جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4019

رئيس سازمان بازرسي کل کشور:
لزوم تلاش تمام مسئولان در مسير سالم‌سازي ادارات

رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي اسلامشهر:
ثبت نام رايگان براي عضويت در کتابخانه‌هاي عمومي


انتخابات خانه مطبوعات البرز 22 آبان برگزار مي‌شود

رئيس راه و ترابري فيروزکوه اعلام کرد؛
پيشرفت 95 درصدي پروژه لاسم به لاسم


ايران زمين


در استان


 رئيس سازمان بازرسي کل کشور:
 لزوم تلاش تمام مسئولان در مسير سالم‌سازي ادارات 

 کرج - خاکپور

رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: نظام اداري کشور بايد از هرگونه فساد به دور باشد و سيستم سالم سر منشأ تمام ادارات قرار گيرد.

مصطفي‌ پورمحمدي در مراسم معارفه مدير کل بازرسي استان البرز اظهار داشت: نظام اداري کشور و نيز سيستم اداري استان البرز بايد از فساد رها شود و قوانين در آن دقيق اجرا شود. وي تأکيد کرد: در اين راستا تمام مسئولان بايد در مسير سالم سازي ادارات تلاش کرده و از هر گونه فساد در ادارات خود جلوگيري به عمل آورند.

اين مسئول افزود: با سالم‌سازي بيشتر، بيش از گذشته مي‌توانيم از ظرفيت‌هاي ادارات استفاده کرده و در عين حال کمي و کاستي‌ها را از بين ببريم. پورمحمدي مديريت در سطح کلان را امري خطير بيان کرد و گفت: مديريتي مناسب سيستم است که به تمام امور احاطه داشته و واقف به امور باشد. وي يادآور شد: مديران بايد دلسوزترين و کارآمدترين افراد را در سطح ادارات خود به کار گرفته تا بتوانيم کارآيي لازم را در ادارات مختلف داشته باشيم. رئيس سازمان بازرسي کل کشور عقلانيت را در نظام اداري سازماني اصلي‌ترين هدف سازمان‌ها بيان داشت و خاطرنشان کرد: اگر تخلفي صورت گيرد وظيفه ما مديران اجرايي است که با آن برخورد کرده و با تخلفات برخورد جدي داشته باشيم. پورمحمدي در ادامه سخنان خود به استان تازه تأسيس البرز اشاره کرد و ادامه داد: در اين راستا سازمان بازرسي آمادگي دارد تا تمام خدمات را در اختيار مديران در دستگاه‌هاي اجرايي قرار دهد

وي تأکيد کرد: قانون سلامت اداري بايد در کشور به مرحله اجرا درآيد. اين مسئول ادامه داد: اين قانون توسط مجمع تشخيص مصلحت نظام بررسي شده و هم اکنون براي تصويب به صحن علني مجلس شوراي اسلامي ارائه خواهد شد که در صورت تصويب به مرحله اجرا در خواهد آمد.

رئيس سازمان بازرسي کل کشور اجراي اين قانون را مهم ارزيابي کرد و گفت: با اجراي اين قانون مي‌توانيم گامي اساسي در جهت سلامت درون و خارج از دستگاه اداري برداريم.

وي در پايان اذعان داشت: چرخه مبارزه با فساد با قدرت هرچه تمام‌تر کار خود را ادامه خواهد داد و هر کس ناهماهنگ در اين چرخه باشد از عرصه بيرون خواهد رفت. در اين مراسم سعيد دهقان به عنوان نخستين مدير کل بازرسي استان البرز معرفي شد.

دهقان پيش از اين سه سال مديرکل بازرسي استان چهار محال بختياري بوده است.


 رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي اسلامشهر:
 ثبت نام رايگان براي عضويت در کتابخانه‌هاي عمومي 

اسلامشهر - محمد رضا عباسي

مجيد جعفري رئيس اداره امور کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان اسلامشهر، در نشستي با خبرنگاران اين شهرستان با تشريح برنامه‌هاي برزگداشت هفته کتاب اظهار داشت: به منظور تشويق و ترغيب اقشار مختلف مردم در طول هفته کتاب و کتابخواني در کتابخانه هاي عمومي اسلامشهر از متقاضيان و علاقمندان به فرهنگ مکتوب ثبت نام رايگان به عمل مي‌آيد

جعفري افزود: هفته برزگداشت کتاب و کتابخواني فرصتي است تا با انجام برنامه‌هاي مختلف، فرهنگ مطالعه را در ميان اقشار مختلف جامعه افزايش داده و آنها را با آخرين کتابهاي منتشرشده در کشور آشنا سازيم.

وي افزود: براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته شده و هماهنگي به عمل آمده با انجمن کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان، در نوزدهمين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران شبکه IT کتابخانه شهيد مطهري افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد و در آينده نزديک نيز 3باب کتابخانه ديگر نيز به اين شبکه يکپارچه خواهند پيوست. جعفري تصريح کرد: تجليل از خادمان و ياوران کتاب، تجليل و تقدير از کتابداران نمونه و اعضاي نمونه کتابخانه‌ها، تجليل از مسنترين و کم‌سن‌ترين عضو کتابخانه‌ها از برنامه‌هاي ويژه اين هفته مي‌باشد.

رئيس کتابخانه‌هاي عمومي اسلامشهر افزود: برگزاري کارگاه‌هاي تعيين سير مطالعاتي براي مراجعه‌کنندگان و علاقمندان جهت مطالعه مفيد، کارگاه قصه‌گويي پدران يراي فرزندان، کارگروه بهداشت براي سالمندان، برپايي ايستگاه سلامت و تست قند و فشارخون و ديابت واطلاع‌رساني درخصوص بيماريهاو خدمات درماني و تشکيل جلسات تشريح و بررسي کتب مولفين شهرستان و... نيز در اين هفته در سطح کتابخانه‌هاي اين شهرستان برگزارخواهد شد. جعفري بيان داشت :اجراي طرح جمع‌آوري کتاب از منازل و کتابخانه‌هاي شخصي در اين هفته انجام مي‌شود که در اين طرح کتابهاي خوانده شده در منازل که مطالعه شده و قابل استفاده ديگران مي‌باشد جمع‌آوري شده و با اهداي آنها به کتابخانه‌هاي مساجد، کانونهاي فرهنگي و مدارس و حتي کتابخانه‌هاي عمومي سطح شهرستان ، علاوه بر غني‌سازي کتابخانه‌ها، تعداد زيادي از علاقمندان به فرهنگ مطالعه از اين کتابها استفاده خواهند نمود. وي خاطر نشان کرد:دراين هفته بخش نمايه نشريات در سطح کتابخانه ها راه‌اندازي مي‌شود و عالقمندان و مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌ها مي‌توانند با استفاده از اين سامانه، تحقيقات و مقالات خود را از ميان کتابها و نشريات منتشر شده، در کمترين زمان ممکن استخراج نمايند. رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي اسلامشهر تاکيد کرد: در شهرستان اسلامشهردر حال حاضر10 باب کتابخانه عمومي نهاد کتابخانه‌ها و 4 باب کتابخانه عمومي مشارکتي و بالغ بر 80هزار جلد کتاب با عنوان‌هاي مختلف موجود مي‌باشد، که با توجه به جمعيت اين شهرستان سرانه کتابخانه و کتاب بسيار کم بوده و بايد با کمک دستگاه‌هاي مختلف و خيرين و علاقمندان به فرهنگ مطالعه گام‌هاي اساسي در اين زمينه برداشته شود. ابل ذکر است که نمايشگاه کتاب اسلامشهر از تاريخ 22الي 30 آبان ماه جاري از ساعت 9 صبح لغايت 20 در محل کتابخانه شهيد مطري واقع در اسلامشهر، خيابان آيت‌ا... کاشاني، خيابان ابوذر و در چهاردانگه خيابان مير فلاح مجتمع فرهنگي و هنري شهيد چمران پذيراي علاقمندان مي‌باشد.


 انتخابات خانه مطبوعات البرز 22 آبان برگزار مي‌شود 

 کرج – خبرنگار آفرينش

رئيس اداره مطبوعاتي، تبليغاتي و اطلاع‌رساني اداره کل ارشاد البرز گفت: انتخابات خانه مطبوعات البرز 22 آبان ماه برگزار و طي آن اولين خانه مطبوعات استان البرز کار خود را به طور رسمي آغاز مي‌کند. محمد طاهري ضمن بيان اين مطلب افزود: 200 خبرنگار و اصحاب رسانه از ابتداي عضوپذيري خانه مطبوعات استان تا پايان وقت اداري روز 24 شهريور 90 (پايان مهلت عضو پذيري) تقاضاي عضويت در خانه مطبوعات را ارائه کرده‌اند.

وي ادامه داد: نظر به بررسي مجدد و دقيق پرونده‌هاي متقاضيان مدارک ارائه شده توسط 74 متقاضي کامل و مابقي متقاضيان مدارک را ناقص ارائه کرده و پرونده آنان تکميل نيست که اين دسته از متقاضيان مي‌بايست جهت عضويت در خانه نسبت به تکميل پرونده اقدام نمايند در غير اين صورت فاقد شرايط لازم جهت عضويت در خانه مطبوعات شناخته مي‌شوند. طاهري عنوان کرد: به آن دسته از خبرنگاران و اصحاب محترم رسانه که مدارک عضويت را ناقص ارائه نموده‌اند اطلاع‌رساني گرديده است تا نسبت به ارائه مدارک لازم و تکميل پرونده اقدام نمايند.

وي اظهار داشت: براي آن دسته از خبرنگاران و اصحاب محترم رسانه که پرونده آنان تکميل باشد کارت موقت عضويت صادر خواهد شد. لذا خبرنگاران محترم و نمايندگان رسانه‌هاي خبري جهت دريافت کارت موقت عضويت به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز مراجعه نمايند.

طاهري خاطرنشان کرد: انتخابات خانه مطبوعات البرز 22 آبان ماه برگزار و طي آن اولين خانه مطبوعات استان البرز کار خود را به طور رسمي آغاز مي‌کند.


 رئيس راه و ترابري فيروزکوه اعلام کرد؛
 پيشرفت 95 درصدي پروژه لاسم به لاسم 

 فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه، پيشرفت فيزيکي طرح راهسازي لاسم به لاسم را 95 درصد اعلام کرد. ذکريا صفرزاده با اشاره به پيشرفت 95 درصدي پروژه راه روستايي لاسم به لاسم اظهار کرد: اين طرح هم‌اکنون به صورت آزمايشي به بهره‏برداري رسيده است و اگر شرايط جوي اجازه دهد، کارهاي تکميلي اين طرح نيز به سرعت انجام مي‌شود. صفرزاده افزود: ايمن‌سازي و نصب علايم راهنمايي و رانندگي بايد در اين جاده صورت گيرد تا بتوانيم آن را در دهه فجر يا قبل از آن به طور رسمي به بهره‌برداري برسانيم.

وي تاکيد کرد: عمليات اجرايي پروژه عمراني لاسم به لاسم از سال گذشته آغاز شده و امسال به طور کامل عملياتي شده است. رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه افزود: اين طرح با 10.5 کيلومتر طول پروژه اجرايي شده که 3.5 کيلومتر آن در حوزه استحفاظي استان تهران و بقيه در استان مازندران قرار دارد.

اعتبارات موجود پاسخگوي نيازها نيست

وي بيان کرد: در بخش حمل و نقل به علت هزينه بسيار بالا در امور راهسازي و نگهداري در راه‌هاي استحفاظي شهرستان فيروزکوه اگر کل اعتبارات اين شهرستان هم به راه و ترابري اختصاص يابد، باز هم پاسخگوي نيازهاي موجود نيست. رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه تصريح کرد: در نشست مشترک برنامه‌ريزي استان تهران و شهرستان فيروزکوه که در استانداري تهران برگزار شد، مسئولان ذي‏ربط مقرر کردند تا اعتبارات مناسبي به بخش حمل و نقل در اين شهرستان تزريق شود تا بتوانيم پروژه‏هايي که هم‌اکنون در دست اجرا بوده را کامل کرده و مطالبات پيمانکاران را به موقع پرداخت کنيم. صفرزاده گفت: مجموع اعتبارات استاني که از محل تملک دارايي‌هاي استان اختصاص يافته و در کميته برنامه‌ريزي شهرستان فيروزکوه تصويب شده، يک ميليارد و 550 ميليون تومان است. وي ادامه داد: اعتباراتي که در شوراي برنامه‌ريزي استان تهران توافق و قرار شده است تا به بخش حمل و نقل فيروزکوه تزريق شود، بسيار بالاتر از اين ارقام بوده و اميدواريم اين اعتبارات به زودي اختصاص پيدا کند.

احداث راه روستايي فرح‏آباد در فيروزکوه

رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه از احداث راه روستايي فرح‏آباد در اين شهرستان خبر داد.

ذکريا صفرزاده اظهار داشت: احداث راه روستايي فرح‏آباد از مهمترين پروژه‌هايي بوده که در اين شهرستان اجرايي شده است. وي تصريح کرد: يکي از اهميت‌هاي اين پروژه در آن است که گردشگران به چشمه خمده مي‌آيند و به همين منظور راه مناسبي ايجاد شد که طول آن حدود شش کيلومتر است

وي افزود: همچنين ايمن‌سازي محور فيروزکوه و تامين روشنايي تونل‌هاي دليچاي و بين تونل‌ها انجام شده است. رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه گفت: همچنين روشنايي گردنه امين‌آباد از پل نمرود تا نزديک توچال در دست اقدام بوده و به صورت رفت و برگشت اجرايي مي‌شود. صفرزاده گفت: روشنايي سه‌راهي اميريه تا ورودي شهر و همچنين روشنايي منطقه گدوک نيز در دست اجرا قرار دارد

چهار خطه شدن محور فيروزکوه سمنان، سال آينده

رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه زمان بهره‏برداري از مرحله نخست طرح چهار خطه شدن محور فيروزکوه سمنان را اواسط سال آينده اعلام کرد. ذکريا صفرزاده اظهار داشت: پروژه چهارخطه کردن محور فيروزکوه سمنان در حال حاضر 45 درصد پيشرفت فيزيکي دارد. صفرزاده با اشاره به اجراي طرح چهار خطه کردن محور فيروزکوه سمنان که از مصوبات سفر دوم رياست جمهوري و هيئت دولت است، بيان کرد: اگر اعتبارات مورد نياز اين طرح به موقع اختصاص يابد، مرحله نخست اين طرح تا اواسط سال آينده تکميل و بهره‌برداري مي‌شود.

رئيس اداره راه و ترابري شهرستان فيروزکوه با بيان اينکه قرارداد اجراي اين پرو‍ژه حدود 7 ميليارد و 200 ميليون تومان است، اضافه کرد: با اين وجود، به خاطر معرضاني که در اين طرح وجود دارد و زمين‌هايي که بايد تملک شود و با در نظر داشتن شرايط آن منطقه کار اندکي سخت است. صفرزاده با بيان اينکه هر کيلومتر راهسازي در اين طرح به طور متوسط حدود يک ميليارد تومان هزينه دارد، افزود: در 12 کيلومتر اجراي اين طرح و ايمن‏سازي و تملک آن، بيش از 12 ميليارد تومان هزينه پيش‏بيني شده است. وي اضافه کرد: چهارخطه شدن محور فيروزکوه- سمنان در مرحله نخست اجرايي شده و اجراي مرحله دوم اين طرح نيز به محض پايان مرحله نخست آغاز مي‌شود.


 ايران زمين 

 تئاتر؛ نيازمند يک نقشه راه اصولي

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم اختتاميه بيست و سوّمين جشنواره تئاتر منطقه شش کشور که در جزيره قشم برگزار شد، گفت: تئاتر، نيازمند يک نقشه راه اصولي است. حميد شاه آبادي به اقداماتي که در حوزه تئاتر کشور انجام شده است، اشاره کرد و افزود: هم اکنون هنرمندان تئاتر بيش از گذشته صاحب حق شده‌اند و در هر استان 40 الي 50 گروه نمايشي فعّال وجود دارد که مسئوليت ارتقاء و صيانت از آن بر عهده خود هنرمندان است.

وي جشنواره‌هاي منطقه‌اي تئاتر را منشاء تحولات عظيم در حوزه هنر نمايش دانست و خاطرنشان کرد: حضور گروههاي تازه مجوز گرفته و انجام اجراي عموم قبل از جشنواره دو اتّفاق بسيار خوبي بود که در جشنواره‌هاي منطقه‌اي به وقوع پيوست که نشان از شکل‌گيري نقشه راه در اين حوزه دارد.معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: برنامه‌ريزي ما در حوزه ي هنر بر اساس پيام هايي است که از سوي هنرمندان ارسال مي‌شود و اين مطالبات در بسياري از موارد به حق است و بايد جهت اجرايي شدن آنها برنامه‌ريزي صورت گيرد. حميد شاه آبادي اضافه کرد: تئاتر مي‌تواند به خوبي منويات و انديشه هنرمند را بيان و انعکاس دهد و مطمئن هستم اگر زماني نيز بخواهد انديشه‌اي در جامعه شکل گيرد بروز و ظهور اوليّه آن از تئاتر است.

وي تفکّر در هنر تئاتر را بسيار متعالي دانست و گفت: مردم جامعه و مخاطبان تفکر سطحي و پاييني را نمي پذيرند و آن ها از تئاتر انديشه متعالي مي‌خواهند.حجت الاسلام والمسلمين علي مريدي زاده اضافه کرد: هم‌اکنون شيوه برگزاري جشنواره‌هاي منطقه‌اي تئاتر به گونه‌ا‌ي است که به جاي تاکيد بر اجراي عموم به محل رقابت بين هنرمندان تبديل شده است و مدت زمان جشنواره آن چنان فشرده است که حتي هنرمندان شرکت‌کننده نيز فرصت تماشاي نمايش‌ها را نمي‌يابند. وي برگزاري جشنواره تئاتر منطقه شش کشور در جزيره قشم را فرصت مغتنمي بر شمرد و گفت: جزيره قشم عليرغم اينکه به شهري تجاري مشهور است اما به لحاظ فرهنگي هنري داراي پيشينه و ظرفيت‌هاي بسيار غني است که مي‌بايد با برگزاري چنين جشنواره‌هايي زمينه ظهور و بروز استعدادها را در شهرستان قشم فراهم کرد.

کشت سالانه 22تا26 هزار هکتار سيب زميني دراستان همدان

همدان – خبرنگار آفرينش

سيب‌زميني از غني‌ترين منابع پروتئيني است كه نقش مهمي در تغذيه و تأمين امنيت غذايي مردم جهان دارد و در حال حاضر بيش از 300 ميليون تن سيب‌زميني در سراسر جهان توليد مي‌شود. در استان همدان سالانه بين 22 تا 26 هزار هكتار سيب‌زميني در اراضي كشت مي‌شود كه به عنوان قطب اصلي توليد سيب‌زميني كشور محسوب مي‌شود. در حالي كه استان همدان در جايگاه نخست توليد سيب‌زميني در كشور قرار گرفته اين استان از معدود مناطقي است كه كشت اين محصول در يك سال زراعي در دو سيكل تابستان و پاييز در آن انجام مي‌شود اما كشاورزان اين استان هنگام برداشت محصول به ويژه محصول پاييزه با مشكلات متعددي مواجه مي‌شوند.

همدان فاقد انبارهاي فني نگهداري سيب زميني است

در اين زمينه مدير صنايع تبديلي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان با بيان اينكه انبارهاي كاملاً فني نگهداري سيب‌زميني در استان وجود ندارد، گفت: يكي از اهداف صنايع تبديلي افزايش عمر مانده محصولات است، لذا اين سازمان جهت صدور مجوز براي ايجاد انبارهاي فني اقدام كرد. محمدرضا شهسواري با اشاره به وجود انبارهاي سنتي نگهداري سيب‌زميني در استان اظهار داشت: اين انبارها به دليل اينكه به استناد روش‌هاي قديمي احداث شده‌اند شرايط فني مورد نياز براي نگهداري محصول را نداشته و عملاً فقط مي‌توانند محصول را از معرض باد، باران و آفتاب حفظ كنند.

82 انبار فني نگهداري سيب‌زميني در همدان احداث مي‌شود

مدير صنايع تبديلي سازمان جهاد كشاورزي استان اضافه كرد: پيش‌بيني شده در استان همدان حداقل 82 انبار فني سيب‌زميني ساخته شود كه تمركز اين انبارها در شهرستان‌هاي همدان، بهار، رزن و كبودراهنگ است. محمدرضا شهسواري احداث 82 انبار فني را مستلزم دو اقدام اساسي دانست و گفت: يكي اينكه متقاضيان بايد با علم و اصول فني ساخت انبار كاملاً آشنا شوند و آن را در اجراي طرح به طور كامل به كار گيرند و دوم اينكه مسئولان و سيستم بانكي استان با اعمال امتيازات يا اولويت به سرمايه‌گذاري به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند. شهسواري در اين خصوص يادآور شد: با رعايت و همراهي اين دو موضوع فوق مي‌توان اميدوار بود كه در برنامه چهار تا پنج ساله بتوان انبارهايي داراي محصولات كشاورزي به شكل اعم و سيب‌زميني را به شكل خاص ساماندهي كرد و از ضايع شدن بخش عمده‌اي از محصولات استان جلوگيري به عمل آورد. نسرين بياناتي رئيس اداره بررسي و نظارت بر طرح‌هاي كشاورزي، نگهداري محصولات سيب‌زميني و ايجاد صنايع تبديلي براي فرآوري اين محصول را از موارد مهم دانست و اظهار داشت: ايجاد صنايع تبديلي به دليل اينكه نياز به سرمايه‌گذاري‌هاي بالا دارد که فعلاً استقبال خاصي از آن نشده است.

مجري طرحهاي آب و فاضلاب آبادان:

کمبوداعتبار؛ مشکل اصلي تکميل طرح جامع فاضلاب آبادان

اهواز - خبرنگار آفرينش

مجري طرحهاي آب و فاضلاب آبادان گفت: تکميل طرح جامع فاضلاب آبادان در صورت تامين اعتبار تا سال 92 محقق مي‌شود. احمد حسن زاده ضمن انتقاد از نحوه تخصيص قطره چکاني اعتبارات به طرح جامع فاضلاب آبادان اظهار داشت : کمبود اعتبارات تخصيص يافته مهمترين عامل در تعويق اجراي پروژه شبکه فاضلاب شهري است. وي افزود: بحث فاضلاب در آبادان به دو قسمت مجزاي تفضيلي و جامع تقسيم شده که بر اين مبنا طرح جامع تهيه شده اما هنوز طرح تفضيلي آن به انجام نرسيده است. حسن زاده تصريح کرد : باتوجه به کمبود اعتبارات در سال جاري عمليات اجرايي شبکه فاضلابي در منطقه سليج الوانيه شطيط و ايستگاه 9 تا 12 را آغاز کرده و همزمان عمليات شبکه فاضلاب منطقه فيه را نيز در دست کار داريم. مجري طرح هاي آب و فاضلاب آبادان افزود: خوشبختانه تاکنون 95 درصد خطوط جمع آوري فاضلاب در آبادان عملياتي شده و تنها شبکه هاي اطراف شهر باقي مانده که در دستور کار قرار دارند. وي با اشاره به اينکه در سال جاري از 730 کيلومتر شبکه فاضلاب شهري آبادان تاکنون 340 کيلومتر آن به اتمام رسيده اضافه کرد : در صورت تخصيص اعتبارات مورد نياز موضوع جمع‌آوري انتقال و تصفيه فاضلاب آبادان تا سال 92 قابل حل است.

حسن زاده گفت: در سال 89 از رقم 42 ميليارد ريال اعتبارات براي اجراي شبکه فاضلاب شهري تنها 20 ميليارد ريال آن پرداخت شد و امسال نيز 48 ميليارد ريال براي اجراي شبکه فاضلاب شهري آبادان تعريف شده که تا کنون 30 درصد از آن پرداخت شده است .مجري طرح هاي آب و فاضلاب آبادان با بيان اينکه در صورت تخصيص اعتبارات مورد نياز موضوع جمع آوري انتقال و تصفيه فاضلاب آبادان تا سال 92 تکميل مي‌شود خاطرنشان کرد: براي اجراي و ساماندهي اين شبکه حداقل به 150 ميليارد ريال اعتبار نياز است که اميدواريم با تخصيص اعتبارات مورد نياز شاهد رفع معضلات فاضلاب در شهر آبادان باشيم. 

آسفالت تمام معابر اصلي شهر قدس بهسازي مي‌شود

شهر قدس - اصغري

به گزارش روابط عمومي شهرداري قدس به نقل از غلامرضا محمدخاني شهردار قدس آسفالت معابر اصلي شهر قدس مرمت و بهسازي مي‌شود.

محمدخاني شهردار قدس اظهار داشت: طي اين عمليات اکيپهاي اجرايي معاونت فني و عمران روکش آسفالت مسيرهاي بلوار شهيد حاج قاسم اصغر از ابتداي جاده قديم کرج تا ميدان 9دي، ميدان مصلي تا ميدان آزادي، خيابان شهيد عالمي، خيابان شاه بوداغيان، خيابان شهيد بهشتي ،خيابان شهيد صبر علي جعفري، مفتح، خيابان امامزاده (امير کبير)، ميدان قدس تا ابتداي کوچه مسجد امام حسن عسگري (ع)، از کوچه ويلا تا پل زير گذر، باند شمالي بلوار 30متري شورا و خيابان صنعت يکم و خيابان صنعت دوم به طول 189.150 مترمربع مرمت و بازسازي مي‌شود تا تردد وسايل نقليه عبوري و شهروندان با سهولت بيشتري انجام شود.

کاهش قاچاق سوخت با هدفمند کردن يارانه‌ها

سنندج - مقصودي

معاون سياسي امنيتي استاندار کردستان گفت: هدفمندکردن يارانه‌ها و آزادسازي و افزايش قيمت سوخت به عنوان يکي از عوامل تاثيرگذار، موجب کاهش قاچاق و عرضه خارج از شبکه سوخت در استان شده است.ايرج حسن زاده با بيان اين مطلب اظهار داشت: در گذشته به دليل عدم وجود نظارت بر عرضه و تقاضا در مصرف فرآورده‌هاي نفتي، شاهد مصرف بي‌رويه اين فرآورده‌ها و قاچاق مواد سوختي از طريق قاچاقچيان، به کشورهاي همسايه بوديم که اين روند بار مالي فراواني را بر دولت تحميل مي‌کرد.وي افزود: خوشبختانه تدابير دولت عدالت محور و اجراي طرحهاي پيشگيرانه از جمله طرح هدفمندسازي يارانه‌ها و آزادسازي قيمت سوخت در کشور ضمن اينکه موجب کاهش مصرف شده، قاچاق سوخت و عرضه خارج از شبکه را نيز به ميزان قابل ملاحظه‌اي کاهش داده است.

گشايش بزرگ ترين موزه‌ فرش ايران در مشهد

مشهد - رمارم

نماينده ولي فقيه در خراسان و توليت آستان قدس رضوي در مراسم افتتاح موزه تخصصي فرش آستان قدس رضوي در صحن كوثر حرم مطهر امام هشتم (ع) گفت: اگر بخواهيم در امور سياسي – اجتماعي و سازندگي و در مسائل اقتصادي رشد كنيم و جلو برويم، بايد فرهنگ مردم ساخته شود.آيت‌ا... عباس ‌واعظ‌طبسي در مراسم افتتاح بزرگترين موزه‌ فرش ايران وابسته به آستان‌قدس‌رضوي، خطاب به برنامه‌ريزان، سياست‌گذاران و مديران نظام گفت: مسائل اقتصادي، ‌سازندگي،‌ سرمايه‌گذاري و تلاش براي بهبود زندگي جامعه بسيار مهم است،‌ اما اقتصاد خوب، ‌سياست تاثيرگذار و برنامه‌هاي موثر، در كنار برنامه‌هاي عميق فرهنگي توفيقاتي دارد، بنابراين در نظام اسلامي مسائل فرهنگي در اولويت است

آيت‌ا... واعظ طبسي گفت: با فرهنگ، هويت فرهنگي يك ملت و فكر و انديشه آنان نمي‌توان شعاري برخورد كرد. بايد عميق انديشيد، ‌دقيق برنامه ريزي كرد تا دو تصميم مهم اتخاذ گردد. وي اولين تصميم مهم را حفظ و نگهداري درست ارزش‌هاي فرهنگي و دومين تصميم را بررسي ضعف‌هاي فرهنگي و كوشش براي از بين بردن آن‌ها دانست و گفت: ايجاد تحول در فرهنگ عمومي كشور و جامعه، و جلوگيري از افراط‌ و تفريط‌ در مسائل فرهنگي و پرهيز از غلو و مبالغه و كم گذاشتن، از ديگر تصميمات مهمي است كه بايد اتخاذ بشود. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اعلام اين مطلب كه اگر مي‌خواهيم از نظر سياسي، اجتماعي، اقتصادي و سازندگي رشد كنيم بايد فرهنگ مردم ساخته شود، ادامه داد: بايد عميق برنامه‌ريزي و كار كرد تا دو هدف مهم يعني حفاظت از آثار فرهنگي و نگهداري آنان و نيز رفع نقايص و ضعف‌هاي فرهنگي براي ايجاد يك تحول در فرهنگ عمومي جامعه تحقق يابد. وي با بيان اين كه بايد با هرگونه تندروي با نگاه فرهنگي مبارزه كرد، افزود: بايستي آنچنان زمينه‌اي را در فرهنگ‌پذيري جامعه فراهم بياوريم كه تبليغات دشمن نتواند به استحاله فكري و فرهنگي جوانان و نوجوانان منجر شود.


 در استان 

 تخت جمشيد ترک خورد؛

عظيم‌ترين بناي سنگي جهان در معرض ريزش

مرودشت - خبرگزاري مهر: ترکهاي متعددي که در تخت جمشيد ايجاد شده، اين بنا را در معرض ريزش و آسيب جدي قرار داده است. تخت جمشيد همواره به عنوان يکي از بناهاي شاخص ايران مطرح بوده است. اين بناي جهاني البته مورد آسيبهاي مختلفي قرار گرفته که از جمله آن مي‌توان به رطوبت اشاره کرد که اين بناي جهاني را مورد تهديد قرار داده است. اما ترکهايي که اکنون در اين بناي جهاني ديده مي‌شود نيز بر شدت آسيبهاي اين بنا افزوده و اين امر نگراني دوستداران ميراث فرهنگي را افزوده است.

ترکهاي موجود در قسمتهاي مختلف تخت جمشيد

فعال ميراث فرهنگي و گردشگري و مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي مرودشت با بيان اينکه ترک سنگها يکي از عظيم‌ترين بناهايسنگي جهان را در معرض خطر ريزش قرار داده گفت: يکي از موضوعاتي که با توجه به مرور زمان شاهد افزايش آن در مجموعه جهاني تخت جمشيد هستيم مربوط به افزوده شدن ترکهايي بين سنگها، ستونها و کاخهاي اين مجموعه است. محمد اسدپور افزود: زماني که از پلکانها وارد تخت جمشيد مي‌شويم در دروازه ملل ستونهايي وجود دارد که اين ستونها ترکهايي خورده و جديد است. وي ادامه داد: به مرور زمان سنگها تحت تاثير فرسايش و بارانهاي اسيدي، شرايط آب و هوايي و مرور زمان فسيل شده و يکسري ترکهايي در آن به وجود مي‌آيد و طي مدت اخير به دليل کنترل نکردن از سوي مسئولان و متخصصان اين ترکها روز به روز بيشتر شده است. مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي مرودشت درخصوص اقدامات انجام شده براي جلوگيري از ترک خوردن سنگهاي مجموعه تخت جمشيد اظهار داشت: در اين مجموعه هرگردشگري بخواهد بازديدي از نقتط مختلف داشته باشد به راحتي مي‌تواند اين ترکها را مشاهده کند از اين رو در صورت ادامه اين روند تخت جمشيد با مشکلاتي روبه رو خواهد شد.

اسدپور با بيان اينکه به راحتي روزانه به ترکها افزوده مي‌شود، بيان کرد: در ديواره‌هاي دروازه ناتمام ترکهايي ديده مي‌شود که آجرهاي آن قابل مشاهده است و علاوه بر اين کاخ صدستون نيز ترکهاي زيادي برداشته که به راحتي قابل مشاهده است.

وي بيان کرد: در گذشته نيز تخت جمشيد ترکهايي داشته اما با مشاهده ترکهاي مختلف در اين بنا مي توان متوجه شد که بيشتر آنها مربوط به زمان حال است. اين فعال ميراث فرهنگي با بيان اينکه ديواره کاخ موزه نيز از اين امر مستثني نيست بيان کرد: ترکهاي اين بخش به حدي شديد است که وقتي از سمت چپ کاخ وارد موزه شويم اين ترکها را مردم عادي نيز به راحتي مي‌توانند مشاهده کنند. وي گفت: در درگاه ورودي کاخ موزه شکافها و ترکهاي متعددي در بخش شرقي اين بنا قابل مشاهده است که باعث انحناي يک ستون شده است. وي ادامه داد: اگر اين روند ادامه داشته باشد در آينده‌اي نه چندان دور با فروپاشي نماي کنوني رو به رو خواهيم بود زيرا هر لحظه بر ترکهاي سنگ يا ديواره‌ها افزوده مي‌شود. اسدپور با بيان اينکه اين ترکها زيبايي سايت جهاني تخت جشميد را تحت تاثير قرار داده اظهار داشت: به مسئولان امر پيشنهاد داديم که درباره علت اين ترکها تحقيق شود و مقرر شده کارشناسان براي بررسي اين موضوع و جلوگيري از پيشرفت آن به اين مجموعه سفر کرده و راهکارها را ارائه دهند.

وي با بيان اينکه در مجموعه جهاني تحت جمشيد مديريت بحران وجود ندارد، بيان کرد: اگر براي اين مجموعه مديريت بحران در نظر گرفته شود مي‌توان از خطراتي که مجموعه را تهديد مي‌کند، جلوگيري کرد. مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي مرودشت تاکيد کرد: اگر اين ترکها به صورت گسل و شکاف باشد و يکي از کاخها تخريب شود ديگر نمي‌توان کاري انجام داد از اين رو ضروري است کارشناسان راهکارهاي اساسي را ارائه دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي