جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4143


توزيع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد

با اعلام جدول برگزاري آزمون؛
زمان توزيع کارت و انتخاب محل تحصيل در کنکور ارشد پزشکي اعلام شد


کسب مجوز 9 واحد علوم تحقيقاات دانشگاه آزاد اسلامي از وزارت علوم


خبر


آشنايي با رشته‌‌ها


 توزيع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد 

گروه آزمون و سنجش: داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور کارشناسي ارشد 91 دانشگاه آزاد اسلامي از ساعت 11 صبح امروز يكشنبه 17 ارديبهشت مي‌توانند کارت ورود به جلسه اين آزمون را دريافت کنند. به گزارش مهر، دريافت کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسي ارشد 91 دانشگاه آزاد اسلامي از ساعت 11 صبح امروز و در سامانه www.azmoon.org امکانپذير است و تا نيم ساعت پيش از آغاز آزمون فرايند دريافت کارت ادامه خواهد داشت.

اين کنکور روزهاي 21، 22 و 23 ارديبهشت ماه با رقابت 622 هزار و 939 داوطلب برگزار مي شود.در سال جاري تعداد رشته محل ها 31 درصد رشد و به تعداد رشته محل هاي اين مقطع 504 رشته محل افزوده و در حال حاضر تعداد کل رشته محل ها به 2 هزار و 155 رسيده است.


 با اعلام جدول برگزاري آزمون؛
 زمان توزيع کارت و انتخاب محل تحصيل در کنکور ارشد پزشکي اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش:کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي سال 91 از روز 28 خرداد به صورت اينترنتي توزيع مي شود و داوطلبان مي توانند همزمان با آن، محل تحصيل خود را انتخاب کنند. به گزارش مهر، کارت ورود به جلسه آزمون از تاريخ 28 خرداد تا 2 تير تنها به صورت اينترنتي از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشانيwww.sanjeshp.ir در اختيار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

اين تاريخ به هيچ عنوان قابل تمديد نيست و داوطلبان همزمان با اين تاريخ مي توانند نسبت به انتخاب محل تحصيل خود نيز اقدام کنند. جدول ظرفيت پذيرش نهايي دانشگاههاي پذيرنده به صورت همزمان با زمان دريافت کارت اعلام خواهد شد.

کساني که بيش از يک کد رهگيري دريافت کرده‌اند الزاما درخواست خود را جهت تصحيح آن با ذکر مشخصات کامل خود و همچنين کدرهگيري هاي مذکور به آدرس پست الکترونيکي edit@sanjeshp.ir مرکز سنجش آموزش پزشکي ارسال کنند و در غير اين صورت به عنوان متخلف محسوب شده و حذف خواهند شد.


 کسب مجوز 9 واحد علوم تحقيقاات دانشگاه آزاد اسلامي از وزارت علوم 

گروه آزمون و سنجش: از مجموعه 41 واحدي 9 مجموعه مجوز خود را از وزارت علوم دريافت کردند و مابقي نيز اقداماتي در اين خصوص داشته اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خسرو دانشجو رئيس دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات در جمع خبرنگاران گفت: برنامه هاي دانشگاه آزاد علوم تحقيقات بر حسب ويژگي پيشرفت علمي و پيشرفت فرهنگي در چند بخش از جمله بعد فرهنگي و علمي تقسيم مي شود که در رابطه با بعد علمي بايد بگويم که ظرفيت خوبي در دانشگاه آزاد علوم تحقيقات حاصل شده و هم اکنون ارتباط اين دانشگاه با ساير دانشگاه هاي دولتي و صنايع در حال افزايش است.

وي در خصوص مشکل مجوز برخي از شعبه هاي دانشگاه افزود: بعضي از شعبه هاي دانشگاه آزاد علوم تحقيقات با مجوز هاي قبلي گرفته شده و از شوراي گسترش اين مجوز را براي فعاليت نگرفتند اما به واسطه ي ارتباط خوبي که بين مجموعه دانشگاه هاي آزاد، دولتي و وزارت علوم وجود دارد برنامه دقيقي در اين خصوص صورت گرفته است.

دانشجو تصريح کرد: در حال حاضر از مجموعه 41 واحدي شعبه هاي دانشگاه علوم تحقيقات 9 واحد آن مجوز خود را از وزارت علوم و شوراي گسترش دريافت کرده اند و بقيه هم اقداماتي را در جهت اخذ مجوز داشته اند.دانشجو در ادامه درخصوص جذب اعضاي هيئت علمي گفت: هم اکنون ارتباط خوبي بين دانشگاه آزاد و علوم تحقيقات با ساير دانشگاه هاي دولتي وجود دارد به صورتي که برخي از اعضاي هيئت علمي که در دانشگاه هاي دولتي به درجه استادي رسيده اند را جذب کرده يعني از مجموع 1000 نفر نزديک به 300 يا 400 نفر از اساتيد با درجه استادي يا دانشياري جذب شده است.

وي افزود: ما سعي مي کنيم سرعت رشد و جذب اساتيد را افزايش دهيم مخصوصا از حائزين رتبه اول دکترا در دانشگاه هاي برتر استفاده مي کنيم.دانشجو تصريح کرد: باکمکي که مجموعه هيئت رئيسه داشته است مجوز جذب 150 نفر از دانشجويان برتر رتبه اول و دوم دوره دکترا از دانشگاه هاي برتر گرفته شده و در ماه هاي آتي اطلاعيه و نحوه جذب آنها اطلاع رساني مي شود.


 خبر 

 با اعلام زمان انتشار نتايج اوليه؛

كليد نهايي آزمون دستياري منتشر شد

گروه آزمون و سنجش:رييس مركز سنجش آموزش پزشكي از اعلام نتايج اوليه سي و نهمين دوره آزمون دستياري در روز شنبه 30 ارديبهشت ماه خبر داد. جبرائيل نسل سراجي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اعلام نتايج اوليه سي و نهمين دوره آزمون دستياري از 30 ارديبهشت ماه از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي به نشاني www.sanjeshp.ir گفت: همزمان با اعلام نتايج اوليه داوطلبان مي‌توانند نسبت به انتخاب كد رشته محل اقدام كنند.

وي با بيان اينكه كليد نهايي سوالات آزمون دستياري منتشر شد اظهار كرد: فقط يك مورد از اعتراض علمي مورد قبول واقع و اصلاح شده است و مابقي اعتراضات رد شده است. سراجي با اشاره به پذيرش دو هزار و 500 داوطلب در اين دوره از آزمون، گفت: به داوطلبان فرصت داده مي‌شود تا به مدت 4 روز از آغاز انتخاب رشته محل نسبت به اين انتخاب بر اساس اولويت علاقه مندي خود اقدام كنند. بر اساس اين گزارش سي و نهمين دوره آزمون دستياري با رقابت 15 هزار داوطلب در 25 رشته تخصصي و 350 رشته محل در روز 31 فروردين ماه برگزار شد.

قائم‌مقام وزير علوم خبر داد؛

افزايش ظرفيت دوره كارشناسي ارشد و دكترا در سال جاري

گروه آزمون و سنجش:قائم‌مقام وزير علوم در امور بين‌الملل گفت: امسال در مقطع دکتري 10 هزار نفر افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو خواهيم داشت و در مقطع كارشناسي ارشد نيز ظرفيت پذيرش دانشجو افزايش مي‌يابد. ارسلان قرباني در گفت‌وگو با ايسنا، تصريح کرد: تلاش وزارت علوم ظرفيت‌سازي براي رفع نيازهاست که در اين راستا تنها کشور در منطقه و حتي در دنيا هستيم که تقاضا در مقطع تحصيلات تکميلي، كارشناسي ارشد و دکتري زياد است. وي با اشاره به ايجاد تغيير و تحول در سرفصل دروس، خاطرنشان کرد: بازنگري در رشته‌هاي علمي و سرفصل دروس يک بحث علمي بوده و فرآيندي است که در همه نقاط دنيا در حال انجام است و با توجه به تحولات داخل کشور، منطقه و جهان اين نياز احساس شده است که بايد سرفصل دروس بعد از 30 سال تغيير داده شود. اين مقام مسئول در وزارت علوم، تأکيد کرد: تغيير سرفصل دروس به‌ويژه در علوم‌انساني بايد متناسب با مقتضيات، شرايط و موقعيت‌ها، مباحث هويتي، فرهنگي و ديني انجام شود و نبايد سرفصل علوم‌انساني بر اساس خواسته‌ها و نيازهاي کشورها تعريف گردد، يکي از اقتضاعات علم، به‌روز کردن آن است که علوم‌انساني هم يکي از علومي است که بايد به‌روز شود.قرباني در خاتمه با بيان اينكه وزارت علوم متولي اشتغال‌زايي در كشور نيست، گفت: با اين حال در اين راستا برنامه آمايش آموزش عالي، توزيع رشته‌ها بر اساس موقعيت جغرافيايي و نياز کشور است که اين مهم فرآيندي در حال اجرا است.

آغاز مهلت حذف اضطراري نيمسال دوم تحصيلي در دانشگاه پيام نور

گروه آزمون و سنجش:زمان حذف اضطراري نيمسال دوم سال تحصيلي 91-90 دانشگاه پيام نور اعلام شد. به گزارش ايسنا، دكتر معتمدي معاون اموزشي دانشگاه پيام نور از آخرين تصميمات براي زمان حذف اضطراري دانشجويان پيام نور خبر داد و گفت: بر اساس تقويم آموزشي دانشگاه زمان حذف اضطراري نيمسال دوم سال تحصيلي91-90 در پي بخشنامه ابلاغ شده به دانشگاهها از ديروز شنبه 16 ارديبهشت آغاز شده است. وي افزود: دانشجويان تا شنبه 23 ارديبهشت براي حذف اضطراري مهلت دارند.

ثبت‌نام متقاضيان دكتري بدون آزمون دانشگاه شهيد چمران آغاز شد

گروه آزمون و سنجش:دفتر استعدادهاي درخشان دانشگاه شهيد چمران اهواز اعلام كرد: ثبت‌نام دانشجويان و فارغ التحصيلان ممتاز و داراي استعداد درخشان براي ورود به مقطع دكتري آغاز شد. به گزارش ايسنا، دكتر حسين نجف‌زاده گفت: داوطلبان بايد مدارک خود را تا 15 خرداد به دفتر حفظ و هدايت استعدادهاي درخشان دانشگاه ارسال كنند. مدارك داوطلبان پس از بررسي اوليه در صورت كامل بودن، براي مصاحبه و أخذ پذيرش توسط گروه تخصصي مربوطه ارسال مي‌شود. وي تصريح كرد: دارا بودن حداقل ميانگين کل 17 و حداقل دو مقاله در مجلات علمي پژوهشي نمايه شده معتبر ملي يا بين المللي، دانشجويان نمونه کشوري در دوره کارشناسي ارشد با حداقل يک مقاله علمي پژوهشي نمايه شده معتبر ملي يا بين المللي، نمره پايان نامه عالي، داراي گواهي قبولي در يکي از آزمون هاي MSRT (با حداقل 50) يا TOEFL (با حداقل نمره 500) يا معادل آنها و پذيرش در مصاحبه گروه تخصصي مربوطه از جمله شرايط اختصاصي براي پذيرش داوطلبان است. مدير دفتر استعدادهاي درخشان دانشگاه شهيد چمران تاكيد كرد: فقط دانش آموختگان دانشگاه‌هاي دولتي مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده كنند و اين تسهيلات شامل دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاي پيام نور، آزاد اسلامي، غير انتفاعي، علمي كاربردي و غيره نمي‌شود. علاوه بر اين، در شرايط مساوي، اولويت با دانشجويان فارغ‌التحصيل دانشگاه شهيد چمران اهواز است. به گفته وي، متقاضيان براي كسب اطلاع بيشتر به پورتال دانشگاه شهيد چمران اهواز، صفحه استعدادهاي درخشان مراجعه كنند.

مقطع کارشناسي پرديس کيش دانشگاه شريف به تهران منتقل شد

گروه آزمون و سنجش:رئيس دانشگاه صنعتي شريف اعلام کرد که با انتقال مقطع کارشناسي پرديس اين دانشگاه به تهران، پذيرش دانشجو در تهران صورت مي گيرد. رضا روستا آزاد در گفتگو با مهر، اضافه کرد: چند قطعه زمين دانشگاه شريف از جمله منطقه 22 شهرداري و گرمدره به منظور برنامه هاي توسعه اين دانشگاه فعال مي شود.وي همچنين گفت: مقطع کارشناسي پرديس کيش دانشگاه صنعتي شريف به تهران منتقل مي شود و دانشجويان از مهرماه سال جاري در اين مقطع در تهران پذيرش خواهند. به گفته رئيس دانشگاه صنعتي شريف، شهريه پذيرش در مقطع کارشناسي انتقال يافته به تهران همانند شهريه پرديس کيش است و تغييري نمي کند.روستا آزاد همچنين درباره انتقال بخش تحصيلات تکميلي و پژوهشگاه دانشگاه شريف تاکيد کرد که اين پروژه در سال جاري کليد خورده و اتمام کار بستگي به منابع مالي دارد.

اخذ مجوز برگزاري آزمون بين‌المللي IELTS  در دانشگاه آزاد اسلامي رشت

گروه آزمون و سنجش:دانشگاه آزاد سماي رشت مجوز برگزاري آزمون بين‌المللي IELTS را از مرکز آزمون بين‌المللي آيلتس دانشگاه آزاد دريافت کرد. دکتر رامين شعباني معاون دانشگاه آزاد سماي رشت در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه دانشگاه آزاد سماي رشت مجوز برگزاري آزمون بين‌المللي IELTS را از مرکز آزمون بين‌المللي آيلتس دانشگاه آزاد دريافت کرد، گفت: تمام مراحل برگزاري آزمون از لحظه ثبت‌نام تا انتشار کارنامه بر عهده مرکز آزمون استاندارد دانشگاه آزاد است و کلاس‌هاي آمادگي با همکاري مرکز آزمون بين‌المللي IELTS و با استانداردهاي بين‌المللي در آينده نزديک در سما واحد رشت برگزار مي‌شود. وي ضمن اشاره به تکميل و بهره‌برداري از مرکز آموزش و محل آزمون، برگزاري اولين نوبت آن را تيرماه عنوان کرد و بيان داشت: داوطلبان براي ثبت‌نام در آزمون مي‌توانند با توجه به جدول زمان‌بندي به مرکز آزمون آيلتس دانشگاه آزاد به نشاني www.ielts.iauset.com مراجعه کنند.


 آشنايي با رشته‌‌ها 

 نقاشي

مي‌گويند "زئوس" و "پاراسيو" از معروفترين نقاشان يونان باستان بودند و با يكديگر رقابت داشتند. روزي آنها در يك مسابقه نقاشي در حضور مردم شركت كردند تا بهترين نقاش يوناني انتخاب شود.

"زئوس" روي تابلوي خود يك خوشه انگور كشيد و در اين كار چنان مهارتي از خود نشان داد كه پرندگان به تصور آنكه خوشه انگور واقعي است، به سوي آن هجوم آوردند. "پاراسيو" نيز براي نشان دادن نقاشي‌اش از رقيب خود دعوت كرد تا پرده نقاشي را كنار بزند اما وقتي زئوس براي كنار زدن پرده نقاشي جلو رفت، متوجه شد كه پرده‌اي وجود ندارد بلكه "پاراسيو" خود پرده را نقاشي كرده است و در نتيجه همگان برتري پاراسيو را به رسميت شناختند.

اين داستان را بسياري از ما به عنوان اوج قدرت يك نقاش در خلق يك شاهكار هنري شنيده‌ايم اما آيا نقاشي يعني همين؟ آيا هنر نقاش اين است كه آنچنان ماهرانه طبعيت را تقليد كند كه حتي خود طبعيت را نيز به اشتباه بيندازد؟ در اين صورت چگونه مي‌توان به نگاره‌هاي ديوارهاي غارها يا آثار هنرمندان مدرن، نقاشي گفت؟استادان و هنرمندان نقاشي بر خلاف نظر افرادي كه نقاشي را فتوكپي طبيعت مي‌دانند، معتقدند كه نقاشي هنري است كه در پيوند با انديشه، جهان‌بيني و شرايط حاكم بر جامعه شكل مي‌گيرد و معنا و مفهوم پيدا مي‌كند و نهايتاً در غالب تصوير بيان مي‌گردد.

البته براساس اين تعريف نمي‌توان تعريف نقاشي را با هنرهاي تجسمي ديگر مانند گرافيك يا طراحي مشخص نمود و اين به دليل آن است كه امروزه مرز بين بسياري از هنرها شكسته شده است و نمي‌توان با خط‌كش لغات، حيطه يك هنر را تعيين كرد.رشته نقاشي فضايي را ايجاد مي‌كند كه هر دانشجوي خلاق متناسب با توان، سليقه، دانش و ذهنيت خويش، دنياي خاص آفرينندگي خود را در آن مي‌يابد و در نتيجه مي‌تواند آثاري را خلق كند كه باعث تحول خود و در مرحله بعد جامعه‌اش گردد.

اين رشته‌ به‌ آموزش‌ سبك‌هاي‌ برجسته‌ نقاشي‌ معاصر ايران‌ و جهان‌ مي‌پردازد و در كنار آن‌ دانشجويان‌ دروسي‌ مثل‌ طراحي‌، اطلاعات‌ و مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، تاريخ‌ هنر و تاريخ‌ عمومي‌ نقاشي‌ را مي‌گذرانند.

يك‌ دانشجوي‌ رشته‌ نقاشي‌ در طي‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ مي‌آموزد كه‌ خوب‌ ببيند، تحليل‌ كند، دانش‌ خود را وسعت‌ ببخشد و آنچه‌ را كه‌ ياد گرفته‌ است‌ در سطوح‌ مختلف‌ اشاعه‌ بدهد. به‌ همين‌ دليل‌ اگر فردي‌ قريحه‌ و ذوق‌ نقاشي‌ نداشته‌ باشد، با ورود به‌ رشته‌ نقاشي‌ فقط‌ يكسري‌ اطلاعات‌ به‌ دست‌ مي‌آورد و بازدهي‌ نخواهد داشت‌.

توانايي‌هاي‌ لازم:

دانشجوي‌ رشته‌ نقاشي‌ بايد ويژگي‌هاي‌ جسمي‌ و روحي‌ خاصي‌ داشته‌ باشد تا بتواند در اين‌ رشته‌ موفق‌ گردد و به‌ همين‌ دليل‌ نيز آزمون‌ نقاشي‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ به‌ صورت‌ نيمه‌متمركز برگزار مي‌شود؛ يعني‌ پيش‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ استعداد و خلاقيت‌ داوطلب‌ در يك‌ آزمون‌ عملي‌ سنجيده‌ مي‌شود تا بهترين‌ و توانمندترين‌ داوطلبان‌ وارد دانشگاه‌ گردند.

از سوي‌ ديگر نقاش‌؛ يعني‌ خلاق‌؛ يعني‌ آفريننده؛ يعني‌ كسي‌ كه‌ از مرز بايدها و نبايدها مي‌گذرد تا طرحي‌ نو دراندازد و به‌ همين‌ دليل‌ نمي‌توان‌ به‌ او دستور داد كه‌ چگونه‌ باش‌ و از چه‌ راهي‌ برو تا موفق‌ شوي‌.

در واقع‌ يك‌ نقاش‌ نمي‌تواند در چهارچوبي‌ مشخص‌ و معين‌ محدود گردد. و بالاخره‌ بايد گفت‌ كه‌ هنر نقاشي‌ مثل‌ هر هنر ديگري‌ كار طاقت‌فرسا، هوش‌، نبوغ‌ و شعور فراوان‌ نياز دارد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران:

يك‌ فارغ‌التحصيل‌ نقاشي‌ نبايد انتظار داشته‌ باشد كه‌ تنها مشغله‌ و منبع‌ درآمدش‌ نقاشي‌ كشيدن‌ باشد چرا كه‌ حتي‌ نقاش‌هاي‌ موفق‌ و معروف‌ جهان‌ نيز تنها مشغله‌شان‌ كشيدن‌ نقاشي‌ نيست‌ بلكه‌ در كنار نقاشي‌، به‌ تدريس‌ نقاشي‌ نيز مي‌پردازند. كاري‌ كه‌ بسيار مثمر ثمر است،‌ چون‌ تدريس‌ و ارتباط‌ با ديگران‌، تأثير به سزايي‌ در ديد، ذهن‌ و انديشه‌ يك‌ نقاش‌ مي‌گذارد.

در كشور ما نيز يك‌ نقاش‌ مي‌تواند علاوه‌ بر نقاشي‌ به‌ تدريس‌ اين‌ هنر در مراكز آموزش‌ عالي‌ يا آموزشگاه‌هاي‌ آزاد و به‌ فعاليت‌ در مطبوعات‌ و نشريات‌، صداوسيما، فرهنگسراها، سازمان‌ ميراث‌ فرهنگي‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌، شهرداري‌ها (به‌ عنوان‌ طراح‌ و مجري‌ نقاشي‌هاي‌ ديواري‌) بپردازد.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل:

دروس‌ پايه‌: مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌ ، كارگاه‌ طراحي‌ پايه‌(سطح‌ يك‌) ، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه، هندسه‌ مناظر و مرايا، كارگاه‌ چاپ‌هاي‌ دستي‌، كارگاه‌ حجم‌سازي‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد آثار هنرهاي‌ تجسمي‌، هنر و تمدن‌ اسلامي‌ ، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌.

دروس‌ اصلي‌: كارگاه‌ طراحي‌ (سطح‌ دو) ، نقاشي‌ ديواري‌ ، كارگاه‌ نقاشي‌ ديواري‌ (سطح‌ يك‌)، كارگاه‌ نقاشي‌ (سطح‌ يك‌)، تاريخ‌ عمومي‌ نقاشي‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد آثار نقاشي‌.

دروس تخصصي: كارگاه طراحي (سطح سه) ، كارگاه نقاشي (سطح دو)، كارگاه نقاشي(سطح سه)، مرمت آثار نقاشي. طرح عملي جامع، طرح و رساله نهايي

تهيه و تنظيم : فائزه رفيعي طباطبائي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي