جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/02/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4148


اسکوليوز (کج پشتي) منشا کمردرد و گردن


آسم و راه هاي تشخيص و پيشگيري آن


سالمندان يکي از آسيب پذيرترين گروههاي جامعه


خبرها از عالم علم


 اسکوليوز (کج پشتي) منشا کمردرد و گردن  

 قسمت دوم و پاياني

در اين موارد فرد احساس مي‌کند که در راه رفتن و دويدن هر دو پا را با يک قدرت بر زمين نمي‌گذارد.

شناسايي ظاهري فرد مبتلا به کج پشتي:

اين افراد وقتي به طور عادي مي‌ايستند، هر دو شانه در ارتفاع يکساني قرار ندارد و شانه‌اي که در سمت کج پشتي قرار دارد پايين تر از ديگري است. معمولا اين افتادگي يک طرف شانه به سمت غالب فرد بستگي دارد. مثلا فردي که چپ دست است شانه چپ پايين تر است و بالعکس در کج پشتي‌هاي ترکيبي و چند قوسي به دليل پيچيدگي، شناسايي مسير قوس‌ها بايد توسط کارشناس صورت گيرد چرا که شناسايي مسير درست قوس‌ها اساس انتخاب تمرينات درماني مناسب است.

پروسه درماني:

همانطور که گفته شد اولين و مهمترين قدم در درمان اصلاح عادات بد و شرايط تشديد کننده کج پشتي است در مواردي که علت کج پشتي گرفتگي يک طرفه، در مفصل پشتي بين ستون فقرات و لگن است ابتدا بايد توسط متخصص اين مفصل آزاد شود و سپس درمان آغاز شود.

ورزش مناسب براي کج پشتي‌هاي ساده:

ابتدا بايد مسير انحراف معين شود. به طور مثال در فردي که دچار انحراف ستون فقرات به سمت راست شده است ورزش‌ها به اين شرح است:

ورزش 1: فرد با دست راست خود از ميله بارفيکس (يا چيزي شبيه به آن) آويزان مي شود به طوريکه پاها او بر روي پنجه روي زمين قرار دارد. بايد به مدت 15 تا 30 ثانيه در اين وضعيت قرار گيرد اين حرکت را 3 تا 5 بار تکرار مي‌کند.

ورزش 2: فرد در وضعيت نشسته قرار مي گيرد سپس کف هر دو دست را به حالت کاملا کشيده در جلو خود روي زمين مي گذارد (حالتي شبيه کششي که گربه به بدن خود مي دهد) سپس در حالي که سر خود را آرام آرام پايين تر مي برد، دست‌ها را در جهت جلو حرکت مي دهد تا جاييکه در تمام تنه خود احساس کشش کامل کند.

وقتي به اين وضعيت رسيد به آرامي مسير کشش هر دو دست را به سمت چپ حرکت مي دهد تا جاييکه حداکثر کشش در سمت راست تنه ايجاد شود. در اين وضعيت نيز 15 تا 30 ثانيه باقي مي‌ماند. تعداد تکرار آن به توانايي فرد بستگي دارد و از 2 تا 4 متغير است.

ورزش 3: اين ورزش مخصوص افرادي است که به طور طولاني مدت رانندگي مي کنند چنين فردي مي تواند در حين رانندگي (در مواقعي که احتياج به تعويض دنده ‌وجود ندارد) دست راست خود را به در بالاترين قسمت فرمان ماشين قرار دهد.

توجه مهم: افرادي که دچار درد حاد هستند يا با انجام اين ورزش‌ها با افزايش درد غير قابل تحمل مواجه شدند و نيز افرادي که دچار کج پشتي ترکيبي هستند بايد قبل از اقدام به ورزش به پزشک، متخصص مراجعه کرده و با صلاحديد وي اقدام به درمان فيزيوتراپي نمايند.

در موارد بسيار حاد ممکن است ضروري باشد که با صلاحديد پزشک به مهندسين ارتوپدي فني مراجعه و از وسايل کمکي مانند بريس استفاده کنند.


 آسم و راه هاي تشخيص و پيشگيري آن  

براساس آمار سازمان جهاني بهداشت بيش از 300 ميليون نفر از مردم دنيا به آسم مبتلا هستند كه جمعيت قابل توجهي از آنان را كودكان و نوجوانان تشكيل مي دهند. به گزارش ايرنا، ميزان شيوع آسم در نقاط مختلف جهان از يك تا 40 درصد متغير است؛ در كشور ما آماري در اين زمينه در دست نيست اما ميانگين شيوع علايم آسم در افراد زير 18 سال كشور بيش از 13 درصد است.طبق آخرين آمار نيز ميانگين شيوع علايم آسم در شهر تهران 35 درصد است.به گفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، شيوع آسم طي دهه‌هاي اخير بين جمعيت كودك و نوجوان كشور افزايش چشمگيري داشته است. هرچند بيماري آسم سالانه جان 250 هزار نفر در جهان را مي گيرد اما با تشخيص و درمان به موقع و مناسب و همكاري بيمار و خانواده در روند درماني، موارد مرگ و مير آسم، قابل پيشگيري است.

تشخيص آسم

سرفه، خس خس مكرر، تنگي نفس و احساس فشار در قفسه سينه از نشانه هاي بيماري آسم به شمار مي رود.

نشانه ها و علايم باليني آسم عموما متناوب و متغير است به آن معنا كه دوره هاي بهبودي و عود دارد و اغلب در شب، بدتر مي شود.

اين علايم به ويژه هنگام ورزش، برخورد با مواد حساسيت زا، دود سيگار، هواي سرد، عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفس و نيز هيجان، تشديد مي شود.

البته تشخيص قطعي آسم پس از بررسي و معاينه و انجام آزمون هاي ضروري توسط پزشك متخصص خواهد بود.

پيشگيري از آسم و آلرژي

متخصصان و كارشناسان بهداشتي، پرهيز از سيگار كشيدن و تماس با دود دخانيات، پرهيز از سكونت در خانه هاي مرطوب، تغذيه انحصاري شيرخواران با شيرمادر، كاهش تماس كودكان خردسال مستعد آلرژي و آسم با مواد حساسيت زا و دوري از آلاينده‌هاي محيط كار را از مهم ترين راهكارهاي پيشگيري از آسم و آلرژي مي دانند.

همچنين متخصصان توصيه مي كنند كه مواردي مانند آلرژي پوستي،اگزما و آلرژي بيني و چشم را درمان كنند تا هرچند كه فرد نسبت به عوامل محيطي حساس شده است اما از بروز علايم و نشانه هاي آلرژي، جلوگيري كنند.

شايد باوركردني نباشد اما سوسك‌ها و حيوانات خانگي نيز مي توانند زمينه ابتلاي فرد به آسم و آلرژي را فراهم آورند.

همچنين افراد بايد از مصرف موادي كه نسبت به آنها حساسيت دارند مانند شير گاو، آسپرين و برخي داروهاي قلبي، پرهيز كنند.

درمان آسم

آموزش، مهم ترين اساس درمان آسم است ، 'مصطفي معين' رييس انجمن آسم و آلرژي در اين باره مي‌گويد: در بيماري آسم، هر زمان احتمال نارسايي تنفسي و مرگ و مير وجود دارد بنابراين بايد به درمان آن توجه كافي داشت.

وي مي افزايد: يكي از عوامل مهمي كه در كنترل نشدن بيماري آسم نقش دارد، همكاري نكردن بيمار در روند درماني است.

رييس انجمن آسم و آلرژي خاطرنشان مي كند آموزش نيز مهم ترين شاخص در درمان بيماران به شمار مي رود بنابراين مهم ترين مسووليت پزشك در مواجهه با بيماري آسم، آموزش است.

معين تاكيد مي كند پزشك برغم تراكم بيماران بايد به آنان آموزش دهد اگر آموزش ندهد، سوگندنامه پزشكي خود را نقض كرده است.

به گفته وي، 66 درصد بيماراني كه در روند درماني خود مشاركت نمي كنند دچار تشديد علايم آسم مي‌شوند.


  سالمندان يکي از آسيب پذيرترين گروههاي جامعه  

سالمندان از جمله آسيب پذير ترين گروه جامعه در كنار كودكان هستند ولي از جنبه رواني بيشتر از كودكان در معرض آسيب قرار دارند. معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي زنجان اعلام كرد: ترس از مرگ، افكار خودكشي، اضطراب، احساس تنهايي، احساس ناكامي، خستگي، استرس ها و تغيير در الگوي خواب از جمله پديده هاي دوران سالمندي است كه به عنوان علائم اختلال در سلامت رواني سالمندان شناخته مي شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ افسردگي به عنوان يكي از معمول ترين مسائل احساسي و عاطفي در سنين سالمندي است و باعث از بين رفتن علاقه و تمايل به انجام فعاليت هاي معمولي و تفريحات و سرگرمي ها مي شود. اين گزارش مي افزايد: كاهش اشتها، از دست دادن علاقه و انرژي، بي خوابي يا خواب زياد، خستگي و بيزاري، تصميمات در مورد خود كشي، اضطراب و تشويش، كندي در انجام فعاليت ها و از دست دادن علاقه از علائم افسردگي در سالمندان است. اين گزارش حاكيست، افرادي كه افسردگي ملايم تا متوسط دارند ممكن است از طريق سر دادن گريه آن را بروز دهند اما افرادي كه دچار افسردگي شديد هستند اغلب اظهار مي كنند دوست دارند گريه كنند اما نمي توانند.گفتني است: مي توان با تشخيص زودهنگام و درمان افسردگي در سالمندان از ايجاد هرگونه مشكل بين افراد سالخورده و نزديكان آنان جلوگيري مي شود.


 خبرها از عالم علم 

 مناسب ترين ورزش براي ديابتي ها

دكتر زهرا مدني، متخصص پزشكي ورزشي دفتر سلامت جمعيت، خانواده مدارس وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت:‌ قند خون افراد ديابتي در هنگام ورزش بايد بين 100 تا 240 باشد و قند خون كنترل نشده بالاي 250 از موارد ممنوعيت نسبي انجام ورزش است. دكتر زهرا مدني در گفتگو با "وب دا" افزود: بيماران ديابتي قبل از شروع ورزش حتما با پزشك متخصص مشورت كنند و توصيه مي شود بيماران مبتلا به ديابت تيپ يك و تيپ دو 3 تا 7 روز در هفته براي انجام ورزش اقدام كنند. وي درباره شدت ورزش افراد مبتلا به ديابت، گفت: بهتر است اين افراد به طور متوسط يعني در حدي كه صحبت كردن عادي تا حدودي مشكل باشد و بين 20 تا 60 دقيقه در هر جلسه يا مجموعا 150 دقيقه در هفته ورزش كنند. متخصص پزشكي ورزشي دفتر سلامت جمعيت، خانواده مدارس براي حركات كششي در بيماران مبتلا به ديابت توصيه كرد: ديابتي ها مي توانند 2 تا 3 روز در هفته و بين 15 تا 30 ثانيه براي هر كشش وقت بگذارند و نوع حركات كششي براي اندام فوقاني 4 تا 5 حركت و براي اندام تحتاني نيز، 4 تا 5 حركت باشد.

دكتر مدني تصريح كرد:‌ در بيماران ديابتي كه مبتلا به مشكلات قلبي، نارسايي كليه يا اختلالات چشمي هستند، ورزش ها با شدت كم بايد انجام شود و از انجام ورزش هاي شديد پرهيز كنند.وي درخصوص نكات مهم دربيماران ديابتي حين انجام ورزش گفت: حتي الامكان ورزش همراه با يک فرد ديگرانجام شود و پوشيدن كفش مناسب نيز نبايد فراموش شود.متخصص پزشكي ورزشي دفتر سلامت جمعيت، خانواده مدارس بيان كرد: رعايت بهداشت مناسب و مراقبت دقيق از پاها در زمان انجام ورزش، براي پيشگيري از عفونت هاي احتمالي ضروري است و بايد به تمام زخم ها رسيدگي کرده و از هر گونه تحريک خودداري کنند.

نشانه‌اي از ريزش مو

' مسعود داوودي' گفت: به طور طبيعي موهاي بدن و سر داراي يك سيكل مشخصي از رشد و نمو هستند. وي در گفت و گو با ايرنا اضافه كرد: در دوره اي كه موها فعاليت دارند و اندازه آن بلند مي شود، دوره رشد و زماني كه عمرشان تمام مي شود و شروع به سست شدن مي كنند، دوره استراحت ناميده مي شود.داوودي اضافه كرد: در مورد موهاي قسمت هاي مختلف بدن دوره رشد و نمو و استراحت متفاوت است اما در مورد موي سر به طور متوسط طول دوره رشد موها سه سال يا هزار روز است كه وقتي اين دوره كامل شد، رشد طولي مو متوقف و كم كم مو از ريشه جدا و پس از سه تا چهار ماه دچار ريزش مي شود.اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) تصريح كرد البته جاي مويي كه ريخته، موي جديد رشد مي كند.

داوودي درمورد افرادي كه به صورت ژنتيكي دچار ريزش مو هستند، گفت: افرادي كه ژنتيكي مستعد ريزش مو هستند به آن ريزش موي مردانه يا ارثي مي‌گويند كه به دليل اثرات هورمون مردانه طول عمر موها كوتاه تر و به جاي سه سال، مدت زمان كمتري موها رشد مي كند.وي اضافه كرد: چنانچه موهاي سر به جاي سه سال در مدت زمان كمتري رشد كند، طبيعتا از نظر اندازه كوتاه‌تر و از اندازه ضخامت، نازك تر خواهد بود. اين متخصص پوست و مو گفت: نازك شدن مو در واقع يكي از نشانه هاي ريزش مو است كه علت ريزش مو توسط بيمار قابل تشخيص نيست و بايد در آزمايشگاه تشخيص داده شود حتي پزشك نيز از ظاهر مو متوجه اين عارضه نمي شود. وي در عين حال افزود: حدود يكصد هزار تار مو در سر وجود دارد كه ريزش و رشد آنها هماهنگ نيست، در شرايط طبيعي ريزش روزانه يكصد تار مو طبيعي است اما در زمان استحمام ريزش 200 تار مو نيز طبيعي است و جاي نگراني وجود ندارد.

کاهش و افزايش قدرت بينايي

بينايي يکي از مهم‌ترين حواس پنج گانه انسان است که به مرور زمان همراه با تکامل فرد رشد مي کند، به گزارش روزنامه خراسان، در اين مطلب به نقل از «Thirdage»، به سير رشد و تکامل بينايي مي‌پردازيم و به برخي سوالات درباره چشم و بيماري هاي آن پاسخ مي‌دهيم. آنچه نوزادان مي‌بينند: نوزادان به نور بسيار حساس‌اند و قدرت تمرکز روي اشيا يا رنگ ها را ندارند و به مرور قدرت ديدشان بيشتر مي شود. در يک ماهگي مي توانند روي اشيا در فاصله حدود 80 سانتي متري تمرکز کنند. در 4ماهگي قادرند رنگ‌ها و سايه ها را تشخيص دهند. متخصصان انجام آزمايش بينايي را در 6 ماهگي و تست کامل چشم را در 3 سالگي توصيه مي کنند زيرا ناراحتي هايي چون نزديک بيني يا تنبلي چشم در اين سن مشخص مي‌شود.

آيا کودک به عينک نياز دارد؟ از هر 4 کودک تقريبا يک کودک در سن مدرسه مشکل بينايي دارد که شايع ترين آن نزديک بيني است. اين درحالي است که تنها يک سوم دانش آموزان قبل از شروع به تحصيل مورد معاينه چشم قرار مي‌گيرند. برخي متخصصان، معاينه قبل از شروع درس و رفتن به کلاس اول را توصيه مي کنند که اين معاينه هر 2سال بايد تکرار شود. زيرا چشم با بزرگ شدن کودک تکامل مي يابد و شماره نزديک بيني تا حدود 20سالگي بالا مي رود.

افرادي که به عينک مطالعه نياز پيدا مي کنند:در اواسط 40سالگي ممکن است براي خواندن و انجام دادن برخي از کارها به عينک مطالعه نياز پيدا کنيد. مي توانيد از عينک مطالعه، عينک دو کانونه و لنزهاي مخصوص استفاده کنيد.

پيرچشمي چيست؟ قبل از 40سالگي، لنزهاي طبيعي چشم خيلي انعطاف پذير است و اين انعطاف پذيري کمک مي کند تا فرد بتواند روي اشياي نزديک يا دور تمرکز کند. اما با بالارفتن سن، لنزها خاصيت انعطاف پذيري خود را از دست مي دهد. به مرور زمان قدرت ديدن اشياي نزديک کاهش پيدا مي کند و افراد براي اين که واضح ببينند مجبورند کتاب را با فاصله اي از چشم نگه دارند.

بيماري ها

برخي بيماري ها مانند ديابت و فشار خون بالا روي ديد و سلامت چشم تاثير مي گذارد. ديابت، علت عمده نابينايي در دوره بزرگسالي است. ديابت در برخي موارد باعث آسيب ديدگي رگ هاي خون در شبکيه چشم مي شود. فشار خون بالا نيز در برخي موارد به رگ هاي خوني آسيب مي رساند و باعث نابينايي مي‌شود. شيوه زندگي سالم مانند سالم خوردن و استعمال نکردن دخانيات، براي حفظ سلامت چشم مفيد است.

آب مرواريد و آب سياه: اين 2بيماري چشمي که ممکن است در هر سني بروز کند بيشتر در افراد بالاي 60 سال ديده مي شود.آب مرواريد يعني ايجاد سايه روي لنز طبيعي چشم که به آساني قابل درآوردن و جايگزين با لنزهاي خاص است. آب سياه اغلب فشار زيادي روي چشم وارد مي کند.

تغذيه : رژيم سالم، به سلامت چشم کمک مي کند اسيدهاي چرب امگا 3، ويتامين C و E براي سلامت چشم مفيد است.بنابراين مصرف ميوه‌هاي مرکباتي مانند پرتقال، نارنگي، سبزي، سبزي هاي برگ سبز، مغز ميوه و ماهي هاي چرب براي پيشگيري از اين نوع بيماري هاي چشمي توصيه مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي