جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4212


فرزندي نابغه


زايمان زودرس


خبرها از عالم علم


  فرزندي نابغه 

 قسمت اول

در واقع با اينكه هوش پديده‌اي ژنتيك و استعدادي خدادادي است، توانايي‌هاي ذهني افراد طي دوران زندگي و از دوران كودكي آنها كم‌كم شكل مي‌گيرد. براساس تحقيقات علمي‌انجام شده، با به كار‌بردن روش‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي خاصي در زندگي روزمره و در فضاي آموزشي كودكان، مي‌توان قدرت تفكر و هوش آنها را پرورش داد.

به گزارش سلامت نيوز، شما هم مي‌توانيد از اين 9 روش براي باهوش‌تر كردن فرزندتان استفاده كنيد.

بازي براي هوش

شطرنج، جدول، پازل و ديگر بازي‌هاي فكري، همگي براي مغز كودك همچون ورزش هستند. بازي‌هايي مانند سودوكو (جدول اعداد) علاوه بر اينكه مي‌توانند سرگرمي ‌لذت‌بخشي براي كودك شما باشند، تقويت‌كننده توانايي تفكر استراتژيك، حل مشكلات و تصميم‌گيري در وضعيت‌هاي پيچيده هستند.

انواع بازي‌هاي فكري را در خانه داشته باشيد و علاوه بر اين، گاهي مسائلي را به طور خيالي طرح كنيد و براي حل اين مشكلات و مسائل ساختگي، از كودكان‌تان كمك بخواهيد.

بگذاريد با وضعيت‌هاي دشوار و موقعيت‌هاي پيچيده تصميم‌گيري مواجه شده و راه‌هاي پيشنهادي خود را براي حل مسائل به شما بازگو كنند.

در جست‌وجوي دانش باش

محققين معتقدند والديني كه كودكان خود را به ارائه نظرات و ايده‌هاي جديد تشويق كرده و كنجكاوي آنها را مورد توجه و احترام قرار مي‌دهند، درس بزرگي به آنها داده‌اند؛ اينكه "جست‌وجوي دانش اهميت زيادي دارد".

از كودكان‌تان در زمينه سرگرمي‌ها و علايقشان سؤالاتي بپرسيد و از كنجكاوي آنها حمايت كنيد، نكات و موارد جديد مربوط به سرگرمي‌هايشان را به آنها ياد دهيد و براي تشويق كنجكاوي‌هايشان، آنها را به گردش‌هاي آموزشي ببريد.

گردش در موزه‌هاي تاريخي و طبيعي، رصدخانه و پارك‌هاي حيوانات از اين جمله‌اند.

ورزش، ورزش، ورزش!

مطالعات گروهي از دانشمندان آمريكايي نشان داده ارتباط مستقيمي‌ بين فعاليت‌هاي ورزشي كودكان دبستاني و موفقيت تحصيلي آنها وجود دارد. بنابر تحقيقات اين گروه، شركت كردن كودكان در فعاليت‌هاي ورزشي، افزايش ميزان اعتماد به نفس، مهارت در كارهاي گروهي و توانايي‌هاي مديريتي و رهبري را به دنبال دارد.

همچنين در مطالعات آنها ثابت شده بيشتر زناني كه در موقعيت كاري در نقش‌هاي مديريتي و رياست موفق بوده‌اند، در دوران كودكي و نوجواني در فعاليت‌هاي گروهي و تيمي‌ ورزشي شركت داشته‌اند. پس به جاي اينكه پس از خوردن شام، جلوي تلويزيون لم بدهيد، بهتر است با كودكتان توپ‌بازي كرده يا به پياده‌روي برويد.

بد نيست كودك خود را به شركت در تيم‌هاي ورزشي مدرسه‌اش تشويق كنيد.

شير مادر، عصاره هوش

شير مادر اولين غذاي مغز كودك است.

تحقيقات انجام‌شده نشان مي‌دهد كه شير مادر ازچند جهت براي كودك مفيد است؛ يكي اينكه از خطر احتمالي ابتلاي كودك به بيماري جلوگيري مي‌كند و ديگر اينكه به تنهايي يك غذاي كامل براي نوزاد است. دانشمندان دانماركي به اين نتيجه رسيده‌اند كه تغذيه نوزاد از سينه مادر، كودك را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر مي‌كند.

مطالعات ايشان نشان داده كودكاني كه در دوران نوزادي شش ماه از سينه مادرشان تغذيه شده‌اند، به نسبت آنهايي كه يك ماه يا كمتر شير مادرشان را خورده‌اند، بسيار باهوش‌ترند.

پس اهميت شير مادر بايد از ابتدا مورد توجه قرار گيرد چرا كه علاوه بر تضمين سلامتي نوزاد، براي آينده او و رشد مهارت‌هاي ذهني‌اش هم مفيد خواهد بود.

كامپيوتر در خدمت هوش

شايد تعجب كنيد چون بازي‌هاي كامپيوتري شهرت بدي پيدا كرده‌اند و بسيار مورد انتقاد قرار مي‌گيرند.

ادامه دارد...


 زايمان زودرس  

برخلاف تصور عموم كه هر زايماني را قبل از اتمام 9 ماه بارداري زودرس مي‌نامند، تنها چنانچه زايمان قبل از هفته 37 بارداري رخ دهد زودرس گفته مي‌شود. زايمان زودرس به معني شروع دردهاي زايمان به صورت غيرطبيعي در زماني غير از زمان زايمان واقعي است.تحقيقات نشان داده است عفونت‌هاي دهان و دندان در زنان، احتمال زايمان زودرس را تا هفت برابر بيشتر مي‌كند؛ همچنين قرار گرفتن زنان غيرسيگاري در معرض دود دخانيات و به ويژه دود سيگار در دوران حاملگي، باعث کاهش وزن نوزاد و تاخير در رشد درون‌رحمي و سقط ناگهاني جنين شود. بنابراين شناسايي زودهنگام زنان در معرض خطر و پيشگيري از بروز زايمان‌هاي زودرس از اهميت بالايي برخوردار است.به گزارش ايسنا، به گفته پزشکان زنان و زايمان، آنمي« فقر آهن» مي‌تواند منجر به زايمان زودرس و مرگ و مير "پري ناتال" شود. در اين خصوص، "مريم - ن" در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به زايمان زودرسش، گفت: عفونت دهان و دندان و قرار گرفتن در معرض دود دخانيات موجب بروز زايمان زودرسم شد. قرار گرفتن زنان غير سيگاري در معرض دود دخانيات و به ويژه دود سيگار در دوران حاملگي باعث كاهش وزن نوزاد و زايمان زودرس مي‌شود؛ همچنين مواجهه با دود دخانيات در دوران حاملگي باعث تأخير در رشد درون رحمي و سقط ناگهاني جنين مي‌شود.يکي ديگر از بانواني كه زايمان زودرس داشته است به خبرنگار ايسنا گفت: عفونت و نارسايي كليوي موجب زايمان زودرسم شد.

"گلنوش سليمي" بيان کرد: به منظور جلوگيري از زايمان زودرس، کنترل تغذيه و تأمين شرايط مناسب براي حاملگي ضروري است؛ متاسفانه با وجود رعايت اين نکات، عفونت و نارسايي كليوي منجر به سقط ناگهاني جنينم شد.وي ادامه داد: بانوان باردار بايد قبل از باردار شدن تمام نکات بهداشتي و آزمايشگاهي را انجام و تحت نظر پزشک خود قرار گيرند تا از مشکلات و عفونت‌هاي احتمالي قبل از بارداري، مطلع شوند و نسبت به درمان آن اقدام کنند.سليمي بيان کرد: به منظور کاهش خطر زايمان نوزاد نارس بايد مادران مضطرب و افسرده نباشند و براي حل اين مهم با پزشک متخصص صحبت کنند تا اين اضطراب به حداقل برسد؛ البته حمايت خانواده و والدين نيز در اين راستا امري ضروري است.دکتر "محمدحسن ملکشاهيان"، جراح زنان و زايمان در گفت‌وگو با ايسنا، معتقد است: نارسايي و عفونت‌هاي کليوي از دلايل شايع زايمان زودرس است. همچنين دوشاخ بودن رحم، نارسايي دهانه رحم و کوچک بودن فضاي رحم در زايمان زودرس تاثير دارد.وي اظهار کرد: بيماريهاي ژنتيکي، نحوه فعاليت يک مادر، توجه نكردن به داشتن فعاليت مناسب، انجام فعاليت‌هاي سنگين، ضربه ديدن، تصادفات، استرس و هيجانها از ديگر دلايل براي تغيير و ايجاد انقباض و در نتيجه بروز زايمان زودرس است.اين جراح زنان و زايمان اضافه کرد: از علل ديگر زايمان زودرس، ابتلاي مادر به افسردگي است، مادران باردار افسرده بيشتر در معرض خطر زايمان زودرس قرار دارند چراکه هورمون استرس در مادران افسرده به‌ طور قابل توجهي بيشتر بوده و منجر به زايمان زودرس مي‌شود.

ملکشاهيان افزود: عفونت‌هاي دهانه رحم در پارگي زودرس کيسه آب در مادران باردار موثر است.

وي با بيان اين‌که زمان زودرس زايمان بين هفته‌هاي 20 تا 34 رخ مي‌دهد، تصريح کرد: يک مادر مضطرب به هر دليل روحي و رواني دچار تحريک و عکس العمل‌هاي غيرطبيعي شده و اين تحريکات به قدري شدت مي‌يابد که منجر به زايمان زودرس مي‌شود.ملکشاهيان متذکر شد: مادران باردار به گروه‌هاي مختلف درمان، تقسيم و براساس انجام آزمايش، سونوگرافي، عکس و پرسش و پاسخ از سوي پزشک زنان، درمان‌هاي خاصي براي آنها در نظر گرفته مي‌شود.وي عنوان کرد: بيماري‌هاي مزمن کليوي، بيماري‌هاي عفوني تکرار شونده و عفونت‌هاي دهان و دندان بايد قبل از دوره بارداري درمان شود تا در دوره بارداري به صورت مشکل جلوه‌گر نشود.اين جراح زنان و زايمان خاطرنشان کرد: با كنترل بيماري‌هاي مادر و كنترل تغذيه و تأمين شرايط مناسب براي حاملگي مي‌توان از بروز زايمان زودرس جلوگيري کرد. يک روانشناس معتقد است: ازدواج ناموفق و حاملگي ناخواسته از نشانه هاي افسردگي مادران باردار بعد از دوران بارداري است. "اکرم باقري" در گفت‌وگو با ايسناي افزود: بين 10 تا 25 درصد زنان پس از زايمان دچار حملات غم و اندوه مي‌شوند که به آن حزن مادرانه مي‌گويند.

وي با بيان اين‌که اين حالت معمولاً در روز سوم تا چهارم پس از زايمان و به صورت غم و ناخوشي، کاهش تمرکز و يا اختلال خواب بروز مي‌کند، اظهار کرد: مادر ممکن است يک دقيقه خوشحال باشد و دقيقه‌اي بعد غمگين و گريان شود؛ خوشبختانه با حمايت خانواده اين ناخوشي که طبيعي نيز تلقي مي‌شود حداکثر ظرف 10 تا 14 روز پس از زايمان برطرف مي‌شود.

اين کارشناس ارشد روانشناسي با اشاره به اين‌که چنانچه علايم تا 4 هفته مستمر ادامه داشته باشد، ديگر به عنوان غم و حزن مادرانه تلقي نمي‌شود، تصريح کرد: 10 درصد زنان پس از زايمان دچار افسردگي مي‌شوند که ممکن است تا 6 ماه بعد از زايمان نيز علايم آن باقي بماند؛ علايم و نشانه‌هاي افسردگي پس از زايمان همانند ساير افسردگي‌هاست.

وي با اشاره به علايم و نشانه‌هاي افسردگي مادران باردار، گفت: خلق تنگ، بي ميلي و لذت نبردن از زندگي، کاهش انرژي و خستگي، تغيير اشتها، اختلال خواب، بي‌قراري، کاهش عزت و اعتماد به نفس، کاهش تمرکز، احساس نااميدي و بي کسي و افکار خودکشي از اين نشانه‌هاست.باقري اظهار كرد: در افسردگي پس از زايمان، علاوه بر علايم فوق، ممکن است افکار منفي نسبت به کودک نيز وجود داشته باشد نظير نگراني در صدمه رساندن به بچه، مادري ناشايسته بودن و اين نوع افسردگي به دلايل زيادي بروز مي کند.اين کارشناس ارشد روانشناسي، دلايل افسردگي درمادران باردار را ازدواج ناموفق، حاملگي ناخواسته، وجود استرس و فشارهاي بيش از حد در دوران حاملگي، وجود سابقه افسردگي غيرمرتبط با حاملگي، حمايت نكردن خانواده يا دوستان در زمان حاملگي و زايمان از جمله دلايل افسردگي در مادران باردار است.وي بيان کرد: بهترين کاري که همسر در اين زمان مي‌تواند براي فرد افسرده انجام دهد اين است که به او اطمينان دهد که براي بسياري، اين ناراحتي پيش مي‌آيد و او را تشويق کند که احساس خود را بروز دهد.


 خبرها از عالم علم 

 روشي براي کاهش افسردگي در سالمندان

روانپزشکان توصيه مي‌کنند که قرار گرفتن در معرض نور سفيد و روشن مي‌تواند علائم افسردگي را در افراد سالمند کاهش دهد.به گزارش سلامت نيوز، اين پزشکان مي‌گويند روش فوق بويژه به استفاده از جعبه‌هاي نوري طراحي شده خاص (light box) در بهبود بخشيدن علائم افسردگي در سالمندان تا 54 درصد موثر است.اين روانپزشکان تاکيد کردند که اين روش علاوه بر افزايش نشاط، وضعيت خواب را در سالمندان افسرده بهبود مي‌بخشد و مقدار توليد ماده سروتونين را که يک انتقال دهنده عصبي مفيد و شادي بخش است در مغز افزايش مي‌دهد. مقدار کم سروتونين در مغز سبب بروز علائم افسردگي مي‌شود و اغلب براي درمان علائم اين اختلال و افزايش مجدد سروتونين از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي‌شود.

فوايد تقويت عضلات براي بيماران ريوي

اگر بيماري مزمن ريه داريد و کارهاي روزمره خود را با تنگي نفس و به سختي انجام مي‌دهيد به اين خبر خوب توجه کنيد. محققان دانشگاه چارلز استوارت در استراليا، متوجه شده‌اند که تقويت عضلات بازو و پاها براي بيماران مبتلا به انسداد مزمن ريه مفيد است و به آنها کمک مي‌کند که کارهاي روزمره خود را راحت‌تر انجام دهند.به گزارش روزنامه اطلاعات، منظور از بيماري‌هاي انسدادي مزمن ريه بيماريهايي مانند آمفيزم و برونشيت است که در آن کارآيي تنفسي بيمار افت کرده و حتي هنگام انجام کارهاي عادي روزانه خود دچار تنگي نفس و خستگي مي‌شود. اين گروه از بيماران که به اصطلاح پزشکان به آنها سي- او- پي- دي (COPD) مي‌گويند؛ با بازتواني و آموزش روش‌هاي تقويت عضلات و مقاوم کردن آنها مي‌توانند زندگي بهتري داشته باشند.اگر چه دوچرخه‌سواري قدرت تحمل افراد را بيشتر مي‌کند اما تحقيقات نشان داده که آموزش نرمش‌هاي هوازي فايده بيشتري براي اين بيماران داشته است. متاسفانه معمولا اين بيماران در منزل خود دسترسي به وسايل سنگين ورزشي ندارند. به همين علت لازم است بررسي‌هاي ديگري انجام شود تا مشخص شود که آيا ورزش‌هاي خانگي مانند کش و وزنه و وسايل ساده هم مي‌تواند به همين مقدار مفيد باشد يا خير؟

در هر حال اين بيماران بايد بدانند که لازم است يک برنامه طولاني مدت ورزشي براي تقويت عضلات خود انتخاب کنند تا بتوانند زندگي را ساده‌تر از اين که هست براي خود فراهم کنند. اين بررسي‌ها در مجله چست( قفسه سينه) منتشر شده است.

تاثير تغذيه در سلامت

کارشناس ارشد روانشناسي گفت: تغذيه سالم روش بهداشتي است که روي زندگي هماهنگ با طبيعت تاکيد دارد.وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: تاثير محيط و تغذيه به روي سلامتي انسان اهميت دارد، تغذيه ي سالم باعث افزايش طول عمر مي شود که اين تغذيه در کنار محيطي سالم مي تواند نقش پر رنگ تري را ايفا کند. وي در ادامه خاطر نشان کرد: تاثيرات منفي تغذيه ي نادرست و آلودگي آب و هوا به انسان ها امروزه به صورت يک مشکل جدي تبديل شده است. وي در پايان تصريح کرد: افزودني‌هاي غذا، ميدان هاي الکترو مغناطيسي ناشي از سيم هاي وسايل برقي، کودهاي شيميايي و هورمون هايي که در محصولات غذايي به کار مي روند که سبب شروع فرآيند بيماري مي شود، بنابر اين افزايش آگاهي افراد از خطرات و کنترل و حذف آنها در ملزومات زندگي بشر است.

عفونت روده اي در کودکان خطرناک تر است

متخصص بيماري هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي ياسوج ضمن بيان اين مطلب گفت: تب خفيف، تهوع، استفراغ و تا حدودي اسهال از جمله علايم بيماري عفونت روده اي هستند که در اين فصول شيوع بالايي در ميان مردم دارد.دکتر ذاکرسعيدي نژاد افزود: در اين بيماري حجم زيادي از آب بدن از دست مي رود که مواردي مانند بيحالي، خواب آلودگي و کاهش سطح هوشياري در مواقع شديد، از جمله پيامدهاي اين مساله هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، اين متخصص بيماري هاي عفوني در رابطه با چگونگي درگيري روده بزرگ با عفونت روده‌اي ادامه داد: پس از عفوني شدن روده در اثر تماس با ميکروب ها، تب شديد، دل پيچه و اسهال به دفعات زياد و ميزان کم در بدن بروز مي يابد که با علايم درگيري روده کوچک در اين بيماري تفاوت دارد.سعيدي نژاد اضافه کرد: براي درمان ميکروب ها و انگل هاي موجود در روده بزرگ، معمولا پزشکان معالج به دليل شدت بيماري، به روش هاي درماني آنتي بيوتيکي روي مي آورند و اين در حالي است که در عفونت هاي ويروسي که با اسهال و تب خفيف، آبريزش بيني، اشک ريزي، گلودرد و عطسه همراه هستند، بهتر است آب از دست رفته بدن کاملا تامين شده و از تب برها استفاده شود. وي با بيان اينکه در فصول گرما لازم است نکات بهداشتي بيشتر رعايت شود، ابراز کرد: مصرف غذاهاي مطمئن، استفاده از ميوه هاي خام و کاملا شسته شده، شست و شوي مرتب دست ها با آب و صابون، نکات بهداشتي ساده اي هستند که ما را در برابر اين بيماري ايمن مي سازد. وي توصيه کرد: کاهش ميزان مصرف سس مايونز، غذاهاي رستوراني، فست فودها، سبزي ها و سالادهاي رستوراني در ماه هاي ابتدايي سال، مواردي هستند که ضمن رعايت نکات بهداشتي مي توانند سبب کاهش امکان ابتلا به عفونت هاي روده اي شوند.

تست ساده چشم براي تشخيص خطر سكته مغزي

متخصصان نشان دادند كه تست جديد موسوم به "ocular pulse amplitude" مي تواند روش قابل اطميناني براي تشخيص نوعي عارضه عروقي تحت عنوان انسداد حاد شريان كاروتيد يا CAS باشد. عارضه انسداد حاد شريان كاروتيد به حالتي گفته مي‌شود كه عروق منتهي شونده به بخش جلويي مغز بسته مي‌شوند. اين انسداد يكي از فاكتورهاي خطرزا در وقوع سكته مغزي است.به گزارش روزنامه ديلي اكسپرس اين تست چشمي ساده را متخصصان چشم پزشكي كه بيماري‌هاي چشمي را درمان مي‌كنند مي‌توانند در كنار معاينات معمول خود انجام دهند.اين مطالعه تاييد مي‌كند افرادي كه نمره آنها در اين تست پايين است بيشتر در معرض خطر انسداد سرخرگ هاي تغذيه كننده مغز هستند.بنا براين گزارش، سکته مغزي آسيب عصبي حاد ناشي از اختلال خون رساني به قسمتي از بافت مغز است که از انسداد رگ مغزي به وسيله يک لخته خوني و يا پارگي يکي از عروق تغذيه کننده بافت مغز ناشي مي‌شود. به گزارش ايسنا، به بيان ديگر اگر روند خون رساني به قسمتي از مغز، دچار اختلال شده و متوقف شود اين قسمت از مغز ديگر نمي‌تواند عملکرد طبيعي خود را داشته باشد. اين وضعيت را در اصطلاح سکته مغزي مي‌نامند. سکته مغزي مي‌تواند به عللي مانند بسته شدن يا پاره شدن يکي از رگ‌هاي خون رسان مغز ايجاد شود. معمولا قبل از بروز سکته مغزي علائم هشدار دهنده‌اي وجود ندارد و يا اينکه علائم بسياز جزئي هستند. بعد از بروز سکته مغزي بيمار بايد بلافاصله به بيمارستان منتقل تا از بروز صدمات دائمي به مغز جلوگيري شود. عوارضي که بعد از سکته مغزي ايجاد مي‌شود به محل سکته و وسعت بافت‌هاي گرفتار شده مغز بستگي دارد. عوارض سکته مغزي از عوارض خفيف و گذرا مثل تاري ديد تا عوارض فلج کننده دائمي و يا حتي مرگ را شامل مي‌شوند. متخصصان مي‌گويند به جز عارضه انسداد حاد شريان كاروتيد تعداد بسيار اندكي از بيمارهاي ديگر هستند كه ممكن است بتوانند موجب پايين آمدن نمره تست چشمي مزبور شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي