جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/03/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4160

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
در پشت‌پرده تفرقه ميان شيعه و سني مقاصد نظامي نهفته است

خطيب جمعه تهران:
ايران از حق غني سازي 20 درصدي اورانيوم عقب نشيني نمي كند


سفرنماينده آمريکا در مذاکرات بغداد به تلاويو


ديگر به عرصه سياسي بازنمي‌گردم


رئيس شوراي انتقالي سوريه استعفا کرد

پايان بي نتيجه مذاکرات بغداد :
مسکو ميزبان نشست بعدي ايران و 1+5 شد


ماندگار بر جريده عالم


ميز خبر


يک نکته از هزاران


سرمقاله


وزير نفت: ميادين مشترک تا پايان سال تعيين تکليف مي‌شوند
جاي خالي شل و توتال درپارس جنوبي پرشد
فلاحت پيشه، تأکيد کرد:
ارائه راهکار مشترک از سوي ايران، عراق و ترکيه براي حل بحران سوريه

وزير امور خارجه آمريكا:
پيش از دور سوم مذاكرات از شدت تحريم‌ها عليه ايران نمي‌كاهيم


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 در پشت‌پرده تفرقه ميان شيعه و سني مقاصد نظامي نهفته است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر برنامه‌ريزي دشمنان و کشورهاي استکباري براي ايجاد اختلاف بين شيعه و سني، گفت: به‌طور حتم در پشت اين هجمه‌ها تنها جنجال فرهنگي نيست بلکه مقاصد نظامي و اطلاعاتي نهفته است لذا بايد تفکر شيعي به درستي در جهان معرفي شود.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت، علي لاريجاني در کنگره بزرگداشت عبدالجليل رازي قزويني که در موسسه دارالحديث قم برگزار شد با اشاره به شرايط جامعه در زمان عبدالجيل رازي، افزود:در زمان حيات اين دانشمند پايگاه جهان اسلام سست و انديشه‌هاي باطل رواج داشت. نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: در دوران عبدالجيل رازي قزويني اختلافات و منازعات بين شيعه و سني وجود داشت به طوري که در مجالس ديني مباحث کلامي قوت گرفته بود و عالماني که به تفکر توجه داشتند در اين مجالس شرکت مي‌کردند.رئيس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين که رازي قزويني عالمي بود که متناسب با زمان اقدام به تأليف کتاب مي‌کرد، افزود: در دوران وي دين گريزاني حضور داشتند که اقدام به نوشتن کتاب مي‌کردند ولي اين عالم متناسب با زمان اقدام به تأليف کتاب مي‌کرد.

وي ادامه داد: در دوران وي مشکلاتي همچون دين‌گريزي، اختلافات بين شيعه و سني، جريانات تندرو سني و برخي گروه‌هاي شيعي وجود داشتند ولي با اين حال وي براي خود ماموريت ديني و فرهنگي قائل بود. لاريجاني درباره آثار عبدالجليل رازي قزويني، توضيح داد: در آثار اين دانشمند ويژگي‌هايي همچون اعتدال و انصاف فکري مشاهد مي‌شد و عالماي زمان وي به اين دو روش در برخورد با اهل تسنن پايبند بودند.

وي ادامه داد: تفکرات فرق اسلامي مثل حنفي‌ها و مالکي ها از اين جنس نيست يعني مانند صحبت هاي شيخ الازهر مصر که با ديدگاه وهابي ها متفاوت است لذا مذاکره با وهابي‌ها غير ممکن است چون آن ها ديدگاه متفاوتي را نسبت به اسلام و مسلمانان دارند.

نماينده مردم قم در مجلس، افزود: اين شاخصه موجب مي‌شود تا ديگران منطق ما را به درستي بفهمند، در نماز جمعه مصر وهابي ها و سلفي ها مطالبي رو عنوان کردند که نه با منافع مصر و اسلام سازگار بود و نشان دهنده آن بود که آن ها داراي افکار تند، سست و متعصبانه هستند که چنين مطالبي را بيان مي کنند. وي بيان کرد: عبدالجيلي رازي قزويني برعقلانيت تکيه مي کرد که يکي ديگر از ويژگي هاي اوست و در کتاب نقض خود به اين موضوع اشاره کرده است . رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اين که يکي ديگر از ويژگي هاي عبدالجليل رازي قزويني مرزبندي با ساير فرق بوده است، افزود: وي بر پرهيز از خشنوت کلامي و توجه مشترکات تاکيد داشت و در کتاب نقض به اين موضوع اشاره کرده است و سعي کرده تا در زمان خود اختلاف شيعه و سني را به حداقل برساند.

لاريجاني ادامه داد: من در آثار عبد الجليل رازي قزويني مشي اعتدالي ومنصفانه را مي‌بينم و او شخصيتي برجسته است که مي‌تواند معرفي کتاب‌ها و آثار او ، در جهان اسلام تأثير گذار باشد.

رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس هشتم، تصريح کرد: ائمه و معصومين انسان‌هاي کاملي هستند اين در حالي است که طرز تفکر برخي فرقه هاي اهل سنت به اين شکل نيست به طور مثال آن ها امامان شيعه را با خليفه هايي همچون ابو بکر و عثمان مقايسه مي کنند. وي يادآور شد: امروز در شرايطي هستيم که مکتب تشيع مورد هجمه دشمنان اسلام قرار گرفته و رسانه هاي آن ها در اين زمينه نقش موثري را ايفا مي کنند لذا بايد مسلک عقلاني شيعه به خوبي معرفي شود .

لاريجاني با تأکيد بر برنامه ريزي دشمنان وکشورهاي استکباري براي ايجاد اختلاف بين شيعه و سني، گفت: برخي فرقه‌هاي انحرافي سعي دارند تا بعضي نقاط ضعف خود را با طرح مطالب سياسي بپوشانند و من فکر مي‌کنم جداي بحث فرهنگي، اين مسئله بعد سياسي نيز دارد چرا که غربي‌ها سعي دارند تا با ايجاد اختلاف بين شيعه و سني نکات متضاد يکديگر اين دو گروه را برجسته کنند اين در حالي است مکتب شيعه متعادل است و بايد با براساس قواعد خودش مطرح شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تأکيد کرد: در پشت اين هجمه ها تنها جنجال فرهنگي نيست بلکه مقاصد نظامي و اطلاعاتي نهفته است لذا بايد تفکر شيعي به درستي در جهان معرفي شود.


 خطيب جمعه تهران:
 ايران از حق غني سازي 20 درصدي اورانيوم عقب نشيني نمي كند 

خطيب جمعه تهران با اشاره به درخواست گروه 1+5 از ايران مبني بر توقف غني سازي 20 درصدي اورانيوم گفت كه ايران از اين حق خود عقب نشيني نمي كند.آيت الله سيد احمد خاتمي در خطبه دوم نماز جمعه كه در دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به مذاكرات ايران و گروه 1+5 در بغداد گفت: حرف گروه مقابل در اين دور مذاكره اين بوده كه غني سازي 20 درصد اورانيوم را متوقف كنيد. اين همان چيزي است كه سه سال پيش اروپايي ها وعده دادند كه اورانيوم غني شده را كه براي نجات يك ميليون بيمارمان نياز داشتيم به ما بدهند كه ندادند و زير قول شان زدند. حال كه ايران با اتكا به دانشمندان داخلي توانست به توان غني سازي 20درصد برسد، عقب نشيني نمي كند.خطيب نماز جمعه تهران در ادامه گفت: ايران يك حرف منطقي دارد و در تمام مجامع حاضر مي شود و اين حرف را مي گويد كه داشتن انرژي هسته اي صلح آميز حق همه ملتها بخصوص ملت ايران است و اين ملت از حق خود صرفنظر نمي كند.

آيت الله خاتمي افزود: غرب مدام مي گويد اعتماد سازي كنيد، ما مي گوييم شما بارها آمديد مراكز هسته اي ايران را بازديد كرديد و نتوانستند كمترين نشانه اي پيدا كنيد، مقام معظم رهبري هم كه گفتند ما در پي ساختن بمب اتم نيستيم، ديگر چه مي خواهيد؟! اين شماييد كه بايد اعتمادسازي كنيد.وي تاكيد كرد من از زبان مردم مي گويم كه ملت ايران اهل باج دادن نيست.امام جمعه موقت تهران در بخش ديگري از خطبه به انتخابات دو روز گذشته در مصر اشاره كرد و گفت: مردم مصر توانستند بعد از 30 سال براي اولين بار پاي صندوق هاي راي بروند. اميدواريم رييس جمهوري منتخب مصر، اسلامگرا، ضد استكبار، ضد صهيونيستم و به معناي كامل كلمه، مردمي باشد. آيت الله خاتمي اظهار داشت: به مردم مصر مي گوييم كه تجربه 33 ساله انقلاب ما پيش روي شماست و براي حفظ انقلابتان بايد در صحنه باشيد.


  سفرنماينده آمريکا در مذاکرات بغداد به تلاويو  

مهر: وزارت امور خارجه آمريکا از سفر مذاکره کننده ارشد هسته اي اين کشور در مذاکرات هسته اي با ايران به سرزمينهاي اشغالي بلافاصله پس از پايان مذاکرات بغداد خبر داد. به گزارش آسوشيتد پرس، وزارت خارجه آمريکا تاييد کرد "وندي شرمن" براي رايزني با مقامات اسرائيلي درباره اوضاع منطقه به سرزمينهاي اشغالي سفر کرده است.

وزارت خارجه آمريکا اعلام کرده است که شرمن در سفر به سرزمينهاي اشغالي بر تعهدات پايدار آمريکا در قبال امنيت رژيم صهيونيستي تاکيد مي کند. مذاکرات ايران و مجموعه 1+5 از روز چهارشنبه در بغداد آغاز شد و تا شامگاه پنجشنبه چهارم خرداد در دارالضيافه نخست وزيري عراق ادامه داشت. در اين مذاکرات ايران يک بسته پيشنهادي مشتمل بر5 بند به عنوان محور مذاکرات به مجموعه 1+5 ارائه کرد.


 ديگر به عرصه سياسي بازنمي‌گردم 

ايسنا: محمد البرادعي در گفت‌وگويي با خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به انتخابات مصر، تمام احزاب و مردم كشورش را به وحدت ملي دعوت كرد اما تاكيد كرد كه ديگر به عرصه سياسي بازنمي‌گردد. به گزارش خبرگزاري آلمان، محمد البرادعي، برنده جايزه صلح نوبل و رئيس سابق آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي در گفت‌وگويي كه با خبرگزاري آسوشيتدپرس و در حاشيه سمينار خود در "وين" داشت با اشاره به برگزاري اولين انتخابات رياست جمهوري در مصر پس از سقوط دولت حسني مبارك، رئيس‌جمهوري مصر ضمن تقدير از برگزاري انتخابات آزاد در كشورش گفت: ما هنوز راهي طولاني پيش رو داريم.

البرادعي گفت: اما حقيقت اين است كه انتخاباتي داريم كه هنوز نتيجه آن مشخص نيست؛ مهم اين است كه بهار عربي به وقوع پيوست و ديگر بازگشتي وجود ندارد، چرا كه فرهنگ ترس و ارعاب سپري شده است.


 رئيس شوراي انتقالي سوريه استعفا کرد 

 ايرنا: "برهان غليون" رئيس شوراي انتقالي سوريه از رياست اين شورا استعفا کرد.به گزارش رسانه هاي عربي، "برهان غليون" در جريان يک نشست خبري در استانبول اعلام کرد که استعفاي وي در پي اعتراض اعضاي شورا نسبت به انتخابات اخير اين شورا بوده و استعفاي وي صرفا براي جلوگيري از فروپاشي شوراي انتقالي صورت گرفته است.

يادآور مي شود در جريان برگزاري انتخابات براي تعيين رئيس شورا که در ايتاليا تشکيل شد، ميان برخي از اعضاي شورا بر سر انتخاب برهان غليون اختلاف نظر بوجود آمد.شوراي انتقالي سوريه همزمان با آغاز درگيري هاي داخلي اين کشور در مارس سال گذشته در استانبول ترکيه تشکيل شد . کشورهايي همچون عربستان، ترکيه و قطر به عنوان حاميان اصلي شوراي انتقالي، آن را به عنوان نماينده اصلي مردم سوريه به رسميت شناخته اند.


 پايان بي نتيجه مذاکرات بغداد :
 مسکو ميزبان نشست بعدي ايران و 1+5 شد 

کاترين اشتون در پايان مذاکرات بغداد اعلام کرد مذاکرات بعدي در روزهاي 18 و 19 ژوئن آينده (29 و 30 خرداد 91) در شهر مسکو پايتخت روسيه برگزار خواهد شد.مذاکرات ايران و گروه 1+5 پس از دو روز در بغداد پنجشنبه به پايان رسيد.به گزارش عصر ايران به نقل از بي بي سي، اشتون در اين کنفرانس مطبوعاتي در بغداد گفت: از ايران انتظار داريم قدم هاي مشخص در مورد ايجاد اعتماد بردارد. هر دو طرف مايل به پيشرفت گفتگو هستيم گرچه تفاوت هاي بنيادين داريم به همين دليل مذاکرات را ادامه خواهيم داد. وي افزود: بر حل سريع نگراني هايي که درباره ماهيت برنامه هسته اي ايران داريم مصمم هستيم. براي اجراي کامل مصوبات شوراي امنيت و شوراي حکام درباره مسئله هسته اي ايران تاکيد داريم.

سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي و سرپرست هيئت ايراني در مذاکرات بغداد پس از آشتون در کنفرانس خبري حاضر شد و اظهار داشت: گفتگوها مفصل و طولاني بود اما ناتمام ماند.وي گفت که ايران در بسته پيشنهادي خود در بخش موضوعات غير هسته اي، مسائل بحرين و امنيت انرژي را مطرح کرد و گروه 5+1 نيز موضوعات "دزدي دريايي و امنيت آبراه هاي دريايي و مبارزه با مواد مخدر را مطرح کردند.جليلي افزود: در مدت باقي مانده تا نشست مسکو، کارشناسان دو طرف با يکديگر ديدار و مذاکره خواهند کرد تا زمينه را براي مذاکرات جديد آماده خواهند کرد.

وي ادامه داد: در اين مذاکرات ايده ها و موضوعات متنوعي مطرح شد و مورد بحث و بررسي قرار گرفت و همين موضوع، عامل طولاني شدن مذاکرات بود. ما هم اکنون نيز آمادگي خود را براي ادامه مذاکرات در روز جمعه نيز اعلام کرده بوديم. ما محدوديتي براي مذاکره و گفتگو نداريم.جليلي گفت که ايران بر داشتن چرخه سوخت هسته اي پافشاري دارد.قبل از اين يک مقام آگاه ايراني حاضر در مذاکرات هسته اي بغداد به رويترز گفت:معتقديم دليل اينکه 1+5 نمي تواند به نتيجه اي دست يابد، امريکاست.اين مقام ايراني که خواست نامش اعلام نشود اظهار داشت: گروه 1+5 مذاکرات بغداد را ناکام و فضاي سختي را در مذاکرات ايجاد مي کند. آنچه در استانبول شنيده بوديم نسبت به مذاکرات بغداد پر اهميت تر بود.اين مقام ايراني ادامه داد: گروه 1+5 بدون داشتن اختيارات شفاف به بغداد آمده است به همن دليل معتقديم که جو اين مذاکرات سخت است. هيات ايراني بسته پيشنهادي خود را در پنچ محور به گروه 1+5 ارائه کرد. اين بسته، پيشنهادات گام به گامي را مطرح مي کند . ما منتظر پاسخ گروه 1+5 در نشست امروز پنجشنبه هستيم.او گفت: براساس توافقي که در استانبول داشتيم معاهده منع گسترش سلاح هسته اي، چارچوب فعاليت است و مبنا نيز برداشتن يک گام در برابر گام طرف مقابل است.

براساس گزارش خبرگزاري فرانسه نيز، صبح امروز قبل از آغاز دور دوم مذاکرات ايران و 1+5، جليلي و اشتون به طور جداگانه ملاقات نيم ساعته اي داشتند البته اشتون مطلب جديدي را در اين مذاکرات مطرح نکرد.يک مقام ايراني که خواست نامش اعلام نشود نيز به خبرگزاري فرانسه گفت: تهران از گروه 1+5 خواسته است تا بسته پيشنهادي خود را تغيير دهد.اين مقام ايراني گفت که کشورهاي 1+5 بايد بسته پيشنهادي خود را مورد تجديد نظر قرار بدهند تا بتوان مذاکرات را ادامه داد. نقاط تفاهم براي ادامه مذاکرات بغداد کافي نيستند. بايد به نقاط مشترک و پايه هاي مشترکي در مذاکرات بغداد دست يابيم تا ادامه مذاکرات پس از بغداد امکان پذير شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

دانشگاه آزاد اسلامي و اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام

بررسي سه دوره رياست دکتر عبدالله جاسبي بر شوراي اجرائي اتحاديه

قسمت اول

دانشگاه آزاد اسلامي درسال 1361 هجري شمسي پس از پيش نويس اساسنامه آن توسط آقاي دکتر عبدالله جاسبي و ارائه موضوع به محضر حضرت امام خميني (ره) و تاييد اهداي مبلغ ده ميليوني معظم‌له براي شروع کار، توسط آيت الله هاشمي رفسنجاني در نمازجمعه 31 ارديبهشت 1361 موجوديت خود را اعلام نمود و به عنوان بنيادي ماندگار از نهادهاي جمهوري اسلامي شکل گرفت. به گفته بسياري از انديشمندان، دشوارترين مرحله هرکاربزرگ، مرحله آغازين آن است که نيرو وتوان بيشتري را طلب مي کند، اما درجهان متغير امروزي که بسياري از باورها وارزش ها دستخوش دگرگوني هاي ژرف ودائمي است، تداوم کار يک مجموعه به مراتب دشوارتراز تاسيس و شروع آن است.

تلاش سي ساله دانشگاه آزاد اسلامي و حرکت از نقطه صفر به مجموعه اي که بيش از 4 ميليون فارغ التحصيل، سي هزار عضو هيات علمي تمام وقت، يک ميليون وهفتصدهزار دانشجو، بيست ميليون مترمربع فضاي آموزشي و رفاهي، 450 واحد ومرکز دانشگاهي، سي و سه هزار پرسنل تمام وقت، ششصد مدرسه با حدود 000/55 دانش آموز وسرمايه عظيم مادي و انساني اين مجموعه که آن را به عنوان بزرگترين دانشگاه حضوري جهان مطرح کرده است نشان از ماندگاري و تداوم اين مجموعه آموزشي و فرهنگي است.

دانشگاه آزاد اسلامي دردهه اول سعي در تثبيت و نهادينه کردن مجموعه خودرا داشت چراکه تفکر دولتي شدن درابتداي انقلاب اسلامي ونگاه مخالف وشبهه انگيزبه بخش خصوصي وغيردولتي راه رابراي واگذاري امور به مردم بسته بود وشکستن اين ديوار رواني که دست تقديرمسئوليت انجام آن را به عهده دانشگاه گذارده بود کاري بسيار سخت و مسئله آفرين بود. اما حمايت حضرت امام (ره) و پشتيباني مسئولين به کمک مديريت اين دانشگاه آمد واين ديوار رواني به تدريج ازميان برداشته شدو راه را براي واگذاري کارها به مردم هموار کرد، گرچه هنوز هم پس از سي سال آثار اين ديوار رواني برجا است و گاه و بيگاه امواج سهمگين تفکر دولتي شدن همه چيز، ساحل امن و مطمئن اين حرکت تاريخي واگذاري کارها به مردم را بهم مي زند و دچار دستخوش و ناامني مي کند. شايد به جرات بتوان گفت که يکي از دستاوردهاي بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي شکستن اين ديوار رواني و هموارکردن راه براي فعاليت بخش هاي غيردولتي بوده است.

گرچه حرکت کمي وکيفي آموزش عالي در دانشگاه آزاداسلامي همزمان وبه موازات يکديگر آغاز شد اما در مصاحبه ها و صحبتها با توجه به شرايط سخت آغاز کار، دهه اول را دهه تثبيت، دهه دوم را دهه توسعه و دهه سوم را دهه ارتقاي دانشگاه نام نهاده شد.

در دهه ي دوم وسوم، دانشگاه آزاد اسلامي به گسترش ارتباطات بين المللي از طريق تاسيس شعب خود درساير کشورها، الحاق به سازمان هاي آموزشي و فرهنگي بين المللي و بهره گيري از اينگونه تبادلات مفيد پرداخته است که موجب افزايش اعتبارآن در سطح جهاني گرديده است.

توسعه همکاري هاي بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي درچارچوب مصوبات سازمان هاي بين المللي، تبادل اطلاعات آموزشي و فرهنگي، انعقاد حدود صد تفاهم نامه و قرارداد مهم با دانشگاه هاي جهان اسلام، رايزني با مراکز و موسسات تحقيقاتي و پژوهشي معتبر جهان، تلاش درايجاد واحدهاي برون مرزي وامکان حضور در تعاملات بين المللي را براي دانشگاه آزاد اسلامي به طور چشم گيري فراهم آورده است.

دستاوردهاي وسيع دانشگاه آزاداسلامي درسطح داخلي و بين المللي مويد ثمربخش بودن سه دهه تلاش مديريت اين دانشگاه در توسعه کمي و ارتقاي کيفي آن بوده است.

يکي از مهمترين دستاوردهاي دانشگاه آزاداسلامي نقش برجسته اش در فعاليت هاي علمي وتحقيقاتي و تعاملات بين المللي درسطح جهان است. تجهيزات وامکانات پيشرفته امروزي و ارتباط با مراکز علمي و تحقيقاتي جهان موجب شده است که پژوهش هاي ممتاز وبرجسته اي در زمينه هاي مختلف علمي در سطح بين الملل صورت گيرد. حضور فعال اعضاي هيات علمي و دانشجويان اين دانشگاه در سمينارها و مسابقات علمي و ورزشي درسراسرجهان وکسب رتبه هاي ممتاز در مسابقات گوناگون جهاني وتعداد مقالات علمي و پژوهشي با نمايه هاي خارجي (IST ، SCAPUS،.......) مويد دستيابي دانشگاه آزاد اسلامي به اهداف و چشم اندازهاي ترسيم شده است.

در شرايط کنوني جامعه جهاني که فضاي بسيار مسمومي عليه جمهوي اسلامي ايران وجود دارد راهبرد دانشگاه، برقراري ارتباط با دانشگاه هاي معتبرجهان و نمايش پيشرفت ها وتوسعه آموزش عالي درايران در سطح جهاني، تاثيرگزاري برافکار عمومي و بين المللي، ودرعين حال ارتقاي کيفيت دانشگاه آزاداسلامي از طريق دستيابي به آخرين تحقيقات علمي است.

درهمين راستا دانشگاه آزاداسلامي زمينه حضور موثر در مجامع دانشگاهي بين المللي و جهاني را فراهم آورده است. عضويت در انجمن ها و اتحاديه هاي معتبر بين المللي با عث گرديده است علاوه بر مبادلات علمي وفرهنگي، در نظام تصميم گيري چنين مجامعي نيز نقش به سزايي ايفا کند. موارد زير از آنجمله اند.

- عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها ( IAU )

- عضويت در انجمن بين المللي رؤساي دانشگاه ها ( IAUP )

- عضويت در انجمن دانشگاه هاي آسيا واقيانوسيه (AUAP)

- عضويت در انجمن مؤسسات آموزش عالي جنوب و شرق آسيا (ASAIHL)

- از آنجا که اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام و انجمن بين المللي دانشگاهها مهمترين نهادهاي موجود دانشگاهي در سطح بين المللي هستند و نيز نقش دانشگاه آزاد اسلامي هم در هردوي آنها پررنگ است، لذا در زير به شرح اين دو نهاد مهم بين المللي و نقش دانشگاه آزاد اسلامي در آنها خواهيم پرداخت.

ادامه دارد ...


 ميز خبر 

رييس‌جمهور در نامه‌اي به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبري بودجه 91 را ابلاغ كرد

رييس‌جمهور در نامه‌اي به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبري رييس‌جمهور، قانون بودجه سال 91 كل كشور را ابلاغ كرد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در نامه‌اي به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبري رييس‌جمهور، قانون بودجه سال 91 كل كشور را كه در جلسه علني سي‌ام اريبهشت‌ماه مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده بود به منظور اجرا به دستگاه‌هاي اجرايي كشور ابلاغ كرد.

متن كامل نامه رييس‌جمهور بدين شرح است:

«"قانون بودجه سال 91 كل كشور" كه در جلسه علني روز شنبه مورخ سي‌ام ارديبهشت‌ماه يكهزار و سيصد و نود و يك مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 1391.2.30 به تاييد شوراي نگهبان رسيده و طي نامه‌ شماره 653.9577 مورخ 1391.2.31 مجلس شوراي اسلامي واصل گرديده است به پيوست ابلاغ مي‌گردد.

لازم به يادآوري است كه تغييرات وسيعي كه از سوي مجلس شوراي اسلامي در لايحه بودجه بعمل آمده است، موجب استحاله آن شده و عملاً لايحه مذكور به طرح نمايندگان تبديل گرديده است.با توجه به مخالفت بندهايي از آن قانون با قانون اساسي وجود تبعيض، اثر تورم‌زا و فزاينده معوقات بانكي در برخي از مفاد قانون مذكور و جهت‌گيري ايجاد محدوديت براي دولت و مخالفت با قوانين دائمي، لازم است تدبير كافي در اجرا لحاظ تا از بروز مشكلات و آسيب به اقتصاد كشور اجتناب شود.»

دبير کل سازمان ملل: مذاکره تنها راه حل موضوع هسته اي ايران است

دبيرکل سازمان ملل از مذاکره به عنوان تنها راه‌‌حل ممکن در حل و فصل اختلافات ميان ايران و گروه 1+5 نام برد.به گزارش ايسنا مارتين نسيرکي، سخنگوي سازمان ملل در جمع خبرنگاران در نيويورک گفت كه بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل همچنان معتقد است که تنها راه براي حل و فصل اختلافات ميان دو طرف از طريق مذاکره است. به گزارش شبكه خبري پرس تي‌وي، اين مقام سازمان ملل گفت كه بان کي مون اميدوار است دوطرف در زمينه مسايل باقيمانده به توافق نهايي دست يابند.ديدار گروه 1+5 متشکل از انگليس، چين، فرانسه، روسيه و آمريکا به علاوه آلمان با هيات ايراني در بغداد، پايتخت عراق، روز پنجشنبه پايان يافت و دو طرف موافقت كردند دور بعدي مذاكرات را در مسكو انجام دهند.

انتخابات رياست جمهوري مصر؛

کانديداي اخوان و نخست وزير مبارک به دور دوم راه يافتند

يک مقام ارشد در حزب اسلامگراي اخوان المسلمين گفت که محمد مرسي کانديداي اين حزب در صدر نتايج شمارش آراي انتخابات رياست جمهوري مصر قرار دارد.به گزارش عصر ايران، اين مقام اخوان المسلمين که خواست نامش اعلام نشود در مصاحبه با رويترز گفت: پس از مرسي ، احمد شفيق در مقام دوم قرار دارد. هيچ يک از اين دو کانديدا نتوانستند اکثريت مطلق آرا را به دست بياورند به همين دليل انتخابات به دور دوم کشيده خواهد شد. احمد شفيق، يک خلبان نظامي و آخرين نخست وزير حکومت حسني مبارک رئيس جمهور مخلوع مصر است.نتيجه گفته شده از شمارش آراي 12 هزار و 800 حوزه راي گيري از مجموع کل 13 هزار و 100 هزار حوزه راي گيري است.نتايج رسمي انتخابات روز سه شنبه آينده اعلام مي شود.

براساس اين گزارش اخوان المسلمين، با شمارش بيش از 90 درصد از آرا تاکنون نتايج زير به دست آمده است:

1- محمد مرسي (کانديداي اخوان المسملين) 25 درصد از کل آرا

عضو ارشد اخوان المسلمين و رئيس حزب آزادي و عدالت (وابسته به اخوان المسلمين). نماينده سابق و فعلي پارلمان مصر، سخنگوي فراکسيون اخوان المسلمين در پارلمان، رئيس بخش مواد در دانشکده مهندسي دانشگاه الزقازيق مصر.

2- احمد شفيق ( آخرين نخست وزير مبارک) 23 درصد از کل آرا

متولد 1941 ، نخست وزير مصر در سال 2011 ، آخرين نخست وزير حکومت حسني مبارک، خلبان نظامي، وزير سابق هواپيمايي. به عنوان نامزد مستقل در انتخابات رياست جمهوري مصر کانديدا شده است.

3- عبدالمنعم ابوالفتوح (کانديداي اسلامگرا و مستقل) 20 درصد از کل آرا

متولد 1951، پزشک، دبير کل اتحاديه پزشکان عرب، عضو سابق اخوان المسلمين، بسياري وي را نماينده نسل جديد اخوان المسلمين مي دانند. وي کانديداي مستقل است.

4- حمدين صباحي (کانديداي چپ) 19 درصد از کل آرا

متولد 1954 ، سياستمدار برجسته ، بنيانگذار حزب "الکرامه ناصري"، سردبير روزنامه الکرامه، عضو سابق پارلمان، يکي از اعضاي موسس جنبش تغيير مصر (حزب کفايه)، از تاسيس کنندگان انجمن ملي تغيير به رياست محمد البرادعي .

براساس اين نتايج عمروموسي (ليبرال - وزير خارجه پيشين مصر و دبير کل سابق اتحاديه عرب) در جايگاه پنجم قرار دارد.

اولاند در افغانستان: تنها دولت فرانسه براي خروج نيروهايش تصميم مي‌گيرد

رئيس‌جمهوري فرانسه از تصميم خود براي خارج كردن نيروهاي فرانسوي از افغانستان دفاع كرد و گفت: تنها فرانسه مي‌تواند براي فرانسه تصميم بگيرد.به گزارش ايسنا، فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه در جمع نيروهاي كشورش در استان "كاپيسا" در شمال شرقي افغانستان گفت: تصميم براي خروج نيروها، تصميمي است كه به تماميت ارضي فرانسه مربوط است و در رايزني با ساير متحدان از جمله باراك اوباما، رئيس جمهوري آمريكا اتخاذ شده است. در پايگاه نجرب در استان كاپيسا حدود 3550 نيروي فرانسوي مستقر شده‌اند و اولاند از تصميم خود براي خارج كردن آن‌ها از افغانستان حمايت كرد.تقويم خروج نيروهاي فرانسوي طي روزهاي آتي مشخص خواهد شد.اولاند در ادامه اعلام كرد كه فرانسه به پروژه‌هاي عمراني خود در افغانستان ادامه مي‌دهد، اما با اين حال تاكيد كرد كه زمان خروج از افغانستان فرا رسيده است و بايد اجازه داد تا افغان‌ها آزادانه براي آينده خود تصميم بگيرند.


 يک نکته از هزاران 

خبر کشف اختلاس 3 هزار ميليارد توماني در شبکه بانکي کشور همگان را در شوک فرو برد و دل هر ايراني را به درد آورد که جا دارد تمام مسئولين از تکرار چنين فاجعه‌اي جلوگيري کنند. اما به اين آمار توجه کنيد:

کشور عراق 165هزار بشکه، امارات 80هزار بشکه، عربستان 408هزار بشکه و قطر 450هزار بشکه بيشتر از ايران نفت از ميادين مشترک برداشت مي کنند. در مجموع اين چهار کشور يک ميليون و صد و سه هزار بشکه نفت بيشتر از ايران برداشت مي کنند که اگر هر بشکه نفت100دلار فروخته شود و قيمت هر دلار با توجه به نرخ دولتي 1226تومان باشد در مدت 22 روز به عدد تلخ سه هزار ميليارد توماني مي رسيم... !


 سرمقاله 

 چرخش مذاکرات از استانبول تا بغداد

حميدرضا عسگري

مذاکرات ايران با 1+5 در حالي به پايان رسيد که نتيجه خاصي از دوروز رايزني هاي طولاني در بغداد حاصل نشد. ايران و 6 قدرت جهاني در حالي مذاکرات عراق را خاتمه دادند، که همچنان اختلافات زيادي بر سر نحوه نظارت بر برنامه هاي هسته اي جمهوري اسلامي داشتند. حسن و جنبه مثبت اين نشست، تمايل طرفين به ادامه گفتگوها براي رسيدن به نقطه نظرات مشترک بود. اما علت طولاني شدن اين مذاکرات و کشيده شدن آن به نشست مسکو در روزهاي 29 و 30 خرداد، وجود چالش هاي جدي است که در راه توافق ايران و غرب وجود دارد.

"تعارض خواسته هاي طرفين از مذاکرات" ، اولين عامل بي نتيجه ماندن و طولاني شدن نشست هاي ايران با 1+5 گرديده است. هريک از طرفين تلاش مي کنند تا ميزمذاکرات را به محلي براي احقاق خواسته هاي خود مبدل کنند. ايران خواستار لغو تحريم هايي است که نظام اقتصادي و فعاليت هاي تجاري اين کشور را تحت فشار قرارداده و از سوي ديگر غرب هم خواستار دست کشيدن ايران از فعاليت هاي غني سازي است که آن را در جهت دستيابي به سلاح هسته اي مي داند. تعارض درخواسته هاي طرفين کاملاً واضح است. چون ايران براي دست يابي به فناوري غني سازي اورانيوم در چند سال گذشته هزينه هاي فراوان و فشارهاي سنگيني را تحمل کرده و حاضر نيست بدون دست يابي به امتياز درخوري از آن دست بکشد.

در مقابل غرب نيز معتقد است تمامي مصوبات و تصميماتي که عليه ايران در شوراي امنيت و آژانس هسته اي اتخاذ شده، قانوني و لازم الاجراست، و تا زماني که ايران جامعه جهاني را نسبت به صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي خود متقاعد نکند، امکان لغو آنها وجود ندارد.

"فشارهاي بيروني" عامل ديگري است که مانع از به نتيجه رسيدن سريع در مذاکرات مي باشد. مقامات اسرائيلي از جمله مهمترين مخالفان مذاکرات ايران با غرب مي باشند که به نتيجه رسيدن گفتگوها را تحت شعاع قرار مي دهند. درهمين زمينه ايهود باراک، وزير دفاع اسرائيل که همواره موضع سختي عليه ايران داشته است پس از پايان مذاکرات بغداد تاکيد کرد، حتي در صورتي که تهران با بازرسي گسترده تر سايت هاي هسته اي موافقت کند نيز گزينه نظامي از روي ميز برداشته نمي شود. همچنين مشاهده کرديم که نماينده آمريکا در مذاکرات، پس از پايان نشست به تلاويو رفت تا با ماقامات اسرائيل ديدار و گفتگو داشته باشد. کاملا مشخص است که لابي صهيونيست ها در تصميم گيري هاي غرب تاثير گذار و اهرم فشاري براي به نتيجه نرسيدن مذاکرات تلقي مي گردد.

"صرف وقت و فرصت سازي" نيز از عوامل طولاني شدن مذاکرات گرديده است. درحال حاضرکشورهاي غربي قصد دارند با توجه به حجم بالاي تحريم ها و فشارهاي سياسي و اقتصادي عليه ايران، با وقت کشي عرصه را بر اين کشور تنگ تر کرده، تا بتوانند در دورهاي بعدي مذاکرات امتيازات بيشتري بگيرند و خواسته هاي خود را تحميل کنند. هرچند ايران خواستار به نتيجه رسيدن سريع مذاکرات مي باشد، اما از فرصت هاي ايجاد شده مي تواند درجهت رايزني ها و توافقات ديپلماتيک با کشورهاي ذي نفوذ، پيشرفت در زمينه فناوري هاي هسته اي و به تعويق انداختن احتمال استفاده از گزينه نظامي، استفاده کند. لذا عنصر زمان به ابزاري براي دستيابي طرفين به اهداف خاص در نشست هاي گوناگون مبدل گرديده است.

"عدم قدرت تصميم گيري" يکي ديگر از مواردي است که باعث کشيده شدن مذاکرات به دورهاي بعدي گرديده است. علي رغم اينکه تيم مذاکره کننده کشورمان در سطح عالي ترين مقامات تصميم گيرنده در نشست ها شرکت مي کنند، نمايندگان کشورهاي غربي در سطح معاونين وزير يا نمايندگان سطح پايين در اين مذاکرات حضور مي يابند. در مذاکرات بغداد مشاهده کرديم که دو بسته پيشنهادي از سوي طرفين مطرح شد که بر سر مواد آن توافقات چشمگيري به دست نيامد. يکي از دلايل اين امر عدم داشتن اختيار تام و قدرت تصميم گيري از سوي نمايندگان غرب بود. اين نمايندگان با توجه به حساس بودن عواقب تصميم گيري ها خيلي محتاطانه عمل مي کنند تا نقطه نظرات مقامات رده بالاي کشورشان را در امر تصميم گيري ها مدنظر قرار دهند.

 "افکار عمومي جهانيان"، از مهمترين عواملي است که مذاکرات را به سمت طولاني شدن پيش مي برد. درحال حاضرپرونده هسته اي ايران اضطراب و استرسي را درعرصه سياسي و اقتصادي براي افکار عمومي درداخل و خارج ايجاد کرده است. لذا جوي را به وجود آورده که هيچ يک از طرفين نمي خواهد ترک کننده و اعلام کننده بي نتيجه بودن اين مذاکرات باشند. لذا تلاش مي کنند تا با ادامه مذاکرات در مراحل بعدي متهم اين نشست ها شناخته نشوند. مذاکرات بغداد دستاورد چنداني را به منصه ظهور نگذاشت و عمق اختلاف نظرات بين طرفين را آشکار ساخت. بايد واقع بين بود و احتمال به نتيجه رسيدن مذاکرات را نيز مد نظر داشت، در اين صورت بايد راهکارهايي را پيش بيني کرد که ما را در بن بست مذاکرات به چالش نکشاند.


 وزير نفت: ميادين مشترک تا پايان سال تعيين تکليف مي‌شوند 
 جاي خالي شل و توتال درپارس جنوبي پرشد

وزير نفت با اشاره به امضاي قراردادهاي جديد نفتي با پاکستان و ارمنستان از پرشدن جاي خالي شل و توتال فرانسه در طرحهاي پارس جنوبي خبر داد و اعلام کرد: ايران بدون شک پيروز جنگ اقتصادي با غرب خواهد بود. به گزارش مهر، رستم قاسمي وزير نفت پيش از خطبه هاي نماز جمعه تهران با اشاره به آزادسازي خرمشهر، گفت: بدون شک خداوند ايران را در جنگ تحميلي پيروز و سرافراز کرد.وزير نفت با تاکيد بر اينکه پس از پايان جنگ تحميلي کارهاي بزرگي در صنايع مختلف کشور انجام شد و بسياري از شاخصه هاي سند چشم انداز محقق شده است، تصريح کرد: اجراي طرحهاي آبرساني، توسعه بخش حمل و نقل، ايجاد راه و ساختمانهاي جديد، توسعه صنايع فولاد، مس و آلومينيم، از مهمترين اقدامات اساسي دولتها براي پيشرفت ايران بوده است.

اين عضو کابينه دولت دهم با تاکيد بر اينکه در سالهاي اخير به اندازه کل جمعيت کشورهاي همسايه ساختمان جديد در ايران ساخته شده است، اظهار داشت: همچنين انتقال آب درياي خزر به استان هاي کم آب کشور آرزوي مردم بوده که با شجاعت دولت عملياتي شده است.وي در ادامه از نفت و گاز ايران به عنوان يک مزيت نسبي و موتور محرک اقتصاد جهاني ياد کرد و افزود: در حال حاضر ايران دومين دارنده ذخاير نفت خام و گاز طبيعي و در مجموع بزرگترين دارنده ذخاير هيدروکربوري جهان است.وزير نفت از تدوين سند راهبردي و طرح تحول صنايع نفت و گاز ايران خبر داد و يادآور شد: امسال توسعه تمامي ميادين مشترک نفت و گاز ايران تعيين تکليف مي شود تا انشاءالله قول هايي که به مقام معظم رهبري داده ايم جامه عمل بپوشانيم.

وي از افزايش يک ميليون بشکه اي ظرفيت پالايش نفت ايران سخن گفت و افزود: در سالهاي گذشته به طور متوسط سالانه 4 ميليارد دلار بنزين وارد کشور مي شد که هم اکنون واردات اين فرآورده به طور کامل متوقف شده است.اين عضو کابينه دولت در ادامه با بيان اينکه امسال 10 ميليارد دلار انواع فرآورده هاي نفتي به کشورهاي همسايه صادر خواهد شد، گفت: بر اين اساس، قراردادهايي با ارمنستان، پاکستان، عراق و افغانستان براي صادرات فرآورده هاي نفتي امضا شده است. وزير نفت از صادرات پتروشيمي ايران به بيش از 50 کشور جهان خبر داد و اعلام کرد: توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي در دستور کار قرار دارد.وزير نفت در ادامه با يادآوري اينکه دشمن دو طرح توقف توسعه صنعت نفت و گاز و بازارهاي نفت ايران را با موضوع تحريم در اولويت قرار داده بود، بيان کرد: هم اکنون با وجود تحريمها نه تنها توسعه صنعت نفت متوقف نشده است بلکه هيچ گونه کمبود کالا و تجهيزاتي هم وجود ندارد.

قاسمي با اشاره به واگذاري طرح توسعه 19 فاز پارس جنوبي به پيمانکاران و سازندگان داخلي از پرشدن جاي خالي شل و توتال در طرحهاي پارس جنوبي خبر داد و اظهارداشت: به زودي و مطابق با يک برنامه زمان بندي مشخص صنعت نفت کشور از واردات کالاهاي خارجي به طور کامل خودکفا مي شود تا نفت به معناي واقعي ملي شود.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه هم اکنون صنعت نفت ايران با تحريمها کاملا خداحافظي کرده است، يادآور شد: اتحاديه اروپا تاريخي را براي تحريم نفت ايران مشخص کرد که در نهايت اين تحريم موجب افزايش ناگهاني بهاي طلاي سياه در بازارهاي جهاني شد.وي از نفت و گاز به عنوان مولفه هاي اوليه رشد اقتصادي جهان ياد و خاطر نشان کرد: کنترل، عرضه و تقاضا، ثبات و امنيت انرژي جهاني فقط و فقط در بازار تعيين مي شود.قاسمي با بيان اينکه قيمت نفت ايران در بازار جهاني رشد قيمتها را منجر خواهد شد، تصريح کرد: غربي ها بايد بدانند که در غيبت نفتي ايران چه اتفاقي مي افتد و با درس گرفتن از افزايش قيمتها عاقلانه رفتار کنند.اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه ايران با اتکا به مقام معظم رهبري در جنگ اقتصادي غرب بدون ترديد به پيروزي دست مي يابد، يادآور شد: اين موفقيت در صورتي حاصل مي شود که همه سرباز بي چون و چراي مقام معظم رهبري باشند.


 فلاحت پيشه، تأکيد کرد:
 ارائه راهکار مشترک از سوي ايران، عراق و ترکيه براي حل بحران سوريه 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه در صورت موافقت سوريه، ايران، عراق و ترکيه مي‌توانند راهکار مشترکي براي حل بحران سوريه ارائه کنند، گفت: هيچ کشوري حتي ايران نبايد بدون رضايت دولت سوريه در امور داخلي اين کشور دخالت کند.حشمت‌الله فلاحت پيشه در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اعلام آمادگي عراق براي برگزاري نشستي براي حل بحران سوريه با بيان اينکه مسائل سوريه راه کارداخلي دارد، گفت: تاکنون کشورهاي منطقه و کشورهاي فراتر از منطقه که دخالت زيادي در امور سوريه داشته اند نتوانستند براي حل بحران سوريه به يک توافق جمعي دست يابند و نشست‌ بغداد براي حل اين موضوع بايد به شکل ديگري باشد تا نتايج مثبتي داشته باشد.

نماينده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: اگر سوريه موافقت کند دولتهاي ايران، عراق و حتي ترکيه مي توانند راهکار مشترکي براي حل موضوع سوريه ارائه دهند تا شرايط سوريه بهتر شود اما در غير اين صورت نه ايران ونه ساير کشورها حق دخالت در امور داخلي سوريه را ندارند.

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس هشتم بيان داشت: سوريه به يک سري اصلاحات سياسي ضروري نياز دارد که در صورت محقق شدن آن عملا امکان بحراني شدن اوضاع تا حدودي تعديل خواهد يافت. وي تصريح کرد: شکل گيري قانون اساسي و دادن حق راي به مردم سوريه در اين قانون، وجود امکان رد و بدل شدن قدرت در اين کشور و انتخابات آزاد از جمله اصلاحاتي است که دولت بشار اسد بايد هر چه سريع تر در راستاي اجرايي شدن آن گام بردارد.

فلاحت پيشه ادامه داد: بخش عمده دنياي امروز اسلام را محافظه کاران تشکيل مي دهند که هنوز تغيير و اصلاحات دموکراتيک را نپذيرفته اند و طبيعي است که بحث اصلاحات دموکراتيک فقط ازجانب چند کشور از جمله ايران، عراق و ترکيه شنيده شود و کشورهاي ديگر در برابرهرگونه اصلاحات مقاومت نشان دهند.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هشتم احتمال حضور همه کشورهاي منطقه و اعضاي اتحاديه عرب در نشست بغداد براي سوريه را به دليل رياست عراق براتحاديه عرب تا حدودي ممکن دانست و گفت: عراق مي تواند از اين امکان استفاده کرده و اين کشورها را دعوت کند اما به نظر مي رسد سطح شرکت کنندگان در نشست بغداد پايين باشد.


 وزير امور خارجه آمريكا:
 پيش از دور سوم مذاكرات از شدت تحريم‌ها عليه ايران نمي‌كاهيم 

 وزير امور خارجه آمريكا اعلام كرد كه كشورش پيش از دور سوم مذاكرات بين ايران و گروه 1+5 درباره برنامه هسته‌‌يي تهران از شدت تحريم‌ها عليه ايران نخواهد كاست. به گزارش ايسنا، هيلاري كلينتون پس از پايان مذاكرات بين ايران و 1+5 در بغداد در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت:‌ در حالي كه زمينه اين مذاكرات را فراهم مي‌كنيم، اعمال فشار را نيز به عنوان بخشي از رويكرد دو سويه‌مان حفظ خواهيم كرد. در اين مدت همه تحريم‌هايمان به قوت خود باقي است و همچنان رو به جلو حركت مي‌كنند.به گزارش رويترز، قدرت‌هاي غربي اصرار دارند كه تهران قبل از كاهش تحريم‌ها دست به توقف فعاليت‌هاي غني‌سازي‌ بزند.كلينتون رويكرد محتاطانه‌اي را در ارزيابي نشست بغداد اتخاذ كرد اما ظاهرا از اينكه كشورهاي عضو 1+5 توانستند پس از يك سال دو دور مذاكرات جدي با ايران داشته باشند، دلگرم شده بود.

وزير امور خارجه آمريكا گفت: به وضوح در زمينه مسائلي كه دو طرف آن را امكان‌پذير مي‌دانند شكاف‌هايي وجود داشته است و ما فكر مي‌كنيم اكنون انتخاب با خود ايران است كه براي پر كردن اين شكاف‌ها تلاش كند.كلينتون افزود: در عين حال بايد بگويم كه اين دومين دور از ديدارهاي جديد پس از يك شكاف تقريبا 15 ماهه بود كه در طول آن هيچ گفت‌وگو و ارتباطي درباره هيچ يك از اين مسايل صورت نگرفت.به گزارش روزنامه كريستين ساينس مانتيور، به نظر مي‌رسد كلينتون با تكرار آنچه كه اعتماد بي‌سابقه قدرت‌هاي جهاني در رويكردشان در قبال ايران مي‌خواند، سعي دارد جلوي انتقادات احتمالي از زمان مذاكرات را بگيرد.همچنين به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، يك مقام آمريكايي در پايان مذاكرات بغداد گفت كه اين مذاكرات در آغاز يك روند دقيق و درازمدت قرار دارد.اين مقام آمريكايي كه خواست نامش فاش نشود، گفت: ما به انتها نرسيده‌ايم.ديپلمات‌هاي گروه 1+5 حاضر نشدند اعمال تحريم‌هاي شديدتر جديد را به تعويق بيندازند ولي اين مقام آمريكايي گفت كه به عنوان بخشي از يك توافقنامه برخي محدوديت‌‌ها مي‌تواند برداشته شود.اين مقام آمريكايي گفت كه هنوز براي گفت‌وگو درباره اينكه آيا قدرت‌هاي جهاني به تهران اجازه خواهند داد كه غني‌سازي اورانيومش را تا درصد كمتري حفظ كند يا خير، خيلي زود است.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود در اين‌باره، در طول اين هفته هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي منتشر مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
اطلاعيه
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي