جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/03/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4159


رژيمي براي مبتلايان به چربي خون


آنتي بيوتيک ها عاملي براي بروز اسهال


غذاي آماده مصرف، شما را افسرده ميکند!


خبرها از عالم علم


  رژيمي براي مبتلايان به چربي خون  

در نتايج آزمايشات بيوشيميايــي خون، شاخص‌هايي مثل كلستــرول كل، LDL كلستـــرول،HDL كلستــرول و تري گليسيريد، تعيين كننده وضعيت چربيهاي خون هستند.

به گزارش دنياي تغذيه، كلسترول ماده‌اي مومي شكل و نرم است كه هم در بدن انسان ساخته ميشود و هم از طريق مواد غذايـــي با منشاء حيواني دريافت مي‌گردد و تامين مقدار متعادل آن براي سلامت بدن و عملكرد طبيعي مغز، ضروري است. ولي به خاطر داشته باشيد که بالا رفتن سطح آن در خون (بيشتر از 200 ميلي گرم در دسي ليتر) خطر بروز بيماريهاي قلب و عروق را افزايش ميدهد.

تريگليسيريد نيز، نوعي ديگر از چربيهاي خون است، كه بالا بودن سطح آن با افزايش احتمال سکته و بيماريهاي قلب و عروق همراه ميباشد.

چگونه چربي خون خود را کنترل کنيم؟

براي كنترل و درمان چربي خــون بالا، در برخي موارد، نياز به دارو درمانــي است، ولي با اين حال در هر زمان در كنار مصـرف دارو يا حتي براي پيشگيري از بيماري، توجه به دو ركـــن مهم، «بهبود الگوي غذايي» و «اصلاح شيوه زندگي»، از اهميت بسزايي برخوردار است.

انرژي دريافتي را كنترل كنيد و مصرف فيبر را افزايش دهيد

1- انرژي دريافتي روزانه را به جهت پيشگيري يا درمان اضافه وزن و چاقي كنترل نماييد.

2- دريافت فيبر غذايي، ويتامين C، اسيد فوليك و ساير مواد مغذي را از برنامه غذايي روزانه افزايش دهيد.

براي اين کار ميتوانيد:

• به جاي نان سفيد (باگت، ساندويچي و ...) از انـواع نان تهيه شده با غلات كامل و سبـوس‌دار (نان سنگك، نان گندم كامل، نان چاودار، نان جو و ...) استفاده کنيد.

• دفعات مصرف هفتگي برنج سفيد را کاهش داده و به جاي آن برنج قهوهاي يا برنج مخلوط با حبوبات يا سبزي مصرف نماييد (سبزي پلو، عدس پلو و...).

• از انواع سبزي تازه به اشکال مختلف مثل سالاد، سبزي خوردن، خوراك سبزيجات و پلوي مخلوط با سبزي، در برنامه غذايي روزانه استفاده کنيد.

• در صورت امکان هر روز 2 تا 3 حبه سير پخته يا خام ميل کنيد.

• در ميان وعده‌هاي روزانه بيشتر از ميوه‌هاي تازه (بخصوص سيب با پوست و گريپ فروت) استفاده کنيد.

• 3 تا 4 بار در هفته، از غذاهاي حاوي حبوبات مثل خوراك حبوبات، آش، آبگوشت، پلوي مخلوط با حبوبات و ... استفاده نماييد.

دريافت چربيهاي اشباع، چربيهاي ترانس و كلسترول را كاهش دهيد

• از انواع كم چربي يا بي چربي شير، ماست و پنير استفاده كنيد.

• مصرف خامه، سرشير، كره، روغن حيواني و دنبه را محدود كنيد.

• از روغن نباتي جامد، مارگارين و محصولات غذايي حاوي اين نوع چربيها (مثل بيسكويت، كيك، شيريني، شكلات، پفك، چيپس و...) کمتر استفاده کنيد.

• تمام چربي گوشت، پوست و چربي مرغ را قبل از پخت كاملاً جدا كرده و آنها را با روشهايي مثل آبپز، بخار پز يا كبابي كردن بپزيد.

• به جاي گوشت قرمز از ماهي، سويا (دانه، پروتئين و پنير سويا) و حبوبات استفاده نماييد.

به ياد داشته باشيم که سرخ كردن ماهي در مقدار زياد روغن، مضر و خطرناك است.

• مصرف غذاهاي چرب، سرخ كرده، غذاهاي رستوراني و Fast foodها را جداً محدود نماييد.

• مصرف انواع فرآورده‌هاي گوشتي آماده مثل سوسيس، كالباس، همبرگر و ... را محدود كنيد.

• غذاهايي مثل كله و پاچه، سيرابي و شيردان، مغز و زبان، دل و قلوه، را کمتر مصرف کنيد.

• بيشتر از روغن زيتون و كانولا به مقدار متعادل به جاي ساير انواع روغن در پخت غــــذاها استفاده كنيد.

• در برنامه غذايي روزانه از انواع مغزها و دانه‌ها (گردو، بادام، پسته، كنجد، مغز آفتابگردان و...) به مقدار متعادل و به شكل بي‌نمك استفاده كنيد.

• هر روز 2 تا 3 عدد گردو ميل كنيد.

مصرف قند، شكر و محصولات قنادي را كاهش دهيد

• به جاي قند و شكر از مقدار كمي خشكبار (كشمش، توت خشك ، خرما خشك و ...) در روز استفاده كنيد.

• مصرف انواع شيريني (خشك و تر)، كيك، بيسكويت، كلوچه، آبنبات، شكلات، نوشابه، شربت و ساير فرآورده‌هاي حاوي شكر را تا حد امكان محدود كنيد.

شيوه زندگي خود را اصلاح كنيد

• وزن اضافه خود را كاهش دهيد.

• هر روز 45 تا 60 دقيقه پياده‌روي كنيد.

• 2 تا 3 روز در هفته، ساعاتي را به ورزش هوازي مورد علاقه‌تان (مثل شنا، واليبال، ايروبيك، كاراته و...) اختصاص دهيد.

• از استعمال دخانيات جدا پرهيز نماييد (سيگار و قليان).

• با تغذيه مناسب و ورزش، سايز دور شكم را كاهش دهيد.

• از مصرف نوشيدني‌هاي الكلي بپرهيزيد.

• در صورت ابتلا به ديابت، زير نظر پزشك، ميزان قند خون خود را كنترل نماييد.

• با خواب، استراحت كافي، آرامش و افكار مثبت از استرس و اضطراب دوري كنيد.


 آنتي بيوتيک ها عاملي براي بروز اسهال  

دانشيار مرکز آموزش درماني رسول اکرم(ص) با بيان اينکه در برخي موارد ممکن است مصرف آنتي بيوتيک ها موجب بروز اسهال شود خاطرنشان کرد: « در مواردي که ثابت مي شود اسهال ناشي از مصرف آنتي بيوتيک ها است بيمار بايستي مصرف آنتي بيوتيک ها را قطع کند.»

دکتر امير حسين فقيهي در گفت و گو با سلامت نيوز گفت:«اسهال به عنوان يکي از بيماري هاي دستگاه گوارش به چند دسته اسهال حاد، پايدار و اسهال مزمن تقسيم مي شود.

در صورتي که اسهال در فرد از زمان شروع حداکثر تا 2 هفته طول بکشد اسهال حاد مي باشد اما اگر اسهال از 2 هفته تا 4 هفته طول بکشد به آن اسهال پايدار گويند و زماني که اسهال بيش از 4 هفته طول بکشد فرد دچار اسهال مزمن شده است.»

وي ادامه داد:«بيشترين عامل بروز اسهال هاي حاد عوامل عفوني هستند و مي توان گفت در 90 درصد موارد بروز اسهال حاد عوامل عفوني نقش دارند که خود به صورت دو فرم است و فرم شايع تر آن ناشي از سموم ميکروبي است که اين دسته از اسهال‌ها، غيرتهاجمي هستند و به جدار روده آسيبي نمي رسانند و علائم آن به صورت تهوع و اسهال و استفراغ بروز مي کند.

اما آن دسته از اسهال هاي عفوني که ميکروب‌هاي آن مهاجم هستند به جدار روده ها آسيب رسانده و موجب التهاب روده و در نهايت موجب بروز اسهال خوني مي شوند که عوامل مختلفي از جمله عوامل انگلي در بروز آن نقش دارند.»

اين فوق تخصص گوارش و کبد افزود:«غير از عوامل عفوني که شايع ترين عوامل در بروز اسهال‌هاي حاد هستند علل زيادي ديگري از جمله علل شيميايي، دارويي مثل مصرف داروهاي مسکن و ... وجود دارند.»

وي گفت:« نوع ديگر اسهال که اسهال مزمن ناميده شود نيز خود به چند دسته تقسيم مي شود يک دسته اسهال هايي هستند که التهابي ناميده مي‌شوند مثل برخي از بيماري هاي التهابي مثل کوليت اولسروز يا کوليت زخمي، دسته ديگر اسهال هايي که ناشي از اختلالات حرکتي است مثل بيماري کولون تحريک پذير، دسته ديگراسهال هاي ترشحي،اسهال هاي اسموتيک و اسهال هايي که ناشي از مصرف عمدي مسهل ها و ملين ها هستند.»

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطرنشان کرد:«مي دانيم که آنتي بيوتيک ها در درمان برخي از اسهال هاي خوني استفاده مي شوند مثل اسهال هاي تهاجمي که باعث آسيب به جدار روده مي شوند و ممکن است پزشک براي فرد بيمار آنتي بيوتيک تجويز کند.

اما ممکن است فردي به دليل ابتلا به برخي بيماري ها آنتي بيوتيک مصرف کند که موجب به هم خوردن تعادل فلور و يا ميکروب هاي طبيعي روده مي‌شود در نتيجه باکتري ها و ميکروب هاي ديگر روده که در تعداد اندکي هستند بيشتر رشد و تکثير يافته و در نتيجه بيماري زا مي شود حتي اتفاق مي‌افتد فرد مدتها بعد از قطع مصرف آنتي بيوتيک مجددا دچار اسهال شود.

در برخي مواردي که بيمار در بيمارستان بستري مي شود احتمال ابتلا به اسهال در اين افراد نيز زياد است.»

وي تاکيد کرد:« در مواردي که ثابت مي شود اسهال ناشي از مصرف آنتي بيوتيک ها است بيمار بايستي مصرف آنتي بيوتيک ها را قطع کند.»

دانشيار مرکز آموزش درماني رسول اکرم(ص) گفت:«در مواردي که فرد بيمار تب بالاي 38 درجه داشته باشد و يا سن بيمار بالاي 70 سال باشد و يا بيمار برخي بيماري هاي خاص مثل ضعف سيستم ايمني داشته باشد با تشخيص پزشک بايستي بستري شود اما 90 درصد اين بيماران به صورت سرپايي درمان مي شوند.»

وي ادامه داد:«در برخي موارد براي بيماراني که دچار اسهال شده اند مصرف پروبيوتيک ها را توصيه مي کنيم که وضعيت روده را به حالت اوليه برمي‌گردانند.

البته براي تجويز دارو گاهي اوقات کارهاي تشخيصي براي بيماران لازم است مثل بررسي آزمايش مدفوع، کشت مدفوع ، اينکه آيا انگل دارد و يا ميکروب در آن کشت مي کند، آيا سلول هاي دفاعي در آن موجود است يا خير که خود براي تجويز داروي مناسب براي بيمار مبتلا به اسهال تعيين کننده است.»

دکتر فقيهي به افراد مبتلا به اسهال توصيه کرد: « توصيه مي کنيم افراد مبتلا به اسهال آب و مايعات کافي و املاح مثل نمک مصرف کنند حتي ممکن است توصيه کنيم که نوشابه و يا دوغ و يا حتي آب ميوه مصرف کنند چرا که پتاسيم بدن آنها در اثر اسهال کاهش پيدا مي کند.

همچنين توصيه مي کنيم از مواد غذايي ساده تر مثل سوپ و يا سيب زميني و برنج که ساده تر هستند استفاده کنند و سبزيجات را به صورت پخته مصرف کنند.»

وي خاطرنشان کرد: «براي پيشگيري از ابتلا به اسهال توصيه مي شود بعد از استفاده از دستشويي حتما دست هاي خود را در چندين نوبت شستشو دهند و حتما قبل از خوردن مواد غذايي دست هاي خود را با دقت بشويند و از مواد غذايي سالم استفاده کنند و به هنگام خريد به تاريخ مواد غذايي بسته بندي شده توجه کنند.

همچنين قبل از مصرف مواد غذايي کنسرو شده حتما به مدت مناسب کنسرو را در آب بجوشانند و ميوه جات و سبزيجات را به صورت مناسب و با مواد ضدعفوني کننده با توجه به دستورالعمل درج شده بر روي آنها شستشو دهند.»


 غذاي آماده مصرف، شما را افسرده ميکند!  

خوردن غذاهاي آماده نه تنها شما را با افزايش وزن مواجه مي کند بلکه طي تحقيقات جديد نشان داده شد که افراد با مصرف غذاهاي آماده بيشتر در معرض ابتلا به افسردگي قرار مي گيرند .

به گزارش سلامت نيوز به نقل از اينديپندنت اين مطالعات نشان داد، افراديکه اغلب همبرگر ، پيتزا ، هات داگ و برخي غذاهاي آماده به مصرف مي خورند 51 درصد بيشتر احتمال ابتلا به افسردگي دارند نسبت به افرادي که به ندرت يا هرگز غذاهاي آماده مي‌خورند .

در اين مطالعه که 9000 نفر در آن شرکت کرده‌اند محققان طي 6 ماه ارزيابي متوجه شدند که 493 نفر از افراد پس از مصرف غذاهاي آماده به افسردگي مبتلا شده و نياز به دارو درماني دارند .

دکتر سانچز محقق دانشگاه لاس پالماس مي گويد که حتي خوردن مقادير کوچک غذاهاي آماده شانس ابتلا به افسردگي را بالا مي برد. اگر چه مطالعات بيشتري براي پيامدهاي مضرات فست فود بر سلامت انسان لازم است اما چيزي که واضح است فست فود تاثيرات منفي بر سلامت انسان، چاقي و بيماري‌هاي قلبي عروقي دارد .


 خبرها از عالم علم 

 کاهش وزن پس از بارداري

در اين مقاله چند راه کار ساده ارائه شده که به مادران کمک مي‌کند پس از بدنيا آوردن کودک خود تا حد قابل ملاحظه‌اي وزن خود را پايين بياورند و گرفتار چاقي نشوند.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از جوان آنلاين، اين راه کار‌ها عبارتند از شيردهي: شيرمادر نه تنها براي کودک بسيار مفيد است بلکه اين کار به مادري که تازه صاحب فرزند شده کمک مي‌کند وزن خود را کاهش دهد. پزشکان معتقدند که شيردهي موجب مي‌شود بدن مادر روزانه حدود 500 کالري انرژي بسوزاند.

- نوشيدن آب زياد: روزانه حداقل 10 تا 12 ليوان آب بنوشيد اگر ادرارتان زرد رنگ شود به اين معني است که بدنتان خشک و کم آب شده بنابراين توصيه مي‌شود که با نوشيدن آب به تازه شدن بدنتان کمک کنيد.

- وعده‌هاي غذايي متعادل داشته باشيد: از آنجا که شما تازه مادر شده‌ايد پس بي‌ترديد اجازه نداريد رژيم بگيريد اما مي‌توانيد مراقب باشيد که تغذيه سالم داشته باشيد. يک وعده غذايي متعادل بايد شامل ميوه‌ها، سبزي‌ها، گوشت لخم، ماهي و محصولات لبني کم چرب باشد. سعي کنيد در طول روز تا حد امکان ميوه و سبزي را از خود دور نکنيد.

- با نوزاد خود بيرون برويد: شما مي‌توانيد براي پياده روي، کودک خود را در کالسه بگذاريد و يا از «آغوش بچه» استفاده کنيد و همراه کودکتان قدم بزنيد و از اين طريق به تحرک خود بيفزاييد.

- فقط وقتي واقعا گرسنه هستيد، غذا بخوريد: هرگز از وعده‌هاي غذايي خود صرف نظر نکنيد. به خاطر داشته باشيد که شما به نوزادتان شير مي‌دهيد و بايد مواد مغذي مناسب را به مقدار کافي به او منتقل کنيد.

- اگر برنامه غذايي منظمي داشته باشيد، براي خوردن تنقلات و ميان وعده‌هاي چرب و سرخ شده و بي‌موقع وسوسه نخواهيد شد.

- در کلاس‌هاي تمرينات بدني پس از بارداري شرکت کنيد: يکي از اين کلاس‌ها را در نزديکي محل زندگي خود پيدا کرده و به مادران ديگر ملحق شويد. اين اقدام براي کاهش وزن بسيار موثر است. اگر به نوزادتان شير مي‌دهيد سعي کنيد پس از شير دادن اين تمرينات را انجام دهيد.

در پايان نيز تاکيد مي‌کنيم که هرگز اجازه ندهيد مساله وزن، خلق شما را تنگ کند پس از اين مرحله جديد از زندگي که با کودک عزيزتان داريد لذت ببريد و فقط به ياد داشته باشيد که پرخوري نکنيد.

فوايد مصرف چلغوز براي کبد

درخت کاج در مناطق هيماليا و کشورهاي پاکستان و افغانستان نوعي دانه به نام چلغوز توليد مي کند. اين دانه هاي پرچرب، سرشار از پروتئين و کربوهيدرات با ارزش غذايي و دارويي بالاست.

* به گزارش روزنامه خراسان، به نوشته سايت «ehow»، اين ميوه بالاترين ميزان تراکم اسيد اوليک را در ميان مغزها دارد. اين اسيد که نوعي تک چربي اشباع شده است، به کبد کمک مي کند تا تري گليسيريد مضر را از بدن دفع کند. * تک چربي اشباع شده در آن، خاصيت روغن زيتون را دارد و براي قلب مفيد است. علاوه بر آن با کاهش دادن کلسترول و محافظت از رگ هاي خوني در مقابل آسيب ديدگي، مانع از بروز حمله قلبي مي شود.

* آنتي اکسيدان موجود در آن سلول ها را از آسيب هاي راديکال هاي آزاد محافظت مي کند.

* منبع غني آهن است که ميزان گلبول هاي قرمز بدن را بالا مي برد. منيزيم آن درد عضله، خستگي مفرط و تنش را برطرف مي کند. ويتامين A و E در آن براي پوست و چشم مفيد است.

* نياسين (نوعي ويتامين B3) تقويت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است. با ايجاد احساس سيري مانع از افزايش وزن مي شود.

صافي کف پا پس از 6 سالگي را جدي بگيريد

معصومه نخعي گفت: حدود 20 تا 30 درصد افراد جامعه دچار صافي کف پا هستند که به دو دسته گروه سني کودکان و بزرگسالان تقسيم‌بندي مي‌شوند که اين افراد همواره با عوارضي چون درد در ناحيه کف پا، زانو و مشکلات و دردهاي ستون فقرات مواجه هستند.به گزارش فارس، وي گفت: والدين معمولا در مورد صافي کف پاي نوزادان خود نگران هستند در صورتيکه علت اين صافي تجمع چربي در کف پاي نوزاد بوده و تمام تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌هاي کف پاي نوزادان با رشد آنها تکميل شده و قوس کف پاي کودکان شکل طبيعي خود را به‌دست مي‌آورد.معصومي ادامه داد: اما اگر پس از 4 تا 6 سالگي اين صافي کماکان در کف پاي کودک مشاهده شود و کودک اظهار درد و ناراحتي در زانو و ستون فقرات خود داشته باشد، لازم است جهت بررسي‌هاي اوليه و درمان به متخصص ارتوپدي کودکان و همچنين متخصصان ارتورز و پروتز مراجعه شود.

نخعي راهکار درمان صافي کف پا را استفاده از ارتوز مناسب يا همان کفي‌هاي طبي عنوان کرد و گفت: اين موارد به تشکيل و تکميل قوس کف پا کمک کرده و عوارض ايجاد شده بر اثر صافي کف پا را کاهش مي‌دهد و در واقع کفي‌هاي طبي تنها عوارض ايجاد شده را کاهش مي‌دهند و صافي کف پا را درمان نمي‌کنند. وي گفت: عارضه صافي کف پا ممکن است از کودکي با فرد همراه باشد و يا به صورت اکتسابي ايجاد شود. استرس‌هاي طولاني مدت که بر اثر راه رفتن‌ها و ايستادن‌هاي طولاني مدت بر پا وارد مي‌شود، بيماري‌هاي مانند آرتريت روماتوئيد که بر اثر افزايش سن رخ مي‌دهد، تغييرات ليگاماني يا تغيير در ساختار داخلي کف پا، قوس پا افت کرده و صافي کف پا ايجاد مي‌شود.

به گفته نخعي بانوان در طي دوران بارداري به علت تغييرات هورمون‌ ممکن است به صافي کف پا دچار شوند که معمولا زود گذر است و پس از فارغ شدن از بين مي‌رود.

خطرکمبود آهن در اوايل زندگي

پژوهشگران دانشگاه کاليفرنيا اکنون دريافته‌اند که علاوه بر ايجاد مشکل‌هاي‌شناختي، کمبود آهن در اوان زندگي مي‌تواند بر ساختار فيزيکي مغز نيز اثر بگذارد.پروفسور پاول تامسون، استاد عصب‌شناسي دانشگاه کاليفرنيا در لس آنجلس و همکارانش ميزان حمل و نقل، پروتييني که آهن را به سراسر بدن و مغز حمل مي‌کند، را در نوجوانان اندازه گيري کردند و کشف نمودند که اين اندازه‌هاي حمل شده با تفاوت‌هاي قابل اندازه گيري در ساختار بزرگ و ساختار ريز مغز هنگامي که نوجوانان به سن جواني رسيدند ارتباط داشت.

به گزارش سينا، اين پژوهشگران همچنين دسته‌اي از ژن‌ها را شناسايي کردند که هم بر ميزان حمل و هم ساختار مغز تاثير مي‌گذارد.آن‌ها اظهار داشتند: اين يافته ممکن است ساز و کارهاي عصبي را که به وسيله آن آهن بر شناخت، رشد عصبي و انحطاط عصبي تاثير مي‌گذارد را شناسايي نمايد. يافته‌هاي آن‌ها در شماره آنلاين جاري مجله علمي پروسيدينگز اف دي نشنال اکادمي اف ساينسز منتشر شد.آهن و پروتيين‌هايي که آن را حمل مي‌کند براي عملکرد مغز اهميت فوق العاده‌اي دارد. کمبود آهن يکي از رايج‌ترين کمبودهاي غذايي در سراسر جهان است، که موجب ضعف ‌شناختي در کودکان مدرسه‌اي مي‌شود. با اين حال، در دوره‌هاي بعدي زندگي، مازاد آهن با صدمه به مغز مرتبط بوده، و تمرکز بالا و غير عادي آهن در بيماران مبتلا به آلزايمر، پارکينسونز، و هانتينگتن مشاهده شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي