مقام وزارت امور خارجه آمريكا كه در هواپيماي كلينتون به مقصد مقسط با خبرنگاران گفت‌و‌گو مي‌كرد، افزود: وزير امور خارجه آمريكا همچنين در ديدارش با سلطان قابوس، پادشاه عمان، مذاكراتي را كه در ماه ژانويه درباره اصلاحات اقتصادي و اجتماعي و توسعه و آموزش با وي داشت، پيگيري خواهد كرد.مقام ياد شده افزود: كلينتون همچنين در ديدار با پادشاه عمان درباره سوريه و يمن رايزني خواهد كرد و در عين حال نگراني‌هاي آمريكا درباره رويكرد ايران را با وي در ميان خواهد گذاشت.

انگليس و کانادا 5 تبعه ايراني را در ليست تحريم قرار دادند

کانادا و انگليس در اقدامي بحث برانگيز 5 تبعه ايراني را در ارتباط با سناريوي ترور سفير عربستان در واشنگتن تحت تحريم قرار دادند.فارس به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، انگليس دارايي 5 نفر از اتباع ايراني را در ارتباط با سناريوي ترور سفير عربستان در واشنگتن مسدود کرد.وزارت دارايي انگليس با تأييد اين خبر اعلام کرد: اين اقدام تحت معاهده توقيف دارايي‌هاي تروريست‌ها انجام گرفته است اما اين تصميم لزوما به اين معني نيست که دارايي‌هاي اين 5 نفر در انگليس نگه داشته مي‌شود.در اين مورد 2 نفر توسط مقامات آمريکا متهم و بازداشت شده‌اند. اتهام آنها اين است که با استفاده از مافياي مواد مخدر در مکزيک بر آن بودند تا الجبيري را ترور کنند.سخنگوي وزارت خزانه داري انگليس گفت: توقيف دارايي‌هاي اين 5 نفر به ما تحميل شده است.آسوشيتد پرس در ادامه گزارش خود نوشت: اين پنج نفر شامل "منصور ارباب سيار"، 56 ساله، شهروند آمريکا که داراي پاسپورت ايراني است و "غلام شکوري" عضو نيروي سپاه قدس است.وزارت دارايي انگليس اعلام کرد: علاوه بر اين دو نفر دارايي‌هاي "حامد عبداللهي" افسر ارشد سپاه قدس، "عبدالرضا شهلايي" و "قاسم سليماني" از فرماندهان سپاه قدس را نيز مسدود کرده است.

هيگ : فشار بيشتر بر ايران، برنامه غرب در سال آينده ميلادي

وزير خارجه انگليس با اعلام اينکه بهار عربي نبايد باعث غفلت از موضوع برنامه هسته اي ايران شود، اعلام کرد که پرداختن به موضوع هسته اي ايران سال آينده ميلادي ضرورت بيشتري پيدا خواهد کرد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "رويترز"، "ويليام هيگ" وزير امور خارجه انگليس روز گذشته ضمن اشاره به اينکه پرداختن به موضوع برنامه هسته اي ايران در طول سال آينده ميلادي ضرورت بيشتري پيدا خواهد کرد،گفت که جهان نبايد با تمرکز به قيام هاي جهان عرب از ايران غفلت کند.هيگ با اشاره به اينکه نبايد از تهديد مبرم و پايدار برنامه هسته اي ايران غفلت کرد، گفت: اظهارات آمريکا مبني بر توطئه ايران در ترور سفير عربستان سعودي در واشنگتن، از بحث درباره نگراني هاي غرب درباره تلاش مخفيانه ايران جهت توليد بمب هاي اتمي مجزا است و تلاش ها براي حل موضوع هسته اي ايران را متوقف نمي کند.وزير خارجه انگليس با اشاره به اينکه از ديدگاه او اين موضوع (برنامه هسته اي ايران) در سال آينده ميلادي اضطرار بيشتري خواهد يافت، اعلام کرد: در صورتي که ايران سياست هسته اي خود را تغيير ندهد، انگليس فشارها بر جمهوري اسلامي را تشديد خواهد کرد.


 موج كوتاه 

«کساني که بايد الگو شوند»عنوان يادداشت روز روزنامه‌ خراسان بود كه در آن مي‌خوانيد: نخبگان در هر جامعه اي به ويژه در جامعه ما در ميان افکار عمومي و بين اقشار مختلف جامعه از محبوبيت و احترام فراواني برخوردارند اما حمايت از اين قشر و تلاش براي معرفي آنان و الگوسازي از آنان براي نسل جوان بر عهده دولتمردان است. جاي تأسف است که آن چنان که به معرفي شخصيت هاي ورزشي و هنرپيشگان و تبديل آنان به الگو براي جوانان پرداخته شده است و انتقاد اصلي در اين زمينه نيز شايد به رسانه ملي وارد باشد در معرفي و الگوسازي چهره هاي برتر و شخصيت هاي علمي، ادبي و فرهنگي تلاشي صورت نگرفته است و نتيجه آن شده که بسياري از جوانان امروزه حتي نامي از مفاخر علمي جامعه نشنيده اند.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود در مورد رابطه با روسيه نوشته بود، که در آن مي خوانيد:

اگر از عامه مردم نظرخواهي شود، بي شبهه نتيجه جز تجديد نظر در رابطه با روسيه نخواهد بود و مردم شريف ايران هرگز روسيه را به عنوان همسايه شريف و جوانمرد و دوستدار حقوق انساني انسان، تاييد نمي کنند. براي تعيين وزن روسيه در ترازوي نظر مردم مسلمان ايران بهتر است که کاوشي در تاريخ داشته باشيم. در خاتمه با هزار دليل و نشانه نانوشته تاکيد مي شود که در دنياي يخي، روحيه يخي و چشم هاي يخي روسي، ساده لوحانه است اگر با آن همه سوء سابقه روس ها باز هم در عرصه پيچ در پيچ بين المللي به پشتيباني روس ها از خود تکيه کنيم. دستگاه ديپلماسي ايران بايد از اين که از يک گزشگاه چند بار گزيده شود پرهيز کند.

«چه کنيم که قلم در کف دشمن است»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد: غرب به سرکردگي امريکا و همراهي و دنباله‌روي برخي کشورهاي منطقه در اين زمان خاص، «تيرهاي چند شعبه و زهرآگين» خود را با همه توان تبليغاتي در کمان دشمني قرار داده و نظام و کشور ما را هدف گرفته‌اند. «تحريم‌ها»، «اتهام تروريستي»، «پرونده حقوق بشر»، «موضوع هسته‌اي» و... هم‌زمان به‌سوي ما پرتاب شده‌اند. متأسفانه همان‌گونه‌که بسياري از صاحب‌نظران و کارشناسان امور مملکتي گفته‌اند، ديپلماسي کشور ما در اين وضعيت تحرک بايسته‌اي ندارد. حرف‌هاي خوب زياد زده مي‌شود؛ اما پاي عمل در دگرگوني وضعيت لنگ مي‌زند. به‌نظر مي‌آيد که تهديدات و تبليغات به‌راه‌افتاده عليه کشورمان چندان جدي گرفته نشده است.

«تغيير ريل اقتصاد ايران»عنوان سرمقاله‌ روزنامه شرق بود كه در آن مي‌خوانيد؛ تصميم شوراي پول و اعتبار مبني بر افزايش نرخ سود 5/2 درصدي سپرده‌ها، يك حركت مثبت و يك حركت ضدتورمي است. اين تصميم نشانگر اين است كه دولت نگران وضعيت تورم است و اين نگراني به قدري است كه دولت حاضر شده اين سياست انقباضي پولي را براي نخستين بار در 15 سال اخير اعمال كند. با اجراي اين سياست امكان كاهش نرخ تورم به وجود مي‌آيد، چون سرعت گردش پول كم مي‌شوداين رخداد، حادثه بزرگي است و اگر اين حادثه برخلاف ميل رييس‌جمهور صورت نگرفته باشد و توسط دولت وتو نشود، نشان‌دهنده اين است كه قطار اقتصاد ايران پس از تحمل خسارت‌هاي بي‌شمار ناشي از انحرافش از مسير درست، به ريل اصلي
بازخواهد گشت.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود درمورد آسيب به سرمايه هاي اجتماعي چنين نوشته بود: بروز تخلفات بزرگ مالي و فسادهاي گسترده اقتصادي كه تبلور آن را طي چند ماه اخير در جريان اختلاس بي‌سابقه شاهد بوده و هستيم، باز هم به اركان سرمايه اجتماعي ضربه وارد مي‌كند و افكار عمومي را نسبت به كارايي، درستي و جديت نهادها و دستگاه‌هاي نظارتي دچار ترديد مي‌سازد.در چنين شرايطي و با توجه به تهديدات روزافزوني كه از سوي دشمنان ايران و انقلاب اسلامي وجود دارد به نظر مي‌رسد، مسئولان امر در درجه اول بايد با تصحيح رويه‌هاي نادرست گذشته در ارائه وعده‌هاي ناممكن و بالا بردن سطح توقعات جامعه از آسيب ديدن سرمايه اجتماعي جلوگيري كنند و در گام‌هاي بعدي با اعمال قانون و رفتار مقتدرانه در قبال تخلفات، اعتماد لطمه ديده را بازسازي نمايند.

روزنامه ملت ما در سرمقاله خود به مبادله اسراي فلسطيني اشاره کرده بود و نوشت: مبادله ديروز اسراي فلسطيني و گلعاد شليط سرباز رژيم صهيونيستي، بيش از هر چيز حاوي اين پيام است كه معادله منطقه به سود مقاومت در حال تغيير است.واقعيت اين است كه در طول بيش از 5 سال گذشته ميانجي‌هاي بسياري به‌ويژه ترك‌ها درصدد حل و فصل مسئله اين سرباز فلسطيني بودند ولي رژيم صهيونيستي هيچ‌گاه حاضر به پذيرش پيشنهاد مبادله اسرا نشده بود.اما اكنون با تغيير معادله منطقه و پيروزي انقلاب‌هاي مردمي در كشورهايي مثل مصر، صهيونيست‌ها دريافتند كه ديگر نمي‌توانند رويه گذشته خود را
ادامه دهند .


 يک نکته از هزاران 

قضاوت کنيد... نه امتحان...!!

شما يک پيامک به 2020 مي زنيد سپس همراه اول شما را به لاتاري (‌بخوانيد بخت آزمايي) خود دعوت مي کند ، سپس با روش هاي بچه گانه شما را ترغيب به ادامه اين کاسبي پر سود خواهد کرد که هر پيامک 364 تومان به پاي شما نوشته مي شود. اينکه طراحان اين مدل کاسبي مخاطب خود را چگونه فرض مي‌کنند نکته مهمي است اما طراحي لاتاري گونه اين سيستم نکته بسيار مهمتري است . اين روش که مصداق بخت آزمايي است فقط کاربرد کاسب کارانه‌اي براي همراه اول دارد ، کاسبي که برنده آن همراه اول و شرکت اسپانسر همراه اول است و بازنده آن من و شما !


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي