جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

سخنگوي كميسيون امنيت ملي:
آمريكا با تحريم‌هاي جديد به دنبال به بن‌بست كشاندن مذاكرات است


ايران، يكي از دلايل استعفاي عنان از ميانجيگري


سرمقاله


انتقاد شديد روسيه از تصويب قطعنامه سازمان ملل عليه سوريه


توافق نفتي روسيه و سوريه با هدف مبارزه با تحريم‌ها عليه دمشق


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

سخنگوي شوراي نگهبان:
اصلاح قانون انتخابات به‌ معناي بروز تخلف در گذشته نيست

وزير دفاع:
با ورود نظاميان خارجي به سوريه، بحران منطقه آغاز مي شود


احتمال مداخله نظامي تركيه در سوريه


ازمخالفان سوري حمايت خواهيم كرد


ناتو بايد درافغانستان بماند

آخرين تحولات سوريه:
اخراج مخالفان از دمشق و ادامه درگيري هاي شديد در حلب


اخبار روز


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 سخنگوي كميسيون امنيت ملي:
  آمريكا با تحريم‌هاي جديد به دنبال به بن‌بست كشاندن مذاكرات است 

سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي،‌ هدف كنگره آمريكا از اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران را ايجاد اختلاف در اراده و عزم ملت ايران عنوان و اظهار كرد: آمريكايي‌ها با اين تحريم‌ها به دنبال به بن‌بست كشاندن راه‌حل گفت‌وگوي سياسي و مذاكرات ايران با گروه 1+5 است.سيدحسين نقوي‌حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مصوبه اخير كنگره آمريكا در اعمال تحريم‌هاي ضدايراني گفت: آمريكايي‌ها با اين مصوبه به دنبال اختلال و عزم در اراده ملت ايران و وا داشتن مردم به تسليم است اين در حالي است كه همواره ملت ايران اعلام كرده كه در مقابل تحريم‌ها و تهديدها تسليم نمي‌شود.

وي ادامه داد: در شرايطي كه آمريكايي‌ها با اعمال تحريم‌هاي جديد به دنبال به بن‌بست كشاندن راه‌حل مذاكره ايران با گروه 1+5 هستند كه جمهوري اسلامي همچنان معتقد است در چارچوب نظم بين‌الملل و ميز مذاكره مي‌توان مشكلات را حل كرد.

اين عضو هيات رييسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، با بيان اينكه آمريكايي‌ها با اعمال اين تحريم‌ها به دنبال سلطه‌گري واحد بر دنيا هستند، گفت: آمريكايي‌ها برخلاف تمامي قواعد بين‌المللي و منشور سازمان ملل متحد با اعمال اين تحريم‌ها مي‌خواهند سلطه‌گري و يكه‌تازيشان را در دنيا اثبات كنند، اين موضوع را به خوبي مي‌توان از مصوبه كنگره آمريكا بعد از اقدام هماهنگ اتحاديه اروپا در اعمال تحريم‌هايي عليه جمهوري اسلامي ايران درك كرد.نقوي‌حسيني اضافه كرد: آمريكايي‌ها با اين تحريم‌هاي جديد به دنبال سلطه‌گري واحد و تامين منافع‌شان هستند، در اين راه به منافع و بحران اروپا هيچ توجه‌اي نمي‌كنند و تنها براي حفظ منافع‌شان تلاش مي‌نمايند.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: در حالي كه بسياري از شركت‌هاي اروپايي با بحران شديد اقتصادي روبرو هستند و براي حل اين بحران به ارتباط اقتصادي با جمهوري اسلامي نيازمندند، آمريكايي‌ها دست به تحريم‌هاي بيشتري مي‌زنند، اين در حالي است كه حتي برخي از كشورهاي اروپايي اعلام آمادگي كرده‌اند تا با بيمه كشتي‌هاي ايراني، نيازهاي خود را تامين كنند.سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينكه ايران در شرايط تحريم‌ها توانايي تامين نيازهاي خود را دارد، گفت: آمريكايي‌ها با ديدن شرايط كنوني جمهوري اسلامي ايران كه توانمندي و ظرفيت لازم براي دور زدن تحريم‌ها را دارد تلاش كردند تا با اعمال تحريم‌هاي بيشتر مشكلات اقتصادي را براي ملت ايران رقم زنند.

نقوي‌حسيني ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران بعد از تحريم‌هاي اتحاديه اروپا نشان داد كه مي‌تواند با دور زدن تحريم‌ها، نه تنها نيازهاي اقتصادي خود را تامين كند بلكه در جهت شكوفايي اقتصادي گام بردارد، اين موضوع براي آمريكايي‌ها بسيار گران تمام شد به همين دليل با روش‌هاي مختلف تلاش مي‌كنند تا با ايران مقابله نمايند.

اين عضو هيات رييسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ادامه مصوبه اخير كنگره آمريكا را مصداق بارز سياست دوگانه و يك بام و دو هواي اين كشور دانست و تصريح كرد: افكار عمومي جهان به خوبي به سياست مذاكره و افزايش تحريم و تهديد آمريكا پي برده است، سياستي كه در تعارض و تناقض با يكديگر است به گونه‌اي كه خانم اشتون صحبت از داشتن آمادگي براي ادامه مذاكره مي‌كند اما بعد تحريم‌ها افزايش پيدا مي‌كند كه مشخص نيست معناي اين كارها چيست!؟


 ايران، يكي از دلايل استعفاي عنان از ميانجيگري 

کوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل در امور سوريه، شب گذشته از سمت خود استعفا کرد و از دبير کل سازمان ملل خواست که مأموريت وي را در سوريه تمديد نکند. گويا در استعفاي کوفي عنان، ايران نقش مهمي داشته است!

به گزارش «تابناک»، عنان در کنفرانس مطبوعاتي که به همين مناسبت برگزار شد، با انتقاد به قدرت‌هاي جهاني که نمي‌توانند درباره سوريه به يک رويه واحد برسند، اعلام کرد که اين اختلاف‌ها، باعث شکست وي در سوريه شده است.بنا بر اين گزارش، هرچند کوفي عنان در اين کنفرانس مطبوعاتي به کشور خاصي اشاره نکرد، وي پانزده عضو شوراي امنيت و البته پنج عضوي را که داراي حق وتو هستند، مقصر شکست مأموريت خود اعلام کرد.وي در عين حال، اشاره‌اي به نقش هر يک از اين کشورها در شکست مأموريتش نکرد.

با وجود اين و به رغم محافظه‌کاري کوفي عنان در اين کنفرانس مطبوعاتي، وي پس از اجلاس ژنو، دليل اصلي شکست مأموريت خود را به صورت غير مستقيم حضور نداشتن ايران دانست.وي در آن زمان گفت: «بدون اجماع بين‌المللي، به ويژه حضور و همکاري قدرت‌هاي منطقه‌اي، نه من و نه هيچ کس ديگري نخواهد توانست در مرحله نخست، حکومت اسد را و در مرحله دوم، مخالفان را به پذيرش روندهاي سياسي و نه نظامي متقاعد کند».هرچند کوفي عنان مستقيم در آن به ايران اشاره نکرده است، اما تنها قدرت منطقه‌اي که او همواره اصرار داشت در مذاکرات مربوط با سوريه حضور داشته باشد، ايران بود؛ موضوعي که همواره به رغم پافشاري عنان، با مخالفت کشورهاي غربي روبه‌رو مي‌شد. اين اختلاف نظرها بين عنان و چند کشور غربي تا آنجا پيش رفت که وي اعلام کرد، در صورتي که ايران در اجلاسي در ژنو ـ که در مورد سوريه برگزار نشده بود ـ دعوت نشود، وي با سفر به تهران، مقامات ايراني را در جريان تصميمات اين نشست خواهد گذاشت و همين کار را هم کرد.اما سرانجام حضور نداشتن قدرت منطقه‌اي چون ايران، کوفي عنان را به اين نتيجه رساند که کشورهاي غربي، قدرت و نفوذ و شرايط ايران را در منطقه نپذيرند و هر مأموريتي به شکست خواهد انجاميد. شايد عنان به مقامات آمريکايي يادآور شده باشد که هر کار مثبتي که آنان توانسته‌اند در منطقه و به ويژه در سال‌هاي اخير در عراق و افغانستان انجام دهند، با همراهي و همکاري ايران، امکان پذير بوده است و بدون همراهي ايران، موفقيتي براي هيچ کشوري در منطقه نيست.


 سرمقاله 

 ‌امريكا و بسته جديد تحريم ها بر ضد ايران

علي رمضاني

کنگره آمريکا لايحه تحريم‌هاي جديد و اضافي عليه صادرات نفت ايران که از سوي باراک اوباما اعلام و به کنگره ارائه شده بود را تصويب کرد. در واقع مذاکره کنندگان در مجلس نمايندگان و سناي آمريکا ابتدا در خصوص بسته جديدي از تحريم ها عليه ايران که صنعت انرژي و بخش هاي کشتيراني و بيمه ايران را نشانه مي گيرد، به توافق رسيدند و سپس در چهار شنبه نيز نمايندگان کنگره و سناي آمريکا لايحه تحريم‌هاي جديد عليه ايران را به منظور آنچه که آنها مقابله با دور زدن تحريم‌ها از سوي ايران اعلام کردند مورد تصويب قرار دادند.

در اين بين تحريم هاي جديد بر مبناي تحريم هاي مصوب دسامبر گذشته شکل گرفته و از نگاه واشنگتن به منظور جلوگيري از پيوستن تهران به باشگاه هسته اي برقرار شده است. از اين زاويه امريكايي ها معتقد هستند هدف از اعمال تحريم ها کاهش درآمدي نفتي ايران يا موتور محرکه کشور است چنانچه از نگاه آنان ميزان تحريم ها باعث شده است صادرات نفتي ايران به يک ميليون و 800 هزار بشکه کاهش يابد.

در اين راستا واشنگتن بر اين نظر است كه تا زماني که تهران به ترديد ها در خصوص ماهيت فعاليت هاي هسته اي خود خاتمه ندهند، با ايزوله شدن بين المللي و گسترش تحريم ها مواجه خواهد بود.لذا اكنون نيز تحريم هاي جديد بيش از هر زماني مد نظر قرار گرفته و تلاش ميشود تا در اين راستا راه هاي فرار از تحريم به طور ملموسي کاهش يابد و صادرات نفتي ايران نيز با افت چشم گيري مواجه گردد.

در اين ميان طبق تحريم هاي جديد هرگونه همکاري شرکت‌ها و شخصيت‌هاي حقوقي با صنايع نفت و گاز و پتروشيمي ايران يا بانک مرکزي ممنوع شده است همچنين مجازات هايي براي کساني که به ايران براي صادرات نفت خام کمک مي کنند در نظر گرفته شده است به علاوه، تحريم هاي جديد مبادلات نفت خام ايران با ديگر کالاها مانند غلات را ممنوع مي کند و خريد و فروش اوراق قرضه دولت ايران نيز شامل تحريم شده است.

آنچه مشخص است تحريم‌هاي بيشتر عليه انرژي و بخش پتروشيمي ايران و مقابله با برنامه هسته اي آن را متوقف نکرده است و اعمال تحريم‌هاي جديد عليه برنامه هسته اي ايران به دليل کمبود زمينه‌هاي حقوقي و نقض قوانين و هنجارهاي بين‌المللي غيرقانوني است.

اما در مقابل نيز بايد گفت اكنون سياست خارجي اوباما در نگاه به ايران و با توجه به انتخابات پيش رو رياست جمهوري تلاش مي كند تا همچنان سياست هويچ و چماق را در نظرداشته باشد.

چرا كه ميت رامني، نامزد انتخابات رياست جمهوري آمريکا اوباما را در ماه هاي اخير و به دليل سياست هايي که در قبال ايران اتخاذ کرده، مورد انتقاد قرار داده است، لذا كاخ سفيد براي مقابله با جمهوري خواهان در آستانه انتخابات بودن امريكا از يك سو اعلام ميكند که آمريکا در مورد يافتن راه حل ديپلماتيک براي مساله هسته اي ايران متعهد است.

اما از سويي نيز براي جلوگيري از بهره گيري جمهوري خواهان فشارهاي اقتصادي و تحريم بر ضد ايران را افزايش مي دهد و اعلام مي كند كه در صورت ادامه رويکرد کنوني ايران حتي به گزينه نظامي نيز خواهد انديشيد .


 انتقاد شديد روسيه از تصويب قطعنامه سازمان ملل عليه سوريه 

 روسيه از مجمع عمومي سازمان ملل متحد به دليل محکوم کردن سوريه به شدت انتقاد کرده و اين کار را ضربه‌اي به اقدام‌هاي صورت گرفته براي برقراري آرامش در اين کشور عنوان کرده است. به گزارش ايلنا به نقل از بي‌بي‌سي، «ويتالي چورکين» سفير روسيه در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفته است که قطعنامه مجمع عمومي جانبدارانه و در جهت حمايت از مخالفان مسلح است.

مجمع عمومي سازمان ملل متحد با اکثريت آرا قطعنامه‌ غيرالزام‌آوري را تصويب کرد که شوراي امنيت را به دليل ناتواني در پايان دادن به ناآرامي‌ها در سوريه محکوم کرد.اين قطعنامه با پيشنهاد چند کشور عربي و پس از استعفاي «کوفي عنان» فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه و شکست طرح شش ماده‌اي وي صادر شد.روسيه و چين از قبل گفته بودند که از اين قطعنامه حمايت نخواهند کرد. ايران، ونزوئلا، زيمبابوه، بوليوي، کره‌شمالي و کوبا از جمله مخالفان بودند و پاکستان و هند هم در راي‌گيري شرکت نکردند.به گفته چورکين، لحن قطعنامه به گونه‌اي است که گويي در سوريه هيچ مخالف مسلحي وجود ندارد.به گفته وي اين قطعنامه به جو مقابله‌جويي دامن مي‌زند.«بشار جعفري» سفير سوريه در سازمان ملل متحد، قطر و عربستان سعودي، تهيه کنندگان متن قطعنامه را متهم کرد که به طور هم‌زمان مي خواهند به عنوان «آتش‌افروز و آتش‌نشان» عمل کنند.خلاف روسيه، آمريکا و انگليس از تصويب قطعنامه مجمع عمومي استقبال کرده‌اند.

از طرف ديگر، «بان کي مون» دبيرکل سازمان ملل متحد هم گفت كه شوراي امنيت با اختلافاتي که درباره سوريه وجود دارد در عمل «فلج» شده است.بان گفت كه اين بحران تبديل به «جنگي غيرمستقيم» شده که بازيگران منطقه‌اي و جهاني از طريق آن با يکديگر رقابت مي‌کنند.به گفته وي قدرت‌هاي جهاني بايد رقابت بر سر اين موضوع را کنار بگذارند و به خشونت‌ها پايان دهند.دبير کل سازمان ملل با يادآوري ناتواني اين سازمان در جريان کشتار «سربرنيتسا» در بوسني، هشدار داد كه «منافع مستقيم مردم سوريه بايد بر هر رقابتي بر سر افزايش نفوذ ترجيح داشته باشند.»وي وضعيت سوريه را آزموني براي ارزش‌هاي سازمان ملل دانست.


 توافق نفتي روسيه و سوريه با هدف مبارزه با تحريم‌ها عليه دمشق 

در ديدار مسئولان اقتصادي بلندپايه روسيه و سوريه دو طرف به توافقنامه‌اي در خصوص تامين نيازهاي نفتي سوريه دست يافتند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، بر اساس اين توافقنامه ميان دمشق و مسكو، سوريه نفت خام خود را به روسيه صادر و در مقابل توليدات نفتي مورد نظر خود را براي بهبود وضعيت اقتصادي از روسيه خريداري مي‌كند.قدري جميل، معاون نخست‌وزير سوريه در امور اقتصادي عنوان داشت: روسيه مي‌خواهد به مردم سوريه كمك كند. ما نفت خام خود را به روسيه صادر مي‌كنيم و در مقابل بنزين و ديگر محصولات نفتي دريافت خواهيم كرد.وي در ادامه افزود كه سوريه روزانه 200 هزار بشكه نفت توليد مي‌كند.پيشتر روسيه و چين براي حمايت از نظام بشار اسد در برابر تحريم‌ها از حق وتو در شوراي امنيت استفاده كرده بودند.هيات سوري متشكل از مسئولان بلندپايه اقتصادي از جمله وزير نفت و وزير امور دارايي در سفر خود به مسكو و ديدار با مسئولان بلندپايه اين كشور در خصوص راهكارهاي كاهش پيامدهاي تحريم‌هاي اقتصادي عليه سوريه بحث و تبادل نظر كرد.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


  سخنگوي شوراي نگهبان:
  اصلاح قانون انتخابات به‌ معناي بروز تخلف در گذشته نيست 

سخنگوي شوراي نگهبان گفت که اصلاح قانون انتخابات به معناي بروز تخلف در گذشته نيست.به گزارش ايسنا، عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در نشست خبري اظهار داشت: انتخابات در طول ساليان گذشته در جمهوري اسلامي ايران در کمال سلامت برگزار شده و هيچ‌گونه خدشه به سلامت انتخابات وارد نبوده و نيست.وي با بيان اينکه قانون انتخابات بايد اصلاح شود و اين اصلاحات نسبت به همه موارد هم وجود دارد، افزود: آيا وقتي که قانون تجارت يا هر قانون ديگري اصلاح مي‌شود، بايد فرض را بر اين گذاشت که قبل از اين تخلف صورت مي‌گرفته است؟ در واقع اين طور نيست؛ زماني که مجلس براي اصلاحي يک قانون ورود مي‌کند، به منزله بروز تخلف در گذشته نيست.

کدخدايي با بيان اينکه بحث قانون انتخابات هم‌اکنون در دستور‌کار مجمع تشخيص است، اضافه کرد: معلوم نيست که زمان اصلاح اين قانون چه زماني باشد.سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سؤالي درباره تصميمات ديوان عدالت اداري اظهار داشت: ‌ما در مورد مصوبات يا تصميمات ديوان عدالت اداري نظري نداريم و تنها اگر در مورد مصوبه‌اي ادعاي خلاف شرع مطرح شده باشد، فقهاي شورا در مورد آن اظهارنظر مي‌کنند.

وي در مورد مصونيت نمايندگان مجلس گفت: اصل 86 قانون اساسي که مربوط به مصونيت نمايندگان است، يک بار از سوي شوراي نگهبان تفسير شده؛ نمايندگان در مواردي که وظيفه نمايندگي به عهده آنها گذاشته، مصونيت دارند و در ساير موارد مصونيت ندارند.کدخدايي در پاسخ به سؤال ديگري در مورد راي ديوان عدالت اداري براي سعيد مرتضوي گفت: بهتر است اين سؤال را در نشست سخنگوي قوه قضائيه مطرح کنيد.

سخنگوي شوراي نگهبان در ادامه اظهار داشت: اگر قرار باشد اصلاح مصوبه‌اي صورت گيرد، هم نيازمند نظر دولت، هم مصوبه مجلس و هم تائيد شوراي نگهبان است.کدخدايي در پاسخ به سؤالي در مورد فعاليت‌هاي هنگام انتخابات اظهار داشت: يکي از نواقص قانون انتخابات که ما تاکيد داشتيم اصلاح شود، موضوع تبليغات است، بنابراين در اين‌گونه موارد بايد مصداق تبليغ را مشخص کنيم‌ ولي اگر مصاديق وجود نداشته باشد، مشکلي نخواهد بود. وي در پاسخ به سؤال يکي از خبرنگاران که نظرش را در مورد تشکيل فراکسيون نظام پارلماني در مجلس جويا شد، گفت: ‌من اين موضوع را الان از شما شنيدم؛ در ضمن نظام پارلماني که فراکسيون نمي‌خواهد.


 وزير دفاع:
 با ورود نظاميان خارجي به سوريه، بحران منطقه آغاز مي شود 

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: موضوع سامانه موشکي S300 مراحل داوري خود را طي مي‌کند؛ البته ما اعلام کرده‌ايم که درباره اين سامانه موشکي آماده مذاکره با طرف روسي هستيم. به گزارش ايسنا، سردار سرتيپ پاسدار احمد وحيدي در نشست خبري نسل چهارم موشک فاتح 110 افزود: از طرف روسها اظهارنظرهايي درباره S300 شده است اما بايد ديد در عمل چقدر پيشرفت خواهد داشت.

وي در پاسخ به پرسشي درباره اظهارنظرهاي برخي مقامات رژيم صهيونيستي عليه ايران گفت: مقامات رژيم صهيونيستي براي مديريت بحران موجود در منطقه و بحران‌هايي که با آن مواجه هستند اظهاراتي مطرح مي‌کنند که اين اظهارات بين مقامات نظامي و سياسي اين رژيم متفاوت است. امروز ما درگيري جدي را در داخل سرزمين‌هاي اشغالي شاهد هستيم و اظهارنظرهاي متعدد مقامات سياسي و نظامي رژيم صهيونيستي نشان‌دهنده اختلاف خاصي است که در اين رژيم وجود دارد.

وزير دفاع با بيان اينكه "رژيم صهيونيستي مي‌داند حمله به ايران آرزويي دست نيافتني است، مگر اينکه اين رژيم قصد خودکشي داشته باشد"، افزود: اظهارات مقامات رژيم صهيونيستي ناظر بر تلاش آنها به منظور مديريت افکار عمومي و خارج شدن از انزوا در صحنه‌هاي مختلف است؛ البته اين رژيم تلاش کرد تا با به ميان آوردن بحث سوريه، خود را از مرکز توجهات دنياي اسلام خارج کند که تا حدودي نيز در اين امر موفق بوده است.

وي اضافه کرد: در عين حال رژيم صهيونيستي نمي‌تواند خود را از واقعيت‌هاي تاريخي و ناتوانمندي‌هاي ذاتي که گريبانگيرش است رها کند و اظهارات مقامات اين رژيم نيز تبليغاتي و رواني است. البته نيروهاي مسلح ايران کاملا آماده‌اند تا به هر سوء‌نيتي پاسخي محکم دهند تا براي پشيماني رژيم صهيونيستي براي هميشه کفايت کند.

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در ادامه، با بيان اينكه "ايران هيچ نيروي نظامي در سوريه ندارد و دولت سوريه نيز چنين درخواستي از ما نداشته است"، اظهار كرد: سوريه ارتشي قوي دارد و از حمايت‌هاي مردمي نيز برخوردار است و سوري‌ها خود از عهده ماجرايي که بيگانگان در اين کشور درست کرده‌اند، برمي‌آيند.

وحيدي ادامه داد: جريانات و کشورهايي سيل اسلحه را به سوريه روانه و گروههاي تروريستي را مجهز مي‌کنند كه کاري بسيار زشت است و آثار بسيار بدي در منطقه خواهد گذاشت.

اين جريانات مردم سوريه را دچار مشکلات فراواني مي‌کند و کشورهايي که چنين سلاحهايي را به اين کشور روانه و از جريانات تروريستي حمايت مي‌کنند، مسئول هستند و نسل آينده از آنها پرسش خواهند کرد.

وي خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان معارضه در سوريه مطرح مي‌شود، گروههاي مسلح معدودي هستند و از کشورهاي ديگر آمده‌اند و نگذاشتند دولت سوريه آنچنان که بايد، خواسته‌هاي مردم اين کشور را محقق کند. دشمنان در پي ايجاد توازن قواي جديدي ميان رژيم صهيونيستي و ديگر کشورهاي اسلامي در منطقه هستند که با بيداري اسلامي اين توازن به خطر افتاده بود و آنها تلاش مي‌کنند با خارج کردن سوريه از محور مقاومت اين توازن را به نفع خود تغيير دهند که البته نخواهند توانست.

وزير دفاع در پاسخ به پرسشي مبني بر دخالت نظامي غرب در سوريه تصريح کرد: اگر در مورد سوريه بي‌تدبيري شود و نظاميان خارجي که هم‌اکنون به صورت نامنظم در اين کشور حضور دارند به طور منظم وارد صحنه شوند، حتما بحران بزرگي منطقه را فرامي‌گيرد و به طور قطع بازنده اين بحران غربي‌ها و کشورهاي حامي صهيونيست‌ها خواهند بود.


 احتمال مداخله نظامي تركيه در سوريه  

 ايسنا: يكي از اعضاي مجلس اعلاي اسلامي عراق با تاكيد بر آن كه چندين هزار تن از اعضاي پ.ك.ك در نزديك مرزهاي مشترك ميان تركيه و سوريه مستقر شده‌اند، اظهار كرد كه احتمالا تركيه از اين مساله به عنوان بهانه‌اي براي مداخله نظامي در سوريه استفاده كند. به نقل از سايت شبكه المنار، باقر جبر الزبيدي، يكي از اعضاي مجلس اعلاي اسلامي عراق اظهار كرد: حدود 4000 تن از اعضاي حزب كارگران كردستان تركيه (پ.ك.ك) به مناطق شمال قامشلي واقع در نزديكي مرزهاي تركيه منتقل شده‌اند.

در همين راستا باقر جبر الزبيدي تاكيد كرد: اين احتمال مي‌رود كه تركيه از اين مساله به عنوان بهانه‌اي براي مداخله نظامي در سوريه استفاده كند.الزبيدي هم‌چنين تاكيد كرد كه اين نيروها به صورت بسيار خوبي آموزش ديده‌اند. وي در ادامه افزود: نظام سوريه بنا به دلايل لجستيكي در تلاش است تا از دمشق و حمص محافظت كند.


  ازمخالفان سوري حمايت خواهيم كرد 

مهر: رئيس جمهوري مصر از تلاش خود براي برقراري روابط مستحکم با کشورهاي عربي خبر داد.به گزارش خبرگزاري النشره، محمد مرسي اعلام کرد براي برقراري روابط پايدار و مستحکم با کشورهاي عربي تلاش مي کند.وي در ادامه بر ضرورت حمايت مردمي و سياسي از ملتهاي عربي در جريان قيام مردمي شان تاکيد و اعلام کرد که براي تامين امنيت سرمايه گذاران در مصر و بهبود وجهه اين کشور در جهان تلاش خواهد کرد.

مرسي خاطرنشان کرد: روابط خارجي مصر با کشورهاي جهان مبتني بر توازن و تحقق منافع مشترک و سپس برقراري روابط مستحکم با کشورهاي آفريقايي و انجام پروژه هاي بزرگ در اين کشور است.وي درباره سوريه نيز در اظهاراتي دوپهلو گفت : مصر به هر طريقي در محافل بين المللي و اتحاديه عرب از ملت سوريه حمايت مي کند همانطور که اخيرا از مخالفان سوري در مصر حمايت کرد.


  ناتو بايد درافغانستان بماند 

ايسنا: ولاديمير پوتين در اظهاراتي با انتقاد از خروج برنامه‌ريزي شده اغلب سربازان ناتو از افغانستان تا پايان سال 2014 عنوان داشت كه اين سازمان مي‌بايست تا زماني كه ماموريت خود را براي تضمين ثبات به پايان نرسانده، همچنان در افغانستان بماند.به گزارش خبرگزاري رويترز، ‌ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در اظهاراتي تاكيد كرد كرملين از خروج زودهنگام ائتلاف ناتو از افغانستان نگران است و علت اين نگراني گسترش خشونت شبه نظاميان و قاچاق مواد مخدر در جنوب روسيه است.پوتين در ملاقات با سربازان چترباز روسي در شهر اوليانوفسك تاكيد كرد: واقعا مايه تاسف است كه بسياري از شركت كنندگان در عمليات افغانستان اكنون به فكر خروج از اين كشور هستند. آنها اين مسئوليت را قبول كرده‌ و بايد تا پايان آن را انجام دهند. وي تاكيد كرد: ما بايد به ناتو كمك كنيم. ما نبايد بار ديگر وارد جنگي در افغانستان شويم و بايد بگذاريم آنها در افغانستان بمانند و بجنگند.


 آخرين تحولات سوريه:
  اخراج مخالفان از دمشق و ادامه درگيري هاي شديد در حلب 

خبرگزاري رسمي دولت سوريه اعلام کرد: ارتش توانست پس از حدود يک هفته ، مخالفان مسلح را از آخرين منطقه در دمشق، به بيرون برانند.به گزارش عصر ايران، خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) نوشت: در منطقه التضامن دمشق واحدي از نيروهاي مسلح سوريه، باقيماندگان گروه هاي "تروريست جيره خوار" را تحت تعقيب قرار دادند و ضمن درگيري با آنها ، تلفات سنگيني را بر آنها وارد ساختند. در اين عمليات حجم زيادي اسلحه ، مهمات و دارو، کشف و ضبط شد.

رويترز هم نوشت: نيروهاي ارتش سوريه ديروز جمعه با استفاده از تانک و خودروهاي زرهي به آخرين محل استقرار مخالفان مسلح در دمشق حمله کردند. شاهدان عيني و فعالان مخالف هم گفتند ارتش به منطقه التضامن در جنوب دمشق حمله کرد تا بتوانند کنترل دوباره اين منطقه را در اختيار بگيرند. مخالفان گفتند که اکثر بخش هاي اين منطقه تا عصر جمعه به کنترل ارتش درآمد.با اين حال شهر حلب واقع در 300 کيلومتري شمال دمشق و پايتخت اقتصادي سوريه همچنان شاهد شديدترين درگيري هاي مسلحانه ميان ارتش و مخالفان مسلح است.رويترز هم نوشت: در شهر حلب درگيري ها در منطقه صلاح الدين متمرکز است . ارتش سوريه منطقه صلاح الدين را دروازه ورودي اين شهر مي داند. منطقه صلاح الدين مورد هدف گلوله‌هاي توپخانه و بالگردهاي ارتش سوريه قرار دارد.ارتش سوريه با وجود آغاز عمليات از دو هفته پيش هنوز نتوانسته است شهر حلب را به کنترل خود درآورد. شهر حلب حدود 40 تا 50 کيلومتر با مرز ترکيه فاصله دارد.


 اخبار روز 

درگيري مسلحانه معترضان ونيروهاي آل سعود در شرق عربستان

در تبادل آتش ميان معترضين و نيروهاي پليس عربستان در شهر شيعه نشين قطيف، 2 نفر کشته شدند.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، وزارت کشور عربستان سعودي روز شنبه اعلام کرد در حمله مهاجمان موتورسوار به پليس، يک سرباز با شليک گلوله کشته و يک نيروي نظامي ديگر هم زخمي شد.در اين حادثه که در خيابان احد شهر قطيف در شرق عربستان سعودي روي داد يک نظامي کشته و يک نظامي ديگر زخمي شد.

قطيف از مهمترين شهرهاي شيعه نشين در شرق عربستان سعودي است.به گفته وزارت کشور عربستان ، نيروهاي امنيتي با تعقيب مهاجمان، آنها را مورد هدف قرار دادند و توانستند چهار نفر را بازداشت کنند که يکي از آنها به دليل شدت جراحات کشته شد.منطقه نفتخيز الشرقيه در شرق عربستان که اکثريت ساکنان آن را شيعيان تشکيل مي دهند از ماه مارس 2011 تاکنون شاهد اعتراضاتي است. معترضين در اين منطقه خواهان اصلاحات سياسي و آزادي زندانيان عقيدتي و سياسي هستند.شيعيان در شرق عربستان که حدود دو ميليون نفر جمعيت دارند با برپايي اعتراضاتي خواهان دست يابي به حقوق مساوي با ديگر شهروندان اين کشور در زمينه هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي و توقف رفتار تبعيض آميز دولت مرکزي با خود هستند.


 يک نکته از هزاران 

جراحي‌هاي زيبايي به‌ويژه بيني در کشورمان افزايش چشم گيري داشته است. متأسفانه بر اساس آمارهاي بهداشت جهاني، کشور ايران از نظر ميزان جراحي‌هاي زيبايي در جايگاه نخست قرار دارد!.

اين مسأله به ويژه در دختران و زنان بسيار به چشم مي‌خورد. متأسفانه اين‌گونه اقدامات در کشور ما به فرهنگ تبديل شده و جوانان با اين کارها به‌دنبال پيدا کردن هويتي تازه براي خود هستند، به طوري كه حاضرند فشارهاي مالي بسياري را به خود و خانواده متحمل كنند تا صورت خود را به تيغ جراحي بسپارند.

جداي از عوارض پزشكي و مشكلات بعدي براي اين افراد، لزوم توجه به اين امر به عنوان يك معضل اجتماعي، امري است كه بايد از سوي خانواده ها و مسولان مورد توجه قرار گيرد.


 ميز خبر 

دعوت عربستان از احمدي‌نژاد؛

تهران : درحال بررسي حضور رييس جمهور هستيم

مدير کل امور بين‌الملل دفتر رياست جمهوري از دعوت عربستان سعودي براي حضور احمدي نژاد در اجلاس سران کشورهاي اسلامي در مکه خبر داد.محمدرضا فرقاني مدير کل امور بين الملل دفتر رياست جمهوري در گفت و گو با فارس با اشاره به برگزاري اجلاس اضطراري سران کشورهاي اسلامي در مکه مکرمه گفت: دعوت نامه عربستان سعودي از رييس جمهور براي حضور در اين اجلاس از سوي سفير اين کشور در ايران تقديم شده است. وي افزود: البته هنوز تصميم قطعي براي حضور در اين اجلاس گرفته نشده است و ما در حال بررسي ابعاد مختلف حضور در اين اجلاس هستيم تا بتوانيم موضع صحيحي در اين خصوص اتخاذ کنيم. مدير کل امور بين الملل دفتر رياست جمهوري در مورد پيش بيني خود از حضور رييس جمهور تصريح کرد: به علت اهميت موضوع نمي توان به طور نفيي يا اثباتي در باره اين مسئله صحبت کرد و پس از تصميم گيري در اين خصوص صحبت خواهيم کرد. بنابراين گزارش، اجلاس اضطراري سران کشورهاي اسلامي قرار است به پيشنهاد ملک عبدالله پادشاه عربستان در مکه مکرمه و با حضور سران کشورهاي اسلامي برگزار شود. در اين اجلاس مهم ترين تحولات منطقه اي و نحوه برخورد با تهديدات موجود در سطح منطقه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.روزنامه النخيل عربستان نيز چندي پيش از احتمال حضور محمود احمدي نژاد رييس جمهور اسلامي کشورمان در اين اجلاس خبر داده بود. پيش بيني مي شود اين اجلاس در اواخر مرداد ماه برگزار شود.

استاندار تهران خبرداد:

احتمال تعطيلي 4 روزه تهران درزمان اجلاس غيرمتعهدها

استاندار تهران، اظهارنظر درباره تغيير مجري انتخابات را همانند سخن بيگانگان مبني بر دخالت ناظران خارجي در امر برگزاري انتخابات دانست.مرتضي تمدن در گفت‌وگو با ايسنا، در واكنش به مباحث مطرح شده درباره تغيير نهاد برگزار كننده انتخابات، گفت: برگزاري انتخابات شان قوه مجريه است و قانون، قوه مجريه را مسئول برگزاري انتخابات دانسته است.وي افزود:تغيير مجري انتخابات همانند حرفي است كه بيگانگان درباره حضور ناظران خارجي در انتخابات مي‌زنند، دولت امين مردم است و مردم نيز آن را باور دارند و پذيرفته‌اند و همين گونه خواهد ماند.استاندار تهران همچنين درباره احتمال تعطيلي 4 روزه تهران در روزهاي برگزاري نشست سران جنبش غير متعهدها نيز گفت: نظرات متفاوتي در اين باره وجود دارد و دولت مرجع اعلام آن است، اما امكان تعطيلي وجود دارد.تمدن در واكنش به موضوع جدايي ري از تهران نيز گفت: دستور رييس جمهور در اين باره بايد عملي شود.

ربوده شدن 48 زائر ايراني در سوريه

شماري از زايران ايراني ديروز در مسير فرودگاه بين المللي دمشق از سوي افراد مسلح ربوده شدند اما منابع دولتي اين كشور تاكنون اين خبر را تاييد نكره اند. به گزارش ايرنا، منابع رسمي مرتبط با امور زايران در سوريه در حال بررسي موضوع هستند. سالانه حدود 700 هزار نفر زائر ايراني براي زيارت مرقد حضرت زينب ، به دمشق سفر مي كنند كه در شرايط فعلي ، اين ميزان تا حدودي زيادي كاهش يافته است. شبکه راشاتودي روسيه از ربوده شدن اتوبوس حامل 48 ايراني از سوي گروههاي مسلح در سوريه خبر داد.به گزارش مهر، شبکه راشاتودي در خبري فوري اعلام کرد: گروههاي مسلح در سوريه، يک اتوبوس حامل 48 ايراني را در مسير فرودگاه دمشق ربوده اند.

تصويب قطعنامه عليه سوريه در مجمع عمومي سازمان ملل

پيش نويس قطعنامه ارائه شده از سوي عربستان درباره تحولات سوريه به مجمع عمومي سازمان ملل متحد با راي اکثريت ، به تصويب رسيد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، 12 کشور به اين قطعنامه راي منفي و 31 کشور هم راي ممتنع دادند. برخي کشورها هم از راي گيري خودداري کردند. در اين پيش نويس ، بند لزوم کناره گيري بشار اسد رئيس جمهور سوريه از قدرت حذف و تنها به "تاکيد بر انتقال سياسي در اين کشور به سمت دموکراسي" اکتفا شد.ايران، بوليوي، ونزوئلا، کره شمالي ،چين، روسيه، کوبا و بلاروس از جمله کشورهايي بودند که به اين پيش نويس راي مخالف دادند.در اين قطعنامه ضمن محکوميت دولت سوريه و حملات ارتش اين کشور به مناطق مسکوني ، از اينکه شوراي امنيت سازمان ملل متحد نتوانست به توافقي براي حل بحران سوريه برسد اظهار تاسف شده است.

بان کي‌مون به تهران مي‌آيد

معاون رييس جمهور در امور بين الملل از حضور"بان‌کي‌مون" دبير کل سازمان ملل متحد براي شرکت در شانزدهمين اجلاس کشورهاي عضو عدم تعهد در تهران خبر داد.علي سعيدلو معاون رييس جمهور در امور بين الملل و رييس ستاد برگزاري شانزدهمين اجلاس سران غير متعهدها در تهران درباره تلاش صهيونيست ها و کشورهاي غربي براي جلوگيري از برگزاري با شکوه اين اجلاس در تهران گفت: تمام مردم دنيا و به خصوص جامعه بين المللي مي دانند که آمريکايي ها و صهيونيستها به دنبال اين هستند که از انتشار انديشه هاي عدالتخواهانه نظام جمهوري اسلامي ايران جلوگيري کنندو در اين مسير تمام تلاش خود را به کار مي گيرند.وي افزود: ما شاهد اجراي سناريوهاي نوشته و نانوشته استکبار براي تحت الشعاع قرار دادن اين اجلاس در ايران هستيم و به طور حتم آن ها منتهاي تلاش خود را در اين زمينه خواهند کرد، اما بايد به اين نکته نيز توجه کرد که در دنيا ملت ها و دولت هاي آزاديخواهي وجود دارند که همراه ملت ايران هستند و به اين دسيسه ها توجهي نمي کنند.وي افزود: در اين اجلاس علاوه بر کشورهاي عضو نزديک به 30 سازمان بين المللي شرکت مي کنند که مهم ترين آن بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد است.

آغاز پرداخت پول نفت ايران به روپيه

دومين خريدار بزرگ نفت ايران اعلام کرد که از روز جمعه پرداخت بخشي از پول نفت وارداتي ايران به روپيه را آغاز کرده است.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز اين پرداخت از طريق " بانک خلق" (HALKBANK) ترکيه و بانک " يو سي او " هند در حال انجام است.همچنين شرکت پالايش و پتروشيمي " منگلور " هند به عنوان بزرگترين شرکت خريدار هندي نفت ايران اعلام کرد که از روز دوشنبه پرداخت بدهي خود به ايران را از طريق روپيه آغاز مي کند.مدير مالي شرکت دولتي نفت هند (HPCL) به خبرگزاري رويترز گفت :" از زمان تعيين شدن راه پرداخت ، اين نخستين اقدام شرکت ما براي پرداخت پول به ايران است ... ما 45 درصد از پول نفت ايران را ازطريق روپيه و 55 درصد الباقي را از طريق بانک خلق ترکيه مي پردازيم."


 ماندگار بر جريده عالم  

 پروژه دانشگاه مجازي اسلامي

قسمت سيزدهم

محور چهارم: آموزش عالي درموضوعات جديد

دانشگاه ها يکي از منابع اصلي علوم و دانش مي باشند که درآنها محل هايي بين موسسات پيشرو در توليد فکر و کنترل تجربه علمي تاسيس مي کنند. آنها در راس فهرست ايستگاه هاي اطلاعاتي مبادله فرهنگي در مقياس جهاني هستند. بدين ترتيب دانشگاه ها در جهان اسلام به اين نقش تمدن سازي فراخوانده مي شوندتا در تقويت وتوسعه در ارتقاي مسلمانان و امت اسلامي، بخصوص در رابطه با مسائل فرهنگي،علمي و اجتماعي وموضوعاتي که توسط شرايط جاري مطرح شده وتوسط توسعه هاي معاصر ديکته شده است مبادرت ورزند. در راس اين موضوعات، جهاني سازي در ارتباط با حفظ هويت و خصوصيات فرهنگي، موضع اسلام در کاربردهاي مهندسي ژنتيک بطور کلي (به عنوان مثال مشابه سازي، پيوند زدن عضو، سقط جنين و غيره) و تاييد درک درست از حقوق بشر، همزيستي در ميان مردم و گفتگوي بين فرهنگ ها و تمدن ها قرار دارد.

در حقيقت موسسات آموزش عالي در جهان اسلام اکنون مکاني براي مراکز عالي تحقيقات علمي در رشته هاي مختلف گرديده است که خودشان را درمقابل انتخاب هاي قطعي و چالش هاي فراوان مي بينند که غرب ممکن است قبلا با آنها روبرو شده باشد تا برهمان اساس دورنمايي از خودتهيه کنند وتلاش هايي بعمل آورند که دانشگاه هاي ما را به سوي تمرکز روي آنچه مورد نظرشان است هدايت کنند که هميشه با هدف ها وارزش هاي اسلامي همخواني ندارد. بنابراين آنها بايستي اين وضعيت را با احتياط و فکرکردن در مورد يک روش بيان کنندکه اتحاديه تلاش مي کند تا بصورت هماهنگ وشفاف تعقيب نمايد و دانشگاه ها و موسسات عضو، کتاب راهنما را بکار برند تا کاربردها وتجربيات علمي را که در غرب تاييد شده خنثي نمايند.

در چار چوب محورهاي موجود وبا هماهنگي دانشگاه هاي عضو و ساير موسسات تخصصي، اتحاديه تلاش مي کند تصويري واقع بينانه ، مستقل و بي طرفانه در موضوعات جديد از ديدگاه اسلامي مطرح کند. علاوه برآن اتحاديه سعي مي کند تاشرايط علمي مثبت وسازنده اي را هماهنگي کند بگونه اي که روي رسالت هاي جهان اسلام و موسسات علمي آنها در پيشرفت روند عمومي مربوط به موضوعات سايه بيافکند وشايد منافع ملي و بطور کلي انساني به بهترين وجه تامين گردد.

علاوه برآن، دانشگاه ها يک نقش هدايت کننده در يکپارچگي تماس بين فرهنگ ها و تقويت تعامل بين نيروهاي فکري درداخل هر فرهنگ را بازي مي کنند. اين به خاطر اين واقعيت است که آنها ساختارهاي فرهنگي به وجود مي آورند که همزيستي فرهنگ هاي مختلف و تئوري هاي متفاوت در مقابل هم قرار مي گيرند. آنها همچنين کرسي ارتقاي تمرکز فرهنگي در داخل جامعه، يا آنچه که بايد باشد، را نشان مي دهند. بنابراين، موفقيت پروژه تاسييس گفتگوي بين تمدن ها، انتشار فرهنگ صلح واحترام به حقوق بشر تابع موفقيت هاي ما در توليد نسل ها وبا ديدگاه هاي باز و روشنفکرانه، به ضميمه هويت آنها، محترم شمردن سايرفرهنگها و علاقه به تحقيق درمورد اين فرهنگ ها بگونه اي که منافعي ازآن حاصل مي شود مي باشد.

درحاليکه تهيه واجراي فعاليت ها تحت محورهاي موجود، درمورد برگزاري سمپوزيوم هاي علمي، برقراري کرسي هاي تخصصي وتحقيقات علمي، و شرکت در کنفرانس هاي بين المللي در مورد موضوعات فوق جريان دارد، تاکيد مجدد روي آنها مي گردد.

برنامه ها

1) نام: برگزاري سمپوزيوم درمورد کاربردهاي علمي وجنبه هاي اخلاقي آن از ديدگاه اسلامي

اين سمپوزيوم در نظر دارد، تا روي موضع اسلام در مورد کاربردهاي علمي وتاکيد بر جنبه هاي اخلاقي، که موسسات پژوهشي علمي بايستي نشان دهند وهرگز از آن فراتر نروند، در داخل جهان اسلام بصورت خاص و خارج از جهان اسلام به صورت عام بررسي نمايد.

در اين زمينه، درسهايي از نتايج و حاصل سمپوزيوم هاي فکري گذشته ، تحقيقات علمي، و مطالعات تخصصي به دست مي آيند. همچنين بايستي روي توسعه وتغييراتي که قبلا انجام شده و اقدام مورد نياز نسبت به نتايج آن به منظور احيا و تنظيم مکانيزم هاي اصول و تحليل اجتهاد با توجه به عرضه يک ديدگاه جهاني و بيطرفانه روي اين موضوعات تاکيد شود. در حقيقت اين نتايج در حال رشد همراه با نگراني روز به روز هستند ، که توجه فزاينده ي مردم را مي طلبد و تهديد دائمي آينده وجود انسان را مطرح مي سازد.

تاريخ: 2004

مکان: مراکز دانشگاه هاي عضو

بودجه: 000/50 دلار

سهم اتحاديه: 000/15 دلار

سهم دانشگاه همکار: 000/35 دلار


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي