جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4019

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي :
رشد، توسعه و تعالي دانشگاه آزاد اسلامي نتيجه تلاش، انگيزه و همت والا بوده است


فرهنگ دانشگاه


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي :
 رشد، توسعه و تعالي دانشگاه آزاد اسلامي نتيجه تلاش، انگيزه و همت والا بوده است 

 دکتر جاسبي گفت: در طول سه دهه فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي عليرغم همه مخالفتها و کارشکني ها، لحظه اي از برنامه ريزي و توسعه کمي و کيفي غافل نشده ايم؛ چرا که احساس مي کرديم پاسخ نامهرباني ها را بايد در عمل و ميدان نمايش امکانات بدهيم. به گزارش آنا، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در مراسم جشن بزرگ فارغ التحصيلان برگزيده و برتر دانشگاه آزاد اسلامي که با حضور 2500 نفر از دانش آموختگان در سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شد، خاطر نشان کرد: اگر کاري در دانشگاه آزاد اسلامي صورت گرفته، نتيجه خواست و لطف خداوند بوده است و افراد زيادي در ساختن بناي رفيع دانشگاه سهم داشته اند و بنده تنها به عنوان يک خدمتگزار کوچک انجام وظيفه کرده ام.

دکترجاسبي با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي در سال 61 فعاليت خود را از يک ساختمان استيجاري در خيابان اسکندري آغاز کرد، افزود: در طول اين 30 سال شاهد سنگ اندازيها، تهمت ها، غوغاسالاريها و جوسازيهاي بي شماري بوديم اما چون از ابتداي امر با خدا پيمان بسته بوديم که نهراسيم، با توکل به خدا به راه پرفراز و نشيب خود ادامه داديم و قضاوت درباره مخالفان خود را به تاريخ و زمانه سپرديم. وي با اشاره به وجود چهار ميليون فارغ التحصيل، يک ميليون و 700 هزار دانشجو، 50 مرکز پژوهشي و تحقيقاتي، 30 هزار عضو هيئت علمي تمام وقت و 600 مدرسه سما در دانشگاه آزاد اسلامي اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامي داراي 400 واحد در داخل و 5 واحد در خارج از کشور و همچنين صاحب20 بيمارستان است که 12 مورد آن ملکي هستند. دکترجـاسبي بـا تـأکيد بـر اينکه امـوال دانشگاه آزاد اسلامي متعلق بـه هيچ فردي نيست، گفت: اين مسئله مهم در اساسنامه هم ذکر شده است و هيچ کس نمي تواند ذره اي سهم از اموال دانشگاه داشته باشد و همه حقوق بگير هستند. وي فضاي آموزشي، پژوهشي و رفاهي دانشگاه آزاد اسلامي را 20 ميليون مترمربع دانست و گفت: به لحاظ فضاي آموزشي از دانشگاه هاي معتبر دولتي پيش گرفته ايم و از نظر هيئت علمي به سرعت پيش مي رويم. دکترجاسبي ادامه داد: شبکه واحد علوم و تحقيقات را به منظور پاسخگويي به نياز حداقل يک ميليون متقاضي تحصيلات تکميلي در سطح کشور توسعه داديم که اميدواريم ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره کارشناسي ارشد از 15 درصد در سال جاري به 30 درصد افزايش پيدا کند. وي خاطر نشان کرد: مرکز فناوريهاي نو را با هدف تأسيس رشته هاي جديد و بين رشته اي و تجاري کردن پروژه هاي تحقيقاتي ايجاد کرديم که اميد است بسياري از جوانان، متناسب با تحصيلات و نوع رشته خود جذب بازار کار مي شوند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي پيشنهاد داد: تأسيس بنياد خيريه توسط فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي کمک به دانشجويان از طريق اعطاي وام درازمدت بدون بهره که جنبه انتفاعي نداشته باشد گامي اساسي و خدمتي ماندگار به نسل جوان خواستار ادامه تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي مي باشد. دکترجاسبي يادآور شد: آن چه که باعث رشد، توسعه و تعالي دانشگاه آزاد اسلامي شده است علاوه بر کار و تلاش، عشق و انگيزه و همت والا بوده است. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تأکيد کرد: به آينده اين دانشگاه بسيار خوشبين هستم و نسل جوان ما شاهد به اهتزاز درآمدن پرچم علوم و تکنولوژي بر فراز قله هاي بلند افتخارات کشور هستند و يک بار ديگر جندي شاپورها، ابن سيناها، رازي ها، خوارزمي ها و فردوسي ها را زنده خواهد کرد. گفتني است، در اين مراسم، معاون پارلماني ، رئيس کانون فارغ التحصيلان، رئيس مرکز اطلاع رساني دانشگاه آزاد اسلامي و مسوولان کانون فارغ التحصيلان حضور داشتند.

معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي :

دانشگاه آزاد اسلامي اميد همه نسلهاي کشور است

معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي نه تنها اميد استادان، دانش آموختگان، نسل جوان و آيندگان است، بلکه اميد همه نسلهاي کشور است.وي گفت: تعداد دانشجويان کشور از 160 هزار دانشجو در سال 57 به 3 ميليـون و 700 هـزار نفـر رسيده است که نيمي از اين جمعيت دانشجويي در دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل مي کنند. وي با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي مصداق آيه 70 سوره فرقان است، اظهار کرد: اين دانشگاه مشکلات عديده خود را به قوت تبديل کرد و هر روز بيشتر از گذشته پله هاي ترقي را پيمود. زارع خطاب به فارغ التحصيلان تأکيد کرد: همواره برنامه ريزي براي پيمودن مسيرهاي بعدي موفقيت و پيشرفت را در سرلوحه امور خود قرار دهيد و با قدرت، اعتماد و توکل به خدا پيش برويد. معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: پول حاصل از فروش نفت کشور بايد در جهت حل مشکلات جوانان سرمايه گذاري شود.

رئيس کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:

عضويت 180 هزار دانش آموخته در کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي

رئيس کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي از عضويت 180 هزار دانش آموخته در اين کانون خبر داد.دکتر حسين انتظامي در جشن فارغ التحصيلان برتر و برگزيده دانشگاه آزاد و در اجتماع 2500 نفره دانش آموختگان برگزار شد، خاطر نشان کرد: از آنجايي که عضويت در کانون فارغ التحصيلان رايگان و به صورت اينترنتي صورت مي گيرد، توانستيم تعداد اعضاي کانون را از 100 هزار نفر در سال 88 به 180 هزار نفر افزايش دهيم.

وي با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي چهار ميليون فارغ التحصيل دارد، تصريح کرد: کمتر خانواده اي را در کشور مي توان يافت که دانشجو و يا فارغ التحصيل از دانشگاه آزاد اسلامي نداشته باشند؛ به طوري که ما شاهد وجود سه نسل از يک خانواده در دانشگاه آزاد اسلامي بوديم. دکتر انتظامي تأکيد کرد: بسياري از طرحهاي اجرا شده از سوي کانون فارغ التحصيلان ماحصل ايده و انديشه خود اعضا بوده است که بعضاً بسيار مورد توجه قرار گرفته است. رئيس کانون فارغ التحصيلان ادامه داد: اعضاي کانون در قالب طرحهاي مشارکتي به رشد و بالندگي کانون کمک کرده و زمينه و بستر فعاليتهاي نو و هدفمند را فراهم مي کنند.


 فرهنگ دانشگاه 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي درواحد گرمسار:

برنامه گسترش دانشگاه آزاد اسلامي، اميدوار کننده و مفيد است

سخنراني دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمسار با حضور استاندار سمنان، معاون پارلماني دانشگاه آزاد در مجلس شوراي اسلامي ، نماينده مردم گرمسار، نماينده شاهرود، نماينده دامغان، نماينده سمنان، فرماندار شهرستان، رئيس دانشگاه آزاداسلامي واحد گرمسار و جمع کثيري از روساي ادارات و بخشداران، مسئولين، خانواده شهداء ، ايثارگران و جانبازان ورحانيت معزز، اساتيد، کارکنان و دانشجويان برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد گرمسار، دکتر علي لاريجاني ضمن ابراز خوشنودي از حضور در شهرستان گرمسار در آستانه عيدغديرگفت: طبق گزارش دکتر زارع دانشگاه آزاداسلامي توفيقات خوبي داشته وبرنامه گسترش آن اميدوار کننده ومفيداست.

وي با اشاره به سخني از شهيدمطهري مبني بر اين‌كه افراد بايد متناسب با اعتبار اجتماعي خود نسبت به گسترش ساحت فكري خود اقدام كنند، ياد‌آور شد: زماني من دانشجوي دانشگاه شريف بودم، خدمت شهيد مطهري رسيدم و انتقاداتي را به محيط دانشگاه وارد دانستم آن زمان به خاطر ديكتاتوري رژيم شاه خفقاني بر كشور حاكم بود. ايشان در آن زمان گفتند كه افراد بايد متناسب با اعتبار اجتماعي كه پيدا مي‌كنند، ساحت فكري‌شان هم گسترش يابد و آراستگي اخلاقي و فكري پيدا كنند. اين بدين معني‌ است كه در كنار بعد علمي، بعد ايماني و اخلاقي افراد بايد رشد كند؛ چراكه در غير اين صورت هم به خودشان و هم به اجتماع ظلم کرده اند.لاريجاني در ادامه با بيان اين‌كه ‌هر كسي بايد در كار خود تامل كند به طرح اين سوال كه آيا مناسب با مسئوليت‌ها ساحت‌هاي فكري‌ما نيز رشد كرده است پرداخت و گفت: مطمئنا ما به عنوان يك كشور اسلامي و شيعي زمينه‌ها و آمادگي‌هايمان براي رشد افراد زياد است، اما اين كفايت نمي‌كند و اين‌ها بسترهاست و حيات ما در استفاده درست از اين بستر است.

وي ادامه داد: بسياري از خساراتي كه ما در جامعه مي‌بينيم به خاطر اين است كه مغرور به اين شده‌ايم كه در كشوري زندگي مي‌كنيم كه مسائل ديني رشد كرده، نماز مي‌خوانيم،روزه مي‌گيريم و مراسم سينه‌زني برگزار مي‌كنيم، آيا تفكر اسلامي همين است يا بسياري از معارف ما در كتابخانه‌ها مانده است؟

شايان ذکر است رييس مجلس شوراي اسلامي بعد از حضور در دانشگاه آزاد واحد گرمسار به سفر دو روزه خود به استان سمنان پايان داد.مهندس عبدالرضا ترابي نماينده مردم گرمسار در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم گفت: دانشگاه آزاد اسلامي باعث شکستن سد غول کنکور شد و با کمک حضرت امام(ره) در اقصي نقاط کشور شعبه هايي با پول مردم ايجاد نمود و ريالي از دولت به او کمک نشده است.دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمسار در 25 سال گذشته تاسيس شده و بعنوان يکي از بزرگترين دانشگاه هاي منطقه ده شامل استان سمنان و گلستان بوده و در سطح کشور مشغول فعاليت است .وي دانشکده دامپزشکي واحد گرمسار را از بزرگترين و مهمترين دانشکده هاي دامپزشکي سطح ايران دانست که به زودي ساختمان هاي جديد آن افتتاح خواهد شد.مهندس ترابي از وجود 7 دانشگاه غيرانتفاعي در شهرستان گرمسار خبرداد و آمادگي خود را براي همکاري و ايجاد دانشگاه هاي غير انتفاعي در اين شهرستان اعلام نمودند .وي تنها دانشگاه دولتي در شهرستان گرمسار از بدو انقلاب را دانشگاه پيام نور شهرستان ناميد و اشاره کرد: در شهرستان گرمسار بحمداله با همکاري وزير علوم ودولت توانستيم دانشگاه فني و مهندسي گرمسار با چهار رشته مهندسي عمران، مهندسي نفت، مهندسي صنايع ومهندسي معماري را در شهرستان ايجاد نمائيم که در بهمن ماه در هر رشته با 30 نفر و مجموعاً 120 نفر شروع به کار مي نمايد .

ترابي هم چنين از ايجاد رشته پيراپزشکي و بهداشت در آرادان نيز خبرداد.وي از ايجاد دانشکده پزشکي، دندانپزشکي در سفر سوم دولت خبرداد که به زودي در اين شهرستان شروع به کار خواهد نمود .وي اظهار اميدواري کرد که شهرستان گرمسار با توجه به نزديکي پايتخت بزودي به شهر دانشگاهي تبديل خواهد شد.وي هم چنين از ايجاد 7 رشته کارشناسي ارشد در دانشکده پلي تکنيک که در ساختمان سابق جهاد کشاورزي واقع شده خبر داد .

در دانشگاه آزاداسلامي زنجان برگزارشد؛

دومين همايش ملي سوانح و تصادفات جاده‌اي، ريلي و هوايي

دومين کنفرانس ملي سوانح و تصادفات جاده اي ، ريلي وهوايي باحضور مسئولان کشوري واستاني ،اساتيد دانشگاهها ودانشجويان وکاپيتان هوشنگ شهبازي خلبان فرود بوئينگ727 بدون چرخ درمحل سالن همايشهاي علامه طباطبايي دانشگاه آزاداسلامي زنجان برگزارشد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي زنجان :

تصادفات و سوانح امروزه در جامعه به يک مسئله تبديل شده است

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان در دومين همايش ملي سوانح و تصادفات جاده‌اي، ريلي و هوايي که در محل سالن اجتماعات واحد زنجان برگزار شد، گفت: بيش از 350 مقاله از سراسر کشور به اين همايش ارسال شده است.دکترپرتوي افزود: تصادفات و سوانح امروزه به يک مسئله مبتلابه در جامعه تبديل شده است. بنابراين بايد از همه پتانسيل‌هاي کشور براي حل مشکل ترافيکي کشور راه‌سازي، استاندارد سازي وسايط نقليه و ديگر الزامات کاهش سوانح استفاده کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاداسلامي زنجان ، دکتر پرتوي با تأکيد براينکه هنوز از همه پتانسيل‌هاي کشور استفاده نشده است، اظهار کرد: ارتباط موثري بين دستگاه‌هاي اجرايي و دانشگاه‌ها وجود ندارد و اين در حالي است که نيروهاي دانشگاهي براي حل مسائل و مشکلات کشور پتانسيل خوبي دارند. وي يادآور شد: ما به‌عنوان نيروهاي دانشگاهي اعلام مي‌کنيم حاضر به همکاري با مسئولان صنعت و دستگاه‌هاي اجرايي کشور هستيم و به شرط حل مسئله و مشکل آنان اجرت و دستمزد قبول مي کنيم.وي در پايان يادآور شد: انتظار ما از دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي اين است که درخصوص حل مسائل خود با دانشگاه‌ها وارد تعامل شوند اما آنچه در عمل اتفاق مي‌افتد اين است که عموماً دانشگاهيان براي تعامل با دستگاه‌ها پيش‌قدم مي‌شوند و اين فرهنگ بايد تغيير کند.

اسماعيلي خبر داد:

افتتاح خوابگاه 60 واحدي دانشجويي ويژه متأهلين در کوي دانشگاه تهران

مديرکل کوي دانشگاه تهران از افتتاح خوابگاه 60 واحدي دانشجويي، ويژه متأهلين در کوي دانشگاه تهران خبر داد.به گزارش فارس، داريوش اسماعيلي مديرکل کوي دانشگاه تهران با اعلام اين خبر گفت: در آستانه عيد سعيد غديرخم، خوابگاه دانشجويان متأهل در کوي دانشگاه تهران افتتاح و به بهر‌برداري مي‌رسد.وي افزود: اين مجتمع خوابگاهي با نام "غدير 2" داراي 60 واحد مسکوني براي دانشجويان متأهل است و در کوي دانشگاه تهران جاي دارد.

رئيس واحد انديمشک:

فراهم کردن بستر براي تحصيل همگان يکي از مهمترين اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي بوده است

رئيس واحد انديمشک گفت: نبايد از ايامي که در آن هستيم غافل شويم بايد دهه ولايت در کشور احياء شود و هر سال با شکوه تر از قبل برگزار گردد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد انديمشک، ديدار پرسش و پاسخ رئيس واحد انديمشک با دانشجويان دختر ساکن خوابگاه اين دانشگاه برگزار شد.در اين نشست ابراهيم لطفي نيا رئيس دانشگاه آزاداسلامي انديمشک ضمن تبريک دهه ولايت، اين دهه را فرصتي دانست تا آحاد مردم، و شيعيان با شناخت بيشتر امامت در اين مسير نوراني گام هاي معرفتي بلندي بردارند.وي در ادامه افزود: دوران دانشجويي از بهترين دورن زندگي مي باشد و همواره براي انسان گنجينه اي از خاطرات و تجربيات مختلف است و تا آخرين لحظه زندگي همراه انسان خواهد بود.وي زندگي خوابگاهي را در عين سخت بودن شيرين خواند و اظهار کرد: سختي ها باعث مقاومتر شدن انسان در برابر مشکلات مي شود و آنان که رنج و مشقت بيشتري تحمل نمايند پيروزي هاي بيشتري نصيبشان خواهد شد.لطفي نيا با اشاره با سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، يکي از مهمترين کارهاي دانشگاه آزاداسلامي در سي سال اخير را فراهم کردن بستر براي تحصيل همگان دانست و تصريح کرد: بيش از 400 واحد و مرکز دانشگاهي در سراسر ايران در حال فعاليت هستند که هر کدام به نحو خود سهم عمده اي در توسعه علمي منطقه جغرافيايي خويش داشته اند.

وي در ادامه به مشکلات دانشجويان خوابگاهي اشاره کرد و افزود: خوشبختانه واحد انديمشک از امکانات نسبي خوبي برخوردار است و ما خود را موظف به مراقبت بيشتر و کاهش مشکلات دانشجويان، بالاخص دانشجويان ساکن خوابگاه مي دانيم. در ادامه دانشجويان به بيان مشکلات و نظرات خود در خصوص مسائل خوابگاه پرداختند.برگزاري اردوي زيارتي،رفع مشکلات تاسيساتي،نصب اتوماسيون ورود خروج، برگزاري جلسات مشاوره اي مختلف در خوابگاه و ... از جمله مواردي بود که در در اين جلسه مطرح شد.

کسب مدال نقره عضو هيات علمي واحد آستارا در مسابقات اختراعات وتکنولوژيها ي آلمان

رئيس دانشگاه آزاداسلامي واحد آستارا اظهار داشت : با بکار گيري نيروهاي متعهد ، متخصص ونابغه وتشويق آنان درجهت رشد وترقي در امر پژوهش وتحقيق واحتراعات ، بحمدالله بار ديگر دکتر مصطفي معدني پور عضوهيات علمي واحد آستارا توانست باکسب افتخاري ديگر در مسابقات اختراعات وتکنولوژيهاي جديد 2011 در سطح بين المللي در کشور آلمان با کسب مدال نقره افتخاري ديگر نصيب کشورمان نمايد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد آستارا، موسي رضواني افزود: درمسابقات بين المللي اختراعات 2011 آلمان گواهينامه ويژه وکاپ طلا کره جنوبي و گواهينامه اختراعات سبز توسط دکتر معدني پور بنام واحد آستارا اخذ گرديد. شايان ذکر است اين اختراع در سال 88 با نام ساخت کامپوزيت حاصل از ضايعات پليمري وضايعات ليگنوسلو لزي به دانشگاه آزاداسلامي واحد آستارابه ثبت رسيده بود.

برگزاري بيست و ششمين كميته تعيين اولويت استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان

بيست و ششمين جلسه كميته تعيين اولويت استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي، با حضور معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي، رئيس باشگاه پژوهشگران جوان، معاون پذيرش، تسهيلات و استعدادهاي درخشان باشگاه و رئيس اداره نخبگان باشگاه در محل ‌ستاد ‌مركزي باشگاه پژوهشگران جوان تشكيل گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي باشگاه پژوهشگران، كميته مذكور پس از بررسي كليه درخواستهاي واصله و بحث‌ و‌ تبادل نظر،‌ با عضويت پانزده نفر از متقاضيان واجد شرايط عضويت در استعدادهاي درخشان باشگاه (ادب) در مقاطع مختلف (دكتراي تخصصي 1 نفر، كارشناسي ارشد، 10 نفر، كارشناسي، 4 نفر)، در واحدهاي بناب، كرمانشاه، كرمان، نجف آباد، كرج ،اردبيل، خوي، تهران جنوب، همدان، قزوين، بندر انزلي موافقت به عمل آمد.

همايش تكنولوژي آموزشي در واحد ساري برگزار شد

از سوي گروه تكنولوژي آموزشي واحد ساري و با حضور كليه دانشجويان كارشناسي ارشد تكنولوژي آموزشي اين واحد دانشگاهي همايش تكنولوژي آموزشي در سالن اجتماعات دانشكده علوم انساني برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد ساري، در اين همايش دكتر يوسفي رئيس دانشكده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي ساري گزارشي در مورد روند ايجاد كارشناسي ارشد تكنولوژي آموزشي در واحد ساري ارائه نمود .سپس دكتر داريوش نوروزي مدير گروه تكنولوژي آموزشي دانشگاه علامه طباطبايي و از مولفين كتب آموزشي به تشريح اهميت تكنولوژي آموزشي و جايگاه آن در نظام آموزشي پرداخت. وي در ادامه به تعريف تكنولوژي آموزشي پرداخت و گفت :رويكرد سيستمي كه فرآيند ياددهي و يادگيري را كنترل مي كند تكنولوژي آموزشي مي گويند در اين راستا يك تكنولوژسيت آموزشي بايد هم اصول آموزشي و هم مبناي يادگيري را بشناسد و به عناون يك مهندس و معمار ، طراحي آموزشي كند. دكتر نوروزي شناخت فلسفه، روش و متدلوژي، بكراند علمي، سلسه مراتب سازماني و ارتباطات اجتماعي سيستم را براي طراحي آموزشي مناسب مورد تاكيد قرار داد و تصريح نمود: هر سيستم باز اجتماعي براي جاودانگي خود احتياج به انرژي بيروني دارد و براي جلوگيري از اضمحلال بايد از بيرون انرژي بگيرد در غير اينصورت محو خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي