جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

رييس مجلس :
كشورهاي منطقه به حل مشكل سوريه كمك كنند

صالحي خبر داد:
در حال مذاكره با روس‌ها براي برون‌رفت از موضوع هسته‌اي هستيم


افزايش فشارديپلماتيک برسوريه


هشدار حماس به غرب


منتظر پاسخ ايران براي مذاکره هستيم

عضو کميسيون اقتصادي:
حق تاريخي و قانوني ايران در درياي خزر 50 درصد است


موج كوتاه


يک نکته از هزاران


ميز خبر

رهبر معظم انقلاب اسلامي :
شهادت توفيق الهي و مايه برکت و عروج برتر است

سرشماري به اتمام رسيد
جمعيت ايران 75 ميليون نفر

رييس جمهوري در گفت و گو با 'اليوم السابع' مصر:
سران كشورها بايد به حقوق مردم تن داده و با تفاهم در حل مشكلات گام بردارند

خزاعي در مورد تبعات ارايه قطعنامه عليه ايران هشدار داد:
اين اقدام تهديدي براي امنيت بين‌المللي و منطقه است


سرمقاله


 رييس مجلس :
 كشورهاي منطقه به حل مشكل سوريه كمك كنند 

رييس مجلس شوراي اسلامي از كشورهاي منطقه خواست تا به حل مشكل سوريه كمك كنند.به گزارش ايرنا ، علي لاريجاني اين موضوع را در گفت و گوي تلفني با ' جاسم‌الخرافي ' همتاي كويتي خود مطرح كرد.رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين گفت و گو به ضرورت حمايت از روند اصلاحات در سوريه و تلاش براي حل مشكلات اين كشور از طريق مذاكره تاكيد كرد.

'لاريجاني' با بيان اين كه قدرت‌هاي بين‌المللي به دنبال آشفته كردن و تشديد بحران در سوريه هستند گفت: قدرت‌هاي جهاني از به نتيجه رسيدن روند اصلاحات در سوريه خشنود نيستند و به شيوه‌هاي گوناگوني سعي در تخريب روند حل بحران سوريه از طريق گفت و گو و رايزني دارند.وي در ادامه افزود: كشورهاي منطقه بايد با همكاري يكديگر از تمام فرصت‌ها براي حل مشكلات سوريه و انجام اصلاحات در اين كشور بهره گيرند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از برخي اقدامات براي تشديد بحران در سوريه و ملتهب كردن روند تحولات اين كشور اظهار داشت: اين اقدامات به تثبيت امنيت و آرامش در منطقه كمك نخواهد كرد.' جاسم الخرافي 'رئيس مجلس كويت نيز در اين گفت و گو با بيان اين كه موضع دولت كويت برپايه تقويت و تحكيم آرامش در منطقه و حل بحران سوريه از طريق تلاش‌هاي خيرخواهانه است افزود: تشديد بحران در منطقه به سود رژيم صهيونيستي است و بهره اين مشكلات را اين رژيم خواهد برد.

وي تصريح كرد: دولت كويت تمام تلاش خود را براي حل مشكلات سوريه از طريق رايزني و گفت و گو انجام خواهد داد.طرفين در اين گفت و گو بر ادامه تلاش‌هاي خود براي حل مشكلات سوريه و تثبيت امنيت و ثبات پايدار در منطقه تاكيد كردند.


 صالحي خبر داد:
 در حال مذاكره با روس‌ها براي برون‌رفت از موضوع هسته‌اي هستيم 

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان از تهيه نامه‌اي در پاسخ به گزارش آژانس خبر داد كه قرار است به نهادهاي بين‌المللي ذي‌ربط و مسوولان هسته‌يي كشورها ارسال شود.علي‌اكبر صالحي ـ وزير امور خارجه كشورمان ـ در حاشيه جلسه هيات دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا مبني بر اين كه برخي از رسانه‌هاي خارجي و منابع اطلاعاتي غرب مدعي شده‌اند كه انفجار اخير در يكي از زاغه‌هاي مهمات سپاه كار موساد و رژيم صهيونيستي بوده است، گفت: اطلاعاتي كه توسط مسوولان به ملت ارائه مي‌شود بايد مبناي قضاوت قرار گيرد؛ البته خارجي‌ها با توجه به شرايط منطقه و جهان از هر طريقي مي‌خواهند ايران را منزوي كنند و به آن فشار آورند كه يكي از اين راه‌ها، بحث تبليغات است.

او ادامه داد: وقتي اتفاق در گوشه و كنار ايران رخ مي‌دهد آن‌ها به گونه‌اي تبليغات مي‌كنند كه گويي در گوشه و كنار ايران حضور دارند و هر اراده‌اي بكنند مي‌توانند آن اراده را پياده كنند؛ در حالي كه اين گونه نيست و انفجار رخ داده يك حادثه ناراحت كننده و غم‌بار بوده و ما در اين حادثه يكي از بهترين عزيزان‌مان را در كنار ديگر دوستان از دست داديم.

صالحي گفت: نبايد تبليغاتي كه غربي‌ها و رژيم صهيونيستي راه انداختند و مي‌خواهند هيبت خود را با اين تبليغات بازسازي كنند باور كرد و به آن توجه كرد. رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان در ادامه در پاسخ به سوال ديگري در مورد نوع تعامل ايران با آژانس بعد از گزارش آمانو، اظهار كرد: كاري كه آمانو انجام داد غيرحساب شده و غيرمنصفانه بود و به نظر من از يك سياست شتاب‌زده پيروي مي‌كرد و بر اساس اطلاعاتي كه به ما رسيده اين به خاطر فشارهاي غربي بوده و اين اقدام آمانو اعتبار آژانس را مخدوش مي‌كند. البته ما در تماس با آژانس هستيم تا نگذاريم وضع از اين بدتر شود چرا كه آژانس يك نهاد بين‌المللي است و علاقمنديم كه آژانس به وظايف خود به خوبي عمل كند و ما نمي‌خواهيم اعتبار آژانس مخدوش شود.

وزير خارجه كشورمان با بيان اين كه تا به امروز فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي ايران به خوبي پيش رفته است، خاطرنشان كرد: آيا ما از موضع خود عقب‌نشيني كرده‌ايم؟ آيا با وجود اين فشارها در فعاليت‌هاي صلح‌آميز ايران خللي ايجاد شده؟ اين‌گونه نيست. آن‌ها فرياد مي‌زنند، ولي ما كار خود را انجام مي‌دهيم، بدون تزلزل در موضع‌گيري‌ها و كلام‌مان، چون حق با ماست و ما از ابتدا تاكنون يك حرف زده‌ايم و آن را ادامه مي‌دهيم. البته شتاب‌زده نيز عمل نمي‌كنيم. غربي‌ها علاقه‌مند هستند كه ما را وارد يك عكس‌العمل شتاب‌زده بكنند مثلا مي‌خواهند ما بگوييم كه از ان‌.پي‌.تي خارج مي‌شويم ولي ما در سياست آن قدر جا افتاده‌ايم كه رفتار ما منفعلانه نباشد. رفتار ما در چارچوب همان سياستي است كه مقام معظم رهبري اعلام كرده‌اند و ما بر اساس عزت، مصلحت و حكمت سياست خود را ادامه مي‌دهيم و نگراني نداريم. آن‌ها فشار مي‌آورند، فرياد مي‌زنند ولي شما مطمئن باشيد كه ما از اين گردنه به خوبي خارج مي‌شويم.

او هم‌چنين در مورد سفر مقامات روس به ايران و هم‌چنين سفر مقامات ايراني به روسيه نيز گفت: ما در تماس و رايزني دائم با مقامات روس هستيم. آن‌ها طرح گام به گام را مطرح كردند. من يكي دو ماه پيش در مسكو بودم، با لاوروف صحبت كردم، معاون ايشان نيز به ايران آمد و همان‌طور كه گفتم ما در تماس مستمر هستيم. ما اقدام روسيه را درباره طرح گام به گام يك اقدام خوب و از روي حسن نيت مي‌دانيم و از آن استقبال مي‌كنيم؛ البته در جزييات طرح بايد نظرات ما لحاظ شود. ما نيز پيشنهاد متقابل تهيه كرديم و مقدمات موضوع را نيز با آن‌ها در ميان گذاشتيم در چارچوب يكسري اصول و آن‌ها نيز پذيرفتند. در حال مذاكره هستيم كه يك برون‌رفت براي موضوع ساخته شده هسته‌يي و در واقع پرونده تصنعي هسته‌يي پيدا كنيم.وي هم‌چنين گفت: ما در مورد تحولات منطقه از جمله بحث سوريه با روس‌ها در تماس هستيم و رايزني‌هاي خوبي داشتيم.صالحي هم‌چنين در پاسخ به اين سوال كه چرا رييس‌جمهور به قطر نرفت؟ خاطرنشان كرد: قرار بود كه رييس‌جمهور اين سفر را انجام دهد ولي وي اشتغالات ديگري داشت و اين سفر كنسل شد. وزير امور خارجه كشورمان در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار ايسنا در مورد پيش‌نويس قطعنامه‌اي كه عربستان سعودي و آمريكا تنظيم كرده‌اند و به مجمع عمومي سازمان ملل متحد ارائه داده‌اند و در بندهايي از آن عليه ايران موضع‌گيري شده است، گفت: اخيرا عربستان سعودي و آمريكا پيش‌نويس قطعنامه‌اي را به مجمع عمومي سازمان ملل در ارتباط با تروريسم ارائه دادند كه ما از محتواي آن مطلع شديم.رييس دستگاه ديپلماسي كشور ادامه داد: ما از مدعيان مبارزه با تروريسم هستيم، در اين ارتباط پيشتاز هستيم و چند ماه پيش نيز يك نشست بين‌المللي در تهران در اين زمينه برگزار كرديم بنابراين در مورد بخش عمده‌اي از پيش‌نويس قطعنامه ما هم اتفاق نظر داريم و مي‌توانيم از امضاكنندگان آن قطعنامه باشيم؛ اما در يكي دو بند اشاراتي به موضوع سناريوي اخير آمريكا شده كه اگر آن حذف شود و يا تعديل شود مي‌تواند پيش‌نويس مورد توافق جمع كثيري از كشورهاي عضو سازمان ملل باشد. وي گفت: با توجه به تلاش جمهوري اسلامي ايران در ايجاد فضاي دوستي و صلح و ثبات در منطقه و هم‌چنين ايجاد يك فضاي مناسب صحيح بين جمهوري اسلامي ايران و عربستان سعودي انتظار نمي‌رفت كه عربستان سعودي و آمريكا دست به چنين پيشنهادي بزنند و در كنار قرار گرفتن عربستان و آمريكا در اذهان امت اسلامي امري شايسته نيست كه آن هم بخواهند عليه كشور اسلامي ديگري اقدام كنند.وزير امور خارجه كشورمان گفت: سياستمداران سعودي باتجربه هستند و با توجه به تلاش‌هاي ما براي نزديكي دو كشور اميدواريم كه سعودي‌ها به اين اقدام سياسي خود توجه ويژه‌اي داشته باشند تا وضعيت از اين كه هست بغرنج‌تر نشود و دوست نداريم كه روابط عربستان و ايران از اين كه هست بغرنج تر شود. ما تلاش داريم سوء تفاهم‌ها را رفع كنيم و اميد است تا موقعي كه فرصت هست آن‌ها اقدام به اصلاح يك دو بند پيشنهادي در پيش‌نويس قطعنامه مبارزه با تروريسم بكنند و اگر اين اتفاق بيفتد ما هم از امضاكنندگان آن خواهيم بود.


 افزايش فشارديپلماتيک برسوريه 

 عصرايران : در همين حال وزير انرژي ترکيه اعلام کرده است که کشورش پروژه هاي مشترک اکتشاف نفت در سوريه را متوقف کرده است. به گزارش بي بي سي ، در پي ادامه سرکوب معترضان توسط حکومت سوريه، دولت ترکيه فشارهاي ديپلماتيک خود را بر اين کشور افزايش داده است.رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه خطاب به بشار اسد، رييس جمهوري سوريه گفته است که ساختن آينده بر "خون ستم ديدگان" ممکن نيست.او همچنين حملات به فرستادگان دولت ترکيه در سوريه را محکوم کرده است. در همين حال وزير انرژي ترکيه اعلام کرده است که کشورش پروژه هاي مشترک اکتشاف نفت در سوريه را متوقف کرده است.سوريه همچنين از سوي اتحاديه عرب که عضويت اين کشور را در اين اتحاديه به حالت تعليق درآورده، تحت فشار فراينده‌اي قرار گرفته است. اين هفته نيز ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن نخستين رهبر در دنياي عرب بود که به طور صريح از بشار اسد، رييس جمهوري سوريه خواست تا از قدرت کناره گيري کند.


 هشدار حماس به غرب  

 مهر: يکي از رهبران جنبش مقاومت اسلامي فلسطين(حماس) با بيان اينکه تهديد ايران به معناي تهديد کل منطقه است، تاکيد کرد رژيم صهيونيستي قادر نيست به ايران حمله کند. به گزارش پايگاه خبري الفجر، محمود الزهار اظهار داشت : تهديد ايران به ويژه پس از تحولات اخير در برخي کشورهاي عربي و اسلامي به معناي تهديد کل منطقه است. وي با بيان اين مطلب افزود: اسرائيل قادر نيست به ايران حمله کند و هدف از تهديدهاي اخير مقامات رژيم اشغالگر عليه ايران منحرف کردن افکار عمومي از اختلافات داخلي اسرائيل است. اين رهبر جنبش حماس در ادامه گفت: هيچ توجيهي براي اينکه اسرائيل به ايران حمله کند وجود ندارد و غرب در حال حاضر آمادگي ماجراجويي درباره امنيت منطقه را به طوري که در راستاي منافع رژيم صهيونيستي در منطقه باشد، ندارد. پيش از اين مقامات اسرائيلي به همراهي برخي كشورهاي غربي ايران را به حمله نظامي تهديد كرده بودند كه با واكنش ها و مخالفت روسيه و چين مواجه شد.


 منتظر پاسخ ايران براي مذاکره هستيم 

 فارس: رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا و سخنگوي گروه 1+5 اعلام کرد که اين اتحاديه اکنون منتظر پاسخ ايران براي انجام مذاکرات با کشورهاي غربي است.

"کاترين اشتون" در پايان نشست وزراي امورخارجه اتحاديه اروپا در گفتگو با شبکه خبري العالم اعلام کرد: با آقاي سعيد جليلي در چارچوب آمادگي براي آغاز مذاکرات در تماس بودم، و از چند هفته پيش گفتيم که پيشنهادهايي را براي مذاکره بر روي ميز قرار داده ايم.اشتون تاکيد کرد: ايران اکنون مي تواند براي مذاکره درباره اين پيشنهادها و پيشنهادهاي ديگر قدم پيش بگذارد و من منتظر پاسخ ايران در خصوص اين موضوع هستم. وي افزود: وزراي امورخارجه امروز راه‌هاي دستيابي به موضعي مشترک بر اساس گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي را که براي ما اهميت دارد، بررسي کردند.


 عضو کميسيون اقتصادي:
  حق تاريخي و قانوني ايران در درياي خزر 50 درصد است 

عضو هيئت رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اين که حق ايران در درياي خزر 50 درصد است و مسئولان وزارت امور خارجه نبايد حتي از يک درصد اين حق بگذرند، گفت: مسئولان اين وزارتخانه مي‌توانند با ديپلماسي قدرت‌مند و با کمک گرفتن از نهاد‌هاي بين‌المللي حق جمهوري اسلامي ايران از درياي خزر را بگيرند.

فرهاد دلق‌پوش در گفت‌وگو با خانه ملت، ‌با بيان اين که برخي منابع از سهم هشت درصدي ايران در درياي خزر خبر مي‌دهند، تصريح کرد: تا کنون به شکل رسمي سهم ايران در درياي خزر مشخص نشده است.نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که تا کنون حريم دريايي و رژيم حقوقي کشورهاي حاشيه درياي خزر مشخص نشده است، افزود: موضوعي که در اين زمينه اهميت دارد اين است که تجزيه شوروي سابق و تشکيل کشورهاي استقلال يافته نبايد سهم ايران در درياي خزر را تهديد کند.

وي با يادآوري اين که پيش از فروپاشي شوروي منابع درياي خزر به شکل عادلانه ميان ايران و شوروي تقسيم شده بود، گفت: با توجه به اين که کشورهاي استقلال يافته حاشيه درياي خزر از فروپاشي شوروي تشکيل شده‌اند، اين کشورهاي نبايد از منابع ايران در اين درياچه سهم داشته باشند. دلق‌پوش ادامه داد: اگر مسئولان وزارت امور خارجه در تمام مرزهاي کشور مانند موضوع درياي خزر با همسايگان ايران رفتار کنند حقوق کشور و مردم پايمال مي‌شود. اين عضو هيئت رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس با تأکيد بر اين که وزارت امور خارجه بايد با قاطعيت و با استناد به مدارک قانوني و بين‌المللي از حقوق جمهوري اسلامي ايران در درياي خزر دفاع کند، تصريح کرد: مسئولان اجرايي کشور در صيانت از حقوق ايران و مردم کشور نبايد با کسي تعارف کنند. وي با بيان اين که حق تاريخي و قانوني ايران در درياي خزر 50 درصد است، تأکيد کرد: به هيچ عنوان حق ايران در درياي خزر 11 درصد نيست و عقب نشيني مسئولان از حق ايران در اين موضوع باعث مي‌شود تا کشورهاي حاشيه درياي خزر احساس کنند که از سهم 50 درصدي ايران در اين درياچه حقي دارند. اين نماينده مردم در مجلس هشتم از وجود مشکل براي صيد خاويار در درياي خزر براي صيادان ايراني خبر داد و گفت: متأسفانه ايران در زمينه برداشت از منابع هيدروکربري درياي خزر و همچنين صيد موجودات زنده دريايي کمترين سهم را در اختيار دارد.


 موج كوتاه 

روزنامه كيهان درسرمقاله خود به بحث" شريعت در جهان اسلام" اشاره كرده بود و نوشت: در جهان اسلام از نظر رهيافت هاي ديني يا شبه ديني سه مدل وجود دارد؛ مدل جمهوري اسلامي، مدل تركيه دوره اربكان و اردوغان و مدل عربستان. مدل جمهوري اسلامي، حكومت اسلامي است يعني اسلامي كردن همه عرصه هاي اجتماعي و سياسي، مدل تركيه مدل محترم شمردن معارف اسلامي - و نه اجراي قوانين شرعي- در عرصه اجتماعي و وانهادن آن در حوزه هاي مختلف حكومتي و مدل عربستان اجراي سخت گيرانه بخش هايي از فقه اسلامي در عرصه اجتماعي و عدم حضور اسلام در عرصه حكومت. در يك جمله مي توان گفت مدل جمهوري اسلامي ناظر به نقش آفريني حكومت در تحقق شريعت و معارف اسلامي در عرصه هاي اجتماعي و سياسي است و دو مدل ديگر يا اساسا چنين نقشي براي حكومت قائل نيستند و يا آن را به حوزه خاص- اجراي حدود در مورد توده ها- محدود مي كنند.

«نهادهاي موازي نظارت بر بانکداري در دولت»عنوان يادداشت روز روزنامه خراسان بود كه در آن مي‌خوانيد: به طور مشخص بانک مرکزي به عنوان متولي تنظيم سبد ارزي کشور، تبديل درآمدهاي ارزي به ريال و عرضه ارز براي مصارف مختلف نقش اصلي را برعهده دارد اما در آشفته بازار افزايش نرخ ارز و نوسانات غيرقابل پيش بيني آن ابزار مديريتي خود را افزايش نرخ سود بانکي با هدف جذب سرمايه ها از بازار ارز به بانک ها تعريف کرده است که با مخالفت شوراي پول و اعتبار مواجه شده است. در اين ميان به طور مشخص وزارت اقتصاد مخالف ديدگاه بانک مرکزي درباره افزايش نرخ سود بانکي است و بدون ارائه راهکاري مشخص مديريت صحيح بازار ارز را از بانک مرکزي مطالبه مي کند.

«طبل تو خالي»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد: تبليغات گسترده و تهديدآميز هفته‌هاي اخير عليه ايران با شكست مفتضحانه‌اي مواجه شد. اين روزها اظهارنظرهاي جالبي از ايرانيان مقيم آمريكا و اروپا شنيده مي‌شود كه مي‌گويند: ما ممكن است با دولتمردان كشور خود اختلاف نظرها و مشكلاتي داشته باشيم ولي هرگز به دولت‌هاي خارجي اجازه نخواهيم داد به كشورمان حمله نظامي كنند. جالب‌تر اينكه آن دسته از مردم ايران كه در داخل كشور زندگي مي‌كنند و از مخالفين بعضي سياست‌ها به حساب مي‌آيند ، وقتي صحبت از حمله نظامي و تجاوز بيگانگان به ايران به ميان مي‌آيد، بدون آنكه لحظه‌اي درنگ نمايند با صراحت اعلام مي‌كنند در چنان وضعيتي اختلافات را كنار خواهند گذاشت و در برابر متجاوزان خواهند ايستاد.

روزنامه رسالت در سرمقاله خود با عنوان "جشن اخوت" چنين آورده بود: گاهي درمواضع روساي قوا و رهبران احزاب اصولگرا مطالبي ديده مي‌شود كه خارج از گفتمان مهرورزي است.اصولگرايان با بهره‌گيري از آموزه‌هاي غدير و پايبندي به اخوت، نقد درون گفتماني را تاكنون خوب مديريت كرده‌اند تا به وحدت و همگرايي آنان آسيب وارد نشود. اما گاهي حساب كار از دستشان خارج مي‌شود و هراز چندي بانگ واگرايي به گوش مي‌رسد.

همين چند وقت پيش در جريان استيضاح وزير اقتصاد و دارايي، مجلس در سايه انجام وظيفه خود يك پيام همگرايي به دولت داد و علي رغم پافشاري روي ديدگاه‌هاي خود اجازه داد وزير اقتصاد به خدمت خود در دولت ادامه دهد. اما رئيس جمهور به پاس اين همگرايي رفت ودر جمعي - كه گفته مي‌شود مربوط به انتخابات آينده است- سخناني بر زبان آورد كه از آن بوي وحدت وهمگرايي نمي‌آمد.

روزنامه مردم سالاري در مورد "آمار و آمارگيري" ، سرمقاله خود را چنين نوشته بود: وقتي مردم شاهد بودند که يکي از کانديداها از کاهش تورم و ديگري از افزايش تورم سخن مي گويد، يکي از افزايش رشد اقتصادي و ديگري از کاهش رشد اقتصادي خبر مي دهد، يکي ضريب جيني را در حال افزايش و ديگري آن را در حال کاهش مي داند و... طبيعي است که نسبت به آمارها، دچار بدبيني مي شوند و به تبع آن، همکاري آنها براي آمارگيري کمرنگ تر مي شود چرا که مي بينند وقتي آمارهايي که در عرصه رسمي ارائه مي شود کاملا دوگانه و بعضا متضاد است پس چرا مردم بايد براي ارائه آمارهاي صحيح با ماموران آمار همکاري کنند؟

«دلخوش از آنيم که حج مي‌رويم!»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد: مطابق احكام شرعي، درصورتي‌كه همه‌ي شرايط فراهم شود، يك‌بار به‌جاي‌آوردن حج بر مسلمانان واجب مي‌شود. اما اگر بخواهيم در آموزه‌هاي عرفاني و ديني بزرگان اين حوزه‌ها ژرف‌نگري كنيم، قضيه خيلي پيچيده‌تر از اين مي‌شود، تا جايي كه در وضعيت كنوني مردم جامعه‌ي خودمان، حج حتي بر يك نفر هم واجب نمي‌شود؛ زيرا واجبات مهم‌تري از آن وجود دارد. در احاديث، روايات و ضرب‌المثل‌هاي آموزنده و بازمانده از بزرگان دين و عرفان داريم كه «اول همسايه، سپس خانه»، «چراغي كه به خانه رواست، به مسجد حرام است»، «دل خانه‌ي حقيقي خداست»، «از آن سنگ ندايي برنمي‌خيزد؛ ولي از دل يتيمان دعايي بلند مي‌شود»...


 يک نکته از هزاران 

وزارت بهداشت اعلام كرد، بافت 85 درصد از بيمارستان‌هاي تهران قديمي و فرسوده است. اين چندمين بار است كه نسبت به اين قضيه و زلزله خيز بودن تهران هشدار داده شده است. قابل تصورنيست كه با وقوع زلزله چه اوضاعي براي تهران پيش خواهد آمد، اما مطمئنا در شرايط بحراني تمام نگاه ها به سمت مراكزدرماني و بيمارستان‌ها مي‌باشد. اگر اين مراكز خود طعمه زلزله و ويراني گردند چه بايد كرد!


 ميز خبر 

 حمله به ايران احمقانه است، تهران در هر جاي جهان مي تواند انتقام بگيرد

رئيس سابق دستگاه جاسوسي عربستان سعودي درباره هر گونه اقدام نظامي عليه ايران هشدار داد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، شاهزاده ترکي فيصل رئيس سابق دستگاه جاسوسي عربستان سعودي و سفير پيشين اين کشور در واشنگتن و لندن گفت:"حمله نظامي عليه ايران با هدف پايان دادن به برنامه هسته اي اين کشور با عواقب وخيمي روبه رو خواهد بود و تنها به تقويت قصد ايران براي ساخت سلاح هسته اي منجر مي شود." ترکي فيصل که در مراسمي در شهر واشنگتن دي سي سخنراني مي کرد ادامه داد:"به اعتقاد من حمله نظامي به ايران ،احمقانه است. چنين اقدامي، فاجعه بار است و تنها باعث مي شود قصد و عزم ايران براي ساخت سلاح هسته اي بيشتر شود. حمله نظامي باعث بسيج حمايت هاي ملت ايران از دولت خود مي شود. حمله نظامي، برنامه هسته اي ايران را به پايان نمي رساند و فقط باعث تاخير در آن مي شود." در روزهاي اخير برخي رسانه هاي اسرائيلي از تاييد گزينه حمله نظامي عليه ايران در ميان برخي از مقامات ارشد اين رژيم خبر داده بودند. با اين حال شيمون پرز رئيس جمهور اسرائيل به تازگي از مواضع سابق خود در باره حمله نظامي به تاسيسات هسته اي ايران عقب نشيني کرد. مقامات ايران نيز ضمن تاکيد بر صلح آميز بودن برنامه هسته اي خود، درباره عواقب هر گونه اقدام نظامي خارجي عليه ايران هشدار داده اند.

شاهزاده ترکي فيصل (برادر سعود الفيصل وزير خارجه عربستان سعودي ) که در سال 2006 از سمت هاي دولتي کناره گيري کرد همچنان يکي از شخصيت هاي ارشد خانواده حاکم در عربستان سعودي به شمار مي رود. بسياري معتقدند وي ، سخنگوي غيررسمي رياض است. ترکي فيصل افزود:"حملات نظامي گذشته و به طور مثال درعراق نشان دادند که عواقب چنين مسيري غيرقابل پيش بيني است. معتقدم حمله نظامي به ايران داراي عواقب فاجعه باري است. اين اقدام با تلفات بسياري همراه خواهد بود . اين واقعيت نيز وجود دارد که صحنه انتقام گيري ايران، همه جاي جهان خواهد بود."

محمود عباس: مشكل ما با سياست‌هاي اسرائيل است نه خودش

رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين با اعلام اينكه توقف شهرك‌سازي‌ها و تشكيل دو كشور براساس مرزهاي 1967 تنها شرط ادامه مذاكرات صلح است، اعلام كرد كه روز بيست و سوم ماه جاري (نوامبر) با خالد مشعل ديدار مي‌كند. به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه الجزيره، محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين در نشست گراميداشت هفتمين سالگرد درگذشت ياسر عرفات، گفت: ما به شهيد ياسر عرفات و ديگر شهداي فلسطين قول مي‌دهيم تا به تلاش‌هاي خود براي دستيابي به آزادي، استقلال و بازگرداندن آوارگان فلسطين ادامه دهيم و اين امر را محقق كنيم. وي با اشاره به عضويت فلسطين در سازمان يونسكو گفت: با كمال ناباوري ما توانستيم دو سوم آراء اعضاي يونسكو را به نفع فلسطين به دست بياوريم و به تلاش‌هاي خود براي عضويت در سازمان ملل نيز ادامه خواهيم داد و اهميتي نمي‌دهيم كه اين بار راي لازم را بدست آوريم يا نه چرا كه اگر بار اول راي لازم را بدست نياوريم فرداي آن روز دوباره به سازمان ملل خواهيم رفت و اگر باز هم شكست بخوريم دوباره مي‌رويم و تا دست يابي به عضويت كامل از اين تلاش‌ دست برنخواهيم داشت. همانگونه كه ما در يونسكو و پارلمان اروپا عضو شديم در سازمان ملل نيز عضويت كامل بدست خواهيم آورد.رئيس تشكيلات خودگردان ادامه داد: ما با تلاش‌هاي خود براي عضويت كامل در سازمان ملل نمي‌خواهيم اسرائيل را منزوي كنيم و يا آنها را به حاشيه بكشانيم بلكه ما با اين كار مي‌خواهيم سياست‌هاي اسرائيل را منزوي كنيم و ما با سياست‌هاي اسرائيل مشكل داريم. محمود عباس با اشاره به حمايت‌هاي آمريكا از اسرائيل گفت: با اينكه آمريكا همواره در كنار اسرائيل بوده و سياست‌هايش بسيار به اسرائيل نزديك بوده اما ما انكار نمي‌كنيم كه آمريكا دوست ماست و ما با آنها روابط خوبي داريم. ما از كمك‌هاي آمريكا استفاده مي‌كنيم و اين كشور سالانه به ما كمك مي‌كند. ولي از آنها مي‌خواهيم تا نقش ميانه و متوازني را در ميانجي‌گري بين فلسطين و اسرائيل ايفا كنند و انتظار داريم كه آمريكا منافع هر دو طرف را در نظر داشته باشد.

رئيس‌جمهور الجزاير: خانواده قذافي را به ليبي تحويل نمي‌دهيم

رئيس‌جمهوري الجزاير در ديدار با رئيس‌ شوراي ملي انتقالي ليبي تاكيد كرد كه حاضر نيست خانواده معمر قذافي را به اين كشور تحويل دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، در پي درخواست اخير دولت ليبي از مسئولان الجزاير مبني بر بازنگري اين كشور در حمايت از الساعدي قذافي، پسر معمر قذافي، رهبر سابق ليبي، عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس‌جمهوري الجزاير در ديدار با مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي تاكيد كرد: خانواده قذافي را به ليبي تحويل نمي‌دهيم.در اين ديدار كه با حضور شيخ حمدبن خليفه آل ثاني، امير قطر در دوحه، پايتخت قطر برگزار شد، رئيس‌جمهوري الجزاير ضمن تاكيد بر لزوم وحدت مردم ليبي براي ساختن كشوري جديد اظهار داشت: مردم ليبي بايد بدانند دوره قذافي به پايان رسيده است، لذا بايد با كنار گذاشتن كينه‌هاي گذشته، براي ساختن كشوري جديد و مطابق با اصول دموكراسي تلاش كنند.

بوتفليقه همچنين تاكيد كرد: ليبي و الجزاير همواره دو كشور همسايه و دولت بوده‌اند و در همه زمينه‌ها روابط محكمي را با يكديگر داشته‌اند، لذا الجزاير همواره آماده است كه از مردم ليبي و مسئولان جديد اين كشور در راه بازسازي ليبي حمايت كند. وي در ادامه به موضوع درخواست مسئولان ليبي براي تحويل افراد خانواده قذافي اشاره كرد و گفت: ما تنها به دلايل بشردوستانه اعضاي خانواده قذافي را پذيرفته‌ايم و حاضر نيستيم كه آنها را به ليبي تحويل دهيم، چراكه آنها در حوادث ماه‌هاي اخير ليبي دخالتي نداشته‌اند. در اين ديدار، مصطفي عبدالجليل نيز به نوبه خود ضمن توصيف الجزاير به عنوان كشوري مهم و محوري در منطقه تاكيد كرد: دولت الجزاير به عنوان مهم‌ترين همسايه ليبي نمي‌تواند نسبت به وقايعي كه در داخل ليبي رخ مي‌دهد، بي‌تفاوت باشد، لذا مسئولان جديد ليبي از دولت الجزاير انتظار دارند كه در تمامي عرصه‌ها از آنها حمايت كنند. وي در ادامه با ابراز خرسندي نسبت به ادامه روابط دوستانه ميان دو كشور هدف از اين ديدار را ترسيم صفحه‌اي جديد در روابط دوطرف دانست.

اوج گيري اعتراضات در آمريکا

در پي اوج گيري اعتراضات مردمي در آمريکا و جنبش وال استريت 200 معترض در نيويورک دستگير شدند. به گزارش مهر به نقل از پرس تي وي، پليس نيويورک پس از درگيري با معترضان در داخل و بيرون پارک زوکوتي در حدود 200 نفر از آنان را بازداشت کرد. اين درگيريها پس از يورش پليس به پارک زوکوتي و جمع آوري چادرهاي معترضان رخ داد. مسئولان شهري نيويورک و شهرداري اين شهر، زدن چادرها براي ادامه اعتراضات به فاصله طبقاتي و سلطه بانکداران را ممنوع کرده اند. جنبش تسخير وال استريت عنواني است در اشاره به اعتراضات و گردهمايي‌هاي خياباني که از تاريخ 17 سپتامبر 2011 در وال استريت نيويورک آغاز شده‌است و همچنان در جريان است. تصرف و اشغال وال استريت به وسيله گروه کانادايي "اکتيويسم ادباسترز" فراخوانده و صورت گرفته شده‌ و خواسته اشغال‌کنندگان وال استريت عمدتاً رفع نابرابري‌هاي اقتصادي، مبارزه با فرهنگ اقتصادي سرمايه‌داري و از بين بردن دسترسي و نفوذ دلالان شرکتي و غولهاي پولي در دولت آمريکا اعلام شده است.

دمشق نشست اتحاديه عرب را تحريم کرد

دمشق در پي مخالفت شوراي همکاري خليج فارس با درخواستش براي برگزاري نشست فوق‌العاده اتحاديه عرب، نشست امروز اين اتحاديه را که قرار است در مغرب برگزار شود، تحريم کرد. به گزارش فارس، در پي مخالفت شوراي همکاري خليج فارس با خواست دمشق براي برگزاري نشست فوق العاده اتحاديه عرب، سوريه اعلام کرد که نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب را که درباره اين کشور در مغرب برگزار خواهد شد، تحريم مي‌کند و در آن شرکت نخواهد کرد.خبرگزاري رسمي سوريه "سانا" نوشت: سوريه در نشست امروز اتحاديه عرب که قرار است در شهر "رباط" مغرب برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. نشستي که قرار است در حاشيه آن ترکيه نيز با وزراي خارجه عربي نشستي ترتيب دهد و موضوع سوريه در صدر اين گفت‌وگوها خواهد بود.سوريه پس از تصميم اخير اتحاديه عرب مبني بر تعليق عضويت دمشق در اين اتحاديه براي استقبال از هيئت بلندپايه عربي شامل کارشناسان نظامي، رسانه‌اي و مدني براي بررسي اوضاع جاري در اين کشور اعلام آمادگي کرد اما "نبيل العربي" دبيرکل اتحاديه عرب در جمع خبرنگاران اعلام کرد: هيچ گروهي از سوي سازمان‌هاي عربي حامي غيرنظاميان به سوريه نخواهد رفت، مگر اين که ما بتوانيم يک توافق واضح و آشکار با دولت سوريه امضا کنيم که در آن حقوق و وظايف همه مشخص شده باشد.عبداللطيف الزياني" دبير کل شوراي همکاري خليج فارس ديروز طي بيانيه‌اي اعلام کرد: شوراي همکاري خليج فارس درخواست نشست سران اتحاديه عرب در زمان کنوني را بي اثر مي بيند.

عربستان و كره جنوبي توافق‌نامه هسته‌اي امضا كردند

دولت عربستان و كره جنوبي به منظور همكاري در زمينه‌ هسته‌اي توافق‌نامه‌اي را در اين خصوص امضا كردند. به گزارش مهر، به نقل از روزنامه اماراتي دارالخليج، كيم سونگ هوان، وزير امور خارجه كره جنوبي و هاشم بن عبدالله يماني، رئيس سازمان انرژي اتمي عربستان روز سه‌شنبه در رياض توافق‌نامه‌ هسته‌اي امضا كردند. در همين راستا راديو عربستان با اشاره به تلاش‌هاي موجود در راستاي احداث نيروگاه هسته‌اي در اين كشور اعلام كرد: توافق‌نامه امضا شده يك چارچوبي قانوني را در زمينه تحكيم همكاري علمي، حمايت از محيط زيست، استفاده مسالمت‌آميز از انرژي هسته‌اي و استفاده از تجربيات كره جنوبي در اين زمينه ارائه مي‌دهد.راديو عربستان افزود: اين توافق‌نامه همچنين شامل همكاري‌هاي دو طرف در زمينه‌هاي توسعه و تحول انرژي هسته‌اي و نيز احداث پايگاه‌هاي هسته‌اي در عربستان است.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي :
 شهادت توفيق الهي و مايه برکت و عروج برتر است 

مراسم گراميداشت سومين روز شهادت شهداي غدير (شهداي حادثه اخير در سازمان خودکفايي سپاه) روز گذشته در حسينيه عاشقان ثارالله ستاد فرماندهي کل سپاه برگزار شد.

به گزارش ايسنا سردار سرلشکر يحيي صفوي دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا پيام تسليت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي را در اين مراسم به اين شرح قرائت كرد: «بسم الله الرحمن الرحيم. انا لله و انا اليه راجعون. حادثه خونين در يکي از مراکز پشتيباني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي که به شهادت جمعي از عناصر ممتاز آن سازمان و در پيشاپيش آنان سردار عالي قدر، دانشمند برجسته و پارساي بي ادعا، سردار حسن مقدم انجاميد، واقعيتي تلخ و اندوهبار بود. آن جان بر کفان نستوه با سينه گشاده و عزم راسخ همواره به پيشباز خطر شتافته و در دوران دفاع مقدس و پس از آن، هرگز احساس خستگي به خود راه ندادند. شهادت، بي شک برترين آرزوي آنان بود. ليکن فقدان مردان بزرگ در هر کشور و جامعه‌ئي براي آن مردم و آن کشور خسارت و تأسف بار است. ما همه در غم اين عزيزان با خانواده‌هاي گرامي آنان شريک و همدرديم. خدا را شکر که محصول تلاش‌هاي آنان هم اکنون در اختيار مردان جهاد است و تربيت شدگان آن مجموعه، از کفايت لازم براي ادامه آن خط نوراني برخوردارند.عزيزان من؛ اميدوار به تفضل بي انقطاع حضرت حق، و با استمداد از ارواح شهيدانتان، تلاش و همت را دو چندان کنيد تا همه بيش از پيش بدانند که شهادت براي ما توفيق الهي و مايه برکت و عروج برتر است.تسليت صميمانه خود را به بازماندگان و دوستان و همکاران اين شهدا تقديم مي‌دارم.»

انفجار اخير هيچ ربطي به اسراييل و آمريكا ندارد

رييس ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: براي تنفيذ اختيار و اعطاي پست به شهيد تهراني‌مقدم هيچ‌كس فكر نمي‌كرد؛ چراكه ايشان همه‌ مسووليت‌ها را با شايستگي و توانايي مي‌پذيرفت و به عنوان يك بسيجي واقعي به بهترين نحو آن‌ها را انجام مي‌داد. به گزارش ايسنا سردار سرلشكر حسن فيروزآبادي نيز در حاشيه‌ اين مراسم در جمع خبرنگاران تصريح كرد: شهيد تهراني‌مقدم يك الگوي اخلاق تمام‌عيار و به عنوان يك بسيجي واقعي، سرباز انقلاب و رهبري بود.

وي با اشاره به تهديدات آمريكا و اسراييل اظهار كرد: اسراييل در شرايط بسيار سخت و حساسي قرار دارد و بيداري و اقتدار نظام اسلامي، فرياد ناتواني اسراييل را بلند كرده است و آمريكا نيز گرفتار جنبش ضدسرمايه‌داري وال استريت است؛ بنابراين همه اين تهديدات و صحبت‌ها جيغ و فرياد ناتواني آنان است.وي افزود: اين حادثه و انفجار اخير هيچ ربطي به اسراييل و آمريكا ندارد، جز اين‌كه محصول تحقيقاتي كه در پي آن‌ها اين حادثه رخ داده مي‌توانست مشت محكمي بر دهان اسراييل و رژيم غاصب آن باشد كه مدتي كوتاه براي چند روزي به تاخير افتاد ولي قطعا نيروها و همسنگران شهيد حسن تهراني‌مقدم اين راه را ادامه خواهند داد و ثمره‌ تلاش‌هاي او مشتي بر دهان اسراييل خواهد بود.رييس ستاد كل نيروهاي مسلح خاطرنشان كرد: اين جيغ‌ها و فريادها هيچ خللي در توان و قدرت انقلاب اسلامي ايجاد نمي‌كند و هيچ‌گاه نبايد فريب آن را خورد. اين جيغ‌ها و تهديدها 30 سال است كه هر روز از سر عجز و ناتواني بلندتر سر داده شده و مردم ايران نيز بي‌پايه و اساس بودن آن را به خوبي درك كرده‌اند. با نابودي جبهه ابرسرمايه‌داري و رژيم صهيونيستي اين جيغ‌ها نيز ساكت خواهد شد.

اين حوادث خللي در مسير انقلاب ايجاد نمي‌كند

رييس مجلس شوراي اسلامي در حاشيه مراسم يادبود شهداي غدير، شهيد حسن تهراني‌مقدم را از چهره‌هاي تابناك دفاع مقدس معرفي كرد و گفت: اين شهيد در طول اين دوران، رشادت‌هاي فراواني را از خود نشان داد.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در اين مراسم در جمع خبرنگاران، اظهار كرد: شهيد تهراني‌مقدم، افرادي زيادي را تربيت كرد و ياران ايشان كه حاصل دسترنج و تلاش ايشان بودند راه ايشان را ادامه خواهند داد.وي با اشاره به جوسازي‌هاي اخير دشمنان در مورد حادثه انفجار گفت: دشمن پيش از آن‌كه اصل ماجرا را بداند و در مورد آن گزارش بدهند، داستان‌سرايي مي‌كند و به دنبال سوءاستفاده از اين اتفاق، به نفع خودش است اما اين‌ها مهم نيست و جمهوري اسلامي پاسخ آن‌ها را خواهد داد.وي گفت: دشمنان بايد بدانند كه اين حوادث هيچ خللي در مسير انقلاب ايجاد نخواهد كرد و قطعا ياران اين شهيد راه وي را ادامه خواهند داد.لاريجاني خاطرنشان كرد: لازم است مسوولان، ملاحظات ايمني را قوي‌تر كنند تا شاهد تكرار چنين حوادثي نباشيم.

سپاه و ملت ايران آمادگي جهادي و روحيه حماسي خود را زنده نگهدارند

به گزارش ايسنا دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا در حاشيه اين مراسم در جمع خبرنگاران با تشريح ابعاد شخصيتي و خدمات شهيد عالي مقام سرلشکر شهيد حسن تهراني‌مقدم، گفت: سردار مقدم بنيانگذار توپخانه سپاه پاسداران و بنيانگذار سيستم‌هاي نظامي و فرمانده‌اي دانشمند، عارف و مخلص و مجاهدي بزرگ بود.


 سرشماري به اتمام رسيد
  جمعيت ايران 75 ميليون نفر 

دبير ستاد سرشماري عمومي نفوس و مسکن از اتمام سرشماري خبرداد و اعلام کرد: جمعيت ايران بر اساس نتايج مقدماتي سرشماري عمومي نفوس و مسکن 75 ميليون نفر است. طه نورالهي در گفتگو با مهر از اتمام سرشماري عمومي نفوس و مسکن خبرداد و گفت: هم اکنون در حال جمع بندي نتايج سرشماري هستيم. دبير ستاد سرشماري عمومي نفوس و مسکن اعلام کرد: طي دو روز گذشته 23 و 24 آبا ماه از خانوارهاي غائب توسط ماموران سرشماري مرکز آمار، سرشماري شد. وي با اعلام اينکه بر اساس نتايج مقدماتي و اوليه سرشماري، جمعيت کشورمان حدود 75 ميليون نفر است، عنوان کرد: نتايج کامل سرشماري به زودي از طريق روابط عمومي مرکز آمار اعلام خواهد شد. نورالهي اظهارداشت: نتايج آمارگيري و سرشماري در تمام استانهاي کشور جمع آوري شده و در حال بارگذاري بر روي سايت مربوطه است. لازم به ذکر است که انجام سرشماري توسط مرکز آمار ايران از روز 2 تا 22 آبانماه جاري در سراسر کشور انجام شد.


 رييس جمهوري در گفت و گو با 'اليوم السابع' مصر:
 سران كشورها بايد به حقوق مردم تن داده و با تفاهم در حل مشكلات گام بردارند 

رييس جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به سوالي درباره حمايت انگلستان از موضع اخير ضدايراني آمريكا گفت: مواضع لندن براي ملت ايران اهميتي ندارد. به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، 'محمود احمدي نژاد' درمصاحبه با نشريه 'اليوم السابع' چاپ مصر افزود: انگلستان هميشه دنباله‌رو آمريكا بوده و حمايت اخير اين كشور نيز موضوع جديدي نيست چرا كه اين كشور 60 سال است كه تابع آمريكا است. رييس‌جمهوري در پاسخ به سوالي درباره تحولات منطقه به ويژه سوريه نيز اظهار داشت: معتقديم دوطرف مي‌توانند با تفاهم مسايل خود را برطرف كنند و همه بايد به ايجاد فضاي تفاهم و تعامل كمك كنند.احمدي نژاد افزود: جمهوري اسلامي ايران در موضوع سوريه هر دو طرف را به تفاهم و مذاكره تشويق كرده است و به ديگران هم اعلام كرده‌ دخالت نكنند و از ارسال اسلحه به مخالفين و دامن زدن به تنش خودداري كنند.وي خاطرنشان كرد: تشويق به تفاهم و گفت و گو به معناي دخالت در امور سوريه نيست.

رييس جمهوري در ادامه گفت: سياست جمهوري اسلامي ايران حمايت از حقوق تمامي ملت‌هاي جهان است.احمدي نژاد خاطرنشان كرد: از نظر ايران، عدالت، آزادي، كرامت و حق انتخاب، جزء حقوق همه ملت‌هاست و معتقديم ملت‌ها و دولت‌ها بايد در كنار يكديگر با تفاهم و با سازوكار مناسب اين حقوق را اعمال كنند و البته بيگانگان هم نبايد هيچ‌گونه دخالتي در اين موضوعات داشته باشند.رييس جمهوري تاكيد كرد: هرگونه تنش و درگيري شرايط را پيچيده‌تر كرده و به نفع دشمنان خواهد بود.وي اظهار داشت: آزادي و عدالت حق همه ملت‌هاي جهان حتي مردم آمريكا و اروپا است كه بايد محترم شمرده شود.احمدي نژاد گفت: مسوولان و سران كشورها بايد به حقوق مردم تن داده و با تفاهم و در فضاي دوستانه در مسير حل مشكلات گام بردارند كه در اين خصوص جمهوري اسلامي ايران از ديدگاه يكساني نسبت به همه ملت‌هاي جهان برخوردار است.

رييس جمهوري در پاسخ به سوالي درباره روابط تهران و قاهره نيز گفت: مستكبران از ايجاد روابط عميق و دوستانه بين ايران و مصر هراس دارند چرا كه مي‌دانند اگر دو كشور در كنار يكديگر باشند، ديگر جايي براي رژيم صهيونيستي و سلطه‌ گري مستكبران در منطقه باقي نخواهد ماند.احمدي نژاد افزود: بين دو ملت ايران و مصر هيچ اختلافي وجود ندارد و دو ملت با يكديگر روابط دوستانه و صميمي دارند و اگر مساله‌اي بين دو كشور وجود داشته به خاطر فشارها و دخالت‌هاي سلطه گران و بيگانگان است.رييس‌جمهوري گفت: مستكبران به دنبال جلوگيري از ايجاد روابط نزديك بين ملت‌ها به‌ويژه ايران و مصر هستند چرا كه مي‌دانند اگر دو كشور و دو ملت با هم باشند ديگر رژيم صهيونيستي جايي در منطقه ندارد، حتي در چنين شرايطي راه براي سلطه‌گري آمريكا هم بسته خواهد بود.

احمدي نژاد همچنين در پاسخ به سوالي درباره ادعاي برخي از كشورهاي غربي در خصوص اعمال محدوديت اينترنت و دسترسي به فيس بوك و توييتر در ايران گفت: تبليغات دولت‌هاي غربي به خصوص آمريكا عليه ملت ايران و ساير ملت‌ها موضوع تازه‌اي نيست.وي ادامه داد: آمريكا از اين نگران است كه امروز جوانان ايران به صورت گسترده مطالبي را در فيس بوك و توئيتر منتشر مي‌كنند و اين موضوع آنها را منفعل كرده است چرا كه دوست ندارند از ابزاري كه در اختيار دارند عليه خود آنها استفاده شود از اين‌رو با طرح برخي ادعاها به‌دنبال تبليغات منفي عليه ايران هستند.رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تاكيد بر اين كه 'هيچ كس نمي‌تواند ملت ايران را محدود كند' خاطرنشان كرد: آنچه در ايران روي آن محدوديت ايجاد شده صرفا فضاهاي مجازي ضداخلاقي است.


 خزاعي در مورد تبعات ارايه قطعنامه عليه ايران هشدار داد:
 اين اقدام تهديدي براي امنيت بين‌المللي و منطقه است 

نماينده کشورمان در سازمان ملل ضمن رد مجدد دخالت دولت و نهادهاي وابسته به ايران در طرح ادعايي عليه سفير عربستان در واشنگتن، نسبت به تبعات ارائه قطعنامه عليه جمهوري اسلامي ايران در مورد اتهام ترور سفير عربستان سعودي هشدار داد.به گزارش فارس، متن پيش‌نويس قطعنامه اي از طرف آمريکا و عربستان در محکوميت اتهام توطئه ترور سفير عربستان سعودي در دبيرخانه سازمان ملل ثبت و توزيع شد.در پاسخ به اين اقدام محمد خزاعي سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک طي نامه‌اي به رئيس مجمع عمومي و دبيرکل اين سازمان و کليه نمايندگيهاي مقيم نيويورک نسبت به تبعات اين اقدام هشدار داد.

وي ارائه پيش‌نويس قطعنامه در خصوص طراحي و اقدام به ترور سفير عربستان در مجمع عمومي سازمان ملل را در نوع خود بي‌سابقه و آن را بدعتي خطرناک، غير قابل قبول و باعث هتک حيثيت آن سازمان دانست. سفير و نماينده دائم کشورمان در اين نامه تأکيد کرد: آمريکا با ارائه پيش‌نويس قطعنامه‌اي که صرفاً بر مبناي ادعاهاي نادرست عليه يک عضو ديگر سازمان ملل متحد شکل گرفته، هيچ هدفي جز پيشبرد سياستهاي کوتاه بينانه خود از طريق استفاده ابزاري از مجمع عمومي اين سازمان ندارد.خزاعي تصريح کرد: رويه مجمع عمومي سازمان ملل در طول حيات خود اينگونه نبوده که اجازه دهد پيش‌نويس قطعنامه‌اي بر مبناي ادعاهاي بي‌اساس ارائه شود و يا مورد توجه قرار گيرد.وي افزود: چنانچه مجمع عمومي اين سازمان اجازه دهد هر پيش‌نويس قطعنامه‌اي در خصوص هر مسئله نامربوطي مورد توجه قرار بگيرد، مشابه آنچه که توسط آمريکا پيشنهاد شده است، در آينده اين ارگان اصلي سازمان ملل متحد بجاي اينکه مکاني براي ارتقاء انسجام و همبستگي دولتهاي عضو باشد، به محلي براي طرح ادعاهاي بي‌اساس تبديل شده و پيش‌نويس قطعنامه‌هاي بي‌شمار ديگري در رابطه با مسائل خصمانه ديگري مطرح خواهد شد بنابراين بايستي از بروز چنين اتفاقاتي جدا خودداري کرد.سفير و نماينده دائم کشورمان اضافه کرد: ارائه کنندگان پيش‌نويس قطعنامه مذکور تمامي هنجارها و رويه‌هاي سازمان ملل متحد را ناديده گرفته‌اند.وي هشدار داد که در صورت پيگيري چنين موضوعي بدون شک، نقش، توانمندي و اعتبار مجمع عمومي به عنوان عالي ترين ارگان سياسي سازمان ملل متحد تضعيف خواهد شد.وي اين اقدام را تهديدي براي امنيت بين‌المللي و منطقه اي توصيف کرد.خزاعي با اشاره به نامه مورخ يازدهم اکتبر سال جاري ميلادي خود (نوزدهم مهرماه سالجاري ) به مقامات سازمان ملل متحد، مجددا بر مخالفت کشورمان با هرگونه اقدامات تروريستي به هر شکل و نوع اعم از دولتي و غير دولتي آن تأکيد کرد.


 سرمقاله 

 وضعيت گاز طبيعي فشرده(سي ان جي) در کشور

بعد از تصميم دولت به استفاده از سي ان جي به عنوان سوخت پاک در کشور و جايگزيني اندک اندک آن به جاي بنزين و گازوئيل تلاش هايي از سوي دولت صورت پذيرفت و اخيرا مقامات دولتي اعلام کرده اند که ايران در احداث و توسعه ظرفيت جايگاه هاي گازطبيعي فشرده به مقام اول آسيا دست پيدا کرده و همچنين کشور شاهد رشد 30 درصدي مصرف سي ان جي در 6 ماه نخست امسال در مقايسه با سال گذشته بوده است . در اين بين به راستي اين پيشرفت هاي اعلامي تا چه اندازه در راستاي جايگزيني گاز طبيعي فشرده به جاي بنزين و گازوئيل در کشور بوده است؟

در پاسخ به پرسش فوق بايد گفت هر چند با رشد و راه اندازي جايگاه هاي جديد و رساندن آن به مرز حدود 1800 باب جايگاه، هم اکنون روزانه حدود 18 ميليون متر مکعب گاز طبيعي فشرده شده در جايگاه هاي سي ان جي به خودروهاي دوگانه سوز تحويل داده مي شود، اما بايد گفت با گذشت نزديک به يک سال از شروع هدفمندي يارانه ها در کشور همچنان وضعيت گاز طبيعي فشرده يا سي ان جي در حمل و نقل عمومي کشور با چالش هاي فراواني روبرو است . در اين بين اکنون بيش از 2 ميليون و 600 هزار خودروي گازسوز در کشور وجود دارد ولي اگر نگاهي به نسبت وجود جايگاه هاي عرضه گاز طبيعي فشرده و وجود خودروهاي دو گانه سوز داشته باشيم در مي يابيم که به ازاى هر جايگاه گاز طبيعي فشرده حدود يک هزار و 600 خودرو دوگانه‌سوز در کشور وجود دارد که در حالت استاندارد بايد به حدود 800 خودرو براى هر جايگاه برسد. در اين حال کمبود يک هزار جايگاه گاز طبيعي فشرده در کشور خود باعث بروز مشکلات زيادي شده است . گذشته از اين نيز چنانچه توليد و تبديل خودروهاي دو گانه سوز در کنار مشکلات کنوني جايگاه هاي عرضه سوخت سي ان جي ادامه يابد عملا با چالش هايي همچون کمبود شديدتر جايگاه‌ها، طولاني تر شدن صف خودروها جهت سوخت گيري روبرو خواهيم شد. در اين راستا گذشته از اتلاف وقت فراوان شهروندان ، وضعيت نابسامان جايگاه‌ها ، مشکلات رانندگان خودروهاي دوگانه سوز (بويژه در شهرهاي بزرگ ) وضعيت آلودگي هواي کلانشهرها است. زيرا اکنون با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و گاز سي ان جي و مشکلات کمبود جايگاههاي آن و... شهروندان تمايل کمتري به استفاده از اين سوخت پيدا کرده اند امري که خود باعث افزايش مصرف بنزين و آلودگي هوا در شهرها نيز ميشود.

آنچه مشخص است استفاده از گاز طبيعي فشرده با اهداف و سياستهايي همچون استفاده از سوختهاي جايگزين مناسب، کاهش واردات بنزين و جلوگيري از خروج ارز ، کاهش آلاينده هاي زيست محيطي از راهکارهاي مناسب و منطقي تعديل روند افزايش مصرف بنزين و گازوئيل در کشور همخوان است. در اين بين اين سياست ها نيز به صرفه جويي در اقتصاد کشور و افزايش صادارت غير نفتي کمک ميکند .

بنابراين به نظر ميرسد با توجه به چالشهاي موجود بر سر راه بهره گيري از سوخت سي ان جي( همچون گران شدن قيمت اين سوخت، صفهاي طولاني انتظار ، مشکلات جايگاه‌هاي گاز طبيعي فشرده، از رده خارج شدن برخي جايگاه‌هاي گاز ) دستيابي به اهداف کشور در راستاي استفاده از سوخت پاک با مشکلاتي روبرو ميشود . در اين ميان انتظار مي‌رود براي رفع اين مشکلات مسئولان حمايت‌هاي جدي‌تر و گسترده تري از حمل ونقل و توجه به رفع مشکل عرضه گازطبيعي فشرده در کشور داشته باشند.

علي رمضاني


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي