جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4202

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري خبرداد:
واريز حقوق جديد بازنشستگان کشوري با افزايش 15 درصدي


مقررات مربوط به مهلت پرداخت حق‌بيمه توسط کارفرمايان اعلام شد


پرونده الكترونيك سلامت براي بيش از 13 ميليون ايراني تشكيل شد


تغذيه در رمضان


اخبار كوتاه


يادداشت


 مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري خبرداد:
 واريز حقوق جديد بازنشستگان کشوري با افزايش 15 درصدي 

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري از واريز حقوق جديد بازنشستگان کشوري با افزايش 15 درصدي خبر داد. به گزارش برنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني صندوق بازنشستگي کشور، ايراندخت عطاريان مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري با اعلام اين مطلب گفت: براساس محاسبات صورت گرفته به طور ميانگين حدود 100 هزار تومان به حقوق بازنشستگان کشوري اضافه شده است که اين ميزان افزايش حقوق آنان نيز محاسبه و اعمال شده است.وي افزود: بر اساس مصوبه هيات وزيران حداقل حقوق بازنشستگان و وظيفه بگيران مشترک صندوق بازنشستگي کشوري در سال‌جاري 392 هزار و 150 تومان است. عطاريان اظهار داشت زمان پرداخت مابه التفاوت ناشي از افزايش 15 درصدي حقوق بازنشستگان مربوط به ماه‌هاي فروردين، ارديبهشت و خرداد نيز پس از تامين اعتبار متعاقبا اعلام خواهد شد.

مدير عامل صندوق بازنشستگي تصريح کرد: بازنشستگان کشوري مي‌توانند از امروزپنجشنبه با مراجعه به بانک‌هاي عامل نسبت به دريافت حقوق جديد خود اقدام نمايند.به گفته عطاريان در حال حاضر يک ميليون و يک صد و پنجاه هزار نفر بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگي کشوري قرار دارند.


 مقررات مربوط به مهلت پرداخت حق‌بيمه توسط کارفرمايان اعلام شد 

صندوق تأمين‌اجتماعي مقررات مربوط به مهلت پرداخت حق‌بيمه و ارسال ليست و جرايم تأخير آن را اعلام کرد.به گزارش ايسنا، مهلت قانوني براي تحويل ليست و پرداخت حق‌بيمه هر ماه طبق ماده 39 قانون تأمين‌اجتماعي، حداکثر تا پايان آخرين روز ماه بعد است و کارفرمايان کارگاه‌هاي مشمول قانون معافيت حق‌بيمه سهم کارفرما که تا ميزان 5 نفر کارگر دارند، اين مهلت تا آخرين روز 2 ماه بعد خواهد بود.

براين اساس، درصورت تأخير يا عدم ارسال ليست و همچنين تأخير يا عدم پرداخت حق‌بيمه مربوط به هر ماه در مهلت تعيين شده طبق قانون جرائم، کارفرما در هر مورد ملزم به پرداخت جريمه تأخير ليست و پرداخت حق‌بيمه خواهد بود و از طرفي درصورت عدم ارسال ليست صورت مزد و حقوق کارگران، کارفرما ملزم به پرداخت جريمه به ميزان 10درصد مبلغ حق‌بيمه به اضافه بيمه بيکاري همان ماه خواهد بود.درصورتي که کارفرما به دليل تأخير در پرداخت حق‌بيمه يا عدم پرداخت آن همچنين تأخير يا عدم ارسال ليست، مشمول جريمه شود و اصل حق‌بيمه و بيمه بيکاري را قبل از صدور برگ لازم‌الاجراء يکجا پرداخت کند، از پرداخت 40 درصد جريمه‌هاي مربوطه معاف خواهد شد و از طرفي با صدور و ابلاغ برگ لازم‌الاجرا، معافيت 40 درصد جريمه‌هاي متعلقه لغو و علاوه بر آن يک‌بيستم بدهي به عنوان نيم‌عشر اجرايي به بدهکار (کارفرما) تعلق خواهد گرفت.


 پرونده الكترونيك سلامت براي بيش از 13 ميليون ايراني تشكيل شد 

مشاور وزير بهداشت و مسوول دفتر آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از تشكيل 5/13 ميليون پرونده الكترونيك سلامت براي شهروندان ايراني خبر داد.'حسين رياضي' در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: سامانه پرونده الكترونيك سلامت در برنامه پزشك خانواده در حقيقت پرونده پايه سلامت به شمار مي رود.

پرونده الكترونيك سلامت مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پيش از تولد تا پس از مرگ است كه به ‌صورت مداوم و با گذشت زمان به‌صورت الكترونيكي ذخيره شده و در هنگام نياز، بدون وابستگي به مكان يا زمان خاص، تمام يا بخشي از آن به سرعت در دسترس افراد مجاز قرار خواهد گرفت.مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تحت نظارت مستقيم وزير بهداشت در سال 1386 تشكيل شد و از ابتداي تشكيل مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به‌منظور به‌كارگيري علوم و فنون نوين حوزه فناوري اطلاعات سلامت در نظام سلامت كشور معاونت تحقيق و توسعه تشكيل و به‌ دنبال آن طراحي نرم‌افزار پرونده الكترونيكي سلامت آغاز شد.

از جمله اهداف اصلي طرح مي‌توان به مواردي مثل يكپارچه‌سازي اطلاعات سلامت شهروندان، ارتقاي كيفيت خدمات بهداشتي و درماني و كيفيت سلامت شهروندان، توزيع عادلانه منابع سلامت، بهينه‌سازي‌ مصرف منابع سلامت و اصلاح مديريت نظام سلامت كشور مبتني بر اطلاعات صحيح، دقيق و با قابليت دسترسي سريع، تسريع و تسهيل توليد و مديريت دانش پزشكي و كمك به توسعه پزشكي مبتني بر شواهد اشاره كرد.رياضي در ادامه گفت: هم اكنون ويزيت پايه در برنامه پزشك خانواده در برخي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور هم شروع شده و ويزيت جاري و مراقبت هاي حوزه پزشك خانواده در مراحل بعدي برنامه صورت مي گيرد.


 تغذيه در رمضان 

 رييس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران:

روزه‌داران غذاهاي پر انرژي مصرف كنند

رييس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: روزه‌داران در طول ماه رمضان بايد غذاهاي حاوي انرژي مصرف كرده و آب به مقدار كافي بنوشند.دكترمحمدرضا شمس‌ اردكاني در گفت‌وگو باايسنا، افزود: روزه‌داران براي تامين آب بدن خود در ماه رمضان مي‌توانند ميوه مصرف كنند البته هر فرد بر اساس خاصيت مزاجي خود بايد ميوه بخورد.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي تهران در ادامه گقت: روزه‌داران بايد از غذاهايي استفاده كنند كه حاوي قند كافي باشد البته لازم است مبتلايان به ديابت اين گونه غذاها را با احتياط مصرف كنند.

شمس اردكاني تصريح كرد: يكي از مهم‌ترين مولفه‌هاي طب سنتي شامل حفظ‌ الصحه(حفظ و نگهداري سلامتي) مي‌شود و نقش مهمي در سلامت جامعه دارد. يكي از بحث‌هاي بسيار مهم در نگهداري سلامت، تغذيه است به گونه‌اي كه در طب سنتي در بسياري از موارد براي درمان بيماري‌ها بيمار به مصرف نكردن برخي مواد غذايي يا كم خوردن غذا توصيه مي‌شود بنابراين روزه‌داري مي‌تواند در حفظ سلامت انسان نقش زيادي داشته باشد.وي با تاكيد بر ضرورت برخورداري روزه‌داران از خواب كافي اظهاركرد: با وجود به هم خوردن برنامه زندگي روزانه لازم است روزه‌داران در ماه رمضان شب‌ها حداقل 6 ساعت و به طور متوسط 8 ساعت بخواند.شمس اردكاني در پايان تاكيد كرد: فلسفه روزه بسيار بزرگ‌تر از خوردن يا نخوردن است و تهذيب نفس در آن نقش زيادي دارد. در طب سنتي به عنوان يك طب كل‌نگر هم به نفس مي‌پردازيم و هم به روح اهميت مي‌دهد. بنابراين از نظر طب سنتي بسيار اهميت دارد و در طب سنتي حالت امر به معروف و نهي از منكر دارد.


 اخبار كوتاه 

 استخدام 30 هزار نفر در ادارات دولتي ، امسال

30 هزار نفر از فارغ التحصيلان دانشگاه ها براساس مجوز دولت امسال در ادارات استخدام مي شوند .به گزارش واحد مركزي خبر مديرکل توسعه منابع انساني وزارت کشور در شهرکرد گفت : براساس دستور العمل ، جذب و ساماندهي نيروهاي جديد از سوي استانداريها و بر اساس تخصص و تعهد افراد انجام مي گيرد .ناوندي با اشاره به اولويت دارندگان مدارک تحصيلي کارشناسي و بالاتر در آزمونهاي استخدامي افزود : براساس اعلام نياز دستگاهها مختلف در استانها مجوز تامين نيرو ابلاغ و پس از گزينش هاي علمي افراد برتر استخدام مي شوند .او ، همچنين بکار گيري فرمانداران و بخشداران ، خارج از چارت سازماني وزارت کشور را براساس قوانين مجاز دانست و گفت : هر وزارتخانه اي موظف به تامين نيروي خود از درون سازمان خود است ، اما درصورت نياز به تخصص افرادي خارج از سازمان ، تا 15 درصد نيروي خود را به صورت مامور مي توانند از وزارتخانه هاي ديگر تامين کنند .

توزيع 60 تن مرغ با قيمت 4650 تومان در تهران

مدير عامل سازمان ميادين ميوه و تره بار و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري تهران با بيان اينکه روزانه 60 تن مرغ در ميادين ميوه و تره بار توزيع مي‌شود، گفت: مرغ هر کيلو 4650 تومان توزيع مي‌شود.حسين صفايي در گفت‌وگو با فارس به توزيع مرغ در ميادين ميوه و تره بار شهرداري تهران اشاره کرد و گفت: مرغ تازه در ميادين توزيع مي‌شود. وي ادامه داد: مرغ با هر کيلو 4 هزار و 650 تومان توزيع مي‌شود. مدير عامل سازمان ميادين ميوه و تره بار و فرآورده‌هاي کشاورزي شهرداري تهران اظهار داشت: سازمان بازرگاني تأمين کننده مرغ است و شهرداري تهران فقط توزيع کننده است.

تاکيد شهردار منطقه 13 بر توجه ويژه به اولويت هاي محله اي

شهردار منطقه 13 در چهارمين نشست شوراي معاونان منطقه 13 ،محله محوري را اساس خدمت رساني فعاليت هاي شهرداري منطقه عنوان کرد.به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 13 ، مهندس مداحي در جمع معاونان و مديران آباداني و توسعه منطقه را درگرو محله گرائي دانست و گفت : محله محوري و ناحيه محوري يکي از اولويت هاي مديريت شهري است که بايد مديران و مسئولان درنواحي تمام موارد مربوط به محلات را با اولويت بندي نياز ها و بر حسب ظرفيت هر محله مورد توجه قرار داده و بر اساس منابع در اختيار کارهاي عمراني ، اجتماعي و فرهنگي به صورت محله به محله پيگيري و دنبال شود.وي بر شناسايي اولويت ها و ظرفيت هاي هر محله تاکيد کرد و گفت: براي رضايتمندي شهروندان و حرکت در مسير عدالت اجتماعي ، ظرفيت و نيازمندي هاي ساکنين هر محله شناسايي و بر اساس آن برنامه ريزي و اقدام شود.


 يادداشت 

 ضيافت الهي

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و ما را به شناسائى معنويت اين ماه، و گراميداشت عظمت آن، و خوددارى از آنچه در آن منع كرده ‏اى ياري فرما، و به روزه داشتن و دوري از گناهان و آنچه ترا خشنود مي سازد، كمك كن.

ماه رمضان ، ماه خير و برکت، ماه نزول رحمت، ماه ميهماني و ضيافت الهي، بار ديگر ما را به يک فضاي معنوي مي کشاند، فضايي آکنده از عشق به خدا، و دنيايي از صفا و صميميت که يک ماه به طول مي انجامد و تعهد و مسؤوليتهاي انسان در برابر اين فريضه الهي زياد مي گردد.

با حلول ماه مبارک رمضان، مسلمانان سراسر جهان يکي از واجبات دين اسلام را که روزه گرفتن است به جاي مي آورند،آيات و روايات فراوان در خصوص تاکيد بر منزلت ماه مبارک رمضان و روزه داري باعث شده است تا اين ماه و اعمال عبادي آن از جايگاه ويژه اي بين مسلمانان برخوردار باشد. روزه داري در ماه مبارک رمضان بارزترين وجه عبادات توصيه شده در اين ماه است و به همين دليل نيز مسلمانان تلاش زيادي براي روزه داري در اين ماه به خرج مي دهند.

هر گناهي، خشم و غصب الهي را بر مي‏انگيزد ؛ اما در ماه مبارک رمضان، آلوده شدن به گناه، زشتي بيشتري دارد، بدين خاطر روزه داران بايد از آن دوري كنند.روزي پيامبر(ص) پيرامون ماه مبارک رمضان سخن مي‏گفت، امير مؤمنان(ع) پرسيد: اي رسول خدا ! برترين عمل دراين ماه چيست!

پيامبر(ص) پاسخ داد: پرهيز از هر چه خدا حرام کرده است.

احساس نياز و نداري و چشيدن طعم گرسنگي و تشنگي و محروميت، حکمت ديگر روزه است و ما مسلمانان معتقديم که انجام هر يک از واجبات ديني،علاوه بر نزديکي به خداوند و اجر اخروي، منافع بي شماري براي سلامت و رشد شخصيت انسان دارد.

دفع سموم و مواد مضر تجمع يافته در اثر استنثاق هواي آلوده و بعضي مواد غذايي در بدن و نيز به دست آوردن احساس سبکي و شادابي جسم نيز از فوايد روزه داري است.

پس بيائيد با درك و بهره گيري هرچه بهتر از اين ماه خدايي جهت سلامتي جسم و روحمان از نعمتهاي معنوي اين ماه به نحو احسن استفاده نماييم.

ابراهيم علي آبادي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي