جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143

با اعلام جزئياتي از پرونده فساد جديد مالي؛
پورمحمدي خبر داد: نقش خاوري در فساد 100 ميليون يورويي


مي‌توانم رئيس جمهور فرانسه بمانم


دعوت آمريكا ازچين عليه ايران


چاوز در آستانه معلوليت قرار گرفت


موج كوتاه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبـر

دبير شوراي نگهبان:
دودستگي مسوولان، دودستگي مردم را به دنبال دارد

پايان شمارش آراء در سراسر كشور؛
پرونده انتخابات مجلس نهم بسته شد


محسن رضايي : در زمينه‌ زندگي و جامعه، شكاف‌هاي عميقي را شاهديم


اوباما: وقت آن رسيده از جنگ‌هاي خارجي دست برداريم و به امور داخلي آمريکا برسيم


آمانو: اولويت در مذاكرات با ايران دسترسي به پارچين است

برگزاري جلسه مجمع تشخيص با حضور سران سه قوه ؛
آيت الله هاشمي رفسنجاني: اميدوارم همكاري مجمع و مجلس نهم بهتر و مؤثرتر دنبال شود


سرمقاله


 با اعلام جزئياتي از پرونده فساد جديد مالي؛
 پورمحمدي خبر داد: نقش خاوري در فساد 100 ميليون يورويي 

رييس سازمان بازرسي كل كشور به تشريح جزئياتي از پرونده فساد جديد مالي موسوم به فساد 100 ميليون يورويي پرداخت.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي در نشستي خبري در استان هرمزگان درباره پرونده فساد جديد مالي تصريح كرد: از 100 ميليون يورو 71 ميليون يورو با پيگيري‌هاي به‌هنگام در حال بازگردانده شدن به بانك است. همچنين هفت ميليون يورويي كه به ريال تبديل شده است، وثيقه مورد نياز را دارد.وي با بيان اينكه «اين پرونده زواياي پيچيده و سنگيني دارد»، ادامه داد: رييس فراري بانك ملي نيز در اين پرونده نقش دارد و اين وام به دستور و موافقت او تعلق گرفته است ولي اينكه آيا در اين مسير پولي جابه‌جا شده يا خير بايد در مراحل رسيدگي مشخص شود.رييس سازمان بازرسي كل كشور درباره احتمال رد پاي سياسيون استان هرمزگان در اين پرونده نيز اظهار كرد: چيز خاصي نديديم. اين پرونده در سطح ملي مطرح بود. درست است كه پول در استان هرمزگان پرداخت شده است ولي ربطي به استان ندارد. تمام اسناد در تهران انجام شده ولي به بانك استان حواله شده است تا اين وام را در اين استان دريافت كنند.

پورمحمدي درباره متهمان اين پرونده نيز خاطرنشان كرد: اين پرونده چهارده متهم دارد كه احضار شده‌اند و وثايق لازم اخذ شده و با قرار آزاد هستند اما اينكه پرونده چطور بررسي شود بر عهده دادسراست.وي در پاسخ به اين سوال كه آيا افرادي در ارتباط با اين پرونده ممنوع‌الخروج شده‌اند يا خير؟ گفت: تعدادي ممنوع‌الخروج شده‌اند.رييس سازمان بازرسي كل كشور همچنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا شركت درگير در اين پرونده در استان هرمزگان فعال بوده است يا خير؟ تصريح كرد: اين شركت در استان هرمزگان و خارج از كشور فعال بوده است.

پورمحمدي در پاسخ به اظهارات خبرنگاري كه مي‌گفت «به نظر مي‌رسد فساد اقتصادي در كشور در حال نهادينه شدن است»، اظهار كرد: ما تلاش داريم نهادينه نشود. برخي مسيرها كه طي شده اين نگراني را به وجود آورده كه نهادينه شود. بايد تمام همت خود را معطوف كنيم كه نهادينه نشود. اينكه چطور بايد با اين فساد مبارزه كرد، مقام معظم رهبري فرمودند كه بايد همه نظام، قوا، اركان نظام و دستگاه‌هاي مختلف دور هم جمع شده، هم‌انگيزه و همراه و هم‌فكر شوند تا به نتيجه برسد. اگر اين حركت آنچنان كه بايد اتفاق نيفتد ما بخشي از اين مبارزه هستيم و چندان توفيق نخواهيم داشت. اگر صد درصد هم تلاش كنيم وقتي ساير بخش‌ها همراه نباشند موثر نخواهد بود. بايد مبارزه با فساد همه‌جانبه و فراگير باشد. دست‌اندركاران بايد در روال خود بر رعايت انضباط قانوني تاكيد كنند. اگر اين اتفاق بيفتد فساد ريشه‌كن خواهد شد.

وي در بخش ابتدايي اين نشست با بيان اينكه براي افزايش توليد و حمايت از كار و سرمايه ايراني بايد موانع را رفع كرد، يادآور شد: رفع موانع دو كاركرد دارد. وقتي كسي بخواهد سرمايه‌گذاري كند و توليدي داشته باشد اگر با موانع روبرو شود دست از سرمايه گذاري بر مي‌دارد. بنابراين بايد موانع توليد و اشتغال رفع شود. دوم اين‌كه موانع توليد، ايجاد فساد مي‌كند. يعني علاوه بر اين‌كه راه هموار نيست راهزن هم زياد مي‌شود و ديگر انگيزه‌اي براي توليد باقي نمي‌ماند.

رئيس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اين‌كه فساد راهزن راه توليد و سرمايه‌گذاري است، گفت: بايد جلوي راه اين راهزن‌ها گرفته شود و اگر در اين جهت تلاش نشود طبعا با مشكلات زيادي بر مي‌خوريم چرا كه فساد عاملي چند وجهي است يعني از طرفي فساد توليد و سرمايه‌گذاري را به مخاطره مي‌اندازد و دوم اين‌كه سبب تشديد اختلافات و آسيب‌هاي اجتماعي خواهد شد. اخلاق اجتماعي و پايه‌هاي ثبات اجتماعي توسط فساد از بين مي‌رود. فساد مناسبات سالم و رفتار جمعي را به خطر مي‌اندازد. فساد آثار مخرب دارد كه اولين اثر آن مختل شدن توليد و سرمايه‌گذاري است.


 مي‌توانم رئيس جمهور فرانسه بمانم 

 ايسنا: در شرايطي كه نظرسنجي‌ها از پيشتازي فرانسوا اولاند در رقابت‌هاي انتخاباتي حكايت دارد، نيكولا ساركوزي تاكيد كرد كه وي همچنان مي‌تواند رئيس جمهوري فرانسه باشد.به گزارشه نوشته روزنامه ديلي ميل، نيكولا ساركوزي، رئيس جمهوري فرانسه گفت: گمان نمي‌كنم كه انتخاباتي تاكنون تا به اين اندازه نامشخص بوده باشد.

تازه‌ترين نظرسنجي‌ها پيش از برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري فرانسه در روز يكشنبه (ششم مه) نشان مي‌دهد كه فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسيال فرانسه پيروز خواهد شد.نظرسنجي‌هاي Ipsos و BVA نشان مي‌دهد كه اولاند در دور دوم 52/5 درصد و ساركوزي 47/5 درصد از آراء را به دست مي‌آورند.موسسات نظرسنجي CSA و هريس اعلام كردند، اولاند 53 درصد و ساركوزي 47 درص از آراء را به دست مي‌آورند.


 دعوت آمريكا ازچين عليه ايران 

 ايسنا: وزير امور خارجه آمريكا از پكن خواست به رفع تنش‌ها در رابطه با ايران، كره‌شمالي و ديگر مسايل جهاني كمك كند. به گزارش، خبرگزاري رويترز از پكن ، هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا در آغاز گفت‌وگو‌هاي دو روزه استراتژيك آمريكا ـ چين، ضمن تحت فشار گذاشتن پكن در زمينه حقوق بشر گفت كه آمريكا اميدوار است چين در زمينه مهار كردن فعاليت‌هاي هسته‌يي كره شمالي و ايران و تحت فشار گذاشتن دولت سوريه همكاري كند.وي در جمع مقامات چين و آمريكايي كه در پايتخت چين دورهم جمع شده بودند گفت: آمريكا و چين در زمينه ايران در هدف پيشگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌يي هم نظرند. اين در حالي است كه ايران همواره بر صلح آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌يي خود تاكيد و اعلام كرده است سلاح هسته‌يي در دكترين دفاعي ايران جايگاهي ندارد.وي گفت: مهم است كه فشار بر ايران را براي برآوردن تعهدات بين‌المللي،‌ انجام مذاكرات جدي و اثبات منحصرا صلح‌آميز بودن اهداف برنامه هسته‌يي‌اش حفظ كنيم.


  چاوز در آستانه معلوليت قرار گرفت 

ايرنا: روزنامه اسپانيايي 'آ ب ث' به نقل از 'نلسون بوكاراندا' روزنامه نگار ونزوئلايي كه رابطه بسيار نزديكي‌ با دولت 'هوگو چاوز' دارد مي‌ نويسد كه رييس جمهوري ونزوئلا به دليل وخامت بيماري سرطان و درد شديد در استخوانهاي لگن، بر روي صندلي چرخدار حركت مي‌ كند. بوكاراندا كه به اسناد پزشكي‌ چاوز دسترسي دارد مي‌ گويد كه بر اساس آخرين آزمايشاتي كه از چاوز به عمل آمد، نتايج آنها اميدوار كننده نيست.

در اين رابطه، پزشكان با نظريه اي مشترك به وي اعلام كردند كه ديگر نمي‌ شود به راديو درماني ها در ناحيه لگن خاصره ادامه داد، زيرا تشعشات قبلي‌ راديو درماني در استخوان ران او شكستي ايجاد كرده اند و بدين دليل وي درد فراواني را تحمل مي كند. بوكاراندا ادامه مي‌ دهد كه در طول هفته جاري، چاوز تحت درمان هاي روانشناسي‌ به منظور آماده سازي وي با هر شرايطي، قرار خواهد گرفت.


 موج كوتاه 

روزنامه ملت ما در سرمقاله خود باعنوان«سخني با اين 290 نفر» چنين آورده بود:

نخستين و مهم ترين انتظاري كه از راه يافتگان به‌صحن مجلس وجود دارد اين است كه به دور از حواشي بي فايده و جدل هاي آشكار و رقابت هاي نهان، خود را وقف قانونگذاري صحيح تر و كم عيب تر كنند. البته گفتن ندارد كه عضويت در اين جناح يا آن گروه نه تنها مذموم نيست بلكه از الزامات توسعه سياسي هم به شمار مي رود اما آنچه زيبنده نمايندگان منتخب ملت در نظام جمهوري اسلامي به نظر مي رسد، اين است كه علقه و علاقه جناحي سبب پوشاندن حق و حقيقت نشود.. پس مراقب باشيد كه هر لحظه از حضورتان در صحن مجلس، توسط مردم و نگاه تيزبين شان رصد مي شود.

روزنامه کيهان در سرمقاله خود باعنوان «نگاه به انتخابات از سه زاويه»

چنين آورده بود:

اگرچه هنوز نتيجه انتخابات مجلس به طور كامل روشن نشده ولي تا همين جاي كار سرجمع وزن اجتماعي اصولگرايان با ميزان حمايت اجتماعي از دو جريان فتنه و انحراف، به هيچ وجه قابل مقايسه نبوده است. به عبارت ديگر، نتيجه واضح انتخابات مجلس نهم اين است كه اگر اصولگرايان ائتلافي عمل كنند، در ميان مدت رقيب سياسي جدي نخواهند داشت. در مقابل، جريان فتنه هم ظرفيت راي و هم ظرفيت آشوب خود را از دست داده است. انتخابات مجلس نهم يكي از كم مسئله ترين انتخابات پس از انقلاب به لحاظ امنيتي بود و اين علتي نداشت جز اينكه فتنه 88 بسياري از ظرفيت هاي ضد امنيتي فتنه، ضد انقلاب و حتي طرف خارجي را بر باد داده است.

«روزهاي سرنوشت براي مصر»عنوان سرمقاله روزنامه‌ جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:

توجه به آنچه اكنون در صحنه سياسي مصر جريان دارد، ترديدي نيست كه بازنده اصلي انتخابات رياست جمهوري مردم اين كشور خواهند بود مگر آنكه در مدت دو هفته باقيمانده تا انتخابات، رهبران مسلمان تدبيري بيانديشند و از تحقق توطئه بزرگي كه عليه انقلاب و ملت مصر در حال اجراست جلوگيري كنند. آنها مي‌توانند با همراهي مردم، شوراي نظامي و كميسيون انتخابات را وادار به حذف عمروموسي و احمد شفيق از فهرست نامزدهاي رياست جمهوري كنند، افسران سازمان جاسوسي "ام آي6" انگليس را بازداشت و اخراج نمايند، اختلافات موجود ميان احزاب اسلامي را پايان دهند و سلفي‌ها را از ادامه راه انحرافي كه در پيش گرفته‌اند بازدارند.

«تبعات ابرشوك درماني»عنوان يادداشت روز روزنامه تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:

درآمد 135 هزار ميليارد توماني براي سال 91 در حالي‌كه هنوز بودجه تصويب نشده است به معناي آن است كه شروع درآمد‌سازي جديد يارانه‌اي در خوشبينانه‌ترين حالت از اول خرداد ماه ‌يا تير ماه خواهد بود. واضح است وقتي از اول خرداد يا تير ماه يارانه 28 هزار توماني هم قابل برداشت باشد ديگر به اين راحتي قابل حذف نيست ليكن رسيدن به درآمد 135 هزار ميليارد توماني بسيار دور از دسترس و تقريبا غير ممكن است. رسيدن به درآمد 135 هزار ميليارد توماني- دو و نيم برابر درآمد سال 90 - لازمه‌اش ابر شوكي به اقتصاد كشور است كه بدون شك پيامدهاي سنگين اقتصادي واجتماعي را به‌دنبال خواهد داشت.

«نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب؛ آقايان لطفاً چاره‌اي!»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار بود كه در آن مي‌خوانيد:

در اينکه، کلان‌شهر تهران مي‌بايست گران باشد و گران بماند شکي نيست که سياست گران کردن شهر، خود يک راهکار در جلوگيري از مهاجرت به حساب مي‌آيد ولي روند اقتصادي کشور به اندازه کافي به خصوص در حوزه مسکن تورم‌زا است. تشديد اين روند با طرح‌هاي اين‌چنيني و ايجاد حالت انفجاري در قيمت‌ها، تبعات اجتماعي جبران‌ناپذيري به دنبال خواهد داشت.با تجربه‌اي که در موارد مشابه وجود دارد، مي‌توان پيش‌بيني کرد پس از آنکه طرح تأثير منفي خود را بر بازار قيمت‌ها گذاشت و نرخ ساخت و ساز کاهش محسوس پيدا کرد آنگاه مسئولين مربوطه باز در يک اقدام ديرهنگام و با يک تبصره، طرح را کنار مي‌گذارند و دستاوردهاي حداقلي‌اش را هم ناديده خواهند گرفت.

«کهکشان سياست و منظومه اخلاق»عنوان سرمقاله روزنامه فرهيختگان بود که در آن مي خوانيد:

موضوع اينجاست ما يک جامعه عادي نداريم. ما مي‌باليم که جامعه ما مکتبي است. دست‌کم مي‌خواستيم اينطور باشد. سعي کرده‌ايم و هنوز هم مي‌کوشيم که اينطور شود. در اين جامعه، هر اتفاقي با نمونه مشابه خودش در دنيا متفاوت است و روش‌ها و نتايج و توابع متفاوتي دارد. مثلا جنگ را در نظر بگيريد. در خيلي از نقاط دنيا جنگ شده. جنگ جهاني دوم را که يادتان هست؟ در فرانسه، غير از ارتش که به نبرد رفت، لژيون‌هايي از افراد مزدور تشکيل شد. سربازاني با مليت‌هاي جهاني. پول مي‌گرفتند که بجنگند. جنگ هم که کار آساني نيست. لاجرم، واحدي براي اين سربازان ايجاد کردند که برايشان تفريحات سالم!! فراهم مي‌کرد! بعد از جنگ هم جرياني ايجاد شد که در ادبيات و سينما به هنر ضدجنگ معروف است.


 يک نکته از هزاران 

درحالي سال "توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني" را پشت سر مي گذرانيم که به تازگي دولت طي مصوبه اي اجازه واردات 24 ميليارد دلاري را که 10 ميليارد دلار آن مواد غذايي و کالاهاي اساسي مصرفي است، داده است.

اين در حالي است که اقتصاددانان و کارشناسان بزرگترين مانع رونق توليد ملي را واردات بي رويه کالاهاي مصرفي مي دانند، ضمن اينکه در کنار واردات رسمي اين کالاها، قاچاق نيز به شکل گسترده تري هر روز به توليد ضربه مي زند.


 ميز خبر 

 رييس ‌مجلس، قانون نظارت بر نمايندگان را ابلاغ کرد

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي قانون "نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان" را براي اجرا به محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري کشورمان ابلاغ کرد.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي قانون "نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان" را براي اجرا به محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري کشورمان ابلاغ کرد.طبق ماده يک قانون مدني، مصوبات مجلس شوراي اسلامي و نتيجه همه‌پرسي پس از طي مراحل قانوني به رئيس‌جمهور ابلاغ مي‌شود.رئيس‌جمهور بايد ظرف مدت پنج روز اين قوانين را امضا و به مجريان ابلاغ کند و دستور انتشار آن را صادر کند و روزنامه رسمي موظف است ظرف مدت 72 ساعت پس از ابلاغ، منتشر نمايد.بر اساس تبصره اين ماده، در صورت استنکاف رئيس‌جمهور از امضا يا ابلاغ در مدت مذکور در اين ماده، به دستور رئيس مجلس شوراي اسلامي روزنامه‌ رسمي موظف است ظرف مدت 72 ساعت مصوبه را چاپ و منتشر کند.

ايهود باراک: انتخابات اسرائيل برنامه ما را درباره ايران تغيير نمي دهد

وزير دفاع اسرائيل گفت که احتمال برگزاري انتخابات پارلماني زودهنگام در اين رژيم، تغييري در برنامه هاي اسرائيل در برابر تهران و از جمله حمله پيش دستانه عليه تاسيسات هسته اي ايران نخواهد داشت.به گزارش عصر ايران ، رويترز مي نويسد: اختلافات در ائتلاف محافظه کار حاکم بر اسرائيل به رهبري بنيامين نتانياهو در زمينه خدمت سربازي افراط گرايان يهودي و کاهش بودجه احزاب باعث شده تا به احتمال زياد اسرائيل شاهد برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني باشد. انتخابات پارلماني زودهنگام اسرائيل احتمالا در سپتامبر آينده يعني يک سال زودتر از موعد معين برگزار خواهد شد.اين حوادث باعث شده تا سئوالاتي درباره تعليق برنامه هاي احتمالي اسرائيل براي حمله نظامي به ايران به وجود بيايد.ايهود باراک وزير دفاع اسرائيل در صفحه فيس بوک خود نوشت: انتخابات زودهنگام اسرائيل، بر رايزني ها و مشورت ها در هر زمينه مرتبط با ايران تاثيري نخواهد داشت. اسرائيل همچنين معتقد است که اقدام نظامي از جمله گزينه مطرح روي ميز در ارتباط با برنامه هسته اي ايران است.

اسرائيل که خود تنها دارنده بمب اتمي در منطقه خاورميانه است بارها سخن از حمله نظامي به تاسيسات هسته اي ايران به ميان آورده است . تهران نيز ضمن تکذيب تلاش براي کسب بمب اتمي بر صلح آميز بودن برنامه هسته اي اش تاکيد مي کند.در همين حال "ياکوف اميدرور" مشاور امنيت ملي نخست وزير اسرائيل در حال سفر به پايتخت هاي اروپايي و ملاقات با مقامات اين کشورها در زمينه گفت وگوهاي هسته اي غرب با ايران است.يک ديپلمات غربي در اين باره گفت: به فرستاده اسرائيل مي گوييم که ما نيازمند زمان بيشتري هستيم. هدف، پايبندي ايران به چيزي است که بتواند آن را در زمينه تضمين منع گسترش سلاح هاي هسته اي ،محقق کند.در روزهاي اخير نتانياهو و باراک موضع سختگيرانه اي را در برابر برنامه هسته اي ايران اتخاذ کردند اين در حالي است که به نظر مي رسد دستگاه هاي امنيتي اطلاعاتي اين رژيم خواهان جنگ نيستند.

رئيس جمهور لبنان: تحريم ها مانع رسيدن کمک هاي ايران هستند

رئيس جمهور لبنان گفت تحريم ها عليه ايران، مانعي در برابر کمک هاي اين کشور به لبنان است.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، ميشل سليمان اضافه کرد: تحريم هاي بين المللي عليه ايران مانع از بررسي پيشنهادات تهران در زمينه اعطاي سلاح و برق به لبنان مي شود.سليمان در گفتگو با خبرنگاران در محل کاخ رياست جمهوري لبنان در پاسخ به سئوالي درباره اينکه آيا تحريم ها عليه ايران ، لبنان را از پذيرش پيشنهادات ايران در زمينه صادرات برق يا سلاح منع مي کند يا خير گفت: ما در زمينه توافقنامه هاي همکاري ميان دو کشور مذاکره کرديم اما قطعنامه ها و احکام (تحريم) و چگونگي مبادلات پولي و بانکي مانعي در برابر اين کمک هاي ايران هستند. بخشي از قدرت لبنان، بانک هاي اين کشور هستند و در همين ارتباط محدوديت ها و ممنوعيت هايي عليه بانک هاي لبنان وجود دارد که نمي توان از آنها عبور کرد.

رئيس جمهور لبنان افزود: توافقنامه هايي ميان تهران و بيروت امضا شده اند. منتظر شرايطي هستيم تا امضاي توافقنامه هاي همکاري ديگري ميان دو کشور تسهيل شود. ما هميشه براي بررسي چگونگي تامين مالي اين همکاري ها با جامعه جهاني و بانک ها در حال مذاکره هستيم.سليمان ادامه داد: ما خواهان اجراي توافقنامه هاي همکاري ميان دو کشور هستيم اما هميشه بايد به شرايط انجام اين توافقنامه ها توجه کرد. معتقدم انجام برخي اقدامات با برخي شيوه ها امکان پذير است.محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور ايران در سفر اخير خود به بيروت، مذاکراتي را با مقامات لبناني برگزار کرد و آمادگي تهران را براي صادرات برق به اين کشور و ساخت تاسيسات توليد برق در لبنان اعلام کرد. مقامات ايراني پيش از اين هم به دولت لبنان پيشنهاد صادرات سلاح داده بودند.

پوتين توسعه روابط روسيه با آمريكا را مشروط كرد

'ولاديمير پوتين رييس جمهوري منتخب روسيه در ديدار با 'توماس دونيلون' مشاور امنيت ملي رييس جمهوري آمريكا براي توسعه روابط مسكو و واشنگتن شرط تعيين كرد. به گزارش ايرنا، پوتين روز شنبه در ديدار با دونيلون گفت: روسيه به شرطي براي توسعه مناسبات فيمابين با آمريكا آمادگي دارد كه واشنگتن اصول مشاركت برابر و توام با احترام متقابل را رعايت كند.رييس جمهوري منتخب روسيه همچنين بر ضرورت توجه آمريكا به منافع و مواضع روسيه در رفتارهاي خود تاكيد كرد.

پوتين و دونيلون در اين ديدار در باره موضوعات مختلف روابط و زمينه هاي مختلف همكاري هاي روسيه و آمريكا گفت و گو كردند.دو طرف در اين ديدار همچنين در خصوص مسايل مهم بين المللي مانند سامانه پدافند موشكي اروپا، برنامه هاي هسته اي ايران و مساله كره شمالي و اوضاع افغانستان و سوريه و منطقه خاورميانه و شمال آفريقا بطور مشروح رايزني كردند.طرف هاي روس و آمريكايي در اين ديدار بر علاقمندي متقابل براي توسعه همكاري ها در عرصه هاي مختلف بر اساس اصل احترام متقابل و توجه به منافع يكديگر تاكيد كردند.پوتين و دونيلون ضرورت توسعه همكاري هاي اقتصادي روسيه و آمريكا كه به گفته آنها پايين تر از ظرفيت هاي روابط دو كشور مي باشد، مورد تاكيد قرار دادند. مشاور امنيت ملي آمريكا خاطرنشان كرد كه در شرايط كنوني بين المللي با توجه به سير حوادث، نياز به همكاري بيشتر روسيه و آمريكا وجود دارد.دونيلون در اين ديدار پيام اوباما را به پوتين تسليم كرد.ديدار مشاور امنيت ملي آمريكا با رييس جمهوري منتخب روسيه در حالي انجام گرفت كه روابط كرملين و كاخ سفيد در روزهاي اخير به دنبال هشدار 'نيكلاي ماكاروف' رييس ستاد كل نيروهاي مسلح روسيه به آمريكا مبني بر امكان هدف قرار دادن زيرساخت هاي سامانه موشكي اين كشور در اروپا متشنج شده است.


 ميز خبـر 

 عضو کميسيون اقتصادي مجلس:

دولت زير ساخت‌‌‌هاي"توليد ملي" را فراهم کند

عبدالرضا ترابي با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان توليد ملي،حمايت از کار و سرمايه ايراني از سوي مقام معظم رهبري، گفت:نامگذاري امسال با درايت خاصي از سوي معظم له تعيين شده که دولت نيز بايد زير ساخت‌هاي آن را فراهم کند.عضو کميسيون اقتصادي مجلس در گفت‌‌وگو با خانه ملت افزود:نامگذاري امسال به عنوان سال توليد ملي،حمايت از کار و سرمايه ايراني توسط مقام معظم رهبري به بهبود وضعيت توليد داخل،حمايت از محصولات ايراني و نيز به کارگيري نيروهاي متخصص در امور توليدي کشور و همين طور کاهش واردات منجر مي‌‌شود. نماينده مردم گرمسار در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد:البته فراهم کردن زير ساخت‌هاي توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني در سالجاري بيش از پيش ضروري بوده و دولت نيز بايد در اين راستا گام‌هاي اساسي بردارد.وي تأکيد کرد:با وجود اينکه حمايت از توليد داخل و سرمايه ايراني موضوعي ضروري و بديهي بوده و در ارتقاي وضع توليد موثر است، اما تاکنون اقداماتي براي رسيدن به اهداف آن انجام نشده است.عضو کميسيون اقتصادي مجلس اظهارداشت:مسئولان اجرايي کشور مي‌توانند از طريق جذب سرمايه در گردش مردم و نيز اسنفاده از آن در بخش توليد به اين مهم دست يافته و در جهت ارتقاي سطح کيفي توليد ملي اقدامات موثري بردارند.به گفته ترابي، حمايت از توليد داخل و جذب سرمايه‌هاي ايراني به افزايش قدرت خريد مردم و همين طور کاهش استفاده از کالاهاي ايراني منجر مي‌شود.

نماينده مجلس:

رقابت بين لاريجاني و حداد عادل براي رياست مجلس تنگاتنگ است

عضو فراكسيون خط امام (ره) مجلس، رقابت ميان لاريجاني و حداد عادل براي رياست مجلس را تنگاتنگ و سخت دانست و گفت: بر خلاف 8 دوره گذشته مجلس كه در اين مقطع مشخص بود چه كسي رييس‌مي‌شود در اين دوره خيلي مشخص نيست كه چه كسي به طور قطع رئيس مجلس خواهد بود.محمدرضا خباز در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ي اينكه رئيس آينده مجلس چه كسي خواهد بود؟‌ ابراز داشت: رقابت ميان آقايان لاريجاني و حداد عادل تنگاتنگ و سخت است لذا از هم‌اكنون مشخص نيست كه چه كسي به طور قطع رئيس مجلس خواهد بود.


 دبير شوراي نگهبان:
 دودستگي مسوولان، دودستگي مردم را به دنبال دارد 

دبير شوراي نگهبان با تاكيد بر اينكه هيات حل اختلاف نمي‌تواند تعيين تكليف كند و تنها نظر مشورتي مي‌دهد، گفت كه دود اختلاف‌ مسوولان به چشم مردم مي‌رود.آيت‌الله احمد جنتي در گفت‌وگو باايسنا، در مورد هماهنگي ميان دولت و مجلس اظهار كرد: هر اختلافي ميان مسوولان باشد دودش به چشم مردم مي‌رود. نتيجه‌ي وحدت و همدلي چيزي جز سود نيست.

وي افزود: بايد عاقل باشيم. بلوغ سياسي ما اقتضا مي‌كند اگر اختلاف نظري هم داريم تا جايي كه مي‌توانيم با تفاهم كار كنيم و در مقابل هم قرار نگيريم، زيرا دودستگي مسوولان، دودستگي مردم را به دنبال دارد.دبير شوراي نگهبان در ارزيابي از نظر هيات حل اختلاف درخصوص اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها به اين پاسخ اكتفا كرد كه وظيفه‌ي هيات حل اختلاف اين است كه نظر مشورتي به رهبر بدهد و خودش نمي‌تواند تعيين تكليف كند كه اين كار انجام شود يا انجام نشود. جنتي ادامه داد: هيات حل اختلاف نظر خود را به عنوان مشاور به مقام معظم رهبري پيشنهاد مي‌كند و ايشان تصميم مي‌گيرند و همه‌ي موضوعات اين‌گونه است.


 پايان شمارش آراء در سراسر كشور؛
 پرونده انتخابات مجلس نهم بسته شد 

 25 منتخب مردم تهران مشخص شدند

كار شمارش آراي كانديداهاي نمايندگي مجلس نهم در تهران پايان يافت فهرست نهايي منتخبان از سوي ستاد انتخابات كشور بطور رسمي اعلام شد.

به گزارش ايسنا، براساس آخرين آمار اعلام شده كانديداهايي كه از حوزه انتخابيه تهران وارد مجلس شده‌اند ، به اين شرح هستند:

1- بيژه نوباوه وطن 491799 راي

2- اسماعيل کوثري 431771

3- احمد توکلي 404595

4- علي مطهري 380653

5- سيد محمود نبويان 379512

6- سيد مهدي هاشمي 369317

7- محمدرضا باهنر 368096

8- علي اصغر زارعي 340999

9- فاطمه رهبر 327958

10- عليرضا زاکاني 327818

11- زهره طبيب‌زاده نوري 321698

12- روح الله حسينيان 301956

13- حسين مظفر 298629

14- فاطمه آليا 294378

15- مهدي کوچک‌زاده 291600

16- غلامرضا مصباحي مقدم 286402

17- لاله افتخاري 285285

18- محمد سليماني 284452

19- حميد رسايي 280483

20- مجتبي رحماندوست 279302

21- مهرداد بذرپاش 271771

22- حسين طلا 268272

23- الياس نادران 268133

24- عليرضا محجوب 262375

25- حسين نجابت 254702

نتايج رسمي و نهايي مرحله دوم انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در شهرستانها نيز اعلام شد.

ستاد انتخابات کشور آخرين نتايج نهايي شمارش آراء دور دوم انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در 33 حوزه انتخابيه به تفکيک استان‌ها را به شرح زير اعلام کرد.

1- در حوزه انتخابيه زابل، زهک و هيرمند خانم حليمه عالي با 70001 رأي.

2- در حوزه انتخابيه طوالش و رضوانشهر و ماسال آقاي محمود شکري با 84565 رأي.

3- در حوزه انتخابيه خرم آباد و دوره آقاي ابراهيم آقا محمدي با 89649 رأي.

4- در حوزه انتخابيه تفرش و آشتيان و فراهان آقاي عباس صلاحي با 20171 رأي.

5- در حوزه انتخابيه ملاير آقاي احمد آريايي نژاد با 50631 رأي.

6- در حوزه انتخابيه همدان وفامنين آقاي ابراهيم کارخانه با 62270 رأي.

7- در حوزه انتخابيه اردبيل- نمين- نير- سرعين آقاي مصطفي افضلي فرد با 75976 رأي.

8- در حوزه انتخابيه لنجان آقاي مجيد منصوري بيدکاني با 49411 رأي.

9- در حوزه انتخابيه دهلران و درهشهر و آبدانان آقاي علي محمد احمدي با 52652 رأي.

10- در حوزه انتخابيه بهبهان آقاي محمد باقر شريعتي با 24748 رأي.

11- در حوزه انتخابيه دزفول آقاي عباس پاپي زاده پالنگان با 61779 رأي.

12- در حوزه انتخابيه دشت آزادگان وهويزه آقاي ناصر صالحي نسب با 25958 رأي.

13- در حوزه انتخابيه دورود و ازنا آقاي عباس قائيد رحمت با 56732 رأي.

14- در حوزه انتخابيه ايذه و باغملک آقاي حجت اله درويش پور با 90600 رأي.

15- در حوزه انتخابيه اردل و فارسان و کوهرنگ و کيارآقاي حميدرضا عزيزي فارساني با 57594 رأي.

16- در حوزه انتخابيه گرگان و آق قلا آقاي عيسي امامي با 96574 رأي.

17- در حوزه انتخابيه اصفهان آقاي حميدرضا فولادگر با 130636 رأي.

18- در حوزه انتخابيه سميرم خانم سکينه عمراني با 20534 رأي.

19- درحوزه انتخابيه شيراز آقاي سيد حسين ذوالانوار با 98515 رأي.

20- درحوزه انتخابيه کرمانشاه آقاي محمد رزم با 87155 رأي.

21- درحوزه انتخابيه پلدختر آقاي علي کائيدي با 25900 رأي.

22- درحوزه انتخابيه بروجرد آقاي بهرام بيرانوند با 53304 رأي.

23- در حوزه انتخابيه سنندج و ديواندره و کامياران آقايان سالار مرادي با 53211 رأي و سيد احسن علوي با 41577رأي.

24- در حوزه انتخابيه رشت آقايان غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي با 43946 رأي و جبار کوچکي نژاد با 41086 رأي.

25- در حوزه انتخابيه آبادان آقايان محمد سعيد انصاري با 23121 رأي و سيد حسين دهدشتي با 20201 رأي.

26- در حوزه انتخابيه اهواز وباوي آقايان سيد شکر خدا موسوي با 122589 رأي و ناصر سوداني با 99065 رأي.

27- در حوزه انتخابيه تبريز و آذرشهر و اسکوآقايان ميرهادي قره سيد رومياني با 125471 رأي و رضا رحماني با 125037 رأي و محمد اسماعيل سعيدي 120928 رأي.

28- در حوزه انتخابيه مشهد و کلات آقايان جواد کريمي قدوسي با 195380 رأي و محمد حسين حسين زاده بحريني با 188291 رأي.

29- در حوزه انتخابيه ايلام و ايوان و شيروان و چرداول و مهران و ملکشاهي آقايان احمد شوهاني با 63015 رأي وعلي اکبر متين با 62832 رأي.

30-در حوزه انتخابيه تويسرکان آقاي کاظم سليمي با 20344 رأي.

31- در حوزه انتخابيه مهريزو بافق وابرکوه و خاتم و بهاباد آقاي عباس زارع زاده مهريزي دخيل با 44271 رأي.

32- در حوزه انتخابيه آباده وبوانات و خرم بيد آقاي رحيم زارع با 39561 رأي.

چهره‌هاي سرشناسي كه از قطار بهارستان جا ماندند

نتايج انتخابات مجلس نهم اخبار خوشايند و ناخوشايندي براي نامزدها و هواداران آن‌ها به همراه داشت، مخصوصا براي برخي چهره‌هاي شناخته شده كه شايد تصور مي‌شد شانس بيشتري نسبت به ساير كانديداها براي پيروزي در اين رقابت داشتند اما در نهايت با نظر‌نهايي و تعيين‌كننده مردم اين افراد نتوانستند اين دوره بر صندلي‌هاي مجلس تكيه بزنند. ورود 169 منتخب از بين 290 نماينده به بهارستان كه براي اولين بار تجربه نمايندگي را كسب مي‌كنند، خود دليلي بر اين ادعاست كه اين دوره تركيب مجلس، تفاوت‌هاي بارزي با دوره‌هاي قبل دارد.

مجلس نهم مجلسي است كه به زعم بسياري تغييرات بسياري در تركيب‌هاي سياسي آن رخ داده است به طوريكه بسياري از چهره‌هاي فعال و شناخته شده درمجلس هشتم و يا در فضاي سياسي نتوانستند راي لازم را از مردم در حوزه‌هاي انتخابيه مختلف كسب و به مجلس راه پيدا كنند؛ شايد بتوان دلايل اين پيروزي و شكست‌ها را در پياده شدن دموكراسي در نظام جمهوري اسلامي جستجو كرد كه به اعتقاد بسياري از كارشناسان با برگزاري انتخابات‌ در كشور مسئولان و نمايندگان به خوبي به اين موضوع آگاهند كه مسئوليت‌شان مادام‌العمر نيست و بر اساس نوع عملكردشان، شانس باقي‌ماندن در يك پست را دارند.در اين دوره از انتخابات، برخي از نمايندگان مجلس هشتم به دلايلي حاضر به رقابت در انتخابات مجلس آينده نشدند و برخي ديگر نيز نتوانستند صلاحيت لازم را از شوراي نگهبان براي تكيه دوباره به صندلي‌هاي سبز بهارستان كسب كنند. طبق بررسي‌هاي انجام شده حدود 40 نماينده شناخته شده بهارستان هشتم به دلايل مختلفي موفق به كسب آراي لازم از سوي مردم نشدند كه مي‌توان از جمله اين افراد از اسدالله بادامچيان، زهره الهيان، پرويز سروري، حسين فدايي، حسن غفوري‌فرد، علي عباسپور، حميدرضا كاتوزيان و ولي اسماعيلي از اعضاي موثر در فراكسيون اصولگرايان نام برد.

جواد آرين‌منش، عفت شريعتي، حسين ابراهيمي، عبدالله كعبي، سيدعماد حسيني، سيدجواد زماني، حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، هادي مقدسي، سيدكاظم دلخوش، علي شاهرخي، سيدعلي ادياني‌راد و محمدمهدي مفتح از ديگر نمايندگان شناخته شده در مجلس هشتم هستند كه براي ورود به مجلس بعدي ناكام ماندند.

جهانبخش محبي‌نيا، محسن كوهكن، اميدوار رضايي و سيدجاسم ساعدي از اعضاي هيات رييسه كنوني مجلس هستند كه آنها نيز از ورود به مجلس بعدي جا ماندند.مصطفي كواكبيان، داريوش قنبري ، قدرت‌الله عليخاني و محمدرضا خباز نيز از اعضاي فراكسيون خط امام در مجلس فعلي‌اند كه آنها نيز نتوانستند وارد بهارستان شوند.

البته برخي نمايندگان شناخته شده همچون موسي قرباني، ابراهيم نكونام، امين‌حسين رحيمي و علي اسلامي‌پناه نيز به دلايلي براي ورود به عرصه انتخابات ثبت‌نام نكردند.

بر اساس اين گزارش برخي سياسيون شناخته شده همچون قاسم روانبخش،الهام امين زاده، محمد نبي حبيبي،محسن كازروني،ناصر سقاي بي‌ريا، سهيلا جلودارزاده در رقابت‌هاي انتخاباتي در حوزه انتخابيه تهران نتوانستد نظر مردم را جلب كنند.


 محسن رضايي : در زمينه‌ زندگي و جامعه، شكاف‌هاي عميقي را شاهديم 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه‌اي در جمع دانشگاهيان دانشگاه تهران در تالار ابن سيناي اين دانشگاه درباره نظام علمي نوآوري سخنراني كرد.به گزارش ايسنا محسن رضايي در اين جلسه گفت: نظام جمهوري اسلامي بخشي از دستاوردهاي ملت ايران در 100 سال اخير است. جامعه ايران پس از دو قرن سير نزولي بيدار شد و از دوره تلاش‌هاي اميركبير و مشروطه تا امروز تلاش مي‌كند عقب‌ماندگي‌هاي خود را جبران كند و تشكيل نظام جمهوري اسلامي در اين مسير يك نقطه عطف است.

وي اضافه كرد: نظام جمهوري اسلامي بسترهاي مناسب براي جهش در كشور را ايجاد كرده است اما با توجه به ميزان عقب‌ماندگي‌هايي كه با آن مواجهيم، اين تلاش‌ها در زمينه‌هايي موفق و در برخي زمينه‌ها ناموفق بوده است.دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه "در نهاد حكومت ما پيشرفت‌هاي فوق‌العاده‌اي را شاهد بوده‌ايم"، افزود: در حوزه‌هاي دفاعي و نظامي زماني بود كه نياز به 50 هزار مستشار نظامي در ايران وجود داشت اما امروز نه تنها داراي استقلال دفاعي هستيم بلكه قدرت بازدارندگي خود را به حوزه مديترانه نيز كشانده‌ايم. اين قدرت بازدارندگي ماست كه موجب شده اسراييل به ايران حمله نكند وگرنه بارها به ما حمله كرده بود. اما در زمينه‌هايي مانند زندگي و جامعه، عقب‌ماندگي ما خيلي زياد است.

رضايي با تاكيد بر اينكه "در زمينه‌ زندگي و جامعه، شكاف‌هاي عميقي را شاهديم"، اظهار كرد: شكاف بين سياست و زندگي يا دولت و جامعه بسيار عميق است و اتفاقا دشمن روي همين شكاف‌ها سرمايه‌گذاري مي‌كند و قصد دارد آنها را عميق‌تر كند و ما بايد براي از بين بردن اين شكاف‌ها و كم كردن فاصله‌ها تلاش كنيم.

وي با اشاره به اينكه "زندگي محصول تلاش جمعي و سازمان‌يافته همه ماست"، گفت: علم و فناوري و عقلانيت نقش بسيار مهمي در بهبود زندگي ما دارد. به همين دليل است كه معتقدم در دنياي امروز ما ديگر نبايد به دنبال روش‌هاي سنتي توليد علم باشيم و مانند جزاير مستقل از هم عمل كنيم. بين دانشگاه و زندگي در جامعه ما فاصله وجود دارد؛ البته در بعضي زمينه‌ها مثل علوم پزشكي وضع بهتر است. ما بايد فكر كنيم كه چگونه علم را به عرصه اجتماع و زندگي بياوريم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه اظهار كرد: نوآوري اساس توليد دانايي است كه يا تبديل به دانش مي‌شود يا تبديل به فناوري و علوم كاربردي. نوآوري را مي‌توان به كالايي براي فروش تبديل كرد اما در كشور ما توليد علم در مراكز علمي و پژوهشي با جامعه فاصله زيادي دارد. اگر ما قائل به اين هستيم كه علم تنها براي آموزش نيست، بايد آن را كاربردي كنيم و در عرصه‌هاي صنعت، كشاورزي، اقتصاد، اخلاق و روابط اجتماعي از آن استفاده كنيم و تمام اين حوزه‌ها از علم تاثير بگيرند.


 اوباما: وقت آن رسيده از جنگ‌هاي خارجي دست برداريم و به امور داخلي آمريکا برسيم 

رئيس جمهور آمريکا ساعاتي پس از آغاز رسمي مبارزات انتخاباتي خود در گفت‌وگوي هفتگي راديويي خود گفت که زمان آن رسيده که دست از جنگ برداريم و به بازسازي آمريکا به ويژه طبقه متوسط بپردازيم. به گزارش فارس به نقل از سي بي اس نيوز، "باراک اوباما" رئيس جمهوري آمريکا در سخنراني راديويي و اينترنتي هفتگي خود گفت: هدف آمريکا در شکست دادن القاعده اکنون محقق شده است و وقت آن رسيده که اعلام کنم بايد توجه خود را از جنگ‌هاي خارجي به سمت امور داخلي به ويژه تقويت طبقه متوسط آمريکا معطوف کنيم.براساس اين گزارش، تنها چهار روز پس از سفر غيرمنتظره اوباما به افغانستان و امضاي معاهده امنيتي درازمدت با اين کشور، وي گفت که پولي که از تمام شدن جنگ‌ها پس انداز مي‌شود بايد صرف برابري، آموزش، بدهي‌ها و سلامت مردم آمريکا شود.

وي در سخنراني راديويي هفتگي خود گفت: بعد از يک دهه جنگ، زمان آن رسيده است که بر ساختن کشور تمرکز کنيم.اوباما با اشاره به توافق امنيتي با افغانستان گفت: اين معاهده امنيت را به مردم افغانستان واگذار مي‌کند و دوباره افکار عمومي مردم را نسبت به آمريکا تغيير مي‌دهد.ما اکنون بايد بر مسائل اقتصادي از جمله موضوع ماليات‌ها و هزينه‌هاي دولت متمرکز شويم. به همين دليل من از کنگره خواسته‌ام هزينه‌هاي جنگ به نصف کاهش يابد و بقيه آن صرف کاهش بدهي‌ها و بازسازي آمريکا شود.براساس اين گزارش، اين سخنراني بعد از اعلام آغاز مبارزات انتخاباتي باراک اوباما و حضور در دو ايالت مهم "ويرجينيا" و "اوهايو" انجام شد.


 آمانو: اولويت در مذاكرات با ايران دسترسي به پارچين است 

يوکيا آمانو تاكيد كرد كه در مذاکرات آژانس بين المللي انرژي اتمي با ايران دسترسي بازرسان به سايت نظامي پارچين در اولويت قرار دارد. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز از سنت گالن – سوييس گزارش داد: يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، روز جمعه گفت كه آژانس هنوز «پاسخ مثبت» ايران در رابطه با در خواست‌ها براي دسترسي بازرسان به سايت پارچين را دريافت نکرده است.

وي در حاشيه کنفرانسي در شهر گالن در سوييس به خبرنگاران گفت: ما تمايل داريم که موضوع (پارچين) را دنبال کنيم.آمانو گفت: ما نياز داريم كليه مسايل باقي مانده را مورد بررسي قرار دهيم، اما پارچين از اولويت برخوردار است و بايد با آن شروع کنيم.ديپلمات‌هاي غربي مدعي‌اند که ايران در برابر خواست آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي بازرسي از پارچين سنگ‌اندازي مي‌کند و مي‌گويند احتمالا کوشيده است تا اين منطقه را پاکسازي کند.

آمانو ادعا كرده كه آژانس متوجه برخي «فعاليت‌ها» در پارچين شده است.وي درپاسخ به اين سوال که منظورش از «فعاليت‌ها» چيست، گفت: ما کسي را در آنجا نداريم، بنابراين نمي‌توانيم بگوييم اين‌ها چگونه فعاليت‌هايي است.مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي با اشاره به از سرگيري مذاكرات ميان ايران و 1+5 در استانبول گفت: برداشت من اين است که تمايل به حل و فصل مساله ايران از طريق گفت‌وگو درحال حاضر قوي‌تر از گذشته است.وي افزود: اخيرا شاهد فضاي مثبتي هستيم ولي ما نياز داريم که نتايج ملموسي داشته باشيم.آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرده است که دور جديد گفت‌وگوهاي ايران و‌ آژانس 24 و 25 ارديبهشت در وين برگزار مي‌شود.


 برگزاري جلسه مجمع تشخيص با حضور سران سه قوه ؛
 آيت الله هاشمي رفسنجاني: اميدوارم همكاري مجمع و مجلس نهم بهتر و مؤثرتر دنبال شود 

در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي كلي اجتماعي نظام پيگيري و مواد ديگري از اين سياست‌ها با حضور سران سه قوه به تصويب رسيد. در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي كلي اجتماعي نظام پيگيري و مواد ديگري از اين سياست‌ها به تصويب رسيد.

به گزارش ايلنا،در اين جلسه كه سران سه قوه و اكثريت اعضا حضور داشتند، ابتدا آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با ابراز خرسندي از برگزاري دور دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي و تشكر از حضور خوب مردم در حوزه‌هاي انتخاباتي مربوطه، براي نامزدهاي راه يافته به مجلس در اين دوره به ويژه برخي اعضاي مجمع، آرزوي موفقيت كرد و به آنان تبريك گفت.ايشان ابراز اميدواري كرد با تشكيل مجلس نهم، همكاري متقابل مجمع تشخيص مصلحت نظام و مجلس شوراي اسلامي بهتر و مؤثرتر دنبال شود. در اين جلسه كه رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، كارشناس مربوطه از وزارت اطلاعات، معاون اجتماعي و رئيس پليس امنيت ناجا، قائم‌مقام وزير كشور در امور اجتماعي و فرهنگي، رئيس ديوان عدالت اداري و معاون سازمان بهزيستي كل كشور نيز به عنوان مدعو حضور داشتند، پس از بحث و بررسي مبسوط اعضا و كارشناسان مربوطه در مورد سياست‌هاي كلي اجتماعي نظام، موارد ذيل به تصويب رسيد.


 سرمقاله 

 نگاه شوراي همكاري خليج فارس به مذاکرات هسته‌اي ايران

علي رمضاني

اينك مدت زيادي تا مذاكرات و گفتگو هاي هسته اي ايران و اتحاديه اروپا و غرب در بغداد باقي نمانده است. در اين بين نوع رويكرد شوراي همكاري خليح فارس به اين مذاكرات در واقع در نوع خود جالب توجه است. در اين راستا بايد گفت كه مذاکرات هسته‌اي بين ايران و گروه 1+5 در استانبول از يك سو با برداشت‌ها و نگاه مثبت ايران و ساير بازيگران بين‌المللي بعد از تنش‌هاي مختلف بين ايران و غرب (در چند سال گذشته) همراه شده و همچنين اميدواري‌هايي براي گذر از تنش‌هاي موجود در قالب بازي برد ـ برد فراهم آورده، اما از سوي ديگر نيز نوع رويکرد بيشتر کشورهاي شوراي همكاري خليج فارس ( بويژه عربستان سعودي، امارات متحده عربي، قطر و بحرين) به اين مذاکرات برخلاف اغلب جوامع بين‌المللي چندان مثبت و خوش‌بينانه نبوده چرا كه ما از طرفي با نوعي بي طرفي و سکوت از سوي رهبران اين شورا روبرو بوده ايم و از سويي هم اگر به رويكرد رسانه هاي اين كشورها در هفته هاي گذشته نگاهي داشته باشيم آنچه جالب توجه به نظر ميرسد هراس از نزديكي ايران با آمريکا و غرب است .

آنچه مشخص است چالش‌ها و پيچيدگي‌هاي زيادي در راه پيشبرد مذاکرات ايران و غرب وجود دارد و آيندة مذاکرات و تأثيرات آن بر روابط ايران و غرب نيز به طور كاملا روشني مشخص نيست، اما توافقات نشست استانبول و دورنماي دستيابي به تفاهم بر سر برنامه هسته اي ايران با واكنش هايي مثبت از سوي شوراي همكاري خليج فارس روبر نبوده است.

در اين بين اگربه دليل اين رويكرد نگاهي داشته باشيم بايد گفت در واقع از يك سو اين شورا در يك سال گذشته خواهان افزايش فشار بر ضد ايران و پرداختن به اعمال فشار بين‌المللي بوده و از سويي نيز افزايش واگرايي غرب و ايران تا حدي فرصت بازيگري به شوراي همكاري خليج فارس براي ايفاي نقش همگرايانه با غرب داده است .

در اين حال واقعيت آن است كه اگر روند تفاهم و مذاكره ايران و گروه 1+5 همچنان ادامه داشته باشد و به تفاهم و نتيجه اي مثبت و فراگير رسد به نظر ميرسد اين شوراي همكاري خليج فارس است كه خود را بازنده اصلي اين مذاكرات خواهد دانست. چرا كه در سايه واگرايي ايران و اين شورا در سالهاي گذشته شوراي همكاري خليج فراس بويژه كشورهاي اصلي و قدرتمند در اين شورا منتظر افزايش فشارها بر ايران، ضعيف تر شدن اقتصاد و نقش منطقه‌اي تهران بوده اند نه بهبود روابط بين‌المللي ايران با غرب و امريكا.

اكنون به نظر ميرسد از نگاه شوراي همكاري کاهش تنش‌هاي ايران و غرب پيامدهايي منفي بر جايگاه منطقه‌اي آنان و تنزل موقعيت اين شورا خواهد داشت چرا كه گسترش همکاري‌هاي ايران و غرب در موضوع هسته‌اي به نوعي زمينه‌ساز روابط گسترده‌تر و اعتمادسازي بيشتر در حوزه هاي گوناگون( مانند تحريم ها و اختلافات منطقه اي وبين المللي ) خواهد بود.

در اين بين اين نوع حركت ايران و غرب در پرونده هسته اي ايران اگر به سرانجام رسد در حقيقت خلاف جهت و سويه اصلي خواسته هاي شوراي همكاري خليج فارس از غرب است، لذا بايد توجه داشته كه مانع تراشي ها و حمايت بيشتر اين كشورها از افزايش فشار ها بر ضد ايران را بايد در نظرداشت و زمينه سازي برخي از كشورهاي اين شورا را در افزايش چالشهاي ايران و غرب در پرونده هسته اي كشور را بايد مورد توجه قرارداد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي