جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022


هويت و ابعاد هويت و نقش والدين
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت سوم)

انواع سرطان و راههاي پيشگيري


خبرها از عالم علم


 هويت و ابعاد هويت و نقش والدين  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت سوم)

در زمينه مراحل شكل گيري هويت در نوجواني، مارسيا شناخته شده ترين پژوهشگران نئواريكسوني محسوب مي شود. مارسيا الگوي نظري در زمينه كسب هويت را بطور شفاف و دقيق توضيح و آن را مورد آزمون تجربي قرار داد.مارسيا براي مطالعه شيوه هاي متفاوتي كه نوجوانان هويت شخصي خود را مي سازند يك مصاحبه جامع و راهنماي درجه بندي را تدارك ديد كه در فرهنگ هاي مختلف قابل استفاده است. مصاحبه ها شامل سوال هايي درباره انتخاب شغل، ايدئولوژي، عقايد سياسي و مذهبي و ارزش هاي فردي به انضمام نگرش هاي مربوط به نقش جنسيتي مي‌باشند. مارسيا دو مولفه كاوش و تعهد را در شكل گيري هويت مطرح نمود. كاوش، به فرايند سوال كردن فعال و جستجوي نقش ها و ارزش هاي بزرگسالي در حيطه هاي متفاوت زندگي نوجوانان اشاره دارد و به معني تحقيق بيشتر براي يافتن حس كامل خود است. طي اين فرايند نوجوان درباره تقليدها و همانند سازي هاي گذشته ، انتظارات، نقش ها و آداب و رسوم اجتماعي پرسشگري مي كند و نقش ها، آرمان ها و اشكال مختلف هويت را مورد آزمايش قرار مي دهد. تعهد، به تصميمات قاطع در زمينه هاي مختلف اشاره دارد و شامل راهبردهاي ويژه اي براي دستيابي به اهداف شخصي و تعيين مسير زندگي مورد نظر مي‌باشد.با تركيب اين دو بعد، چهار وضعيت هويت شخص به دست مي آيد كه در ادامه بطور مختصر بيان مي‌گردد.

1- گم گشتگي هويت( هويت مغشوش )

به حالت بلاتكليفي در زندگي اطلاق مي شود. در اين وضعيت، تعهدات نسبت به هر شخص يا مجموعه‌اي از باورها و اصول اگر وجود داشته باشدبسيار كم است. در عوض، تاكيد عمده بر غنيمت شمردن لحظه است. فرد از هيچ گونه حوضه اي از لذت فردي چشم پوشي نمي كند.

نقش هاي اجتماعي ازموده شده و سريعا رها مي‌شوند، شخص بدون خود منسجم، بلاتكليف و سرگردان به نظر مي رسد. در وضعيت گم گشتگي يا سردرگمي هويت، فرد هيچ گونه انتخاب ثابتي در مورد تعهدات خود ندارد و به جستجو و اكتشاف نيز نمي پردازد. براساس مطالعه مارسيا اين افراد معمولا عزت نفس، سازگاري رواني، خود فرماني و خود كنترلي پايين‌تري نسبت به سه وضعيت ديگر هويت نشان مي دهند و احتمال دارد ديگران آنان را بي فكر و بي تعصب قلمداد كنند.

2- بازدارندگي هويت (هويت زودرس)

كه مشخصه آن پرهيز كردن فرد از اكتشاف يا جستجوگري فعال و انتخاب خود مختارانه است.

فرد به وسيله ديگران و نه بوسيله خود هدايت مي‌شود، به ندرت سوال مي كند، عمدتا آن نقشي را كه از سوي اشخاص قدرتمند يا دوستان بانفوذ براي او تجويز مي شود مي پذيرد.

آنچه را كه بزرگسال درباره شغل و دين و سياست مي گويد بطور گريز ناپذير و جزمي مي پذيرد و از تلاش براي ايجاد من مستقل خود مختار پرهيز مي كند. گويا كه فرد از پذيرش مسئوليتي كه همراه با آزادي فردي است، وحشت دارد.

3- موراتوريوم (توقف يا ديررسي) هويت

اغلب ناشي از تصميم گيري دردناك و عمدي در مورد موضوعاتي مانند مدرسه، داشتگاه يا شغل او است. هدف ايجاد مقداري فضاي تنفسي براي جستجوي كامل تر خود روان شناختي و واقعيت عيني است. قضاوت ظاهري بين موراتوريوم و گم گشتگي ظريف است. در موراتوريوم جستجوي صادقانه براي يافتن راه‌هاي مختلف و هدف وجود دارد و صرفا گذشت زمان و اتلاف وقت مطرح نيست و فرد به بررسي و آزمون خود در تجارب مختلف مي پردازد .

ادامه دارد...


 انواع سرطان و راههاي پيشگيري  

 قسمت اول

دسته‌اي از بيماريهاست كه در آن رشد سلولهاي ناهنجار از كنترل خارج مي‌شوند. سرطان مي‌تواند تقريبا در همه جاي بدن بروز مي‌كند، براي مثال ممكن است در پوست، استخوان، عضلات، خون يا دستگاه لنفاوي بروز كند.در هر سني واقع مي‌شود، ولي بيشتر در سنين بالا بروز مي‌كند. منتشر شود: سلولهاي سرطاني مي‌توانند به درون بافت مجاور انتشار يابند يا ممكن است از طريق خون يا دستگاه لنفاوي به ساير قسمتهاي بدن منتقل شوند. در برآوردهاي فعلي از هر سه نفر يك نفر دچار سرطان مي‌شود. به گزارش سلامت نيوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني پزشکي ايران سلامت شما كارهاي زيادي مي‌توانيد انجام دهيد تا خطر ابتلا به سرطان را كاهش دهيد.

امروزه غالبا مي‌توان سرطان را پيشگيري كرد، مي‌توان از بسياري سرطانها با رعايت اصول بهداشتي از قبيل، سيگار نكشيدن، خوردن انواع غذاهاي سالم، اجتناب از عوامل سرطان‌زاي شناخته شده، پيشگيري كرد.كاملا آنرا درمان كرد: كليد اصلي موفقيت در درمان تشخيص به موقع از طريق آگاهي از بدنتان، معاينه كامل و منظم، آگاهي از علايم هشدار دهنده است.پيشگيري و تشخيص به موقع سرطان بايد به عنوان بخشي از زندگي شما مدنظر قرار گيرد و اين به خود شما بستگي دارد.

عوامل خطرساز براي بروز سرطان را بشناسيد:

-عادتهاي فردي:

-سيگار كشيدن، مصرف مشروبات الكلي (به ويژه همراه با توتون) و برنامه غذايي نامطلوب با سرطان ارتباط دارند.

- عوامل زيست محيطي:

- اين عوامل شامل پرتوهاي ماوراء بنفش خورشيد، مواد شيميايي در هواي آلوده، آب و غيره مي‌باشند.

- خطرات شغلي:

- تماس بيش از حد با پرتوهاي ايكس، تشعشع اتمي و مواد صنعتي نظير تركيبات ارسنيك، كادميوم، كلريد وينيل و الياف پنبه نسوز با سرطان ارتباط دارد.

عادتهاي فردي بسيار بيشتر از عوامل زيست محيطي يا خطرات شغلي موجب بروز سرطان مي‌شوند.

- كارشناسان معتقدند كه سرطان:

ارثي نيست، دليلي وجود ندارد كه سرطان ارثي باشد. ولي تحقيقات نشان مي‌دهد كه در بعضي خانواده‌ها ممكن است خطر ابتلا به يك سرطان خاص بيشتر باشد.

مسري نيست، گرچه ويروسها ممكن است در بروز بعضي سرطانهاي گردن رحم نقش داشته باشند ولي سرطان از طريق ميكروبها يا تماس اتفاقي منتشر نمي‌شود.

انواع شايع سرطان

- سرطان پوست:

-يكي از شايعترين اشكال سرطان است ولي درمان آن نسبتا ساده است. اين سرطان در افرادي كه پوست آنها روشن است بيشتر بروز مي‌كند.

-سرطان ريه:

- در ميان تمامي سرطانها از همه كشنده‌تر است. بيشتر موارد در ميان سيگاريها ديده مي‌شود.

- سرطان پستان:

- بيشتر زناني را مبتلا مي سازد كه:

- بيش از 50 سال سن دارند.

- دوره عادت ماهانه آنها در سنين پايين آغاز شده و يا در سنين بالاتري يائسه شدند.

- هيچگاه بچه نداشته‌اند

- اولين فرزند خود را پس از 30 سالگي به دنيا آورده‌اند

- در خانواده آنها سابقه سرطان پستان وجود دارد.

- سرطان پروستات:

- (غده‌اي در زير مثانه مردان) بيشتر،‌ آقايان بالاتر از 65 سال را مبتلا مي‌كند.

- سرطان راست روده و روده بزرگ:

- برنامه غذايي داراي چربي حيواني زياد و سلولز كم يكي از عوامل ايجاد آن است.

- سرطان معده:

- در مردان شايعتر از زنان است.

- سرطان رحم و تخمدان:

- بيشتر زنان يائسه را مبتلا مي سازد.

- سرطان گردن رحم:

- در بانواني كه ازدواج در سنين پايين داشته و خانمهايي كه سيگار مي‌كشند شايع‌تر است.

- سرطان لنفوم غير هوچكيني

- دستگاه لنفاوي را مبتلا مي‌كند كه بخشي از دفاع بدن در برابر عفونتهاست.

- سرطان مثانه:

- بيشتر افراد سيگاري را مبتلا مي‌كند تا افراد غير سيگاري.

- علايم سرطان؛

- اين علايم لزوما نشانگر سرطان نيستند - فقط پزشك مي‌تواند با اطمينان تشخيص دهد.

- هرگونه علايم مشكوك را به دكتر خود گزارش كنيد.

1 - سرطان پوست

- هرگونه ناراحتي غير عادي پوست به ويژه در پوستهايي كه مرتبا در معرض آفتاب قرار دارند.

- خونريزي، خارش، درد يا هر تغييري در ظاهر برآمدگي‌ها، خال يا زخم‌هاي پوست

2 - سرطان ريه

- سرفه دايم،‌ وجود خون در خلط، درد سينه، عفونتهاي مكرر.

3 - سرطان پستان

- وجود توده در پستان، تغيير ظاهر يا بافت پستان، ضخيم شدن بافت، ترشح مايعات روشن يا خوني از نوك پستان.

4 - سرطان پروستات

- ادرار دردناك يا همراه با دشواري، وجود خون در ادرار، جريان ضعيف يا منقطع ادرار، تكرر ادرار.

5 - سرطان راست روده و كولون

- خونريزي از مقعد،‌ تغيير اجابت مزاج، وجود خون در مدفوع، درد شكمي، مشروط بر اينكه خونريزي ناشي از بواسير نباشد.

6 - سرطان معده

- سوء هاضمه، بي اشتهايي، درد شكمي، كاهش وزن، استفراغ، وجود خون در مدفوع و استفراغ.

7 - سرطان رحم و تخمدان

- علايم سرطان تخمدان شامل تورم شكم، درد شكمي و كاهش وزن هستند. علايم سرطان رحم عادتهاي ماهانه شديد در بانواني كه هنوز قاعده مي‌شوند، ترشح واژن، خونريزي بين دوره‌هاي عادت‌هاي ماهانه، خونريزي زنان پس از يائسگي.

8 - سرطان گردن رحم

- خونريزي از مهبل در بين دوره‌هاي عادت ماهانه پس از آميزش يا پس از يائسگي، ترشح خونابه.

9 - سرطان لنفوم غير هوچكيني

- غده‌هاي متورم در گردن، زير بغل يا كشاله ران، بي اشتهايي، تب، تعريق شبانه.

10 - سرطان مثانه

- وجود خون در ادرار، تكرر ادرار، احساس درد يا سوزش به هنگام ادرار، دشواري در ادرار كردن

- راههاي تشخيص سرطان

- خودآگاهي

- دقت كنيد كه بدن شما در مواقع مختلف چگونه به نظر مي‌آيد و چه احساسي داريد. روشهاي معاينه شخصي را ياد بگيريد و به طور منظم اجرا كنيد.

- بانوان: آگاهي از پستانها

- دقت كنيد كه پستانهاي شما در حالت طبيعي چگونه به نظر آمده و احساس مي‌شوند. پستانهاي خود را از نظر تغييرات شكل ظاهر، وجود توده يا سفتي و ترشح وارسي كنيد. پستانهاي طبيعي در طي دوره عادت ماهانه ممكن است متفاوت به نظر آيند، بنابراين‌ آنها را هر ماه در زمان خاصي معاينه كنيد.

- آقايان: آگاهي از بيضه‌ها

- همه:

- آگاهي از پوست

- بررسي‌هاي بيماريابي (غربالگري)

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 ميوه هاي افزايش دهنده هوش و حافظه

به منظور تقويت حافظه و ارتقاء هوش بايد نکاتي را رعايت کنيم که در جنبه‌هاي مختلف مي‌تواند منجر به تقويت حافظه و هوش شود. نوع تغذيه از جمله نکات مهمي است که بايد به آن توجه نمود. در زير به نکاتي اشاره مي‌کنيم که توجه به آن‌ها نقش به سزايي در تقويت حافظه دارد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از تبيان ميوه‌هايي که هوش و حافظه‌ي مغز را افزايش مي‌‌دهند، شامل موارد زير است:

سيب

سيب يکي از بهترين ميوه‌هاي معجزه آسا است، که هم خاصيت خنثي کردن سم را دارد و هم قدرت غذايي. به علت داشتن مواد قليايي، اسيد اوريک را حل مي‌کند و براي معالجه‌ي مرض چاقي بسيار مفيد است. به علت داشتن فسفر ، تقويت‌کننده اعصاب و مغز است. سيب به علت دارا بودن ويتامين‌هاي A ، B و C و املاح سودمندي مانند کلسيم ، فسفر، منيزيم ، آهن، پتاسيم و سديم براي همه‌ي سنين به خصوص بچه‌ها مفيد مي‌باشد.

سيب با خستگي ، فشار ذهني و کمبود مواد معدني مبارزه مي‌کند. تقويت‌کننده‌ي اعصاب و عضلات و دشمن سرسخت بوي بد دهان و آرامش دهنده‌ي قلب است. بوييدن و خوردن سيب موجب نشاط، شادي، تقويت حافظه و سلسله‌ي اعصاب مي‌گردد.

سيب قرمز بيشتر از سيب سفيد مفيد است؛ البته به شرطي که تازه باشد.

انگور

انگور داراي پتاسيم است که موجب احساس شادي مي‌شود. از طرف ديگر حاوي فسفات زيادي است که غذاي مغز و سلسله‌ي اعصاب مي‌باشد و هم‌چنين باعث ازدياد هوش و حافظه مي‌گردد.

انگور به علت داشتن منگنز، عامل رشد نيز محسوب مي‌شود، چهره را روشن مي‌کند و غذاي مناسبي براي سلسله‌ي اعصاب به شمار مي‌رود. اين ميوه‌ي خوشمزه باعث تقويت نيروي عضلاني مي‌گردد.

انگور، جواني دوباره اي به فرد مي‌بخشد، ذهن را فعال و عضلات را قوي مي‌سازد. خواص راديو اکتيو دارد و از سقط جنين جلوگيري مي‌کند.

انار

خوردن انار، معده را دباغي کرده و ذهن آدمي را نيرو مي‌بخشد و موجب تقويت حافظه مي‌گردد.

چون انار قادر است معده و روده‌ها را پاک کند، لذا جدار روده را براي دفاع و دور نمودن ويروس‌ها آماده مي‌سازد.

بنابراين سموم به خون و قلب نمي‌ريزد و قلب رونق و حيات تازه‌اي مي‌يابد و به اين طريق سلول‌هاي کبد را فعال مي‌کند.

هم‌چنين باعث دفع اوره و کلسترول و سموم ديگر مي‌گردد.

آب انار،

 در حفظ تعادل مايعات بدن به خصوص خون، نقش مهمي دارد؛ چون املاح آب انار با مواد آلي ترکيب شده، زود جذب مي شود و در بيماري راشيتيسم، کم‌خوني ، ضعف اعصاب و تقويت عمومي بدن بسيار موثر است.

اگر خانم‌هاي باردار در اين دوران انار مصرف کنند، بزرگترين خدمت را به فرزند آينده‌ي خود کرده‌اند؛ چرا که علاوه بر جلوگيري از ويار و نيز تقويت مادر، به رشد آينده‌ي کودک هم کمک مي‌کند. انار خون‌ساز است. در موقع مصرف، زدن کمي گلپر علاوه بر بوي مطبوع به هضم آن نيز کمک مي‌کند؛ ناگفته نماند انار مقوي روح و ذهن است.

انجير

انجير به علت داشتن کلسيم و فسفر فراوان سبب رويش استخوان‌ها و رشد کودکان مي‌گردد. ويتامين‌هاي آن موجب تقويت چشم مي‌گردد. عناصر موجود در آن باعث تعادل اعمال حياتي بين اندام‌ها و بدن مي‌شود.

انجير منبع توليد انرژي است. انجير خشک قدرت غذايي فراواني دارد. هم‌چنين انجير، مقوي مغز و اعصاب است.

آيا بارداري مسري است؟

ترجمه: پيروز پاليزي

آيا بارداري مسري است؟ آيا ممکن است بارداري همکارتان در محل کار، شايد هم ناخواسته به شما سرايت کرده باشد؟ بلي ممکن است. براساس پژوهشي در کشور سوئد که اطلاعات 150000 خانم در سن بارداري و همکارانشان را براي 8 سال بررسي کرده‌اند، اينطور بنظر مي‌رسد که بانوان در محل کار خود به‌شدت تحت تاثير همکاران خانم خود قرار مي‌گيرند. مطالعات نشان مي‌دهد که احتمال اولين بارداري خانم‌ها در 13 تا 24 ماه بعد از زايمان يک همکار درحدود 11 درصد افزايش مي‌يابد. خانم‌ها شديدا متاثر از همکاران هم‌سن و هم‌درجه تحصيلات خود هستند. اينطور بنظرمي‌رسد که آنان واکنشي دربرابر پدرشدن همکاران خود نشان نمي‌دهند.

دکتر پيتر نلسون مي‌گويد: بارداري حقيقتا مسري است، اما هيچکس علت آنرا نمي‌داند. ممکن است، علت آن باشد که خانم‌ها با مشاهده همکاران خود فوايد و زيان‌هاي بارداري را فراگرفته يا شايد آنها جنبه‌هاي مثبتي را در بارداري همزمان با همکارانشان احساس مي‌کنند. دکتر پيترسون ادامه مي‌دهد: احتمال ديگر آن است که خانم‌ها مي‌خواهند مطابق روزعمل کنند.

منبع: SWEDISH MINSTRY OF EMPLOYMENT

روناس براي برطرف کردن خارش پوست

براي برطرف کردن خارش پوست جوشانده روناس را در وان حمام بريزيد و مدتي در آن استراحت کنيد. روناس (نام علمي: Rubia tinctorum) گياهي است که به حالت خودرو در مناطق مديترانه، در شمال آفريقا و بعضي مناطق آسيا مي‌رويد.

به گزارش ايرنا ساقه اين گياه پوشيده از خارهاي ريز است و ارتفاع آن تا حدود دو متر مي‌رسد. روناس با استفاده از خارهاي ريزي که دارد به ديوار و درختان مي‌چسبد و بالا مي‌رود. برگهاي آن بيضي، نوک تيز و دراز است که به صورت گروهي و به شکل چتر از کنار ساقه بيرون مي‌آيد.

گلهاي روناس کوچک و به رنگ زرد مايل به سبز است ، ميوه آن گوشتي و به رنگ تيره‌است ، ريشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تيره و به صورت دراز، باريک و استوانه‌اي است. خواص دارويي: روناس از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است ، باز کننده گرفتگي‌ها در بدن ، ادرار آور است. براي معالجه بيماري فلج آن را با عسل مخلوط کرده و به بيمار بدهيد ، ترشح شير را زياد مي‌کند ، درد سياتيک را رفع و يبوست‌هاي سخت را معالجه مي‌کند ، اشتها آور و قاعده‌آور است. خارش پوست را برطرف مي‌کند.بدين منظور مي‌توان از ضماد استفاده کرد و يا اينکه جوشانده آن را در وان حمام بريزيد و مدتي در آن استراحت کنيد. اوره خون را پائين مي‌آورد ، جوش خوردن استخوان شکسته را تسريع مي‌کند و تورم را در بدن از بين مي‌برد.

از کمپرس جوشانده روناس براي رفع بيماريهاي پوستي استفاده کنيد.

طرز استفاده

- دم کرده: يک قاشق مرباخوري ريشه خرد شده روناس را در يک ليوان آب جوش ريخته، بگذاريد به مدت 10 دقيقه دم بکشد. مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است.

- جوشانده روناس: 10 گرم ريشه روناس را در يک ليتر آب ريخته و بگذاريد براي مدت ده دقيقه بجوشد. اين جوشيده را در وان حمام بريزيد و براي رفع بيماريهاي پوستي در آن استراحت کنيد.

ترکيبات شيميايي: ريشه روناس داراي ماده‌اي رنگي به نام جوهر روناس است که براي رنگرزي به کار مي‌رفت ولي بعد از اينکه توانستند اين ماده را به طريقه شيميايي تهيه کنند کشت آن براي تهيه آليزارين متوقف شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي