جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/01/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4130


فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در آستانه اجرا


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


اخبار اقتصادي


 فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در آستانه اجرا 

نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه دولت بايد براساس قانون فاز دوم هدفمندکردن يارانه‌ها را اجرا کند، گفت: دولت فعلا نمي‌تواند مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها را اجرا کند، چون به مصوبه مجلس نياز دارد.

محمدرضا باهنر در گفتگو با مهر اظهار داشت: در شرايط فعلي رئيس جمهور نمي تواند مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها را اجرا کند، چون به مصوبه مجلس نياز دارد اما مي تواند بگويد ما منتظر مصوبه مجلس براي اجراي اين مرحله از قانون هدفمند کردن يارانه ها هستيم.وي تصريح کرد: براساس اطلاعاتي که از جانب دولت به دست ما رسيده است، آنها در آستانه اجراي فاز دوم هدفمندکردن يارانه ها مبلغي را به صورت مجازي به حساب مردم ريخته اند که فعلا قابل برداشت نيست.نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه دولت بايد براساس قانون فاز دوم هدفمندکردن يارانه ها را اجرا کند، گفت: همچنين بايد منبع مبلغي که دولت به حساب مردم ريخته، مشخص شود که از منابع غيرقانوني تامين نشده باشد.در همين حال، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي اخيرا در نامه اي به رهبر معظم انقلاب، توقف اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها را خواستار شده است. اين در حالي است که دکتر محمود احمدي‌نژاد اخيرا در ديدار اعضاي دولت، استانداران و مسئولان دستگاه هاي اجرايي سراسر کشور با بيان اينکه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بايد با همان شيوه و به طور جدي در کشور ادامه يابد، گفته است: گام دوم طرح هدفمندي يارانه‌ها براي اجرا آماده است و همه مسئولان و استانداران بايد براي اجراي هر چه بهتر اين مرحله آمادگي کامل داشته باشند.

صدور دستور اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه رئيس جمهور از طريق تلويزيون با مردم سخن خواهد گفت، تأکيد کرد: دستور رسمي اجرا فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها را دکتر احمدي نژاد صادر خواهد کرد. محمدرضا رحيمي مهر درپاسخ به اين پرسش که گفته مي شود قرار است فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها کليد بخورد؟ گفت: رئيس جمهور از تلويزيون با مردم سخن خواهد گفت.وي در همين حال افزود: دستور اجراي رسمي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها را دکتر محمود احمدي نژاد صادر خواهد کرد.

اجراي فاز دوم هدفمندي در شرايط فعلي غيرقانوني است

اين در حالي است که الياس نادران نماينده مردم تهران در مجلس در گفتگو با مهر در واکنش به احتمال اعلام اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها توسط رئيس جمهور ، گفت: اجراي اين مرحله بدون مصوبه مجلس غيرقانوني است.وي تصريح کرد: البته اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها حتما به مصوبه مجلس نياز دارد و مگر مي شود بدون مصوبه مجلس قيمتها را افزايش داد يا از مردم پول اضافي گرفت.

احمدي نژاد فعلا نمي‌تواند دستور اجراي فاز دوم هدفمندي را صادر کند

در همين حال، احمد توکلي رئيس مرکز پژوهشهاي مجلس در گفتگو با مهر درخصوص احتمال اعلام رسمي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها توسط رئيس جمهور گفت: طبيعي است که رئيس جمهور هرچه سريعتر مواضع خود را به صورت شفاف اعلام کند براي مردم مفيدتر خواهد بود.وي تصريح کرد: با توجه به ضرورت تفاهم بين مجلس و دولت، احمدي نژاد در اين برنامه تلويزيوني بايد طوري موضع گيري کند که به تفاهم با نمايندگان مردم در مجلس کمک کند.

نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اينکه اگر رئيس جمهور بخواهد اجراي مرحله دوم قانون هدفمند کردن يارانه ها را اعلام و آن را اجرا کند، کار غيرقانوني انجام داده است، گفت: اگر هم احمدي نژاد بخواهد اجراي مرحله دوم قانون هدفمند کردن يارانه ها را اعلام و از اواخر خرداد آن را اجرا کند، باز هم نمي تواند، چون قانون بودجه سال 91 هنوز به تصويب مجلس نرسيده است.وي افزود: بنابراين رئيس جمهور بايد صبر کند تا ابتدا قانون بودجه سال 91 در مجلس مصوب شود و بعد اقدام به اجراي مرحله دوم قانون هدفمند کردن يارانه ها کند.


 تريبون اقتصادي 

 قيمت جهاني نفت به مرز 118 دلار رسيد

به دنبال نگرانيهاي بين المللي نسبت به وضعيت اقتصادي منطقه يورو قيمت جهاني نفت بار ديگر کاهش يافت.به گزارش فارس به نقل از رويترز بحران بدهي هاي اسپانيا به شدت موجب نگراني کارشناسان اقتصادي و سرمايه گذاران بين المللي شده است .

بر اساس اين گزارش نرخ بهره اوراق قرضه منتشر شده از سوي دولت اسپانيا به بيش از 6 درصد رسيده است . اين مساله موجب کاهش شديد و چشمگير شاخص سهام در بازارهاي بين المللي بورس شده است .بر اين اساس قيمت هر بشکه نفت برنت درياي شمال در بازار لندن براي تحويل در ماه ژوئن با 51 سنت کاهش به کمتر از 118.17 دلار رسيده است . کاهش 2.59 درصدي قيمت نفت برنت طي دو روز گذشته از دسامبر 2011 تا کنون بي سابقه است. در بازار نيويورک نيز قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا براي تحويل در ماه مي با يک سنت کاهش به 102.92 دلار رسيد .

افزايش 22 درصدي قيمت شير

مديرعامل اتحاديه فرآورده‌هاي لبني گفت: صنايع لبني بدون مجوز سازمان حمايت قيمت شير بطري را 22 درصد و ماست را تا 10 درصد افزايش داده‌اند.مجيد عليداد در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اينکه افزايش قيمت شير بدون مجوز سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليد کنندگان بوده و هرگونه افزايش قيمتي غيرقانوني است، گفت: کارخانه‌هاي لبني بارها اقتصادي نبودن توليد فرآورده‌هاي لبني را اعلام و درخواست مجوز افزايش قيمت کردند که توجهي نشد.مديرعامل اتحاديه فرآورده‌هاي لبني افزود: صنايع لبني براي فرار از ورشکستگي و قطع توليد مجبور به افزايش قيمت شده‌اند.به گفته عليداد کارخانه‌هاي لبني از ابتداي سال جاري تا 22 درصد در مورد شير و 10 درصد قيمت ماست را فزايش داده‌اند.البته عليداد موضوع افزايش قيمت را قانوني و مطابق با ضوابط و مصوبه 29 مرداد سال 89 سازمان حمايت از مصرف کننده و توليد کننده خواند و گفت: در اين مصوبه آمده است که کارخانه‌هاي لبني مي‌توانند آناليز قيمت خود را به اين سازمان فرستاده و بعد از تاييد قيمت مصوب را اجرا کنند.اقدام افزايش قيمت از سوي کارخانه‌هاي لبني در حالي صورت گرفته که هنوز آناليز قيمتي به سازمان حمايت ارسال نشده و تاييدي هم از سوي اين سازمان صورت نگرفته است اما مديرعامل اتحاديه فرآورده‌هاي لبني اين اقدام کارخانه‌ها را زمينه‌اي براي گرفتن مجوز افزايش قيمت مي‌داند.همچنين آقاي عليداد افزايش قيمت شير خام ليتري 800 تا 850 تومان را عامل افزايش قيمت فرآورده‌هاي لبني عنوان مي‌کند اما معتقد است قيمت نهاده‌ها و خوراک دام دامداران نيز به شدت بالا رفته و فروش با قيمت پايين را براي دامداران هم غير اقتصادي مي‌کند که مسئولان بايد مسئوليت‌پذيري خود را در حمايت از قشر توليد بيشتر کنند.

واريز سهميه بنزين ارديبهشت با ميزان و نرخ سابق

رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت گفت: سهميه بنزين ارديبهشت ماه خودورهاي شخصي همانند ماه هاي پيشين به کارت هاي سوخت واريز مي‌شود. به گزارش فارس، سردار محمد رويانيان، رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: سهميه بنزين ارديبهشت ماه هم، مانند ماه‌هاي گذشته و بدون تغييري در ميزان و قيمت واريز مي‌شود.وي ادامه داد: 60 ليتر سهميه بنزين ارديبهشت ماه 91 خودروهاي شخصي ساعت 24 روز سي و يکم فروردين ماه در کارت‌هاي سوخت واريز مي‌شود.رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت افزود: ديگر وسايل نقليه عمومي نيز سهميه‌اي مشابه سهميه فروردين ماه دريافت خواهند کرد.

دلار 1226 توماني در بودجه 91

سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي در حالي از تصويب نرخ دلار 1226 توماني در لايحه بودجه 91 خبر داد که پيشنهاد دولت در اين باره دلار 1150 توماني بود. به گزارش مهر در حاشيه جلسه مجلس شوراي اسلامي محمد مهدي مفتح سخنگوي کميسيون تلفيق در خصوص مصوبات جديد اين کميسيون براي لايحه بودجه 1391 سخن گفت.مفتح اظهار داشت: نرخ ارز در لايحه بودجه 1226 تومان تصويب شد که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه رژيم ارزي کشور شناور و مديريت شده تعيين شود که دولت هر سال مي تواند قول رقم تعيين شده در بودجه مسائل ارزي را ساماندهي و مديريت کند.مفتح در خصوص مصوبه ديگر کميسيون تلفيق گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه دولت بايد حداقل 20 درصد از منابع درآمد ارزي کشور را به صندوق توسعه ملي واريز کند که به صورت ارزي نيز وام به بخش هاي توليدي بدهد و هر سال نيز 3 درصد بر اين مبلغ افزوده مي شود.

ادعاهاي جديد هکر 3 ميليون کارت بانکي

هيچ پولي از حساب‌هاي بانکي مردم برداشت نشده است

مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي ضمن پاسخ به ادعاهاي جديد هکر 3 ميليون کارت بانکي که گفته بود با تغيير رمز، مشکل امنيتي کارتها حل نمي‌شود، گفت: تا اين لحظه هيچ پولي از حساب‌هاي بانکي مردم برداشت نشده است. ناصر حکيمي در گفتگو با مهر در پي ادعاي اينکه برخي از شهروندان مدعي هستند حساب‌هاي بانکي آنها خالي شده است، گفت: با قاطعيت مي گويم که رصد تراکنش‌هاي موجود نشان مي دهد که تا به اين لحظه از هيچ حسابي هيچ پولي برداشت نشده است.مدير اداره نظامهاي پرداخت بانک مرکزي افزود: چنانچه افرادي هستند که براي آنها ابهامي در اين خصوص وجود دارد، به بخش اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي گزارش کرده و اطلاع دهند تا مورد بررسي قرار گيرد.وي در پاسخ به ادعاي خسرو زارع فريد مدير فناوري شرکت ف.ا که مدعي شده بود تغيير رمز کارتهاي بانکي مشکلي را حل نمي کند، هر وقت کارت را با رمز جديد رويPOS اين شرکت کشيديد، هم رمز شما و هم اطلاعات کارت شما يک جايي ثبت مي‌شود، پس تنها تغيير رمز عبور، مشکلي را حل نمي کند، گفت: اين فرد مولفه هاي لازم را در اختيار ندارد.حکيمي با تاکيد بر اينکه ادعاي اين فرد واقعي نيست، تصريح کرد: براي برداشت پولي از حسابي بايد مولفه هاي لازم از جمله اينکه حداقل کارت بانکي، رمز اول و دوم و cvv2 کارت را در اختيار داشته باشد.

شبكه شتاب با اختلال مواجه شد

در پي هجوم مردم براي تغيير رمز كارت بانكي شبكه شتاب با اختلال مواجه شد. به گزارش ايسنا، در حال حاضر شبكه شتاب در دستگاه‌هاي خودپرداز از دسترس خارج شده از سوي ديگر برخي دستگاه‌هاي خودپرداز نيز به مشتريان بانك‌هاي خودشان هم سرويس‌دهي نمي‌كنند. هجوم مردم به خودپردازها براي تغيير رمز عبور بانكي هم اكنون در سطح شهر قابل مشاهده است، اما در برخي از خودپردازها حتي اين سرويس نيز ارائه نمي‌شود.

هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز و پتروشيمي

هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز و پتروشيمي ايران با حضور معاون اول رئيس جمهور گشايش يافت. به گزارش مهر، با حضور محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز و پتروشيمي ايران گشايش يافت.اين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي به عنوان بزرگترين نمايشگاه تخصصي در بين کشورهاي عضو اوپک و دومين نمايشگاه بزرگ نفت در جهان با هدف ايجاد تعامل بيشتر شرکتهاي پيمانکار و سازندگان داخلي و خارجي و با حضور شرکتهاي اصلي و فرعي صنعت نفت برپا مي شود.در اين گردهمايي با وجود افزايش تحريم‌هاي خارجي، تاکنون يکهزار و 255 شرکت داخلي و خارجي از 44 کشور جهان در اين نمايشگاه بين‌المللي ثبت نام کرده اند.در هفدهمين نمايشگاه نفت تهران تعداد کشورهاي حاضر حدود 10 درصد رشد داشته است به طوريکه از مجموع يکهزار و 255 شرکت تعداد 940 شرکت‌ داخلي و 315 شرکت‌ خارجي هستند.


 نهادهاي مالي 

 مدير عامل بانک توسعه تعاون:

نهادينه کردن عدالت در بخش سلامت تنها در قالب تعاوني امکان‌پذير است

مدير عامل بانک توسعه تعاون گفت: روش‌هاي جديد براي نهادينه کردن عدالت در سلامت مانند طرح پزشک خانواده که در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته جز در قالب تعاوني امکانپذير نيست.به گزارش فارس ، ماشاءالله عظيمي تصريح کرد: در نظام ما توجه ويژه‌اي به اين موضوع شده است.وي با بيان اينکه سه مولفه اساسي در اندازه‌گيري شاخص اميد به زندگي در دنيا وجود دارد، ادامه داد: سلامت، دانش و اقتصاد اساسي‌ترين اين شاخص‌ها هستند.

بهره برداري دو واحد جديد پتروشيمي با مشارکت بانک تجارت

واحدهاي بوتن پتروشيمي جم و طرح فرمالين و رزين فرمالدئيد شرکت اهتمام جم با مشارکت بانک تجارت به بهره برداري رسيدند. به گزارش روابط عمومي ، اين واحدها با حضور مهندس قاسمي وزير نفت و جمعي از مقامات استان بوشهر و مديران بانک تجارت در شهرک صنعتي عسلويه افتتاح شد.شرکت اهتمام جم در حوزه توليد قطعات صنعتي براي پمپ، کمپکسور، توليد کنترل گاز توربيني فعاليت دارد. بانک تجارت با اعطاي 55 ميليارد ريال تسهيلات در راه اندازي واحدهاي بوتن پتروشيمي و طرح فرمالين و رزين فرمالدئيد شرکت اهتمام جم مشارکت داشته است .

شمار خودپردازهاي بانک صادرات به 3748 دستگاه رسيد

شمار خودپردازهاي ثابت و سيار بانک صادرات ايران تا پايان سال 1390 به 3 هزار و 748 دستگاه افزايش يافت.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک به منظور ارايه خدمات بي‌وقفه بانکي به مردم و تسريع در ارايه خدمات نوين بانکي به مردم درمجموع 3 هزار 748 دستگاه خودپرداز ثابت و سيار درسطح شعب سراسرکشور خود نصب و راه‌اندازي نمود.براساس اين گزارش خودپردازهاي ثابت و سيار بانک صادرات ايران، آماده ارايه خدمات به دارندگان سپهر کارتهاي بانک صادرات و دارندگان کارت بانکها عضو شبکه شتاب بصورت شبانه روزي مي‌باشند.

قدرداني وزارت بهداشت از مديرعامل بانک ملت

مديرکل دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از مديرعامل بانک ملت قدرداني کرد.به گزارش روابط عمومي ، دکتر فاطمه درخشاني در نامه اي خطاب به دکتر علي ديواندري اظهار داشت: توجه ارزشمند اين بانک به مقوله سلامت و به ويژه همکاري در برگزاري دومين جشنواره ملي رسانه هاي سلامت شايسته ستايش است.وي اظهار اميدواري کرده است که در سال پيش رو با تلاش و همفکري ميان وزارت بهداشت و بانک ملت، شاهد ارتقاي سواد سلامت مردم کشورمان باشيم.

مديرعامل بانک سپه:

حمايت جدي از توليد نيازمند تغيير اساسي در الگوهاي تأمين مالي است

مديرعامل بانک سپه اظهار داشت: لازمه حمايت از توليد ملي و کار و سرمايه، تغيير الگوي تأمين مالي کشور است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني ، دکتر رامين پاشايي فام در گفت وگو با راديو اقتصاد، با اشاره به شعار سال 1391 گفت: تصور من بر اين است که براي تحقق اين شعار، راهي بجز حمايت از توليد وجود ندارد. ضمن اينکه به منظور شکوفايي بيش از پيش اقتصادي به بهره گيري بيشتر پتانسيلهاي بالاي کشور در حوزه هاي مختلف نياز است. وي افزود: تحقق ايده دگرگوني الگوي تأمين مالي کشور مي تواند فرايند توليد را از بانک محور بودن خارج کرده و امکان حمايت بيشتر از توليد را فراهم کند. ضمن اينکه تأمين مالي به روشهاي غير از منابع بانکي مي تواند بسيار سودمند، راحت و مولد باشد.


 اخبار اقتصادي 

لبخند بازار به سكه هاي تازه وارد

قيمت سکه نيز كاهش يافت

با آغاز تحويل سكه هاي پيش فروش شده توسط بانك مركزي، قيمت در بازار نيز كاهش يافت. به گزارش ايرنا، درساعت انتشار اين خبر، نرخ هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح قديم در بازار 695 هزار تومان ، سكه تمام بهار طرح جديد 685 هزار تومان، سكه نيم بهار آزادي 345 هزار تومان و ربع سكه نيز 177هزار تومان است كه در ساعات آينده روند كاهش اين قيمتها ادامه خواهد يافت. عكس العمل بازار و مردم با تحويل اولين سري سكه‌هاي پيش فروش شده در شعب بانك ملي به مشتريان از نكاتي بود كه از مدت ها پيش ذهن مسوولان و فعالان بازار را مشغول كرده و هر كدام پيشداوري ها و پيش بيني هايي را در اين زمينه ارايه مي كردند.

هر چند تحويل سكه هاي پيش فروش در شعب بانك ملي از روز جاري آغاز شده اما بازار طلا از روز هاي گذشته بر اساس پيش بيني فعالان آن با نوسانات تندي مواجه شد و پيش بيني مي شود اين روند از روز جاري بيشتر نيز شود. با گران شدن سكه، حجم قابل توجهي از افراد كه داراي منابع كلان بانكي بودند اين روش را براي سرمايه‌گذاري برگزيدند به نحوي كه برخي افراد حتي تا صدها قطعه سكه نيز پيش خريد كرده‌اند كه با تحويل به تدريج اين سكه ها و افزايش عرضه در صورت ادامه روند كاهشي قيمت دلار پيش بيني مي شود نرخ سكه در بازار همچنان رو به كاهش باشد. همچنين نرخ دلار در بازار آزاد نيز هزارو 786 تومان و هر يورو نيز دو هزار و 397 هزار تومان و هر پوندنيز سه هزار تومان است.

معرفيCamcorder جديد Samsung HMX-QF20

شرکت سامسونگ به تازگي کم‌کوردر جديدي تحت عنوان HMX-QF20 را به بازار عرضه کرده است. از مشخصات برتر اين مدل مجهز بودن به Wi-Fi عملکرد بهبود Switch grip و پشتيباني از شتاب‌سنج داخلي اشاره کرد که هر دو نسبت به مدل پيشين اين کلاس ارتقا يافته‌اند. فيلمبرداري HMX-QF20 با وضوح HD و با رزولوشن 1080i صورت مي‌پذيرد و در ساختار آن از لنز با کيفيت Schneider Kreuznach با 20 برابر زوم اپتيکال و 40 برابر زوم ديجيتال استفاده شده است. عکاسي اين دوربين نيز با وضوح 5مگاپيکسل از طريق سنسور backside illuminated انجام مي‌شود. از ديگر ويژگي‌هاي اين مدل مي‌توان به صفحه‌نمايش 2.7 اينچي عريض با امکان صفحه نمايش لمسي ، موسيقي پس‌زمينه هوشمند (Smart Music Background II)و لرزش‌گير تصوير اشاره کرد.

حضور قابليت Wi-Fi در اين مدل علاوه بر انتقال و جريان مستقيم تصاوير به صفحات نمايشگر‌، امکان آپلود مستقيم تصاوير گرفته شده به شبکه‌هاي اجتماعي را نيز فراهم مي‌آورد.Samsung HMX-QF20 در حال حاضر در کشور کره‌جنوبي با قيمتي برابر با 449,000 وُن معادل 247 پوند در دسترس قرار دارد. در رابطه با زمان حضور احتمالي اين مدل در ديگر کشورها هنوز اطلاعاتي در دسترس نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي