جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1390/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4088


صنعتي‌سازي مسکن مهر در آذربايجان غربي

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت خراسان رضوي:
خواف؛ قطب سوم ذخاير معادن سنگ‌آهن کشور

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان:
آغاز فاز يک ساخت صحن حضرت صديقه طاهره(س) در نجف

رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي آذربايجان غربي:
فرهنگ اهداي عضو در جامعه نهادينه شود


ايران زمين


در استان


خبر


 صنعتي‌سازي مسکن مهر در آذربايجان غربي 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

تامين مسکن کارمندان انتقالي

مديرکل مسکن و شهرسازي آذربايجان غربي از صنعتي‌سازي مسکن مهر براساس امضاي تفاهمنامه سه‌جانبه بانک مسکن، اداره کل مسکن و شهرسازي و پيمانکاران در استان خبر داد.

خليل محبت‌خواه، افزود: با امضاي تفاهم‌نامه سه‌جانبه بين بانک مسکن، مسکن شهرسازي و پيمانکاران، وام انبوه‌سازان تعطيلي نداشته و متقاضيان مي‌توانند با آورده‌اي مشخص صاحب مسکن شوند.

وي ادامه داد: براي اجراي طرحهاي صنعتي مسکن مهر 50 ميليون ريال تسهيلات بيشتر پيش‌بيني شده که به اين طريق آورده شخصي متقاضيان کاهش يافته و افراد فاقد مسکن مي‌توانند با شرايط بهتري صاحب خانه شوند. محبت‌خواه مجموع تسهيلاتي که تاکنون براي اجراي طرحهاي مسکن استان پرداخت شده را بيش از سه هزار و 600 ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: سه هزار و 200 ميليارد ريال آن از طريق بانک مسکن و بقيه توسط ساير بانکهاي عامل پرداخت شده است.

مديرکل مسکن و شهرسازي آذربايجان غربي با اشاره به احداث دو هزارو 500 واحد مسکن استيجاري و اجاره به شرط تمليک قبل از آغاز به‌کار دولت نهم، ادامه داد: در زمان دولتهاي نهم و دهم اجراي بالغ بر 26 هزار مسکن مهر در شهرهاي بيش از 25 هزار نفر جمعيت آغاز شده که تا پايان امسال شش هزار واحد از اين تعداد به بهره‌برداري مي‌رسد.

محبت‌خواه افزود: در همين مدت تعداد واحدهاي مسکوني که در قالب مسکن مهر، خود مالک و بافتهاي فرسوده و با استفاده از تسهيلات مسکن مهر اجرا شده‌اند، بالغ بر 34 هزار واحد است که تعداد زيادي از واحدهاي خود مالک و بافتهاي فرسوده تاکنون افتتاح و به بهره‌برداري رسيده‌اند.

مديرکل مسکن و شهرسازي آذربايجان غربي اضافه کرد: هم‌اکنون عمليات ساختماني 630 واحد مسکن مهر در شهرستان تکاب و يک هزار و 460 واحد در سردشت به‌صورت صنعتي آغاز شده و عمليات احداث اين طرحها پيشرفت مطلوبي دارد.

محبت‌خواه اظهار داشت: براي احداث واحدهاي مسکن مهر تا کنون 329 هکتار زمين واگذار شده، 170 هکتار تحصيل اراضي انجام و 408 پرونده قضايي به نفع دولت خاتمه يافته که ارزش کل پرونده‌هاي قضايي افزون بر سه هزار و 500 ميليارد ريال است. وي يادآورشد: درراستاي واگذاري زمين به کارمندان انتقالي از کلانشهرها به 256 نفر زمين واگذارشده و از اين پس نيز مسکن کارمندان انتقالي در قالب مسکن مهر تامين مي‌شود.


 سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت خراسان رضوي:
 خواف؛ قطب سوم ذخاير معادن سنگ‌آهن کشور 

 مشهد - معصومه چناراني

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي گفت: شهرستان خواف با بيش از620 ميليون تن ذخيره سنگ‌آهن در رتبه سوم ذخاير سنگ‌آهن کشور قرار دارد که درصورت فرآوري در معادن اين منطقه ارزش افزود‌ه‌اي بالغ بر 80 تا120 ميليارد دلار ايجاد خواهد شد. علي صفرزاده با اشاره به وجود 32 معدن مختلف در خواف اعلام کرد: اکنون بيش از هشت درصد معادن فعال استان در اين شهرستان قرار دارد که اين نشان‌دهنده وجود پتانسيل معدني ناحيه است.

وي با تأکيد بر اينکه بايد از خام‌فروشي مواد معدني جلوگيري کرد، اظهار داشت: رويکرد توسعه معادن استان بر محصول نهايي فرآوري‌شده با ارزش افزوده بالا متمرکز شده است.

وي همچنين از آماده شدن طرح عظيم6/2 ميليون تني خط توليد کنسانتره آهن‌سنگان خبر داد و افزود: به‌زودي اين پروژه توسط رياست جمهوري افتتاح مي‌گردد. سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آمايش سرزميني را نيز ازجمله برنامه‌هاي بلندمدت توسعه بخش صنعت، معدن وتجارت استان برشمرد و گفت: تدوين برنامه توسعه صنعت، معدن و تجارت شهرستانها و اختصاص بودجه ويژه جهت تأمين زيرساختهاي معادن ازجمله مواردي است که با همکاري مشترک استانداري و دستگاههاي اجرايي استان دراين‌راستا دنبال مي‌شود. صفرزاده اذعان داشت: بحث سامان‌دهي فعاليتهاي معدني، توسعه تشکيلاتي مجموعه صنعت، معدن و تجارت شهرستان با اولويت معدن، اختصاص بخشي از حقوق دولتي به توسعه عمراني و پروژه ژئوفيزيک مناطق مستعد معدني منطقه از مواردي است که در دستور کار قرار گرفته است.


 رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان:
 آغاز فاز يک ساخت صحن حضرت صديقه طاهره(س) در نجف 

 اصفهان – بهمن راعي

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان از آغاز مرحله اول ساخت صحن حضرت صديقه طاهره(س) در حرم حضرت اميرالمومنين (ع) با مساحت 198 هزار متر مربع خبر داد.علي حيدري در نشست خبري خود اظهار داشت: ستاد بازسازي عتبات عاليات با گذشت 9 سال پروژه‌هاي کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت بسياري را به اجرا رسانده است. وي به انجام پروژه‌هايي که تا به حال در حرم‌هاي مطهر‌ نجف، کربلا، کاظمين‌ و سامرا اشاره کرد و بيان داشت: در انجام اين پروژه‌ها از نظرات متخصصان حرفه‌اي از جديدترين امکانات روز دنيا در ساخت و تعمير اين آثار که شاهکارهاي ايراني و اسلامي است، بهره برده‌ايم.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان با اشاره به پروژه‌هاي عمراني، فرهنگي و تحقيقاتي اين ستاد تصريح کرد: يکي از پروژه‌هاي جديد،ساخت صحن حضرت صديقه طاهره(س) به مساحت 198هزار متر است که شامل قسمت‌هاي زيارتي، غيرزيارتي و فضاهاي جانبي ازجمله کتابخانه واحدهاي خدماتي، پارکينگ، موزه و غيره است.وي افزود: پروژه‌هاي ساخت صحن حضرت صديقه طاهره(س) مراحل ابتدايي خود را سپري کرده و فاز نخست آن آغاز شده است که با کمک‌هاي مردمي اين مرحله هم به سرعت طي مي‌شود تا براي پذيرايي از تعداد بي‌شماري از شيعيان در نجف آماده شود.

حيدري با اشاره به انجام تعدادي از پروژه‌هاي اجرا شده يا دردست اقدام ستاد بازسازي عتبات عاليات اشاره و تاکيد کرد: از آن جمله راه‌اندازي دو هزار متر مکعب آب شرب حرم اميرالمومنين (ع) و اضافه شدن 3 هزار مترمکعب ديگر و همچنين طرح توسعه حرم اميرالمومنين (ع) است.وي گفت: از ديگر فعاليت‌هاي اين ستاد در نجف اشرف مي‌توان به ترميم و تعويض سنگ‌ها و نصب کاشي‌هاي معرق ورودي ايوان حرم مطهر‌، مرمت و بازسازي کتيبه گريو گنبد حرم مطهر‌، احداث کانال خطوط انتقال (آب، برق، مخابرات) در اطراف حرم مطهر‌، راه‌اندازي راديو و ماهواره حرم مطهر‌، راه‌اندازي کارگاه قالي‌شويي اشاره کرد.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان به احداث حسينيه‌ حيدري، محل پخت غذا و استراحتگا‌ه مسقف اشاره و تاکيد کرد: ساخت درب‌هاي طلاکاري شده حرم مطهر‌ و پروژه ساخت لوستر اصلي بالاي ضريح مطهر‌ و پنج لوستر پيرامون ضريح مطهر‌ نيز توسط اين ستاد در نجف اشرف انجام شده است.

وي مهم‌ترين فعاليت‌هاي ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان در کربلاي معلي را نام برد و گفت: ساخت درب طلاي حرم حضرت ابوالفضل‌(ع)، ساخت و نصب درب طلاکاري‌ شده باب سيد‌الشهداي حرم سيدالشهدا(ع)، ساخت و نصب دو درب نقره حرم مطهر‌ حضرت سيدالشهدا(ع)، و طراحي و ساخت 12 باب درب طلاکاري شده حرم مطهر‌ ازجمله اين اقدامات است.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان افزود: پروژه بيمارستان 120 تخت خوابي امام چهارم(ع) داراي 24 بخش عمومي و تخصصي براي زائران است و مجتمع خدماتي سيدالشهد‌ا (ع) ازجمله پروژه‌هاي ستاد در کربلاي معلي است.

وي با اشاره به طرح جامع توسعه حرمين مطهر‌ امام سوم (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) و نورافشاني در اين مسير بيان کرد: روپوش قبر حضرت سيدالشهدا(ع) و نصب تنديسي از نام اين بزرگوار در ميدان امام حسين(ع) استان اصفهان از برنامه‌هاي در دست اقدام اين ستاد است.

حيدري اتمام پروژه طلاکاري گنبد حرم‌هاي مطهر‌ امام جواد (ع) و امام کاظم (ع) را از اقدامات ستاد بازسازي عتبات عاليات استان اصفهان در کاظمين‌ نام برد و تصريح کرد: طلاکاري گلدسته‌هاي حرم مطهر‌ امام جواد(ع) و پروژه ساخت دو درب عظيم طلاکاري شده حرم مطهر جوادين(ع) در اصفهان در حال اجراست.


 رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي آذربايجان غربي:
 فرهنگ اهداي عضو در جامعه نهادينه شود 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي آذربايجان غربي گفت: فرهنگ اهداي عضو بايد براي التيام دردهاي نيازمندان در جامعه نهادينه شود.حسن اشتري اظهار داشت: بايد درراستاي ترغيب اقشار مختلف جامعه در اين ارتباط گام برداشته شود تا ديدگاه مثبتي در افکار عمومي نسبت به اين موضوع ايجاد شود و با قدم گذاشتن در اين راه بيماران را از مرگ حتمي نجات داده و با اين اقدام خيرخواهانه يک گام به سوي خداوند نزديک شوند.

وي تصريح کرد: در موضوع اهداي عضو هيچ‌گونه مشکل شرعي و قانوني وجود ندارد چرا که براي عملي‌کردن اين علم پزشکي همه مسائل موردتوجه و بررسي قرار گرفته است از اين‌رو انتظار مي‌رود اصحاب رسانه براي تبيين اين طب و مزاياي آن براي اهدا‌کننده و عضوگيرنده ورود پيدا کنند تا مردم با اين اقدام خيرخواهانه بيش از پيش آشنا شوند.

اين مسئول خاطرنشان کرد: رسانه‌هاي جمعي وظيفه خطيري در ارتباط با ارتقاي شاخص‌هاي سلامت بر دوش گرفته‌اند ولي آن‌طور که بايد در جامعه و افکار عمومي تحول‌آفرين نيستند به‌طوري که اميدوار هستيم با دريافتن اهميت موضوع نجات جان انسان‌ها و فرهنگ‌سازي اهداي عضو از اجساد و بيماران مرگ مغزي همت کنند، لذا براي عملي شدن آن، مسئولان انجمن براي ارائه اطلاعات و پاسخ به سوال‌هاي همشهريان آمادگي دارند.

وي با با بيان اينکه دياليز بيماران به شکل رايگان در آذربايجان غربي انجام مي‌گيرد ادامه داد: در مناطق مختلف آذربايجان غربي 17 مرکز دياليز وجود دارد که تعداد کثيري از اين مراکز به دليل زياد بودن بيمار در اروميه، خوي و مياندوآب راه‌اندازي شده‌اند و بيماران در اين ارتباط خدمات رايگان دريافت مي‌کنند که براي ارائه اين خدمت بايد از دولتمردان تقدير کرد.

اشتري با بيان اينکه هر بار دياليزکردن بيمار سه تا چهار ساعت طول مي‌کشد ادامه داد: هر بار دياليزکردن زمان و انرژي زيادي از بيمار و همراه وي سلب مي‌کند از اين‌رو مي‌‌طلبد به راه‌اندازي يک بيمارستان با ويژگي‌هاي مناسب براي بهبود وضع روحي بيمار اهتمام شود تا فرد دياليزي در محيطي آرام، شاد و مفرح، اين خدمت درماني طولاني‌مدت را از پزشکان دريافت کند.

رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي آذربايجان غربي اهميت پرداختن به موضوع پيشگيري را مورد تاکيد قرار داد و اظهار داشت: چنانچه اين شيوه تفکر در بين مردم ايجاد شود هر چند وقت يک‌بار نسبت به تست و کنترل سلامتي خود از طريق مراجعه به پزشک مبادرت کنند از شيوع بسياري از بيماري‌ها پيشگيري شده و هزينه‌هاي درماني گزاف به خانواده‌ها تحميل نمي‌شود.


 ايران زمين 

 شهردار گلستان با انبوه‌سازان اتمام حجت کرد

خط قرمز را رعايت کنيد

بهارستان - خبرنگار آفرينش

شهردار شهر گلستان در نشست اخير خود با انبوه‌سازان اين منطقه با آنان اتمام حجت کرد تا ضمن رعايت قانون شهرسازي، خط قرمزهاي موجود شهرداري را رعايت کنند.به گزارش خبرنگار ما، حسين عليقلي‌زاده با حضور در ميان انبوه‌سازان منطقه به‌منظور بررسي مسائل و مشکلات اين قشر از افراد گفت: شما انبوه‌سازان نبايد خلاف قانون وخط قرمز مشخص‌شده شهرداري عمل کنيد و قطعاً اگر شهردار مخالف قانون رفتار کرد، مردم و شما بايد به دنبال پاسخ اين اشتباه باشيد.وي ادامه داد: اگرمجوز ساخت يک ساختمان 4طبقه را از شهرداري اخذ نموديد بايد براساس دستورات صادره اجرا شود و اگر مشاهده شود واحد درحال ساخت، خلاف نظريه شهرداري عمل نموده بناي احداثي را تخريب خواهد کرد.اين متولي امور شهري افکار عمومي را مخالف انبوه‌سازي توصيف کرد و افزود: افکار عمومي شهر کاملاً مخالف انبوه‌سازي است و يکي از دلايل نارضايتي آنان، عملکرد بسيار ضعيف اين دسته از افراد بوده که نتوانسته‌اند رضايت‌مندي مردم را جلب کنند.

شهردار گلستان در ادامه به روند همکاري و همچنين حمايت ازافرادي که با سياستهاي کلان شهري گام برمي‌دارند و از تخلف دوري مي‌نمايند اشاره کرد و اظهار داشت: افرادي که صادقانه با شهرداري همسو هستند و براساس قوانين تعريف‌شده گام بر مي‌دارند اين نهاد از آنان استقبال و حمايت مي‌نمايد. به گفته وي کساني که راه و مسير قانوني را پيش بگيرند در جريان اخذ عوارض شامل تخفيفات ويژه‌اي خواهند شد.عليقلي‌زاده از انبوه‌سازان خواست تا در کنار يکديگر براي شکوفايي و مبلمان مدرن شهري خود تلاش کنند و خود را دلسوز شهر و شهروندان بدانند.اين مسئول ادامه داد: شايد شخص شهردار براي مدتي مشغول خدمتگزاري در اين شهر باشد ولي انبوه‌سازان هميشه با مردم چهره به چهره هستند پس بايد اين قشر خود را دلسوز و مسئول در برابر عملکرد خود بدانند.شهردار گلستان وارد شدن به مسائل حاشيه‌اي را يکي از عوامل اصلي بازدارندگي در جهت خدمت صادقانه به مردم دانست و تصريح کرد: اگر شهرداران وقت در وظايف خود ضعيف عمل کردند ما بايد تلاش کنيم اين منطقه را 2گام 2مرتبه 2پله بالاتر ببريم و از مسائل حاشيه‌‍اي که اصل فعاليتها را تحت‌شعاع خود قرار مي‌دهد دوري کنيم. وي در ادامه از همکاري اين نهاد و مسکن و شهرسازي خبر داد و افزود: مسکن و شهرسازي بهارستان با همکاري شهرداري گلستان سعي در بلندمرتبه‌سازي دارد وازطريق تخصيص زمينهاي شهرداري و اراضي شهري اقدام به برج‌سازي مي‌نمايد و با تامين مقداري از اعتبارات با خريد بافتهاي فرسوده به بهسازي و نوسازي شهر کمک مي‌کند.شهردار گلستان در ادامه اين نشست به وضعيت کلي اين شهر پرداخت و گفت: شهرگلستان ازلحاظ ساختمان‌سازي داراي ازهم‌گسيختگي بسيار زيادي است است و متاسفانه شهرداران وقت براي اجراي طرحهاي خود در اين شهر سليقه‌اي عمل نموده‌اند.وي خاطرنشان ساخت: با روي کار آمدن شهردارجديد طرحها و رويکردهاي شهري کاملاً تغيير مي‌يابد و تمامي بودجه‌هاي صرف‌شده بيت‌المال با اين اعمال سليقه‌ها بر باد مي‌رود.

به گفته شهردار گلستان پس از صرف مبالغ کلان از جيب بيت‌المال تفکرات شهردار جديد در شهر به‌صورت مقطعي حاکم مي‌شود.حسين عليقلي‌زاده اظهار داشت: نبايد با تغيير شهردار ضابطه‌ها تغيير کند، يکي از برنامه‌هاي شهرداري، ايجاد طرح تفصيلي تا شش ماه آينده است که بتواند طرح جامع وکلي را براي منطقه داشته باشد.به گفته وي شهرداري با استفاده از مهندسين مجرب و تصويربرداري هوايي از شهر قادر خواهد بود نقشه کلي منطقه را داشته و اقدامات لازم را انجام دهد.ايشان اظهار داشتند: بايد اندک زماني از حضور بنده در اين سمت طي شود و نگاههاي ذره‌بيني کاسته شود تا بتوانيم طرحهاي موردنظر را به مرحله عملياتي برسانيم.

اين مسئول امور شهري در پايان بار ديگر تاکيد کرد: بخش اعظمي از دغدغه‌هاي شهرداري حل مشکل ازهم‌گسيختگي شهر و تبديل آن به يک شهر شکوفا و بامنظر است که اميدواريم در آينده با سر کار آمدن شوراي شهر در اين منطقه طرحها و مصوبات کارشناسي مبتني بر اصول شهرسازي صادر شود تا شهر گلستان نيز همسو با ديگر شهرهاي کشورمان به‌سوي عمران وآباداني پيشروي کند.

5 طرح گازرساني در لرستان به بهره‌برداري رسيد

خرم‌آباد- نجف‌وند

به مناسبت گراميداشت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامي بهره‌برداري از پنج طرح گازرساني روستايي و عمليات اجرايي سه طرح گازرساني در لرستان آغاز شد. به گزارش خبرنگار ما و به نقل از روابط عمومي شرکت گاز لرستان، مديرعامل شرکت گاز استان لرستان با بيان اينکه طرح گازرساني به روستاهاي برکه، حسيوند، کندر، دره حيدر و شهرک صنعتي کوهدشت به بهره‌برداري رسيد، گفت: براي اجراي اين طرح‌ها در مجموع بيش از 15 ميليارد ريال هزينه شده است. علي گودرزي گفت: براي گازرساني به روستاهاي برکه و حسيوند شهرستان دوره چگني و همچنين روستاهاي کندر و دره حيدر شهرستان اليگودرز حدود 30 کيلومتر شبکه گاز اجرا و براي گازرساني به شهرک صنعتي کوهدشت نيز پنج کيلومتر شبکه اجرا و يک ايستگاه تقليل فشار نيز نصب شده است.

وي تعداد خانوار ساکن در اين روستا‌ها را بيش از 700 خانوار عنوان کرد و گفت: ساکنين اين روستاها با رعايت نکات ايمني از رفاه و آسايش بيشتري بهره‌مند مي‌شوند. گودرزي گفت: تا قبل از دهه فجر امسال 230 روستاي استان از نعمت گاز بهره‌مند بودند، که اين تعداد اکنون به 234 روستا رسيده و در ايام دهه فجر نيز 44 روستاي ديگر به اين مجموع افزوده مي‌شود. وي خاطرنشان کرد: همچنين عمليات اجرايي طرح گازرساني به روستاهاي مزرعه‌آباد و ميران ده شهرستان اليگودرز و روستاي کمير مالمير شهرستان کوهدشت نيز در اين ايام آغاز شده که با اين اقدام 300 خانوار ساکن در اين روستاها از نعمت گاز بهره‌مند مي‌شوند. وي اظهار داشت: اعتبار در نظر گرفته شده براي اين طرح‌ها بيش از 10 ميليارد ريال و شبکه موردنياز حدود 20 کيلومتر است

آغاز به‌کار فعاليت سالن چندمنظوره شهرداري نصيرشهر

رباط کريم - خبرنگار آفرينش

مسئول امور ورزشي شهرداري نصيرشهر از شروع بکار فعاليتهاي ورزشي و آموزشي سالن چندمنظوره اين شهرداري خبر داد. نقدي درگفتگو با خبرنگار ما گفت: ورزشکاران و شهروندان فهيم نصيرشهر مي‌توانند جهت ثبت‌نام در رشته‌هاي مختلف ورزشي و استفاده از امکانات اين سالن به واحد تربيت بدني شهرداري مراجعه و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 56655608 تماس حاصل نمايند. اين مسئول در ادامه افزود: براساس مصوبه شوراي محترم اسلامي شهر، تيمهايي که در اين مجموعه فعاليت مي‌نمايند تحت عنوان تيم شهرداري به مسابقات اعزام شده و در صورت کسب مقام قهرماني از آنان تجليل و قدرداني مي‌گردد .

راه‌اندازي پايگاه اطلاع‌رساني"بحر رحمت"

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

مدير روابط عمومي وامور بين‌الملل استانداري هرمزگان گفت: به‌مناسبت برگزاري سي وچهارمين دوره مسابقات کشوري قرآن در بندرعباس پرتال جامع اطلاع‌رساني بحر رحمت 90 ويژه برگزاري اين مسابقات راه‌اندازي مي‌شود. ميلاد اميري‌نژاد افزود: اين پايگاه جامع اطلاع‌رساني درراستاي پوشش خبري مناسب و گسترده برگزاري اين مسابقات راه‌اندازي مي‌شود. وي با تاکيد بر لزوم ايجاد خلاقيت و نوآوري در اطلاع‌رساني ويژه اين مسابقات در جمع خبرنگاران افزود: وجود خلاقيت و نوآوري و بهره‌گيري از شيوه‌هاي نوين و جذاب اطلاع‌رساني موجب افزايش ميزان تاثيرگذاري اين مسابقات بر قشرهاي مختلف مردم به‌ويژه مردم شريف هرمزگان مي‌شود. وي ادامه داد: بايد کوشيد اطلاع‌رساني با تاکيد بر جنبه خروج از کليشه‌ها صورت گيرد و انعکاس خبري مسابقات کشوري قرآن در بندرعباس به‌گونه‌اي باشد که موجب ايجاد نشاط معنوي در بين قشرهاي مختلف جامعه گردد. 

فيروزكوه از چالش كمبود آب دريك روز سرد گريخت

فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

مدير اداره آب و فاضلاب شهري شهرستان فيروزكوه ازاقدام به‌موقع اكيپ امدادي اين اداره و جلوگيري از كمبود آب كه مي‌توانست به چالشي در شهر در يك روز سرد برفي تبديل گردد، خبر داد. به گزارش خبرنگار آفرينش سيد حسين حسيني در تشريح اين خبر، افزود: هم‌زمان با برودت شديد هوا و بارش بسيار سنگين برف در منطقه و به‌دنبال بروز اشكال در يكي از ايستگاههاي پمپاژ آب اصلي شهر، اكيپ هشت نفره امداد اين نهاد بلافاصله به محل اعزام شدند. وي با بيان اينكه تلاش چندين ساعته اين اكيپ درجهت رفع نقص يكي از پمپهاي آسيب‌ديده اين ايستگاه تا ساعت سه بامداد ادامه يافت، تصريح كرد: درصورت عدم اقدام به‌موقع پرسنل، قسمت اعظم شبكه‌هاي آب شهر با شرايط موجود جوي دچار يخ‌زدگي مي‌شد كه مي‌توانست فاجعه كمبود آب را به‌دنبال داشته باشد. مدير آبفاي شهري فيروزكوه خاطرنشان كرد: با اقدام سريع اكيپ امدادي اين عمليات با موفقيت به پايان رسيد.


 در استان 

 کوچک شدن بافت تاريخي يزد

ثبت بافت تاريخي قانوني نيست

يزد - خبرگزاري مهر: بافت تاريخي يزد که از آن به عنوان بزرگترين بافت تاريخي دنيا و نخستين شهر خشتي جهان ياد مي‌شود با تصويب شوراي شهر يزد و تفکيک بافتهاي فرسوده از بافت تاريخي، کوچک مي‌شود. بافت تاريخي يزد گرچه يکي از بي‌نظيرترين بافتهاي تاريخي دنيا به شمار مي‌رود اما ساماندهي آن طي سالهاي اخير به معضلي براي ساکنان آن و مسئولان امر تبديل شده است. قرار گرفتن بافت تاريخي و بافت فرسوده در بطن يکديگر از يک‌سو سبب ازبين‌رفتن منظر تاريخي اين بافت و ازسوي ديگر، دشواري ساماندهي بافت تاريخي شده است.اين روزها بافت تاريخي يزد درحالي گامي بزرگ به سمت ثبت جهاني برداشته است که مشکلات ريز و درشت همچنان اين بافت را تهديد مي‌کند. بافت تاريخي يزد تاکنون از آن جهت حائز اهميت بوده است که به‌رغم قدمت بالا همچنان به‌واسطه جريان داشتن زندگي در آن، پويا و بانشاط بود اما اکنون کمبود امکانات رفاهي، عدم رغبت به بازسازي و مرمت، کمبود امکانات شهري و ... سکونت در اين بافت را دچار مشکل کرده و ساکنان به‌تدريج اين منطقه را ترک مي‌کنند.

519 هکتار از 2600 هکتار بافت فرسوده يزد، تاريخي است

يزد اکنون دو هزار و 600 هکتار بافت فرسوده دارد که از اين ميزان حدود 519 هکتار آن تاريخي با بناهاي با ارزش است و ساماندهي، حفظ و نگهداري 519 هکتار بافت تاريخي خود کاري بس دشوار و نيازمند مديريتي قوي است.

رئيس شوراي شهر يزد در اين زمينه اظهار داشت: زنده بودن بافت تاريخي و قديمي شهر يزد به خاطر مردم و شهروندان ساکن در آن است به همين دليل لازم است مسئولان نگاهي ويژه به بافت تاريخي داشته باشند تا اين بافت هميشه زنده و پويا باقي بماند. يکي از رويکردهاي حفظ بافت تاريخي، نگهداري بافت به شکل موزه است اما از آنجا که خالي از سکنه بودن بافت تاريخي، ويراني آن را به دنبال خواهد داشت، رويکرد موزه‌اي کاملاً رد شده و حفظ حيات و سکونت مردم در اين بافت بهترين راهکار براي پويايي بافت تاريخي است.

لزوم جلوگيري از ساخت‌وسازهاي غيرمجاز در بافت تاريخي

رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي شهر نيز بر جلوگيري از هرگونه ساخت و ساز غيرمجاز در بافت تاريخي به‌ويژه در کاربري‌هاي غيرمرتبط و عدم ارائه مجوز براي افزايش تراکم در طبقات تاکيد کرد. زهرا حيدري همچنين خواستار ساخت‌وساز ساختمانهاي مخروبه با معماري سنتي براي رونق بخشيدن به بافت قديم شهر و ايجاد انگيزه براي سکونت مردم در اين بافت شد.

کوچک‌زاده، عضو کميسيون عمران شوراي شهر يزد

محمدرضا کوچک‌زاده گفت: براي حفظ و نگهداري بافت تاريخي لازم است مجموعه‌هاي مربوط به قرون و اعصار مختلف نظير سلجوقي، زنديه، صفويه و ... شناسايي شود و حفظ و نگهداري اين مجموعه ها با مساحت بسيار کمتر به صورت کاملا ميراثي صورت گيرد. رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر نيز با تاکيد بر اينکه همه اعضاي شوراي شهر معتقد به حفظ بافت تاريخي هستند افزود: اعضا با تخريب ميراث گذشتگان مخالفند اما بايد توجه داشت که تخريب ميراث فرهنگي و بافت تاريخي به چند صورت انجام مي‌شود.

کاهش 80 درصدي بافت تاريخي يزد؛ مصوبه شوراي شهر

در همين راستا کوچک شدن بافت تاريخي يزد و کاهش 80 درصدي آن مصوبه چهارصد و نود و سومين جلسه شوراي شهر يزد بود. يکي از مشکلاتي که همواره بر سر راه ميراث فرهنگي است، وجود چند متولي است بنابراين لازم است ميراث فرهنگي، شهرداري، شوراي شهر و ... با تعامل بيشتر به نتيجه نهايي براي ساماندهي بافت تاريخي برسند و اين ميراث کهن و ارزشمند تاريخي را حفظ کنند. براي تحقق اين مهم، نگاه خاص و ويژه به بافت تاريخي با توجه به نيازهاي ساکنان منطقه و حفظ کرامت آنها ضروري است.


 خبر 

 احمدوند مديرکل منابع طبيعي استان لرستان:

احداث کمربند حفاظتي در جنگلهاي لرستان موجب جلوگيري از تعرض به منابع طبيعي مي‌شود

خرم‌آباد - نجفوند

مدير کل منابع طبيعي استان لرستان از احداث 61 کيلومتر کمربند حفاظتي در جنگلهاي اين استان خبر داد. عليرضا احمدوند در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: از ابتداي سال جاري تاکنون اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري لرستان 61.5 کيلومتر کمربند حفاظتي در جنگلهاي استان احداث کرده است. وي تصريح کرد: اين کمربند حفاظتي در راستاي سياستها و وظايف سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور به‌منظور حفظ حقوق بيت‌المال و جلوگيري از تعرض به اراضي ملي و مستثنيات آن اجرا شده است. مديرکل منابع طبيعي استان لرستان يادآور شد: در اين راستا يک ميليارد و 421 ميليون ريال از محل اعتبارات ملي و استاني در سطح استان هزينه شده است.

وي به اهميت ايجاد اين کمربند حفاظتي اشاره کرد و گفت: اين کمربند حائلي بين عرصه‌هاي منابع ملي با مستثنيات مردم است که مانعي در برابر نيات سوء افراد فرصت‌طلب، سودجو و بي‌اطلاع ايجاد مي‌کند. مديرکل منابع طبيعي استان لرستان تصريح کرد: به‌منظور اعمال شيوه‌هاي بازدارنده تجاوز به انفال، پروژه کمربند حفاظتي در سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور مطرح و اجرايي شده است. احمدوند همچنين به ديگر فعاليتهاي اين اداره کل اشاره کرد و بيان داشت: همچنين از ابتداي سال جاري تا پايان دي ماه بيش از 880 ميليون ريال از محل اعتبارات آبخيزداري صرف فعاليتهاي بيولوژيکي در نقاط مختلف استان شده است.

وي تصريح کرد: اين عمليات شامل کپه‌کاري، بذرپاشي و نهال‌کاري بوده است. مديرکل منابع طبيعي استان لرستان يادآور شد: عمليات يادشده در حوزه‌هاي قلعه‌گل و سرکانه خرم‌آباد، چمنار دورود، چم مهر پلدختر، چمن سلطان اليگودرز، گوشه محسن‌بن‌علي بروجرد، درب گنبد کوهدشت، اولاد قباد دلفان، تل‌عجم چگني، کمندان ازنا و خسروآباد سلسله صورت گرفته است.

احمدوند همچنين به پروژه‌هاي قابل بهره‌برداري در دهه فجر اشاره کرد و بيان داشت: در اين ايام بيش از 10 پروژه با صرف اعتباري بالغ بر 14 ميليارد و 920 ميليون ريال به بهره‌برداري خواهد رسيد. وي همچنين خواستار نگاه ويژه متوليان امر به لرستان به‌دليل خسارتهاي ناشي از ريزگردهاي عربي شد و بيان داشت: ميزان خسارات ريزگردها در استانهاي زاگرس‌نشين بسيار بيشتر از ساير مناطق کشور است. احمدوند با بيان اينکه لرستان به منشا و کانون گرد و غبار نزديکتر است، عنوان کرد: با اين تفاسير بايد به لرستان بيش از استانهايي که صدمه کمتري ديده‌اند توجه صورت گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي