جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4019


مروري بر اختلالات يادگيري
استاد: دكتر احدي دانشجو: شهرام امامي (قسمت نوزدهم و پاياني)

پوستتان را نخارانيد


خبرها از عالم علم


 مروري بر اختلالات يادگيري  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: شهرام امامي (قسمت نوزدهم و پاياني)

 ناتواني در خواندن : ‏Dyslexia

‎مشکلات خواندن از اساسي ترين مشکلاتي است که کودکان مبتلا به ناتواني يادگيري با آن مواجه هستند ، زيرا کودکي که نمي تواند بخواند شانس بسيار کمي براي موفقيت در مدرسه دارد .

علاوه بر آن گاهي دشواريهاي خواندن اين کودکان با مشکل هجي کردن نيز همراه است .

ناتواني در خواندن ، اختلالي است که به رغم تجارب کلاسي متعارف ، شخص در کسب مهارتهاي زباني خواندن و هجي کردن که متناسب با توانايي هوشي اش باشد، عاجز است .

ناتواني در رياضيات :‏‎ Dyscalculia ‎

ناتواني در رياضيات عبارت است از اختلال در توانائيهاي رياضيات که در اثر آسيب ارثي، فرايندهاي رشدي مراکز مغز که زمينه رشد تواناييهاي رياضي است ، به وجود مي آيد .

کودکان مبتلا به ناتواني در رياضيات در زمينه درک روابط فضايي دچار مشکل شديد هستند‌.

‏ناتواني در بيان کتبي يا نوشتن : ‏Dysgraphia

فرايند نوشتن پيچيده است و به مهارتها و تواناييهاي مختلفي بستگي دارد و مستلزم درک صحيحي از الگوهاي نمادين نوشتاري است .

مهارت نوشتن با کارکرد حرکتي چشم و هماهنگي حرکات ارتباط دارد ، همچنين مستلزم هماهنگي حرکتي چشم و دست ، کنترل بازو ، دست و عضلات انگشت است . مشکلات نوشتن اکثراًدر بين کودکان داراي صدمات مغزي ، آسيبهاي خفيف مغزي و کودکان مبتلا به ناتواني يادگيري ديده مي شود.

ناتواني در نوشتن شامل : ناتواني در املاء نويسي، دستخط و انشانويسي مي شود.

مهارت املانويسي يکي از مهارتهاي مهم زبان نوشتاري است که نوشتن نيمه فعال محسوب مي شود . املاي يک کلمه پيچيده تر و دشوارتر از خواندن آن است چرا که در خواندن ، نشانه ها و حروف الفبا در بازشناسي کلمه وي را ياري مي کنند اما در نوشتن دانش آموز بايد بر روابط آواها و نشانه ها ، تجزيه واژه ها و نحوه ترکيب عناصر متشکله آن آگاهي و مهارت کامل داشته باشد .(عليرضايي،1387)

‏درمان اختلالات يادگيري ‏

هر چند اختلالات يادگيري اصولا مساله‌اي آموزشي است، اما از چندين جنبه مختلف مورد بررسي قرار گرفته است. بسياري تلاشها در اين زمينه آشکار از فرضيه نقص جزئي در مغز سود مي‌جويند و بدين ترتيب مي‌کوشند تا با ارزيابي مسائل فرض شده مربوط به اين نقص زيستي مشکل را برطرف کنند. از جمله شيوه‌هاي درماني رايج بر اين اساس مي‌توان به درمان رايج بر نگرشهاي "ادراکي" - "حرکتي" اشاره کرد.‏

در اين شيوه تلاش مي‌شود تا موقعيتهايي براي کودک فراهم شود تا بتواند اطلاعاتي را از محيط دريافت دارد، به يکديگر ارتباط دهد و آنها را دريابد. استفاده از روروک ، بازيهايي براي آموزش حرکت ، تمرينات روي تخته سياه براي رشد هماهنگي حرکت و ادراک ديداري ، حل معما در اين شيوه کاربرد دارد.

از روشهاي درماني ديگر مي‌توان به روش "ديداري" - "حرکتي فراستيگ" و شيوه‌هاي رفتاري اشاره کرد. برخي از متخصصان حرفه پزشکي نيز معتقدند بايد به اين دسته کودکان دست کم به طور آزمايشي دارو تجويز کرد.

با اين حال درباره تاثيرات دارو درماني روي دانش آموزان مبتلا به اختلالات يادگيري مطالعات انجام شده بسيار اندک است.

"مگا ويتامين درماني" اولين بار توسط کوت براي درمان اين اختلالات پيشنهاد شد که به استفاده از ويتامينها تا حداکثر يک هزار برابر ميزان مورد نياز بدن گفته مي‌شود.از سوي ديگر در نظر گرفتن امکانات آموزشي ويژه براي کودکان مورد توجه قرار گفته است مثلا استفاده از اتاق مرجع يا کلاسهاي ويژه.

با اين حال مساله جاي دهي مبتلايان به اختلالات يادگيري در کلاسهاي مختلف هنوز مورد بحث بسياري از متخصصان آموزش و پرورش است.


  پوستتان را نخارانيد  

اگزما واژه‌اي کلي براي وضعيت هاي مختلف پوست ملتهب است. يکي از شايع ترين فرم هاي آن درماتيت يا اگزماي آتوپيک است. تقريباً 10 تا 20 درصد افراد مبتلا به اين بيماري مزمن، عودکننده و خارش دار هستند که در بعضي موارد در کودکي شروع مي شود. خوشبختانه خيلي از کودکان مبتلا به اگزما با بزرگ شدن بيماري شان بهبود مي يابد.

به گزارش سلامت نيوز در مجموع درماتيت آتوپيک بسته به عوامل بيروني خود را بروز مي دهد. اگرچه علتش ناشناخته است، به نظر مي رسد ناشي از پاسخ غيرطبيعي سيستم دفاعي بدن است. در افراد مبتلا به اگزما پاسخ التهابي به مواد محرک سبب خارش و خاراندن مي شود. اگزما واگيردار نبوده و مانند خيلي از بيماري هاي ديگر درمان قطعي ندارد. با اين حال در بيشتر بيماران بيماري ممکن است با اجتناب از عوامل محرک بهبود يابد. اگرچه اگزما از فردي به فرد ديگر متفاوت به نظر مي رسد اغلب با تکه هايي از ضايعات پوستي خشک، قرمز و شديداً خارش دار مشخص مي شود.

اگزما گاهي تحت عنوان ضايعات بثوري خارش دار نيز شناخته مي شود زيرا به دنبال خارش و خاراندن ضايعات پوستي ظاهر مي شود. اگزما در هر قسمت از بدن به وجود مي آيد با اين حال در شيرخواران اگزما به صورت تيپيک در پيشاني، گونه، ساعد، ساق پا، پوست سر و گردن رخ مي دهد. در کودکان و بزرگسالان اگزما به صورت مشخص در صورت، گردن، قسمت داخلي آرنج، زانو و قوزک پا رخ مي دهد. در بعضي افراد اگزما ممکن است تاولي و ترشح دار باشد. در بعضي ديگر ممکن است به صورت ضايعات پوسته ريز، خشک و قرمز خود را نشان دهد. خارش مزمن به دليل افزايش ضخامت پوست سبب چرمي شدن (ليکن فيکاسيون) پوست مي شود.

علت خارش در اگزما

بسياري از مواد، عامل محرک در اگزما شناخته شده است ولي در همه افراد سبب اين حالت نمي شود. در بسياري مواقع علت اصلي شعله ور شدن بيماري نامشخص خواهد ماند. در برخي موارد به نظر مي رسد مواد خشن و زبر که در تماس با پوست قرار مي گيرند سبب خارش مي شوند. در بعضي ديگر گرما يا تعريق زياد سبب بروز علائم مي شود. در بعضي از بيماران نيز صابون ها، پودرهاي رختشويي، گندزداها، تماس با آبميوه تازه يا گوشت، مايت موجود در غبار بزاق حيوانات ممکن است سبب خارش شود.

عفونت هاي فوقاني دستگاه تنفسي که عمدتاً توسط ويروس ها رخ مي دهد مي تواند سبب شعله ور شدن بيماري شود. استرس گاهي اوقات سبب بدتر شدن بيماري مي شود.

چه کساني به اگزما مبتلا مي شوند

اگزما کودکان و بالغان، هر دو را درگير کرده است اما معمولاً بيماري در شيرخوارگي شروع مي شود. اگرچه علت اصلي بيماري شناخته نشده، اما معمولاً شرح حال خانوادگي حساسيت و آلرژي وجود دارد. افرادي که از نظر ژنتيک مستعد هستند و در معرض عوامل محرک محيطي قرار مي گيرند، ممکن است اگزما را نشان دهند. خيلي از افرادي که اگزما دارند از رينيت آلرژيک (حساسيت فصلي) و آسم شکايت کرده يا در خانواده شان، افراد مبتلا به اين بيماري ها وجود دارند.

شيوع بيماري

انستيتوي ملي سلامت امريکا تخمين مي زند 15 ميليون نفر اشکالي از اگزما را دارند. حدود 10 تا 20 درصد همه شيرخواران اگزما دارند با اين حال نيمي از بيماران تا سنين بين 5 تا 15 سالگي بهبود مي يابند. سايرين بعضي از اشکال اين بيماري را در طول زندگي از خود نشان مي دهند.

چگونه مي توان از اين بيماري جلوگيري کرد

با رعايت نکات بسيار ساده مانند موارد ذيل مي‌توان از بروز بيماري تا حدودي جلوگيري کرد.

- مرطوب کردن مکرر پوست

- اجتناب از تغييرات ناگهاني در درجه حرارت يا رطوبت

- اجتناب از تعريق يا گرم شدن زياد از حد بدن

- کاهش استرس

- اجتناب از مواد خارش زا مثل پشم يا ساير عوامل محرک

- اجتناب از صابون ها، پودرهاي رختشويي و حلال هاي قوي

- اجتناب از عوامل محيطي که سبب تحريک و آلرژي مي شوند مثل گرده، دانه ها، مايت، پشم و کرک حيوانات

- اجتناب از هرگونه غذايي که سبب بروز بيماري شود.

درمان اگزما

يکي از مهم ترين اجزاي درمان اگزما، اجتناب از خاراندن است. اگزما معمولاً خشک و خارش دار است. شايع ترين درمان، استفاده از لوسيون يا کرمي است که تا حد امکان پوست را مرطوب نگه مي دارد. اين درمان به خصوص اگر چند دقيقه پس از حمام کردن استفاده شود، موثر بوده و سبب احساس مرطوب ماندن پوست مي شود. اگر کمپرس سردي مستقيماً روي ناحيه خارش دار پوست اعمال شود سبب تسکين خارش مي شود. اگر وضعيت ادامه يافت يا بدتر شد يا بهبودي قانع کننده‌اي نيافت درمان موثر ديگر استفاده از کرم يا پمادهاي کورتيکوستروييد (کورتون) براي کاهش التهاب است. در موارد شديدتر، درمان با کورتون خوراکي انجام مي گيرد ولي عوارض درمان شديدتر بوده و اگر درمان قطع شود ممکن است بيماري شعله ور شود. در هر حال اين درمان براي درازمدت توصيه نمي شود. بايد دقت کرد استفاده از کورتون بايد تحت نظارت و تجويز پزشک بوده و استفاده خودسرانه از آن عواقب جبران ناپذيري به دنبال خواهد داشت. پوستي که تحت تاثير اگزما است، ممکن است مکرراً عفوني شود. در اين موارد استفاده از کرم ها و پمادهاي آنتي بيوتيک (تحت نظارت پزشک) الزامي است. براي خارش هاي شديد آنتي هيستامين ها در شکل هاي مختلف موجود است. خواب آلودگي از عوارض اين داروهاست. اين داروها اگر غروب استفاده شوند باعث پيشگيري از بي قراري و ناراحتي ناشي از اگزما شده و سبب بهبود خواب مي شوند. به دليل اثر خواب آور اين داروها بايد از رانندگي و کار با وسايلي که نياز به دقت بالا دارند، اجتناب کرد. درمان با تار (قطران) يا فتوتراپي، اثرات مثبتي دارد ولي بايد در نظر داشت درمان با تار خوشايند نيست. فتوتراپي نياز به وسايل اختصاصي دارد. در مواقعي که هيچ يک از درمان هاي بالا موثر نباشد استفاده از داروهاي مهارکننده سيستم ايمني مي تواند باعث بهبود بيماري شود. داروهاي جديدي در حال اخذ تاييديه لازم از FDA (اداره دارو و غذاي امريکا) هستند.

براي کودکان مبتلا به اگزما چه مي توان کرد

براي موارد خفيف تا متوسط استفاده از مرطوب کننده به صورت مرتب مفيد است. همان طور که خاطرنشان شد اگزما معمولاً با افزايش سن بهبود مي يابد. علاوه بر اقداماتي مانند اجتناب از تغييرات شديد درجه حرارت و رطوبت و تهويه خوب هوا (جهت جلوگيري از وجود مايت در هوا) که در بالا ذکر شد، استفاده از صابون هاي ملايم براي پوست و لباس کودک توصيه مي شود. بهتر است از لباس هاي کتان و با تهويه خوب استفاده شود.


 خبرها از عالم علم 

عصبانيت روزانه

عصبانيت، اغلب اوقات از رفتار حاكي از عدم اعتماد به نفس ناشي مي شود. ما بيش از آنچه نياز است به چيزي اهميت مي دهيم و به اين ترتيب ديگران را به سوءاستفاده از خودمان دعوت مي كنيم و بعد از شدت عصبانيت جوش مي آوريم. اگر همكاري، بيش از حد معمول محل كارش را ترك كند و سهم غيرمنصفانه اي از كار را بر دوش شما بيندازد، شما مي توانيد خيلي جدي و محكم از «قبول مسئوليت» امتناع كنيد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از روزنامه شرق كنترل عصبانيت در تمام طول روز، به نوبه خود رابطه شما را با آن همكار خراب مي كند و به شما نيز آسيب مي رساند.

«انرژي عصبانيت» را هدايت كنيد:

عصبانيت مقدار زيادي انرژي توليد مي كند. برخي از فعاليت هاي فيزيكي ممكن است به شما كمك كند تا بدون صدمه زدن به خودتان يا ديگران، آرام تر شويد. براي مثال تميز كردن و نظافت كردن خانه به خانم خانه دار كمك مي كند تا از عصبانيتش كاسته شود. به همين شكل، شما مي توانيد به فعاليت هاي سازنده اي فكر كنيد كه عصبانيت را كنترل مي كنند. آقاي اعتمادي مديرفروش وقتي از شدت عصبانيت احساس مي كند دندان هايش به هم كليد مي شوند به شيوه ديگري عمل مي كند. «من يك نامه با لحن خيلي تند مي نويسم كه بيانگر احساسات دروني من باشد. بعد از اينكه اجازه دادم آنچه در ذهنم مي گذرد، بيرون بريزد، نامه را تا روزي ديگر كنار مي گذارم. روز بعد، من معمولاً آن قدر آرام شده ام كه بتوانم منطقي فكر كنم. بعضي اوقات هم فكر مي كنم، نوشتن در اين باره و بنابراين نوشته هاي من، ارزشي ندارند و نامه را پاره مي كنم يا آن را بسيار مودبانه تر مي نويسم و دوباره كنار مي گذارم. اين كار بسيار مفيد است. من از عصبانيت غافل نمي شوم، اما به طور همزمان من به جاي عكس العمل نشان دادن، وارد عمل مي شوم.»

«عصبانيت نابجا» را شناسايي كنيد:

در 80 الي 90 درصد موقعيت ها، عصبانيت نابجاست. وقتي عصبانيت در يك ارتباط يا يك موقعيت به طور مناسب كنترل نمي شود، به محدوده هاي ديگر انتقال مي يابد و عواقب ناگواري را به بار مي آورد. عصبانيت نابجاي شما به طور مكرر بر سر كساني خالي مي شود كه شما مي توانيد نسبت به آنان عصباني شويد، مثل اعضاي خانواده نه همكاران، بر سر زيردستان خود نه سر رئيس خودتان.در صورت عدم برخورد صادقانه با موضوع اصلي ممكن است شما هم خودتان را تنبيه كنيد و هم به اين ترتيب اجازه مي دهيد كه حتي روابط سالم شما هم تضعيف شود. عصبانيت بي جا به روابط ارزشمند شما مدام آسيب بيشتري وارد مي كند، درست مثل پرتاب يك سنگ در استخر كه مي تواند موج هاي زيادي را به وجود آورد.استرس در محل كار اغلب موجب عصبانيت در محيط خانه مي شود. بحث كردن در مورد فشارهاي كاري با اعضاي خانواده گاهي بسيار كارساز است. سهيم شدن آنها با مشكلات شما باعث مي شود نسبت به مشكلات شما حساس تر شوند و شما هم بهتر مي توانيد از حمايت آنها بهره مند شويد.

«عامل آغازگر» را بررسي كنيد:

وقتي عصبانيت شما به دقت مورد بازبيني قرار گيرد، ممكن است يكي دو موقعيت به خصوص يا افراد خاصي را كه به راحتي موجب عصبانيت شما مي شوند، شناسايي كنيد. شناسايي آنها مي تواند يك ابزار قوي براي مقابله با عصبانيت شما باشد. براي اين منظور، به مدت دو هفته يا يك ماه بررسي و بازبيني «عصبانيت روزانه» ممكن است موثر باشد. حساس بودن نسبت به تغيير قيافه و حركات به هنگام عصبانيت (سكوت، اخم كردن و عنق بودن، كوبيدن درها به هم يا دوري كردن و گوشه گيري از ديگران) لازم و ضروري است. در بازبيني «عصبانيت روزانه» به تمام وقايع يا موقعيت هايي كه شما را «عصباني» مي كرد به دقت توجه كنيد. تحليل كردن موجب خواهد شد تا موقعيت هاي عصبانيت و عوامل آغازگر در رابطه با آنها مشخص شوند.

کاهش خطر سرطان روده با مصرف فيبرغلات

مطالعه اخير کالج سلطنتي انگليس نشان مي‌دهد كه مصرف فيبرغلات مي‌تواند خطر پيشرفت سرطان روده را كاهش دهد.

به گزارش ايسنا به نقل از شبكه خبري بي بي سي، نتايج اين مطالعه كه در ژورنال پزشكي انگليس منتشر شده است نشان مي‌دهد كه مصرف 10 گرم فيبر غلات در روز، 10 درصد خطر ابتلا به سرطان روده را كاهش مي‌دهد.

محققان اين مركز با بررسي 25 مطالعه كه پيش از اين صورت گرفته بود، دريافتند كه فيبر موجود در ميوه و سبزيجات نمي‌تواند در كاهش خطر ابتلا به اين بيماري تاثير چنداني داشته باشد.بررسي تمامي مطالعات صورت گرفته در لندن و هلند نشان مي‌دهد كه مصرف فيبر غذايي به خصوص فيبر موجود در غلات به جلوگيري از بروز سرطان روده كمك مي‌كند.به گفته محقق ارشد اين مطالعه، مصرف زياد غلات يكي از گزينه‌هايي است كه شما با خوردن آن مي‌توانيد از پيشرفت اين بيماري جلوگيري كنيد و عوامل ديگري از جمله وزن مناسب، فعاليت فيزيكي مناسب وعدم مصرف دخانيات نيز مي‌تواند در جلوگيري از پيشرفت اين بيماري موثر باشد. سرطان روده بزرگ، يك نوع سرطان رايج در ميان كشورهاي توسعه يافته است.

کاهش قند خون و ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي با مصرف پسته

پژوهشگران علوم تغذيه اعلام کردند نتايج تحقيقات نشان مي دهد که مصرف مرتب پسته ، با کند کردن عمل جذب کربوهيدرات‌ها در بدن ‌، موجب کاهش قند خون مي‌شود. آنان مي گويند همچنين پسته رژيم غذايي سالمي براي قلب است که نمودار احتمال بيماري هاي قلبي عروقي را در انسان کاهش مي دهد .

به گزارش سايت پزشکان بدون مرز ، تحقيقات اخير پژوهشگران دانشگاه تورنتو نشان داده است خوردن يک مشت مغز پسته در روز نه تنها يک ميان وعده سالم و مغذي است بلکه با کاهش روند جذب کربوهيدرات‌ها در بدن، باعث کاهش قند خون نيز مي‌شود.مصرف پسته با مواد غذايي داراي کربوهيدرات بالا مانند نان سفيد روند جذب کربوهيدرات را کاهش مي‌دهد و مي‌تواند ماده موثري براي کنترل ديابت، ‌به خصوص در کشورهايي مانند هند باشد که در حال حاضر 40 ميليون نفر از آنان مبتلا به اين بيماري هستند و طي پيش بيني‌هاي به‌عمل آمده، اين تعداد تا سال 2025 به 80 ميليون نفر خواهد رسيد.

محققان مي گويند اين خشکبار داراي مقادير زيادي پروتئين گياهي، مواد نشاسته‌اي غني و مواد معدني مهم مانند پتاسيم و منيزيم است که براي بدن بسيار ضروري است پسته، همچنين براي تسکين اعصاب مفيد است.وجود چربي اشباع نشده در پسته،همچنين باعث پايين آمدن سطح کلسترول بد (LDL) و بالا رفتن سطح کلسترول خوب خون(HDL) مي‌شود که اين عمل، براي سلامت قلب بسيار مفيد است.

نتايج يک مطالعه ديگر نشان مي دهد که پسته رژيم غذايي سالمي براي قلب است که نمودار احتمال بيماري هاي قلبي عروقي را در انسان کاهش مي دهد. پسته غني از آنتي اکسيدان لوتين است. لوتين معمولاً در سبزيجات سبز رنگ و ميوه هاي رنگ روشن يافت مي شود. پسته در بين آجيل هاي ديگر در سطح غذايي بالاتري قرار دارد. لوتين پسته از کلسترولي که باعث بسته شدن شريانها مي شود، جلوگيري مي کند

همچنين پژوهشگران مي گويند خوردن روزانه چند مغز پسته (که داراي ترکيبات سالم و رژيم کم چربي است) منجر به کاهش قابل توجه سطح کلسترول LDL يا کلسترول بد خون مي شود. کاهش سطح کلسترول بد به معناي باز ماندن شريان هاي بدن و انجام کامل عمل خون رساني قلب مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي