جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/01/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4130

با اعلام مهلت انتخاب رشته پذيرفته شدگان؛
تاريخ انتشار كارنامه آزمون کارشناسي ارشد اعلام شد

از سوي مرکز سنجش؛
مهلت ويرايش اطلاعات داوطلبان آزمون زبان وزارت بهداشت اعلام شد

با اعلام زمان برگزاري آزمون؛
توزيع كارت آزمون مجدد كارآموزي وكالت استان گيلان آغاز شد


ايجاد ظرفيت در رشته هاي فني مهندسي پيام نور صورت گرفت


خبر


آشنايي با دانشگاه‌ها


 با اعلام مهلت انتخاب رشته پذيرفته شدگان؛
 تاريخ انتشار كارنامه آزمون کارشناسي ارشد اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتايج اوليه آزمون کارشناسي ارشد 91 در روز 4 خردادماه خبر داد.حسين توکلي مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه نتايج اوليه آزمون کارشناسي ارشد سال 91 به صورت کارنامه روز 4 خردادماه از سوي سازمان سنجش آموزش کشور منتشر مي‌شود، گفت: داوطلبان مجاز مي‌توانند از روز 5 خردادماه به مدت 4 روز از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

به گفته وي در آزمون کارشناسي ارشد 930 هزار و 215 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 785 هزار و 13 نفر در جلسه آزمون حضور داشتند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور درباره تعداد ظرفيت پذيرش دانشجو در آزمون کارشناسي ارشد 91 خاطرنشان کرد: ظرفيت پذيرش دانشجوي آزمون کارشناسي ارشد 91 هنوز مشخص نيست. لازم به ذكر است كه اين آزمون در تاريخ 26 تا 28 بهمن سال 90 در سراسر كشور برگزار شد.


 از سوي مرکز سنجش؛
 مهلت ويرايش اطلاعات داوطلبان آزمون زبان وزارت بهداشت اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: داوطلبان دوازدهمين دوره شرکت در آزمون زبان انگليسي وزارت بهداشت (MHLE) مي توانند در روزهاي 12 و 13 ارديبهشت ماه اطلاعات ثبت نامي خود را ويرايش کنند.

به گزارش مهر، تمامي داوطلبان شرکت در اين دوره از آزمون مي توانند در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه 12 و 13 ارديبهشت ماه با ورود به سايت اينترنتي مرکز سنجش آموزش پزشکي www.sanjeshp.ir نسبت به تکميل مدارک خود اقدام کنند.

کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت 18 روز دوشنبه 18 ارديبهشت ماه 91 از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قابل دريافت خواهد بود و آزمون در روز پنجشنبه 21 ارديبهشت ماه 91 فقط در يک حوزه و در شهر تهران برگزار خواهد شد.

کارنامه اينترنتي از ساعت 18 روز چهارشنبه 27 ارديبهشت ماه 1391 از طريق همين سايت قابل دريافت است. اين کارنامه داراي کُد ويژه يا Certification Code بوده و درستي آن از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قابل استعلام است؛ بنابراين، کارنامه چاپ شده يا گواهي ديگري براي شرکت­کنندگان صادر نخواهد شد.


 با اعلام زمان برگزاري آزمون؛
 توزيع كارت آزمون مجدد كارآموزي وكالت استان گيلان آغاز شد 

گروه آزمون و سنجش: توزيع كارت آزمون مجدد كارآموزي وكالت كانون استان گيلان آغاز شد.به گزارش آفرينش، با توجه به مشکلات جوي به وجود آمده در زمان برگزاري آزمون در روز جمعه 4/9/90 کانون گيلان و عدم حضور تعداد بي شماري از داوطلبان در جلسه آزمون مقرر گرديد الزاما کليه داوطلبان کانون گيلان که در نوبت اول کارت ورود به جلسه را دريافت کرده اند، خواه در آزمون اول شرکت کرده يا نکرده باشند، در نوبت دوم آزمون که در روز جمعه مورخ 1/2/91 در شهرستان رشت برگزار مي گردد در آزمون شرکت نمايند . داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh .org و ارائه مشخصات فردي خود پرينت كارت خود را دريافت كنند.


 ايجاد ظرفيت در رشته هاي فني مهندسي پيام نور صورت گرفت 

گروه آزمون و سنجش: معاون آموزشي وزير علوم تحقيقات و فناوري گفت: با توجه به حمايت هاي دولت و مجلس ايجاد ظرفيت در رشته هاي فني و مهندسي دانشگاه پيام نور صورت گرفته است. حسين نادري منش، معاون آموزشي وزير علوم تحقيقات و فناوري در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: کيفيت بخشي در برخي از رشته هاي فني و مهندسي در دانشگاه پيام نور به درستي صورت نگرفته است، البته اين امر مشکل جدي نبوده چراکه هم اکنون سالانه ساخت و سازهاي زيادي در دانشگاه پيام نور در حال انجام است.

وي افزود: براي ايجاد ظرفيت در رشته هاي فني مهندسي بررسي هاي صورت گرفته چنانچه در سال گذشته در برخي از رشته هاي فني مهندسي دانشگاه پيام نور امکانات آزمايشگاهي مشخص شده است و با توجه به تعداد 500 شعبه پيام نور شکي نيست ارزيابي کلان با توجه به امکانات صورت مي گيرد.نادري منش تصريح کرد: به صورت جدي بحث کيفيت در دانشگاه پيام نور در حال بررسي و ارزيابي است چنانچه سالانه بيش از يک ميليون متر مربع فضاي آموزشي در کشور به دانشگاه پيام نور ارائه شده است. وي تصريح کرد: در خصوص تجهيزات آزمايشگاهي اين دانشگاه بايد بيان کنم که با توجه به تمهيدات صورت گرفته از طرف دولت و مجلس حمايت هاي زيادي صورت گرفته است.


 خبر 

 رئيس سازمان سنجش تشريح كرد؛

پيشنهادات سازمان سنجش براي حذف کنکور دانشگاه‌ها

گروه آزمون و سنجش: رئيس سازمان سنجش کشور آخرين پيشنهادات اين سازمان براي حذف کنکور دانشگاه‌ها را تشريح کرد. محمد حسين سرورالدين در گفتگو با مهر، در خصوص آخرين تصميمات براي حذف کنکور، با بيان اينکه حذف کنکوردانشگاه‌ها در سال 86 در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد افزود: در راستاي اجراي اين قانون کارگروه ماده چهار تشکيل شد که اين کارگروه مأموريت يافت تا اين قانون را اجرايي کند.

وي با بيان اينکه تاکنون 17 جلسه در کارگروه ماده چهار تشکيل شده است افزود: پيشنهادي که سازمان سنجش براي حدف کنکور ارائه خواهد کرد آن است که بايد رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهي را به صورت جداگانه مورد بررسي قرار دهيم تا تعداد داوطلبان و ميزان ظرفيت‌ها در هر رشته مشخص شود. رئيس سازمان سنجش کشور ادامه داد: برخي از رشته‌ها که تعداد داوطلبان برابر ظرفيت قبولي است در اين صورت ديگر برگزاري آزمون معنايي ندارد و مي‌توانيم کنکور در اين رشته‌ها را حذف کنيم.وي با بيان اينکه از طرفي برخي ديگر از رشته‌ها در دانشگاه رقابت بين داوطلبان وجود دارد اما رقابت سنگين نيست افزود: در خصوص اين رشته‌ها مي‌توان بدون برگزاري آزمون و بر اساس سوابق تحصيلي داوطلبان عمل کرد.سرورالدين در خصوص رشته‌هايي که رقابت سنگيني بين داوطلبان وجود دارد عنوان کرد: در برخي از رشته‌ها رقابت سنگيني بين داوطلبان براي تصاحب کرسي دانشگاه وجود دارد و مردودي آن به بيش از 20 هزار نفر مي‌رسد که در خصوص اين رشته فعلا نمي‌توان آزمون کنکور را حذف کرد.وي اضافه کرد: پيشنهادي که سازمان سنجش براي اين دست از رشته‌ها دارد آن است که تا وقتي که رقابت سبک‌تر نشده است هم آزمون برگزار شود و هم سوابق تحصيلي داوطلبان مد نظر قرار گيرد.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد؛

ابلاغ آيين‌نامه جديد تشكيل شوراي مركزي بورس تحصيلي

گروه آزمون و سنجش: رييس دانشگاه آزاد اسلامي از ابلاغ آيين نامه جديد تشكيل شوراي مركزي بورس تحصيلي به واحدها و مراكز دانشگاهي خبر داد. فرهاد دانشجو در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به ابلاغ آيين نامه جديد تشكيل شوراي مركزي بورس تحصيلي گفت: به منظور بررسي عادلانه و دقيق تر تقاضاهاي بورس تحصيلي، ايجاد وحدت رويه،‌رعايت دقيق و كارشناسانه آيين نامه بورس و كليه مقررات و قوانين اين آيين نامه تصويب و ابلاغ شده است. وي اعطاي بورس تحصيلي در مقاطع تحصيلات تكميلي در داخل و خارج از كشور و در رشته‌هاي پزشكي و غير پزشكي به منظور تامين اعضاي هيات علمي متخصص و مورد نياز جهت ارتقاي كيفيت در فعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي و فرهنگي و اصلاح هرم اعضاي هيات علمي را از جمله اهداف شوراي مركزي بورس عنوان كرد. رييس دانشگاه آزاد با بيان اينكه تعيين رشته‌هاي مورد نياز براي اعطاي بورس تحصيلي، تعيين اصول و خط مشي‌ها و اولويت بندي براي اهداي بورس تحصيلي از وظايف شوراي مركزي بورس است اظهار كرد: همچنين تعيين محل خدمت افرادي كه مجاز به استفاده از بورس تحصيلي هستند، تصميم گيري در خصوص نحوه ادامه و يا قطع بورس در صورت عدم رضايت از عملكرد علمي يا فرهنگي بورس شونده و تاييد و تصويب يكي از واحدها به عنوان محل تحصيل در دوران استفاده از بورس از ديگر وظايف اين شورا است.

با اعلام نحوه جذب اساتيد معارف؛

جديدترين مصوبات درس معارف در دانشگاهها تشريح شد

گروه آزمون و سنجش: مدير کل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش‌عالي درباره جديدترين مصوبات درس معارف، از 2 گام مهم اصلاح اساسنامه و بازنگري در اعضاي کميته اين درس خبر داد و گفت: از اساتيد گروه‌هاي علوم انساني از جمله فلسفه و فقه در معارف اسلامي استفاده مي‌شود. سعيد قديمي در گفتگو با مهر، درباره جديدترين مصوبات درس معارف اسلامي، اظهار داشت: يکي از کميته‌هاي فعال در وزارت علوم، کميته معارف اسلامي است و از گروه‌هاي مهم وزارت علوم در شوراي‌عالي برنامه‌ريزي به شمار مي‌آيد همچنين تعداد واحدهايي که در مقطع کارشناسي گروه معارف تدريس مي‌شود حدود 10 درصد ظرفيت آموزشي کشور است.وي با تاکيد بر اينکه تمام رشته‌ها نيز بايد نوعاً درس‌هاي اين 10 درصد را بگذرانند، گفت: تمام برنامه‌هاي اين گروه درسي در دستور کار قرار دارد که اگر سن دروس بيش از 5 سال است مورد بازنگري قرار گيرند؛ البته سعي شده به منظور ايجاد کيفيت در زيرساخت‌هاي درس معارف، بازنگري‌هايي صورت گيرد.رئيس شوراي‌عالي برنامه‌ريزي آموزش‌عالي، از دو گام مهم وزارت علوم براي درس معارف اسلامي خبر داد و اظهار داشت: اصلاح اساسنامه گروه معارف و بازنگري در اعضاي کميته‌هاي اين درس، مهم‌ترين گام‌هايي است که در اين زمينه برداشته مي‌شود.مدير کل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش‌عالي درباره جديدترين وضعيت استادان رشته معارف اسلامي در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: استادان اين رشته بر اساس آيين‌نامه‌هاي موجود فعاليت مي‌کنند اما يکي از مباحثي که ميان استادان معارف مطرح مي‌شود، افزايش کميت تعداد استادان دروس معارف است. وي خاطرنشان کرد: به همين منظور، کميته جذب در وزارت علوم اين مسئوليت را پيدا کرده که در جذب استادان معارف اسلامي اقدام کند.قديمي گفت: علاوه بر اين، وزارت علوم در نظر دارد که از ظرفيت استادان ساير گروه‌ها به ويژه گروه‌هاي علوم انساني مثل الهيات و فقه براي درس معارف اسلامي بهره گيرد.

با اتمام مهلت دريافت كارت تا پايان وقت امروز؛

تاريخ انتشار كليد اوليه آزمون دستياري پزشكي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي گفت: کارت آزمون سي و نهمين دوره پذيرش دستياري تخصصي پزشکي تا پايان وقت امروز 30 فروردين توزيع مي‌شود و آزمون فردا 31 فروردين برگزار خواهد شد. دکتر سيداميرمحسن ضيايي در گفتگو با مهر افزود: آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي در اين دوره، در 18 شهر و 19 حوزه امتحاني برگزار مي شود. وي افزود: سئوالات آزمون به شيوه تحليلي ارائه شده و سطحي از دانش داوطلبان و موقعيت هاي باليني را مورد ارزيابي قرار مي دهد. ضيايي اظهار داشت: 7 هزار و 927 نفر از داوطلبان را مردان و 6 هزار و 880 نفر از داوطلبان را زنان تشکيل مي دهند. در مجموع 14 هزار و 807 نفر در 26 رشته شرکت دارند. کليد آزمون بعدازظهر روز جمعه اول ارديبهشت ماه 91 بر روي سايت اينترنتي مرکز سنجش آموزش پزشکي قرار خواهد گرفت. داوطلبان مجاز هستند پس از اعلام کليد آزمون حداکثر تا ساعت 23 روز دوشنبه 4 ارديبهشت ماه 91 اعتراض خود را به صورت اينترنتي اقدام کنند. پس از رسيدگي به اعتراضات واصله در خصوص طراحي سئوالات، کارنامه اوليه داوطلبان به همراه فرم انتخاب رشته – محل در پايگاه اطلاع رساني درج مي شود.

تاريخ برگزاري آزمون كتبي حوزه هاي علميه خواهران اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: تاريخ برگزاري آزمون كتبي حوزه هاي علميه خواهران اعلام شد.به گزارش مهر، تعداد افراد ثبت نام شده براي ورود به سطح دو و سطح سه حوزه‌هاي علميه خواهران 27 هزار و 62 نفر است که از اين تعداد 22 هزار و 297 نفر براي ورود به سطح دو و 4 هزار و 765 نفر براي ورود به سطح سه ثبت نام کرده‌اند.آزمون کتبي سطح دو حوزه‌هاي علميه خواهران 15 ارديبهشت‌ماه در 100 مرکز آزمون برگزار خواهد شد.با اتمام مهلت ثبت نام در حوزه هاي علميه خواهران، مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران اعلام کرد که علاوه بر دارندگان مدرک ديپلم، افرادي با مدارک دانشگاهي اقدام به ثبت نام در حوزه‌هاي علميه خواهران کرده‌اند.

آمارها نشان مي دهد که 4هزار و 74 نفر با مدارک دانشگاهي شامل هزار و 76 نفر با مدرک کارداني، 2هزار و 824 نفر با مدرک کارشناسي، 164 نفر با مدرک کارشناسي ارشد و 10 نفر با مدرک دکترا براي ورود به حوزه‌هاي علميه خواهران ثبت نام کرده‌اند. رشته‌هاي تحصيلي افرادي که با مدرک دکترا در حوزه‌هاي علميه خواهران ثبت نام کرده‌اند شامل دندانپزشکي، حقوق، ژنتيک مولکولي، اقتصاد نظري، آموزش زبان انگليسي، پزشکي و زبان و ادبيات عرب اعلام شده است.تنها تعداد اندکي از مدارس علميه سطح دو متقاضيان داراي سيکل ثبت نام مي‌کنند و ساير مدارس علميه سطح دو، متقاضيان را با مدرک ديپلم ثبت نام مي‌کنند. براين اساس از ميان افرادي که براي تحصيل در مقطع سطح دو ثبت نام کرده‌اند، 195 نفر با مدرک سيکل و 22 هزار و 102 نفر با مدرک ديپلم ثبت نام کرده‌اند که از اين ميان 18 هزار و 336 نفر در شيوه حضوري، هزار و 309 نفر در شيوه نيمه‌حضوري و 2هزار و 458 نفر در شيوه پاره‌وقت موفق به ثبت نام شده ‌اند.


 آشنايي با دانشگاه‌ها 

دانشگاه نيشابور

دانشگاه نيشابور يکي از دانشگاه‌هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ايران است و در نيشابور قرار دارد.

در سال 1376 دو رشته مهندسي صنايع غذايي و پژوهشگري علوم اجتماعي وابسته به دانشگاه فردوسي مشهد تحت عنوان واحد نيشابور در مکان فعلي دانشگاه هنر تأسيس و راه‌اندازي گرديد و در سال 1378 اين واحد تبديل به دانشکده هنر شده و فعاليت خود را با پذيرش دانشجو در دو رشته نقاشي و گرافيک آغاز و در بهمن 1382 رشته مجسمه‌سازي به مجموعه اين دانشکده اضافه شد. براساس موافقت اصولي دفتر گسترش آموزش عالي در آبان ماه 1385 دانشکده هنر نيشابور با پذيرش سه رشته غير هنري به مجتمع آموزش عالي نيشابور ارتقاء يافت و از بهمن ماه 1385 دانشجويان رشته‌هاي کارشناسي فيزيک، زبان و ادبيات انگليسي و کارداني باستان شناسي را پذيرش نمود.

در سال 1388 شوراي گسترش آموزش عالي در جلسه مورخ 29/1/88 خود با انفکاک قطعي مجتمع آموزش عالي نيشابور از دانشگاه فردوسي مشهد موافقت نمود و مقام عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري طي نامه شماره 4185/22 مورخ 11/3/88 آن را ابلاغ نمود. پس از انفکاک قطعي مجتمع، وزير علوم، تحقيقات و فناوري طي حکم شماره 19368/و مورخ 27/10/88 آقاي دکتر سيدجواد مرتضايي را به رياست اين مجتمع منسوب نمودند. در تاريخ چهارشنبه, 23 شهريور 1390 طي حكم وزير علوم، تحقيقات و فناوري، جناب آقاي دكتر محمود سخايي، استاديار گروه فيزيک به عنوان سرپرست جديد دانشگاه نيشابور منصوب گرديدند.در تاريخ دهم بهمن ماه 1389 و در آستانه سي و دومين سالگرد پيروزي نظام جمهوري اسلامي شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم موافقت قطعي خود را با ايجاد دانشگاه نيشابور اعلام کرد و رسما مجتمع آموزش عالي نيشابور به دانشگاه ارتقا يافت.

دانشکده‌هاي دانشگاه نيشابور به اين شرح است:

دانشکده ادبيات و علوم انساني- دانشکده هنر- دانشکده علوم پايه

رشته‌ها: ارتباط تصويري- مجسمه‌سازي- نقاشي- زبان و ادبيات فارسي- زبان و ادبيات انگليسي- باستان‌شناسي- رياضي‌کاربردي- رياضي محض- فيزيک- رياضيات و کاربردهاي آن

تهيه و تنظيم : فائزه رفيعي طباطبائي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي