جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4088


بيماري مزمن انسدادي ريوي


گامي موثر براي پيشگيري از ديابت


زونا براي مغزخطر دارد


خبرها از عالم علم


  بيماري مزمن انسدادي ريوي  

 قسمت اول

يکي از شايع‌ترين اختلالات ريوي در بزرگسالان بيماري انسدادي مزمن ريه (COPD) است. در اين بيماري ريه‌ها آسيب مي‌بينند و مشخصه آن انسداد پيشرونده مجاري تنفسي به صورت برگشت‌ناپذير است. انسداد راه هوايي و تنگي منتشر در تمامي راه‌هاي هوايي است که مقاومت در برابر عبور هوا را بالا مي‌برد.

به گزارش پزشکان بدون مرز ، کشيدن سيگار شايع‌ترين دليلCOPD است. بيشتر افراد مبتلا بهCOPD سيگاري هستند يا قبلا سيگاري بوده‌اند. بيماري مزمن انسدادي ريه، چهارمين علت مرگ در ايالات متحده است و طبق تحقيقات، احتمالا در سال 2020 از رتبه ششم عوامل شايع مرگ در جهان، به رتبه سوم خواهد رسيد. عوامل محيطي و ژنتيکي مانند استعمال دخانيات، استنشاق دود دخانيات به صورت غيرفعال، آلودگي هوا، سن بالا، عوامل شغلي و نقص آنزيم آلفا يک آنتي‌تريپسين در بروزCOPD دخالت دارند.

علامت مهم بيماران که از شکايات شايع آنهاست، تنگي نفس و خستگي است.

بيماري انسداد مزمن ريوي عبارت است از شرايطي که در آن جريان هوا به وسيله ي وجود آمفيزم ، برونشيت مزمن يا هردو مسدود مي گردد .

انسداد جريان هوا معمولا پيشرونده و غيرقابل برگشت بوده و با افزايش فعاليت راه هاي هوايي همراه مي باشد .

تمامي اين عوامل به باريک شدن راه هايي هوايي محيطي ، محدوديت در به جريان افتادن هوا و تغيير بافت عروق ريوي منجر مي گردند .

در حال حاضر آسم به عنوان يک اختلال جداگانه در نظر گرفته مي شود که با نشانه هاي ‏COPD‏ هم پوشاني دارد. استعمال سيگار با آلودگي هوا و خطرات شغلي ( زغال سنگ ، پنبه و غلات ) عوامل خطرآفريني هستند که در پيدايش ‏COPD‏ نقش دارند که ممکن است 30-20 سال بعد سبب ايجاد ‏COPD‏ گردند . عوارض ‏COPD‏ متفاوت بوده ولي عبارتند از : عدم کفايت و نارسايي تنفسي ( مهمترين عارضه ) ، پنوموني ، آتلکتازي و پنوموتوراکس .

- تظاهرات باليني

- ‏COPD‏ از طريق تنگس نفس ، سرفه و افزايش کار تنفسي مشخص مي شود. تنگي نفس از نوع خفيف کوششي تا پيدايش تنگي نفس به هنگام استراحت متغير است .

- کاهش وزن شايع است .

- نشانه ها در هر بيماري اختصاصي هستند. به تظاهرات باليني آسم ، بروشکتازي ، برونشيت و آمفيزم مراجعه شود .

- تدابير طبي

- استفاده از برونکوديلاتور

- اکسيژن تراپي خصوصا در هنگام شب

- بسته به نوع بيماري از درمان هاي متفاوت استفاده مي شود . به درمان هر يک از موارد آسم ، برونشکتازي ، برونشيت و آمفيزم مراجعه شود .

قطع مصرف سيگار

جراحي :

لوبکتومي براي کاهش ديس پنه ، کاهش حجم ريه براي بهبود الاستيسيته و عملکرد کوششي پيوند ريه .

مداخلات پرستاري در بيمار دچار ‏COPD

بررسي :

تعيين عوامل خطرساز

هر يک از عوامل خطرساز را نظير استعمال دخانيات، پيپ ، سيگار يا ديگر انواع و نيز استنشاق غيرمستقيم فراورده هاي فوق بررسي نمائيد .

اخذ تاريخچه بهداشتي :

- در مورد نشانه ها و تظاهرات قبلي بيماري و نشانه هاي فعلي بيماري تاريخچه اي بگيريد .

- طول زمان و مدت مشکلات تنفسي

- تنگي نفس – کوتاهي نفس – ويزينگ – ( عدم ) تحمل فعاليت و خستگي بيش از حد .

- تأثير بر روي عادات خوردن و خواب بيمار .

انجام معاينات فيزيکي:

- به منظور اخذ اطلاعات پايه ايي زير معاينه فيزيکي را بطور کامل انجام دهيد :

- تعداد نبض و تنفس و ريتم آن ها

- انقباض عضلات شکمي در طي دم

- استفاده از عضلات فرعي و کمکي به هنگام تنفس ، وجود بازدم طولاني .

- سينانور و برجستگي و احتقان وريد گردني .

- ادم محيطي

- سرفه – رنگ به مقدار و قوام خلط .

- وضعيت حسي – افزايش گيجي و بهت ، وضعيت ادراکي ‏

تشخيص :

- اختلال در تعادل گازي در رابطه با عدم تناسب ميان تهويه – پرفيوژن

- پاکسازي غيرموثر راه هاي هوايي در رابطه با انقباض برونش – افزايش توليد مخاط – سرفه هاي غيرموثر وعفونت ريه و برونش

-الگوهاي غيرموثر تنفسي در رابطه با کوتاهي تنفسي – وجود مخاط -

ادامه دارد..


 گامي موثر براي پيشگيري از ديابت  

رمز اصلي دور شدن از ديابت اين است که سلول‌ها انسولين آزاد کنند؛ زيرا اين هورمون، مازاد قند خون را از بين مي‌برد.

به گزارش تبيان، آمارهايي که سازمان‌هاي جهاني در خصوص مبتلايان به ديابت ارائه مي‌دهند چندان اميدوار کننده نيست. متأسفانه حدود 350 ميليون نفر در سرتاسر جهان از اين بيماري رنج مي‌برند. اين به اين معني خواهد بود که روز به روز آمار حملات قلبي و سکته هاي مغزي افزايش خواهد يافت و اميد به زندگي و طول عمر انسان‌ها کم خواهد شد. اما از قديم گفته‌اند پيشگيري بهتر از درمان است. در اين مقاله توصيه‌هايي ارائه مي‌دهيم که شما را از گزند اين بيماري در امان خواهد داشت.

1- سالاد خور شويد

زماني که يک غذاي مفصل سرشار از گلوسيد (مثل انواع پاستاها، سيب زميني يا برنج) ميل مي‌کنيد در کنار آن حتماً سالاد بخوريد.

روي سالادتان سرکه بريزيد يا سُس سرکه درست کنيد. سس سرکه از زيتون و سرکه تهيه مي‌شود.

نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که يک و نيم قاشق غذاخوري سرکه مي‌تواند ميزان قند خون را 42 درصد کاهش دهد.

2-به پاستاهايتان روغن زيتون اضافه کنيد

رمز اصلي دور شدن از ديابت اين است که سلول‌ها انسولين آزاد کنند. به خاطر اينکه اين هورمون مازاد قند خون را از بين مي‌برد. يکي از روش‌هاي موثر توليد انسولين اين است که به پاستاهايتان روغن زيتون و سبزيجات اضافه کنيد. مطالعات اخير نشان داده است که اين شيوه به زن‌هاي که از چاقي رنج مي‌برند کمک مي‌کند تا بدنشان انسولين بيشتري توليد کند.

متخصصان معتقدند که مصرف مواد غذايي سرشار از گلوسيد مثل پاستاها به همراه روغن زيتون ميزان گليسمي يا همان قند خون را تنظيم مي‌کند.

جو دو سر، لوبياها و برخي از ميوه و سبزيجات سرشار از فيبرهاي حلال هستند و ژلي را در معده توليد مي‌کنند که هضم غذا را کُند و به اين ترتيب افزايش قند خون را کنترل مي‌کنند

3- خانم‌ها، آقايان بدنتان را تکاني بدهيد

نتايج مطالعات جديد نشان داده است که حتي يک جلسه‌ي ورزشي متعادل باعث بهبود کنترل قند خون مي‌شود. در واقع ورزش‌هاي گاه به گاه نيز همانند ورزش‌هاي منظم و طولاني مدت باعث کنترل قند خون مي‌شود، يعني اينکه هر طوري شده ورزش کنيد. حقيقت اين است که اگر ساعت‌ها يکجا بنشينيد احتمال ابتلا به بيمارها را بالا مي‌بريد. پشت ميز نشستن‌هاي طولاني مدت را فراموش کنيد و هر روز حداقل 30 تا 45 دقيقه از جايتان بلند شويد و حرکتي بکنيد. حتي اگر شده در فرصت آگهي‌هاي سريال مورد علاقه‌تان يا زمان استراحت سرکار و غيره.

مهم نيست کي و چگونه! اگر زمان لازم براي انجام ورزش منظم نداريد از هر فرصتي براي تکان خوردن استفاده کنيد. کمي در جا بزنيد. حرکات کششي انجام دهيد و غيره.

4- آجيل را جايگزين سيب زميني بکنيد

سيب زميني در طولاني مدت ميزان قند خون را افزايش مي‌دهد و متخصصان معتقدند که اين ماده‌ي غذايي پرطرفدار مي‌تواند باعث چاقي شود.

آجيل‌ها سرشار از مواد چرب هستند اما يک مشت آجيل باعث کاهش وزن شما نيز خواهد شد.

توجه داشته باشيد که گفتيم يک مشت آجيل نه مشت مشت! نتايج برخي از پژوهش‌ها نشان داده است که پسته و بادام قدرت شگفت انگيزي در کنترل گليسمي دارند.

5- خواب خوب در تاريکي

اگر کمتر از 7 ساعت مي‌خوابيد احتمال ابتلا به ديابت يا (تشديد آن) را 37 تا 88 درصد افزايش مي‌دهيد. براي اينکه خواب خوب و طولاني مدتي داشته باشيد اتاق خوابتان را تاريک کنيد، به خاطر اينکه حتي نور ملايم نيز مي‌تواند ترشح ملاتونين را (که هورمون خواب است) کاهش دهد. براي همين چراغ خواب مي‌تواند تعادل هورموني شما را به هم بريزد و باعث بي‌خوابي شود. توصيه مي‌کنيم در تاريکي کامل بخوابيد.

نتايج مطالعات جديد نشان داده است که حتي يک جلسه‌ي ورزشي متعادل باعث بهبود کنترل قند خون مي‌شود

6- ميوه و سبزيجات را دريابيد

پرتقال‌هاي شيرين و آب دار يا هويج نه تنها خوشمزه‌اند و زماني که انرژي‌تان کم مي‌شود بسيار کارساز هستند بلکه اين مواد غذايي سرشار از آنتي اکسيدان‌ها و فيبرهايي هستند که بيماري‌ها و ديابت را از شما دور مي‌کنند.

فيبر غذايي

7- غلات کامل و حبوبات را فراموش نکنيد

غلات کامل و هيدرات‌هاي کربن پيچيده‌ي ديگر لياقت اين را دارند که عنوان مواد غذايي ضدديابت را از آن خود بکنند.

جو دو سر، لوبياها و برخي از ميوه و سبزيجات سرشار از فيبرهاي حلال هستند و ژلي را در معده توليد مي‌کنند که هضم غذا را کُند و به اين ترتيب افزايش قند خون را کنترل مي‌کنند.

8- دارچين معجزه مي‌کند

معمولاً همه طعم دارچين را دوست دارند. اگر شما دارچين دوست نداريد بايد بدانيد که اين ادويه‌ي خوش عطر و البته خوش طعم ميزان قند خون، کلسترول، کلسترول بد يا همان LDL و تري گليسمي را کاهش مي‌دهد.

از اين گذشته دارچين تأثير انسولين را چندين برابر مي‌کند. کنترل همه‌ي مواردي که اشاره شد با ديابت و بيماري‌هاي قلبي مقابله مي‌کند.


 زونا براي مغزخطر دارد  

همه ما زونا را به عنوان يک بيماري دردناک مي‌شناسيم اما اين بيماري براي سلامت مغز هم خطر دارد.

به گزارش سلامت نيوز، محققان دانشگاه پزشکي تايپه متوجه شده‌اند اين بيماري که عامل آن ويروسي به نام واريسلا زوستر است مي‌تواند احتمال ابتلا به سکته مغزي را هم زياد کند.اگر ويروس واريسلا زوستر ـ که همان ويروس عامل آبله مرغان است و در رشته‌هاي عصبي غيرفعال مانده است ـ در اثر استرس يا ضربه‌اي که به بدن وارد آمده فعال شود، فرد دچار بثورات پوستي دردناکي مي‌شود که به آن زونا مي‌گويند.طبق آمار از هر 5 نفر يکي در طي دوران حياتش زونا مي‌گيرد. پيش از اين گمان مي‌کردند که با بهبود اين بثورات دردناک ديگر خطري براي انسان پيش نمي‌آيد اما محققان تايواني اعلام کرده‌اند که زونا تا 30 درصد خطر سکته مغزي را زياد مي‌کند.به نظر مي‌رسد اين ويروس تنها ويروسي است که مي‌تواند در رگ‌هاي مغز تکثير شده و موجب لخته شدن و التهاب در رگها و سپس سکته مغز شود. اين محققان معتقدند اين خطر در کساني که به زوناي چشمي مبتلا شده باشند متاسفانه 4 برابر بيشتر است. ‏


 خبرها از عالم علم 

 بي تحرکي يکي از 10 علت عمده مرگ و مير در جهان

براساس يافته هاي اوليه از تحقيق سازمان بهداشت جهاني زندگي بي تحرک يکي از 10 علت عمده مرگ و مير در جهان به شمار مي رود .

به گزارش سلامت نيوز، مدير گروه سلامت جمعيت خانواده و مدارس معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با بيان اين مطلب و با اشاره به اينکه با گسترش شهر نشيني ميزان بي تحرکي و بي توجهي به ورزش افزايش يافته است بر اين اساس بيش از نيمي از بالغين به ويژه زنان از فعاليت بدني مناسبي برخوردار نيستند اظهار داشت : کاهش و يا نبود فعاليت بدني موجب افزايش مرگ ومير، ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي، ديابت نوع 2 و چاقي ميشود.

دکتر حامد قضاوي با بيان اينکه سلامت داراي دوجنبه فردي و جمعي است وبرخورداري از آن، حق همه انسان هاست بويژه براي زنان که نيمي از جمعيت کشورند و در تامين بهداشت و سلامت جامعه نقش موثري دارند خاطر نشان کرد : فعاليت بدني منظم مي تواند سلامت زنان را بهبود بخشد و از بيماريهاو ناتوانيهاي مرتبط با بي تحرکي پيشگيري کند.

وي افزود: حداقل30 دقيقه فعاليت بدني در 5 روز هفته خطر بيماريهاي مرتبط با بي تحرکي را کاهش مي دهد.

مدير گروه سلامت جمعيت خانواده و مدارس معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت : فعاليت بدني خطرمرگ و مير ناشي از بيماريهاي قلبي يا سکته مغزي را که مسئول يک سوم تمام مرگ ها ي زنان در جهان و نيمي از مرگهاي زنان در 50 سالگي و بالاتر را در کشورهاي در حال توسعه به خود اختصاص داده است کاهش مي دهد.دکتر حامد قضاوي افزود: همچنين فعاليت بدني موجب کاهش مرگ و مير قبل از بلوغ ، کاهش 50 درصدي بيماريهاي قلبي و سرطان روده ، کاهش 50درصدي ديابت نوع دو و پيشگيري از ديابت مي شود .

وي گفت : ورزش و فعاليت بدني مناسب کمک ميکند تا از عادات خطرناک مثل مصرف سيگار و سوءاستفاده از مواد مخدر و رژيم غذايي بد و خشونت جلوگيري شود.همچنين کمک ميکند تا استخوانها،عضلات و مفاصل سالمي داشته باشيم.

0

درمان تب کودکان

يک متخصص کودکان با اشاره به راه‌هاي غيردارويي درمان تب کودکان گفت: خوردني‌هاي مفيد مانند آب سيب و شست و شوي بدن با آب ولرم براي درمان تب کودکان مفيد است.محمد ياريگرروش در گفت‌وگو با فارس تب را يکي از علائم شايع بيماري‌هاي کودکان دانست و گفت: زماني که پدر و مادر احساس مي کنند فرزندشان تب دارد بسيار نگران مي‌شوند؛ به ويژه اگر در سابقه خانوادگي کودک تب و تشنج وجود داشته باشد، آنها سعي مي کنند تا زمان دسترسي به پزشک به هر شکلي که مي توانند درجه حرارت بدن کودکشان را کاهش دهند.اين متخصص کودکان با تأکيد بر نقش مثبت تب به عنوان يک وسيله دفاعي خوب به ويژه در کنترل عفونت ها تصريح کرد: وجود تب شديد همراه با هذيان و حتي لرز، پزشک معالج را وادار به انجام اقدام مناسب و سريع مي کند.وي با اشاره به استفاده رايج از داروهايي نظير استامينوفن و بروفن براي کاهش درجه حرارت بدن ادامه داد: مي‌توان با اقدامات غير دارويي نيز سبب کاهش تب شد که چنين اقداماتي شامل کاهش درجه حرارت محيطي که کودک در آن قرار دارد، نگهداري در اتاق خنک با درجه حرارت مناسب، انتخاب پوشش مناسب و راحت براي کودک و استفاده از لباس هاي خنک و سبک نمونه‌اي از اين اقدامات است. عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران انجام پاشويه يا شست و شوي بدن با آب ولرم و فاقد الکل و فراهم کردن امکان استراحت کافي براي کودک مبتلا به تب را در کاهش اضطراب و بي قراري کودک مؤثر دانست و گفت: استفاده از خوردني هاي مفيد مانند آب سيب نيز براي درمان تب مفيدند.

خوردني‌هايي كه بايد از آنان صرفنظر كرد

اكثر ما در تمام روز تلاش مي‌كنيم در رژيم غذايي خود تعادل را رعايت كنيم اما اگر اين رژيم غذايي متعادل حاوي غذاهاي مختلف فرآوري شده تصفيه شده و حاوي قند فراوان باشند آيا باز هم رعايت تعادل كافي و موثر خواهد بود؟

به گزارش ايسنا، اين نوع از خوردني‌ها در واقع مواد سمي را به تدريج وارد بدن شما مي‌كنند. اگر رژيم غذايي شما حاوي مقاديري از فست فودها، مرغ سرخ كرده، شكلات و تنقلات بسته‌بندي و صنعتي باشد در مسير چاقي يا ابتلا به بيماري قلبي قرار گرفته‌ايد. به گزارش سايت اينترنتي ارگانيك، براي جلوگيري از اين روند ورود مواد سمي به داخل بدن در اين مقاله 5 نمونه از ناسالم‌ترين اين مواد غذايي عنوان شده كه تاكيد مي‌شود از همين امروز آنها را از رژيم غذايي خود حذف كنيد. اين خوردني‌ها عبارتند از:

1-‌ سودا: شايد تاكنون درباره اين نوشيدني مطالب زيادي مطرح نشده است. سودا حاوي ماده نگهدارنده‌اي موسوم به سديم بنزوئات است كه در نوشابه‌هاي بدون گاز يافت مي‌شود و يك عامل محرك بسيار قوي در بروز آلرژي‌ها، آسم و اگزما است. اسيد فسفريك نيز كه طعم تند و تيز مطلوبي سودا مي‌دهد موجب پوكي استخوان و پوسيدگي دندانها مي‌شود. برخي كارشناسان ادعا مي‌كنند آسيبي كه از اين اسيد به استخوان‌ها وارد مي‌شود شديدتر از اسيد باتري است. اين اسيد كلسيم و ساير املاح معدني را از بدن دفع مي‌كند و به استخوان‌ها و دندان‌ها آسيب جدي وارد مي‌كند. اسيد فسفريك همچنين در بروز مشكلات كليوي نقش دارد. بعلاوه اكثر سوداها حاوي غلظت بالايي از شيرين كننده‌هاي قندي هستند كه به نوبه خود خطر بروز سندرم متابوليك، چاقي، ديابت و امراض قلبي را تشديد مي‌كند.

2- غذاهاي سرخ كرده:تاكنون آزمايشات زيادي به منظور بررسي تاثير مصرف غذاهاي سرخ كرده روي سلامتي انجام گرفته‌اند. در مطالعات مختلف از سراسر جهان رابطه بين مصرف اين نوع غذاها بويژه گوشت سرخ شده با ابتلا به سرطان‌ها شناسايي شده است. يك مطالعه اخير نشان داده است كه مصرف گوشت سرخ شده خطر ابتلا به سرطان مثانه را تا دو برابر افزايش مي‌دهد.

3-‌ فست فود:فست فودها در واقع حاوي مقدار بسيار ناچيزي غذاي واقعي هستند. غذا بايد بدن را تغذيه كند در حالي كه فست فودها به جز خورده شدن خاصيت ديگري ندارند و فاقد مواد و املاح مورد نياز براي بدن هستند. بعلاوه فست فودها حاوي مقادير زيادي چربي، كالري و نمك هستند كه همگي آنها به بدن آسيب مي‌رسانند. اين غذاها فقط مانع از رسيدن ريزمغذي‌هاي ضروري به بدن مي‌شوند.

3- مواد خوراكي حاوي آرد سفيد و تصفيه شده: اكثر ما با وجودي كه مي‌دانيم بايد از غلات سبوس‌دار استفاده كنيم اما باز هم همبرگر، پاستا و نان و شيريني تهيه شده از آرد سفيد مصرف مي‌كنيم. آرد سفيد يكي از خطرناكترين غذاهاي فرآوري شده در نسل ما است. وقتي گندم فرآوري مي‌شود بيشتر فيبر املاح معدني و ريزمغذي‌هاي ضروري خود را از دست مي‌دهد. مصرف آرد سفيد و تصفيه شده موجب آزادسازي سريع انسولين شده و بار زيادي را بر غده پانكراس يا لوزالمعده كه وظيفه ترشح انسولين را برعهده دارد، وارد مي‌كند. همچنين در طول روند فرآوري مواد شيميايي به آن افزوده مي‌شود كه قطعا براي بدن مضر است و در نهايت منجر به بروز ديابت نوع دوم مي‌شود.

5- محصولات تنوري: بيشتر مواد غذايي كه به شيوه صنعتي تنوري و آماده مي‌شوند به همان اندازه 4 خوردني فوق الذكر خطرناك هستند چون اغلب داراي همان مواد سمي و مضر مي‌باشند. اغلب غذاهاي تنوري با آرد سفيد تهيه مي‌شوند و بعلاوه حاوي مقادير زيادي قند هستند. كارشناسان معتقدند كه قند از هر نوعي كه باشد براي بدن سم است.با بيان مضرات و خطرات مصرف اين غذاها، باز هم انتخاب با خود شما است آيا باز هم راضي ميشويد به دست خود مواد سمي را وارد بدنتان كنيد؟ هميشه اين شعار را به ياد داشته باشيد كه خوب بخوريد، خوب زندگي كنيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي