جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4202


اجراي طرح تحويل حجمي آب در اراضي دشت زرينه‌رود براي احياي درياچه اروميه


جابجايي دستگاههاي حفاري؛ يك تخصص منحصر به فرد


پست 132 کيلوولت وحدت اهواز توسعه يافت


ايران زمين


خبر


 اجراي طرح تحويل حجمي آب در اراضي دشت زرينه‌رود براي احياي درياچه اروميه 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

معاون بهبود توليدات گياهي جهاد کشاورزي آذربايجان غربي از اجراي طرح تحويل حجمي آب در اراضي دشت زرينه رود مياندوآب با هدف نجات و احياي درياچه اروميه خبر داد.

فيض‌ا... شمس در شانزدهمين جلسه اعضاي شوراي منطقه اي مديريت حوضه آبخيز درياچه اروميه افزود: مقدمات اجراي طرح تحويل حجمي آب در دشت زرينه‌رود مياندوآب با تشکيل تعاونيهاي آببران در حال اجرا است. وي اظهار داشت: در اين زمينه تاکنون 5 هزار و 599 زارع از 36 روستا با معرفي نماينده در قالب 3 تعاوني آببر سازماندهي شده، با اجراي اين طرح 10 هزار و 886 هکتار از اراضي دشت زرينه‌رود تحت پوشش قرار مي‌گيرد. وي گسترش فرهنگ مديريت مصرف آب در حوزه کشاورزي را يک ضرورت اجتناب‌ناپذير دانست و ضمن تاکيد بر اهميت ساماندهي و اصلاح روش آبياري در بخش کشاورزي، اظهار داشت: اصلاح شيوه‌هاي سنتي و کم‌بازده آبياري در بخش کشاورزي يکي از ضرورتهاي اساسي بوده که علاوه بر افزايش راندمان توليد در کمک به بهبود شرايط درياچه اروميه نقش موثري دارد.

شمس وجود چاههاي غيرمجاز در تخريب برخي از کانالهاي شبکه توزيع آب در بين مزارع و اجرا نشدن طرح تجهيز و نوسازي اراضي در داخل شبکه را از عمده مشکلات حوزه آبخيز درياچه اروميه دانست و گفت: براي حفظ سفره‌هاي آب زيرزميني که يکي از منابع اصلي تامين آب موردنياز درياچه است، بايد توجه جدي شود.

درياچه اروميه که طي دهه اخير با انواع مشکلات دست و پنجه نرم کرده و به اعتقاد کارشناسان نفسهاي آخرش را مي‌کشد، از دو سال گذشته تابستانها به رنگ سرخ گراييده و علامت هشدار براي نجات اين زيست‌بوم را به صدا در مي‌آورد. افزايش دماي هوا و نزديک شدن آغاز فصل تابستان امسال نيز آغاز کابوسي دوباره براي دومين درياچه شور جهان است به طوريکه از هم‌اکنون مانند دو سال گذشته با کاهش سطح آب، افزايش ميزان غلظت نمک و برخي عوامل زيست محيطي رنگ درياچه اروميه سرخ شده است.

اين در حالي است که طي دو سال گذشته بخشهاي محدودي از آب سطح درياچه سرخ مي شد که امسال با گذر از ميانگذر درياچه اروميه مي توان مشاهده کرد که تقريبا همه سطح درياچه اروميه سرخ شده و اين علامت هشداري نسبت به بحراني بودن وضعيت و لزوم توجه ويژه به احياي اين تالاب بين‌المللي است.

در اين راستا طي سالهاي گذشته موضوع نجات درياچه اروميه يکي از اولويتهاي اصلي دولت بوده که با تشکيل کارگروه ويژه احياي درياچه اروميه، طرحهاي بارورسازي ابرها، انتقال بين منطقه اي آب، افزايش تسهيلات اجراي طرحهاي آبياري نوين در حوزه آبخيز درياچه اروميه، عدم اجراي سد جديد به تصويب رسيد، طرحهايي که هم‌اکنون در مرحله آغاز عمليات اجرايي و يا تعيين پيمانکار براي اجرا هستند.

وجود چاههاي غير مجاز در تخريب برخي از کانلهاي شبکه توزيع آب در بين مزارع و اجرا نشدن طرح تجهيز و نوسازي اراضي در داخل شبکه از عمده مشکلات حوزه آبخيز درياچه اروميه بوده و براي حفظ سفره‌هاي آب زيرزميني که يکي از منابع اصلي تامين آب موردنياز درياچه است، بايد توجه جدي شود.

ازسال آبي 75 – 74 تاکنون رقوم ارتفاعي سطح تراز آب درياچه اروميه سير نزولي پيدا کرده و در طول سالهاي اخير آب درياچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نياز به يک عزم ملي و منطقه‌اي براي نجات اين اکوسيستم با ارزش و بحران‌زده است.

بنا بر تحقيقات انجام شده از 12 سال پيش تا کنون نمودار تراز آب پارک ملي درياچه اروميه رو به پايين است و مطالعات مديريت زيست بوم حوضه آبريز درياچه اروميه که با همکاري بانک جهاني به اتمام رسيده، نشان مي‌دهد درياچه اروميه به عنوان دومين درياچه شور جهان تا کمتر از 20 سال آينده با بحران شديدي مواجه خواهد شد.

پارک ملي درياچه اروميه با ويژگيهاي خاص خود بعد از درياچه شور بحر الميت در دنيا به عنوان دومين درياچه شور و بزرگ در جهان به شمار مي رود، اين درياچه به عنوان بزرگترين تالاب دايمي با دارا بودن 102 جزيره بزرگ و کوچک در استان قابليت هاي زيادي را در دل خود جاي داده است.

مساحت اين درياچه بيش از 570هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعيت اين درياچه علاوه بر تهديدات زيست محيطي استان، حيات گونه هاي با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ايراني و... نيز به خطر مي‌افتد.


 جابجايي دستگاههاي حفاري؛ يك تخصص منحصر به فرد 

 اهواز - خبرنگار آفرينش

رييس اداره کل ترابري شرکت ملي حفاري ايران گفت: پشتيباني دستگاههاي حفاري در اقصي نقاط ميهن اسلامي اصليترين وظيفه ترابري است. بيژن سيستاني رئيس اداره كل ترابري درخصوص فعاليتهاي اين بخش گفت: از وظايف اصلي و کليدي اين اداره كه تاثير بسزايي در روند و شتاب‌گيري عمليات حفاري دارد، جابجايي دستگاههاي حفاري و كالارساني مي‌باشد. در سال گذشته بيش از 150 مرتبه دكلهاي حفاري از يك منطقه نفتي جابجا و در منطقه‌اي ديگر مونتاژ و راه‌اندازي شده است و از طرفي با توجه به مركزيت شركت در استان خوزستان، عمليات كالارساني با دقت و سرعت در بيش از ده استان كشور انجام گرفته است.

وي در ادامه گفت: در سه ماهه اول سال جاري در جابجايي دستگاههاي حفاري 73 درصد كاهش انتظار را داشته‌ايم و اين در حالي است كه در همين زمان 41 عمليات جابجايي انجام گرفته است كه نسبت به سال قبل 24 درصد رشد را نشان مي‌دهد. سيستاني در خصوص گروههاي جابجايي اظهار داشت: تخصص جابجايي دستگاههاي حفاري يك كار ويژه و منحصر بفرد، مي‌باشد چرا كه متخصصين اين امر، تجهيزات، ماشين‌آلات، موتورآلات و کليه سيستمهاي دستگاه حفاري را كه مثل يك كارخانه كوچك مي‌باشد كاملا از هم جدا، بارگيري ،حمل و در نقطه‌اي ديگر مونتاژ،راه اندازي و آماده عمليات مي‌نمايند.

رئيس اداره کل ترابري شرکت ملي حفاري ايران افزود : در حال حاضر در اين بخش 14 گروه با خودروهاي کشنده سنگين و فوق سنگين با همکاري اداره کل راه و ترابري استانها و پليس راهور کشور فعال بوده كه تا پايان سال جاري به 18 گروه افزايش خواهد يافت. سيستاني درخصوص استانداردسازي فعاليتها تصريح کرد: حمل و نقل جاده‌اي مقوله‌اي بسيار با اهميت و داراي استانداردهاي خاص مي‌باشد كه در صورت رعايت قوانين و مقررات مربوطه مي‌توان كاهش حوادث و هزينه‌ها و روند پرشتاب كار را به دنبال داشته باشد در همين رابطه با يكي از مراكز دانشگاهي موافقت‌نامه‌اي درخصوص اصول نگهداري ماشين‌آلات و تجهيزات را منعقد نموده‌ايم و تعميرات پيشگيرانه را در سرفصل برنامه‌ها قرار داديم و دوره‌هاي رانندگي تدافعي هدايت خودروهاي سبك و سنگين، دوره‌هاي آموزشي تخصصي اپراتوري جرثقيل، هيدروليك و پنوماتيك را با استفاده از اساتيد فن به اجرا درآورديم.

وي در ادامه اظهار داشت: با همكاري مديريت فناوري اطلاعات و ارتباطات شركت در حال استقرار سيستم نرم‌افزار يكپارچه مي‌باشيم كه تاكنون 70درصد پيشرفت داشته است و همچنين با همكاري مديريت پژوهش و فناوري، سيستم GPS آنلاين، کنترل كليه خودروهاي شركت را در اقصي نقاط ميهن اسلامي در دست اجرا داريم. سيستاني همچنين از تدوين كتابچه تجهيزات حفاري خبرداد و افزود: براي اولين بار كتابچه نحوه جابجايي تجهيزات، انواع دستگاههاي حفاري،نقشه چيدمان، برپايي، راه‌اندازي، نحوه بازكردن، بستن به صورت مصور تهيه و انجام شده است.

رئيس اداره کل ترابري درخصوص برون‌سپاري خدمات گفت: براساس سياستهاي دولت و وزارت نفت به سمت خصوصي‌سازي گام برمي‌داريم درحال حاضر جابجايي كليه دستگاههاي حفاري، تعميرات سبك و سنگين، تاكسيراني، جرثقيلهاي سنگين و سبك را واگذار نموديم.

وي در ادامه به آموزش نيروي انساني اشاره نمود و گفت : به بحث آموزش و تجهيز نيروي انساني توجه ويژه‌اي داريم براي نيروهاي تخصصي 20 ساعت آموزش در ماه در نظر گرفته‌ايم كه انتظار داريم با برنامه‌ريزي صورت گرفته با اداره آموزش شركت و ساير مراكز خصوصي و دانشگاهي با توسعه آموزش، فرهنگ كار، تلاش، ايمني و رعايت دستوالعمل‌ها و مقررات را در اداره ترابري جاري سازيم. گفتني است اداره ترابري شرکت ملي حفاري ايران در سال 89 و 90 به عنوان برترين شرکت جابجايي محموله سنگين و فوق سنگين در جاده‌هاي کشور شناخته شد که از سوي پليس راهور کشور با اهداي لوح مورد تقدير و تشويق قرار گرفت.


 پست 132 کيلوولت وحدت اهواز توسعه يافت 

اهواز - خبرنگار آفرينش : مجري پستهاي 132 کيلوولت شرکت برق منطقه‌‎اي خوزستان: پست 132 کيلوولت وحدت اهواز با نصب يک ترانسفورماتور جديد به ظرفيت 30 مگاولت آمپر توسعه يافت. محمدرضا دانش‌پژوه افزود: اين افزايش ترانس با هدف افزايش ضريب اطمينان و پايداري شبکه برق مناطقي از شهرستان اهواز، ايجاد ظرفيت و تامين برق متقاضيان خانگي، صنعتي، تجاري و عمومي و پايداري شبکه برق در منطقه سه راه خرمشهر و شهرک عين دو بوده است. وي با اشاره به هزينه اجراي اين طرح گفت: اعتبار موردنياز طرح بالغ بر 12 ميليارد ريال بوده که از محل اعتبارات شرکت برق منطقه‌اي خوزستان تامين شده است. مجري پستهاي 132 کيلوولت شرکت برق منطقه‌اي خوزستان اظهار داشت:کليه امور مربوط به طراحي و خدمات مهندسي ، همچنين ساخت تجهيزات و عمليات اجرايي پروژه توسط شرکت هاي داخلي انجام گرفته است. دانش‌پژوه درباره مشخصات فني طرح نيز گفت: نصب و راه‌اندازي يک بي ترانس 132 کيلوولت ، يک فيدر ورودي 33 کيلوولت و چهار فيدر خروجي 33 کيلوولت از جمله مشخصات فني اين پروژه هستند.


 ايران زمين 

 نمايشگاه نقاشي بزرگمردان كوچك در رودهن برپا شد

رودهن - خبرنگار آفرينش

رييس فرهنگ و ارشاد اسلامي بخش رودهن از برگزاري نمايشگاه نقاشي 'بزرگمردان كوچك' با هنرنمايي كودكان زير10 سال در شهــر رودهـن خبر داد. حجت‌الاسلام و المسلمين 'مجيد عبداللهي' اظهار داشت: نمايشگاه نقاشي گروهي 'بزرگمردان كوچك' برگرفته از آثار شش كودك هنرمند زير 10 سال شهر رودهن در مجتمع فرهنگي هنري 'وصال' برگزار شد. وي تصريح كرد: اين نمايشگاه با هدف تشويق و ترغيب هنرمندان وجذب هنرجويان جديد با مديريت منصوره ابراهيمي و با همت دفتر فرهنگ و ارشاد اسلامي رودهن برپا شده است. عبداللهي با بيان اينكه در اين نمايشگاه 50 اثر از آثار كيوان احمدوند، سونيا فياضي فر، مينا طريقي، عطيه سيري، رويا كماني و محمد كاظمي به معرض نمايش و بازديد عموم درآمده است، گفت: فراهم ساختن امكانات و فضاهاي مناسب فرهنگي، تشويق و ترغيب علاقه مندان به فعاليتهاي هنري به ويژه در فصل تابستان از جمله اهداف به ويژه براي كودكان است. 

تشريح برنامه‌هاي سپاه پاکدشت در طول ماه رمضان

پاكدشت - انوري

مسئول نمايندگي ولي فقيه درسپاه پاکدشت گفت: همان‌طور که مي‌دانيم مهمترين عامل تحرک جوانان درميدان دفاع ازميهن اسلامي تأسي به قرآن و معصومين (ع) بود، لذا امروزه جوانان و نوجوانان نيز مي‌توانند با تأسي به قرآن کريم و بهره‌گيري ازمفاهيم آن وسيره ائمه اطهار(ع) تمامي معادلات و اتاقهاي فکر دشمن را منهدم و پيروزمند ميدان باشند.جغتايي گفت: اجراي کلاسهاي مفاهيم وتفسير وحفظ قرآن کريم، برگزاري محفل انس با قرآن و اجراي مباحث بصيرتي واخلاقي با استفاده از موضوعات قرآني و پيوند تمامي اين برنامه با سيره اهل بيت(ع) با استفاده از مناسبتهاي ويژه اين ايام از قبيل برگزاري جشن ولادت کريم اهل بيت با حضور خانواده معظم شهدا وسپاه و... تنها بخشي از فعاليتهاي اين ناحيه درطول ماه پرخير و برکت رمضان خواهد بود.

نمايشگاه طرح ضيافت در شهرستان دماوند برپا مي‌شود

گيلاوند - خبرنگار آفرينش

رييس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند از برگزاري نمايشگاه طرح ضيافت در راستاي تنظيم بازار در آستانه ماه ضيافت‌ا... خبر داد. به گزارش خبرنگار آفرينش ،'محمدعلي جعفري' گفت: سه نمايشگاه بزرگ طرح ضيافت از روز شنبه هفته آينده در شهرستان آغاز به كار خواهد كرد كه يكي از آنها در گيلاوند و دو مورد ديگر در محل بازار ميوه و تره بار رودهن برگزار خواهد شد. وي گفت: انواع اقلام و مايحتاج ضروري مردم كه معمولا تقاضاي آنها در ماه رمضان افزايش مي‌يابد، براي توزيع در اين نمايشگاه‌ها عرضه خواهند شد. رييس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند افزود: در اين راستا توزيع گوشت مرغ (منجمد و گرم)، گوشت قرمز (منجمد گوساله و گرم گوسفندي)، برنج (شيرودي و تايلندي درجه يك)، زولبيا، باميه و شكر در دستور كار قرار خواهد گرفت كه البته بجز گوشت گرم مرغ كه با قيمت كيلويي چهار هزار و 700 تومان عرضه مي شود، قيمت نهايي مابقي اقلام به زودي اعلام خواهد شد. وي خاطرنشان كرد: با هماهنگي‌هاي به عمل آمده با شوراي توزيع روغن نباتي شمال كشور و در اختيار قرار دادن غرفه‌‍اي به آنان، توزيع روغن حلبي يك و 5/4 كيلوگرمي در دستور كار قرار خواهد گرفت و علاوه بر آن، با اختصاص غرفه‌اي مجاني به شركت هموطن، محصولات آن با قيمت عمده فروشي و زيرقيمت مصرف كننده در اختيار متقاضيان قرار خواهد گرفت. جعفري تصريح كرد: اين نمايشگاهها تا پايان بيستم مرداد ماه برقرار است و درصورت استقبال مناسب مردم تا پايان ماه مبارك رمضان تمديد خواهد شد. وي ادامه داد: طرح تشديد بازرسي در سطح بازار و فروش فوق‌العاده در سطح شهرستان با استقبال بسيار خوب خرده فروشي‌ها به خصوص واحدهاي توزيع‌كننده مرغ همراه بوده و ساير برنامه‌هاي اين نهاد درراستاي تنظيم بازار است.

اشتغال 70 نفر از اعضاي جامعه هدف بهزيستي فيروزكوه در سال 90

فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

سرپرست اداره بهزيستي شهرستان فيروزكوه از ايجاد اشتغال براي 70 نفر از معلولان و مددجويان فاقد شغل جامعه هدف اين نهاد در سال 90 خبر داد. به گزارش خبرنگار آفرينش؛'حميد محسن زاده' به بيان عملكرد اين نهاد در حوزه امور مشاركت‌ها و اشتغال در سال 90 پرداخت و گفت: به همين منظور كارگروه اشتغال در ستاد اداره بهزيستي شهرستان در جهت پيگيري اشتغال معلولان و مددجويان فاقد شغل تشكيل شده است. وي افزود: پرداخت هزينه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي مددجويان و معلولان، پرداخت بيمه سهم كارفرمايي به كارفرماياني كه افراد تحت پوشش بهزيستي را جذب كار كرده‌اند، پرداخت بيمه خويش فرمايي به منظور استقلال اجتماعي و اقتصادي به افراد تحت پوششي كه خود اشتغالي داشته‌اند و پرداخت حقوق ترميمي معلولان به كارفرماياني كه تعدادي از معلولان تحت پوشش سازمان بهزيستي را به كار گرفته‌اند در اين راستا عملياتي شده است و علاوه بر آن، پرداخت تسهيلات خوداشتغالي به 35 نفر و معرفي 60 نفر از افراد جامعه هدف به بانك‌هاي عامل در دستور كار قرار گرفت. سرپرست اداره بهزيستي شهرستان فيروزكوه همچنين از معرفي مددجويان و توانخواهان به بانك‌هاي عامل جهت دريافت وام وديعه مسكن به مبلغ 15 ميليون ريال براي 21 نفر خبر داد.

وي خاطرنشان كرد: جذب داوطلبان و همياران در حوزه‌هاي فعاليت مسئولان متخصص، پزشكان، حقوقدانان و اساتيد دانشگاهي و استاد كار فني وحرفه‌اي جهت همكاري با اداره بهزيستي به تعداد 40 نفر، جمع‌آوري و جذب كمكهاي مردمي به صورت نقدي و غيرنقدي، ايجاد بانك اطلاعات مؤسسات خيريه و مراكز غير دولتي در شهرستان و برنامه‌ريزي جهت برگزاري مراسم ضيافت مهر در ماه مبارك رمضان در مراكز تابعه اداره بهزيستي شهرستان اجرايي شده است.وي تصريح كرد: دريافت سهميه 60 واحد مسكوني از پروژه فاز دوم ششهرك 'كوهسار'، چهار واحد مسكوني از پروژه‌هاي مسكن مهر 'دشت ناصر'، 12 واحد مسكوني از پروژه‌هاي در حال ساخت شهر 'ارجمند' در سالهاي 89 و 90 و ساخت 10 واحد مسكوني براي معلولان و مددجويان با مشاركت خيرين شهرستان و پرداخت كمك بلاعوض سازمان بهزيستي شهرستان در همين راستا ديگر اقدامات انجام شده اين نهاد در حوزه امور مشاركت‌ها مي‌باشد. محسن‌زاده ابراز اميدواري كرد با ارائه خدمات تخصصي مبتني بر برنامه‌هاي راهبردي سازمان بهزيستي و رهنمودهايي كه از سوي مسئولان امر ارائه مي شود، شاهد رشد شاخصهاي تعيين‌شده در جهت ارتقاء سطح بهره‌وري خدمات، افزايش كيفيت زندگي جامعه هدف و توسعه بيش از پيش در حيطه ماموريتهاي سازمان بهزيستي در سطح شهرستان فيروزكوه باشيم.

رئيس سازمان صنعت، معدن وتجارت خراسان رضوي:

رشد 8 درصدي توليد سيمان در استان

مشهد - هانيه نهرين

رئيس سازمان صنعت، معدن وتجارت خراسان رضوي عنوان کرد: با توليد بيش از 4/1 ميليون تن سيمان در سه ماهه اول سال جاري، توليد سيمان در استان از رشد 8 درصدي نسبت به مدت مشابه برخوردار شده است .علي صفرزاده با اشاره به رشد 8 درصدي توليد سيمان استان در سه ماهه اول سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود : صنعت سيمان استان با طي نمودن يک مسير ستودني و روبه رشد خود را به ظرفيت 1.4 ميليون تن در سه ماهه نخست سال جاري رسانده است. وي تصريح كرد هم اکنون تعداد واحدهاي سيمان بهره‌برداري شده خراسان رضوي پنج واحد با حجم سرمايه‌گذاري 932ميليارد تومان مي‌باشد افزون بر سرمايه‌گذاري در بخش صنعت به عنوان موتور محرک رشد اقتصادي زمينه اشتغال بيش از 8 هزار نيرو به طور مستقيم و غير مستقيم فراهم گرديده است.صفر زاده تاكيد كرد: اميدواريم با به بهره‌برداري رسيدن دو طرح عظيم سيمان غرب تربت جام با ظرفيت 5/ 1 ميليون تن و نيز طرح توسعه سيمان سفيد شرق مشهد با 225 هزار تن سيمان سفيد در سال جاري، رقم توليد اين کالاي مهم زيربنايي در استان به بيش از 9 ميليون تن در سال برسد.


 خبر 

 تشريح ويژه برنامه‌هاي ماه مبارک رمضان درمنطقه 19

شهرري - فغاني

بوستان ولايت؛ ميزبان جشن"بر آستان جانان"

شهردار منطقه 19 به تشريح ويژه برنامه هاي قرآني، فرهنگي و اجتماعي ماه رمضان با عنوان «فصل نيايش» پرداخت. مهندس عباداله فتح الهي با اشاره به اينکه بوستان ولايت همچون سال گذشته در ماه مبارک ميزبان شهروندان تهراني است گفت: ويژه برنامه «بر آستان جانان» به مدت 17 شب از ابتداي ماه مبارک در اين بوستان برپا مي شود. اين برنامه به همت فرهنگسراي مهر و با همکاري معاونت اجتماعي و مديريت بوستان به اجرا در مي‌آيد.وي جشنواره بزرگ قرآني مشکاه را از ديگر برنامه‌هاي اجرايي بوستان ولايت اعلام کرد و افزود: در اين برنامه نمايشگاه قرآني ويژه ماه مبارک تا پايان ماه رمضان برپاست و خدمات قرآني همچون پخش قرآن، توزيع نرم‌افزارهاي قرآني، غرفه کودک و برپايي مسابقات قرآني در آن به اجرا در مي‌آيد. در شب اول ماه رمضان نيز اين بوستان با برگزاري مراسم نورافشاني به استقبال ماه مبارک مي‌رود. شهردار منطقه سفره افطاري براي ايتام و زنان سرپرست خانوار را از ديگر مراسم ويژه اين ماه بيان کرد و افزود: سفره افطاري ايتام با دعوت از مرکز بهزيستي باهنر و شيرخوارگاه حضرت رقيه(س) در دهه اول ماه اجرا مي شود. همچنين بسته‌هاي حمايتي ويژه بانوان سرپرست خانوار نيز تهيه و ميان آنها توزيع مي‌شود.

به گفته وي برگزاري جشن ويژه ولادت امام دوم شيعيان(ع) در نيمه ماه مبارک و آغاز مسابقات ورزشي «جام رمضان» در سطح محلات از ديگر برنامه‌هايي هستند که در اين ماه اجرا مي‌شوند. همزمان با شبهاي مبارک قدر نيز تمهيدات ويژه‌اي براي برپايي هر چه باشکوهتر مراسم اتخاذ شده است که با عنوان ويژه برنامه «مشکوه رستگاري»، با همکاري مرکز فعاليتهاي ديني در شب هاي قدر برگزار مي‌شود.فتح‌الهي در ادامه از فراهم کردن امکانات لازم براي حضور شهروندان در مراسم روز قدس خبر داد و تصريح کرد: به همين مناسبت ضمن ايجاد تسهيلات لازم براي نقل و انتقال مردم در اين روز، فضاسازي شهري نيز با همکاري سازمان زيباسازي اجرا مي‌شود.

با حضور مدير کل آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران؛

استقرار پايه ششم ابتدايي در اسلامشهر

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

پايه ششم ابتدايي در طرح 3-3-6 طي مراسمي در مدرسه دخترانه شاهد حضرت فاطمه(س) شهرستان اسلامشهر استقرار يافت. رحيم زماني مديرکل آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران، در مراسم افتتاح و استقرار پايه ششم ابتدايي در شهرستان اسلامشهر، اظهار داشت: تا قبل از شروع سال تحصيلي جديد، تمامي مدارس شاهد، ايثارگران، استعدادهاي درخشان و خاص، تجهيز و هوشمندسازي مي‌شوند. زماني افزود: درحال حاضر قريب به 50 درصد از مدارس سطح شهرستانهاي استان تهران هوشمندسازي شده و مابقي مدارس نيز با همکاري و ياري اوليا و نهادهاي ديگر تجهيز و هوشمند خواهد شد.وي تصريح کرد : براساس برنامه تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش و طرح 3-3-6 پايه ششم ابتدايي در مدارس استقرار مي‌يابد و در سال تحصيلي جديد نخستين گروه از دانش‌آموزان فارغ‌التحصيل پايه پنجم ابتدايي، در پايه ششم مشغول به تحصيل مي‌گردند. زماني بيان داشت: براي استقرار پايه ششم ابتدايي در سطح مدارس شهرستانهاي استان تهران، زيرساختهاي لازم تامين شده و بيش از 2180 کلاس آماده شده است و تنها با کمبود 20 کلاس در سطح اين استان مواجه مي‌باشيم که اميدواريم با هرچه سريعتر اين کمبودها مرتفع شود.زماني در بخش ديگري از سخنان خود گفت : زيبنده نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و جامعه اسلامي ما نيست، که با وجود 75 ميليون جمعيت بالغ بر 8 ميليون پرونده قضايي در دستگاه قضايي کشور داشته باشيم، اين درحالي است که در بسياري از کشورهاي غيراسلامي ميزان پرونده‌هاي قضايي به نسبت جمعيت آن کشورها کمتر مي‌باشد.

وي تاکيد کرد: بايد در افکار و رفتار و ديدگاههاي فرهنگي مردم تغيير و تحولاتي ايجاد شود تا زمينه‌هاي تشکيل پرونده‌هاي قضايي کاهش يابد؛ به جاي اينکه ساختمانهاي دستگاه قضايي افزايش يابد بايد ذهن مردم و افکار آنها دچار تغير و دگرگوني مثبت شود. مرتضي براتلو معاون سياسي، انتظامي استانداري تهران در اين مراسم بيان داشت : همه ما بايد بسيج شويم و براي رشد و پويايي آينده دانش‌آموزان و آينده‌سازان اين سرزمين بپردازيم و مسائل و مشکلات اين عزيزان را برطرف نماييم. براتلو افزود: دانش‌آموزان در طول دوران دفاع مقدس ميدان داران اصلي جبهه‌هاي جنگ نبرد حق عليه باطل بودند و ايثار و شجاعت آنها زبانزد خاص و عام بود که تقديم 36 هزار شهيد دانش‌آموز شاهد اين مدعا است. وي تصريح کرد: ما امروز مقام نخست علمي در سطح منطقه را کسب کرده‌ايم و به مقام هفدهم جهان دست يافته‌ايم و اين درحالي است که براساس چشم‌انداز توسعه کشور در سال 2414 قرار بود به اين مقام دست يابيم و اين پيشرفت مديون تلاشهاي جوانان ارزنده ايران اسلامي مي‌باشد. معاون سياسي انتظامي استانداري تهران بيان داشت: در سطح استان تهران حدود يک ميليون نفر افغاني داريم که در عرصه‌هاي مختلف مشغول به کار هستند و اين درحالي است که بسياري از جوانان تحصيل کرده اين استان بيکار مي‌باشند و تنها خواستار استخدام در ادارات مي باشند و هيچ حرفه و کاري بلد نيستد. براتلو افزود: در طرح تحول بنيادين در آموزش و پرورش دانش‌آموزان علاوه بر تحصيل، با مهارتهاي زندگي آشنا شده و حرفه‌اي نيز ياد خواهند گرفت ؛ علاوه بر آن با قانون‌گرايي؛ اخلاق اسلامي، مسائل بهداشتي اجتماعي و ... نيز آشنا شده و در زندگي روزمره خود به کار مي‌گيرند. اين مقام مسئول خاطرنشان ساخت: اوليا دانش‌آموزان با يد ارتباط مستمري با آموزش و پرورش داشته باشند و کمک هاي معنوي و فکري به اين نهاد ارائه نمايند و تنها به کمکهاي مادي بسنده نکنند اوليا بايد در تمام ايام سال با مدارس فرزندان خود ارتباط داشته باشند و تنها زمان ثبت‌نام به مدارس مراجعه نکنند. در سطح شهرستان اسلامشهر، از مجموع 86 هزار دانش‌آموز تعداد 39733 نفر در مقطع ابتدايي مشغول به تحصيل مي‌باشند که از اين تعداد 5901 نفر در پايه ششم ابتدايي در سال تحصيلي 92-91 مشغول به تحصيل خواهند شد. براساس طرح تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش؛ دوره ابتدايي يک سال افزايش يافته و به 6 پايه ارتقا يافته و دوره راهنمايي و متوسطه نيز هرکدام به دوره رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي