جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/10/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4070

رييس جمهور در هفدهمين جشنواره رازي:
ايران مي تواند به يك مرجع جهاني در بخش درمان تبديل شود

وزير امور خارجه:
عذرخواهي آمانو براي افشاي اطلاعات ايران بي‌فايده است


غرب درپي جنگ با ايران نيست


اعترافات جديد محافظان الهاشمي


وداع مشعل با دفتر سياسي حماس

عضو هيئت رئيسه مجلس:
احتمال اجراي فاز دوم قانون يارانه‌ها در سال آينده


موج كوتاه


44 روز تا انتخابات


ميز خبر


آيت الله هاشمي‌رفسنجاني: مسوولان به اشتغال روشندلان كمك كنند


يک نکته از هزاران

ضمن تقدير از خدمات دکتر جاسبي در دوران30 ساله رياست دانشگاه آزاد اسلامي؛
راي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به دکتر فرهاد دانشجو براي رياست دانشگاه آزاد اسلامي


سرمقاله

لاريجاني با حضور در منزل شهيد احمدي روشن:
شهيد احمدي روشن منشأ ثمرات فراواني براي نظام و انقلاب بود

تشديد سياست هاي ضد ايراني سعودي ها
چراغ سبز عربستان به تحريم نفتي ايران : فقط کافي است شيرها را باز کنيم

رييس سازمان بازرسي كل كشور:
متهمان رديف اول فساد مالي به زودي محاكمه مي‌شوند

نايب رئيس مجلس:
دولت حق افزايش قيمت حامل هاي انرژي خارج از بودجه 90 را ندارد


 رييس جمهور در هفدهمين جشنواره رازي:
 ايران مي تواند به يك مرجع جهاني در بخش درمان تبديل شود 

رييس جمهوري اسلامي ايران با تاكيد به اينكه ايران در پنج سال آينده بايد به قطب دارو و درمان منطقه تبديل شود، گفت كه طب سنتي ايراني اسلامي يك مكتب كامل پزشكي است.به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد در هفدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي كه در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد، حمايت دولت از پژوهشگران و محققان را در اين راستا مورد تاكيد قرار داد.وي با تاكيد بر اين كه دولت با تمام توان از پژوهش و تحقيقات حمايت مي كند، گفت: بايد سرامد باشيم و مي توانيم در يك برنامه پنج ساله به قطب درمان و داروي منطقه تبديل شويم.رييس جمهوري با بيان اين كه هر جا عزمي وجود داشته باشد موفقيت و پيروزي را به دنبال دارد، گفت: ما مي توانيم به قطب علمي جهان تبديل شويم.

رييس قوه مجريه با اشاره به برنامه ريزي وسيع دولت براي حمايت گسترده از پژوهش و تحقيقات،گفت: مسير برنامه ريزي كشور در يك نقطه متمركز نيست و اي كاش مي توانستيم تمام بودجه تحقيقاتي كشور را در وزارتخانه مربوطه متمركز كنيم كه كار به صورت هدفمندتر انجام شود.

رييس جمهوري ضمن قدرداني ازهمه كساني كه در جشنواره تحقيقات علوم پزشكي رازي مشاركت فعال داشتند ،گفت: ظرفيت علمي ، استعدادها و توانمندي‌هاي كشور بسيار بالا است .احمدي نژاد، سلامت را يكي از اركان اصلي سعادت انسان ذكر كرد و ادامه داد: هيچ هديه و نعمتي با هديه و نعمت سلامتي برابري نمي كند و هر اتفاقي براي انسان بيفتد مقدمه آن سلامت است.

رييس قوه مجريه با بيان اينكه در زمينه سلامت كار بسياري انجام شده است در عين حال يادآور شد كه تا رسيدن به يك تعادل و جامعه كاملا سالم فاصله بسياري وجود دارد.رييس جمهوري خطاب به وزير بهداشت و ساير دست اندركاران حوزه سلامت گفت: دامنه كار را قبل از رسيدن به درمان توسعه دهيد،اگر قرار است تمركزي در پژوهش داشته باشيم بهتر است تحقيقات در بهداشت و تغذيه در اولويت باشد.احمدي نژاد همچنين در مورد درمان اظهار داشت: پس از انقلاب به ويژه سال هاي اخير پيشرفت ها در زمينه شيوه هاي درمان و دارو سريع و دستاوردها خوب بوده است.

وي اضافه كرد: شايد طي ده سال قبل افراد بسياري براي درمان از كشور مهاجرت مي كردند اما امروز در برخي بخش ها براي درمان ميهمان مي پذيريم.احمدي نژاد با بيان اين كه برنامه ريزي بايد به گونه‌اي باشد تا به لحاظ درمان همه دستاوردهاي امروز بشر را در اختيار داشته باشيم ، اظهار داشت: بايد به گونه‌اي سازماندهي كنيم كه به لحاظ درماني به روز شويم.رييس جمهوري تصريح كرد:ايران مي تواند به يك مرجع جهاني در بخش درمان تبديل شود.

وي با اشاره به اقدامات خوب در بخش دارويي كشور گفت: همانطور كه مسئولان مربوطه گفتند 8 داروي جديد آماده رونمايي است.احمدي نژاد ادامه داد كه بيماري ها پيچيده تر شده و نياز به داروهاي نو تركيب است و به همين دليل كارها در اين زمينه بايد با سرعت بيشتر ادامه يابد.

رييس جمهوري تاكيد كرد: بايد به نقطه اي برسيم مريضي كه درمان نشود در ايران وجود نداشته باشد و اين امر نياز به همت دارد.احمدي نژاد با اشاره به اهميت تلاش در زمينه توليد و توسعه تجهيزات پزشكي گفت: مراودات و ارتباطات براي دريافت يا انتقال تجربيات ضروري است اما در برخي بخشها ممكن است تحت فشار قرار گيريم يا رفتارهاي غيرانساني مانع دسترسي ما به برخي داروها و تجهيزات شود.

وي تحقق اهداف و آرمان ها در حوزه پزشكي و سلامت را منوط به پژوهش و تحقيقات مستمر دانست و افزود: كار پژوهشي بايد در كشور عيني تر و متناسب با نيازها باشد.رييس جمهوري با بيان اينكه هنوز مجموعه علمي در اختيار بشر، بسيار ناچيز است، گفت: با ظهور امام عصر (عج) مجموعه علم و دستاورد بشر در مقابل علم زمان امام عصر (عج) 2 به 27 خواهد بود.

احمدي نژاد ادامه داد: مكتب پزشكي حاكم بر دنياي كنوني كه ما از آن تبعيت مي كنيم ، مكتبي است كه بر مبناي شناخت از انسان پايه گذاري شده است اما ما نبايد تنها به مكتب پزشكي امروز اكتفا كنيم چرا كه مكاتب طبي و پزشكي ديگري همچون طب سنتي وجود دارد كه مي توان از آنها استفاده كرد.

رييس جمهوري، طب سنتي ايراني را يك مكتب كامل پزشكي توصيف كرد و گفت: موضوعي كه پزشكي امروز در مورد تاثير متقابل روان و جسم به آن رسيده ، طب سنتي ايراني در گذشته هاي دور به آن پي برده بود بنابراين بايد اهميت طب سنتي را مورد توجه قرار داده و نبايد از آن غافل شويم.

رييس قوه مجريه با بيان اين كه وزارت بهداشت بايد اهميت ويژه اي براي طب سنتي قائل شود،افزود: طب سنتي ايراني اسلامي يك نوعي طب خاص بوده و نبايد تصور كنيم كه كهنه شده است، هنوز كساني در ايران وجود دارند كه با نگاه به گياهان به خاصيت دارويي آنها پي مي برند.


 وزير امور خارجه:
 عذرخواهي آمانو براي افشاي اطلاعات ايران بي‌فايده است 

وزير امور خارجه كشورمان در مورد نامه اخير اوباما به ايران گفت:‌ قبلا هم يك نامه فرستاده شده بود و چيز جديدي در نامه اخير نيست و ما پيش از اين هم گفته‌ايم بيش از هر كشوري به دنبال تامين امنيت خليج فارس هستيم.به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي در حاشيه مراسم بزرگداشت شهداي صنعت هسته اي كشور در جمع خبرنگاران در اين رابطه افزود: به هر حال در اين پيام در ارتباط با برخي مسائل صحبت‌هايي شده است. جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشوري كه متعهد به تعهدات بين‌المللي است همواره اعلام كرده كه لنگرگاه ثبات و صلح و امنيت هم در منطقه و هم در جهان است.

وي با بيان اينكه ما بيش از هر كشور ديگري به دنبال تامين امنيت خليج فارس هستيم، گفت: به هر حال امنيت خليج فارس يك امنيت جمعي است. كسي حق ندارد خارج از حوزه خليج فارس و خارج از اين منطقه تشخيص‌دهنده اين كه چه كسي از منافع خليج فارس بهره‌مند شود و چه كشوري از اين منافع بهره‌مند نشود، باشد و اين امر مربوط به كشورهاي حوزه خليج فارس است.وزير امورخارجه كشورمان افزود: جمهوري اسلامي ايران تا به امروز به عنوان يكي از عناصر عمده حفظ امنيت خليج فارس عمل كرده و همچنان هم عمل خواهد كرد. ما به همان ميزان كه به تعهدات بين‌المللي‌مان متعهد هستيم از حقوق خودمان هم دفاع خواهيم كرد و اجازه نخواهيم داد كه حقوق ملت ايران زير سوال برود و خدشه‌اي به آن وارد شود.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا قبول ادامه مذاكرات هسته اي با اروپا تحت فشار بوده است يا خير؟‌ گفت: آقاي جليلي در نامه‌اي كه حدود دو ماه پيش به خانم اشتون داده‌اند آمادگي ايران را براي مذاكرات 1+5 اعلام كردند. ما همواره اعلام كرده‌ايم كه آماده مذاكره هستيم و آن‌ها هستند كه گاهي مي‌خواهند شرايطي بگذارند.

خبرنگاري پرسيد با توجه به افشاي اطلاعات ايران از سوي آژانس انرژي اتمي، كشورمان برنامه‌اي براي كاهش ارتباط با اين آژانس دارد يا خير؟ كه وزير امور خارجه كشورمان در پاسخ گفت: آژانس طبق اساسنامه خودش حق ندارد اطلاعات مربوط به كشورهاي عضو را اعلام كند. متاسفانه آژانس نسبت به اين امر درست عمل نكرده است. البته آمانو يكي دو بار عذرخواهي كرده ولي عذرخواهي فايده‌اي ندارد و بايستي اقدامي جدي در اين زمينه در آژانس انجام گيرد كه اطلاعات مربوط به همه كشورهاي عضو ونه فقط ايران كه اطلاعاتي ملي است حفظ شود، زيرا اين اطلاعات فقط براي آژانس و كارشناسان آن است. صالحي گفت: آژانس قبل از صدور آخرين گزارش خودش، اين گزارش را با پنج كشور عضو شوراي امنيت در ميان گذاشت در صورتي كه حق نداشته اين كار را انجام دهد.

وزير امور خارجه كشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه وزير نفت عربستان اعلام كرده است در صورت كاهش خريد نفت از ايران، عربستان به راحتي آن را تامين مي‌كند، گفت: اگر اين نظر رسمي وزير نفت عربستان باشد،‌ توصيه مي‌كنيم كه مسئولان اين كشور با تامل و عقلانيت بيشتر نسبت به مسائل منطقه برخورد داشته باشند؛ چرا كه تمامي اين موضع‌گيري‌ها در رابطه با روابط دوجانبه تاثيرگذار است.

وي ادامه داد: ما بارها اعلام كرده‌ايم كه خواهان روابط گسترده و نزديك با كشورهاي مختلف به ويژه كشورهاي حوزه خليج‌فارس هستيم.صالحي گفت: ايران مدعي است كه به عنوان لنگرگاه ثبات، امنيت و صلح منطقه خليج‌فارس به عنوان عنصر اصلي است و فكر مي‌كنيم امنيت خليج‌فارس بايد به طور جمعي تامين شود. معتقدم تمام كشورهاي حوزه خليج‌فارس هم علاقه‌مندند كه امنيت در اين منطقه برقرارباشد.وزير امور خارجه كشورمان ادامه داد: انتظار داريم كشورهاي حوزه خليج‌فارس به ويژه عربستان از چنين گفتمان و موضع‌گيري‌هايي پرهيز كنند؛ چرا كه اين مسائل در كارنامه روابط دو كشور ثبت خواهد شد و در آينده مشكلاتي را مي‌تواند فراهم كند. البته من بعيد مي‌دانم اين اظهارنظر، اظهارنظر رسمي عربستان باشد.


 غرب درپي جنگ با ايران نيست 

 فارس: وزير خارجه انگليس با تاکيد بر افزايش فشارهاي اقتصادي بر ايران گفت که غرب به دنبال جنگ با جمهوري اسلامي نيست.

به گزارش آسوشيتدپرس، ويليام هيگ گفت: کشورهاي اروپايي فشارهاي خود بر برنامه هسته اي ايران را شدت خواهند بخشيد، اما غرب به دنبال کشاندن اين تنش ها به حوزه نظامي نيست. هيگ در گفتگو با شبکه "اسکاي" ادعا کرد: من بر اين باورم که اتحاديه اروپا اواخر اين ماه تحريم هاي خود بر بخش نفت ايران را شدت خواهد بخشيد و در عين حال به دنبال شيوه هاي مسالمت آميز براي ترغيب ايران براي دست برداشتن از پيگيري تسليحات هسته اي خواهد بود. اين مقام انگليسي با اشاره به اقدام نظامي عليه ايران به عنوان يک گزينه و دستور کار افزود: ما هرگز هيچ راهکاري را از دستور کار خارج نکرديم. هيچ گزينه اي را کنار نگذاشتيم يا از هيچ راه حلي هم حمايت نکرده ايم. همگي بر اين باوريم که تمامي گزينه ها بايد بر روي ميز باشد.


 اعترافات جديد محافظان الهاشمي 

 ايرنا: اعترافات تازه و مهم محافظان طارق الهاشمي متهم به حمايت از تروريسم که يکي از آنها با درجه سرتيپي در وزارت کشور عراق فعاليت مي کرده طي سه روز آتي از سوي برخي شبکه هاي عراقي پخش مي شود. به گزارش شبکه تلويزيوني العراقيه، "سرلشکر قاسم عطا" سخنگوي رسمي فرماندهي امنيتي عمليات بغداد از پخش اعترافات جديد يگان محافظت از طارق الهاشمي معاون رئيس جمهوري عراق خبر داد. وي تاکيد کرد: در 72 ساعت آتي اعترافاتي جديد را از يگان محافظت از طارق الهاشمي پخش مي کنيم که شامل اعترافات اوليه دو متهم مي شود.عطا تاکيد کرد: يکي از افراد بازداشت شده با درجه سرتيپي در وزارت کشور عراق مشغول فعاليت بوده است. خاطر نشان مي شود وزارت کشور عراق اخيرا اعترافات سه نفر از اعضاي کادر حفاظت از طارق الهاشمي را پخش کرد و آنها به دست داشتن در عملياتهاي تروريستي با اطلاع معاون رئيس جمهور عراق اعتراف کردند.


 وداع مشعل با دفتر سياسي حماس 

 مهر: منابع جنبش حماس با اعلام اينکه خالد مشعل بار ديگر رئيس دفتر سياسي جنبش حماس نمي شود از گمانه زني ها براي انتخاب جايگزين وي خبر دادند.منابع آگاه جنبش حماس در گفتگو با خبرگزاري معا فلسطين اعلام کردند که خالد مشعل عليرغم اينکه در تمامي زمينه ها يک رهبر کاريزما است اما براي رياست دفتر سياسي جنبش حماس نامزد نخواهد شد.

بنا بر اعلام اين منابع، طبق قوانين داخلي جنبش حماس خالد مشعل تنها مي تواند براي 2 دوره رياست دفتر سياسي اين جنبش را برعهده داشته باشد. اين منابع همچنين پيش بيني کردند که موسي ابومرزوق معاون رئيس دفتر سياسي جنبش حماس جايگزين خالد مشعل شود. پيش از اين نيز منابعي نسبت به خروج دفتر حماس ازسوريه را داده بودند که اين خبر از سوي مقامات حماس تکذيب شد.


 عضو هيئت رئيسه مجلس:
 احتمال اجراي فاز دوم قانون يارانه‌ها در سال آينده 

عضو هيئت رئيسه مجلس از احتمال موکول شدن اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به سال آينده خبر داد.محمدحسين فرهنگي نماينده مردم تبريز و عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نشست مشترک برخي از مسئولان دولتي با اعضاي کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي دولت که براي بررسي نحوه اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها و ميزان قيمت حامل‌هاي انرژي و کالاها و خدمات موضوع اين قانون تشکيل شده بود، اظهار داشت: دولت تاکنون تصميم و مصوبه‌اي براي ميزان افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و خدمات و کالاهاي موضوع اين قانون، نداشته است.

وي همچنين از احتمال موکول شدن اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به سال آينده خبر داد.

اين عضو هيئت رئيسه مجلس در خاتمه يادآور شد: دولت تنها در چارچوب مصوبه اخير مجلس مي‌تواند عمل و فاز دوم قانون يارانه‌ها را اجرايي کند اما دولت افزايش 20 درصدي قيمت حامل‌هاي انرژي و کالاها و خدمات را در راستاي اجراي قانون يارانه‌ها کافي نمي‌داند و موافق نيست.


 موج كوتاه 

«نه فقط يک جدايي»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم سيدعلي محقق است كه در آن مي‌خوانيد؛

در اوج پروژه «ايران‌هراسي» که غرب به آن دامن مي‌زند و هر روزه چهره‌اي جنگ‌طلب از ايرانيان به نمايش مي‌گذارد، روز گذشته بي‌هيچ زحمتي از سوي اهالي دولت، ميليون‌ها چشم از اقصي نقاط جهان، چهره‌اي واقعي از ايران و هنر و فرهنگ ايراني را مشاهده کردند. در ايراني که از تريبون جشنواره گلدن‌گلوب به جهان معرفي شد، مردماني اصيل، هنرمند، صلح‌دوست، مترقي و دوست‌داشتني زندگي مي‌کنند؛ اما در تمام سال‌هاي گذشته، اختلافات به‌وجودآمده و پروپاگانداي رسانه‌اي غرب، کمتر اجازه داده است، از اين زاويه بر داخل اين جغرافيا، نوري تابيده شود.بر اين اساس و با همه حرف و حديث‌هايي که مخالفان و موافقان موفقيت‌هاي «جدايي نادر از سيمين» مطرح مي‌کنند، برنده اصلي اين جايزه، نه‌ شخص فرهادي و بازيگران و عوامل فيلمش، که همه ايرانيان بوده‌اند.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود با عنوان «خاورميانه، يكسال پس از انقلاب تونس»چنين آورده بود :

حركت توفنده مردمي كه با خودسوزي "محمد بوعزيزي" دست فروش تونسي شروع شد، اكنون با گذشت فقط يك سال، اين دستاوردهاي شگرف و عظيم را داشته است. اين توفان قطعاً در آينده تأثيرات عظيم‌تري را در منطقه ايجاد خواهد كرد و براي منطقه ساختار جديدي ترسيم خواهد نمود. هر چند در مورد شكل و ساختار آتي منطقه نمي‌توان به صورت كامل نظر قطعي داد ولي آنچه را كه مي‌توان با قاطعيت پيش‌بيني كرد، قوت و قدرت گرفتن جهان اسلام، ايجاد نظام‌هاي مبتني بر اراده مردم، قطع نفوذ دولت‌هاي استعمارگر و شكست و افول رژيم صهيونيستي است.

«اي حمد به تو خوش آمد نمي گوييم»عنوان يادداشت روز روزنامه خراسان بود كه در آن مي‌خوانيد:

در عرصه روابط بين الملل کشورهايي که از لحاظ ساختاري و عقبه استراتژيک همچون قطر هستند به طور معمول تلاش مي کنند با اتخاذ سياست انزوا طلبي يا بي طرفي سياسي خود را به عنوان يک "تفرج گاه" يا "بنگاه اقتصادي" يا مرکز علمي و يا ديني مطرح کنند.حضور در عرصه هاي نرم قدرت و تلاش براي ايجاد امنيت پيراموني از طريق تعامل مثبت با همسايگان همواره از سياست هاي اصولي اين کشورها در عرصه سياست خارجي بوده است. امير قطر که خواسته يا ناخواسته از اين اصول عدول کرده است. حال بايستي منتظر ماند و ديد در خاورميانه جديد جايگاه دوحه و امراي آن به چه گونه خواهد بود.

«جريان خاص را دريابيد»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاري بود كه در آن مي‌خوانيد:

تفکر را بايد با تفکر پاسخ گفت و بحث تصاحب نامشروع بيت المال و حرکت هاي پوپوليستي وغيراخلا قي که جمهوريت نظام را نشانه رفته است، هوش و ذکاوت دستگاه هاي نظارتي را مي طلبد. واضح سخن اين که غائله پيش رو را دريابيم. آنها قصد دارند نظام را به سمت فردگرايي سوق دهند; موضوعي که خلا ف نظر صريح مقام معظم رهبري مي باشد; در منظر معظم له و امام خميني(ره) نظام جمهوري اسلا مي ايران هرگز قائل به فرد يا گروه خاص نمي باشد و ملا ک حال فعلي افراد است. حال آن که برخي افراد آينده درخشاني هم ندارند.علي رغم تمام انتقاداتي که هر روزه در جرايد و مطبوعات مطرح مي شود حمايت فردي خاص از آقاي خاص هر تحرکي را بي اثر مي کند. اما اين سوال در برخي تيريبون ها مطرح شده که آيا جريان خاص را از هم اکنون بايد برندگان انتخابات تلقي کرد يا آنها در صورت شکست و مقابله با شوراي نگهبان غائله اي بزرگ به پا مي کنند؟

«ضرورت ديپلماسي آگاهانه در سياست خارجي»عنوان سرمقاله روزنامه ملت ما بود كه در آن مي‌خوانيد:

برخورداري از موقعيت ژئوپلتيكي در سياست بين‌الملل به عنوان يك مزيت محسوب مي‌شود، اما نبايد ترديد كرد كه چنانچه نتوان از اين مزيت به درستي و بر اساس درك درستي از واقعيات حاكم بر نظام و روابط بين‌الملل استفاده كرد، حتي در شرايطي ممكن است در جهتي معكوس عمل كرده و به عاملي جهت تهديد امنيت و منافع ملي نيز بدل شود. در واقع در اين‌جا بايد ديپلماسي آگاهانه و سياست خارجي هوشمندانه را به عنوان مكملي براي عامل مهمي چون موقعيت ژئوپلتيكي محسوب كرد و تاكيد كرد كه بدون برخورداري و به‌كارگيري آن نمي‌توان به استفاده از اين مزيت در روابط بين‌الملل اطمينان داشت.

روزنامه حمايت در يادداشت روز خود با عنوان «انتخابات مجلس و معيارهاي عدالت ورزي»چنين آورده بود:

آنکه وارد چنين ميداني مي‌شود لازم است شرح صدر بالايي داشته باشد مبادا با يک انتقاد رسانه اي يا مردمي برآشفته شود و تلاش کند تا با اِعمال نفوذهاي مختلف، منتقد را ساکت کند يا چاپلوسي و تملق را در جامعه رواج دهد. از حيث حقوقي، آنکه قرار است رأي مردم را براي حضور در مجلس کسب کند بايد بداند که اگر مردم به او اعتماد کردند ابتدا برابر اصل 67 قانون اساسي بايد در برابر قرآن مجيد سوگند ياد کند که « وديعه ملت را به عنوان اميني عادل مورد پاسداري قرار دهد و انجام وظايف وکالت، امانت و تقوي را رعايت کند و همواره به استقلال و اعتلاي کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پايبند باشد، از قانون اساسي دفاع کند و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، استقلال کشور و آزادي مردم و تأمين مصالح آن‌ها را مد نظر داشته باشد.»


 44 روز تا انتخابات 

 مخالفت مجلس با بررسي فوري طرح شفاف‌سازي هزينه‌هاي انتخاباتي

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دو فوريت و يک فوريت طرحي مخالفت کردند که در صورت تصويب نهايي در قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي ماده اي لحاظ مي شود که هزينه هاي متعارف داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي را مشخص مي کند. به گزارش مهر، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز سه شنبه بررسي 2 فوريت طرح الحاق و اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي را در دستور کار داشتند. نمايندگان پس از استماع نظرات موافق و مخالف با 56 راي موافق، 97 راي مخالف و 30 راي ممتنع از 206 نماينده حاضر با 2 فوريت اين طرح مخالفت کردند. 20 نماينده نيز رد اين راي گيري شرکت نکردند.طراحان خواستار راي گيري براي يک فوريت اين طرح شدند اما مجددا نمايندگان با 63 راي موافق، 92 راي مخالف و 20 راي ممتنع از 205 نماينده حاضر با يک فوريت آن نيز مخالفت کردند. طراحان در اين طرح تلاش کردند موادي به قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي الحاق شود تا در اثر آن هزينه هاي متعارف براي کانديداهاي ورود به مجلس مشخص شود و در صورتيکه افرادي هزينه هاي غير متعارف داشتند صلاحيتشان رد شود. به گزارش مهر، در تبصره اي از اين طرح آورده شده اگر داوطلبان بعد از زمان تاييد صلاحيت تا زمان اعلام نتايج انتخابات مرتکب جرمي شوند اين وزارت کشور است که حق دارد فرد مذکور را رد صلاحيت کند. درخواست دو فوريت براي اين طرح در حالي به راي مجلس نرسيد که بيش از 100 نماينده پاي اين طرح را امضا کردند اما تنها 56 نماينده به دوفوريت آن راي دادند و در نهايت بررسي فوري اين طرح در مجلس به تصويب نرسيد.

حضور 34 درصد اصولگرا، 14درصد اصلاح‌طلب و 23 درصد مستقل‌ها در انتخابات

وزير کشور گفت: همه سلايق در انتخابات حضور داشتند 34 درصد از طيف اصولگرا، 14 درصد اصلاح طلب و 23 درصد گروه‌هاي مستقل و جديد در انتخابات ثبت نام کرده اند. به گزارش پانا، مصطفي محمدنجار که در جلسه هيات مرکزي بازرسي انتخابات کشور سخن مي گفت، با بيان اينکه از 25 فرايند انتخاباتي تا کنون 8 فرآيند آن با تلاش شبانه روزي در ستاد انتخابات کشور انجام شده است، گفت: در 32 سال گذشته 29 انتخابات را پشت سر گذاشته ايم و در اين انتخابات که براي سي امين بار انجام مي شود بايد از تجربيات گذشته استفاده کرد تا اين انتخابات ارزشمند، باشکوه و بدون عيب باشد. وي افزود: اگر ما سه هزار و 522 نفر ليسانسه را که در دوره هاي پيش ثبت نام کرده بودند به اين 5 هزار و 425 نفر اضافه کنيم مي بينيم با احتساب نرخ رشد 37 درصد رشد داشت و هنگامي که آمار فوق ليسانسه هاي ثبت نامي را اضافه کنيم مي بينيم 16 درصد در فوق ليسانس رشد داشته ايم.وي افزود: عوامل اجرايي و بازرسي مطابق قانون بايد فعاليت کنند و قانون بايد اجرا شود و هيات هاي بازرسي مطابق ماده 25 قانون انتخابات به فعاليت مي پردازند. نجار به آموزش هاي استاني که براي اولين بار در اين دوره انجام شد اشاره کرد و گفت: از هرگونه حرکت له يا عليه کانديداها بايد اجتناب شود هر گونه مساله و موضوعي که فضاي کشور را ملتهب کند نبايد رخ بدهد.


 ميز خبر 

 وليعهد عربستان: نظام بشار اسد سقوط نمي‌کند

يک مقام آگاه در جريان المستقبل لبنان با افشاي ديدار محرمانه نخست‌وزير سابق لبنان با وليعهد عربستان گفت: ولي‌عهد به سعد حريري تاکيد کرده که نظام سوريه نه امسال نه سال بعد سرنگون نخواهد شد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه الحقيقه، يک مقام مسئول در "جريان المستقبل" لبنان که نخواست نامش فاش شود، از سفر محرمانه "سعد الحريري" (متحد آمريکا در لبنان) به عربستان در روزهاي اخير خبر داد. اين منبع آگاه در المستقبل تاکيد کرد که سعد الحريري در سفر خود به عربستان با شاهزاده نايف بن عبد العزيز، وليعهد اين کشور ديدار و آخرين تغيير و تحولات جاري در عرصه سوريه را بررسي کرده است.اين منبع آگاه که از جمله افراد بسيار نزديک به سعد الحريري است، به نقل از نخست‌وزير سابق لبنان تاکيد کرد که نايف بن عبد العزيز در اين ديدار به حريري تاکيد که نظام بشار اسد در سوريه نه امسال نه سال بعد سرنگون نخواهد شد. نايف در ادامه افزوده است: آنگونه که به از شواهد امر برمي‌آيد، براي سرنگوني بشار اسد بايد سال‌ها برنامه‌ريزي و اقدام کرد.منبع مذکور مي‌گويد: اين سخنان موجب شد تا سعد الحريري از بسياري از اقدامات خصمانه خويش عليه سوريه دست بکشد و بسياري از مراکز حزب خود را که عليه نظام سوريه در حال توطئه چيني بودند، تعطيل و افراد شاغل در آن را اخراج کند.

وزير امور خارجه پاکستان: پاکستان پروژه ايران را به ‌رغم فشارها اجرايي مي‌کند

وزير امور خارجه پاکستان پروژه خط لوله گاز ايران و پاکستان را همسو با منافع ملي کشورش دانست و بر لزوم تکميل هر چه سريع‌تر آن تأکيد کرد.به گزارش فارس در اسلام‌آباد، "حنا رباني" که در صحن مجلس ملي پاکستان صحبت مي‌کرد تصريح کرد که به رغم فشارهاي موجود، دولت پاکستان مصمم است تا پروژه خط لوله گاز چند ميليارد دلاري ايران را هر چه سريع‌تر تکميل کند.وي با اشاره به اينکه کارهاي مطالعاتي اين طرح به پايان رسيده است، افزود: دولت در تلاش است تا کار اجرايي اين پروژه حياتي را در اسرع وقت آغاز کند.رباني اظهار اميدواري کرد که اين پروژه تا سال 2014 اجرايي شود.وزير امور خارجه پاکستان با تأکيد بر اينکه تحريم‌هاي آمريکا بر ضد ايران تأثيري بر اجراي اين پروژه نخواهد داشت، گفت: اين تحريم‌ها مربوط به نفت است و ارتباطي با بخش گاز ندارد.وي ادامه داد: تحريم‌هايي که به صورت يکجانبه از طرف آمريکا و اتحاديه اروپا وضع مي‌شوند الزام‌آور نبوده و تعهدي براي اجراي آن وجود ندارد. حنا رباني با تأکيد بر نقش مهم اين پروژه در رفع بحران انرژي پاکستان گفت: پاکستان طبق برنامه تعيين‌شده اين پروژه را به انجام مي‌رساند.وي در پاسخ به سئوالي در رابطه با خروج هند از اين پروژه نيز گفت: هند به خاطر برخي فشارها و يا به دلايل ديگر خود را از اين پروژه کنار کشيد اما پاکستان به‌رغم تمام اين مسائل مصمم است تا اين پروژه ملي را به انجام برساند.

طرح خطرناک ترکيه و قطر درباره عراق

اعلام طرح خطرناک قطر و ترکيه درباره عراق از سوي مقامات بغداد و احضار سفير آنکارا در بغداد از سوي وزارت خارجه عراق از آخرين اخبار اين کشور به شمار مي رود.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري براثا، "عزت الشابندر" يکي از نمايندگان ائتلاف اتحاد ملي در يک گفتگوي خبري اظهار داشت که ترکيه و قطر شديدا به دنبال تجزيه عراق هستند و نمي خواهند عراق يکپارچه و متحد و بدون مشکل باشد.

وي افزود: قطر و ترکيه حاميان اصلي طرح تقسيم عراق به چند اقليم هستند اما اين کشورها بايد بدانند دولت و ملت عراق قادر است در برابر هر گونه دخالت خارجي ايستادگي کنند.شابند در ادامه گفت: عراق از اهرم هاي فشار اقتصادي و سياسي براي مقابله تهديدات خارجي برخوردار است و اگر ترکيه خواهان دخالت در امور داخلي عراق است ما نيز مي توانيم بر اوضاع داخلي ترکيه تاثير بگذاريم.در همين راستا پايگاه خبري اليوم السابع نيز گزارش داد که وزارت خارجه عراق در اعتراض به دخالت هاي ترکيه در امور داخلي عراق "يونس دميرار" سفير آنکارا در بغداد را فراخواند.مسئولان وزارت خارجه عراق در اين رابطه اعلام کردند که مواضع اخير مقامات ترکيه بر روابط 2 کشور تاثير منفي مي گذارد.

تحليل وزير نفت عربستان درباره بسته شدن تنگه هرمز

وزيرنفت عربستان سعودي در گفتگويي ادعا کرد: دور از ذهن است که در صورت بسته شدن تنگه هرمز اين مسئله براي مدت طولاني به درازا کشيده شود. به گزارش مهر، "علي النعيمي" وزيرنفت عربستان سعودي در گفتگو با سي ان ان اظهار داشت: افزايش تنشها ميان ايران و غرب باعث نگراني و عاملي منفي بر بازار جهاني نفت است.وي تاکيد کرد: شخصا معتقد نيستم که بسته بودن تنگه هرمز براي مدت طولاني به درازا کشيده شود، جهان نمي تواند اين مسئله را قبول کند.النعيمي درباره مواضع متقابل ميان ايران و آمريکا در مسائل نفتي اظهار داشت: فکر نمي کنم که اين اظهارات براي بازار جهاني نفت و قيمت آن مفيد باشد. اين مسئله باعث نگراني شديد است.


 آيت الله هاشمي‌رفسنجاني: مسوولان به اشتغال روشندلان كمك كنند  

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: مسوولان موظف هستند، روشندلان جامعه را مورد حمايت قرار داده و با ايجاد امكانات و اشتغال براي ايشان و حمايت از انجمن‌ها و سازمان‌هاي مردمي اين قشر، اندكي از كمبودها و سختي آنان را بكاهند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار انجمن نابينايان دشت ساوه، روشندلان و كم‌بينايان را چشم و چراغ جامعه خواند و با اشاره به توانمندي و استعداد بالاي اين قشر عزيز گفت: از يك سو دل هر انساني از ديدن محنت و محدوديت‌هاي روشندلان عزيز محزون مي‌گردد، اما از سوي ديگر با مشاهده توانمندي و استعداد بالاي اين عزيزان كه به خوبي و البته با رنج و سختي از پس نيازهاي خود برمي‌آيند و حتي كمك حال جامعه نيز هستند، مسرور و مشعوف مي‌گردد. وي به مصداق شعر «خدا گر ز حكمت ببندد دري، ز رحمت گشايد در ديگري»، محدوديت را محروميت ندانست و تصريح كرد: اين‌كه خداوند قوه يا امكاني را از انسان مي‌گيرد، به طور قطع حكمتي را در آن قرار داده و البته تفسير اين حكمت نيز مي‌تواند اين باشد كه قوا و استعدادها و عزت را دوچندان در آن شخص تقويت مي‌كند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به دوران مسووليت اجرايي خود، به اقداماتي چون طرح عصاي سفيد و توسعه خط بريل اشاره كرد.


 يک نکته از هزاران 

با بازگشت آرامش نسبي به بازار ارز، نقدينگي سرگردان دوباره به بازار سکه و طلا بازگشت و باعث افزايش تقاضاي خريد سکه و رکوردزني نرخ انواع آن شد. اينکه درطي کمتر از يک روز 60هزار تومان بر قيمت سکه افزوده شد و بي ثباتي اقتصاد ما را به رخ کشيد نکته ما نيست.

نکته ما مربوط به دلالاني است که از ممنوعيت فروش ارز بدون فاکتور توسط بانک مرکزي خيلي زودتراز مردم عادي و رسانه ها خبردار شدند و دلارها را فروختند و به سراغ طلا آمدند!.

واقعا اين اطلاعات را از کجا کسب مي کنند؟


 ضمن تقدير از خدمات دکتر جاسبي در دوران30 ساله رياست دانشگاه آزاد اسلامي؛
 راي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به دکتر فرهاد دانشجو براي رياست دانشگاه آزاد اسلامي 

سخنگوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام كرد: دکتر فرهاد دانشجو با راي قاطع اعضاي اين شورا به مدت چهارسال رياست دانشگاه آزاد اسلامي را بر عهده گرفت.به گزارش آنا،'دکتر مخبر دزفولي' شامگاه سه شنبه در پايان نشست شوراي انقلاب فرهنگي كه به رياست رييس جمهوري برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: در اين جلسه موضوع تعيين رييس دانشگاه آزاد از سوي اعضاي شورا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت كه پس از راي گيري دانشجو با اكثريت قاطع راي اعتماد اعضا را كسب كرد. وي همچنين اظهار داشت: در اين جلسه اعضاي شورا از زحمات دکتر عبدالله جاسبي در دوران 30 ساله رياست دانشگاه آزاد اسلامي تشکر و قدرداني كردند. دزفولي افزود: اعضا شورا ابراز اميدواري كردند كه با رياست فرهاد دانشجو بر دانشگاه آزاد اسلامي جايگاه اين دانشگاه ارتقا يابد. وي در ادامه موضوع ديگر اين جلسه را ادامه بررسي مهندسي فرهنگي و تحليل اوضاع فرهنگي كشور ذكر كرد و گفت: در بخش نخست جلسه امروز گزارشي از آسيب هاي فرهنگي كشور ارايه و نكات اصلاحي مهندسي فرهنگي در اين زمينه مورد توجه اعضا قرار گرفت. وي افزود: مقرر شد موارد ذكر شده به صورت مكتوب و مستند ارايه شود. ضمن اين كه در جلسات آينده نيز موارد مهندسي فرهنگي مورد بررسي و تصويب خواهد شد.


 سرمقاله 

 نظارت عمومي، مسئوليت اجتماعي

حميدرضا عسگري

يکي از فروع دين ما امربه معروف و نهي از منکر مي باشد که بر اساس گفته بسياري از بزرگان ما برهر مسلماني واجب است. فلسفه اين کار را مي توان در احساس مسئوليت افراد نسبت به اعمال و رفتار يکديگر و جامعه يافت. اما متاسفانه به سبب برخي نگرش هاي خاص به اين قضيه نوعي بي ميلي در افراد ايجاد شده و رغبتي به انجام آن وجود ندارد.

اما علت چيست؟ چرا مردم رغبتي به انجام اين فريضه ديني که بسيار مورد تاکيد و سازنده است نشان نمي دهند.

به نظر مي رسد يکي از مهمترين دلايلي که اين موضوع با وفاق عمومي رو به رو نشده، نحوه عملکرد آمران آن بوده است. در مورد انجام امر به معروف شرايط تعريف شده و نحوه چگونگي برخورد با طرف مقابل بيان شده و تاکيد شده که اين امر بايد در نهايت ظرافت و ملايمت انجام شود که مورد پذيرش طرف مقابل قرار گيرد. اما برخورد غلط و دستوري برخي افراد که هيچ آموزشي در اين خصوص نديده اند و يا هيچ مطالعه اي در اين زمينه نداشته اند و فقط براي ارضاي شخصي و حس برتري جويي خود اين کار را انجام داده اند باعث شده تا لفظ «امربه معروف و نهي از منکر» با وفاق عمومي همراه نگردد و افراد نسبت به نام آن جبهه گيري کنند. اما در واقع اين لفظ به لحاظ معنايي همان «احساس مسوليت» است که هر انساني بايد نسبت به همنوعان خود داشته باشد.

اما مورد بعدي که دراين قضيه تنشزا شده است، اختصاص لفظ «امر به معرف» به موضوعاتي خاص مثل حجاب و وضعيت ظاهري افراد در جامعه است. اين امر نشان از عدم فرهنگ سازي صحيح از سوي نهاد هاي ذي ربط مي باشد که امر به معروف به معناي برخورد با بدحجابي و ظاهر افراد در کشور ما شناخته مي شود. چرا بايد اين فرضيه ديني که سراسر از انسانيت و مدنيت مي باشد با لفظ «گشت ارشاد» همراه شود!

اصلا منظور ما موافقت يا مخالفت با گشت ارشاد نيست بلکه به فرهنگ سازي غلط در جامعه اشاره داريم و بحث درمورد فرهنگ صحيح امربه معروف است نه چيزديگر. متاسفانه درجامعه ما امربه معروف به معناي مولفه اي شناخته شده که مختص به قشر خاصي است که به اصطلاح خود را مذهبي مي دانند درصورتي که فلسفه امر به معروف مختص به مذهب نيست بلکه ريشه در "انسانيت" دارد. امربه معروف درنهايت طراوت بر رشد فرهنگ انسان دوستي تاکيد دارد نه به برخورد تحقير آميز با ديگران.

متاسفانه در حال حاضر ما در بخش هاي سياسي و اقتصادي بيش از هرجاي ديگري نياز به امر به معروف و نهي از منکر داريم اما به سبب همان فرهنگ سازي غلط اين فرضيه ديني و مدني به برخورد با بد حجابي و راوبط زن و مرد با يکديگر اختصاص يافته است و الا مي توانستيم با فرهنگ سازي صحيح و جا انداختن آن به عنوان «احساس مسوليت» هم جبهه گيري هاي تعصبي از آن را بزداييم و هم نظارت عمومي در جامعه را گسترش دهيم.

اسلام پتانسيل هاي فراوان براي بهبود زندگي بشر دارد اما برخوردهاي سليقه اي ما سبب دل زدگي بسياري از افراد جامعه با اصل موضوع شده است.


 لاريجاني با حضور در منزل شهيد احمدي روشن:
 شهيد احمدي روشن منشأ ثمرات فراواني براي نظام و انقلاب بود 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با حضور در منزل شهيد مصطفي احمدي روشن از مقام اين شهيد گرانقدر تجليل کرد و گفت: شهيد مصطفي احمدي روشن يکي از چهره هاي ممتاز و از نخبگان علمي کشور بودند که در طول حيات پربرکت خود توانست منشأ ثمر فراواني براي نظام و انقلاب باشد.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در اين ديدار با اشاره به اقدام خصمانه دشمنان نظام و انقلاب که اينگونه دست به ترور نخبگان و دانشمندان کشور مي‌زنند، تاکيد کرد: اين تحرکات کور تنها باعث افزايش مقاومت مردم در برابر توطئه دشمنان و ايستادگي بيشتر آنان بر آرمان ها و ارزش هاي انقلاب مي شود.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، افزود: دشمنان نادان و جاهل خيال مي کنند با شهادت و ترور اين عزيزان مانع حرکت علمي و شکوفايي استعدادهاي اين ملت خواهند شد اما آنان بايد بدانند شهادت، تهديد و يا تحريم ها عواملي هستند که ما را در ادامه اين راه روشن مصمم تر خواهد کرد.

رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس هشتم، يادآور شد: شهيد مصطفي احمدي روشن يکي از چهره هاي ممتاز و از نخبگان علمي کشور بودند که در طول حيات پربرکت خود توانست منشأ ثمر فراواني براي نظام و انقلاب باشد وي در راه همين آرمان ها به شهادت رسيد.وي ادامه داد: اين حرکات تروريستي و اقدامات پليد محصول توطئه مشترک استکبار جهاني و رژيم صهيونيستي است. آنان عليرغم اينکه مي دانند از اين شيوه نمي توانند به اهداف شوم خود دست يابند اما به علت جهالت و کج فهمي که دارند باز هم نمي‌توانند درس عبرتي از اين ايستادگي و مقاومت مردم ايران اسلامي بگيرند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي شهادت را امتداد راه پرافتخار خداجويان ذکر کرد که آن را در وصال به درگاه رحمت الهي مي دانند در واقع شهدا با اين عمل به حيات جاويد و ابدي دست پيدا مي‌کنند و تا هميشه تاريخ، نام و ياد آنان همچون نگيني درخشان منبع رحمت خواهد بود.لاريجاني با اشاره به نقش برجسته خانواده اين شهيد گرانقدر به‌ويژه پدر و مادر شهيد که توانسته‌اند اينگونه فرزندي را در دامان پر مهر خود تربيت کنند و همسر صبور شهيد احمدي روشن که به يقين با همراهي وي اين راه هموار طي شده است، از مقام اين خانواده گرامي تجليل کرد.رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان با اشاره به نامه خانواده شهيد مصطفي احمدي روشن خطاب به مقام معظم رهبري آن را بيانگر بصيرت و مصداق عيني پيروي از ولايت فقيه در نزد اين خانواده ذکر کرد و خاطرنشان کرد: رفتار و منش توأم با معنويت اين خانواده معزز مي‌تواند الگوي شايسته‌اي براي همه مردم ما باشد.


 تشديد سياست هاي ضد ايراني سعودي ها
 چراغ سبز عربستان به تحريم نفتي ايران : فقط کافي است شيرها را باز کنيم 

دولت عربستان در راستاي سياست هاي ضد ايراني خود، به كشورهاي غربي درباره تحريم نفتي ايران چراغ سبز نشان داد. به گزارش عصر ايران علي النعيمي وزير نفت عربستان در گفتگو با شبكه خبري سي ان ان آمريكا با اشاره به اين مساله كه عربستان هم اكنون ظرفيت صادرات بيش از 11 ميليون و پانصد هزار بشكه نفت در روز را دارد ، گفت كه رياض قادر است به آساني ظرفيت توليد نفت خود را به 12 ميليون بشكه در روز برساند.

البته ناظران آگاه درباره عملي بودن اين ادعاي وزير نفت عربستان ترديد هاي جدي دارند.

النعيمي در اين باره گفت :‌" ما در حال حاضر بين 9.4 تا 9.8 ميليون بشکه در روز توليد مي کنيم، به همين خاطر ظرفيت مازاد قابل توجهي براي توليد 12 و نيم ميليون بشکه داريم . فکر مي کنم به راحتي مي توانيم تقريبا بلافاصله و ظرف چند روز، به ظرفيت 11.4 تا 11.8 ميليون بشکه برسيم ، چون تنها کافي است شيرفلکه ها را باز کنيم." علي النعيمي در پاسخ به سوالي درباره احتمال بسته شدن تنگه هرمز نيز گفت كه از نظر شخصي او بسته ماندن طولاني مدت تنگه هرمز امكان پذير نيست.اين سخنان وزير نفت عربستان در حالي مطرح مي شود كه روز پيش از آن نماينده ايران در سازمان اوپك به كشورهاي عربي منطقه هشدار داده بود كه با افزايش ظرفيت توليد نفت خود تلاش نكنند تا به كشورهاي غربي درباره تحريم نفتي ايران چراغ سبز نشان دهند. هفته آينده وزراي خارجه اتحاديه اروپا درباره اعمال تحريم نفتي ايران تصميم خواهند گرفت . كشورهاي اروپايي در مجموع 20 درصد از حجم صادرات نفتي ايران را خريداري مي كنند.

ايران روزانه رقمي بين 2 ميليون و 200 هزار تا 2 و نيم ميليون بشكه نفت به بازارهاي جهاني صادر مي كند كه عمده خريداران آن كشورهاي چين ، ژاپن ، هند و كره جنوبي هستند.


 رييس سازمان بازرسي كل كشور:
 متهمان رديف اول فساد مالي به زودي محاكمه مي‌شوند 

رييس سازمان بازرسي كل كشور گفت: با تدبيري كه رييس قوه قضاييه به خرج دادند هر چه زودتر يك مرحله از پرونده فساد مالي اخير به دادگاه مي‌رود ولي طبعا اين پرونده پيوست‌ها و شماره‌هاي بعدي هم دارد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسليمن پورمحمدي در حاشيه مراسم بزرگداشت شهداي صنعت هسته‌اي كشور كه در مدرسه عالي شهيد مطهري برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: اسناد مثبته كه در زمينه فساد مالي اخير به دستگاه قضايي آمده ضميمه پرونده شده و خوشبختانه بازرسان و قضات ما با دقت و قاطعيت دارند پرونده را آماده مي‌كنند. خبرنگاري پرسيد ‌برخي معتقدند قوه قضاييه در روند رسيدگي به پرونده فساد مالي دچار محافظه كاري شده است، آيا اين قضيه صحت دارد؟ كه پورمحمدي در پاسخ گفت: هيچ‌گاه اين طور نيست. قوه قضاييه با دقت، وسواس، و با منطق حقوقي طبق ضوابط و قوانين، كار دادرسي خودش را دارد تعقيب مي‌كند.

اين پرونده خيلي گسترده است ولي با تدبير رياست محترم قوه قضاييه هر چه زودتر يك مرحله از پرونده براي ارسال به دادگاه آماده مي‌شود. وي در پاسخ به سوالي در باره برخورد قوه قضاييه با نمايندگاني كه اسم‌شان در پرونده فساد مالي اخير است و اينكه آنها متهم بوده يا براي تحقيق احضار شده‌اند، گفت: هر كسي به ميزان اتهامش مورد تعقيب قرار گرفته و هيچ سمت و جايگاهي براي قوه قضاييه در رسيدگي‌هايش لحاظ نمي‌شود.

رييس سازمان بازرسي كل كشور در رابطه با نامه اوباما و انكار ترور دانشمند هسته‌اي كشور از سوي غرب گفت: اولا نامه نگاري ها تاثيري در اراده ملت ما نمي‌گذارد؛ چه از روي مسالمت و تزوير باشد و بخواهند رد خودشان را گم كنند يا بخواهند پيام درستي بدهند. وي ادامه داد: به هر حال استبداد و صهيونيست‌ها در صدد دشمني با ملت ايران بوده و هستند و نشان داده‌اند كه سر سازش با عدالت‌خواهي، حق طلبي، همزيستي آگاهانه و انساني، با ملت‌ها ندارند و پيوسته دندان تيز نشان مي‌دهند. رفتارهايي كه فراز و فرود دارد و بعضا حالت مسالمت جويي ابراز مي‌كنند براي رد گم كني است و گرنه آنها زبان و منطق زور و فشار و تهديد را مي‌فهمند.

پورمحمدي افزود: ملت ما هم اين مساله را فهميده و مي داند كه در اين دنيا بايد با اقتدار زندگي كند، بايد هر روز توانايي‌هاي خود را افزايش دهد، انتظام و وحدت ملي خود را تقويت كند و با پيام و شعار واحد و قدرتمندانه به زندگي خود ادامه دهد. اين راه نجات رستگاري همه ملت هاست و ملت ايران هم خوب آن را فهميده است. وي تصريح كرد: از اين جهت اين نامه‌نگاري ها در اراده ملت ما نه تاثيري مي‌گذارد، نه تحريك مي‌شويم و نه مي‌ترسيم. آنچه را كه احساس كرديم مسير عزت و رستگاري ماست با عزت ادامه مي‌دهيم.

رييس سازمان بازرسي كل كشور گفت: خوشبختانه ملت ما و فرزندان ملت ما همچون شهيد احمدي روشن و ديگر شهداي ما نشان داده‌اند كه راه عزت ما پايداري، صبوري، سخت كوشي و پيشرفت و توسعه در عرصه‌هاي مختلف علمي، ‌فناوري و كسب دانش و توانايي‌هاي ديگر است.


 نايب رئيس مجلس:
 دولت حق افزايش قيمت حامل هاي انرژي خارج از بودجه 90 را ندارد 

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه دولت بايد قانون بودجه 90 در خصوص افزايش قيمت حامل هاي انرژي را رعايت کند، گفت: دولت اگر نظري درباره افزايش قيمت خارج از چارچوب بودجه 90 دارد اين نظر را در لايحه بودجه 91 بگنجاند.محمدرضا باهنر در گفتگو با مهر با اشاره به جلسه کميسيون ويژه مجلس با حسيني وزير اقتصاد درباره بررسي افزايش قيمت حامل هاي انرژي در فاز دوم هدفمندي يارانه ها تا قبل از پايان سال 90، گفت: در جلسه ديروز حسيني اعلام کرد که دولت از مصوبه مجلس در تفسير بندي از قانون بودجه 90 درباره افزايش قيمت حامل هاي انرژي قانع نشده و موافق آن نيست.

باهنر ادامه داد: دولت افزايش 20 درصد قيمت حامل هاي انرژي در سال 90 را کافي نمي داند و تلاش دارد بيشتر از اين مقدار افزايش قيمت داشته باشد زيرا معتقد است براي اجراي فاز دوم هدفمندي بايد اين کار انجام شود اما ما اعلام کرديم اگر دولت در اين خصوص نظري دارد آن را در لايحه بودجه 91 بگنجاند.باهنر گفت: عليرغم اينکه دولت مصوبه مجلس را قبول ندارد بايد آن را اجرا کند و حق ندارد بيشتر از 20 درصد تعيين شده در قانون بودجه 90 قيمت حامل هاي انرژي را تا پايان سال افزايش دهد.

به گزارش مهر، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هفته گذشته طرح استفساريه اي را به تصويب رساندند که بر اساس آن دولت نمي تواند قيمت حامل هاي انرژي را خارج از سقف تعيين شده در بودجه 90 افزايش دهد. در بودجه 90 تصريح شده است که دولت مي تواند تا سقف 20 درصد قيمت حامل هاي انرژي را در سال 90 افزايش دهد. اعضاي کميسيون ويژه مجلس که از طراحان اصلي اين طرح بودند در اظهارنظرهاي خود اعلام کردند که شنيده اند از آنجا که دولت در طول سال 90 قيمت حامل هاي انرژي را افزايش نداده تصميم دارد 20 درصد تعيين شده براي افزايش قيمت ها را تجميع کرده و در يک مورد از حامل هاي انرژي اعمال کند. از آنجا که مجلس معتقد است اين خلاف مصوبه مجلس در اجراي قانون هدفمندي يارانه هاست بنابراين اين طرح استفساريه را به تصويب رساندند تا مانع از اين اقدام دولت شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي