جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4084


فوايد شگفت انگيز شير مادر


علل ايجاد سرطان


خبرها از عالم علم


  فوايد شگفت انگيز شير مادر  

شير مادر به عنوان گرانبهاترين هدي? مادر به کودک است که همانا انتقال گنجين? مهر و عاطفه ، صفا و صميميت از مادر به فرزند در روزهاي آغازين زندگي است.

به گزارش سلامت نيوز، پژوهشها نشان داده است کودکاني که مدت 2 سال از شير مادر تغذيه کنند کمتر به بيماريهاي عفوني مانند عفونتهاي تنفسي، ذات الريه ، سرماخوردگي و التهاب گوش مياني مبتلا مي شوند. البته بايد در نظر داشت که پس از 6 ماهگي ، شير مادر به تنهايي نمي تواند نيازهاي تغذيه اي و انرژي کودک را که سريعاً در حال رشد و نمو است ، تأمين کند. اگر در اين سنين مکملهاي غذايي کودک تأمين نشود ممکن است نمو کودک متوقف شود.

مزاياي شير مادر

1ـ بروز کمتر بيماريهاي مانند آسم، آلرژي ، قلبي ـ عروقي ، استخواني، چاقي، ديابت، راشي تيسم، سيستم ايمني، کم خوني، اسهال، عفونتهاي مختلف گوارشي ، تنفسي، گوش، انگلي، روحي ـ رواني، برفک و پوسيدگي دندان.

2ـ شير مادر به تنهايي قادر است از لحظ? تولد تا 6 ماهگي ، و از آن پس همراه با مکملهاي غذايي تمام نيازهاي ضروري براي رشد و نمو را از نظر پروتئين ، قند، چربي ، ويتامين و املاح فراهم سازد. تغذي? کودک با شير مادر کمتر از اين مدت ، 2 تا 4 برابر خطر به بيماريها را افزايش مي دهد.

3ـ آغوز ( کلستروم يا ماک ) يعني همان شير در روزهاي اول تولد نوزاد ، افزون بر اين که بسيار پر انرژي است به عنوان بهترين واکسن براي حفاظت بر عليه عفونتهاي متعدد است و مي تواند انواع باکتريها و ويروسها را کشته و محيط بدن را از بروز عفونتهاي مختلف واکسينه کند.

4. شير مادر داراي چربي و پروتئين بهتر است و راحت هضم مي شود و اختلالات گوارشي از جمله استفراغ و اسهال و حساسيت به پروتئين نمي دهد و داراي سديم، پتاسيم ، کلسيم ، آهن ، مس و دماي مناسب و بهتري است.

همچنين ايمونوگلبولين و ماکروفاژهاي دفاعي با شير مادر بيشتر ايجاد مي شود.

5. به دليل اسيديته بيشتر و لاکتوفرين فراوان تر در شير مادر، جذب آهن شير مادر بهتر است و حتي نياز به قطر? آهن تا شروع تغذي? کمکي نيست.

6.شير مادر به علت دارا بودن آراشيدونيک اسيد و اسيد چرب امگا 3 نقش مهمي در رشد و نمو سلولهاي مغز دارد .

ضريب هوشي کودک را افزايش مي دهد و تأثيرات مثبت دراز مدتي بر روي رشد سلولهاي مغزي و تکامل عقل و هوش کودک دارد.

7. رابط? عاطفي و فيزيکي ميان مادر و کودک هنگام شير دادن هم يکي ديگر از عوامل رشد مغزي است.

8. به دليل رابط? رواني ـ روحي و عاطفي که هنگام شير دادن بين مادر و فرزند به وجود مي آيد، و همچنين هزين? ارزانتر و فوايد سودمندتر شير مادر، بهتر است هم? کودکان از شير مادر استفاده کنند.

9. مادراني که به فرزندانشان شير مي دهند احتمال بروز سرطان هاي پستان و تخمدان و دهان? رحم و کم خوني و حاملگيهاي زودرس و اختلالات عادت ماهانه و رحمي در آنها بسيار کمتر از مادراني است که به کودکانشان شير نمي دهند.

در چه مواردي مادر مجاز نيست به کودک خود شير بدهد؟

1. هنگام شيمي درماني سرطان ، استفاده از مواد راديواکتيو، ليتيوم ، متي مازول ، بروموکريپتين و ترکيبات طلا.

2. وجود بيماريهايي چون سل فعال ، سيفيليس، ايدز، تبخال ، آبس? دو طرف پستان ، مالاريا ، خونريزي فعال ، اکلامپسي يا مسموميت حاملگي ، عفونت خون ، اختلال عصبي شديد در مادر.

مواردي که مادر شيرده نبايد از آن استفاده کند

سيگار ، مشروبات الکلي ، مواد مخدر ، کلرامفنيکل ، تتراسايکلين، مترونيدازول ، املاح طلا، مپريدين.

نکات اساسي که بايد مورد توجه مادران شيرده قرارگيرد

ـ استعمال دخانيات و قرص هاي ضد بارداري هر دو قادرند بر کيفيت و کميت شير مادر اثرات منفي بگذارند، پس بايد از آنها پرهيز کرد.

ـ فواصل شير دادن به کودک را بيشتر کنيد تا هم ذخير? شير در پستان در حد کافي باشد و هم شير مصرفي کودک بهتر هضم شود. البته در روزهاي اول تولد در هر 3 ـ 2 ساعت به کودک شير بدهيد.

ـ از پستانک يا بطري براي دادن مايعات يا آب ميوه يا شير استفاده نکنيد زيرا اين عمل سبب مي شود که کودک کمتر پستان را بمکد و شير کمتري توليد شود.

بهتر است بلافاصله پس از تولد، به کودک شير مادر نوشانده شود.

ـ در مواردي که کودک دچار اسهال شده است نبايد شير دادن از پستان مادر قطع شود بلکه به همراه شير مادر، بايد از محلول ORS نيز استفاده کرد و تعداد دفعات شير دادن را نيز افزايش داد.


  علل ايجاد سرطان  

بيماري خطرناکي که زخم و آماسهايي در درون يا بيرون بدن توليد مي کند شبيه پاي خرچنگ و به همين دليل در فارسي آن را سرطان مي نامند، اما در علم پزشکي « کانسر » ناميده مي شود. اين نام در آسيب شناسي به هر گونه اختلال و هرج ومرج سلولي و بافتي نيز اطلاق مي شود. به طور کلي سرطان به رشد غير عادي سلولهاي بدن گفته مي شود. به عبارتي ديگر، هر عامل دروني و بيروني که مکانيسم طبيعي اعضاي بدن را به هم بزند و سبب شود آن عضو رشد نامنظمي داشته باشد، سبب بروز سرطان مي شود.

به گزارش سلامت نيوز، علي رغم مهلک و درمان ناپذير بودن اين بيماري، اگر هر انساني از رژيم غذايي صحيح و سالم استفاده کند و از عوامل خطر زاي محيطي بپرهيزد، که رعايت اين دو پارامتر بسيار مهم، بسيار آسان نيز هست، احتمال بروز بيماري مهلک و کشند? سرطان بسيار کاهش مي يابد.

براي پيشگيري از مبتلا شدن به سرطانها ، بهتر است بدانيم چه عواملي سبب بروز انواع گوناگون اين بيماري مي شوند.

1.سرطان لب : سيگار ، تابش طولاني مدت اشع? آفتاب.

2.سرطان حفر? دهان : الکل ، کمبود آهن و ويتامين، سيفيليس ، علل قارچي و ويروسي .

3.سرطان گلو : سيگار ، الکل .

4.سرطان مري : الکل ، چاي داغ ، ماهي دودي، ترياک ، ترشي زياد ، کمبودهاي غذايي، علل ناشناخته.

5.سرطان ريه : سيگار ، ترکيبات ، راديواکتيو و معدني .

6.سرطان معده : تغذيه نامناسب، علل گوارشي ، ارث ، جنس ( بيشتر در مردان هست و درگروه خوني A) ، سيگار ، علل ناشناخته.

7.سرطان روده : مصرف زياد چربيهاي حيواني و مصرف کم سبزيجات و ميوه، ارث ، علل داخلي ، سيگار .

8.سرطان کبد : هپاتيت C و B مزمن، مصرف اتانول و الکل ، سيروز، داروهاي دوپينگ ( انرژي زا).

9.سرطان کيسه صفرا : سنگهاي مزمن کيسه صفرا ، علل ناشناخته.

10.سرطان لوزالمعده ( پانکراس ): عفونتها ، سيگار ، گوشتهاي حيواني زياد ، علل ناشناخته .

11.سرطان کليه : سيگار ، ارث ، علل ناشناخته.

12.سرطان مثانه : انگل شيستوزوميا، سنگ مثانه ، داروها ، عفونتها ، مواد شيميايي ، سيگار .

13.سرطان پروستات : ترکيبات نفتي ، علل هورموني ، سيگار ، علل ناشناخته.

14.سرطان تخمدانها : استروژن زياد ، علل ناشناخته.

15.سرطان رحم و گردن رحم: ويروسها ، استروژن زياد ، سيگار ، چاقي ، مقاربت جنسي ، فقر اجتماعي و اقتصادي.

16.سرطان پستان : ژنتيکي ، زناني که پس از 30 سالگي آبستن مي شوند، اشع? يونيزان، زناني که هرگز حامله نشوند، سيگار.

17.سرطان پوست : اشع? آفتاب ، مواد معدني ، پوست روشن ، آرسنيک ، خالهاي مادرزادي بدخيم.

18.سرطان چشم : ناشناخته ، ارث.

19.سرطان گوش : عفونتهاي مزمن، اشع? خورشيدي ، علل مادر زادي.

20.سرطان مغز : منشأ از ساير سرطان هاي بدن به ويژه سينه و پستان ( متاستاز)، علل ناشناخته.

21.سرطان استخوان : داروها ، اشعه ، متاستاز از پستان ، پروستات ، کليه ، ريه ، علل ناشناخته.

22.سرطان خون : مادرزادي، تشعشع و مواد شيميايي ، عفونتها ، علل ناشناخته.

23.سرطان قلب و عروق : ارث ، متاستاز از پستان و ريه و.... ، علل ناشناخته.

24.سرطان بيني : اشع? خورشيدي زياد ، خالهاي بدخيم.

25.سرطان تيروئيد: سابق? تابش اشع? راديواکتيو به سر و گردن ، جنسيت ( در زنان 3 برابر بيشتر از مردان است )، علل ناشناخته.

توصيه هاي مهم براي مقابله با سرطان

براي مبتلا نشدن به سرطان که سرانجام آن پناه آوردن به شيمي درماني است ، بهتر است از موادي که سرطان زا هستند دوري جست و با آنها مقابله کرد. همان طور که گفته شد اين کار بسيار آسانتر از تحمل درد درمان ناپذير سرطان است.

1.هرگز سيگار و ساير انواع دخانيات استعمال نکنيد، و از آلوده کردن محيط زيست جداً خودداري کنيد. محيط زيست آلوده نيز يکي از عوامل ابتلا به سرطان است.

2.غذاهاي پرچرب و نمک سود و استفاده از ترکيبات گوشت قرمز به طور مداوم قادرند سرطانهاي متعدد گوارشي ، به ويژه معده ، ايجاد کنند پس هنگام مصرف اين گونه خوراکيها مواظب باشيد.

3.استفاده از مواد مخدر به ويژه ترياک ، سرطان زا است ( سرطان هاي مري و مثانه در ترياکيها شايعتر است. )

4.مواد راديو اکتيو و ساير ترکيبات حاوي اشعه هاي مضر سرطان زا هستند.

5.استعداد ژنتيکي و فاميلي را به خاطر بسپاريد و مشاوره هاي پزشکي را جدي بگيريد.

6.برخي عفونتهاي ويروسي و باکتريايي را که مولد سرطان هستند به خوبي بشناسيد.

7.استفاد? نابجا از برخي از داروها مولد سرطان هستند پس به طور خود سرانه از دارو استفاده نکنيد.

8.چاقي زياد و کاهش تحرکات قادرند سرطان رحم و پستان ايجاد کنند، پس هنگام غذا خوردن خود را کنترل کنيد و از ورزش غافل نشويد.

9.الکل و ساير ترکيبات سکرآور ( مست کننده ) قادرند سرطان لب و دهان و حنجره و کبد ايجاد کنند.

10.برخي غذاهاي کنسروي ، حاوي ترکيبات مضر براي بدن و سرطان زا هستند.

11.تابش زياد و مستقيم اشع? خورشيد به بدن مولد سرطان پوست است.

12.تماس زياد با ترکيبات نفتي و بنزين و گازوئيل و کودهاي شيميايي و ساير مواد و داروهاي مشابه کارخانجات ، مولد سرطان پوست و بيضه و پروستات اند.

13.استفاد? مداوم از روغنهاي حيواني و ترکيبات قندي و تنقلاتي که با افزودنيهاي رنگي و صنعتي عرضه مي شوند ( مانند بستنيهاي رنگي ، شکلات هاي رنگي و ساخارين ) مي توانند سرطانهاي متعدد ايجاد کنند پس هنگام مصرف اين خوراکيها ، تعادل مصرف را در نظر داشته باشيم.

14.زايمان در سنين زير 12 سال و بالاي 49 سال موجب سرطان دستگاه تناسلي است ، در نتيجه خانواده ها بايد تن به ازدواج هاي زودرس فرزندانشان ندهند، و زوجها ، به ويژه خانمها نيز سنين مناسب زايمان را مورد توجه قرار دهند.

15.برخي از بيماريهايي که ممکن است به آن مبتلا باشيم و آنها را بي اهميت بدانيم امکان دارد استعداد تبديل به سرطان را داشته باشند، پس مشاوره با پزشک را فراموش نکنيم.

16.با انجام ورزشهاي منظم روزمره، بهداشت فردي و اجتماعي مناسب ، رژيم غذايي مفيد و تلاش براي کاهش و حتي حذف فشارهاي روحي و استرس و آگاهي از عوامل سرطان زا مي توان به طور جدي از سرطان پيشگيري کرد.


 خبرها از عالم علم 

 غذاهاي گرم را در ظرف يکبار مصرف نريزيد

ريختن غذاهاي گرم در ظروف يکبار مصرف سبب ايجاد مواد سرطان زا در غذا مي شود.محمد تقي انوشه، متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: امروزه بسياري از افراد جامعه براي غذاها از ظرف يکبار مصرف استفاده مي کنند.وي افزود: ريختن غذاهاي گرم در اين ظروف مواد سرطان زاي بسيار مضر را ايجاد مي کند.انوشه تصريح کرد: در حال حاضر ظروف يکبار مصرف در انواع مختلفي در مغازه ها يافت مي شوند.وي انواع پلاستيکي، مقوايي و ظروف يکبار مصرفي که از مواد گياهي ساخته شده است را جزو انواع مختلف ظروف يکبار مصرف دانست.انوشه افزود: ظروف يکبار مصرفي که از جنس پلاستيک هستند را بايد براي غذاهاي سرد بکار برد.ظروف يکبار مصرف گياهي ضرري به انسان نمي رسانند.

وي عنوان کرد: زماني که غذاهاي گرم درون اين ظروف ريخته مي شوند ترکيبات سرطان زايي را ايجاد مي کنند که براي بدن انسان ها بسيار مضر است.وي افزود: استفاده از ظرف يکبار مصرف مقوايي براي غذاهاي گرم توصيه مي شود زيرا معايب کمتري دارد.وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر که ظروف يکبار مصرف گياهي در کشور توليد شده نه تنها براي بدن ضرري ندارد بلکه در طبيعت نيز تجزيه مي شوند.

جوش‌هاي آكنه

متخصصان پوست روش‌هاي ساده‌اي را معرفي كرده‌اند كه براي درمان آكنه موثر است. به گزارش ايرنا و به نقل از مجله هلث درمان آكنه روش‌هاي متفاوتي دارد كه بر حسب روش انتخابي درمان، زمان و هزينه‌هاي متفاوتي را دربردارد. روش‌هايي مانند ليزر درماني بسيار گران‌قيمت بوده و هميشه بيماري را صد درصد درمان نمي كنند.بنابراين در ادامه روش هاي ساده اي براي درمان و كنترل جوش هاي آكنه بيان شده است

-روزي دوبار با صابون ملايم صورت خود را بشوييد.

– صابون گوگرد براي شستشو گزينه مناسبي است.

- صورت خود را با اسفنج‌هاي خشن يا ليف زبر نشوييد چون موجب تحريك غدد و افزايش جوش‌ها مي‌شوند.

-به جوش هاي خود دست نزنيد چون احتمال‌اينكه جاي آنها روي پوست صورت بماند زياد مي‌شود.

-در رژيم غذايي خود تجديدنظر كنيد چراكه ممكن است به ماده غذايي خاصي آلرژي داشته باشيد. از خوردن غذاهاي تند و چرب پرهيز كنيد.

تحقيقات اخير نشان مي دهد كه گاهي اوقات شير به دليل وجود هورمون‌هاي مختلف و غذاهاي دريايي به دليل وجود يد عامل اصلي آكنه هستند.

-روزانه به مقدار زياد آب بنوشيد.

-تا حد امكان از مصرف مواد آرايشي اجتناب كنيد و به پوست خود استراحت دهيد.

-از كرم‌هاي چرب استفاده نكنيد و قبل از خواب پوست خود را بشوييد

-بگذاريد پوستتان ويتامين د لازم را از نور خورشيد دريافت كند.

-با انجام حركات ورزشي منظم به گردش خون و از بين بردن سموم بدن كمك كنيد

-استرس را از خود دور كنيد

-پس از انجام تمام موارد مذكور و عدم رسيدن به نتيجه مطلوب تزريق جربي زير پوستي توسط متخصص ماهر پوست توصيه مي‌شود. 

اسهال مهمترين بيماري عفوني

يکي از بزرگترين مشکلاتي که جهان امروز به ويژه کشورهاي در حال توسعه با آن دست به گريبان هستند بيماريهاي عفوني است و در ميان بيماريهاي عفوني اسهال يکي از مهمترين بيماريهايي است که هر سال موجب مرگ 8 ـ 5 ميليون نفر در سراسر جهان مي شود.

به گزارش سلامت نيوز، براساس يک مطالع? انجام شده شايعترين گروه سني 2 تا 5 سالگي بوده است که سن شروع تغذيه و از بين رفتن ايمني مادري است. آموزش بهداشت به مادران مي تواند شيوع اسهال را در اين گروه کاهش دهد. با توجه به شيوع بالاتر اسهال با کشف منفي نشان مي دهد که حداکثر شيوع با اسهالهاي ويروسي است. اين مسئله نشان مي دهد که با افزايش سطح بهداشت فردي و اجتماعي و منابع آبي و غذايي شيوه اسهال را در جامعه کاهش داد.

بيماري اسهال ، سالانه ميليونها، کودک را نيز در جهان نابود مي کند و يکي از شايعترين و پرسابقه ترين بيماري هاي کشند? کودکان است. آگاهي داشتن از علل بروز اسهال و تدابير پيشگيري و درمان آن براي عموم و به ويژه مادران از اهميت شاياني برخوردار است و تأکيد اصلي سازمان جهاني بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و مراکز بهداشتي و درماني شهري و روستايي ، بيمارستانها و مطبهاي پزشکان بر پيشگيري و کنترل اسهال و آموزش بيماري بوده و خواهد بود.

براي ساده ترين تعريف اسهال مي توان گفت هر گاه مدفوع به صورت شل و آبکي ، و به عبارتي دفع مدفوع به بيش از 200 گرم در روز ( با تغذيه فيبر کم ) باشد اسهال بروز کرده است.

علائم باليني

چشم و ملاج گود رفته ، تنفس و نبض تند، پوست ضعيف ، نداشتن اشک هنگام گريه کردن کودک ، کاهش ادرار ، ضعف و بي حالي.

علل و انواع اسهال

1.عفونتهاي مختلف ( ويروسي ، باکتريايي ،انگلي ، قارچي )

2.بيماريهاي التهابي روده ( کرون ، کوليت اولسر )

3. اسهال ناشي از سوء جذب ( نارسايي پانکراس ، کمبود لاکتوز، پس از جراحيهاي گوارشي ، بيماري ويپل، اسپروي تروپيکا ، غير تروپيکا و... )

4. علل سرطاني ( تومورهاي دستگاه گوارش).

5.علل اندوکريني ( اختلالات پتاسيم و فوق کليه ، ديابت ، پرکاري تيروئيد).

6.علل ناشي از تابش اشعه ، ايسکميک و روده تحريک پذير.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي