جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4131

سبحاني‌نيا تاکيد کرد؛
فضاي سياسي کشور احتياج دارد تا هم‌صدايي مسئولان به گوش دنيا برسد


دليل لغو گفتگوي تلويزيوني احمدي‌نژاد از زبان باهنر


افزايش فشار بر ايران خطرناک است


تحريم ايران به ترکيه آسيب زده است


طارق الهاشمي: فراري نيستم

مهمانپرست:
تعلق جزاير سه‌گانه به ايران لايتغير و غيرقابل مذاکره است

سخنگوي کميسيون امنيت ملي:
انگليس براي اعتماد‌سازي در افكار ايرانيان راه درازي در پيش دارد


نگاه هفته


خبر روز

دستور رييس قضا به دادستاني كل و سازمان بازرسي:
خيلي دقيق و فوري هك كردن اطلاعات ‌بانك‌ها مورد بررسي قرار گيرد

وزير امور خارجه :
غرب در مسئله تحريم‌ها تجديد نظر كند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


سرمقاله

عضو کميسيون امنيت ملي:
اتحاديه عرب به جاي دخالت در امور ايران کشتار مردم بحرين را بررسي کند


آغاز فرصت تبليغات مرحله دوم انتخابات مجلس اعلام شد

محمدزاد در ديدار معاون وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان تأکيد کرد:
ضرورت ايجاد ارتباط گسترده رسانه اي بين دو ملت ايران و افغانستان


 سبحاني‌نيا تاکيد کرد؛
 فضاي سياسي کشور احتياج دارد تا هم‌صدايي مسئولان به گوش دنيا برسد 

حسين سبحاني‌نيا ، با بيان اينکه سوالات و تذکرات نمايندگان در پايان مجلس هشتم بيشتر شده است، گفت: اين اتفاق به اين دليل است که مجلس فضاي همراه و تعاملي دولت با نهاد قانونگذاري را مثبت نمي‌بيند.نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و گو با خانه ملت ، به مکاتبات مهم مجلس با دولت در سالي که گذشت اشاره کرد و افزود: بسياري از سوالات و تذکرات نمايندگان در اين مکاتبات طرح مي‌شود و اگر دولت پاسخ نامه‌هاي مجلس را داده بود حجم سوال از وزرا و تذکرات کاهش پيدا مي‌کرد.وي، با بيان اينکه همکاري‌هاي بين مجلس و دولت تاثيرات بهتري در بين مردم و افکار عمومي دارد، تاکيد کرد: پاسخ‌هاي درخور جايگاه قوا وظيفه مهمي است، توصيه مقام معظم رهبري نيز هميشه به تعامل بوده و قطعا مردم هم از تعامل و همسويي قواي سه گانه خوشحال مي شوند . اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هشتم، با بيان اينکه توان و نيروي دو قوه بايد به نحو مثبت هزينه شود و هدر نرود، ادامه داد: دولت بايد بداند که فضاي سياسي کشور احتياج دارد تا هم‌صدايي و همدلي مسئولان به گوش دنيا برسد و خود را در عرصه بين المللي نشان دهد.سبحاني‌نيا، به آثارمثبت تعامل مجلس و دولت اشاره کرد و گفت: پاسخ به مکاتبات درفضاي تعاملي تنش کمتري بين دو قوه ايجاد مي کند، چه اين مکاتبات درباره طرح‌ها و لوايح مجلس مثل بودجه يا سوال از رئيس جمهوري باشد چه درباره سوال از وزرا باشد. اين عضو هيئت رئيسه مجلس هشتم، با بيان اينکه پاسخ دولت به مجلس به معناي احترام به مردم و منتخبين مردم است.


 دليل لغو گفتگوي تلويزيوني احمدي‌نژاد از زبان باهنر 

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به لغو مصاحبه تلويزيوني رئيس جمهور در شب گذشته اظهار داشت: به نظر مي رسد با لغو مصاحبه رئيس جمهور، آقايان مجاب شدند چند روزي صبر کنند و اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها را به تعويق اندازند.به گزارش مهر، محمدرضا باهنر نايب رئيس مجلس در نشست خبري با تبريک 29 فروردين روز ارتش و دوم ارديبهشت سالروز تاسيس سپاه گفت: سپاه و ارتش دو بازوي نظام جمهوري اسلامي ايران براي دفاع هستند.وي با تبيين برخي مسائل روز به موضوع آغاز فاز دوم هدفمندي يارانه ها اشاره کرد و گفت: در تعطيلات نوروز با خبر شديم که واريز بخش دوم پول هدفمندي به حساب خانوار انجام شده است . اين کار طبق قانون بدون تصويب مجلس غير قانوني است.نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه دولت و مجلس در خصوص اجراي هدفمندي يارانه به توافق رسيدند تا اين طرح 5 ساله انجام شود افزود: در فاز اول اشکالاتي وجود داشت که مي بايست آنها براي آغاز فاز دوم رفع شود.

باهنر اظهار داشت: يکي از دغدغه هاي جدي مجلس در حال حاضر اين است که فاز دوم هدفمندي يارنه‌ها بدون رفع مشکلات فاز اول اجرا شود.نماينده مردم تهران با اشاره به اينکه در قانون هدفمندي يارانه ها پيش بيني شده بود تا 30 درصد از منابع اين طرح در بخش توليد صرف شود گفت: اما دولت اين کار را نتوانست انجام دهد يعني اقدام دولت در اين خصوص يا صفر بود يا نزديک به صفر.

وي در ادامه افزود: به همين خاطر توليد در داخل کشور دچارمشکل شد.نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه واريز مبلغ هدفمندي يارانه ها به حساب خانوارها باعث ايجاد تورم در ماههاي آخر سال 90 شد و مردم را دچار مشکل کرد گفت: امروز حرف همه مردم در خصوص گراني ها است. البته گراني ها عوامل متعددي داردکه بخشي از آن به خاطر عدم اجراي درست قانون هدفمندي يارانه ها است.باهنر با اشاره به لغو مصاحبه تلويزيوني رئيس جمهور در سه شنبه شب اظهار داشت: به نظر مي رسد با لغو مصاحبه رئيس جمهور، آقايان مجاب شدند چند روزي صبر کنند و اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها را به تعويق اندازند.نماينده مردم تهران با بيان اينکه دولت بيش از دو ماه بودجه را با تاخير به مجلس داد گفت: به همين خاطر است که نتوانستيم قبل از سال پرونده بودجه را ببنديم.وي در ادامه افزود: در بودجه سال 91 هم وضع بودجه دولت مشخص مي شود و هم گام بعدي در اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها.


 افزايش فشار بر ايران خطرناک است 

 ايسنا: سرگئي لاوروف تشديد فشار بر ايران از طريق اعمال تحريم را خطرناك خواند. سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در ديدار با ياکوف اميدرور، رييس شوراي امنيت ملي رژيم صهيونيستي اظهار كرد كه از نظر مسكو دامن زدن به تنش در خصوص برنامه هسته اي ايران و ايجاد دستاويز براي تشديد فشار بر تهران خطرناک است. بر اساس گزارش خبرگزاري "نووستي"، آميدرور براي يك بازديد کاري در مسکو به سر مي‌برد. برنامه هسته اي ايران از جمله موضوعاتي بود كه در جريان ديدار لاوروف و اميد رور مورد بحث قرار گرفت.

در اطلاعيه منتشره در سايت وزارت امور خارجه روسيه در باره اين ديدار آمده است: لاوروف تاكيد كرد كه دستيابي تهران به تسليحات هسته اي غير قابل قبول است. در جريان اين ديدار همچنين در مورد موضوع ايجاد ناحيه منطقه عاري از تسليحات کشتار جمعي و وسايل پرتابي آن در خاور ميانه صحبت شد.


  تحريم ايران به ترکيه آسيب زده است 

ايلنا: وزير اقتصاد ترکيه ضمن گلايه از تحريم‌هاي ايران گفت که اين تحريم ها کشورش را متضرر کرده است.به گزارش بلومبرگ، ظفر چاقلايان در اين زمينه گفت: در نتيجه تحريم ايران، صادرات ترکيه در سال جاري 20 درصد کاهش و هزينه واردات نفت اين کشور هم افزايش يافته است.

چاقلايان در پاسخ به اين پرسش که آيا تحريم ايران براي برخورد با موضوع هسته اي اين کشور شيوه درستي است يا خير، خاطر نشان کرد: هزينه اقتصادي تحريم هاي ايران را نه جمهوري اسلامي بلکه ترکيه تحمل مي کند و ديگر کشورها هم هزينه هاي اين تحريمها را مي پردازند.وي گفت: در نتيجه محدود شدن صادرات نفت ايران، قيمت نفت افزايش يافته واين مسئله به يک ناامني درتهيه انرژي براي جهانيان تبديل شده است. ترکيه 54 ميليارد دلار به خاطر انرژي در سال گذشته هزينه کرده که اين رقم نسبت به سال 2010 ، 40 درصد افزايش را نشان مي دهد.


 طارق الهاشمي: فراري نيستم  

 مهر: معاون اول فراري رئيس‌جمهور عراق که در حال حاضر در ترکيه بسر مي‌برد، گفت که از عراق فرار نکرده و به منطقه کردستان بازخواهد گشت. "طارق الهاشمي" معاون اول فراري رئيس‌جمهور عراق که در حال حاضر دو واحد آپارتماني در استانبول اجاره کرده و خود، خانواده‌اش و محافظانش در ترکيه به سر مي‌برند، اعلام کرد که از عراق فرار نکرده است و تنها براي مدت کوتاهي در ترکيه باقي خواهد ماند و سپس به "اربيل" محل اقامت موقتش در منطقه کردستان بازخواهد گشت. وي در گفت‌وگوي تلفني با روزنامه فرامنطقه‌اي "الشرق‌الاوسط" گفت: من براي مدت کوتاهي در استانبول مي‌ماند و تاکيد مي‌کنم که به منطقه کردستان بازخواهم گشت. هاشمي افزود: در حال حاضر منتظر برادر "مسعود بارزاني" رئيس منطقه کردستان هستم که قرار است [پنجشنبه؛ فردا] به ترکيه سفر کند، تا با او درباره برخي مسائل از جمله هماهنگي براي بازگشتم به اربيل گفت‌وگو کنم.


 مهمانپرست:
 تعلق جزاير سه‌گانه به ايران لايتغير و غيرقابل مذاکره است 

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان از تکرار ادعاهاي بي اساس شوراي همکاري خليج فارس در خصوص جزاير سه گانه ايراني ابوموسي، تنب بزرگ و تنب کوچک ابراز تاسف کرده و اين موضع گيري را محکوم کرد. به گزارش مهر، رامين مهمانپرست ضمن رد مفاد بيانيه اجلاس اخير وزراي خارجه اين شورا در دوحه، اين امر را دخالت آشکار در امور داخلي جمهوري اسلامي ايران توصيف و آن را محکوم کرد.مهمانپرست اظهار داشت: دوره اعلام مواضع غير سازنده در بيانيه هاي شوراي همکاري خليج فارس در خصوص جزاير سه گانه ايراني پايان يافته است.وي سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به ابوموسي را مربوط به حاکميت سرزميني ايران دانسته و افزود: تعلق اين جزاير به خاک ايران امري ثابت، لايتغير و غيرقابل مذاکره است.سخنگوي وزارت امور خارجه در پايان بر سياست اصولي دولت جمهوري اسلامي ايران مبني بر توسعه و گسترش مناسبات و همکاري ها ميان ايران و کشورهاي همسايه در خليج فارس بر اساس اصول حسن همجواري، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلي يکديگر تاکيد کرده و افزود: معرفي نمايندگان نيز در همين چارچوب و به منظور رفع سوء تفاهمات احتمالي صورت گرفته است.


 سخنگوي کميسيون امنيت ملي:
 انگليس براي اعتماد‌سازي در افكار ايرانيان راه درازي در پيش دارد 

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه دولت انگليس براي جلب اعتماد ايران تغييري در رفتار خود ايجاد نکرده است، گفت: انگليسي‌ها بايد بدانند براي اعتماد‌سازي در افکار عمومي ملت ايران راه درازي را در پيش دارند و اين موضوع به سادگي امکان‌پذير نيست.کاظم جلالي در گفتگو با خانه ملت، با اشاره به قانون مصوب سال 90 مجلس شوراي اسلامي درباره کاهش رابطه با انگليس، گفت: مصوبه انقلابي مجلس هشتم براي کاهش رابطه با انگليس به دليل رفتارهاي خصمانه اين کشور، در عرصه بين‌الملل ضربه ديپلماتيک بزرگي براي انگليس محسوب مي شد به اين جهت با يک صحنه آرايي رابطه خود را با جمهوري اسلامي ايران قطع کرد.

نماينده مردم شاهرود در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه قطع رابطه با انگليس از سوي ايران صورت نگرفت و ما فقط رابطه با دولت انگليس را به سطح کاردار کاهش داديم، افزود: کاهش رابطه با انگليس يک قانون است و تا زماني که در رفتار انگليسي‌ها تغييري ايجاد نشود اين قانون بايد اجرا شود.

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ما تغييري در رفتار انگليس نسبت به اقدامات خصمانه عليه ايران نديديم وانگليسي‌ها بايد بدانند براي اعتماد سازي در افکار عمومي ملت ايران راه درازي را در پيش دارند و اين موضوع به سادگي امکان پذير نيست.وي با اشاره به بازگشت برخي سفراي کشورهاي اروپايي به سفارت‌خانه‌هاي خود در تهران، بازگشت انگليسي‌ها به سفارت‌خانه خود و برقراري مجدد روابط را به تمايل خود انگليسي‌ها منوط دانست و بيان داشت: ما در وضعيت بي اعتمادي با انگليس به سر مي بريم و ملت ايران هيچ اعتمادي به اين کشور ندارند و دولت انگليس بايد با تغيير مواضع خصمانه خود و اعتماد سازي به فکر بازگشت باشد.مجلس شوراي اسلامي در ششم آذر ماه سال 90 طرح کاهش رابطه با ايران تا سطح کاردار را تصويب کرد. اين طرح با 87 درصد رأي نمايندگان به تصويب نهايي رسيد و لاريجاني با تشکر از نمايندگان براي تصويب طرح کاهش روابط با انگليس گفت: دولت انگليس بداند که مجلس ايران رفتار آنها را رصد مي‌کند و اين تازه اول راه است.


 نگاه هفته 

روزنامه هاي ديروز در سرمقالات خود به مهمترين مسائل اقتصادي و سياسي پرداخته بودند.

«ايستادگي در برابر تصميم دولت»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاري بود كه در آن مي‌خوانيد:

دولت بهتر است به اين موضوع توجه کند که اجراي فاز دوم هدفمند کردن يارانه‌ها نياز به مصوبه مجلس دارد و نمي‌توان خودسرانه و بدون بررسي همه زوايا، اقدام به اجراي فاز دوم کرد. تورم، موضوعي نيست که بتوان به راحتي از کنار آن گذشت و با تغيير و دست بردن در آمار، کاهش آن را به نمايش گذاشت. زندگي روزمره مردم با گراني گره خورده و نمي‌توان فشار بر زندگي مردم را فراموش کرد.دولت بهتر است به جاي اصرار بر يک اقدام و تصميم غيرکارشناسي، کميته‌اي ويژه براي مهار گراني وتورم تشکيل دهد تا شاهد آن باشيم که بيش‌از اين، دغدغه زندگي روزمره و نگراني از فردا، ذهن و روح مردم را تسخير نکند!

«از حدادعادل معلم تا حداد ديپلمات» عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد:

فاصله آرايي که با نفر دوم در تهران به دست آورد، نشان داد که همچنان داراي پايگاه اجتماعي غيرقابل رقابتي در بين اصولگرايان است. به همين جهت و با تکيه بر سرمايه اجتماعي و مقبوليت فرهنگي، حال مي‌خواهد رياست مجلس را با رداي يک ديپلمات به دست آورد. او نيک دريافته‌است که در شرايط کنوني، چگونه رئيسي بر مجلس نهم اقتضا دارد. وساطت و داوريش در چالش اين روزهاي مجلس – برکناري مرتضوي- نشان داد که به جد، خواهان ديپلمات بودن است. با اين توصيف به نظر مي‌رسد که اجماع نانوشته‌اي بر رياست مجدد حدادعادل در حال شکل‌گيري است و بايد منتظر ماند و ديد که حداد ديپلمات موفق‌تر است يا حداد معلم! و کدام‌يک در اداره مجلس نهم به صواب‌ نزديک‌تر است.

«سيا چه مي فهمد ؟!»عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي خوانيد:

اگر ايران طرف غربي را وادار كرد مؤدبانه و به دور از شلتاق هاي هميشگي پاي ميز مذاكره در اسلامبول بيايد، مي توان پيشاپيش گفت «مذاكرات بغداد» لطايف بديع تري با خود دارد. غرض از اين ادعا، پيش گويي نيست، يادآوري عبرت هاي تاريخ است. به پيشنهاد ايران، بغداد در روز سوم خرداد ميزبان دور بعدي مذاكرات خواهد بود. تحليل گران سازمان سيا و اينتليجنس سرويس حتماً اين قدر نبوغ دارند كه بفهمند بغداد 2012 با بغداد 2003 (اشغال توسط آمريكا) و بغداد 1980 (آغاز حمله نيابتي صدام به ايران) چه قدر تغيير كرده و از دشمني به دوستي و اتحاد با ايران رسيده است.

روزنامه جمهوري اسلامي درسرمقاله خود با عنوان«بهانه‌جوئي آمريكا براي ماندن در افغانستان» چنين آورده بود:

اوباما و همفكرانش در كاخ سفيد كه تحت فشار افكار عمومي اين كشور پذيرفته بودند تا پايان سال 93 خاك افغانستان را ترك كنند، براي ادامه اشغال وسوسه شده و اين نيت شوم را در قالب توافقنامه استراتژيك با افغانستان ارائه كرده‌اند. طبعاً لازمه تحميل چنين شرايط يكسويه‌اي به كابل، ايجاد زمينه استمرار ناامني در افغانستان، براي قبولاندن ادامه حضور نظاميان آمريكايي در خاك اين كشور است، در حالي كه نه تنها مردم افغانستان مخالف ادامه اين حضور اشغالگرانه هستند بلكه براساس اعلام نتايج يك نظرسنجي آمريكا 69 درصد از شهروندان اين كشور يعني از هر 10 نفر، 7 نفر، مخالف حضور نظامي آمريكا در افغانستان مي‌باشند.

«سفر بدون نتيجه» عنوان يادداشت روزنامه حمايت بود که در آن مي خوانيد:

نتيجه نهايي نشست كشورهاي آمريكايي لاتين آن بود كه در پايان بيانيه‌اي صادر نشد و رئيس جمهور كلمبيا صراحتا اعلام كرد كه نشست با ناكامي همراه بوده است. ثانيا محور ديگر سفر اوباما را بخش ديپلماسي عمومي يا همان بهبود چهره آمريكا در ميان مردم تشكيل مي داد. برخي از ناظران سياسي براين عقيده‌اند كه اوباما براي اجراي اين طرح حتي حضور هيلاري كلينتون وزير امور خارجه آمريكا در ميهماني‌ها و كافه‌هاي كلمبيا را اجرا كرد تا چنان وانمود سازد كه جايگاه آمريكا در اين كشور و كل منطقه چنان است كه حتي وزير خارجه آمريكا اين چنين در ميهماني ها با آنها به جشن و پايكوبي مي‌پردازد.

«بانکداري اجتماعي زماني براي خدمت بيشتر به جامعه»عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد بود كه در آن مي‌خوانيد:

در بانکداري اجتماعي در عين حالي که پاسخگويي به نيازهاي واقعي امروز مد نظر است به پايداري و دوام اجتماعي، فرهنگي و زيست بوم جامعه نيز توجه مي‌شود. در بانکداري اجتماعي هر فعاليتي که از سوي بانک‌ها انجام مي‌پذيرد بر پايه خلق بازدهي چندگانه است؛ يعني بازدهي که در آن سود حاصل از فعاليت‌ها و مبادلات پولي نه هدف نهايي، بلکه لازمه‌اي براي رسيدن به مقاصدي بالاتر است؛ مقصدي که تعهد ما به محيط و پيرامون و جهان ماست و سود بالاتر تنها به ما اين انعطاف‌پذيري را مي‌بخشد که بر سر آن هدف والا بمانيم.


 خبر روز 

تنها 30 درصد درياچه اروميه باقي ماند!

نماينده مردم اروميه در مجلس، نسبت به وضعيت خشكي درياچه اروميه هشدار داد و در عين حال خواستار رسيدگي هرچه سريعتر به وضعيت انتقال آب به اين درياچه شد.به گزارش ايسنا، نادر قاضي‌پور در تذكر شفاهي خود در صحن علني امروز مجلس ضمن تذكر نسبت به ادعاي مسئولين اماراتي در خصوص جزاير سه‌گانه گفت: روز دوشنبه شاهد بوديم كه رييس‌جمهور كلنگ انتقال آب خزر به استان سمنان را زدند تا سمنان و شهر خود يعني گرمسار را آباد كنند اما اين در حالي است كه نگين ايران يعني درياچه اروميه خشك و كوير مي‌شود.وي با بيان اينكه مسئولين در قبال وضعيت درياچه اروميه فقط حرف تحويل مردم داده‌اند، تصريح كرد: تنها راه‌حلي كه وزارت نيرو مطالعه و اعلام كرده انتقال آب از سد ارس به درياچه اروميه است كه به فاصله 17 كيلومتر و با قيمت بسيار ارزان‌ مي‌باشد.نماينده مردم اروميه در مجلس خاطر نشان كرد: فقط 30 درصد درياچه اروميه باقي مانده است كه اگر اين انتقال صورت نگيرد ميليون‌ها آذري زبان اما مسلمان، ولايت‌مدار، انقلابي و وطن‌پرست كوچ خواهند كرد.


 دستور رييس قضا به دادستاني كل و سازمان بازرسي:
 خيلي دقيق و فوري هك كردن اطلاعات ‌بانك‌ها مورد بررسي قرار گيرد 

رييس قوه قضاييه خواستار حفظ حرمت و آبروي افراد از سوي رسانه‌ها و افراد و گروه‌هاي داراي قدرت و تريبون شد و از عزم دستگاه قضايي در برخورد قاطع با افراد و گروه‌ها و رسانه‌هايي خبر داد که آبرو، اعتبار و حرمت افراد يا مسئولان کشور را به ناحق خدشه‌دار مي‌سازند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تاکيد بر لزوم برخورد کريمانه و محترمانه تمام بدنه دستگاه قضايي با اربا‌ب‌رجوع و پرهيز از برخوردهاي نامناسب با مراجعان به دستگاه قضايي تصريح كرد: وظيفه قوه قضاييه برخورد با ظلم و رسيدگي به مظالم است اما اين برخورد بايد در عين احترام و توجه به کرامت انساني صورت گيرد.

وي خطاب به رسانه‌ها و افراد داراي تريبون ادامه داد:‌ روزنامه‌ها، رسانه‌ها و تمامي افراد و گروه‌هايي که داراي تريبون هستند بايد بدانند که حق سوء استفاده از اين قدرت را ندارند؛ گر چه متاسفانه برخي روزنامه‌ها، سايت‌ها و حتي وبلاگ‌هايي که مثل قارچ روييده‌اند به راحتي به افراد توهين مي‌کنند و همواره در مقام افترا و شايعه‌پراکني هستند و حتي آن هنگام که دستگاه قضايي حسب وظيفه قانوني خود به برخورد با اين متخلفان مي‌پردازد طلبکارانه اعلام مي‌کنند که چرا دستگاه قضايي برخورد مي‌کند.

رييس دستگاه قضايي افزود: خود اين مسئله كه مي‌گويند «چرا قوه قضاييه با سايت‌ها و روزنامه‌ها و رسانه‌هايي که توهين مي‌کنند، برخورد مي‌کند؟» نيز نوعي توهين به قوه قضاييه است و من اعلام مي‌کنم که قوه قضاييه به شدت و با قاطعيت با تمام کساني که آبرو و اعتبار افراد و مسئولان را مي‌برند، برخورد مي‌کند زيرا وظيفه ما برخورد است و وظيفه رسانه‌ها نيز شفاف‌سازي و سالم‌سازي جامعه از طريق انتقادهاي درست و در چارچوب قانون و به دور از توهين و افترا و بردن آبروي افراد است.

آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه وجود رسانه‌هاي پرقدرت و سالم به سالم‌سازي جامعه کمک مي‌کند و حضور آنها ضروري است، اظهار كرد: مجازات توهين به افراد و مسئولان در قانون نظام جمهوري اسلامي ايران بسيار سنگين است و دستگاه قضايي به هيچ فردي اجازه نمي‌دهد که با توهين کردن به افراد راه را براي مقاصد سياسي خود باز کند.

وي همچنين با اشاره‌ به موضوع اخير پيش آمده در بانک‌ها و لزوم ارتقاي امنيت بانک‌ها خاطرنشان كرد:‌ اخيرا مصاحبه‌‌ها و اخباري درباره لو رفتن برخي شماره کارت‌هاي بانکي مردم منتشر شده است که از دادستاني کل کشور و سازمان بازرسي کل کشور مي‌خواهم با سرعت به اين موضوع بپردازند و صحت و سقم آن را بررسي و نتيجه رسيدگي و گزارش‌هاي خود را به منظور حفظ آرامش مردم اعلام کنند. بانک‌ها نيز موظفند براي ارتقاي سطح حفاظت و امنيت مالي مردم تلاش کنند.

رييس دستگاه قضايي به مسئله مذاکرات هسته‌اي ايران و کشورهاي 1+5 نيز اشاره کرد و با تاکيد بر اينکه لحن مذاکرات نشست اخير ترکيه نشان داد که کشورهاي غربي پي برده‌اند ايران حاضر به عقب‌نشيني از حق مسلم خود در استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته اي نيست، يادآور شد: با توجه به تاکيد جمهوري اسلامي ايران بر حق مسلم خود و با الهام از رهنمودهاي داهيانه رهبر معظم انقلاب مبني بر حرام بودن استفاده از سلاح هسته اي و نيز وحدت و انسجام تمام مسئولان در اين مسئله، طرف‌هاي مذاکره‌کننده با ايران اين مسئله را پذيرفتند که ايران از حق خود عقب نخواهد نشست و به همين دليل اين کشورها بدون هيچ پيش‌شرطي پاي ميز مذاکره نشستند و اين موضوع يک پيروزي بزرگ براي ملت ما بود.

آملي لاريجاني با ابراز اميدواري نسبت به "سر عقل آمدن غربي‌ها و ادامه روند مذاکرات با توجه به احترام و پذيرش حق مسلم ايران در دستيابي به انرژي هسته اي صلح‌آميز" گفت: غربي‌ها بايد به دنبال جلب اعتماد مردم و مسئولان ايران برآيند و در اين زمينه گام‌هاي مثبتي بردارند.

وي در ادامه، توقعات و انتظارات از قوه قضاييه را بسيار بالا توصيف و تصريح كرد: توقعات گسترده از قوه قضاييه که تا حدودي به حق و به‌جاست برگرفته از اصول 156 به بعد و اصول پراکنده‌ ديگري است که در قانون اساسي آمده است و ما هم اعتراضي نسبت به اين توقعات و انتظارات نداريم و تمام تلاش خود را براي انجام وظايف و پاسخگويي به اين توقعات در حد توان و امکانات انجام مي‌دهيم.

رييس قوه قضاييه برگزاري دادگاه فساد بزرگ مالي و نيز مقابله جدي با اخلالگران امنيت اجتماعي مردم را نمونه‌هايي از عزم دستگاه قضايي در پاسخ به توقعات بر حق از دستگاه قضايي دانست و ادامه داد: دستگاه قضايي هرگز در انجام وظايف خود کوتاهي نخواهد کرد و در مسئله دادگاه اخير هم مي‌بينيم که چگونه مسئولان، قضات و کارشناسان قوه قضاييه در مراحل مختلف براي رسيدگي دقيق و سريع به اين پرونده تمام تلاش خود را به کار مي‌برند.آملي لاريجاني همچنين با تبريک روز ارتش، از زحمات و تلاش‌هاي تمام فرماندهان و پرسنل ارتش قدرداني کرد و افزود: ارتش جمهوري اسلامي ايران هر روز در مسير پيشرفت و افزايش توان حرکت مي‌کند و اکنون نيرويي بسيار قابل توجه و مورد احترام در حفظ اقتدار کشور و بقا و دوام نظام اسلامي است.


 وزير امور خارجه :
 غرب در مسئله تحريم‌ها تجديد نظر كند 

علي اكبر صالحي با اشاره به موضوع هسته‌يي ايران و مذاكرات پيش رو با 1+5 در بغداد گفت: اكنون مشكل ما نقص اعتماد متقابل است. ما خودمان را حق مي‌دانيم؛ آنها هستند كه به خاطر مسائل ديگري پيمان‌شكني كردند. به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص مباحث مطرح شده مبني بر لغو تحريم‌ها سوال شد كه وي پاسخ داد: من قصد ندارم تا اجلاس بعدي در بغداد در خصوص اين موضوع صحبت كنم. به اندازه كافي در اين زمينه اطلاع‌رساني شده است و جا دارد از رسانه‌هاي جمعي كشورمان تشكر كنم كه به خوبي به اين مساله پرداختند.وي يادآور شد: اگر دقت كرده باشيد تيتر خبرها را من انتخاب نمي‌كنم، ولي وقتي خبر را مي‌خوانيد درمي‌يابيد كه همخواني چنداني ميان تيتر و متن خبر وجود ندارد. ما گفتيم اقدام به بررسي مسائل تحريم (كنند). همان‌طور كه مي‌دانيد پرونده ساختگي هسته‌يي ايران موضوعي در اصل سياسي است و نه فني و حقوقي.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، صالحي روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با بيان اين كه «ما به ان‌.پي‌.تي اهميت مي‌دهيم و خود را ملزم به رعايت آن مي‌دانيم» به غرب «توصيه» كرد، «غرب اگر مي‌خواهد اعتمادسازي كند بايد اعتمادسازي را در عرصه تحريم آغاز كند.» با اين وجود برخي رسانه‌هاي خارجي اين توصيه را به عنوان يك پيش شرط براي اجلاس بغداد تلقي كردند. وزير امور خارجه ايران: ما گفتيم (1+5 تا قبل از اجلاس بغداد) اقدام به بررسي مسائل تحريم (كند).

صالحي همچنين امروز افزود: در اين اجلاس قرار بر اين شد تا نقشه راهي را تعيين كنند و يك نوع طرح گام به گامي داشته باشند كه توضيحات آن در زمان خودش اعلام مي‌شود.

وي گفت: اكنون مشكل ما نقص اعتماد متقابل است. ما خودمان را حق مي‌دانيم؛ زيرا اعلام كرديم به دنبال سلاح هسته‌يي نيستيم و بر همين اساس استوار و محكم صحبت ‌مي‌كنيم. اگر غير از اين بود در موضع‌گيري‌هاي ما ترديد و تناقض مي‌شد. آنها هستند كه به خاطر مسائل ديگري پيمان‌شكني كردند.

صالحي ادامه داد: آنها بايد مقدمه‌اي از اعتمادسازي را از خود بروز دهند و آنها مي‌توانند در بحث تحريم شواهدي را نشان دهند تا در نشست بغداد سريعتر بحث را دنبال كنيم. اگر آنها مي‌خواهند موضوع را طول دهند، مشكل خودشان است. وزير امور خارجه كشورمان به اهالي رسانه توصيه كرد، از حالا مسئولان را براي اظهارنظر تحت فشار قرار ندهند تا پس از نشست بغداد به تفصيل مساله را براي افكار عمومي روشن كنيم.وي يادآور شد: من هميشه گفته‌ام كه نشست استانبول يك قدم به جلو خواهد بود و نسبت به نشست بغداد نيز اميدوارم.

صالحي به مردم توصيه كرد كه وقتي يك موضوع سياسي ـ بين‌المللي تغير و تحول مي‌يابد، نبايد اقتصاد ما را تحت تاثير خود قرار دهد، بايد از ورود به اقتصاد شرطي پرهيز كرد. مردم نبايد اشتباه كنند. يك بار اين اشتباه صورت گرفت و قيمت‌ها افزايش يافت و اين افزايش كاذب و حبابي بود؛ بنابراين نبايد خيلي نسبت به صحبت‌ها حساسيت نشان دهند. اگر قرار باشد ما خود را به اين اظهارنظرها وصل كنيم اشتباه بزرگي است و عزيزاني كه فريب اين حرف‌ها را بخورند پشيمان مي‌شوند. ما بايد اقتصاد خودمان را از اينگونه اظهارنظرهاي سياسي مصون كنيم.

صالحي در پاسخ به سوالي مبني بر اعدام چند ايراني در عربستان به اتهام قاچاق مواد مخدر گفت: ما تعداد زيادي زنداني به اتهام قاچاق موادمخدر در عربستان داريم. به ما خبر رسيد كه قرار است چند نفر را در اين رابطه اعدام كنند، ما طي تماس تلفني با وزير امور خارجه عربستان ضمن مذاكره در خصوص مسائل موجود بيان كرديم كه تامل در اين امر حكيمانه‌تر است.

علي اكبر صالحي: آنها (1+5) بايد مقدمه‌اي از اعتمادسازي را از خود بروز دهند و مي‌توانند در بحث تحريم شواهدي را نشان دهند تا در نشست بغداد سريعتر بحث را دنبال كنيم.وي افزود: ما چند توافقنامه از جمله استرداد مجرمين به عربستان فرستاديم و خواسته بوديم كه ضمن بررسي در خصوص آنها اعلام نظر كنند.وزير امور خارجه با قدرداني از وزير خارجه عربستان گفت: ايشان تلاش خود را در خصوص مورد مذكور انجام دادند و روز بعد تماس گرفته و گفتند اجراي حكم ايراني‌ها فعلا معلق مانده كه اين نشانه خوبي است.


 يک نکته از هزاران 

سازمان ميراث ‌فرهنگي و گردشگري اعلام کرد: تبديل جزيره"ابوموسي" به منطقه نمونه گردشگري تصويب شده است. همچنين سوبسيدهايي براي سفرهموطنان به اين جزيره لحاظ خواهد شد .اين خبر خوشي بود که با وحدت مسولان و مردم در جهت حمايت از منافع ملي کشورمان به منصه ظهور رسيد.اين حادثه ميمون اين حسرت را در دل هر ايراني قرار مي دهد که چرا در ديگر مسائل و مشکلات کشور اين وحدت رويه وجود ندارد...!


 ميز خبر 

 موضع آمريکا درباره جزاير سه گانه اعلام شد

در بيانيه وزارت خارجه آمريکا بدون تاييد اماراتي يا ايراني بودن جزاير سه گانه آمده است: آمريکا از خواسته دولت امارات براي حل اين نزاع از طريق گفتگو يا مراجعه به دادگاه بين المللي لاهه، اعلام حمايت مي کند.وزارت خارجه آمريکا در بيانيه با توصيف مسئله جزاير سه گانه به عنوان "اختلاف مرزي" ميان ايران و امارات، خواستار حل "مسالمت آميز" اين اختلافات شد.

به گزارش عصرايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، "مارک تونر" سخنگوي وزارت خارجه آمريکا روز سه شنبه در بيانيه اي خواستار حل مسالمت آميز اختلاف مرزي ميان ايران و امارات شد و گفت: سفر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران به يکي از جزاير مورد نزاع، باعث پيچيده شدن اين مشکل شده است.در اين بيانيه بدون تاييد اماراتي يا ايراني بودن جزاير سه گانه آمده است: آمريکا از خواسته دولت امارات براي حل اين نزاع از طريق گفتگو يا مراجعه به دادگاه بين المللي لاهه، اعلام حمايت مي کند.تونر افزود: واشنگتن از تهران مي خواهد به درخواست ها و پيشنهادات امارات در اين زمينه، پاسخ دهد.در همين زمينه، وزيران خارجه شوراي همکاري خليج فارس در نشستي در دوحه، ضمن محکوميت سفر اخير محمود احمدي نژاد به جزيره ابوموسي، از مالکيت امارات بر سه جزيره ايراني ابوموسي، تنب بزرگ و تنب کوچک در خليج فارس اعلام حمايت کردند.6 کشور عربستان سعودي، کويت، قطر، بحرين، امارات و عمان عضو شوراي همکاري خليج فارس هستند.

اتحاديه اروپا: کاهش تحريم ايران منتفي است

وزير امورخارجه دانمارک گفت تحريم ها عليه ايران برداشته نخواهد شد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، "فيلي سوندال" وزير امور خارجه دانمارک که کشورش رياست دوره اي اتحاديه اروپا را برعهده دارد گفت: تا زماني که ايران گام هايي را براي انجام تعهداتش درباره برنامه هسته اي صورت ندهد زمينه اي براي کاهش تحريم ها عليه ايران وجود نخواهد داشت.سوندال در پاسخ به سئوالي درباره اينکه آيا امکان کاهش تحريم هاي ايران همزمان با ادامه مذاکرات1+5 و ايران وجود دارد؟ به خبرنگاران گفت: معتقدم اين موضوع بسيار خطرناک است که به ايراني ها بگوييم ما بخشي از تحريم ها را برمي داريم.وزير خارجه دانمارک افزود: ايراني ها در زمينه انجام مذاکرات بسيار طولاني مدت و بي نتيجه، قهرمان جهاني اند.در همين حال هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا هم گفت که اين کشور تحريم هايش را عليه ايران ادامه مي دهد.

وي ادامه داد: آمريکا تحريم ها و اعمال فشارهاي ديگر را عليه ايران ادامه مي دهد. من به اصل "گام در برابر گام" ايمان دارم ولي معتقدم در اين شرايط ايراني ها بايد جديت خود را نشان دهند. بايد منتظر بمانيم و ببينيم ايراني ها در نشست بغداد چه چيزي ارائه مي کنند.نشست مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 در شنبه گذشته در شهر استانبول برگزار شد. اين نشست به گفته دو طرف مذاکره کننده، با نتيجه مثبت همراه شد. قرار است مرحله بعدي مذاکرات روز سوم خرداد 91 در شهر بغداد برگزار شود.

کره شمالي رسما توافق اخير با آمريکا را باطل کرد

کره شمالي اعلام کرد توافق اخير اين کشور با آمريکا ديگر الزام آور نيست.شبکه تلويزيوني الجزيره انگليسي به نقل از منابع خبري کره شمالي گزارش داد: کره شمالي مي گويد توافق اخير اين کشور با آمريکا ديگر الزام آور نيست.اين توافق در فوريه صورت گرفت و براساس آن قرار شد آمريکا صدها هزار تن مواد غذايي به کره شمالي ارسال و در عوض اين کشور به بازرسان آژانس بين المللي هسته اي اجازه دسترسي به تاسيسات اين کشور را بدهد.کره شمالي اکنون مي گويد اين توافق با آمريکا ديگر الزام آور نيست.

سفير آمريکا در تل آويو : رويکرد ديپلماتيک با ايران به معناي کنارگذاشتن ديگر گزينه ها نيست

سفير آمريکا در اسراييل در سخناني اعلام کرد که هيچ کشوري در جهان مثل اسراييل با چالشي همچون ترس هميشگي از حملات راکتي مواجه نيست .به گزارش عصر ايران " دانيل بي شاپيرو " سفير آمريکا در اسراييل در سخناني در تل آويو ضمن اعلام اين مطلب گفت که در هيچ کشوري مثل اسراييل حتي در کودکستان ها و مهدهاي کودک پناهگاه ساخته نشده است.شاپيرو با اشاره به اين مساله که مصري ها بايد به قرار داد صلح خود با اسراييل افتخار کنند ، با انتقاد تلويحي از مواضع اخوان المسلمين و ديگر اسلامگرايان مصري مدعي شد که نمي توان در يک دست سلاح داشت و با دست ديگر به سمت صندوق هاي راي رفت.سفير آمريکا در ادامه با اشاره به بحث هسته اي ايران گفت که ترجيح دولت اوباما براي استفاده از رويکرد ديپلماتيک براي حل و فصل مساله هسته اي ايران هرگز به معناي کنار گذاشتن ديگر گزينه هاي مطرح نيست.

وي با اذعان به اين مساله که شانس حل مساله هسته اي ايران از دريچه ديپلماسي رو به کاهش است افزود که زمان به سرعت در حال گذشت است و ايران بايد سريعا در مواضع هسته اي خود تجديد نظر کند. شاپيرو مدعي شد : تسليح ايران به سلاح هسته اي نه تنها تهديدي موجوديتي عليه اسراييل است بلکه تهديدي جدي عليه صلح و امنيت بين المللي و منافع امنيتي آمريکا و متحدان و نيروهاي آمريکايي در منطقه و سراسر جهان است .

وزارت کشور عراق اعلام کرد؛ منافقين خواهان بازگشت به ايران هستند

وزارت کشور عراق با صدور بيانيه اي از اتمام کار انتقال 1600 نفر از اعضاي گروهک تروريستي منافقين به اردوگاه ليبرتي خبر داد.به گزارش مهر به نقل از پايگاه نهرين نت، وزارت کشور عراق اعلام کرد: انتقال 1600 نفر از اعضاي گروهک تروريستي منافقين از اردوگاه العراق الجديد(اشرف سابق) به اردوگاه ليبرتي به اتمام رسيده است.

در اين بيانيه آمده است : از ميان اعضاي گروهک منافقين حدود هزار نفر خواهان بازگشت به ايران هستند و چهل نفر ديگر به کشورهاي اروپايي منتقل مي شوند.از سوي ديگر "عدي الخدران" فرماندار منطقه الخالص در استان ديالي بيان کرد: کميته هاي نظارت بر تخليه اردوگاه العراق الجديد از انتقال 1600 نفر از اعضاي گروهک منافقين به ليبرتي خبر دادند.اين در حالي است که منابع امنيتي فاش کردند: اعضاي گروهک منافقين اسنادي که ارتباط آنها را با رژيم صدام و برخي سياستمداران کنوني عراق از جمله فهرست العراقيه برملا مي کرد، سوزانده اند.منابع مذکور بيان کردند: صالح المطلک، ظافر العاني و احمد الدايني از جمله اعضاي فهرست العراقيه روابط محکمي با گروهک منافقين دارند و براي آنها تبليغ مي کنند.


 سرمقاله 

 وبلاگ نويسي، دنياي خوب و بد

فائزه رفيعي طباطبايي

مفهوم حقيقت از ديرباز يكي از دغدغه هاي اساسي ذهن بشر بوده است اما در حال حاضر با وسعت دنياي مجازي اينترنت، مرز عالم واقع و مجاز بيش از پيش مبهم و نامشخص شده است. يكي از ابزارهايي كه امروزه بسيار مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته است و امكانات نامحدودي در اختيار افراد قرار مي دهد وبلاگ است.

وبلاگ نويسي در سال هاي اخير در كشور ما به شدت مورد استقبال قرار گرفته است و از آنجا كه براي ايجاد آن هيچ هزينه اي پرداخت نمي شود و به سادگي مي توان با كمترين اطلاعات كامپيوتري اقدام به ساخت يك وبلاگ كرد، بسياري از افراد با اهداف متفاوتي دست به اين كار مي زنند.

نكته جالب توجه تنوع موضوع و كاركردهاي متفاوت وبلاگ هاست. با اندكي تامل مي توان فهميد افرادي كه اقدام به وبلاگ نويسي مي كنند عموما افرادي هستند كه همصحبت مناسبي در دنياي حقيقي ندارند و يا به علت محدوديت هاي متفاوت از جمله معلوليت هاي جسمي، عدم اعتماد به نفس و يا ملاحظات اجتماعي قادر به ايجاد ارتباط با افراد ديگر نيستند.

به همين خاطر يكي از مزاياي وبلاگ نويسي پر شدن خلاء همصحبت مناسب و به اشتراك گذاشتن تجربه هاي فردي است. افراد انواع تجربه هاي خود را در معرض استفاده عموم قرار مي دهند. از تجربيات ساده آشپزي و فرزند داري تا مسائل بغرنج خانوادگي و اجتماعي. در اين ميان مي توان به تاثير مثبت وبلاگ هاي مذهبي و آموزشي اشاره كرد كه باعث بالا رفتن ميزان معنويت و سطح معلومات جامعه مي شود.

با وجود تمام مزاياي نام برده، وبلاگ نويسي نيز مانند ساير ابزارهاي مدرن تكنولوژي ابعاد متفاوتي دارد و استفاده ناصحيح از آن باعث آثار سوء اجتماعي و اخلاقي خواهد شد. گاهي زواياي منفي اين پديده اجتماعي شامل: سودجويي هاي مالي، نشر اكاذيب، تشويش اذهان عمومي، گسترش فساد اخلاقي و ... است.

البته كاملا آشكار است كه اين استفاده هاي اشتباه نبايد مانع از گسترش پديده وبلاگ نويسي شود چرا كه نمي توان امتيازات خوب و مثبت اين پديده را ناديده گرفت.امتيازاتي مانند: آشنايي با فرهنگ هاي متفاوت و نگرش هاي تازه، آموزش مسائل كاربردي خانواده ها، عرضه بي واسطه آثار هنري و ادبي نسل جوان و نوجوان، تفريح و سرگرمي كم هزينه و آسان، دسترسي به مسائل روز دنيا و ... .

لذا براي مبارزه با آثار مخرب وبلاگ نويسي، ضروري است تا پليس نظارت عميق و دقيقي بر مطالب وبلاگ ها داشته باشد. ولي از آنجا كه تعداد اين وبلاگ ها نامحدود است، بهترين راه، فرهنگ سازي و آموزش جوانان و نوجوانان كشور است.

اقداماتي نظير انتخاب وبلاگ برتر يا مسابقات وب نويسي كه چندي است به بهانه هاي متفاوت و با موضوعات مختلف برگزار مي شود باعث اعتلاي سطح فرهنگ جامعه و استقبال از وبلاگ هاي برتر و عالي مي شود.خانواده ها نيز مي توانند با آموزش و تربيت صحيح فرزندان خود و نظارت بر فعاليت هاي اينترنتي آنان مانع از گسترش وبلاگ هاي منفي و ناسالم شوند.


 عضو کميسيون امنيت ملي:
 اتحاديه عرب به جاي دخالت در امور ايران کشتار مردم بحرين را بررسي کند 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: به اتحاديه عرب توصيه مي‌کنم که به جاي پرداختن به موضوعات داخلي ايران به وضعيت نابسامان و کشتار عرب‌ها در بحرين و منطقه بپردازد.به گزارش مهر، محمدکريم عابدي، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي درباره رويکردهاي اتحاديه عرب در قبال سفر رئيس‌جمهور کشورمان به ابوموسي و برگزاري جلسه اين اتحاديه در دوحه با همين موضوع، بيان کرد: به اين ها توصيه مي‌کنم که به جاي پرداختن به اين موضوعات وضعيت نابسامان و کشتار عرب‌ها در بحرين را بررسي کنند.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر مسئله‌اي که همه مسلمانان را دردمند کرده است موضوع کشتار جوانان در بحرين است،‌ گفت: موضوع ديگر منطقه که اتحاديه عرب بايد مورد توجه قرار دهد،‌مسئله حمايت‌هاي مالي از ترورهايي است که در سوريه انجام مي‌شود و مسئله ديگر منطقه نيز مربوط به يمن است که توجه اتحاديه عرب را مي‌طلبد. نايب رئيس کميته حقوق بشر مجلس ضمن محکوم کردن حرکت نابخردانه وزير خارجه امارات در اين مقطع زماني،‌ خاطرنشان کرد: ملت جهان ديگر فريب اين ياوه‌گويي‌ها را نمي‌خورند. سفر احمدي‌نژاد به ابوموسي که يک سفر عادي درداخل کشور بود هيچ موضوعيتي ندارد که اتحاديه عرب بخواهد به آن بپردازد. وي تأکيدکرد: اتحاديه عرب و امارات در حال حاضر از مثلث انگليس،‌ آمريکا و صهيونيست پيروي مي‌کند و در جهت تقويت رژيم صهيونيستي تلاش مي‌کند.به گفته عابدي، جمهوري اسلامي ايران در قبال اين رفتار جهان و ملت‌هاي آزادانديش را آگاه مي‌کند. در حقيقت پاسخ يک چنين رفتاري را از سوي اتحاديه عرب بايد ملت عربستان بدهند.

وي تصريح کرد: ما هميشه حامي ملت‌هاي منطقه و خواهان خروج بيگانگان هستيم. مهم جلوه دادن يک چنين مسائلي در منطقه به يک اسباب بازي شباهت دارد که امروز به دست امارات افتاده است. آنها به جاي آنکه به فکر نواميس و زير سئوال رفتن عربي باشند به مسائلي مي‌پردازند که هيچ موضوعيتي ندارد.

 


 آغاز فرصت تبليغات مرحله دوم انتخابات مجلس اعلام شد 

:وزير کشور اعلام کرد که فرصت قانوني تبليغات نامزدهاي راه يافته به دور دوم انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از پنجشنبه هفتم ارديبهشت آغاز مي شود و صبح پنجشنبه 14 ارديبهشت پايان مي يابد. به گزارش ايلنا، مصطفي محمدنجار در پايان جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران افزود که هماهنگي هاي لازم بين مسوولان اجرايي براي برگزاري انتخابات دور دوم در 15 ارديبهشت ماه نيز همچون مرحله اول انتخابات انجام شده و تمامي برنامه ريزي ها در ستاد انتخابات کشور و ستادهاي استاني انجام شده است.

وي اظهار داشت که 65 نماينده در 33 حوزه باقي مانده تعيين تکليف نشده اند و بايد در مرحله دوم انتخابات، انتخاب شوند و در اين راستا، 130 نفر براي 65 کرسي نمايندگي در 33 حوزه انتخابيه در مرحله دوم انتخابات با هم رقابت خواهند کرد.وزير کشور با تاکيد مجدد بر وجود آمادگي و انجام همه اقدامات اجرايي براي برگزاري انتخابات اضافه کرد که در 1500 شعبه در 8 استان، انتخابات به صورت رايانه اي انجام مي شود و در تهران نيز انتخابات رايانه اي خواهيم داشت.


 محمدزاد در ديدار معاون وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان تأکيد کرد:
 ضرورت ايجاد ارتباط گسترده رسانه اي بين دو ملت ايران و افغانستان 

محمدجعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتي و اطلاع رساني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ميزبان مبارز راشدي معاون رسانه اي وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان بود.به گزارش روابط عمومي معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني، در اين ديدار محمدزاده گسترش مناسبات رسانه اي با کشورهاي دوست و همسايه را از سياستهاي معاونت مطبوعاتي عنوان کرد.

محمدزاده در نشست امروز با آقاي راشدي بر اين نکته تأکيد کرد که ريشه هاي تاريخي، و فرهنگي دو ملت ايجاب مي کند ارتباطات دو ملت را هرچه بيشتر گسترش داده و شکوفا تر کنيم و اين مسأله علي الخصوص در حوزه رسانه از اهميت ويژه اي برخوردار است. معاون مطبوعاتي وزير ارشاد تصريح کرد: اهالي رسانه هاي ما امروز نياز جدي دارند که براي آگاه شدن از واقعيت هاي کشور افغانستان حتما به اين کشور سفر کنند. همچنين رسانه هاي کشور دوست و برادر افغانستان نيز براي ايجاد ارتباط بيشتر و آشنايي با توانمندي هاي ملت ايران لازم است که از ايران بازديد کنند.

در اين ديدار محمدزاده تأکيد کرد: لازم است علاوه بر تبادل هيئت هاي رسانه اي توافقاتي هم در زمينه آموزش خبرنگاران صورت پذيرد. در اين زمينه جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد که دوره هايي آموزشي براي خبرنگاران رسانه هاي افغانستان برگزار کند تا اهالي رسانه و خبرنگاران افغانستان از توانمندي هاي مطبوعاتي و آموزشي رسانه اي ايران استفاده کنند. مبارز راشدي معاون وزير فرهنگ و اطلاع رساني افغانستان نيز در اين ديدار ضمن استقبال از برنامه هاي پيشنهادي معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و تأکيد بر نياز جدي دو کشور به گسترش مناسبات رسانه اي، جمهوري اسلامي ايران را کشوري توانمند در حوزه هاي مختلف ارزيابي نمود و بر ضرورت برنامه ريزي سريع براي عملياتي نمودن مناسبات فرهنگي و رسانه اي تأکيد کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي