جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4019


تغيير شيوه پرداخت آورده مسکن مهر

رئيس جمهور 3 شنبه به دوحه مي‌رود :
قطر ميزبان 11 غول گازي جهان

هـر دلار، 1082 تومـان :
کاهش ارزش دلار قيمت جهاني نفت را افزايش داد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 تغيير شيوه پرداخت آورده مسکن مهر 

رئيس کانون سراسري انبوه‌سازان با بيان اينکه براي سال 91 پيشنهاد داده‌ايم تا روش دريافت سهم آورده متقاضيان مسکن مهر تغيير کند،گفت:براي جلوگيري از کندي ساخت و ساز مسکن مهر و مقابله با ناتواني متقاضيان مسکن مهر بايد روش دريافت پول از متقاضيان از روش يکجاي دريافت اقساط به دريافت تدريجي تغيير کند.

ايرج رهبر در گفت و گو با فارس در پاسخ به اين سوال که چرا سهم آورده متقاضيان مسکن مهر متفاوت است و اينکه معاون وزير راه و شهرسازي گفته که بخاطر مشکلات برخي متقاضيان مسکن مهر در تامين سهم آورده خود واگذاري‌ها به تاخير مي‌افتد، افزود: سهم آورده متقاضيان مسکن مهر متفاوت است يعني اگر مشاعات آن زياد و بالا باشد و يا داراي پارکينگ باشد سهم‌ آورده متقاضيان نيز تغيير مي‌کند.

وي گفت: ما مايل هستيم که متقاضيان مسکن مهر سهم آورده کمتري بياورند چرا که وقتي بالا باشد گرفتار مي‌شوند و نمي‌توانند پرداخت کنند و از سوي ديگر انبوه‌سازان در ادامه کار با مشکل مواجه مي‌شوند و کار‌ها نيمه‌کاره باقي مي‌ماند.وي افزود: ما توصيه کرديم که حتي اگر متقاضي مسکن مهر درخواست پارکينگ ندارد ،پارکينگ روباز به آنها پيشنهاد شود در صورتي که ما به خوبي مي‌دانيم پارکينگ نياز است.رهبر تاکيد کرد: اگر از ابتدا به متقاضي مسکن مهر گفته مي‌شد که آورده خود را در حساب پس‌انداز بانکي به نام خود در نزد بانک مسکن باز کنند به گونه‌اي که غيرقابل برداشت بوده، سود سپرده به آن تعلق مي‌گرفت و هر مبلغي که در هر تاريخي واريز مي شد براي آن متقاضي به عنوان امتياز‌ محسوب مي شد، بهتر بود.رئيس کانون سراسري انبوه‌سازان ادامه داد: يعني اگر متقاضي 100 هزار تومان هم توانست به حساب بريزد و همين مبلغ براي آن فرد امتياز به حساب بيايد، در پايان کار و براي تقسيم واحدها بسيار کمک مي‌کرد و ديگر شاهد اين نبوديم که متقاضيان نسبت به گرفتن واحد آپارتماني خود در طبقه چهارم و يا ساير طبقات گلايه‌مند باشند.وي گفت: اگر اين کار از ابتدا انجام مي‌شد و آورده متقاضيان به حساب بانکي واريز مي‌شد از يک سو موجب فشار مالي براي متقاضي نمي‌‌شد و از سوي ديگر نيز امتيازها به راحتي محاسبه مي‌شد.وي با بيان اينکه روش گرفتن پول از متقاضيان درست نبوده و مي‌توانستند به مرور از متقاضيان سهم آورده را مطالبه کنند، گفت: در حال حاضر گرفتن پول از متقاضيان اينگونه است که در ابتدا يک ميليون و 100 هزار تومان دريافت شده و در ادامه نيز به يکباره مي گويند يک ميليون تومان ديگر واريز شود و چند ماه بعد دريافت پول به همين منوال ادامه پيدا مي‌کند.وي اضافه کرد: اما اگر به مرور اين پول‌ها دريافت و افراد آن را در حساب بانکي مي‌ريختند هم از بابت سپرده‌ها سودي عايدشان مي‌شد و هم اينکه امتياز و اولويت انتخاب واحدهاي مسکوني براي متقاضي محاسبه مي‌شد.به گفته وي، هم اکنون رقم اقساط دريافت پول از متقاضيان مسکن مهر تا حدودي بالاست.وي ادامه داد: ما پيشنهاد خواهيم داد که براي سال 91 اين روند اجرا شود.


 رئيس جمهور 3 شنبه به دوحه مي‌رود :
 قطر ميزبان 11 غول گازي جهان 

همزمان با برگزاري نخستين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکنندگان گاز، رئيس جمهوري سه شنبه هفته جاري در بين روساي جمهور 10 کشور صادرکننده گاز در دوحه قطر سخنراني خواهد کرد. به گزارش مهر، نخستين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکنندگان گاز سه شنبه هفته جاري با حضور روساي جمهور 12 کشور بزرگ صادرکننده گاز طبيعي در دوحه قطر برگزار مي شود.


 هـر دلار، 1082 تومـان :
 کاهش ارزش دلار قيمت جهاني نفت را افزايش داد 

به دنبال افزايش اميدواري ها نسبت به حل بحران بدهي ايتاليا و در اثر کاهش ارزش دلار قيمت نفت در بازارهاي جهاني بيش از يک دلار افزايش يافت. به گزارش فارس قيمت جهاني نفت در روز جمعه افزايش يافت و هر بشکه نفت به بالاي 113 رسيد.افزايش اميدواري ها نسبت به بهبود وضعيت اقتصادي آمريکا، توانايي منطقه يورو در مهار بحران مالي خود و کاهش ارزش دلار مهمترين دلايل رشد قيمت نفت در اين روز بودند.

بر اساس اين گزارش ،طبق اعلام سازمان توسعه تجارت نرخ رسمي دلار طي هفته جاري از 21 تا 28 آبان ماه 10820ريال است. به گزارش ايسنا، طبق آن‌چه كه سازمان توسعه تجارت با اتكا به اعلام گمرك كشور در مورد نرخ دلار براي هفته جاري منتشر كرده، قيمت هر دلار طي اين هفته 10820ريال است. در اين جدول برابري نرخ ارزهاي خارجي با ريال به قيمت 24ارز خارجي ديگر اشاره شده كه بر اين اساس هر يورو 14960ريال، هر دينار بحرين 28703ريال، هر فرانک سوئيس 12081ريال و هر ريال عربستان 2886ريال ايران است. همچنين طي هفته جاري هر درهم امارات 2947ريال، هر دلار استراليا 11201ريال، هر پوند انگليس 17410ريال، هر رين گيت مالزي 3477ريال،‌هر دلار كانادا 10704ريال، هر كرون سوئد 1656ريال،‌ هر دينار كويت 39277ريال، هر كرون نروژ 1933ريال، هر كرون دانمارك 2010ريال و هر ريال عمان 28110ريال ايران، خواهد بود. از 21تا 28 آبان ماه قيمت هر ريال قطر 2973ريال ايران، هر روپيه هندوستان 217ريال ، هر يوان چين 1708ريال ، هر لير تركيه 6121ريال،‌ هر دلار سنگاپور 8518ريال ، هر دينار عراق 10.7ريال، هر ين ژاپن 139ريال، هر ون کره 9.6ريال و هر روبل روسيه 357ريال خواهد بود.


 تريبون اقتصادي 

 حذف يارانه اقشار مرفه در آينده نزديك

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها درباره آخرين وضعيت طرح تحول بانكي، گزارش عملكرد قانون هدفمندي يارانه‌ها و زمان آغاز حذف يارانه اقشار مرفه اطلاعات جديدي ارائه كرد. محمدرضا فرزين در گفت گو با ايسنا گفت:در ماه‌هاي آينده كاملا روي حذف برخي از افراد كه مستحق دريافت يارانه نيستند، متمركز مي‌شويم و متناسب با آنچه در قانون آمده، كار را اجرايي مي‌كنيم. الان جلساتي براي تقويت نظام شناسايي گذاشته‌ايم. مشكل الان ما اين است كه بايد يك نظام شناسايي دقيق داشته باشيم تا افرادي كه از فهرست حذف مي‌شوند، افرادي باشند كه طبق قانون بايد حذف شوند و در اين روند دچار خطا نشويم. وي افزود:الان بيشتر جلسات ما روي تقويت نظام شناسايي و گرفتن اطلاعات از دستگاه‌هاي متمركز است و در آينده نزديك، حذف يارانه اقشار مرفه آغاز مي‌شود. البته همان‌طور كه گفته‌ام، پيش از حذف يارانه با افراد مكاتبه مي‌شود.وي در پاسخ به اين سوال که پارامتر‌هايي كه در نظام شناسايي استفاده مي‌كنيد، چيست؟ اظهارداشت:ما پايگاه‌هاي اطلاعاتي مختلفي در كشور داريم كه همه آنها را با هم لينك مي‌كنيم. مثلا پايگاه‌هاي اطلاعاتي درباره‌ خودرو، مسكن يا وضعيت حقوق و دستمزد داريم و اينها معيارهايي است كه اطلاعات آن جمع‌آوري مي‌شود و بر اساس آن، يارانه اقشار مرفه حذف خواهد شد.

ماليات شرکت‌هاي نفتي قسط بندي شد

رئيس سازمان امور مالياتي کشور با اشاره به توافق وزارت نفت و اقتصاد براي دريافت ماليات 4 شرکت تابع وزارت نفت از دريافت ماليات‌هاي نفتي به صورت قسط بندي خبر داد و گفت: امسال با شرکتهاي دولتي کمترين مشکل را براي دريافت معوقات مالياتي داريم. علي عسکري در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت وصول ماليات از چهار شرکت تابع وزارت نفت گفت: بر اساس توافق‌هايي که با وزارت نفت در ابتداي سالجاري انجام گرفته است در شرايط فعلي هيچ گونه مشکل مالياتي با شرکت‌هاي ملي نفت، گاز، پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و صنايع پتروشيمي وجود نداريم.رئيس سازمان امور مالياتي با اعلام اينکه در حال حاضر اين 4 شرکت نفتي ماليات‌هاي خود را به دولت پرداخت مي‌کنند، در خصوص بدهي‌هاي مالياتي اين شرکتها تصريح کرد: هم اکنون بدهي‌هاي مالياتي اين 4 شرکت نفتي در قالب جدول زمان بندي تعريف شده و به صورت قسطي دريافت مي شود.معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با تاکيد بر اينکه حتي شرکتهاي نفتي در حال پرداخت برخي از بدهي‌هاي معوق سال گذشته خود هستند، اظهارداشت: پيش بيني مي شود اين بدهي‌ها به صورتي قسطي تا پايان سالجاري پرداخت شود.

پلا‌ک‌هاي چندضلعي طلا وارد بازار شد

رئيس اتحاديه طلا و جواهر کشور از توزيع گسترده پلاک‌هاي طلاي پارسيان، هخامنشي، پاسارگاد و اميرکبير در بازار خبر داد و گفت: قيمت پلاک‌هاي طلا که به اشکال جديد در بازار توزيع شده از 12 هزار تومان تا 88 هزار تومان است. محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين سؤال که مديرکل کالاهاي فلزي سازمان حمايت گفته‌ است که با توزيع هر نوع پلاک پلمب شده برخورد مي‌کنيم افزود: دقيقا همين طور است چرا که در جلسه‌اي که در ارديبهشت ماه با حضور نمايندگان بانک مرکزي با اصناف، سازمان حمايت و استاندارد برگزار شد همه صورتجلسه را امضا کرده و مقرر شد تا از 15 آبان ماه توزيع سکه‌هاي پارسيان دايره‌اي شکل ممنوع شود. وي ادامه داد: در حال حاضر توزيع گسترده پلاک‌هاي پارسيان، هخامنشي، کوروش، اميرکبير و پاسارگاد به اشکال جديد آغاز شده و قيمت‌ها نيز براساس وزن آن استخراج شده است.کشتي ‌آراي با بيان اينکه قيمت اين پلاک‌ها بر اساس وزن تعيين مي‌شود گفت: يک پلاک طلا با وزن يک پنجم گرم (200 سوت) از هر نوع که به آن اشاره شد 12 هزار تومان و يک و نيم گرم 88 هزار تومان است.

مدير کل کالاهاي فلزي سازمان حمايت با تأکيد بر اينکه با توزيع هر نوع پلاک سکه پلمب شده مدور و چند ضلعي برخورد مي‌کنيم، گفت: پلاک‌هاي چند ضلعي نبايد پلمب باشند. شهرام ميرآخرلو در گفت‌وگو با فارس، درباره ممنوع شدن ضرب و توزيع سکه هاي مدور موسوم به پارسيان و غيره و در مورد وجود فلزاتي غير از طلا در سکه هاي پلمپ شده اظهار داشت: در صورتي که پلاک‌ها غير استاندارد باشند با آنها مقابله مي‌کنيم و عمدتا شاهد اين بوده‌ايم که اين پلاک‌ها از مس ساخته شده‌اند و روکش طلا دارند که در اين خصوص نيز توليد‌کنندگان و توزيع‌کنندگان اين کالاها به تعزيرات معرفي مي‌شوند.وي با تأکيد بر ممنوعيت توزيع انواع سکه هاي مدور و چند ضلعي پلمپ شده در سطح کشور گفت: دليل استقبال از اين کالاها قيمت پايين آن است و ما مي‌خواهيم سليقه مردم را به سمت کارت‌هاي هديه سوق دهيم چرا که وقتي قطعه طلا و يا مشابه آن پلمپ مي‌شود مشخص نيست که چه اتفاقي آن زير مي‌افتد.مدير کل کالاهاي فلزي سازمان حمايت گفت: سکه پارسيان و هخامنشي از مؤسسه استاندارد مجوز گرفته بودند و هرچند به صورت غيرقانوني اما ضرب مي‌شد لذا با توليد و توزيع آن برخورد مي‌شود چرا که هرگونه سکه مدور بايد توسط بانک مرکزي ضرب شود.

طرح جايگزيني لوازم خانگي جديد با قديم طرحي ناموفق است

دبير كل انجمن صنايع لوازم‌ خانگي ايران در نشست يازدهمين نمايشگاه بين‌المللي لوازم خانگي كه از 24 آبان‌ماه در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار مي‌شود، با تاكيد بر كيفيت و خدمات كالاهاي ايراني گفت: صنعت لوازم خانگي مهم‌ترين صنعت است چراكه با آحاد مردم سروكار دارد و همگي چه در بخش خانگي، تجاري و يا اداري نيازمند لوازم خانگي هستند. به گزارش ايسنا، حبيب‌الله انصاري با تاكيد بر اين‌كه لوازم خانگي از رشته‌هاي شتاب‌دهنده توسعه صنعتي است، اظهار كرد:‌ گردش مالي لوازم خانگي به طور ميانگين در ايران شش ميليارد دلار است كه چهار ميليارد دلار آن مربوط به لوازم خانگي انرژي‌بر و مابقي به ظروف، سرويس غذاخوري و لوازم ريز آشپزخانه مربوط است. وي با اشاره به طرح جايگزيني لوازم خانگي جديد با قديم و موفق نبودن آن گفت: پس از مطرح كردن اين پيشنهاد، وزارت صنايع بدون كار كارشناسي اين موضوع را رسانه‌يي كرد؛ در صورتي كه چند سوال مطرح بود؛ مشخص نبود كه اعتبار لازم براي اجراي اين طرح بايد از كجا تامين شود و بايد فكر لوازم جديد براي جايگزيني نيز مي‌شد. 

بانکها موظف به گزارش‌دهي ماهانه از اجراي طرح کارت اعتباري کارگران شدند

براساس دستور بانک مرکزي از اين پس بانکها بايد گزارش عملکرد ماهانه خود را به اين بانک و دبيرخانه شوراي عالي اشتغال ارسال کنند. به گزارش فارس مديريت کل مقررات، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشويي با صدور بخشنامه‌اي خطاب به مديران عامل بانک‌هاي دولتي، غير دولتي، شرکت دولتي پست بانک و موسسه اعتباري توسعه در مورد دستورالعمل اجرايي کارت اعتباري ميزان براي کارکنان دولت وکارگران و بازگشت به بند 6 از چهل و هفتمين مصوبه شوراي عالي اشتغال ابلاغ کرد. برهمين اساس بانک مرکزي تأکيد کرده است که با توجه به ابلاغ دستورالعمل کارت اعتباري خريد کارکنان دولت و کارگران بر پايه عقد مرابحه، مقرر گرديد کليه بانکهاي عامل نسبت به تامين منابع مورد نياز طرح ياد شده و مشارکت جدي در عملياتي نمودن طرح مذکور اقدام و به صورت منظم گزارش عملکرد ماهانه خود را به بانک مرکزي و دبيرخانه شورا ارسال نمايند.


 نهادهاي مالي 

قطعي سيستم الکترونيکي بانک ملي

سيستم الکترونيکي برخي از شعب بانک ملي به دليل تغيير سرورها و به روز شدن نرم افزارها مشکلاتي را براي مشتريان ايجاد کرد که در پي آن مسئولان اين بانک اعلام کردند که اين مشکل توسط تيم امداد بانک به زودي برطرف مي شود. به گزارش مهر، برخي از شعب بانک ملي با مشکل خدمات دهي به مشتريان مواجه شدند و کارمندان بعضي از شعب به مشتريان اعلام مي کنند که از خدمات دهي معذوريم.يک مقام مسئول در بانک ملي به خبرنگار مهر در بيان دلايل اين امر گفت: به دليل قديمي شدن نرم افزارها و سرورهاي بانک، تصميم گرفتيم که سيستم هاي بانک را به روز کنيم که اين امر مشکلاتي را در حال حاضر در خدمات دهي به مشتريان ايجاد کرده است.

قدرداني از عملکرد بانک ملت در استان البرز

مديرکل کميته امداد امام خميني(ره) غرب استان تهران و فرماندار کرج در نامه هاي جداگانه اي، عملکرد بانک ملت در استان البرز را مورد ستايش قرار دادند.به گزارش روابط عمومي مديرکل کميته امداد امام خميني(ره) غرب استان تهران در نامه اي اعلام کرد که عملکرد مديريت شعب استان البرز در بخش اشتغالزايي و خودکفايي محرومان مطلوب و رضايتبخش بوده است.

قدرداني استاندار و امام جمعه زنجان از بانك صنعت و معدن

استاندار ونماينده ولي فقيه وامام جمعه زنجان با ارسال لوح تقديري براي عليرضا منسوبي رئيس شعبه بانك صنعت ومعدن در زنجان از اين بانك به خاطر برگزيده شدن به عنوان خادم صادرات قدرداني كردند . به گزارش روابط عمومي،محمد رئوفي نژاد و حضرت آيت الله محمد تقي واعظي در بخشي از متن اين لوح آورده اند : صادرات غير نفتي به عنوان يكي از مهمترين اركان اقتصاد كشور ، همواره نقش قابل توجهي در رشد توسعه اقتصاد ملي و استاني داشته و توليد صادرات محوردرتأكيدات مقام معظم رهبري ، روشنگر راه در اين عرصه بوده است . همت ، تلاش و نقش آفريني شما در جهت حمايت از فعالان اين عرصه تأثير بسزايي در شكوفايي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و كسب موفقيت در اقتصاد بين المللي دارد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي