جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/08/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4022

با تصويب دولت؛
قهوه‌خانه‌ها از شمول آئين‌نامه اجرايي قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانيات خارج شدند
‌استعمال مواد دخاني در قهوه‌خانه‌ها مجاز شد

ميزان حق عضويت در كانون‌هاي بازنشستگي تامين‌اجتماعي اعلام شد


19 آذرماه آخرين مهلت بخشودگي جرايم دو برابري رانندگي


خبر


 با تصويب دولت؛
 قهوه‌خانه‌ها از شمول آئين‌نامه اجرايي قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانيات خارج شدند 
 ‌استعمال مواد دخاني در قهوه‌خانه‌ها مجاز شد

بر اساس ماده 7 آئين نامه اجرايي قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات و به منظور حفظ سلامت عمومي به ويژه محافظت در مقابل استنشاق تحميلي دود محصولات دخاني، استعمال اين مواد در اماکن عمومي ممنوع است که با توجه به خروج قهوه خانه ها از شمول اين آئين نامه، ‌استعمال مواد دخاني در قهوه خانه ها از اين پس مجاز خواهد بود.به گزارش ايسنا، وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک بنا به پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و به استناد ماده (18) قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات، آئين نامه اجرايي قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات را اصلاح کرد.

بر اساس اين مصوبه، قهوه خانه ها از شمول آئين نامه اجرايي قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانيات خارج شدند.يادآور مي شود، براساس ماده 8 قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات اماکن عمومي به مکان‌هايي گفته مي شود که مورد استفاده و مراجعه جمعي يا عموم مردم است.اين اماکن شامل اماکن متبرکه ديني، بيمارستان ها، درمانگاه ها، سالن هاي نمايش، سينماها، فضاهاي عمومي مهمانخانه‌ها و مهمانسراها و ميهمانپذيرها، خوراک سراها (رستورانها)، قهوه‌خانه‌ها، کارخانجات،‌گنجينه‌ها (موزه‌ها)، پايانه‌هاي مسافربري، فروشگاه هاي بزرگ، اماکن فرهنگي، اماکن ورزشي، کتابخانه‌هاي عمومي، مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشي و پژوهشي، وسايل نقليه عمومي، موسسات و سازمان هاي دولتي و عمومي، نهادهاي انقلاب اسلامي، بانک ها و شهرداري ها و هر نوع مرکز و محل جمعي ديگر مي‌شود که براساس مصوبه جديد دولت قهوه خانه‌ها از اين فهرست حذف مي شوند. براساس گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، اين مصوبه پس از تأييد رئيس جمهور، از سوي محمدرضا رحيمي،معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.


 ميزان حق عضويت در كانون‌هاي بازنشستگي تامين‌اجتماعي اعلام شد 

صندوق تامين اجتماعي، ميزان حق عضويت مستمري‌بگيران را در كانون‌هاي بازنشستگي اين صندوق را اعلام كرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني صندوق تامين اجتماعي، ميزان حق عضويت مستمري ‌بگيران اين صندوق همانند سال‌‌هاي گذشته تا پايان سال‌جاري، يك‌ درصد كمك هزينه مسكن تعيين شده است.يك صد هزينه مسكن در حال حاضر معادل 7 هزار ريال است كه به صورت ماهانه از حقوق مستمري بگير كسر شده و به حساب كانون بازنشستگان واريز مي‌شود.براساس اين گزارش، آن دسته از مستمري ‌بگيراني كه تمايل به عضويت در كانون‌هاي بازنشستگي را ندارند مي‌توانند با مراجعه به شعب مربوطه مراتب انصراف را به صورت كتبي به صندوق تامين ‌اجتماعي اعلام كنند.


 19 آذرماه آخرين مهلت بخشودگي جرايم دو برابري رانندگي 

رئيس مرکز اجرائيات پليس راهور گفت: آخرين مهلت بخشودگي جرايم دو برابري نوزدهم آذرماه است و اين مهلت تمديد نمي‌شود.سرهنگ مرتضي دهقان در گفتگو با مهر با اشاره به آخرين مهلت بخشودگي جرايم دو برابري رانندگي اظهار داشت: براساس قانون تمامي جرايم دوبرابر شده رانندگي تا پايان سال 89 بخشيده شده و رانندگان تا نوزدهم آذرماه امسال فرصت دارند جرايم رانندگي خود را پرداخت کنند. در صورتي که تا نوزدهم آذرماه اين جرايم پرداخت نشود جريمه دوبرابر شده در قبوض جريمه افراد بار ديگر اعمال مي شود.

وي ادامه داد: خوشبختانه استقبال خوبي از اين قانون شده است و روزانه هزاران راننده با مراجعه به مراکز پليس جريمه هاي خود را پرداخت مي کنند. به رانندگان توصيه مي کنيم هرچه سريعتر نسبت به پرداخت جريمه‌ها اقدام کنند.رئيس مرکز اجرائيات پليس راهور تاکيد کرد: خودروهايي که ميزان تخلفات رانندگي آنها به يک ميليون تومان برسد از سوي پليس توقيف مي شوند و ترخيص اين خودروها پس از پرداخت جريمه‌ها امکان پذير است.


 خبر 

 دوشهيد و چهار مجروح از زائران ايراني در عمليات تروريستي عراق

نماينده سازمان حج و زيارت در عراق از کشته و مجروح شدن شش زائر ايراني در انفجار بمب در صبح ديروز در سامرا خبر داد.جواد خاني در گفتگو با مهر با بيان اينکه در ساعت 9 صبح چهارشنبه يکي از اتوبوسهاي حامل زائران ايراني در مسير سامرا مورد حمله گروههاي تروريستي قرار گرفت گفت: در نزديکي اتوبوس حامل زائران ايراني که از استان فارس به قصد زيارت عتبات عاليات آمده بودند بمب بزرگي منفجر شده است.وي افزود: بر اساس اخرين گزارشها اين حادثه دو شهيد و چهار مجروح داشته است.

پيشگيري از وقوع جرم سخت تر از جنگ تحميلي است

معاون پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه گفت: پيشگيري از وقوع جرم ابعادي گسترده تر از جنگ دارد که حضور سازمان يافته مردم را مي طلبد ما بايد از ظرفيت مردم استفاده کرده و خود را در قوه قضائيه محصور نکنيم.به گزارش مهر، محمد باقر ذوالقدر با مقايسه روش هاي پيشگيري سزا گرانه و سرکوب گرانه اظهار داشت: در برخورد هاي پيشگيرانه بهترين روش حفظ ارزشها و کرامت انساني افراد است و اين بدان معني نيست که بطور کلي برخورد کيفري را کنار بگذاريم بلکه بايد براساس کيفر در حد ضرورت و پيشگيري در حد ممکن عمل کنيم.ذوالقدر با تاکيد بر اينکه پيشگيري وظيفه اي همگاني است، دستگاههاي مردمي و دولتي را در اين مشارکت فراخواند و گفت: هدف اسلام سرکوب انسان نيست بلکه کمال سعادت اوست و انسان مورد تکريم خداوند نبايد اساسا دچار آلودگي شود وبه دنبال آن نيز سرکوب گردد بلکه برخورد با چنين انساني بايد پيشگيري از منکر و کيفر در حد ضرورت باشد.

عضوکميته کنترل دخانيات خبرداد:

تعلل شرکت دخانيات در استفاده از تصاوير هشدار دهنده

عضو کميته کشوري کنترل دخانيات خواستار برخورد جدي مسئولان وزرات بهداشت با تعلل شرکت دخانيات در نصب تصاوير هشدار دهنده بر روي سيگارها شد.به گزارش مهر، دکتر حسن آذري پور اظهارداشت: در دبيرخانه ستاد کشوري کنترل دخانيات وزارت بهداشت، نصب 12 تصوير جديد هشدار دهنده بهداشتي روي بسته هاي سيگار و توتون مصوب شد و قرار بود که اين تصاوير در بازه زماني 6 ماهه نصب شود.وي با بيان اينکه شرکت دخانيات در زمينه نصب اين تصاوير کوتاهي مي کند، افزود: مقرر شده بود که شرکت دخانيات تا پايان مهرماه جاري 4 تصوير جديد هشدار دهنده بهداشتي روي بسته‌ هاي سيگار چاپ کند که متاسفانه اين کار صورت نگرفت.عضو کميته کشوري کنترل دخانيات از مسئولان وزارت بهداشت درخواست کرد که با برخورد قاطع در اين زمينه براي تحقق اين هدف همکاري نمايند تا بتوانيم هر چه زودتر اين تصاوير را بر روي بسته هاي سيگار و توتون مشاهده کنيم.

حقوق بازنشستگان نيروهاي مسلح 20 درصد بيش از ساير بازنشستگان

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح گفت: براساس قانون، بازنشستگان نيروهاي مسلح 20 درصد بيشتر از ديگر بازنشستگان حقوق دريافت مي‌کنند. سردار حسين دقيقي در گفتگو با مهر افزود: در حال حاضر 600 هزار بازنشسته نيروهاي مسلح در کشور از مستمري، پاداش و سهام برخوردارند. وي در مورد حقوق بازنشستگان نيروهاي مسلح تاکيد کرد: براساس قانون حقوق بازنشستگان اين نهاد 20 درصد بيشتر از ديگر بازنشستگان کشوري و تامين اجتماعي است و هم اکنون ميانگين مستمري ماهانه اين افراد 800 هزار تومان است.مديرعامل سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح گفت: با اجراي قانون خدمات کشوري حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان نيروهاي مسلح فاصله زيادي با هم ندارد.سردار دقيقي در مورد سهام عدالت بازنشستگان اين نهاد نيز اظهار داشت: بازنشستگاني که قبل از سال 87 براي دريافت سهام عدالت ثبت نام کرده بودند سود سهام عدالت را به طور کامل دريافت کردند. به گفته وي، بازنشستگان نيروهاي مسلح بعد از سال 87 بدليل اينکه دولت سهامي ارائه نکرده است تاکنون سهام عدالت دريافت نکرده‌اند.

صدور گواهي ساختماني بدون مهر برجسته تامين‌اجتماعي و هولوگرام اعتبار ندارد

معاونت فني و درآمد صندوق تامين ‌اجتماعي با ابلاغ دستور اداري، صدور گواهي‌هاي ساختماني از سوي شهرداري‌ها را منوط به داشتن مهر برجسته تامين‌اجتماعي و هولوگرام دانست.به گزارش پايگاه اطلاع رساني تامين اجتماعي، براين اساس همه شعب تامين ‌اجتماعي موظف هستند درمواردي كه انجام كارهاي ساختماني نيازمند اخذ پروانه است و مراجع صادر‌كننده پروانه ساختماني، صاحب ملك را به شعبه معرفي مي‌كنند، نسبت به محاسبه حق ‌بيمه ساختماني اقدام و فيش پرداخت حق‌بيمه را به صاحب پروانه جهت واريز آن به حساب، ارايه كنند.براين اساس، مسئول درآمد بايد پس از صدور گواهي ساختماني نسبت به مهر برجسته شعبه و الصاق هولوگرام در سمت راست گواهي مربوطه اقدام كند. بر اين اساس، ادارات‌ كل تامين ‌اجتماعي موظفند به شهرداري‌ها اعلام كنند گواهي‌هاي صادره بدون مهر برجسته شعبه و هولوگرام از درجه اعتبار ساقط است.

افزايش 300 درصدي بارندگي در کشور

تهران با 500 درصد افزايش در صدر

مديرمرکز ملي خشکسالي سازمان هواشناسي با اعلام اينکه بارشها در کل کشور نسبت به سال گذشته 160 درصد و نسبت به ميانگين بلند مدت 300 درصد افزايش داشته گفت: از ابتداي مهرماه تا 22 آبان ميزان بارندگي استان تهران نسبت به ميانگين بلند مدت 500 درصد افزايش داشته است. عباس رنجبر در گفتگو با مهر افزود: ميزان بارندگي در استان تهران امسال در اين مدت معادل 5/144 ميليمتر بوده که اين ميزان درسال گذشته معادل 43 ميليمتر و ميانگين بلند مدت آن برابر 29 ميليمتر بوده است که در نتيجه بارندگي امسال استان تهران ازابتداي مهر تا کنون نسبت به ميانگين بلند مدت پنج برابرشده است. به گفته وي، وضعيت بارش در کل کشور از ابتداي مهر ماه تا کنون معادل 37 ميليمتر، سال گذشته 12 ميليمتر و ميانگين بلند مدت برابر 5/22 ميليمتر بوده است. بنابراين بارشها در کل کشور امسال نسبت به سال گذشته 160 درصد و نسبت به ميانگين بلند مدت 300 درصد افزايش داشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي