جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4159


آخرين تحولات دانشگاه آزاد اسلامي مشهد


استادان راهنما و دانشجو به صورت مشترک نويسنده مقاله مي شوند


اولين سمينار صرع و تشنج در واحد بابل


مديرروابط عمومي واحد قائمشهر بعنوان مديربرترروابط عمومي دستگاههاي اجرائي شهرستان قائم شهرانتخاب شد

فرمانده بسيج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي شهر قدس:
حماسه مقاومت موجب آزاد سازي خرمشهر شد


علمي دانشجويي


خبر


 آخرين تحولات دانشگاه آزاد اسلامي مشهد 

 
در مراسم توديع و معارفه روساي قديم و جديد واحد مشهد بر اجراي سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي تاكيد شد. به گزارش آنا ، عبدالمجيد حلمي رئيس سابق واحد مشهد در اين مراسم كه با حضور آيت ا.. معصومي رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي خراسان رضوي ، مهدوي معاون هماهنگي دانشگاه ازاد اسلامي و اعضاي شوراي دانشگاه آزاد اسلامي مشهد در محل اتاق شورا سازمان مركزي اين دانشگاه برگزار شد با بيان اينكه از روز اول دغدغه فرهنگي اولين دغدغه من در دانشگاه بوده است گفت: معتقدم اگر دغدغه فرهنگي و مسائل فرهنگي و ارزشي حل شود بقيه مشكلات حل مي شود .وي بالا بردن كيفيت آموزشي را دومين محور برنامه هاي خويش از ابتداي تاسيس واحد مشهد عنوان كرد.وي به برنامه هاي در دست اقدام واحد مشهد اشاره کرد و گفت : در بخش پزشكي موافقت اصولي ايجاد سه رشته پزشكي را كسب كرده ولي هنوز مجوز اخذ دانشجو را نگرفته ايم .

حلمي گفت : واحد مشهد براي كسب رشته دكتري داروسازي از آمادگي لازم برخوردار بوده اما هنوز مجوز آن اخذ نشده است .دبير منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه تاسيس دانشكده مهندسي پزشكي در حال انجام است افزود : دانشكده معماري به دليل كمبود فضا نيازمند توسعه مي باشد كه كارهاي اوليه آن انجام شده است .وي ادامه داد: كارهاي زيربنايي سايت 200 هكتاري مجتمع آموزشي گلبهار در شهر جديد گلبهار انجام شده و بقيه كارهاي آن نيز در دست انجام است .وي با اشاره به اينكه از يكسال گذشته با برنامه ريزي صورت گرفته قرار است طي ده سال آينده واحد مشهد جزء 500 دانشگاه برتر جهان باشد گفت : همكاران همچنان پيگير اجراي برنامه ها در اين دانشگاه هستند .وي از دفتر فناوري اطلاعات واحد مشهد به عنوان يكي از برجسته ترين دفاتر فناوري كشور ياد كرد و گفت : اين دفتر با 16 نيروي متخصص علاوه بر واحد مشهد به 30 واحد ديگر درسطح كشور خدمات ارائه مي كند.حلمي ضمن قدرداني از خدمات دكتر جاسبي رياست پيشين دانشگاه و عباسپور رئيس پيشين منطقه 9 در پيشبرد اهداف دانشگاه افزود : از دكتر دانشجو رئيس جديد دانشگاه و اصغريان رئيس جديد منطقه 9 نيز به جهت ادامه دادن اين راه قدرداني مي کنم.وي ادامه داد : خدا را شاكرم كه فرصت خدمتگزاري در يكي از بهترين و مقدس ترين سرزمين هاي جهان (مشهد الرضا (ع)) و آن هم خدمت در آموزش عالي كشور و جوانان جوياي علم را به من داد .حلمي افزود : از كليه معاونين ، مديران و كاركنان واحد مشهد كه در اين مدت با تلاش و پشتكار فراوان عاشقانه كار كردند قدرداني مي کنم.وي با اشاره به اينكه حدود 1200 كارمند در واحد مشهد فعاليت مي كنند گفت : از اين تعداد 750 نفر در مجموعه دانشگاه و 425 نفر در دو بيمارستان دانشگاه مشغول به فعاليت اند .وي در خاتمه اظهار اميدواري كرد با وجود پريز، واحد مشهد به شكوفايي بيشتري برسد .در ادامه ناصر پريز رئيس جديد واحد مشهد ضمن قدرداني از زحمات حلمي گفت : خدمات ايشان در طول اين سي سال مانند آفتاب مي درخشد .

وي ارتقاء وضع معيشتي همكاران و اعضاي هيات علمي ، مسائل فرهنگي و ارتقاي كيفيت آموزشي را سه محور برنامه هاي خود بيان كرد و گفت : در اين راستا بايد تيم مديريتي دانشگاه هر كدام در حوزه خودشان نقاط قوت و ضعف شان را بررسي و هر چه سريعتر منتقل کنند.


 استادان راهنما و دانشجو به صورت مشترک نويسنده مقاله مي شوند 

 
با صدور آيين نامه جديد شرايط مقاله مستقل از سوي وزارت علوم، يک مقام مسئول اين وزارتخانه شرايط ارائه مقاله مستقل را اعلام کرد و گفت: استادان راهنما و دانشجو به صورت مشترک نويسنده مقاله مي شوند. به گزارش مهر، با موافقت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، تعريف مقاله مستقل متفاوت شد که بر اساس آن مقاله مستقل بايد داراي 3 ويژگي باشد.مقاله مستقل مقاله اي است که متقاضي ارتقا راساً بايد آن را تهيه کرده باشد، متقاضي ارتقا با عنوان نفر اول در مشارکت با ساير اعضاي هيئت علمي، مبتني بر طرح تحقيقاتي مصوب تهيه و در مجلات علمي پژوهشي معتبر منتشر کند همچنين مقاله مستقل بايد از پايان نامه يا رساله دانشجويي بوده و دانشجو و استاد يا استادان راهنماي وي به صورت مشترک نويسنده مقاله باشند.

مهدي ايرانمنش در اين زمينه اعلام کرد که پيش از اين تعريف مقاله مستقل متفاوت بود.وي گفت: پيش از صدور اين آيين نامه در آيين نامه قبلي گفته شده بود شخص عضو هيئت علمي، مقاله مستقل را مي تواند با نام خود تهيه کند يا اينکه دانشجوي مقطع ارشد يا دکتري وي نسبت به تهيه آن اقدام کند.معاون وزير علوم در ادامه تاکيد کرد که در آيين نامه جديد در صورتيکه دو نفر نسبت به تهيه مقاله از يک طرح تحقيقاتي اقدام کنند آن مقاله هم مي تواند به عنوان يک مقاله مستقل مطرح شود.به گفته رئيس مرکز هيئتهاي امنا و هيئتهاي مميزه وزارت علوم، اگر استاد راهنما هم بيش از دو نفر باشد به همراه دانشجو مي توانند مقاله مستقل ارائه دهند.وي خاطرنشان کرد که اين موضوع پيش از اين هم مطرح شده بود اما براي اينکه شبهه اي ايجاد نشود، در آيين نامه جديد اعلام شد که استادان راهنما و دانشجو مي توانند به صورت مشترک نويسنده مقاله باشند.


 اولين سمينار صرع و تشنج در واحد بابل 

 اولين سمينار صرع ، تشنج و مراقبت هاي پرستاري با حضوردکترمعماريان معاونت اداري ومالي ، شجاعي معاونت آموزشي، اساتيد و دانشجويان پرستاري ،مامائي علوم آزمايشگاهي و مربيان باليني در سالن آمفي تئاتر دانشکده پرستاري و مامائي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بابل برگزار شد.

خانم تقليلي عضو هئيت علمي واحد بابل، تحقق اهداف آموزشي و پژوهشي ، تحقيق و بازآموزي و آشنايي با صرع و اختلالات تشنجي و ارائه آخرين روش هاي علمي را يکي از دستاوردهاي مهم اين سمينار برشمرد و بيان کرد. دانشمندان و متخصصان اين رشته تلاش دارند که کانون تشنج در بيماري صرع را شناسايي و از طريق جراحي آن را ترميم کنند. عضو هئيت علمي واحد بابل گفت:. اين چنين سمينار با هدف آموزش روش هاي جديد مراقبت هاي پرستاري و اطلاع از پيشرفت هاي اخير ، تبادل نظر و مشاوره دانشجويان با متخصصين در جهت درمان بيماري صرع و تشنج با ارائه طرح هاي پژوهشي و ارتقاي سطح بهداشت و سلامت جامعه براي دانشجويان و نخبگان علمي مفيد خواهد بود.

در ادامه اين سمينار شيما محمد پور به عنوان سخنرانان ويژه گفت: صرع بيماري است که بين 3 دهم تا 7 دهم افراد جامعه را مبتلا مي کند و در ايران از هر هزار نفر حدود هفت نفر دچار بيماري صرع مي شوند . صرع تخليه الکتريکي ناگهاني کوتاه مدت در مغز انسان است که از دوران کودکي آغاز شده و ممکن است در بزرگسالي نيز ادامه يابد.

وي تصريح کرد: بيماري صرع مسري نبوده و ممکن است در هر دو جنس و هر سني رخ دهد، که معمولأبين سنين 2-14 سالگي آغاز مي شود ،کنترل اين بيماري در کودکان به منظور تشخيص به موقع و انجام اقدامات درماني مناسب ضروري است،

سخنران ويژه اين سمينار اذعان داشت: سابقه خانوادگي صرع افراط در مصرف الکل،استفاده از مواد روان گردان،پائين بودن قند خون،سابقه صدمه به سر،قرار گرفتن در معرض دودها و بخارات سمي واستفاده از داروها که اثرات جانبي آنها افزايش خطر حملات صرع است عوامل افزايش دهنده اين بيماري هستند.

وي با بيان اينکه صرع را به جز در موارد نسبأنادري که آسيب،تومور ياعفونت مغزي قابل درمان وجود دارد،نمي توان معالجه کردافزود:با کمک داروهاي ضد تشنج مي توان ار بروز بسيار از حملات صرعي جلوگيري نمود، به طوري که فرد بيمار مي تواند زندگي تقريبأطبيعي ذاشته باشد.


 مديرروابط عمومي واحد قائمشهر بعنوان مديربرترروابط عمومي دستگاههاي اجرائي شهرستان قائم شهرانتخاب شد 

 محمودپوربعنوان نيروي پرتلاش وساعي روابط عمومي شهرستان قائم شهراز سوي فرماندارورئيس شوراي روابط عمومي شهرستان قائم شهرمورد تقدير قرار گرفت.همايش مشترک مديران و مسئولان روابط عمومي دستگاه‌هاي اجرايي باحضور فرماندارشهرستان قائمشهر در سالن اجتماعات مديريت درمان تامين اجتماعي قائمشهربرگزار شد. در اين همايش فرماندار قائم شهرروابط عمومي‌ها را زبان گويا و نبض طپنده هر تشکيلات و سازماني عنوان کرد و براين نکته تأکيد کرد که مديران روابط عمومي مشاوران امين مديران سازمان خود هستند.مهندس پيرفلک رعايت امانتداري و صداقت و نقل صحيح اخبار را از سوي اين افراد از وظايف مهم روابط عمومي‌ها بيان کرد و همچنين اظهارداشت :برقراري ارتباط سازنده مديران با رسانه‌ها و مردم، ارائه آمار و بيلان کاري غلط را بدترين جفا و خيانت آنها قلمداد کرد.در ادامه يحيي علي‌نژاد دبير شوراي روابط عمومي شهرستان قائمشهر نيز با اشاره به تاکيد مقام معظم رهبري و رياست جمهور بر جايگاه بالاي روابط عمومي، اين افراد را مشاوران امين و بازوان توانمند مديران اجرايي عنوان کرد و افزود: مسئولان روابط عمومي بايد گام‌هاي بلندتري بردارند تا بيشترين تاثير را در راستاي رفع کاستي‌ها و ارتقاي سازمان‌هاي مربوطه را داشته باشند.

در اين همايش ازعلير ضامحمودپورمدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي ، مسئول روابط عمومي فرمانداري و هلال احمر قائم شهر بعنوان مديران برتر روابط عمومي شهرستان قائم شهر تقدير شد.


 فرمانده بسيج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي شهر قدس:
 حماسه مقاومت موجب آزاد سازي خرمشهر شد 

 فرمانده پايگاه بسيج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر قدس گفت: حماسه مقاومت و توان رزمندگان در غلبه بر قدرت نظامي و دفاعي دشمن موجب آزاد سازي افتخار آميز خرمشهر شد. جلسه شوراي پايگاه بسيج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر قدس با حضوراعضاي شورا در محل دفتر پايگاه بسيج شهيد مطهري اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد.در اين جلسه ابتدا حبيب کلبعلي فرمانده پايگاه شهيد مطهري واحد شهر قدس ضمن، تقدير از رياست دانشگاه آزاد اسلامي در خصوص توجه و اهتمام ويژه ايشان به تشکيل بسيج کارکنان در واحد هاي دانشگاه آزاد اسلامي گفت جناب دکتر دانشجو با بخشنامه خود در خصوص تشکيل و راه اندازي بسيج کارکنان در واحد هاي دانشگاه آزاد اسلامي روح تازه اي به دانشگاه دميده است و امروز وظيفه ما کارکنان بسيجي بيش از قبل است . وي در ادامه باتبريک فرا رسيدن سوم خرداد سالروز آزاد سازي خرمشهر گفت آنچه که باعث فتح خرمشهر شد دوحماسه بود يکي حماسه مقاومت 35 روزه در برابر دشمن که فرصتي داد که خودمان را از طرفي آماده کنيم تا وارد جنگ شويم .

وحماسه ديگر باز پس گيري خرمشهر بودکه صدام با ايجاد موانع سخت در اطراف شهر واستقرار نيروهاي زيادي گفته بود اگر ايرانيان خرمشهر را فتح کنند من کليدبصره رابه آنهامي دهم.فرمانده پايگاه بسيج دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر قدس گفت امروزجنگ بصورت رايج آن تغيير نموده ودشمن جنگ نرم را برنامه ريزي نموده است و ما موظف هستيم بصيرت وبينش خود را بالا ببريم، زيرا بصيرت وبينش در هيچ صحنه اي شکست نمي خورد . حبيب کلبعلي در ادامه اظهار داشت ،پيشرفت هاي زياد ايرانيان در عرصه هاي مختلف مديون همت دانشجويان ،دانشگاهيان ورهنمودهاي رهبري مي باشد. آمريکا نه از سلاح اتمي مي ترسد نه از جنگ بلکه از ايمان همراه با علم دانشگاهيان مي ترسد .وي در ادامه بزرگترين کار بسيج را توليد علم وفکر و زمينه سازي حضور ديگر نيروها در عرصه هاي فرهنگي دانست. در ادامه اين جلسه اعضاي شوراي پايگاه به بيان نظرات خود پرداختند و در خصوص نحوه حضورکارکنان بسيجي در برنامه هاي ابلاغي ،نحوه اجراي برنامه هاي خرداد ماه از قبيل تجديد بيعت با آرمانهاي امام خميني با حضور در مرقد ايشان و همچنين مسابقات کتاب خواني و نشست و هم انديشي
تصميم گيري شد.


 علمي دانشجويي 

 مهندسي برق

قسمت سوم

کنترل کننده هاي مدرن دور موتور

ساير تكنيك‎‎هاي تغيير سرعت موتور عبارت است از درايوهاي لغزش (slip) الكترومكانيكي، درايوهاي سيال. و موتورهاي القايي (موتورهاي با روتور سيم‎‎پيچي‎‎شده). اين درايوها با تغيير درجه لغزش بين درايو و عنصر درحال حركت سرعت را كنترل مي‎‎كنند.

چون قسمتي از انرژي مكانيكي كه تبديل به‎ بار نمي‎‎شود به‎ حرارت تبديل مي‎گردد اين درايوها داراي بازده كمي بوده و معمولاً به‎‎‎خاطر مشخصه‎‎هاي خود در كاربردهاي خاصي به‎‎‎كار برده مي‎‎شوند. مثلاً ممكن است از درايوهاي سيال در سنگ‎‎شكن‎‎ها (خردكننده‎‎ها) استفاده شوند چون داراي ظرفيت توان بالا، انتقال گشتاور آسان، توانايي مقاومت دربرابر بارهاي شوك، قابليت مقاومت در سيكل‎‎هاي سكون (ازكارافتادگي)، ماهيت ايمني آن و قابليت تحمل هواي ساينده را دارند.

چون درايوهاي AC و DC سرعت چرخنده اصلي را تغيير مي‎‎دهند براي صرفه‎‎جويي در انرژي ترجيح داده مي‎‎شوند. درايوهاي تنظيم سرعت مكانيكي ساده‎‎ترين و ارزانترين وسايل تغيير سرعت هستند. اين نوع چرخ‎‎هاي قابل تنظيم مي‎‎توانند در امتداد محور باز و بسته شوند و درنتيجه ميزان تماس چرخ را با تسمه تنظيم كنند.

مزيت عمده درايوهاي مكانيكي سادگي آنها ، سهولت تعمير و نگهداري و هزينه پايين آنها است. يك سرويس تعمير و نگهداري درحد متوسط و كنترل سرعت با دقت كم (معمولاً 5درصد) از خصوصيات اين درايوها است.

درايوهاي تسمه‎‎اي براي گشتاورهاي كم تا متوسط (100اسب‎‎بخار) در دسترس هستند. بازده درايوهاي تسمه‎‎اي 95 درصد است و نسبت كاهش سرعت تا 10به‎ 1 مي‎‎رسد.از درايوهاي زنجيري فلزي در گشتاور زياد استفاده مي‎شود. اين درايوها مشابه درايوهاي تسمه‎‎اي هستند فقط به‎‎‎جاي تسمه‎‎هاي لاستيكي از تسمه‎‎هاي فلزي استفاده شده است.

وقتي فقط با يك كاهش سرعت به‎ نتيجه رضايت‎‎بخش برسيم گزينه ارزانتري را مي‎‎توانيم انتخاب كنيم. اگرچه سرعت‎‎هاي متغيير اين مزيت را دارند كه در وضعيت‎‎هاي مختلف مي‎‎توان سرعت بهينه را به‎‎‎كار برد، در مواقعي كه رنج تغيير سرعت محدود است و زماني كه موتور بايد در سرعت پايين‎‎تري كار كند نسبت‎‎به‎ زمان كل كار موتور كم است احتمالاً يك كاهنده تك‎‎سرعته ازنظر هزينه و اثربخشي به‎‎‎صرفه‎‎تر است.درايوهاي تسمه‎‎اي: در اين درايوها يك (يك‎‎بار) كاهش سرعت با كمترين هزينه همراه است چون به‎‎‎راحتي مي‎‎توان چرخ‎‎ها را عوض كرد. ازآنجاكه با نصب دوباره چرخ‎‎هاي قديمي براحتي مي‎‎توان تغييرات را بازگرداند از اين روش وقتي استفاده مي‎شود كه كاهش خروجي براي يك دوره معين موردنياز است. مثلاً وقتي سطح توليد براي يك زمان نامشخص كاهش يافته ولي ممكن است در آينده نياز باشد كه به‎ ظرفيت اوليه برگرديمكاهش دور توسط چرخ‎‎دنده: حالت‎‎هاي مشابه‎‎اي را توسط تغيير چرخ‎‎دنده مي‎‎توان به‎‎‎كار برد.

تعويض موتور: درمواردي كه يك بار كاهش سرعت موردنياز است يك موتور با سرعت كم‎‎تر را نيز مي‎‎توان جايگزين‎‎نمود.موتور دوسرعته يك راه‎‎حل اقتصادي ميانه درمقايسه با استفاده از‎ درايوهاي چندسرعته و سرعت ثابت است.

همانطوركه در مثال‎‎هاي قبلي بيان شد چون توان مصرفي با مكعب (توان سوم) سرعت متناسب است، صرفه‎‎جويي در انرژي اهميت زيادي دارد. درعمل يك افزايش جزئي به‎‎‎خاطر تلفات اصطكاك رخ مي‎‎دهد. از اين روش و استفاده از روش‎‎هاي كنترلي ديگر مي‎‎توان خروجي را در يك رنج محدود كنترل كرد. دوسرعت را مي‎‎توان از يك سيم‎‎پيچ به‎‎‎دست آورد ولي سرعت پاييني بايد نصف سرعت بالايي باشد. مثلاً سرعت‎‎هاي موتور به‎ اين شكل است 900/1800 ، 600/1200 ، 1800/3600 وقتي به نسبت‎‎هاي ديگري از سرعت نياز است استفاده از يك استاتور دو سيم‎‎پيچه ضروري است. از موتورهاي قفسي چندسرعته (multispeed squirrel cage motors) نيز كه داراي سه يا چهار سرعت همزمان هستند مي‎‎توان استفاده نمود. قيمت موتورهاي دوسرعته تقريباً دو برابر موتورهاي تك‎‎سرعته است.

اگر يك موتور بتواند در دوره‎‎هاي زماني محسوسي با سرعت كم‎‎تر كار كند صرفه‎‎جويي حاصله سرمايه‎‎گذاري اضافي را توجيه مي‎‎كند. در موتورهاي چندسرعته استارترهاي گرانقيمتي موردنياز است چون اندازه محافظ‎‎هاي اضافه‎‎بار در سرعت‎‎هاي مختلف متفاوت است.

تهيه و تنظيم: رضا مرادي


 خبر 

 معاون وزيرعلوم :

بودجه فرهنگي دانشگاه ها براساس برنامه و رتبه آنها تخصيص مي يابد

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام كرد كه بودجه فرهنگي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي مطابق برنامه ها و هزينه كرد و همچنين رتبه فرهنگي آنها اختصاص خواهد يافت.به گزارش ايرنا، 'غلامرضا خواجه سروي' در حاشيه دومين همايش تجليل از خادمان راهيان نور دانشگاه هاي كشور در جمع خبرنگاران افزود: مجلس شوراي اسلامي از رقم پيشنهادي 50 ميليارد توماني وزارت علوم براي بودجه فرهنگي آموزش عالي در سال جاري، 20 ميليارد تومان را مصوب كرد.

وي همچنين از تصويب اختصاص دو ميليارد تومان براي حمايت از كاروان هاي راهيان نور توسط مجلس شوراي اسلامي براي اولين بار خبر داد.

خواجه سروي تكميل طرح هاي فرهنگي نيمه تمام در دانشگاه ها را در اولويت تخصيص بودجه عنوان كرد و افزود:اكنون 15 دانشگاه كشور، خانه فرهنگ نيمه تمام دارند و پرديس هاي شهدا نيز در تعدادي از دانشگاه ها نيمه تمام مانده است كه اميدواريم بتوانيم با بودجه اختصاص يافته،‌ هرچه سريعتر آنها را به مرحله بهره برداري برسانيم.معاون وزير علوم يادآورشد: بودجه فرهنگي دانشگاه ها با توجه به برنامه هاي فرهنگي كه به وزارت علوم ارايه مي دهند، ميزان هزينه كرد و رتبه اي كه در ارزيابي فرهنگي دانشگاه ها كسب كرده اند در اختيار آنها قرار مي گيرد. معاون وزيرعلوم از روند اسلامي شدن دانشگاه ها به عنوان يك برنامه منسجم ياد كرد و گفت كه اين برنامه در ابعاد آموزشي، پژوهشي، فناوري و فرهنگي سامان يافته است.خواجه سروي، تغيير و اصلاح سرفصل ها و منابع درسي، تدوين متون جديد، جذب اعضاي هيات علمي به همراه ارتقا و دانش افزايي آنها را از اقدامات اسلامي سازي دانشگاه ها در حوزه آموزشي عنوان كرد.معاون وزير علوم تاكيد كرد: در حوزه فرهنگي وزارت علوم تمام تلاش ما بر اين است كه روحيه خودباوري و اعتماد به نفس در نسل جوان تقويت شود وارزش‌هاي ايراني اسلامي بازيابي شده در اختيار آنها قرار گيرد.دومين همايش تجليل از خادمان راهيان نور دانشگاه هاي سراسر كشور را سازمان بسيج دانشجويي و معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار كرد.

برپايي نمايشگاه بزرگ "گمنامان ماندگار" در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علي آباد كتول

به همت حوزه مقاومت بسيج دانشجويي پيروان ولايت و همکاري دفتر فرهنگ اسلامي واحد علي آباد کتول ، همزمان با سالروز عمليات بيت المقدس و آزادي غرور آفرين خرمشهر ، نمايشگاه " گمنامان ماندگار " در کنار مزار شهداي گمنام دانشگاه ازاد اسلامي واحد علي آباد کتول برپا شد.در اين نمايشگاه غرفه هايي از شهداي هسته اي ، مهدويت ، شيطان پرستي ، جنگ نرم ، عمليات بيت المقدس و تاريخچه حجاب در ايران بعد از اسلام و قبل از اسلام در معرض ديد علاقمندان قرار گرفت.گفتني است نمايشگاه مذکور از سوم لغايت دهم خردادماه براي بازديد عموم داير خواهد بود .

دفاع از اولين پايان نامه كارشناسي ارشد جغرافياي توريسم در دانشگاه آزاد اسلامي ساري

اولين جلسه دفاعيه رشته كارشناسي ارشد جغرافيا با گرايش توريسم در دانشكده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي ساري برگزار شد.در اين جلسه كه دكتر يوسفي رئيس دانشكده علوم انساني اين واحد دانشگاهي ، دكتر مجتبي اسفندياري مدير گروه جغرافيا و استاد داور و جمعي از دانشجويان حضور داشتند دانشجو مقدسه النداني به ارائه پايان نامه خود با موضوع عوامل موثر بر توسعه اكوتوريسم شهرستان ساري با تاكيد بر زيرساختهاي گردشگري در شهر ساري پرداخت.

وي در جلسه دفاعيه گفت : در اين پژوهش سعي شده است که عوامل مؤثر بر توسعه اكوتوريسم درشهرستان ساري مورد شناسايي قرارگيرد و راهکار هاي مناسب در اين زمينه ارائه گردد . هم چنين، ميزان شناخت و آگاهي شهروندان از فضاهاي اکوتوريستي شهرستان ساري و وضعيت زير سا خت ها از نگاه آنان مورد سنجش و ارزيابي قرار گيرد. وي تاكيد كرد جامعه آماري اين پژوهش كليه شهروندان سطح شهر ساري هستند که با استفاده از روش نمونه گيري تصادفي ساده با بكارگيري فرمول كوكران تعداد 384 نمونه مورد پرسشگري مستقيم قرار گرفته و نتايج تحقيق نشان داد وضعيت زير ساخت هاي شهرستان ساري براي استفاده شهروندان و توسعه اکوتوريسم رضايت بخش نيست به طوريکه 84 درصد از پاسخ گويان وضعيت اين مکان ها را تا اندازه اي مناسب تا بسيار نامناسب ارزيابي کرده اند.اين دانشجوي ممتاز دانشگاه آزاد اسلامي كه از اولين پايان نامه كارشناسي ارشد جغرافياي توريسم دفاع مي كرد ابراز اميدواري نمود با توجه به نتايج پژوهش ، صدا وسيما ، رسانه هاي ديداري و شنيداري به ويژه رسانه هاي مجازي و اينترنت در زمينه معرفي جاذبه هاي گردشگري و توسعه اکوتوريسم در شهرستان ساري تلاش بيشتري نمايند .قابل ذكر است استاد راهنماي اين پايان نامه دكتر عباس علي پور از اعضاي هيات علمي و استاد مشاور آن دكتر رضا يوسفي بوده اند.

آزادسازي خرمشهر نقطه عطفي در حماسه هشت سال دفاع مقدس

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساوه در هفتمين جلسه شوراي اداري واحد ساوه که در آستانه سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر برگزار شد حيدري نوري با نام و ياد خداوند متعال و اداي احترام به ساحت نوراني شهدا بويژه شهداي عمليات بيت المقدس که منجر به آزاد سازي خرمشهر از چنگ دشمنان بعثي بود بيان داشتند در دفاع مقدس دشمن با حمايت امريکا از همه نوع تجهيزات جنگي برخوردار بود اما دلاورمردان ايران زمين با مدد از قرآن و توکل بر خداوند متعال در عمليات بيت المقدس چنان سيلي محکمي بر دشمن زدند که نقطه عطفي شد در حماسه هشت سال دفاع مقدس . در اين جلسه پيرامون بزرگداشت اين ايام و گراميداشت ميلاد امام محمد باقر(ع) و حلول ماه مبارک رجب و نيز ديگر امور دانشگاه تصميمات لازم اتخاذ گرديد.

جلسه كرسي آزاد انديشي با موضوع " آسيب شناسي پوشش و عفاف در ساختار اجتماعي در واحد جاسب برگزار شد

به همت دفتر فرهنگ اسلامي و بسيج دانشجويي جلسه كرسي آزاد انديشي با حضور رياست محترم واحد جاسب جناب آقاي دكتر بهشتي ، حجه الاسلام و المسلمين انتصاريان، سرهنگ نيكخواه مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه ها ، اعضاي شوراي فرهنگي واحد، فرمانده بسيج دانشجويي و دانشجويان در سالن اجتماعات ساختمان آموزشي اميركبير برگزار شد.دكتر بهشتي ضمن خوش آمد گويي به مدعوين در خصوص نحوه برگزراي اين كرسي ها در دانشگاه مطالبي را بيان داشت و سپس حجه الاسلام و المسلمين انتصاريان ضمن طرح موضوع به بيان مطالبي پرداخت و دانشجويان در فضايي آرام و صميمي نظرات موافق و مخالف خود را اظهار داشتند. در خاتمه پس از جمع بندي مطالب توسط كارشناس مربوطه و انجام پذيرايي از ميهمانان كليه حضار جهت اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به نمازخانه دانشگاه مراجعت نمودند

معاونت دانشجويي واحد سبزوار، دومين حوزه‌ي موفق در سطح منطقه‌ي 9

حوزه‌ي معاونت دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سبزوار به‌عنوان دومين حوزه‌ي موفق در سطح معاونت‌هاي دانشجويي منطقه‌ي 9 دانشگاه آزاد اسلامي معرفي شد. كريمي؛ معاون دانشجويي واحد سبزوار با اعلام اين خبر گفت: طي ارزيابي عملكرد صورت‌گرفته در يكصدوششمين نشست شوراي منطقه‌ي 9 از معاونان دانشجويي واحدها و مراكز آموزشي منطقه‌ي 9 دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1390، حوزه‌ي معاونت دانشجويي واحد سبزوار موفق به كسب رتبه‌ي دوم منطقه شد. وي اين موفقيت را مرهون اهتمام وافر و تلاش مديران و كاركنان زحمتكش حوزه‌ي معاونت دانشجويي واحد سبزوار در راه خدمت به علم و دانش توأم با معنويت عنوان نمود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي