جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022


مهلت ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد تمديد شد

با اعلام زمان ثبت نام؛
تاريخ و نحوه برگزاري آزمون دكتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد


خبر


 مهلت ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد تمديد شد  

گروه آزمون و سنجش: معاون سازمان سنجش از تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كشور تا ساعت 24 روز شنبه 28 آبان ماه خبر داد. به گزارش آفرينش، داوطلبان تا روز شنبه 28 آبان مهلت دارند با مراجعه به باجه‌هاي مركزي پست نسبت به خريد كارت اعتباري ثبت‌نام اقدام كنند. داوطلبان مي توانند كارت اعتباري ثبت‌نام را از سيستم پرداخت الكترونيكي سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org تهيه كنند. مهلت مذكور به هيچ عنوان تمديد نمي‌شود. فرايند برگزاري اين آزمون نسبت به سال گذشته تغييري نكرده است و فقط امسال براي اولين بار آزمون رشته‌هاي علوم پزشكي دانشگاه تربيت مدرس توسط وزارت بهداشت برگزار مي‌شود.


 با اعلام زمان ثبت نام؛
 تاريخ و نحوه برگزاري آزمون دكتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي از آغاز ثبت‌نام آزمون دكتري تخصصي دانشگاه آزاد از نهم آذر ماه خبر داد. دكتر عبدالله سجادي جاغرق در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: آزمون دكتري تخصصي دانشگاه آزاد طي روزهاي 20 و 21 بهمن ماه برگزار مي‌شود. وي با تاكيد بر فني و درست بودن آزمون دكتري دانشگاه، گفت: سال‌هاست كه اين آزمون به شيوه فعلي و به صورت كاملا فني و سنجيده برگزار مي‌شود. وي با بيان اينكه آزمون دكتري تخصصي دانشگاه آزاد، الگوي مناسبي براي برگزاري آزمون‌هاي دكتري است، اظهار كرد: آزمون دكتري دانشگاه به صورت تشريحي برگزار مي‌شود، البته در ابتدا به دنبال تستي كردن سوالات رفتيم ولي كارشناسان اين شيوه را براي گزينش داوطلبان دوره دكتري تاييد نكردند. رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد با اشاره به انجام مصاحبه از داوطلبان حائز شرايط پس از آزمون كتبي، گفت: دانشجوياني كه در دوره دكتري تحصيل مي‌كنند بايد از توانايي فردي و مهارتي برخوردار بوده و در مصاحبه قدرت بيان و تسلط در تشريح موضوعات را داشته باشند كه اين موارد در مرحله مصاحبه ازريابي مي‌شود. دكتر سجادي در خاتمه با تاكيد بر درست بودن اين شيوه پذيرش، تصريح كرد: البته سنجش انساني ممكن است خطاهايي داشته باشد ولي جمعا تجربه نشان داده است كه اين نوع گزينش بهترين شيوه است.


 خبر 

با اعلام تعداد داوطلبان؛

زمان معرفي دانشجوي نمونه دانشگاه هاي وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشكي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: مديركل امور دانشجويان داخل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: تعداد پنج هزار و 22 نفر در سامانه اينترنتي انتخاب دانشجوي نمونه سال 1390 وزارت علوم و بهداشت ثبت نام كردند. مجتبي بذرافشان مقدم در گفت و گو با ايرنا يادآورشد: امسال براي نخستين بار ثبت نام متقاضيان شركت در فرآيند انتخاب دانشجويان نمونه به صورت اينترنتي و متمركز انجام شد درصورتي كه سالهاي گذشته،اين ثبت نام در دانشگاهها صورت مي گرفت و سپس افراد انتخابي به وزارتخانه هاي علوم و بهداشت معرفي مي شدند. وي زمان برگزاري معرفي بيستمين دوره معرفي دانشجويان نمونه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي وزارت علوم و شانزدهمين دوره انتخاب و معرفي دانشجوي نمونه دانشگاه ها و دانشكده هاي وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشكي را نيمه دوم آذرماه امسال عنوان كرد. بذرافشان درمورد شمار داوطلبان انتخاب دانشجوي نمونه امسال به تفكيك گروه آموزشي توضيح داد: از مجموع متقاضيان شركت در فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه سال 90 ، تعداد هزار و 753 نفر در گروه علوم انساني، هزار و 659 نفر در گروه فني مهندسي، 699 نفر در گروه علوم پايه، 463 نفر در علوم كشاورزي، 214 نفر در رشته هاي هنر، 173 نفر در رشته هاي پزشكي و 61 نفر در دامپزشكي درس مي خوانند.

به گفته وي، دو هزار و 458 نفر از ثبت نام كنندگان فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه امسال زن و دو هزار و 564 نفر مرد هستند و 142 دانشجوي ايثارگر و 37 دانشجوي معلول نيز از متقاضيان اين دوره هستند. مديركل دانشجويان داخل وزارت علوم درمورد آمار داوطلبان انتخاب و معرفي دانشجوي نمونه سال جاري به تفكيك مقطع تحصيلي گفت: امسال يكهزار و 641 نفر از مقطع كارشناسي، 581 نفر از دوره هاي كارشناسي ناپيوسته -كارداني به كارشناسي-، هزار و 590 نفر از مقطع كارشناسي ارشد ناپيوسته، 90 نفر دانشجوي كارشناسي ارشد پيوسته، 338 نفر از دوره هاي كارداني، 679 دانشجوي دكتري تخصصي ph.D، ده نفر دانشجوي دكتري تخصصي باليني، 52 نفر از دوره هاي دكتري حرفه اي - پزشكي، 32 نفر دانشجوي دكتري حرفه اي - دامپزشكي و دو نفر از دوره دكتري حرفه اي - داروسازي براي رقابت در فرآيند انتخاب و معرفي دانشجوي نمونه ثبت نام كرده اند.

وي افزود: دانشگاه ها پس از بررسي مدارك و سوابق علمي، آموزشي، پژوهشي و فرهنگي داوطلبان، فرد يا افراد برگزيده خود را به وزارت علوم و بهداشت معرفي مي كنند و هيات داوران نيز با بررسي مجدد پرونده هاي ارسالي، تعداد 80 نفر از دانشجويان نمونه دانشگاه هاي وابسته به وزارت علوم و بهداشت را انتخاب خواهند كرد. مراسم انتخاب و معرفي دانشجويان نمونه امسال با معرفي 50 نفر از دانشجويان دانشگاه هاي دولتي، آزاد، علمي كاربردي، پيام نور و غيرانتفاعي و 30 نفر از دانشجويان دانشگاه هاي وابسته به وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.

با اعلام زمان برگزاري؛

جرئيات گردهمايي دکتري بورسيه داخل تشريح شد

گروه آزمون و سنجش: مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم با اشاره به آخرين مهلت ثبت نام براي شرکت در نخستين گردهمايي دانشجويان بورسيه دکتري داخل زمان برگزاري اين گردهمايي را پايان هفته آينده اعلام کرد. حسن مسلمي نائيني در گفتگو با مهر گفت: دانشجويان بورسيه دکتري داخل که از مهرماه 1388 مشغول به تحصيل شده اند مي توانند در نخستين گردهمايي دانشجويان بورسيه دکتري داخل کشور که با همکاري تعدادي از استادان، متخصصان کشور و وزارت علوم برگزار مي شود، شرکت کنند.به گفته مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، برخي اهداف برگزاري نخستين گردهمايي دانشجويان بورسيه دکتري داخل کشور به اين شرح است: دانش افزائي، ارتقاء اطلاعات و تجارب دانشجويان بورسيه دکتري داخل و افزايش آمادگي براي خدمت در دانشگاههاي کشور.  مسلمي نائيني در ادامه به موضوعات اين گردهمايي اشاره کرد و گفت: روشها، فناوريهاي نوين تدريس و مديريت کلاس، ارائه قوانين و مقررات استخدامي اعضاي هيئت علمي مورد نياز، تبيين جايگاه و نقش اعضاي هيئت علمي در راستاي تعليم و تربيت دانشجو همچنين مهارتها و آگاهيهاي لازم جهت آمادگي براي فرصتهاي مطالعاتي خارج از کشور چهار محور برگزاري اين گردهمايي به شمار مي آيند.وي با بيان اينکه نخستين گردهمايي دانشجويان بورسيه دکتري داخل کشور روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه 2 و 3 آذرماه سال جاري برگزار مي شود، تاکيد کرد که به دليل وجود برخي محدوديتها، امکان اسکان شرکت کنندگان فراهم نيست.

دو رشته مهندسي در دانشگاه آزاد اسلامي انديمشک تصويب شد

گروه آزمون و سنجش: دو رشته مکانيک خودرو و کامپيوتر با گرايش نرم افزار به رشته هاي واحد انديمشک اضافه شد.به گزارش آفرينش، ابراهيم لطفي نيا رئيس دانشگاه آزاد انديمشک با اعلام اين خبر گفت: دو رشته مکانيک خودرو و نرم افزار کامپيوتر در مقطع کارشناسي ناپيوسته به رشته هاي موجود واحد انديمشک اضافه شده است و دانشجويان اين رشته ها مي توانند با اخذ دفترچه آزمون کارشناسي ناپيوسته سالجاري ثبت نام خود را در اين واحد انجام دهند. وي ادامه داد: اين واحد در بهمن ماه 90 در رشته هاي ذکر شده دانشجو با ظرفيت مناسب پذيرش مي نمايد. رئيس واحد انديمشک خاطر نشان کرد: بيش از اين نيز رشته هاي حقوق و جغرافيا شهري در مقطع کارشناسي پيوسته در اين دانشگاه به تصويب وزارت علوم رسيده بود.

لطفي نيا تعداد رشته هاي واحد انديمشک را 22 رشته خواند و تصريح کرد: در بهمن ماه امسال در رشته هاي زبان انگليسي ،معماري،نرم افزار کامپيوتر و مکانيک خودرو در مقطع کارشناسي ناپيوسته دانشجو مي پذيريم. گفتني است دانشگاه آزاد اسلامي واحد انديمشک بعنوان شمالي ترين واحد استان خوزستان بيش از 5000 دانشجو دارد.

معاون آموزشي وزيرعلوم خبرداد؛

نهايي شدن آيين‌نامه جديد آموزشي تا پايان سال

گروه آزمون و سنجش: معاون آموزشي وزارت ‌علوم، تحقيقات و فناوري از تسهيل فرآيند و به روز كردن آيين‌نامه آموزشي خبر داد و گفت: با توجه به شرايط جديد، آيين‌نامه‌ها به جهت تسهيل فرآيند و به روز شدن بازنگري مي‌شوند. حسين نادري‌منش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به بازنگري آيين‌نامه آموزشي به عنوان يكي از اين آيين‌نامه‌ها، اظهار كرد: در اين آيين‌نامه بحث قوانين آموزشي، تجميع تصميمات گرفته شده، طول و مدت زمان تحصيل دانشجو و چگونگي آن با توجه به نيازهاي فعلي بررسي مي‌شود. وي با اشاره به همكاري گروهي از دانشگاهيان در زمينه اين آيين‌نامه با معاونت آموزشي وزارت علوم، تصريح كرد: درحال حاضر آيين‌نامه آموزشي مراحل نهايي خود را طي مي‌كند و اميدواريم تا پايان سال ابلاغ شود. نادري‌منش در خاتمه در خصوص مهمترين تغييرات اعمال شده در آيين‌نامه جديد،، تصريح كرد: مباحث مختلفي در اين آيين‌نامه مطرح است و به روز مي‌شود و ممكن است تا مراحل نهايي آيين‌نامه مجددا تغيير يابد. 

از سوي مركز آزمون؛

شرايط داوطلبان براي شركت در آزمون كارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: دانشگاه آزاد اسلامي شرايط شرکت داوطلبان در آزمون کارشناسي ناپيوسته را اعلام کرد و متقاضيان داراي مدارک معادل، با رعايت برخي شروط مي توانند در اين آزمون شرکت کنند. به گزارش مهر، کنکور کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي بار ديگر براي جاماندگان اين مقطع برگزار مي شود و هر داوطلب با توجه به علاقه، جنس پذيرش و قيد بومي تنها مجاز به انتخاب يک رشته تحصيلي براي شرکت در اين آزمون است.در نوبت دوم پذيرش مقطع کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي، عناوين رشته هاي مختلف نيمسال دوم دوره کارشناسي ناپيوسته سال 1390 مشتمل بر 117 رشته و 2 هزار 987 رشته محل است.دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد شرکت دانش آموختگان تمام رشته هاي کارداني ناپيوسته و کارداني دانشگاه جامع علمي کاربردي در هر رشته اي در دوره کارشناسي ناپيوسته بلامانع است .با اين حال، دارندگان مدارک کارداني پيوسته براي شرکت در آزمون کارشناسي ناپيوسته تنها مي توانند يکي از رشته هاي متجانس با عنوان مدرک کارداني خود را انتخاب کنند و چنانچه اين داوطلبان، رشته اي نامتجانس با عنوان مدرک کارداني خود را انتخاب کرده و پذيرفته شوند قبولي آنان منتفي تلقي شده و حق هيچ گونه اعتراضي نخواهند داشت.

دارندگان مدارک کارداني در صورت قبولي در اين آزمون موظف به گذراندن دروس جبراني برابر ضوابط دانشگاه خواهند بود.بر اساس تاکيدات دانشگاه آزاد آن دسته از داوطلبان که داراي مدارک معادل هستند حق شرکت در آزمون دوره کارشناسي ناپيوسته را ندارند.اين گروه از داوطلبان در صورتي که مدرک معادلشان مورد تاييد وزارتخانه هاي علوم و بهداشت همچنين سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور بوده و گواهي قبولي در آزمون جامع دارندگان مدارک معادل کارداني برگزار شده توسط سازمان سنجش را دارا باشند، مي توانند در آزمون دوره کارشناسي ناپيوسته شرکت کرده و در صورت قبولي ادامه تحصيل دهند.دانشجويان دوره کارشناسي که به هر دليل تحصيلات خود را در اين دوره ناتمام گذاشته و متناسب واحدهاي درسي گذرانده، مدرک کارداني دريافت کرده اند و فاقد کارت پايان خدمت يا معافيت دائم هستند مجاز به شرکت در اين آزمون نيستند و در صورت شرکت و قبولي، از آنان ثبت نام به عمل نخواهد آمد.دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد با توجه به مقررات آموزشي اين دانشگاه، انتقال و جابجايي دانشجويان ممنوع است و داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي بعد از پذيرش در اين مقطع امکان انتقال و جابجايي ندارند.

چنانچه تعداد پذيرفته شدگان برخي از رشته ها در واحدها و مراکز دانشگاهي به حد نصاب لازم براي تشکيل کلاس نرسد، منطقه دانشگاهي مربوطه با رعايت شرايط عمومي، پذيرفته شدگان را به مناسب ترين محل دانشگاهي که رشته مربوط در آن داير است، انتقال خواهد داد.در صورت عدم تمايل اين گونه افراد به تحصيل در محل تعيين شده، آنان موظف به اخذ مرخصي تحصيلي و شروع به تحصيل از سال بعد خواهند بود.به هر پاسخ صحيح سه نمره مثبت و به هر پاسخ غلط يک نمره منفي تعلق مي گيرد و سئوالات بدون جواب داراي نمره نيست و پاسخهاي چندگانه به يک سوال موجب غلط محسوب شدن همگي آنها هنگام تصحيح خواهد بود.اگر ظرفيت محل انتخابي دوم و سوم داوطلب توسط داوطلبان ديگر در گزينش اصلي (انتخاب اول) تکميل شده باشد داوطلب حتي در صورت داشتن اولويت نمره کل کسب به آنان نمي تواند ادعايي در اين زمينه داشته باشد بنابراين توصيه مي شود داوطلبان در ترتيب انتخاب محلهاي دانشگاهي خود دقت لازم را داشته باشند.داوطلبان تا شنبه 28 آبان ماه فرصت دارند تا در سامانه ثبت نام مرکز آزمون دانشگاه آزاد به نشاني www.azmoon.org ثبت نام کنند. نوبت دوم کنکور کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي روز جمعه 29 آذرماه سال جاري برگزار مي شود و پذيرفته شدگان نهايي از نيمسال دوم سال تحصيلي جاري به کلاسهاي درس مي روند.

با اعلام تغيير ضرايب؛

ضريب دروس تخصصي دومين آزمون دكترا افزايش يافت

گروه آزمون و سنجش: مديرکل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم از تغييرات عمده در منابع درسي دومين آزمون نيمه متمرکز دکتري خبر داد و گفت: آزمون به سمت تخصصي تر شدن حرکت کرده و از 188 درس آزمون اول به بيش از 1500 درس در آزمون دوم رسيديم. سعيد قديمي در گفتگو با مهر افزود: چند مورد اشکالي که سازمان سنجش در مواد درسي اعلام براي آزمون دکتري اعلام کرده بود، برطرف شد و در نهايت مقرر شد که اوايل آذرماه منابع از سوي سازمان سنجش آموزش کشور اعلام عمومي شود. وي اضافه کرد: تقويم کلي شامل زمان ثبت نام، زمان برگزاري آزمون و زمان اعلام شرايط ثبت نام بر عهده سازمان سنجش قرار دارد و از سوي سازمان اطلاع رساني لازم انجام خواهد شد.قديمي درباره وزن بخش زبان انگليسي در آزمون نيمه متمرکز دکتري و مشکلات ناشي از اين موضوع در اولين آزمون دکتري گفت: يکي از مشکلات اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري که از سوي داوطلبان و دانشگاهها اعلام شده بود اين بود که وزن بخش زبان بالا است و اگر فردي در زبان خارجي نمره کامل را بدست مي آورد و ساير بخشها را به خوبي پاسخ نداده بود، نمره اصلي را بدست مي آورد.

وي اضافه کرد: به همين منظور دروس تخصصي تر شدند و وزن بخش تخصصي از بخش زبان انگليسي و استعداد تحصيلي بيشتر شد.مديرکل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم با اشاره يادآور شد: 188 درس به 1500 درس افزايش پيدا کرد و ضرايب هر کدام آنها نيز براي دومين آزمون نيمه متمرکز دکتري تغيير کرده است. ضرايب آزمون زبان انگليسي و استعداد تحصيلي همچون دوره قبلي خواهد بود اما دروس تخصصي با ضريب متفاوت و بيشتر از گذشته در اين آزمون محاسبه مي شوند.

با انتشار كليد؛

تغييرات کليد آزمون دکتري تخصصي گروه پزشکي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: تغييرات کليد آزمون ورودي دوره دکتري تخصصي (Ph.D) گروه علوم پايه پزشکي سال تحصيلي 91-90 از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام شد و داوطلبان مي توانند کليد نهايي را دريافت کنند. به گزارش مهر، اعتراضات داوطلبان دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي و بهداشت، طب سنتي، سلامت دهان، دندانپزشکي اجتماعي و مواد دنداني سال تحصيلي 91 - 90 مورد بررسي قرار گرفته و بر اساس تغييرات نهايي در کليد اعمال شد. آزمون دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي و بهداشت، طب سنتي، سلامت دهان، دندانپزشکي اجتماعي و مواد دنداني روز پنجشنبه 5 آبان با رقابت 3 هزار و 900 داوطلب برگزار شد.کليد نهايي و تغييرات اعمال شده بر آن در 51 رشته تخصصي بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قرار گرفته است. اسامي پذيرفته شدگان مرحله اول با دو برابر ظرفيت اعلام شده، آذرماه منتشر مي شود و معرفي شدگان مي توانند به صورت اينترنتي محل تحصيل خود را انتخاب کنند. مصاحبه و مرحله دوم آزمون دکتري تخصصي گروه پزشکي در روزهاي 10 تا 15 دي ماه سال 90 برگزار مي شود و نتايج نهايي 5 بهمن ماه به صورت اينترنتي منتشر خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي