جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1391/05/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4216

مدير کل دفتر آموزش عالي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم
جزئيات پرداخت شهريه دانشجويان غيرانتفاعي

عضو کميسيون آموزش مجلس گفت:
براي رشته‌هاي پيش پا افتاده ارز هدر ندهيم

معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت:
برخورداري از نيروهاي انساني جوان و باهوش ويژگي منحصر به فرد جهاد دانشگاهي است

رييس ستاد اجرايي چهارمين جشنواره فرهنگي دانشجويان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور
جشنواره فرهنگي دانشگاه هاي علوم پزشكي در كرمان برگزار مي شود


خبـر


علمي دانشجويي


 مدير کل دفتر آموزش عالي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم
 جزئيات پرداخت شهريه دانشجويان غيرانتفاعي 

 
بر اساس آخرين مصوبه شوراي معاونان وزارت علوم، افزايش 15درصدي شهريه در موسسات غيردولتي تنها براي وروديهاي سال تحصيلي جديد اعمال خواهد شد و دانشجويان ورودي سالهاي گذشته اين موسسات تنها بايد 10 درصد افزايش در شهريه متغير را پرداخت کنند.

غلامعلي نادري مدير کل دفتر آموزش عالي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مصوبه هفته گذشته شوراي معاونان و مرکز هيأتهاي امناي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نحوه اعمال افزايش شهريه را در دانشگاهها و موسسات غيردولتي غيرانتفاعي کشور در 3 بند و به شرح ذيل اعلام کرد:

1- دانشگاهها و موسساتي که داراي هيأت امناي مصوب هستند، مي توانند با تصويب هيأت امناي خود حداکثر تا سقف 15 درصد براي شهريه هاي ثابت و متغير وروديهاي سال تحصيلي 92-91 اقدام و براي دانشجويان ورودي سالهاي گذشته 10 درصد افزايش در شهريه متغير اعمال کنند و شهريه ثابت بدون تغيير باقي بماند.

علاوه بر اين يک نسخه از اين مصوبه براي مرکز هيأتهاي امنا وزارت علوم و يک نسخه هم براي دفتر آموزشهاي آزاد اين وزارتخانه ارسال شود.

2- دانشگاهها و موسساتي که فاقد هيأت امنا هستند به 3 گروه تقسيم مي شوند:

گروه الف: موسسات و دانشگاههايي که از سال 1389 به قبل داراي مجوز قطعي هستند و بايد ظرف اين مدت هيأت امنا معرفي مي کردند. اين دانشگاهها و موسسات تا 20 شهريورماه سال جاري مهلت دارند نسبت به معرفي هيأت امناي خود اقدام کنند در غير اينصورت افزايش شهريه براي وروديهاي جديد و قديمشان صفر اعلام مي شود.

گروه ب: موسساتي هستند که مجوز آنان مربوط به سال 89 به بعد يعني تا انتهاي سال 90 است. اين موسسسات و دانشگاهها مي توانند نسبت به معرفي هيأت امنا اقدام کنند.

همچنين آن دسته از موسساتي که از سال 89 به قبل مجوز قطعي داشتند و نسبت به معرفي هيأت امنا اقدام کردند بايد موضوع هيأت امناي خود را در هيأت امناي مرکزي وزارت علوم اعلام کنند؛ بر اساس دستور العمل مرکز هيأت امناي وزارت علوم اين موسسات مي توانند با تشکيل هيأت امنا به طور علي الحساب افزايش شهريه را تا سقف 15 درصد براي وروديهاي جديد و افزايش 10 درصد در شهريه متغير و ثابت ماندن شهريه ثابت براي وروديهاي سالهاي گذشته اقدام کنند.

بعد از ابلاغ احکام هيأت امناي اين موسسات، افزايش شهريه به صورت قطعي در اين هيأت بايد تصويب شود.

گروه ج: موسسات و دانشگاههايي که در سال جاري مجوز گرفته اند و مهرماه امسال براي نخستين بار اقدام به جذب دانشجو مي کنند، مي توانند نسبت به افزايش حداکثر 15 درصد نسبت به شهريه ثابت و متغير با هماهنگي مرکز هيأت امناي وزارت علوم و هيأت امناي دانشگاه مادر آن استان اقدام کنند.

3- موسساتي که داراي شرايط خاص هستند بايد براي افزايش شهريه با اداره کل آموزشهاي آزاد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مکاتبه کنند.

نادري تاکيد کرد که در صورت عدم اقدام نسبت به اين موارد از سوي موسسات بر اساس مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.


 عضو کميسيون آموزش مجلس گفت:
 براي رشته‌هاي پيش پا افتاده ارز هدر ندهيم 

 
عضو کميسيون آموزش مجلس گفت: اگر ارز دانشجويي حساب شده و بر اساس ضابطه و هدفمند اختصاص يابد، امري مطلوب است.قاسم جعفري عضو کميسيون آموزش‌و‌تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو با فارس، درباره هدفمند کردن بورس دانشجويان به خارج کشور گفت: اعتقاد دارم اگر افراد براي رشته‌هايي که رشد و توسعه علمي کشور را درپي دارد، به خارج از کشور مي‌روند و اين رشته‌ها هم در داخل کشور نباشد و دانشجويان بورسيه سرمايه‌اي باشند که بازگردند، اين بورس مفيد است.

وي افزود: اما اينکه افراد براي رشته‌هايي به خارج کشور بورس شوند که اين رشته‌ها در داخل کشور باشد و يا نياز فعلي کشور نباشد، طبيعي است که در اين شرايط خروج ارز از کشور، کار درستي نيست.جعفري با بيان اينکه حذف ارز دانشجويي در کميسيون آموزش و تحقيقات مطرح نيست، اظهار داشت: اگر بحث اين است که اين ارز حساب شده و بر اساس ضابطه و هدفمند اختصاص يابد، امري مطلوب است اما اگر اين رشته‌ها نياز کشور باشد و ارز دانشجويي آن حذف شود، به نفع کشور نيست.

نماينده مردم بجنورد در مجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر اينکه دشمنان اين نظام براي تحصيل دانشجويان ايراني در رشته‌هاي هسته‌اي مانع‌تراشي ولي براي رشته‌هاي پيش پا افتاده، مشکل ايجاد نمي‌کنند، تصريح کرد: هيچ عقل سليمي نمي‌پذيرد در شرايطي که بايد اقتصاد مقاومتي را در پيش بگيريم، براي برخي رشته‌هاي پيش پاافتاده ارز مملکت را به خارج کشور بفرستيم.


 معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت:
 برخورداري از نيروهاي انساني جوان و باهوش ويژگي منحصر به فرد جهاد دانشگاهي است 

 
معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: برخورداري از نيروهاي انساني جوان و باهوش در جهاد دانشگاهي ويژگي منحصر به فردي است که طبيعتا اگر از آن استفاده بهينه شود مي‌تواند به رشد روزافزون در حوزه فرهنگ کمک کند. دکتر محسن پرويز در گفت‌وگو با ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، با بيان اينکه جهاد دانشگاهي نهادي است که بعد از انقلاب با حضور جوانان متعهد، انقلابي و پرشور شکل گرفت، اظهار داشت: اين مجموعه جزو نهادهايي است که با استفاده از توان جوانان دانشمند و با هزينه اندک توانست به موفقيت‌هاي چشمگيري دست پيدا کند.

وي ادامه داد: اگر قرار بود اقداماتي که طي سال‌هاي گذشته در جهاد دانشگاهي انجام شده است در سيستمهاي دولتي و اداري صورت بگيرد مطمئنا هزينه‌هاي بيشتري داشت و شايد در برخي موارد از کارايي کمتري برخوردار بود و از اين جهت جهاد دانشگاهي جزو موفق‌ترين نهادهاي انقلابي تاکنون بوده است.

معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: اذعان به موفقيت‌هاي جهاد دانشگاهي و پيشرفت‌هاي آن به اين معني نيست که در هيچ برهه‌اي از فعاليت اين مجموعه، کاستي وجود نداشته است يا اوج و فرودي نبوده است و طبيعي است که در روند فعاليت يک نهاد انقلابي وابسته به شرايط سياسي اجتماعي مملکت ممکن است اوج و فرودهايي هم وجود داشته باشد.

دکتر پرويز تصريح کرد: در مجموع وقتي کارنامه جهاد دانشگاهي بررسي مي شود کارنامه معتبري است و اين مجموعه توانسته از پتانسيل جوانان دانشجو و دانشمندان تازه فارغ‌التحصيل شده به خوبي استفاده کند.

معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه فعاليت‌هاي جهاد دانشگاهي در حوزه‌هاي فرهنگي اوج و فرود بيشتري نسبت به حوزه علم داشته است، گفت: در مقاطعي نوع و سطح فعاليت‌ها کاهش پيدا کرده است يا جهت گيري به گونه‌اي که بتواند به رشد فرهنگ جامعه كمک کند نبوده است اما در مقاطع بسياري در حوزه فرهنگ جهاد در خدمت انقلاب و اسلام بوده است.

دکتر پرويز در ادامه يادآور شد: برخورداري از نيروهاي انساني جوان و باهوش در جهاد دانشگاهي خصوصيتي منحصر به فرد است که طبيعتا اگر از آن استفاده بهينه شود مي‌تواند به رشد روزافزون حوزه فرهنگ کمک کند ضمن اينکه عموم جوانان ما هم علاقمند به ميهن و اسلام بوده و به راحتي خود داوطلب و آماده فعاليت در اين حوزه‌ها هستند.

معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه به دليل ظرافتي که در حوزه فرهنگ وجود دارد بايد نقاط هدفي در اين بخش تعريف شود، اظهار داشت: اهل فرهنگ و همکاران در جهاد دانشگاهي نيز بايد آن نقاط را به عنوان نقاط کليدي در نظر بگيرند و در جهت آن اهداف حرکت کنند که طبيعتا در اين مسير رهنمودهاي حضرت امام خميني(ره) در تبيين اهداف انقلاب و فرمايشات مقام معظم رهبري که به نوعي باز تعريف رهنمودهاي حضرت امام در مسائل روز است بسيار کمک کننده و فصل‌الخطاب براي همه اهل فرهنگ و همکاران در جهاد دانشگاهي نيز خواهد بود.


  رييس ستاد اجرايي چهارمين جشنواره فرهنگي دانشجويان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور
 جشنواره فرهنگي دانشگاه هاي علوم پزشكي در كرمان برگزار مي شود 

 
رييس ستاد اجرايي چهارمين جشنواره فرهنگي دانشجويان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، گفت: چهارمين جشنواره فرهنگي دانشجويان اين دانشگاه ها 4 تا 6 شهريور ماه در كرمان برگزار مي شود.به گزارش ايرنا، ' عبدالرضا صباحي' در نشست خبري ويژه اين جشنواره، افزود: در جشنوار مذكور 600 شركت كننده از دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور حضور خواهند داشت.

رييس دانشگاه علوم پزشكي كرمان، 'سلامت حضور از غيبت تا ظهور' را موضوع چهارمين جشنواره عنوان كرد و گفت: موضوع انتخاب شده براي اين جشنواره متناسب با نياز روز جامعه است.وي اظهار داشت: براي رسيدن به جامعه مهدوي نيازمند طي شدن مسير است كه بر اساس فرهنگ ديني ما ، اين مسير راه ولايت و رهبري و انقلاب اسلامي است.

وي با بيان اينكه رهبر معظم انقلاب اسلامي همواره بر بصيرت افزايي افراد جامعه تاكيد داشته و دارند، گفت: بزرگترين تهديد براي جوامع تهديدات داخلي است و مادامي كه انسجام خود را حفظ كنيم اين جمله امام راحل مبني بر اينكه 'آمريكا هيچ غلطي نمي تواند بكند' محقق مي شود.دكتر صباحي در ادامه به روند ثبت آثار و انتخاب آثار برتر در چهارمين جشنواره اشاره كرد و گفت: در مرحله دانشگاهي اين جشنواره 18 هزار اثر ثبت سامانه شد و با انجام داوري هاي اوليه 9 هزار اثر به مرحله نهايي راه يافت.وي ادامه داد: در مرحله نهايي نيز 450 اثر برگزيده شد.وي با بيان اينكه آثار راه يافته به اين جشنواره در روزهاي برگزاري آن به نمايش گذاشته مي شود، اظهار داشت: اين آثار در سالن 9 دي پرديزه دانشگاه علوم پزشكي كرمان در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.


 خبـر 

 استقبال از طرح تفحص نمايندگان از دانشگاه پيام نور

رئيس دانشگاه پيام نور با استقبال از مطرح شدن تفحص از اين دانشگاه توسط 30 نماينده مجلس شوراي اسلامي، گفت: بدون شک از اين موضوع استقبال مي‌کنم و مشکلي با تفحص از دانشگاه پيام نور ندارم.حسن زياري در گفتگو با مهر، پس از شنيدن موارد تفحص از دانشگاه پيام نور از جمله برخوردهاي غيراسلامي و غيراخلاقي با دانشجويان و استادان، جذب اعضاي هيأت علمي خارج از ضوابط، بررسي قراردادها و مناقصات عمراني، پرداخت‌ پاداش‌هاي بي‌رويه همچنين راه ‌اندازي واحدهاي پيام‌نور گفت: برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دور جديد نمايندگي را در حال سپري هستند و تمايل دارند اطلاعات بيشتري از دانشگاه پيام نور داشته باشند.وي تاکيد کرد که نمايندگان مجلس شوراي اسلامي حق دارند در اين باره هر سوالي که دارند بپرسند و دانشگاه پيام نور هم پاسخگوي آنان خواهد بود.هفته گذشته 30 نماينده مجلس تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد دانشگاه پيام‌ نور را در 13 بند به هيات رئيسه مجلس ارائه کرده اند.

رييس پژوهشکده علوم و فناوري نانو دانشگاه کاشان؛

ارائه 935 مقاله علمي در چهارمين کنگره بين المللي فناوري نانو دانشگاه کاشان

رييس پژوهشکده علوم و فناوري نانو دانشگاه کاشان گفت: 935 مقاله علمي در چهارمين کنگره بين المللي علوم و فناوري نانو(ICNN2012) اين دانشگاه ارائه مي شود.به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر مصطفي زاهدي فرد تعداد مقالات رسيده اعضاي هيات علمي و پژوهشگران دانشگاههاي سراسر کشور و همچنين کشورهاي خارجي از زمان فراخوان به اين کنگره را، دو هزار و 156 مقاله ذکر کرد و اظهار داشت: پس از بررسي هيات داوران، 935 مقاله براي ارائه در روز برگزاري کنگره انتخاب شد. وي همچنين، نانو کاتاليست ها، نانومترولوژي، نانوکامپوزيت، نانومکانيک، نانوبيوتکنولوژي، نانوفوتونيک، نانو الکترونيک و حسگرها و نانومواد کربني شامل فولرين، نانولوله ها، گرافن را از جمله محورهاي اين کنگره برشمرد و افزود: در اين کنگره بين المللي، 120 مقاله به صورت سخنراني و بقيه به صورت پوستر ارائه خواهد شد. دبير برگزاري اين همايش، با اشاره به اينکه در اين کنفرانس پژوهشگران و محققان نانو فناوري کشورهاي خارجي نيز حضور دارند ، گفت: در زمان برگزاري کنفرانس، 14 مقاله خارجي ارائه مي شود.وي ، هدف از برگزاري اين کنگره را، فراهم کردن فرصتي مناسب براي معرفي پيشرفت هاي جديد در حوزه فناوري نانو و تقويت همکاري بين محققين ايراني و خارجي اين حوزه ذکر کرد.دکتر زاهدي فرد با اشاره به اينکه نانو فناوري در برگيرنده پژوهش وفناوري هايي است که در گستره 100-1 نانو متر يعني مقياس اتمي ، مولکولي و ابر مولکولي انجام مي‌شود خاطر نشان کرد: اهميت ويژه نانو فناوري به دليل نقش آفريني و اثرگذاري گسترده آن در پهنه وسيعي از زندگي بشر است که شامل پزشکي، داروسازي، محيط زيست، کشاورزي، صنعت، حمل و نقل، علوم فضايي و بسياري زمينه‌هاي ديگر مي‌شود.گفتني است، چهارمين کنگره بين المللي علوم و فناوري نانو، با همکاري ستاد توسعه فناوري نانو و دانشگاه کاشان، در روزهاي 18 تا 20 شهريور ماه سال جاري در دانشگاه کاشان برگزار مي شود.

معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم؛

اقتصادمقاومتي سرلوحه طرحهاي پژوهشي

معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه تاکنون عناوين پروژه هاي کلان علوم انساني از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح نشده است، گفت: در صورتي که تا جلسه آينده در شوراي عالي عتف اين موضوعات تعيين نشود، در آن جلسه تصميم گيري خواهد شد.به گزارش مهر، دکتر محمد مهدي نژاد در حاشيه جلسه کميسيون دايمي شوراي عتف در پاسخ به خبرنگار مهر، با ابزار تاسف از اينکه عناوين پروژه هاي کلان در حوزه علوم انساني مشخص نشده است، اضافه کرد: تعيين عناوين پروژه کلان ملي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارجاع داده شده است ولي تاکنون پاسخي از اين شورا دريافت نکرديم که اين معطل ماندن مي تواند لطمه اي به حوزه علوم انساني وارد کند.معاون پژوهش و فناوري وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ادامه خاطرنشان کرد: در صورتي که تا جلسه آينده شوراي عالي عتف که در شهريورماه برگزار مي شود، عناوين پروژه علوم انساني تعيين نشود در اين جلسه مطرح و در اين زمينه تصميم گيري مي شود.

تعيين اولويت هاي با رويکرد اقتصاد مقاومتي

وي تعيين اولويت ها را از موضوعات مطرح در اين جلسه دانست و افزود: در اين جلسه مصوبات آخرين جلسه شوراي عالي عتف مطرح و قرار شد کميسيونهاي تخصصي نسبت به بازنگري اولويتها با سرلوحه قرار دادن اقتصاد مقاومتي اقدام و ظرف 3 هفته آينده نتايج را به کميسيون دايمي ارائه دهند.مهدي نژاد ايجاد منطقه ويژه در استان يزد را از ديگر موضوعات مطرح در اين جلسه ذکر کرد و اظهار داشت: در اين جلسه مصوب شد تا فاز مطالعات و امکان سنجي با مشارکت پارک فناوري، دانشگاه و مسئولان استان يزد انجام شود.

برگزاري دوره آموزشي مشاغل حساس در واحد علي آبادكتول

اولين دوره آموزشي ، توجيهي و حفاظتي مشاغل حساس ويژه معاونين و مديران ستادي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علي آباد کتول برگزار شد. به همت دفتر آموزش و مطالعات نيروي انساني و همكاري دفتر حراست ، اولين دوره آموزشي ، توجيهي و حفاظتي مشاغل حساس ويژه معاونين و مديران ستادي به مدت دو روز در سالن اجتماعات علامه جعفري اين واحد دانشگاهي برگزار شد . در اين دوره آموزشي 16 ساعته ، شرکت کنندگان با مباحثي همچون امنيت سفرهاي خارجي ، جاسوسي به روش تلفني ، آشنايي با وظايف حراست و فرقه‌هاي نوظهور آشنا شدند.گفتني است تدريس اين دوره را دو تن از اساتيد حوزه معاونت آموزش حراست كل استان گلستان برعهده داشتند.

دانشگاه‌هاي آمريكايي در معرض تهديدات جدي

شرايط وخيم اقتصادي دانشگاه‌هاي آمريكا را در معرض خطرات جدي قرار داده است.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه تحليلي يونيورسيتي نيوز، ولخرجي‌هاي دانشگاه‌ها و مراكز عالي آموزشي در آمريكا باعث ايجاد بدهي بالا براي اين دانشگاه‌ها شده است. اين ولخرجي‌ها در كنار كمك اندك دولت و خيران باعث شده است طرازنامه‌ مالي يك سوم دانشگاه‌هاي اين كشور با كاهش چشمگيري روبرو شوند.دانشگاه‌هاي اين كشور از جمله دانشگاه واشنگتن در صدد حل اين كمبود با افزايش شهريه موقت دانشجويان است.در چند سال گذشته، دانشگاه‌هاي اين كشور تعداد زيادي از نيروي كار خود را اخراج كردند، براي مثال 581 نفر از دانشگاه واشنگتن در چهار سال اخير اخراج شده‌اند. در همين دوره چهار ساله كمك‌هاي مالي دولت 240 ميليون دلار با كاهش روبرو بوده است.دانشگاه‌هاي ديگر آمريكا نيز وضعيت مشابه دانشگاه واشنگتن را دارند. دانشگاه‌ ميامي نيز با خروج 550 نيروي كار باز هم رقمي نزديك به 21 ميليون دلار كسري بودجه دارد.

توليد برق با استفاده از نيروي باد در دانشگاه اروميه

رئيس دانشگاه اروميه از توليد برق با استفاده از نيروي باد در استان آذربايجان غربي خبر داد و گفت: اين پروژه با همکاري شرکت توزيع نيروي برق آذربايجان غربي در حال انجام است.دکتر حسن صدقي در گفتگو مهر، با اشاره به کاربردي شدن پايان نامه‌هاي دانشجويي دانشگاه اروميه گفت: با تمام سازمان ها و نهادهاي مستقر در استان رايزني هاي لازم را انجام داده ايم.

وي ادامه داد: تمام سازمانها و نهادها مشکلات خود را با دانشگاه در ميان گذاشته و خواستار رفع آن شده اند، موضوعات مذکور بررسي شده و به عنوان موضوع پايان نامه به دانشکده ها ارسال شده است.رئيس دانشگاه اروميه گفت: به عنوان مثال يکي از پروژه‌هايي که مطرح شده از سوي شهرداري اروميه در رابطه با بازيافت زباله ها بوده که دانشجويان فني و کشاورزي در اين زمينه فعاليت مي کنند.وي ادامه داد: يکي ديگر از پروژه ها که اکنون با شرکت توزيع برق استان درحال همکاري آن هستيم استفاده از نيروي باد منطقه آذربايجان براي توليد برق است که با اجراي آن هزينه هاي برق بسيار کاهش خواهد يافت.صدقي افزود: دانشجوياني که در پروژه‌هاي کاربردي فعال شوند مبلغ کمکي بيشتري نسبت به دانشجوياني که در پروژه‌هاي تئوري فعال هستند دريافت مي‌کنند، همچنين اين دانشجويان مبالغي را هم به عنوان حق الزحمه از سازماني که کار پروژه را سفارش داده دريافت مي کنند.

نخست‌وزير روسيه اعلام كرد:

تعطيلي و ادغام چندين دانشگاه روسيه طي 3 سال آينده

ولاديمر پوتين، نخست‌وزير روسيه اعلام كرد: اين كشور به زودي به سازماندهي دانشگاه‌هاي اين كشور خواهد پرداخت كه اين امر به تعطيلي كامل چندين دانشگاه در اين كشور منجر خواهد شد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه راشاتودي، ديمتري ليوانف وزير علوم و آموزش روسيه طي خبري عجيب از تعطيلي يا ادغام چندين دانشگاه در اين كشور ظرف 2 يا 3 سال آينده خبر داد.پوتين نخست‌وير روسيه اضافه كرد: نياز است كه تا پايان سال جاري ميلادي دانشگاه‌هاي ناموثر و ناموفق مشخص شوند و تا قبل از سال 2013 طرح و برنامه ادغام اين دانشگاه‌ها با دانشگاه‌هاي قوي به اجرا درآيد. قرار است پيش‌نويس اين قانون ظرف هفته آينده به پارلمان روسيه ارائه شود.در جزئيات اين طرح ذكر شده است كه يك پنجم دانشگاه‌هاي اين كشور و 30 درصد شعب دانشگاه‌هاي روسيه محدود خواهد شد. اين در حالي است كه ليوانف، وزير علوم و آموزش اين كشور اخيرا با طرحي مبني بر كاهش بودجه دانشگاه‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است.گفتني است، بيش از 600 دانشگاه و 1400 شعبه دانشگاه در اين كشور وجود دارد و براي سازماندهي اين دانشگاه‌ها، قرار است شبكه دانشگاهي در اين كشور افتتاح شود.


 علمي دانشجويي 

 بررسي نقش نظام آموزشي در تربيت سياسي

 متناسب با تحقق الگوي مردم سالاري ديني در ايران

همانطور كه در قسمت ابزار توضيح داده شد،حوزه هاي پرسش نامه و شاخص هاي آنها با همفكري و استنظار صاحب نظران و نخبگان آموزشي فراهم شد.به علاوه پرسش نامه تهيه شده براي اعمال نظرات و اخذ تاييد نهايي مجدد در اختيار ايشان قرار گرفت تا در مورد مناسبت آنچه ابزار اندازه مي گيرد و هدف پژوهش اتفاق نظر حاصل شود .مناسبت آنچه ابزار اندازه مي گيرد با هدف اندازه گيري مفهوم روايي پژوهش را نقل مي كند كه در اين پژوهش به شيوه مذكور احراز شد .

ب)پايايي ابزار

پايايي عبارت است از دقت (ثبات پايداري ) آزمون در اندازه گيري .

قابليت اعتماد ابزار اندازه گيري با اين امر سرو كار دارد كه ابزار اندازه گيري در شرايط يكسان تا چه اندازه در شرايط يكساني بدست مي دهد.

يك ابزار معتبر اندازه گيري آن است كه بتواند در موارد متعدد بكار برده شود و در همه موارد نتايج يكساني توليد كند .

براي محاسبه پاياني پرسش نامه پژوهش حاضراز روش كرون باخ استفاده شده است .اين روش براي محاسبه هماهنگي دروني ابزار اندازه گيري از جمله پرسش نامه ها يا آزمون هايي كه خصيصه هاي مهمي را اندازه گيري مي كند و به كار مي رود.

ضريب آلفاي پرسش نامه اين پژوهش با استفاده از نرم افزار spssبراي هر چهار حوزه و به تفكيك موضوعات قضاوت محاسبه شد .

در جمع بندي نتايج بدست آمده از اين قسمت مي توان گفت:

هر سه شاخص استخراج و تدوين شده در اين پژوهش ( براي حوزه ارزشيابي تربيت سياسي)از نظر نخبگان آموزشي كشور مهم و اساسي تلقي شده اند و شايسته توجه و تاكيدات بيشتر در نظام آموزشي كشور هستند .

اين شاخص ها كه به حوزه ارزشيابي تربيت سياسي مبتني بر نظام مردم سالاري مربوط هستند حائز اهميت و احتمام در دستگاه آموزشي كشور داوري شده اند.

هر سه شاخصي كه استخراج و تدوين شدند و به لحاظ اهميت از نظر نخبگان و كارشناسان مهم و اساسي ارزيابي شدند مورد غفلت و كم توجهي واقع شده اند . ارزيابي وضعيت موجود شاخص هاي حوزه روش تربيت سياسي توسط متخصصان تعليم و تربيت نا مطلوب داوري شده اند .

ادامه دارد...

برگرفته از نشريه كميسيون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخيص مصلحت نظام

تهيه و تنظيم: رضا مرادي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي